A I g e m e e n Nieuws- sr AdvertentiebSad voor Zeeowsch-Vlaaiderei. 15.000 KG. Anthraciet, No. 5969. Donderdag 18 September 1913. M Binnenland. I, L 53e Jaargang. De opening van de Staten-Generaal. I. c. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika' 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,—. Men aborneert zich bjj aile Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVEBTENTIiNi Yen 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. ffi»H &I»!S l-BMffcget KBhisdH*., oensdAg- en Vrljds««TOBd, nURexoB«erd op l»lj de lOlma IP. J. YA3t »B ta War Wcazea. KmmmaaaBmMEmmaummm Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachteu aan te besteden de ieverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 3400 K.G. teu Gemeentehuize, 4000 in (le school in den Or. Huissenspolder, 3000 in de school te Othene, 4600 in de school in de kora. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op 26 September a. s. Zaamslag, 15 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. De zitting van de Staten-Generaal heeft gi'teren weder op de gebruikelijke wijze plaats gehad. De plechtigheid trok weer veler be- langstelling en zelfs waren vele vreemdelingen daarvoor naar de residentie gekomen. De weg waarlangs de Koninklijke stoet trok was bezet door een diehte haag toeschouwers, die H. M. de Koningin, toen Zij zich vergezeld van Z. K. H. den Prins, naar de vereenigde zittiDg der Staten-Generaal in de ridderzaal begaf, hartelijk toejuichte. Yoorzitter der vergadering was de heer Schimmelpeuuiuck van der Oye, Yoorzitter der Eerste Earner. Door dezen werd eene commissie benoemd om H. M. de Koningin te ontvangen en uitgeleide te doen. Nadat H. M. in de zaal was binnengeleid en Zij op den troon had plaats genomen, hield Zij, terwijl Z. K. H. de Prins naast Haar was ge- zeten, de volgende TROONREDE. Mijne Heereu Het verheugt Mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogend- beden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan als geweken worden beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw be- langrijk toe. De resultaten van het scheep- vaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscberij zijn be- houdens enkele uitzonderingen bevredigend. De West-lndische kolonien bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den alge- meenen toestand in Nederlandsche Indie stemt tot groote voldoening. Met leedwezen moet vermeld worden dat de pest in verschillende gewesten op Java ondanks de krachtige pogingen tot onderdrukking nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wettigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door het burger- lijk bestuur zal kunnen worden vervangen. De buigerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de kolonien op lofwaardige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voorzieningen Uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht behoudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle mannelijke Nederlanders van een te bepalen leeftijd, en tot wegneming der grond- wettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel mij voor aan een staatscommissie het onderzoek op te dragen, in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs, en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het koste- loos verleenen van ouderdomsrente aan be- hoeftige zeventigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteucing genoten van eene instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet, alsmede tot het toekennen van een recht ook op genees- kundige hulp aan de verzekerden krachtens de ziektewet worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmiddelen eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheei; is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schat- kist te voorzien. Onaf hankelijk van de in uit- zicht gestelde sociale maatregelen eischten eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst worden ge- vraagd tot vaststelling van eene algemeene in- komstenbelasting en tot wijziging en verhooging der successiebelasting. Het ligt in het voornemen de spoedige in diening van een ontwerp tot algeheele herziening van het wetboek van strafvordering te bevorderen. len behoeve van de verdediging van Neder- landsch-Indie zal de aanbouw worden voorwesteld van een slagschip, ten laste van de lu°dische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijdkrachten, die na de invoering der nieuwe militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand ge nomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoeften, be- treffende de uitrusting en de verpleging van het leger, zal worden voortgegaaneen her ziening van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voorbe- reidingop de noodzakelijkheid om een uit- breiding van dat kader ook in de hoogere officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht de tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te onder- nemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toestand der omliggende provincien. Uitbrei- ding van grondgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering van die afsluiting en gedeeltelijke droogmaking zal u worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de regeering de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering eordeelt het hare roeping ook in de kolonien de volkswelvaart te ver— heffen en aan te kweeken het besef van saam- hoorigheid van moederland en kolonien en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven door bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoeften der verschillende groepen waaruit de bevolking in Nederlandsch-Indie bestaat en op- wekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op uw veelomvattenden arbeid rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zjjn geopend. Na het uitspreken dezer reden werden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins door de commissie uitgeleide gedaan en nadat de com missie in de zaal was teruggekeerd werd de vereenigde vergadering door den voorzitter gesloten. De sociaal-democratische leden waren by deze plechtigheid afwezig. TER NEUZEN, 17 September 1913. Het weerbericht van het meteorologisch mstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.7 Horta. Uaagste v 750.2 Coruna. Yerwachting tot den avond van 18 September Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuid- oostelijke wind, zwaar tot half bewolkt, waar- schijnlijk enkele regenbuien met eenige kans op on weer, zelfde temperatuur. Het tweetal voor de Geref. gemeente Rotterdam bestaat uit Ds. J. Fraanje te Ter Neuzen en A. Jansen te Barneveld. Naar men ons meldt zal de trein die gedurende het zomerseizoen des Zondags om 11 uur des avonds uit Gent naar Ter Neuzen ver- trok, ook nog op de Zondagen 21 en 28 Sep tember rijden. Dit is in afwijking met de oorspronkelijke bekendmaking volgens welke dit jl. Zondag voor het laatst zou geweest zijn. De hevige onweersbui die gisteren boven Ter Neuzen woedde, bracht eenige storing in het net, doordat, wat veelvuldig voorkomt, de afleidingsdraden werden getroffen en de ver- zekeringsdraden doorsmolten. Door het personeel der centrale was het gebrek spoedig verholpen. Op den eersten dag der kermis, jl. Maandag kwamen reeds velen een kijkje nemen. Daarvan profiteerden de gebr. van Been door met hun leeuwen en hyena's een aantal voorstellingen te gpven die druk bezocbt werden. Onder de leeuwen in deze menagerie zijn mooie exem- plaren aanwezig. De gebr. Van Been gaan met die machtige dieren om als met een schoothondje. Maar 't blijft toch een gevaarlijk werkje, wat een dier heeren o. m. ook te Eindhoven heeft ondervonden toen hij door een leeuw verwond werd. Yan den stoommolen werd druk gebruik ge- maakt. De overige inrichtingen op de Markt waren nog niet geopend, of werden in elk geval matig bezocht. Yoor de keuken waar men alles mag stuk werpen, was de ware animo er nog niet, al werd door eenigen beproefd hoever ze het in het vernielen van flesschen en keuken- gerief konden brengen. Aan de Axelsche brug bleek dat de bioscoop van den heer Antoon Wegkamp nog steeds zijn aantrekkingskracht heeft behouden. Voor een bevredigend aantal bezoekers werden door hem eenige voorscellingen gegeven, die ten zeerste voldeden. De vertoonde films waren zeer be- langwekkend, comische en dramatische wisselden af, terwijl ook mooie natuuropnamen waren te zien. De schouwburg van den heer Frans Hart was zoowel bij de voorstelling van „De Fabrieksbaas" op j.l. Maandagavond als gisterenavond, toen werd opgevoevd het blijspel Verliefde Harten" slechts matig bezet. Dit was jammer, zoowel voor den ondernemer als voor de acteurs. Men weet uit de ervaring van vorige jaren dat de inrichting er keurig en gezellig uitziet en dat de heer Hart een goed gezelschap weet te presenteeren. De op- voering van hec drama ffDe Fabrieksbaas" liet dan ook niets te wenschen. Het tooneelspel //De Werkstaking" van Rosier 1 aassen waarmede Dinsdagavond werd begonnen, blijft mooi, vooral als het werd gespeeld zooals dat gisteravond het geval was. En ook die van bet blijspel //Verliefde harten" was goed verzorgd. De bezoekers hebben tenminste eens hartelijk kunnen lachen. Wij kunnen volmondig de liefhebbers van tooneel een bezoek aan deze inrichting aanraden, ze zullen zich niet beklagen. Het circus Libot gaf Dinsdagavond de eerste voorstelling. De goede naam van dit circus, die van elders komt overwaaien en uit een oude herinnering van hier voortleeft, was, met de omstandigheid dat het geruimen tijd geleden is dat alhier een circus op de kermis kwam, voor- zeker oorzaak, dat het bezoek aanstonds druk mag genoemd worden. En de bezoekers hebben zich hun gang niet beklaagd. Op het gebied van rijden met paarden werden mooie nummers te zien gegeven, even- zoo werden staaltjes van flinke dressuur ver- toond. Ook hier is een paard dat rekenen kan. Een staaltje van springkunst wordt vertoond door 2 hazewindhonden. Acrobaten vertoonen interessante toeren, die blijk geven van kracht en dnrf, waarvan ook blijk geeft mej. Libot in hare luchtwerkzaamheden. Groot succes hadden de drie dames op het triple staaldraad. lets dat veel effect maakt en waarvan gerust kan gezegd worden nog nooit alhier vertoond. De verschillende nummers werden op aan- gename wijze afgewisseld door het optreden van den grappigen clown Po-lo en August Ti-ti. Hinder van vervelende pauze's hebben de bezoekers niet, alles wordt vlot aehter elkaar afgewerkt en de avond is om, eer men er erg in heeft. De liefhebbers kan een bezoek aan deze inrichting worden aanbevolen. Achter bet wafelkraam staat op de Markt een eenvoudig tentje. Het spreekwoord dat zegt dat men niet van buiten kan zien wat er van binnen te koop is, is hier volkomen be- waarheid. Voor liefhebbers van curiositeiten is hier een verzameling van enkele bepaald zeer interessante zaken, van wonderlijke diervormen, zelfs van eenigen, waarvan de wetenschap de soort nietjuist kan vaststellen De advertentie in dit nummer somt op wat er zooal te zien is. Voor liefhebbers is een bezoek aan dat tentje wel de moeite waard. De kermis gaat hoe langer hoe meer gepaard met het bezoek van woonwagens, welks bewoners uiteenloopende bedrijven uitoefenen om aan den kost te komen. Zoo waren ook in den aanvang dezer week een zevental woonwagens neergezet op Ter Neuzensch grondgebied, nabij de Othenesche brug. Verschillende van de bewoners dier wagens hadden een vergunning weten te ver- krijgen om hier tijdens de kermis hun vakuit te oefenen." Wanneer zij zich daartoe hadden bepaald, zou men de alevel niet welkome reizi- gers hier gedurende deze week wel hebben geduld, maar... er werd door landbouwers in de omgeving geklaagd dat die menschen naar het schijnt geen juist begrip hebben van het mijn en dijn en dat zij, benevens den overlast dien zij aan de landbouwers bezorgden door hun brutaal optreden, ook nog van het land weghaalden wat van hun gading was. Een klacht by de autoriteiten was hiervan het gevolg. Naar aanleiding daarvan werd tot hnnne verwijdering besloten. Daartoe kwam hedenmorgen de rijks- en gemeentepolitie te Zaamslag, bijgestaan door de gemeentepolitie uit Ter Neuzen, ter plaatse, en werden de be woners der wagens aangezegd te vertrekken. Daartegen werden verschillende bezwaren ge- opperd. Van enkele waren de paarden ziek, vaD een andere heette het paard kreupel en weer een andere had nog andere bezwaren om te vertrekken. De commandant der rijksveldwacht van Zaam slag wist de lieden evenwel te beduiden dat vertrekken noodzakelijk was en wat het bezwaar van de zieke en kreupele paarden betreft, dit wist hij te ondervangen door voor het trekken der wagens een paar goed gezonde Zaamslagsche paarden disponibel te stellen. Door een en ander kwam tenslotte de kolonie in beweging en zocht in verschillende riehtingen een heenkomen. In welke omgevingen men thans van dat vreemdelingenverkeer (tot welker bevordering zich geen enkele vereeniging aan- gordt) geniet, is ons niet bekend. In de om geving werden echter de burgemeesters in kennis gesteld met hetgeen er gaande was. In den nackt van Maandag op Dinsdag hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de woning van den heer J. C. Jansen, hoofd der bijzondere school in de buurt Driewegen. Men vermoedt dat het twee personen zijn geweest. Uit hetgeen men bij het onderzoek hieromtrent vond, blijkt, dat de inbrekers van den bleek een doek hebben genomen, en na 'J d-1 or let or TEB SECZESSCHE (0IRIVT. A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1