A i y e hi e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwscft-Vfaaideren. No. 5968. Dinsdag 16 September 1913. 'MI LI TIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. Binneniand. Landbouwberiehten. Gemengde berichten. 53e Jaargang. lEHSZR/ISTlE] BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor NederJand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zieh bp aile Boekhande- iuars, Postdirecteuren en Brievenbushoudera. ADVERTENT I ENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Telofoon No. 2 5. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing deraelfde advertentie prjja slechts tweemaal berekend. Grbotere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. wordt de Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, De= venter, Arnliem, Nijmegen, Doesburg, Hardenvijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinehem, Vlissingen, 's=Hertogen= bosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. De ,/Etoile Beige" verneemt, dat Prins Hendrik de tentoonstelling te Gent tegen het einde dezer maand of begin October zal bezoeken. De beeediging van de nieuw-benoeinde leden van de Eerste en Tweede Kamer zal rnorgen niet, zooals doorgaans gebruikeiijk was door de Koningin in persoou ten paleize geschieden. Daartoe door H. M. gemachtigd, zullen de voorzitter der Eerste Kamer en de tijdelijke president der Tweede Earner (de lieer Lieftinck, als ondste lid in jaren) na in handen der Koningin de eeaen te hebben afgelegd, de toegela'ten leden in een der eerste vergaderingen van de Earners de vereischte eeden of beloften afnemen. (H. Crt.) In eene vereenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer had Zaterdag op de gewone wijze de siuiting der zitting van de Earners plaats. De Minister van Binuenlandsche Zaken, den heer Cort van der Linden, was daartoe in een galakoets van het koninklijk paleis afgereden. Hij werd door eene eoramissie de vergaderzaal binnengeleid, waarna hij in de sluitingsrede de verschillende wetspntwerpen opsomde die in het afgeloopen jaar zijn tot stand gekomen. Na het uitspreken der rede werd de Minister met de gebruikelijke eerbewijzen uitgeleide ge- daan en werd de vereenigde vergadering door den voorzitter gesloten. De Ziektewet, Naar Het Volk meldt, had Minister Talma in het begin van Augustus het initiatief genomen tot samenstelling van een commissie, welke der regeenng van voorlichting zou dienen bij het nemen van tpaatregelen ter uitvoering van het bepaalde in eenige artikelen der Ziektewet, die regel en bevatten betreffende de erkende bjjzon- dere kassen. Vier organisaties, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de Christelijk Nationale Werkraansbond, het A!g. Neierlandsch Werkliedenverbond en de Federatie van de diocesane R. K. YVerkliedenbonden waren uit- gerioodigd een lid voor deze commissie aan te wijzen. De opvolger van Minister Talma heeft thans evenwel aan deze organisaties medegedeeld, het instellen van de commissie in nadere overweging te hebben genomen, en dat althans voorloopig een zoodanige commissie niet zal worden be- noemd. Het Uitvoerend Neutraal Vrouweneomite voor een betooging op Woensdag 17 dezer te 's Gravenhage, heeft, naar de H. Crt. meldt, aan den Burgemeester kennis gegeven dat in't voor- nemen van T comite ligt, een groep vrouwen, als stille, zwijgende getuigen op het Binnen- hof tezamen te brengen, op genoemden dag, des middags te 12 uur, zoodat deze groep zoo is opgesteld, dat de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die zich ter vergadering begeven, de vrouwen, wier wensch is //grond- wettelijke gelijkstelling van man en vrouw", kunnen overzien. Voor het houden van deze betooging heeft het comite' den Burgemeester vergnnning ver- zocht, onder te kennen geving dat bij de de- monstratie gewaakt zal worden tegen luidruch- tigheid, in welken vorm ook, van de zijde der vrouwen. TER NEUZEN, 15 September 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als voigt Hoogste barometerstand 771.6 Seydisfjord. Laagste 740.1 Valentia. Verwachting tot den avond van 16 September Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met geringe onweer- kans, zelfde temperatuur. Met ingang van 1 Oct. a. s. zijn bij de administratie der directe belastingen verplaatst de kommiezen M. A. van der Bliek van Ter Neuzen naar Rotterdam, J. H. de Nijs van Sas van Gent naar Riel, A. van Male van Sas van Gent naar Oostburg en N. J. Malving van Aardenburg naar Sas van Gent. Door Gedep. Staten van Zeeland is be- noemd bij den Raad van Beroep voor de ver- mogensbelasting in Zeeland tot lid de heer J. W. Wagtho te Tholen, thans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervangend lid bij den Raad van Beroep voor de personeele belasting in Zeeland de heer J. C. Paap te Vlissingen, ter voorzieniug in de vacature van wijlen den heer J. H. C. Heijse, die respectievelijk lid en plaats vervangend lid van genoemde Raden was. Sluiskil. Zondagmorgen is zekeren A. v. D., werkzaam in de werkplaats op de Cokesfabriek alhier een ongeluk overkomen. Bij het in gebruik nemen van een slijpsteen is de steen gesprongen en hem op een voet gevallen, die ernstig ge- kneusd werd. Of de voet zal geamputeerd wor den, weet men nog niet. Genoemde A. v. D. moest naar huis vervoerd worden. BoscUkapelle. Zaterdagnacbt circa half twaalf brak er, waarschijnlijk door het ontploffen van een nachtlichtje, brand uit in de slaapkamer van den schilder J. H. die met zijne echtgenoote door het knetteren werd gewekt. Door het zeer spoedig aanwezig zijn der brandspuit bleef het vuur tot dit vertrek beperkt het brandde geheel uit. Hun kindje van circa drie maanden bekwam zulke hevige brandwonden aan het hoofdje en H. zelf aan den arm, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Men vreest voor het leven van den kleine. Ter aanvulling van de berichten in vorige nummers kunnen wij berichten datopdeLand- bouwtentoonsteiling te 's Gravenhage o. m. be- krc ingen zijn toegekend aan de volgende inzendingen uit Zeeu wsch-Vlaanderen Voor dekhengsten van meer dan 3 jaar oud Een eerste prijs aan de hengstenvereeniging ,/De Toekomst" te Axel met Mon Reve de Roeulx, een 5e prijs aan E. Bonte te Sluis voor Pierrot d'-Ophain, 7e prijs aan de Abs- daaische hengstenvereeniging te St. Jansteen voor Opera du Fosteau, eervoile vermeldingen aan B. G. Puijlaert te Zuiddorpe voor Avenir en aan H. J. Aernaudts te Sluis voor Nickel en aan denzelfden voor Avenir de l'Ecluse. Voor 2jarige hengsten werd een len prijs toegekend aan E. Bonte te Sluis voor Mon Reve de Teluy, een 3en prijs aan H. J. Aer naudts te Sluis voor Vital de Knocke en een 4er, prijs aan Ph. J. van Dixhoorn voor Aubin. Voor fokmerrien geboren voor 1910 werden toegekend een 3en prijs aan Ph. J. van Dix hoorn te Axel voor Juliana, een 4en prijs aan denzelfden voor Sjora, een 4en prijs aan den zelfden voor Fiorine, die bovendien nog een eervolle vermelding ontving voor Annie. Voor fokmerrien geboren voor 1911 werden prijzen toegekendeen len aan Ph. J. van Dixhoorn voor Marie, een 5en prijs aan den zelfden, voor Marquise de Rosseignies en een eervolle vermelding aan dezelfden voor Alice. Voor 2jarige merrien werden prijzen toege kend: een 2en prijs aan H. J. Aernoudts te Sluis voor Aline en een Sen prijs aan J. de Brnijckere te Sluis voor Bertlja. Voor dekhengsten met 6 afstammelingen werd een len prijs toegekend aan de hengstenver eeniging wDe Toekomst" te Axel, voor Mon Reve de Roeulx en een 3en -prijs aan J. de Bruijckere te Sluis voor George. Voor vierspannen fokmerrien werd een len prijs toegekend aan Ph. J. van Dixhoorn te Axel voor Juliana, Marie, Bavette en Fiorine en een 4en prijs aan denzelfden voor Souvenir, Alice, Marquise de Rosseignies en Annie. In den wedstrijd om het kampioenscliap voor dekhengsten in de afdeeling van het zware trek- paard (Belgisch ras), werd de gouden medailie, uitgeloof ddoor II. M. de Koningin, toegekend aan de hengstenvereeniging //De Toekomst" te Axel, voor Mon Reve de Roeulx. De uitgeweken ontvanger van de gemeente Noordwijk heeft zich bij de justitie in Den Haag aangemeld, met het in de kas geconstateerde tekort van ongeveer 9000 bij zich. Hij was naar nu blijkt naar Berlijn vertrokken en zou door een samenloop van omstandigheden naar aanleiding van achterstand in het werk, in over- spannen toestaad hebben verkeerd. De vorige week is te Valkenswaard een Sjarig jongetje, eenig kind, onder den wagen gevallen waarmede de machine van den stoom- draaimolen naar de markt werd vervoerd, de wielen gingen het knaapje over het hoofd, ten- gevolge waarvan het op slag gedood werci. Nog een ander jongetje werd licht gewond. Een vrouw te Maiden werd bij het melken der koeien zoo hevig door een der dieren tegen het hoofd gestooten, dat zij onmiddellijk een lijb was. Zaterdagochtend is te Diever (Drente) het lijk gevonden van den jachtopziener Boers, die vermoedelijk is doodgescboten. De getrofiene had zich, volgens een bericht der N. R. Crt., des morgens ongeveer 4 ure met den rijksveld- wachter Jaarda en diens zwager naar het Diever- veld begeven, waar reeds geruimen tijd Wild- strikken werden aangetroffen. Boers verliet de beide metgezellen om zich naar Diever te begeven, waar zijn werkzaam- heden hem riepen. Om 6 uur werd zijn lijk gevonden door den celdwachter Jaarda hij had een schot in het achterhoofd. Te 11 uur verscheen de justitie uit Assen ter plaatse. De jager J. B., gepensioneerd O.-I. militair, is geruimen tijd in verhoor geweest. Van de 2 terbeschikking zijnde politiehonden is een losgelaten hij volgde geruimen tijd het spoor van den verdachte. Het resultaat van het onderzoek is nog niet bekend. J. B. is naar Assen vervoerd en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De verslagene laat een vrouw en 3 jeugdige kinderen na. Een model-politieraan Men meldt aan de ,/Limb. Koerier" Door een eigenaar van groote boomgaarden werd een dienaar van politie eener Zuid-Lim- burgsche gemeente opgedragen een extra oog te houden op zijn boomgaarden, waanfit zooveel fruit ontvreemd werd. Een rijksdaalder ver- wisselde op dat oogenblik van eigenaar. Wie beschrijft echter de verbazing van dien eigenaar toen hij 's ochtends in de weide kwam en den politieman in een boom zag zitten, waar hij zich onledig hield met appelen af te schudden, terwijl zijn vrouw ze opraapte 1 Door de recherche zijn YVoensdagmiddag te Rotterdam aangehouden J. C. V. en W. M. S., de een wonende te Dordrecht, de ander te Amsterdam, die hun werk maakten van chantage. Zij hadden een koopman en winkelier van E., uit Nieuwe Tonge, te pakken voor f 600. Deze man had zijn kleeding niet in orde, toen hij een urinoir verliet. Zij zeiden, dat dit verboden was krachtens de Zedenwet, en zij, als zijnde van de zedenpolitie, er werk van zouden maken. Zij maakten hem zoo bang, dat de man overal geld ging leenen om hun 600 te geven. Des middags hadden zij hem weer te pakken, en zeiden, dat hij nog niet van hen af was en eischten opnieuw f 500. De politie was echter intusschen van het geval in kennis gesteld en nu werden beiden ge- arresteerd en in bewaring gesteld. (H. Crt.) Zaterdagnamiddag is bij Wetteren een locomotief met 2 beladen goederenwagons in de Schelde gereden. De machinist bemerkte te laat, dat de brug, waarover de trein moest passeeren, open stond en kon niet tijdig meer remmen. De machinist en stoker wisten nog juist, voordat de locomotief en wagens in het water stortten, zich te redden door van de machine te springes. Het plaatsje Grosz-Moyeuvre in Lotharingen is, naar de Tel. meldt, Vrijdagavond in opwin- ding gebracht, door een vevsehrikkelijk drama, dat zich in een kruidenierswiDkel aldaar af- speelde. Tegen het vallen van den avond kwam een Kroaat den wiukel binnen en verlangde diverse waren, waar voor hij den winkelier, Clemont genaamd, een twee-francs-stuk overhandigde. Nauwelijks had hij het geldstuk afgegeven, of hij trok een soort dolk, waarmede hij Clemont de keel trachtte af te snijden. De winkelier was hem echter te vlug af en sprong achteruit, waarna de booswicht de vlucht nam. Onderweg stuitte hij op de echtgenoote van Clemont, die op het geraas kwam toesnellen. Hij wierp zich op haar en sneed haar de keel af. De onge- lukkige vrouw stortte onmiddeliijk dood neer. Ook de dochter de3 huizes, die toe kwam Snellen, bracht hij een ernstige keelwonde toe, waarna het hem gelukte te ontsnappen. De moordenaar is echter bekend. Hij treedt op als geldwisselaar bij de buitenlandsche grensarbeiders en is her- haalde malen in den winkel van Clemont ge weest, naar men denkt, om zich daar vooraf te orienteeren. De politie is met een speurhond naar de grenzen getrokken men hoopt daardoor den moordenaar te beletten naar Frankrijk te vluchten. Tot dusverre is nog geen spoor van hem ontdekt. De Grondwet maakt melding van een ernstig verzet tegen de politie en een bloedige vechtpartij te Roosendaal. De gebroeders J. en L. de T. hadden het reeds lang op den zoon van zekeren Vromans gemunt en den laatsten avond van de kermis besloten zij dezen, naar zij zeiden aan stukken te reepen. Donderdag- avond laat drongen zij het huis van Vromans binnen, sloegen de moeder tegen den grond, wurgden bijna den vader, nadat alles was ver- n ield, terwgl de zoon de politie was gaan halen. H or let or1 et Hit blad verachljiit llMndiig., WoenaiSag- en VrljdAK.vond, wlHg-exnBdesrd op FeratiiHKen hl| de Firra. P. «P. WAIf DB IABKS. in Sfeaien. De Bm-gemeestei- der Gemeente TER NEOZEN maakt bekend, dat in de maand November a. s. zal plaats hebben het onderzoek tot het verwerven van hetbeivijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefend heid, bedoeld in art 70 der JVIilitiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in gevul van toevvijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aan- spraak op een twee maanden korteren eerste-oefeningstijd. Bedoeide eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 1< Juni 1912 (Staatsbl. No. 188). Inlichtingen om- trent dbze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente. Het onderzoek zai aanvangen op Dinsdag 11 November e. k, en, zoo noodig, de twee volgende dagen worden voortgezet. Het wordt gehonden in de volgende garnizoens- plaatsen Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lotelingen die bestemd zijn ora voor de iickting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 10 October a. s. aan- melden bij den Burgermeester der Gemeente, voor welke zij hebben gelopt. Zij mofeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf honden in de Gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geyen, of zij gedurende het onder zoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die 'zich voor het onderzoek aan- melden, wordt, vpor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Ter Neuzen, den 12 September 1913. De Burgemeester voornoemd, J. liniZINGA. j I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1