Gemengde berichten. Laatste Berichten. De groote historische optocht in Den Haag op rijdag 1.1. heeft niet in alle opzichten voldaan. Ruim een uur later vertrok de stoet van Houtrust en alle costumes waren niet bij tyd geleverd, zoodat verseheiden groepen ont- braken of onvoltallig waren. Niettemin had de stoet een schitterend effect en bleef het weder uitmuntend. H. M. de Koninginnen sloegen den stoet met welgevallen gade. Duizenden menschen stonden in 8 en meer rijen in de straten. De illuminatie was des avonds schitterend. De hoofdnummers van het vuurwerk kwamen niet geheel tot hun recht. Als een bewijs van de drukte diene dat de Haagsche tram Vrijdag 250,000 personen ver- voerde. Dinsdagochtend zal H. M. de Koningin de Landbouw-lentoonstelling te Scheveningen andermaal met een bezoek vereeren. Alsdan komt het rundvee in den kring. Op het gebied van akkerbouw is er veel te zien. H. M. de Koningin heeft bij het bezoek aan de groote fabriek Feijenoord 500 ge- schonken voor het Ondersteuningsfonds der werklieden. De burgemeester van Rotterdam heeft in een proclamatie den dank aan de burgerij overge- bracht van H. M. de Koningin voor de ontvaugst daar ter stede. n Uit de menagerie op het terrein der ver- makelijkheden van de tentoonstelling te Gent is gisterenavond omstreeks half 9 ure een leeuw losgebroken. Dit had een algemeene vlucht ten gevolge. Vooral de inrichtingen die in de hoogte schuilplaats boden werden bestormd. Na een jackt van een uur is het gelukt den leeuw te vangen, die tydens zijn vlucht een man aan de hand verwondde. In de Alathenesserlaan te Rotterdam heeft men Zaterdagmorgen een dienstbode dood gevon- den. Het^ gaskraantje der slaapkamer stond open, zoodat zij door gas was gestikt. Droef leven Een 28jarige jonge man Oostennjker op 5jarigen leeftijd door zijn ouders weggegeven, sedert gezworven door de geheele wereld, nooit een vader en moeder gekend, thans gedetineerd te Winschoten, verdacht van diefstal te Delfzijl gepleegd, moest in de eel vuuraanmakers maken. Zat van het zwervend leven slikte hij een 3tal bosjes ijzerdraad in, waarmee de vuuraanmakers vastgebonden worden. Hij werd ziek, ernstig zelfs, en is nu naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. (Lw. Ct.) Een rooverbende Een viertal Amsterdamsche jongens vangoeden huize, waaronder twee leerlingen der H.°B S alien niet ouder dan 14 jaar,°hadden door het lezen van detectievenromans en het bezoeken vau de bioscoop, het romantische plan opgevat f een bende vormen, die als echte roovers uit hun prikkellectuur een avontuurlijk leven zouden leiden. Zij kwamen samen overeen een club te stichten ,/Het Zwarte Masker" genaamd en beloofden op handslag onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan hun chef. Deze belofte werd opgenomen in de statuten der club en door alien ouderteekend. Degene, die zondigen zou tegen deze grond- regels, zou gestraft worden met den kogel. Een revolver was op gezamenlijke kosten voor dat doel gekocht. Het verdere bezit der ridders van het Zwarte Masker" bestond uit een geld- kistje, dat ergens in den grond werd geborgen. Van lederen roof moesten de leden een deel in de kas storten, terwijl de rest onderling zou worden verdeeld. Toen alles goed geregeld was, deelde de chef zyn bevelen uit: de een werd gezonden naar de zweminrichting aan den Heiligenweg, een ander naar het sportpark achter de Johannes Verhulststraat, een derde naar de sportclub ,/Ulympia en steeds keerden de jonge roovers met voile handen terughorloges. geld en kostbaarheden werden uit de kieedkamers we^- gehaald ja zelfs rijwielen werden buitgemaakt. Geen der leden durfde zich tegen de tyrannie der aangegane overeenkomst verzetten, want de vrees voor den kogel zat er bij alien geducht in. Ln thans stonden de vier jongen voor de Sandet. *erd me' «eslot™ GeSischt werd tegen een der leden acht maanden tuch (school en tegen de drie anderen taohStl Opperh00fli> ied« 6 In de kas der bende was nog een klein bedrag aan contan en gevonden, toen de politie ,/het Zwarte Masker" in zijn ondernemingen stuitte. Arme slachtoffers van het sensatie-vergif (H. Crt.) De ongeveer 20jarige J. van der Vegt, afkomstig van Nijeveen, boerenknecht bij de wed. Oort te Havelte, kreeg, naar de Tel. meldt, 1.1. Woensdag, toen hij een paard van stal zou haien, een zoo geduchten slag van 'n ander paard tegen den buik, dat directe overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk werd geacht. Hij is Vrijdagmorgen aldaar overleden. -- De huisschilder Stammers uit Leiden, die eenige jareu geleden een dienstmeisje met wie hij, hoewel zelf gehuwd, omgang had, dood schoot, waarna hij zonder zich doodelijk te treffen, op zichzelt eenige schoten loste, waar na hij tot 12 jaar gevangenisstraf werd ver- oordeeld, is dezer dagen in de strafgevangenis te Leeuwarden overleden. Hy was reeds langen tijd lijdende en gedeeltelijk verlamd. (Tel.) Donderdagmorgen is, zoo wordt uit Hoek van Holland aan de Tel, gemeld, een passagier van de Harwichboot in het visitatiegebouw van zijn portefeuille, inhoudende 150 pond Engelsch bankpapier en een cheque, groot 2000, beroofd. De politie stelde een onderzoek in, met het gevolg, dat het haar Vrijdagmorgen mocht ge- lukken de portefeuille te vinden op het dames- privaat van het spoorwegstation ze lag boven op een reinigingsapparaat verborgen. De bank- noten waren verdwenen de cheque was nog aanwezig. De dief heeft deze zeker niet durven verzilveren. gevolgd door den hond. Toen zag ik niets meer. Ik stuurde rnijn staljongen er heen om te zien, wat er gebeurd was. Toen hij aan de plaats kwam, waar het laatst hond en haas ge- zien waren, vond hij beide uitgeput aan den kant van de sloot liggenhij nam den haas bij de achterpooten en na een flinken slag met zijn hand achter de ooren, bracht hij het beestje zegevierend mee. Zoo kwam ik zonder jachtgeweer of acte in het bezit van een gans en een haas Verdwijnende industrie Men schrijft aan den Rotterd. -/In den loop van dit jaar zullen door de voortdurende slechte financieele resultaten in de steenfabricage drie steenfabrieken aan den Hol- landschen lJsel stop worden gezet, namelijk die van de heeren F. Vonk Noordegraaf te Ouder- kerk, A. M. Hoogendijk Ez. te Nieuwerkerk en Van Gapelle te (Japelle aan den IJsel. Nog meer zullen dit droeve voorbeeld volgen. In den zwaren concurrentiestrijd met den W aalsteen moet de IJselsteen als luxe-artikel het onderspit delven." He dienstbode van den heerGr. te Wiuters- wijk at de vorige week een appel. Na het ge- bruik werd ze evenwel ongesteld. De onge- steldheid nam in die mate toe, dat ze aan de gevolgen is overleden. Zeer waarschijnlijk zat in dieu appel, naar de Tel meldt, een vereriftice worm. Valsche bankjes van f 100. Naar het R. N. verueemt, is op het post- kantoor te Dordrecht, een bankbiljet van 100 in beslag genomen, dat valsch bleek. Te goeder trouw werd het ter wisseling aangeboden door den portier van een bekende Dordtsche inrichting. De onechtheid was merkbaar, doordat het veel zwaarder bleek dan een echt, terwijl het groen, inplaats van blauw getint was en aan den onderkant de scbeprand ontbrak. Het merk was Q U 9929. Diefstal aan een sterfbed Uit Amsterdam wordt aan het //Utr. Dagbl." geschreven Een ergerlijk feit werd een dezer dagen in het Nederl. Isr. Ziekenhuis alhier geconstateerd Een zieke, die op een der ziekenzalen lag, was blijkbaar in het bezit van een bedrag aan geld, dat hij bij zich had. De toestand van den zieke verergerde, zoodat volgens den Joodschen ritus, een waker ont- boden werd, die het stervensuur zou moeten afwachten. 1 oen de zieke lag te zieltogen, Iiet de waker om het bed een scherm plaatsen. Toevallig lag naast den zieke een zieke ver- pleger, die vermoedens had, dat de waker on- eerlijke bedoelingen scheen te hebben. Hij sloeg hem daarom zooveel doenlijk gade. Een oogenblik later, nadat de zieke overleden was, maakte de waker inderdaad van de gelegenheid gebruik, toen hij zich alleen waande, om het geld van den doode te ontvreemden. De ziekenverpleger betrapte hem op heeter- daad toen hij het ergerlijk feit wilde uitvoeren. Onmiddellijk werd de directeur van het ge- val in kennis gesteld, met het gevolg, dat°de waker en diens vrouw, die beiden in vasten dienst van het ziekenhuis zijn, op staanden voet werden weggejaagd. X vertelt in de Nijm. Ct. Mij wedervoer eens iets, wat zelden gebeurt. Op zekeren dag, bij atrengen vorst, gepaard met sterken sneeuwval, ging mijn weg langs een boerenhofstede. Opeens werd mijn aandacbt gewekt door een zonderling verschijnsel in de lucht. Ik zag een koppel ganzen, misschien drie of vier, aangevallen door een groot getal kraaien en eindelijk na langen strijd een der ganzen ODder voortdurend gevecht naar beneden komen op het veld. De arme gans kon zich niet langer verweren hij werd overmand. Ik klom vau mijn paard en ging naar het tooneel van den strijd ik joeg de kraaien weg en nam de overmeesterde gans, die spoedig stierf, mede naar huis, waar zij een goede plaats in de keuken vond. Bij een andere gelegenheid reed ik vergezeld van mijn staljongen langs een weg tusschen wei- en bouwland. Ik zag in de verte een wed- loop tusschen een haas en een niet zeer grooten hond. Deze laatste scheen in afstand op den haas te winnen, doch deze laatste wist door plotseling wenden en keeren den hond te ont- gaan. Eindelijk komen beiden aan een vrij breede slootde haas spring erover, onmiddellijk Door de bemanning van den logger VI. 110, schipper J. Oostveen, is een tonun gevangen ter lengte van 2,70 M. Het kolossale dier is ten geschenke gegeven aan de Rotterdamsche diergaarde. Wat nu met die f 1000 te beginnen Op de begrooting der gemeente Rozendaal zijn, zooals gemeld, f 1000 uitgetrokken ter viering der Onafhankelijkheidsfeesten, doch de commissie, die deze feesten organiseeren zal, laat nog altijd op zich wachten (R. N.) Een unicum op onderwijs-gebied Men schrijft wit Gemonde (Noord-Brabant) aan de 's Hertogenb. Ct. Het kerkdorp Gemonde heeft een gemeen- schappelijke school, die behoort aan de gemeenten Boxtel, Schijndel, St. Michiels-Gestel en St. Oedenrode, samen 46 raadsleden tellende. In dit opzicht staan we dus nog boven Rotterdam. Op het oogenblik is er aan de school te Gemonde een onderwijzersbenoemiDg aanhangig en de Dagelijksche Besturen van de 4 gemeenten hebben met den schoolopziener uit het arron- dissement Oorschot gezamelijk een voordracht opgemaakt van 4 personen. Nu komen al de 46 raadsleden, vertegen woordigende een totale bevolking van ongeveer 23000 zieleD, in beweging om de beste keuze te doen. Het resultaat is weleens verrassend. Zoo ook nu. Kijk maar Boxtel benoemde de heer Fooi uit Baardwijk, St. Michiels-Gestel den heer van Haren uit Grave en St. Oedenrode den heer De Boat uit Zutaart Vechel.) Schijndel zal mogelijk wel een der drie ge- noemden stemmen, doch daarmede heeft nog geen der solliciteerenden e'en volstrekte meer- derheid. Het lot zal dan moeten beslissen en zoo bestaat de mogelijkheid, dat iemand de be- trekking krijgt, die van de 46 stemmen er 6 heeft, de meerderheid in een gemeente Zooiets bestaat in het heele land niet. De kinderen uit de betrokken gemeente be- talen voor hetzelfde onderwijs verschillend schoolgeld. Voor elk gedeelte der parochie geldt een andere regeling. Ten slotte kunneu we er nog bijvoegen, dat de schoolbevolking bestaat uit leerlingen, woon- achtig in 3 districten (Eindhoven, Den Bosch en Tilburg) en 3 arrondissementen (Oorschot, Den Bosch en Vechel). Maak nu s.v.p. niet de gevolgtrekking, dat hier 6 schoolopzieuers in school komen. Neen in dit opzicht zijn we normaal. Gelukkig staat de school slechts in een ge meente, ofschoon de grenzen van alle 4 dorpen hier vlak bij elkaar komen. Anders werd de zaak nog veel gecompliceerder. De schoolcommissie wordt benoemd door de 4 besturen en bestaat dan ook uit leden van ai de gemeenten. Als nu onverhoopt eens een der onderwijzers op wachtgeld moest komen, zou dan ieder gemeente- bestuur hem zoo maar kunnen overplaatsen En als dan eens toevallig twee raden hetzelfde met hem wilden aanvangen, wat dan Het salaris wordt betaald door alle 4 samen; dat gaat naar het aantal leerlingen voor ieder afzonderlijk. Telt men de 4 bedragen samen dan klopt dat steeds op een half centje na Hier houdt het unicum op Het drama te Muhlhausen Omtrent de krankzinnige daad van den onder- wijzer Wagner in het Wurtembergsche dorpje Muhlhaussen aan de Enz, bevat het //Berl. Tagebl.", zooals de Berlijnsche correspondent van het Hbl. telefoneert, het volgende Wagner is de schoonzoon van een herbergier in Muhlhausen. Meer dan tien jaar geleden was hi] aldaar werkzaam als onderwijzerdaarna werd hij naar het naburige Degerloch overge- plaatst als hoofdonderwijzer. Hij ging dikwijls naar zijn vroegere woonplaats, omdat hij daar nog vele bekenden had. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, even na een uur, klonk in Muhlhausen plotseling brandalarm. Een schuur, dicht bij de school stond in vlammen. Toen zag men, dat naar den anderen kant van het dorp, waar intusschen de vlammen van de brandende schuren en huizen hoog oplaaiden. Dadelijk daarop hoorde men verschillende revolverschoten. De verschrikte en radelooze dorpelingen dachten eerst dat men te doen had met een bende in- brekers en plunderaars, die tegelijkertijd op verschillende plaatsen het dorp in brand ge- stoken badden om in de verwarring te stolen. Intusschen werd het bekend,dat de gemaskerde man de hoofdonderwijzer Wagner was. Toen snelden de boeren naar het gedeelte van het dorp, waar Wagner zich ophield, en daar waren zij getuige van het ontzetter.de bloedbad, dat de waanzinnige had aangericht. In zijn voile lengte stond hij daar en loste onafgebroken schoten uit zijn beide revolvers op iedereen, die hem naderde. Hij had een lederen riem om het lichaam gebonden, waarin 200 patronen geborgen waren. In het geheel schoot hij twintig personen neer acht hunner, zeven mannen en een meisje van acht jaar, waren onmiddellijk dood. Van de anderen zijn de meesten zeer ernstig gewond. De moordenaar kon eindelijk, toen hij zijn patronen afgevuurd had en geen tijd meer vond om opuieuw te laden, door een agent van politie en een spoorwegarbeider overmand worden. De agent was reeds door twee schoten ge wond, eer het hem gelukte door een houw met zijn sabel den dader onschadelijk te maken. De woedende boeren takelden den onderwijzer verschrikkelijk toe met hen spaden. Zij wondden hem op verschillende plaatsen en sloegen hem een hand af. Ten slotte werd hij geboeid voorloopig naar het armenhuis gebracht. Wagner heeft voor zijn vertrek naar Muhl hausen een brief geschreven aan den rector van de volksschool, waarin hij dezen mededeelt, dat hij van plan was de daad te plegen. Boven- dien richtte hij een verwarden brief aan het //Stuttgarter Neues Tageblatt", waarin o. a. gezegd wordt: ,/Aan mijn volk. Ik geloof aan geen God en ik wensch een bondgenoot te zijn van den duivel. Ik zou gaarne iedereen die voor mijn pistool komt, martelen, maar ik weet dat het niet steeds kan. Ik wensch ook dat ik na de daad gemarteld wordt. Ik ga sedert jareu met dolk en mes in bed. Over mijzelf kan ik niets kwaads zeggen, behalve in sexcueele aangelegenheden". De straten van Muhlhausen zager er Vrijdag morgen uit als een slagveld. Vele menschen liepen weenend rond en de eenvoudige boeren konden zich slechts moeilijk een voorstelling maken van het verschrikkelijk drama, dat er afgespeeld was. Uit Stuttgart werd aan den //Berl. Lok. Anzeiger" geseind, dat de 40jarige Wagner bekend stond als een kalm man, die een ge lukkig familieleven leidde. Vroeger is nooit bij hem een spoor waargenomen, van een geeste- lijk defect. In den laatsten tijd moet hij wel enkele eigenaardigbeden vertoond hebben. Volgens een bericht aan de /National Ztg." is Wagner reeds gistermiddag door een rechter van instructie gehoord. Hij was volkomen be- daard en legde zijn verklaringen af met heldere stem en zonder eenige verwarring. Op de vraag van den rechter, hoe hij tot deze verschrikkeljjke daad gekomen was, antwoordde hij, zonder een spier van het gezicht te vertrekken //Ik heb de daad reeds sedert lang voorbereid." N iemand die den moordenaar na de daad zag, heeft den indruk gekregen, dat men met een waanzinnige te doen heeft. Toen men hem eraan herinnerde, dat hij ook zijn vrouw en zijn vier kinderen vermoord had, haalde hij onverschillig de schouders op. Gistermiddag is een der ernstig gewonden over leden, zoodat het aantal dooden, met de vrouw en de vier kinderen mede, thans veertien bedraagt. ook op verschillende andere plaatsen van het dorpje, dat slechts 800 inwoners telt, brand was uitgebroken. De verschrikte bewoners keken uit de vensters om te weten te komen wat de oorzaak was van het algemeene tumult op straat. Men zag een opgewonden man door de menigte hollen en toen men hem vragen wilde, wat er eigenlijk gaande was, vuurde hij als antwoord een revolverschot af. Een der boeren viel dood op straat neer. Voor men in de duisternis van den schrik bekomen was, rende de man, die een zwart masker en een voile voor het gezicht droeg, Dezer dagen overleed te Parijs een kindje, tengevolge van een vergissiug van den apothe- kersbediende, die het voorgeschreven recept had klaar gemaakt, aldus meldt het Hbl. De dokter, die bij het zieke jongetje was ge- roepen, had een in- en een uitwendig genees- middel voorgeschreven. In de apotheek werden de etiketten verkeerd opgeplakt, met het ge volg, dat het kind het wrijfmiddel iur.am en met de andere medicijn uitwendig werd behandeld. Een paar uur later was de kuaap onder hevige pijnen bezweken. De justitie heeft de zaak in handen. Twee jaar geleden beschadigde een zekere Vigoureux in het Louvre te Parijs met een scheermes een schilderij van Michel Angelo en gooide hij een marmeren beeld stuk. Toen de dokters hem gezond van hersenen verklaard hadden, werd hij slechts tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Gisterennacht heeft hij in het Trocadero-museum van ethnografie trachten in te breken, vermoedelijk ook om te vernielen. Hij had zich al bijna toegang ver- schaft, toen een paar nachtwachten hem inreken- den. Hjj was iemand van goede familie. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden opeubare vergadering "VW11U HI I1WUJLUVU. O 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2