A I g e m e e n Nieuws- en AdvertentiebEad voor Zeeuwsch-VlaandereR. No. 5963. Donderdag 4 September 1913. 53e Jaargang. D R ANEW E T. Binnenland. FEUILLETON. Loting lichting 1914. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regeJ meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde .dvertentie wordt de prg3 slecbis tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend T e 1 e f o oa No. 2 5. Inzending van advertentien vbor 1 uur op den dag der uitgave. Naar de Tijd mededeelt, is door een aar.tal Katbolieken te Amsterdam en elders aan kardi- naal Van Rossum, als aandenken aan zijn verblijf hier te lande, een gescbenk aangeboden, bestaande in een auto. Kardinaal v. Rossum beeft zich met dit gescbenk zeer ingenomen betoond. TER NEUZEN, 3 September 1913. Het weerbericht van bet meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als voigt Hoogste barometerstand 772.4 Bodo. Laagste 758.1 Biarritz. Verwacbtiug tot den avond van 4 September Meest matige Noordoostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Na Maandagavond eeue ovatie te hebben gebracbt aan den heer D. P. Stolfels, in ver band met diens begiftiging met de zilveren eere-medaille der Oranje Nassauorde, maakte bet ranziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden" een optocht met fakkellicht door eenige straten, aldus naar de Markt marcheerend, waar reeds een zeer talrijke menigte de komst der havmonie verbeidde. Voorzeker is dit een bewijs dat de openbare concerten door veien gewaardeerd worden. Meermalen weerklonk applaus als belooning voor bet concerteerende gezelscbap. Het concert dat met de volksliederen geopend en gesloten werd, eindigde te ruim 10 ure, en daarmede ook de vieriug van den jaardag van H. M. de Kouingin alhier. Door de dames en heeren die deelnamen aan de uitvoering der cantate bij gelegenbeid van bet onafhankelijkheidsfeest alhier en die voorts optraden als het //Ter Neuzensch Geraengd Katrien antwoordde niet, maar de schrik op baar gelaat was het duidelijkste antwoord, dat zij geven kon. Nn berouwde het hem, dat hij op zoo'n verraderlijke manier het geheim der beide meisjes bad willen doorgronden, om het bedreven kwaad zoo veel mogelijk goed te maken, zeide hij vriendelijk: ,/Wees gerust, Katrien, ik zal uw geheim en dat van de scboone Ammi niet verraden. Gij zult aan mij evenals aan Grates een der trouwste bondgenooten heb- ben. Ik zal niet werkeloos blrjven, maar moedig strijden en worstelen, totdat ik baar uit bare gevangenschap verlost beb. Deze woorden schenen op Katrien niet den gewenschten indruk te maken. Nog steeds in de war vroeg zij ,/Van wiehoe weet u Lachend antwoordde Hubert: ,/Ja, dat is rnijn geheim, maar toeh wil ik u wel iets zeggen om u gerust te stellen. Voordat ik met Ammi den sprong door het Sint Jansvuur waagde, beb ik haar in haar toovertuin gevonden en ik ben met baar hulp overwinnaar gebleven in den eersten strijd met den boozen man, die haar zoo nauw bewaakt". koor" is als blijk van waardeering aan den directeur van dat kooi^ den heer C. A. van Fraaijenhoven, een herinnering aan deze uitvoe- ringen geschonken, bestaande uit een fotografie der zangeressen en zangers, in lijst. Het geschenk werd op de Zondagavond 1.1. gebouden repetitie door den beer F. Kense namens het koor met een van waardeering getuigende toespraak cverbandigd. De beer Van Fraaijenhoven, verrast door deze attentie, betuigde daarvoor zijn dank en uitte vooral de hoop dat er een weg zou kunnen gevonden worden om het koor, dat met het laatste feest zoo met succes werkzaam was, bijeen te houden. Met dien wensch van den directeur zullen voorzeker niet alleen de deelnemers instemmen. De heer F. C. den Hartigh, opzichter bij 's rijks waterstaat alhier, is Maandag in plaats van naar Vlieland, zooals oorspronkelijk was bepaald, van bier verplaatst naar Harderwijk. Gisterennamiddag waren de twee door aan- varing vervormde deelen der rolbrug over het buitensluishoofd der westsluis van de doorvaart- opening weggetrokken. Er kon toen weer door die sluis geschut worden. De schade aan de brug is geraamd op 25C00. Het Duitscbe stoomschip a Matador" dat tegen de brugvoer, is niet mogen vertrekken, dan nadat voor voornoemd bedrag borg gesteld was. Gisterenavond sloeg bet paard van den heer Van W., gespannen voor een rijtuigje, in de Noordstraat op hoi. Het rijtuigje stootte tegen de eleetrische paal aan den opril van de Vlooswijkstraat, waardoor de knecht, die alleen in het rijtuig zat, er uit en op straat geslingerd werd, gelukkig zonder nadeelige gevolgen. Het paard, met rijtuig achter zich, holde voort, de Axelscbe brug over, waarop zich o. m. mej. T. met haar kind in een wagentje bevond. Het gevaar bemerkende snelde zij vooruit, om het hollende beest te ontloopen. Door de bewegingen die het wagentje maakte, viel aan het eind bet kind uit den wagen, het paard bolde voorbij en kwarn op den nieuwen weg tot staan. Het kindje had gelukkig bij den val geen noemenswaardig letsel bekomen. In de gisteren te Hoek gehouden raads- zitting werden de herkozen leden, de heeren F. Kaan en Job. Dekker geinstalleerd en door den voorzitter gelukgewenscbt. De heer F. Kaan werd tevens berbenoemd als wethouder. In de Dinsdag te Sas van Gent gehouden raadszitting, die door alle leden werd bijgewoond, werd het herkozen lid, de heer Ch. P. A. Pauwels Katrien had oplettend geluisterd, docb het scbeen wel, oi Hubert volstrekt geen nieuws vertelde. Natuurlijk bad Ammi haar de nachte- lijke ontmoeting met den jongen man verteld. Dat hij den waren naam van haar vriendin reeds wist, had baar verrast en ook doen schrik- ken. Maar vroeg of laat zou hij dien naam toch wel vernomen hebben, dacht ze bij zicbzelf en daarmee keerde baar vroolijkheid terug. Hubert nam haar bij de hand en dringend, bijna smeekend, zeile hij ,/Kom, Katrien, laten wij eens samen over ue vriendin praten vertel me -eens van haar." Katrien was weer geheel 't schelmscbe vroo- lijke meisje geworden. Zij maakte haar hand los uit de zijne, keek hem lachend aan en ant woordde //Mijnheer de rechter weet al zooveel van Ammi, bij rneent althans zooveel van haar te weten, dat ik hem niet nog meer zal ver- tellen. Het zou verkeerd van me zijn hem door verdere mededeelingen nit den droom te helpen. Wel moet ik u nog zeggen, dat uw middag- maal gereed staat." Met een vriendelijk knikje was zij wip de kamer uit. Hubert kon al niet anders doen dan gevolg geven aan deze uitnoodiging en nam weldra plaats aan den discb. Hij bemerkte bij den eersten oogopslag, dat zijn hospita en haar docbter alles in bet werk hadden gesteld, om haar buis eer aan te doen. en het nieuw gekozen lid, de heer P. de Vleeschouwer, geinstalleerd, De heer Pauwels werd herkozen als wethou- c_T met 4 stemmen. De heer Buijsse verkreeg 1 stem en 2 briefjes waren bianco. Onder intrekking van een desbetreffend vroeger besluit werd thans besloten de wekelijksche veemarkt te houden in plaats van des Dinsdags op Maandagnamiddag van 2 tot 5 uur. Koewaclit. Op de openbare vergadering van den gemeenteraad, Dinsdag gehouden, waren alle leden, behalve de heer E. L. Piasschaert, tegenwoordig. De herkozen raadsleden, de heeren Th. Persijn en C. van Dorsselaer, legden in de handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Met 5 stemmen en 1 bianco werd tot wethouder herbenoemd de heer Th. Persijn. Besloten werd een gedeelte van den steenweg naar Axel te laten vernieuwen en daarvoor een geldleening aan te gaan, groot 2550 af te lossen in 17 jaar met 150 gulden 'sjaars. Westdorpe, 2 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering waarin alle leden tegenwoordig waren werden de heeren Cam. van Waes en W. J. M. van Waes beeedigd. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. In de vacature Van Waes werd tot wethouder benoemd de heer A. de Beleir met 5 stemmen, 1 stem werd uitgebracht op de heer Van Acker en 1 briefje was bianco. ,jEen nader besluit werd genomen tot ver- huring eener woning aan den rijksveldwachter. Burg, en Weth. werden gemachtigd aan hun voornemen tot het aanleggen van een verhard voetpad naar de rijksveldwachterswoning uit voering te geven. Op eene vraag van den heer Van Acker of de 70jarigen ziehzelf moeten aan- melden om hun verzoek om eene rente volgens de invaliditeitswet te doen indieneu wordt hem geantwoord dat de tot de invulling der aan- vragen aangewezen personen zullen zorgen dat geen oudjes worden vergeten, aanmeldiug is echter niet verkeerd. De vergadering wordt daarna gesloten. Men schrijft uit IJzendijke aan de Midd. Crt. Een aloud gebruik onder de schooljeugd wordt hier nog steeds in eere gehouden, nl. op Konings- of Konioginnejaardag vuurtje stoken op de Markt. Des morgens wordt een deputatie uit haar midden afgevaardigd naar den burgemeester voor de noodige vergunning. Is deze verkregen, dan bier of daar een handkar opgesnord en alles wat maar brandeu wil en afgestaan, wordt op een grooten hoop gestapeld. De jeugd zorgt dan ook wel, dat de massa flink in elkaar Hij was dan ook wel tevreden over het maal. Na het eten ging de jonge man weer aan het werk. Daarbij keek hij na een poos toe- vallig uit het venster en zag den ouden herder Grates op het Reehthuis aankomen. Hij legde zijn palet en penseel neder en ging naar beneden om den ouden man op te zoeken en met hem te praten. Hij trof Grates in de gelagkamer en ging dadelijk naast hem zitten. Zoodra de waardin hem een kan bier had gebracht en weer aan het werk was gegaan, sprak Hubert. vlk weet niet, of ge gisteravond goed heb geluisterd naar het gesprek der gasten hier, maar mij is geen woord ontgaan. Als ik alles goed begrepen heb, moet Ammi de docbter van den heer Yon Beuren zijn." Het gelaat van den herder veranderde vol strekt niet. Hij richtte het hoofd op en keek Hubert aan, alsof hij nog meer mededeelingen verwachtte. ,/Ja, dat moet ik u ook nog zeggen //Ik heb Ammi den nacht tevoren reeds gezien en gesproken in den slottuin. Toen heb ik ook een ontmoeting gehad met den boosaardigen slotheer. Als Ammi mij niet had geholpen, zou het voor mij slecht afgeloopen zijn". z/Ah riep de herder verwonderd uit. Zijn gelaat toonde nu groote belangstelling, terwiji hp zeide //Hebt ge hem gezien en gesprokeD getrapt is, want rooken vindt zij leuker dan zoo gul-op branden. Des avonds wordt onder algemeene vroolijkheid de brand er in gestoken. Geeft het bovenste losse deel van den stapel een flinke vlam, al spoedig is dit verteerd en begint het onderste te smeulen en te rooken. Ondertusschen is een handkar juist niet het geschikte speeltuig voor een dartele jeugd. Dat bleek tenminste vandaag. Bij het keeren met de kar was een ventje van een jaar of drie niet gauw genoeg uit den weg met het gevolg, dat een der wielen hem over het lijf ging. Geneeskundige hulp moest onverwpld ingeroepen worden. Uit Schoondijke meldt men aan de VI. Ct. Maandagavond werd voor het eerst de ge- meentelijke eleetrische centrale in gebruik ge steld en baadde de Markt in een zee van licht, dat vanaf de prachtig verliehte muziekkiosk uitstraalde. Te voren was in een buitengewone vergadering, waarbij de ledeD van den gemeen teraad en genoodigden tegenwoordig waren, op het Gemeentehuis door den burgemeester de Centrale in gebruik gesteld met een woord van dank aan de ingezetenen, voor de samenwerking, waardoor deze eleetrische centrale was verrezen. Dat hier bij ook een woord van lof en dank werd gebracht aan de heeren Gebr. Polak van Vlissingen, spreekt van zelf. Het licht voldeed uitstekend. Jammer even- wel kon, naar wij vernamen, nog geen stroom geleverd worden aan de aangeslotenen en zal dit vermoedelijk nog eenige dagen duren. Dat de gemeentenaren in hun schik zijn met hunne nieuwe verliehting kan men bijna op ieders gelaat bespeuren. Nog nimmer hadden de muzikanten zoo een zee vaD licht gehad als dezen avond en daarom gaven zij zeker een concert dat een ieder voldeed. Het ,/Prov. Blad" no. 94 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin, bevattende het besluit waarbij de dagen en uren zijn be paald, waarop de loting voor de lichting der militie voor het jaar 1914 zal plaats hebben. De gemeenten Zoutelande, Brouwershaven, Bnrgh, Noordwelle, Renesse, 's-Gravenpolder, Kats, St.-Kruis, Nieuwvliet en Retranchement hebben elk slechts een geschikt verklaarden ingeschrevene en Grijpskerke, Nisse en Ouwer- kerk geen, zoodat voor die gemeenten geene loting behoeft te worden gehouden. De loting zal in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. IJzendijke, Vrijdag 19 September, v.m, in Beurenhof? Dan is het u spoediger duidelijk geworden dan ik gedacht had. Het is zeker zoo voorbeschikt Hubert vertelde nu in het kort zijn avontuur, terwiji Grates met gespannen aandacht luisterde. Toen het verhaal teneinde was, zei de oude man ,/ZonderlingDe heer Yon Beuren is zeker menschenschuw. Dit verontschuldigt en ver- klaart veel. Ik kan hem nu eenmaal niet voor slecht houden, als vele menschen hier in den ointrek doen. In moeilijke omstandigheden heeft hp weldaden bewezen, ja, hij heett zich waarlijk edelmoedig betoond." Nu was de beurt aan Hubert om. verbaasd te zijn. De slotheer, die hem door zijn woe- denden hond wilde laten verscheuren werd die nu zoo verdedigd Dat had hij niet ver- wachtHij kon het niet begrppen en wilde een nadere verklaring vragen, doch de oude vervolgde z/Vevtel me van hem Ik wil hem kennen en zoo graag eens van aangezicht tot aangezicht tegenover hem staan." En hall mompelend voegde hij erbij //Er is mij veel aan gelegen vooral sedert dezen morgen sedert ik met. Hans _G6"gel gesproken heb." Daar kwam Marie, de waardin, met haar dochter Katrien binnen. Zij droegen de bont- cekleurde kopjes en kannen en de borden met gebakken koeken, die op de tafel voor de beide mannen werden gezet. (Wordt vervolgd.) TES VEIZKYSCIIE COURAST. Hit blad veriehijnt M.andng-, Woen«d»g- en firljflasevoiiit, ■ttgeznnrterd op feestdsgen bl| de F'ri.» P< Mm V1B ESK l£VM, to W»r Seaiea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Urankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoeksehrift om verlof tot den verkoop van alcohoihoudenden, anderen dan sterken drank van FRANS LAURET wonende te Philippine domicilie kiezende te Ter Neuzen, Nieuwstraat 5, in het beneden-voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelegen aan de Nieuwstraat. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 1 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. I1UIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. 37) -ha-.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1