Gemengde beriehten. Koninklijk Bezoek aan Zeeland. bleef na afloop nog gernimen tijd gezellig feest vieren, tot men ter ruste ging, in de over- tuiging dat in Axel het eeuwfeest der onaf- hankelijkheid van Nederland waardig is ker- dacht. Door den burgemeester werd Vrijdag in ant- woord op het aan H. M. de Koningin gezonden telegram het volgende antwoord ontvangen Haie Majesteit de Koningin betuigt haren hai tely ken dank voor aangeboden gelukwenschen. Adjndant, (get.) HOOFT GRAAFLAND. Men meldt ons uit Middelburg Het was Zaterdag feest in °onze stad en konderden, ja duizenden vreemdelingen uit de provincie en ook van de Belgische badplaatsen zyn derwaarts gekomen om dit feest mede te maken, maar in de eerste plaats om in de o-e- legenheid te zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, die een officieus bezoek aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. brengen, te zien. De ingezeteneu toonden hun blijdsckap over het bezoek door het uitsteken van vlag en wimpel en door het zieh algemeen tooien met Oranie. H M. de Koningin en Z. K. H. Prins tlendiiK, kwamen te ongeveer kwart voor elf met een extra-trein uit Den Haag te Goes aan en werden daar begroet door den Commissaris der koningin in Zeeland, den heer Mr. H. J. Dyckmeester en den burgemeester van Goes, den heer J. F. de Beaufort. Door de wachtkamer werd het stationsplein bereikt waar twee auto's van H. M. de Konimnn die reeds gisteren uit Den Haag waren gekomen werden bestegen. In de eerste auto namen de vorstelijke personen en de Commissaris der Koningin plaats terwijl het kleine gevolg in de tweede auto plaats nam. Met kalme vaart werd een deel der stad Goes doojr ge'¥den^eul|mgs dezen weg stonden overal de menshhen" geschM, Hie eeT Juid Koerab aanhieven als het Koninklijk echtpaar in het zicht kwam. Buiten Goes werd de groote postweg naar Middelburg opgereden overal langs den weg wapperden de vlaggen en stonden de mannen" vrouwen en kinderen in de tjpische dracht om de beide hooge gasten zoo goed mogelijk te zien. Vooral bij 's Heer-Arendskerke, het vriende- lyke dorpje onder aan een der vele polderdijken was het druk en hier waren het voornamelijk de schoolkinderen, die hun hulde aan de Lands- vrouwe brachten. Even voor bij genoemd dorp, was het aan de drukte op den weg goed waar te nemen, dat daar iets bijzonders moest plaats hebbenhet was voor de hofstede van den heer C. van Stee, De eenvoudige doch mooie eerepoort bij het damkek wees op de feestvreugde der bewoners en deze hadden recht om verbeugd te zijn, want de beide auto's hielden bij dit kof stil, beide hooge reizigers stapten uit en wandelden het eit op, dat voor dit bezoek eens extra onder handen was genomen. Het ging recht op het vriendelijke woonhuis met de echt Zeeuwsche gioene luiken af. De woning werd betreden, en kondeD H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik kennis maken met een ec(it oude boerenwoning;- want een enkelMft^'fcBel- stuk uitgezonderd, is de vpronkkamer", waar de bezoekers een oogenblik zaten, geheel zooals die vooi lOtallen jaren was en de woonkamer met muren, die van boven tot onde&van tegels vooizien zijn, is eveuals de beide nog niet genoemde vertrekken, zeker een kijkje ten vollen waard. Door de jongste dochter van de heer Van btee werd een bouquet aangeboden terwijl de andere nijverig met verschillende handwerkjes bezig waren. Na het huis verlaten te hebben werden de schuur, waarin al het vee en de paarden voor dezen dag waren binnen gebracht en de dorsck- vloer, waar het bedrijf in vqjle gang was bezocht en een wandeling rood het erfgemaakt. Alles was natuurlijk voor deze gelegenbeid eens extra opgepoetst en de bewoners hadden hun beste //spullen' aangetrokken. Na dit oponthoud werd spoedig den Sloeschen Dam bereikt en dus ook Walcheren. Voor Middelburg moest nog het dorp Nieuwland worden doorgereden, waar voor het gemeente- huis de gemeenteraad met den secretaris en de schoolkinderen waren opgesteld; laatstgenoemden gewapend met vlaggetjeswaarmede zij de ooge bezoekers, daartoe door de gematigde snelheid der auto's in de gelegenheid gesteld toezwaaiden; de klok luide als teeken van welkom. Ongeveer kwart over twaalf werd Middelburg bereikt en ging het langs den kortsten weg door hagen van menschen naar den ingang van de tentoonstelling op de Groenmarkt. ^ek werd de burgemeester van Middelburg, de heer Jhr. M. van den Brandeler, door den Commissaris der Koningin aan H. M. en Z. K. H. en de dames en heeren van het gevolg voorgesteld; om op zijn beurt binnen het hek de heeren Jacq. Frank, voorzitter en H. J. G. Hartman, secretaris van het dagelyksch bestuur der tentoonstelling voor te stellen. De heer Frank geleidde H. M. de Koningin en de heer Hartman den Prins, toen deze ver- volgensterwijl de zangvereeniging vOrelio" uit Axel in de Axelsche dracht het Wilhelmus, oude toonzetting deed hooren, naar den ingang der Statengebouwen, waar de tentoonstelling gehouden wordt, wandelden. Voor het gebouw stonden behalve de eereleden van het comite met hunne dames, en andere genoodigden een 120 a ISOtal vrouwen, in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten en een 20tal boeren voornamelijk in Zuid-Bevelandsch costuum, voor ieder der boerinnen, die een plaatsje op de voorste rij hadden, had H. M. een vriendelijk woord over. Op het hordes van het gebouw werden door een vijftal meisjes van 8 tot 11 jaar aan H. M. de Koningin een bouquet, aan beide vorstelijke bezoekers een catalogus der tentoonstelling aan geboden. Deze catalogussen waren gedrukt op kunstdrukpapier en gevat in een band van azuurblauw kalfsleder, verguld op snede, van buiten voorzien van de wapens van Middelburg en Zeeland hangende aan strikken en van binnen gevoerd met creme zijden moire. De beide nog overblijvende meisjes boded mappen aan die vau de Koningin bevatte 12 pnoto s der tentoonstelling en die van den Prins 9 photo s van de ouderwetsche Zeeuwsche wagens en van een groep deelnemers aan de rijtoeren met die wagens. Deze mappen zijn gemaakt van kalfsleder in paljekleur en voorzien van de wapeDS vau Middelburg en Zeeland met lambrequins, helm en de Nederlandsche en Middelburgsche vlag als helmteeken alles omvat door een gouden kaderlijn. In iedere map ligt een titelblad, met de bekende reclameplaat met de ringrijderii er op. Na het binnentreden vau bet gebouw werden de heeren J. Appel, penningmeester en A. C. A. Wagtko, tweede secretaris der tentoonstelling, voorgesteld en ging het verder langs de trappen, yaarop eeu GOtal kleiue i?oertjes en boerinnetjes met bloemen en guirlandes geschaard' stonden, naar de tentoonstellingszalen. Ook met ieder dezer kinderen maakte de Koningin een praafje, de meeste antwoordden flink, maar een kleiutje stak het vingertje in den mond en begon te „grienen" /,Die is al te bedeesd," zeide H. M. tot den beer Frank en Zij wendde zich daarop maar direct tot de volgende kleine. Achtereenvolgens werden de oud-Zuid-Beve- landsche kamer, waar de spinster aan het spinnewiel zatde nieuw-Zuid-Bevelandsche met de ijverige breidstertjes de Walchersche kamer, waar scheepsmaker, de nettenbreidster en hun kleine aanwezig waren, om dan de zaal met oude kleedingstukken en lijfsieraden, die met de wassen beelden in de verschillende kleeder drachten van thans te bereiken. Deze poppen waren, evenals de aanwezige aankleedsters, voor deze gelegenheid in bijzonder fraaie pakjes gestoken. Vervolgens werden de drie zalen met meubelen, porcelein en diversen bezocht, en daar o. a. eenigen tijd stil gestaan bij de kantwerkster uit Sluis, die H. M. de Koningin een kanten zakdoek aanbood, en bij de borduurster en kantwerkster u,it Nienw^e^^^ t;_ neD .eosuoZ i iNa de trappen weer te zijn afgedaald, werd nog een bezoek aan de vergaderzaal der Provinciale fetaten van Zeeland en aan de kloostergangen rond het Muntplein gebrachtwaarna de Vorste lijke bezoekers om half twee de tentoonstelling weer verlieten, uitgeleide gedaan op dezelfde wijze als zij waren ontvangen. iijdens den rondgang over de tentoonstelling zong de zangvereeniging „Oefening kweekt kennis' van Borssele eenige liederenterwijl bij het verlaten van de tentoonstelling de zang vereeniging //Vooruit" uit Nieuwvliet de vorste lijke personen toezong Gezang 22 De directeur van de beide laatste vereenigingen I en de voorzitter van ,/Orelio" werden bij H. M. geroepen en mochten de verzekering van Haar ingenomenheid met de gebrachte dankhulde in ontvangst nemen. Gedurende de rondwandeling over de tentoon stelling waarbij de vorstelijke gasten telkens verzekerden het geexposeerdeheel mooi te vinden hadden zij een oogenblik van uit een der vensters den zang aangehoord en was hun toen een warme ovatie gebracht. Nadat de auto's weer bestegen waren, werd naar de Abdij gereden en daar afgestapt in de woning van den Commissaris der Koningin, waar deze een dejeuner gaf, waaraan met de Koninklijke Gasten en hun gevolg aanzaten de burgemeester van Middelburg, Jhr. M. van den Brandeler, de heeren J. H. 0. Domiuicus, voorzitter van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, F. C. 0. M. Hombach, voorzitter van het stamboek Zeeuwsch-Belgisch trekpaard, W. Kakebeeke, voorzitter van de vereeniging tot verbetering van let rundvee in Zeeland, Jos. van Raalte, directeur van de Kamer van Koophandel te Middelburg C. Boudewijnse, directeur der N. V. „Tbe Vitrite Works" te Middelburg; het dagelijkseh bestuur der tentoonstelling „Plan 1913" de heeren Jacq Frank, fl. J. G. Hartman, A. C. A. Wagbto en J. Appel en de te Middelburg wonende kinderen van den Commissaris der Koningin. Na het dejeuner dat ongeveer een uur duurde bield H. M. de Koningin cercle, om vervolgens van uit een der vensters het voorbijtrekken van de oude boeren wagens gade te slaan, en daarna de ringrijderij, waaraan een 24 tal boerenjongens op ecbte Walchersche paarden deelnamen en voor welke H. M. een zilveren blad als eerste prijs had uitgeloofd. Was reeds op het tentoonstellingsterrein dui- delijk gebleken hoe aangenaam den omgang van H. M. met haar onderdanen is, een treffeDder bewijs hiervan als in de Abdij te aanschouwen viel. zal wel niet licht meer worden gegeven. Direct na de lunch verschenen de vorstelijke personen voor een der ramen en werden harte lijk toegejuicht; maar die toejuichingen werden nog krachtigertoen de Koningin en even later ook de Prins naar buiten kwamen en H. M. eerst bij ieder der wagens een praatje maakte, om vervolgens tot vlak bij de touwen van bet ringrijden te wandelen, waar juist door Lieve Pieterse, een G3jarigen sleepersknecht uit Middelburg den koninklijken prijs werd be haald. Pieterse werd bij H. M. geroepen en deze bood hem zelve het blad, waarop een krans en de datum gegrapheerd zijn, aan zeide dat zij het heel aardig vond en inform%erde of Pieterse al lang reed en waar hij woonde. Met duidelijke stem zeide de prijswinner tIk dank H. M. hartelijk voor het mooie ge- schenk en ik hoop, dat zij nog langen tijd over Nederland moge regeeren." Na deze uitreiking vertoefden de Hooge Gasten nog wel een half uur ter plaatse en vooral H. M. scheen veel belang te stellen in dit volksvermaak. Gedurende het dejeuner en de ringryJeiij speelde het Middelburgsche muziekkorps in de Abdij. legeri half vier reden de auto's weer voor en na een hartelijk afscheid van de familie Dijckmeester en verdere aanwezigen, werden deze weer bestegen en werd door een groot deel der stad een tocht gemaakt, die ging langs een nog aangegroeide menigte en die eindigde bij het station. Door de met planten versierde tweede klasse wachtkamer, waar H. M. door de dochter van den burgemeester een fraai bouquet werd aan geboden, bereikten de hooge gasten den extra- trein, die nadat van de aanwezigfe personen afscheid genomen was en onder gejuicb van hen, die langs den spoorweg stonden, te 3,55 vertrok. Het bleef den geheelen dag feest in de stad. De vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk," die reeds des morgens een reveille deed houden, had nog twee eoucerten, een fakkeloptocbt en een vuurwerk op het programma zoodat ook den avond belooft een feestavoDd te worden. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is van H. M. de Koningin het volgende telegram ontvangen i tfTeruggekeerd te 's Gravenhage, is het den rrins en My eene behoerte L en de bevolking van Zeeland nogmaals de verzekering te gevea van onze groote erkentelijkheid voor de harte- lijke ontvangst welke ons heden in Zeeland ten deel viel en welke deze dag voor ons tot een onvergetelijke heeft gemaakt. W1LHELMINA." der Koninklijke Maatschappij /,de Schelde'; Th. de Meester, directeur der Stoomvaart Maat schappij /Zeeland"; C. M.Ghijsen, vice-voorzitter In alle plaatsen werd Zondag de 33? verjaar- dag van H. M. de Koningin kerkelijk herdacht. Heden Maandag 1 September, was meer bijzonder volgens Hr. Ms. wensch de dag der openbare feestvieringen. -- Nader vernemen wij, dat het Koninklijk bezoek aan Rotterdam Donderdagmiddag a. s. zal duren van 16 uur. Van het Centraal Station wordt gereden naar de Ambachtssckool in het Noord-Oosten der stad en van daar over de Willems- of Maasbrug naar het eta- blissement Feijenoord. Dan volgt eeu boottocht naar de Vuilverbranding en vervolgens weder een rijtoer door het westen der stad naar het Stadhuis. Na begroeting der Raadsleden wordt langs den kortsten weg gereden naar het Station D. P. Naar de Goesche Crt. meldt, had Vrijdag te Nisse tijdens de viering van het onafhanke- lijkheidsfeest een ernstig ongeluk plaats. Toen de historische optocht rondging, sprong de disselriem van een praalwagen stuk, waar- door de paarden schrokken en op hoi sloegen. Paarden en wagen kwamen in een diepen waterput terecht. Eenige personen konden bijtijds van den wagen springen, maar een vijftal geraakten met paarden en wagen in den put. Zij bekwamen tal van meer of minder ern- stige verwondingen. Een van hen, zekere K. afkomstig van 's Heer-Abtskerke, bleef langen tijd bewusteloos. Na langdurige p.ogingen -slaagde efen ge- neesheer er in, het leven terug te.roepen. De knaap mocht ecMer niet vervoerd worden. De cptocht werd qpmijl&Jlyk ontbonden. Heel de feeststeiumipg i? het dorp was verdwenen. Belangrijke cijfers. De Rotterdamsche GemeentebegrootiDg Ms ontworpen voor 1914 in ontvangsten /42,022,000, uitgaven /41,722,000. De sckulden der gemeente bedragfin 1221/2 millioen gulden. Twee krasse Raadsbesluiten. De Rot terdamsche Raad heeft besloten dat geen kinderen beueden de zestien jaar meer toegang zullen hebben tot bioscoop-voorstellingen, die niet voor kinderen geschikt zijn. De dames zullen verplicht zijn de punten harer hoedeuspelden met een dopje te voorzien wanneer zij van de tram gebruik maken. In Den Haag is de echtgenoote van den kunstschilder 't K. door den stoomtram over- reden en gedood. Het rijtuigje werd bij de Javabrug aangereden en de dame er uit ge- slingerd, waardoor zij onder den tram geraakte. Een eigenaardig geval van kleptomanie kwam, naar het R. N. meldt, aan de politie te Sitrard ter oore. Reeds meermalen waren klachten ingekomen over het weghalen van straatkeien dienende voor den aanleg van straten en trottoirs. Ook gewone baksteenen werden hier en daar door particulieren gemist. De gevallen deden zich berhaaldelijk en op verschillende punten der stad voor, zoodat zij eindelijk wel de aandacht moesten trekken. Na eenig onderzoek kwam men dan ook tot 't vermojden, dat straatkeien zoo wel als baksteenen altijd getrouw den kant van Broeksittard uit koers zetten. Natuurlijk niet zonder menschelijke hulp. Ten slotte bleek een vrouw op den Broek- sittarderweg de ijverige collectrice te zijn. Bij nauwkeurige inspectie werden de vermiste vporwerpen in alle ■mpgelijkfe en <(frfi'th6'j^l§kife' gaten, ho^lten en hoeken teruggevonden. Achter het buis was de collectie reeds aan- gegroeid tot een trottoir in eersten aanleg, welks voltooiing nu waarsckijnlijk tot onbe- paalden tijd is verschoven. Bij de Haagsche politie zijn, naar het Hbl. meldt, niet minder dan acht gevallen van zakken- rollerij aangegeven door personen, aan wie in de drukte van Donderdag tijdens de opening van het Vredespaleis, en des avonds, horloge of portemonnaie werd ontrold. Onder hen was eeu onderwijzer, die op deze wijze zijn geheele maandsalaris moest missen. Minder ongelukkig was een heer, die het kostbare horloge met ketting, dat hij gewoonlijk draagt, den feestdag had vervangen door een nikkelen horloge met pbantasieketting, welke voorzorg een gelukje bij een ongelukje mag beeten, nu horloge en ketting hem werden ontrold. In bet gezin van den beer H., gemeente- architect van Velsen en wonende te Velseroord, hebben zich, zoowel bij de ouders als bij de kinderen, Zaterdagnacht vergiftigingsverschijn- selen voorgedaan. Men vermoedt dat zulks komt door gebraden spek, waarvan alien Zaterdag- I middag bebben gegeten, ook bet dienstmeisje, 1 dUt Maan&a'gH'^ baar-'ouders te Velsepporcl is opgenomen L)e gevallen lieten zich ernstig aanzien en eeu 12jarig zoontje van den heer H. is Woensdag- avond aan de gevolgen overleden. De andere patienten maken het nu wat beter en ook bij het dienstmeisje is het gevaar ge- weken. Naar de oorzaak wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. (Ned.) Vermoedelijk door uitzetting der rails door de warmte, is Donderdagavond de snel- trein van Amsterdam naar Vlissingen (trein 109) in voile vaart even voor Tilburg uit de rails geraakt een daarna nog een lOOtal meters door- geloopen. Het ongeval is betrekkelijk zeer goed afge- loopen. De locomotief, bagagewagen en 3 rijtuigen staan in schuinen stand naast de rails, terwijl er uitgezonderd eenige ontvellingen, geen per- soonlijke ongelukken plaats hadden. Twee hoofdlijnen nl. het afgaand spoor van Den Bosch en van Boxtel, zijn versperd. Met een extra-trein werden de reizigers met 2 uur vertvaging verder vervoerd. Vrijdag fietste mej. Wijngaarden bij Nieuwe Pekela, aan den Zuidwendingerweg, naast de paardetram. Zij geraakte onder de tram. De dood trad onmiddellijk in. Goud en zilver in een sloot gevouden Vrijdagmiddag hebben rechercheurs gedregd in een sloot, gelegen achter het weilaud, dat grenst aan de Rustenbnrgerstraat nabij de Van der Helststraat te Amsterdam. Men ver- moedde namelqk, naar de Tel. meldt, dat goud zilver van diefstal afkomstig, zich in de v en sloot bevonden. gearresteerd, die Woensdag had men een man zwarte tasch bij zich een droeg. Hij werd nameljjk verdacht van ver schillende iDbraken en insluipingen van den laatsten tijd. Zoodra hij merkte dat de politie hem op de hielen zat, had hij het hazenpad Kust mijn zieluvv God is Koning, Heel de wereld zijn gebied Alles wisseit op zijn wenken, Maar Hij zelf verandert niet. r* 11 r Yt <r.v '"".v'J'a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2