A i g 6 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderoi. No. 59t>2. Dinsdag 2 September 1913. 53p Jaargang. Axel in feestdos. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEKTENTIENi Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 1 September 1913. Het weerbericht van het ineteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.9 Thorshavn. Laagste 758.3 Groningen. Verwachting tot den avond van 2 September: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noord- westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waar- schijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. De jaardag van H. M. de Koningin werd alhier heden herdacht door bet uitsteken der vlaggen van openbare gebouwenen vele woningen. Het muziekgezelschap //De Vereenigde Werk- lieden" is voornemens heden avond ongeveer half 9 ure een concert te geven op de Markt. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin zijn weder verschillende decoraties toegekend. 0. m. is de eere-medaille der Oranje-Nassau- orde in zilver toegekend aan den heer D. P. Stoffels, meesterknecht op de handelsdrukkerij der firma P. J. van de Sande te Ter Neuzen. Tot ridder in de Oranje-Nassauorde werd benoemd de heer C. Ysebaert, lid der Staten van Zeeland, te St. Jansteen, terwijl de eere- medaille dier orde in zilver werd toegekend aan den heer A. van de Zande, kommies-ont- vanger te Kapellebrug. Van vroegere stadgenooten zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren J. J. G. vaD Wicheren, direc- teur der direete belastingen te Groningen en J. H. H. Gunther Mohr, inspecteur der poste- rijen en telegrafie te Utrecht, terwijl de eere- medaille der Oranje-Nassauorde in zilver is toegekend aan den heer C. Koelewijn, rijksveld- wachter brigadier te Scbagen. De heer Dr. E. C. Godee Molsbergen, directeur der gemeente hoogere burgerschool alhier heeftnaar aanleiding van zijne benoeming totlector aan de gemeente universiteit te Amsterdam, tegen 1 November a.s. ontslag aangevraagd. Bij Kon. besluit is de heer J. de Jonge, thans tijdelijk machinist-electricien bij de Rijks- electficiteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, te Ter Neuzen, benoemd tot machinist-electricien bjj genoemde werken te Ter Neuzen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft aangewezen om behulpzaam te zijn bij het aanvragen van een ouderdoms- rente voor personen van 70 jaar en ouder binnen het gebied der rente-commissie te Ter Neuzen in de gemeente Sas van Gent den heer H. M. Vermoet, rijksklerk der direete belastingen, invoerrechten en accijnzen. De nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs en gemeente hoogere burger- school alhier zijn heden in gebruik genomen met 65 leerlingen, die als volgt zijn verdeeld: 36 eerste klasse, 15 tweede klasse en 7 derde klasse meer uitgebreid lager onderwijs 4 eerste klasse (3e kl. R. H. B. S.) en 3 tweede klasse (4e kl. R. H. B. S.) hoogere burgerschool. Van deze 65 leerlingen zijn 4 uit de gemeente Hoek, 2 uit Philippine, 2 uit Hulst, 2 uit Zaamslag, 2 uit Axel en 1 uit Nieuw-Namen (Clinge). Uit de omstandigheid dat nu reeds 36 leerlingen zijn aangegeven voor de eerste klasse meer uitgebreid lager onderwijs mag met grond worden afgeleid dat de hoogere klassen in de toekomst voldoende bevolkt zullen worden. De officieele opening tot welker bijwoning verschillende autoriteiten en ook de ouders der leerlingen zullen worden uitgenoodigd, zal plaats hebben op Woensdag 10 September a.s. Gisterenavond gaf de orkestvereeniging z/De Volharding" directeur de heer J. Bierle, alhier een concert in den tuin van „DeBuiten- Societeit". De grijze lucht die den geheelen dag met regen had gedreigd zal vermoedelijk vele lief- hebbers hebben weerhouden, om op te komen. Toch viel eenigen tijd na den aanvang de be- langstelling Dogal mede en genoot men, voor den wind beschut door het houtgewas, van het zitje in den electrisch verlichten tuin en van hetgeen de orkestvereeniging te genieten gat. Het concert slaagde goed en verschillende muziekstukken genoten algemeen het applaus der hoorders. Na afloop hield een bal champetre een groot deel der genoodigden eenige uren bijeen. Zondagavond omstreeks 10 uur bemerkten eenige reizigers- die met den trein uit Gent te te Sluiskil arriveerden dat er brand was uit- gebroken op de hofstede van den landbouwer E. de Maat. Voor zij echter het terrein des onheils bereikten, haddentweenogjongeknechten waarvan de een 18, de andere 14 jaar oud, die beiden in de schuur sliepen den brand bemerkt. Uit den slaap gewekt door het koetteren der vlammen, bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat de trap, die toegang gaf tot hun slaap- gelegenheid, reeds aan het smeulen was. Zoo vlug mogeliik vluchtten zij in nacht- gewaad, langs de trap door de schuur die reeds vol rook stond en hen het ademen belemmerde. Terstond werd door hen de familie De Maat gewekt die, buiten komende, vol ontzetting de ramp aanschouwde. De groote schuur, ongeveer 7 jaar geleden gebouwd, geleek een vuurzee. De deuren der schuur werden opengerukt om de paarden te redden. Helaas, slechts een paard dat zich had weten van den band te rukken, benevens 3 veulens en het pluimvee konden gered worden. De andere 8 paarden, alsook 2 Stieren en een schaap, vonden den dood in de vlammen. Bijna den geheelen oogst, bestaande uit 12 gemeten tarwe, 6 gemeten erwten, 6 genieten vlas, 5 gemeten haver en het hooi, was in de schuur geborgen en stond in vollen gloed, de vlammen hoog boven de boomen uitwerpende. Nog verbrandden 2 met graan beladen wagens. Slechts 4 gemeten haver stonden nog buiten. Daar dus uit de schuur niets meer te redden viel, werden in allerijl de varkens uit het aan de andere zjjde van de mestvaalt gelegen schuurtje losgelaten. Een poos later bemerkte men dat nog 2 varkens daarin waren en werden ook deze door behulpzame handen in veiligheid gebracht. Het gebouwtje werd door de be- woners met emmers water nat gehouden. De koeien waren in de weide zoodat deze bewaard bleven. Ondertusschen woedde de brand in de schuur voort en zagen wij nog een paar kippen de schuur inloopeu om niet meer terug te keeren. lets voor middernacht werden de bewoners van Axel gewekt en ongeveer een uur kwamen de spuiten aan. Zij werden in gereedheid gebracht doch behoefden geen water te geven daar in de schuur niets meer te redden was en, doordat de beide zijgevels waren blijven staan, het be- lendende woonhuis geen direct gevaar liep Het ten noorden van de schuur gelegen wagen- huis was reeds vroeger ontruimd, zoodat de wagens en gereedschappen geen gevaar liepen. Onder den morgen is men begonnen de smeu- lende massa met haken uiteen te halen en te blusschen. Omstreeks 8 ure konden de spuit- gasten inrukken en bleef voor mogelijke voor- vallen nog een beperkt aantal manschappen met een spuit de wacht houden. Hoe de brand is ontstaan is onbekend. Alles is verzekerd het vee, de oogst en de landbouw- gereedschappen bij de Onderlinge Zierikzeesche brandwaarborg maatschappij. Puinhoopen wijzen thans de plaats aan waar nog een dag te voren, de bewoner een bezoeker met voldoening zou hebben heengevoerd. Een stukje van zeldzame stoutheid is, naar de Z. Koerier meldt, te Sas van Gent vertoond door een Duitscher, die eenige werk- zaamheden te verrichten had aan den 52 meter hoogen schoorsteen der CoSperatieve Suiker- fabriek. De man, die op een paar aan de buitenzijde van den schoorsteen bevestigde planken zijn gevaarlijk bedrjjf uitoefende, was Dinsdagavond met zijn werk, successievelijk hooger klimmend, tot een hoogte van ruim 40 yieter gevorderd. Van plan zijnde den volgenden ichtend vroegtijdig met den arbeid te begihnen, chtte de Duitscher het schijnbaar niet de moeite naar beneden te komen om van de nachtrust te genieten. Hij h'eesch de noodige dekking naar boven, koos de planken tot legerstede, bond zich eenig touwwerk om het liehaam, en lag weldra, veertig meter hoog, tegen een fabrieksschoorsteen op een paar planken, in rustigen slaap. Wie doet dat na De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft als onderscheiding den heer N.J. van Garderen, rijkszuivelvisiteur te Middelburg, met ingang van 1 September a. s. toegevoegd aan den Rijkszuivelinspeeteur om werkzaam te zijn in algemeenen dienst en hem het geheele rijk als ambtskring aangewezen met standplaats U trecht. Axel. Bij de Zaterdag door de maatschappij Axel-Station in het cafe van den heer Gilijamse gehouden aanbesteding voor de levering van 30.0C0 E.G. Superphosphaat werd ingeschreven door de heeren Coenen en Schoenmakers te Uden voor 2,28, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,25, De MoorVlaeminck te Hulst voor 3,25, Blondeel te Aardenburg voor 2,23, G. Dees te Ter Neuzen voor 2,23, A. Geelhoedt te 's Gravenpolder voor f 2,22, Moreels te Gent voor 2,21, W. Bedet te Ter Neuzen voor f 2,18, en Anth. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,179/10 per 100 E.G. Gegund aan laatst- genoemde. De feesten te Middelburg. De feesten te Middelburg, ter eere van den jaardag der Koningin en het vorstelijk bezoek zijn Zaterdag besloten met een drietal concerteu en een uitstekeGd geslaagd vuurwerk. Er was een opgewekte feestvreugde het ge- sprek van den dag wasde vriendelijke wijze, waarop de Koningin een ieder toesprakhet aantal personen, die dan ook met haar mochten spreken, is bijzonder groot. Heden had nog een matinee in de Abdij en een concert op de markt plaats. Door het vele dat te vermelden viel verzuimden wij in ons vorig nummer te vermelden van de verlicbting van buurten en woningen op Donder- dagavond. De omstandigheden begunstigden deze zeer en bij enkele woningen vielen de schit- terende en smaakvolle verlichting zeer in het oog. Vrijdagavond werd het feest in de versierde stad voortgezet met de uitvoering eener kinder- cantate op de markt, welke onder leiding van den beer C. Minjon werd uitgevoerd door onge veer 800 kinderen, met begeleiding van de beide Axelsche fanfares //Concordia" en „Hosanna". Hiervoor was natuurlijk groote belangstelling. Na afloop trokken de kinderen in optocht naar het terrein van de Fokkersvereeniging. Daar werden de kinderen onthaald, hadden kinderspelen plaats en werden luchtballonsopge- laten, wat hen alles om het meest vermaakte en ook genoegen bood aan de ouderen die daarbij toeschouwer konden zijn. Elk kind kreeg-als aandenken ook eene plaat ter herinnering aan het feit dat aanleiding ga: tot de feestviering „Een eeuw in vogelvlucht". Des namiddags 1 uur werd op voornoemd terrein het Concours>hippique aangevangen, uitgeschreven door de Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trek- paard (Belgische type) gevestigd te Axel. Daarvoor was ditmaal groote belangstelling. Behalve leden met hunne dames en de deel- nemers aan de verschillende wedstrijden werd het terrein door meerdere duizenden bezocht. De wedstrijden hadden dus plaats onder groote belangstelling. De uitslag was als volgt lo. Concours voor het best aangespannen en schoonste tweewielige rjjtuig. le prijs O. J. Vael te Hontenisse, 2e prjjs P. van Hoeve te Axel, 3e prijs P. van Essel- orugge te Axel en 4e prijs R. Buysse te Westdorpe. 2o. Ringrijden te paard. le prijs Em. van Haelst te Kieldrecht, 2e prijs R. Buysse te Westdorpe en 3e prijs J. Cove te Axel. 3o. Harddraverij met tuigpaarden (geen ras- laarden) toebehoorende aan landbouwers. le prijs R. Buysse te Westdorpe in 5,23 min., 2e prijs A. Verhelst te Westdorpe in 5,35 min. en 3e prijs E. J. IJsebaert te Axel in 5,46 min. 4o. Ringrijden voor dames (in rijtuig). le prijs R. Buysse te Westdorpe, 2e prijs Ph. J. van Dixhoorn te Axel, 3e prijs E. van Haelst te Kieldrecht, 4e prijs G. deLozannete Hulst, 5e prijs E. Buysse te Sas van Gent, 6e prijs Anth. Despierre te Wachtebeke en 7e prijs E. J. IJsebaert te Axel. 5o. Harddraverij (warmbloed). Baan 2200 M. met voorgift. le prijs Alph. de Clercq te Astene met //Doctor Hall" in 4,7 min., 2e prijs J. I laeijs te Deynze met /Zo'ilo Wilkens" in 4.9 min., 3e prijs Van Beveren te Mariakerke met Jacobin" in 4,12 min., 4e prijs J. Claeijs te Deynze met //Sarahin 4,13 min., 5e Pr0s Ph. J. van Dixhoorn te Axel met „Bibi" in 4,26 min. 6o. Harddraverij met koudbloedpaarden. Lengte der baan 1500 M. le prijs C. de Clercq te Astene in 3,28 min., 2e prijs R. Buysse te Westdorpe in 3,35 min., 3e prijs E. Buysse te Sas van Gent in 3,45 min. en 4e prijs Ed. Hofman te Axel in 3,53 min. 7o. Galop. Lengte der baan 2000 M. met voorgift. le prijs Van der Keere te Meirelbeke met ,/Jacquelin" in 2,45 min., 2e prijs De Schepper te St. Denys met „Neron" in 2,48 min.. 3e prijs J. P. Verberkmoes te Hulst met /fBeby in 2,481/2 min. en 4e prijs J. Maes te Deurle met //Josephine" in 3,2 min. 8o. Harddraverij aangespannen voor rijtuig met een minimum gewicht beladen van 100 Kg. Lengte der baan 3000 M. met voorgift. le prijs J. Claeijs te Deynze met //Zo'ilo Wilkens" in 5,44 min., 2e prijs Alph. de Clercq met //Doctor Hall" in 5,57 min., en 3e prijs Van Beveren te Mariakerke met //Ja cobin" in 5,59 min. 9o. Springconcours. le prijs De Schepper te St. Denys met ,/Neron in 2,50 min., 2e pr. Van de Keere te Meirelbeke met „Jacquelin in 2,51 min., en 3e pr. Em. van Haelst te Kieldrecht met „Sulma in 2,61 min. Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld dat zoowel de ruiter die het vorig^jaar een ongeval bekwam als het paard ,/Jack van den heer Ph. J. van Dixhoorn dat aan het eind van het vorig jaar een poot brak, aan dit concours deelnamen. Tot slot werd de historische stoet die den vorigen dag door Axel's straten trok opgesteld en hield een ommegang over het terrein om daarna nog door de straten der stad te trekken, die na afloop van het concours hippique weer druk bevolkt werden. De stoet had ook nu weer veel succes. Het was laat geworden eer de stoet kon ontbonden worden en dit was oorzaak dat de geannonceerde muziekuitvoeringen op de Markt moesten ver- vallen, daar de muziekgezelschappen ook aan den stoet meewerkten. Maar nog een belangrijk nummer van het programma moet volgen een bioscoop voor- stelling in de open lucht, in de Noordstraat, door de Koninkl. Nederlandsche cinemato- grafische (of Bioscope) en projectie-inrichting. Tegen bet uur van aanvang stonden tot op grooten afstand ter weerszijden van bet doek de belangstellenden opeengepakt. De beelden werden met belangstelling aan- schouwd en die belangstelling duurde onver- minderd tot het einde. Algemeen was het oordeel dat de bioscoop veel goed maakte van 't geen aan 't vuurwerk op den vorigen avond te kort kwam. Men was daardoor in de goede stemming en SEIIZESSCHE COIR AST lilt It(miI veiraehljnt Hsandag., Wuenadsg- en VriJdBgavond, BtlgezondMd op fewtdngen 1»IJ de ■sen* 1JCL til** £>804 Auk ir et, or

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1