A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Vlaanderen. No. 5961. Zaterdag 30 Augustus 1913. 53p Jaargang Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika~ 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bjj a'le Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENT I ENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regal meer Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde prgs sleek ts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend 0,10. advertentie wordt de T e 1 ef o on No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. IKIEIR.S'X1:!!] IBXjA.IO. JTen onderhoud met Minister Treub. Toen de namen van het nieuwe Ministerie werden gepubliceerd was vooral de aandacbt ge- vestigd op den heer Mr. Treub, als Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, in ver- band met diens houding tegenover staatspension- neering en de leuze waaronder de linkerzijde te dien opzichte bij den verkiezingsstrijd is op- getreden. Een berichtgever van de Haagsche Crt. had een onderhoud met den beer Prof. Treub en vertelt daarvan het volgende Het ligt voor de hand, dat Minister Treub niet wensehte vooruit te loopen op hetgeen straks de Troonrede van het Kabinet-Oort van der Linden zal brengen. Maar iets van zijn inzichten van het "oogenblik wilde Mr. Treub toch wel doen blijken. Wat zijn standpunt is tegenover het vraag- stuk der Btaatspensionneering //Wei", zei Mr. Treub, veen eerste aanwijzing daarvoor is toch wel mijn stem men voor het amendement-Borgesius, bij de Invaliditeitswet tot uitbreiding van het getal dergenen, die Staatspensioen zouden erlangen. Mijn principi- eele hestrijding kwam vooral hierop neefr, dat ik meende, dat men van Staatswege de uit- keering niet tot een klasse der bevoiking moet beperken. Zoowel van Katholieke zijde als van die der geestverwanten van Minister Talma, wilde men de memorie van toelichting is immers daar, om het duidelijk uit te wijzen de bedoelde grens niet overschrijden. Dit is, ging de heer Treub voort ten deele mijn principieel bezwaar geweest, door mij vaD 1906 af verdedigd." vEn de financieele bezwaren tegen bet Staats pensioen vroeg onze berichtgever. z/Deze wegen steeds het zwaarts bij mij", antwoordde Mr. Treub. //In mijn in de Kamer gehouden redevoeringen liet ik die bezwaren steeds het meest gelden." De kosten, door het Staatspensioen gevorderd, kwamen mij te druk- kend voor, om de mede-verantwoordelijkheid er voor op mij te nemen, in verband met de uit- legging, die van verschillende kanten aan de bewuste concentratie-paragraaf zou worden ge- geven." z/Dus u acht bet financieele bezwaar toch nog steeds overwegend De heer Treub keek den berichtgever glim- lachend aan. //Ik acht het niet onmogelijk om aan dat bezwaar eenigszins tegemoet te komen. U vraagt mij, in welk teeken het nieuwe Kabinet, wat het Staatspensioen betreft, staat. Welnu, laat mij u zeggen dat het niet //anti" en ook niet //pro" is. Met deze ietwat-vage aanduiding moet gi] u voor het oogenblik vergenoegen. Hoofd- zaak voor mij is, dat de principieele knoop reeds is doorgehakt, nl. bij artikel 369 der Invaliditeitswet, toen de 70jarigen Staats pensioen hebben gekregen. Het is dus mogelijk geen vraag meer, wat het principieele betreft. En bet verdere zult u in de komende Troon rede moeten zoeken. Daarover kan ik mij thans niet uitlaten. Dat de financieele toestand van bet oogenblik niet schitterend isdat voor- zichtigheid de boodschap moet heeten, wie zal 't ontkennen Maar omtrent de plannen van bet nieuwe Kabinet, in verband hiermee, en met zooveel meer dat u mij zoudt trachten te ontlokken, laat ik mij niet verder uit. Stel u tevreden met hetgeen ik u machtigtepubliceeren, van ons onderhoud." TER NEUZEN, *29 Augustus 1913. Bij het comite voor de tentoonstelling van kleederdrachten enz. te Middelburg, is bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin als prijs voor de op Zaterdag 30 dezer te houdeu ringrijderij een zilveren blad heeft beschikbaar gesteld. Voorts zijn de volgende prijzen geschonken door* den beer P. M. J. Hackenberg een stel gouden Zeeuwsche knoopen door den heer Jacq. Frank een zilveren lucifersdoos. Axel. Tot voorzitter van de afdeeling //Axel" van den R. K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. is gekozen de heer G. v. d. Bilt, in plaats van den heer L. Burm, die als zoodanig bad bedankt. Hulst. Door de Commissie van de Land bouw Tentoonstelling te 's Gravenhage waren voor de leden van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. 200 plaatsen gereserveerd in den Zeeuwsehen extratrein, die op 11 Sept. a. s. den mooisten dag der Tentoonstelling, naar den Haag loopt. Alle 200 plaatsen zijn genomen. Er zullen met dezen trein, die van wege ge- noemde commissie rijdt, circa 1500 Zeeuwsche landbouwers de Expositie bezoeken. Woensdag voormiddag passeerde op groote boogte boven onze gemeente komende uit zuidelijke ricbting een tweedekker. Uit de berichten in andere bladen is dit ge- bleken te zijn de Nederlandsche vliegenier Leo van Steyn, die des morgens te Etampes was opgestegen om naar Den Haag te vliegen, waar hij ook is gearriveerd. De Haagsche Crt. meldt daaromtrent Steyn's oorspronkfelijke plan was geweest om reeds Dinsdag den langen tocht van Etam pes naar den Haag te aanvaarden. Van dit plan werd afgezien, vanwege de minder gun- stige weersgesteldheid. Woensdagmorgen om vijf uur was het weer veel beter en dus besloOt Van Steyn op weg te gaan. Langs den te-voren gepubliceerden weg is hij naar Holland gevlogen, o. a. over Ter Neuzen en Brielle. Kwart na elven daalde de vlieger en vol plane op //Duindigt"., Op het terrein had men de landingsplaats weer aangegeven met het bekende witte sein- kruis van de Luchtvaart-vereeniging. Bovendien gaf de Secretaris van deze vereeniging, Jhr. van den Bergb van Heemstede, met een seinvlag de plaats van daling aan. Vlak voor de voeten van genoemden heer kwam Van Steyn neer. De vliegenier, een kloeke, glad-gescboren jonge man, toonde zich in bet minst niet vermoeid. Geen spoor van opwinding was er aan hem te bespeuren. Kalm als kwam bij van een autoritje terug, stapte hij uit het toestel. Met groote opgewektheid en vriendelijkheid stond bij de verschillende dagbladcorrespondenten te woord. „Wanneer bij weer terug zou gaan?" z/Ja ziet u", zeide Van Steyn, //ik wil bier nu wel wat blijven, 'tis veel te leuk met mijn toestel hier in Holland te zjjn." En zoo babbelde hij verder over de hopgte, die bij bad bereikt (1400' M.), zijn trouwen mecanicien, Rene David, die zelf ook een vlieg- brevet heeft, In zijn toebt, waarover bij weinig te vertellen had. Toen kwam de moeder van den koenen vlieger hem halen om toch wat te eten. De arme jongen had van af 's morgens 5 uur af niets meer gebad. Hij wilde echter toch door-vertellen en tusschen een sandwichje en eenige vruchten vernamen we, dat zijn toestel een Farmantweedekker is, van 80 pk., type militaire. Toen hebben we hem echter //au seiD de sa famille" gelaten. Voor de vliegmachine is op //Duindigt" een hangar opgeslagen. Bij zijn aankomst ontving de vlieger een fraaien krans. Gedurende de laatste maanden kwam het te Amsterdam herhaaldelqk voor, dat rijwiel- handelaren de dupe werden van een tweetal personen, die of alleen, of in combinatie, fietsen huurden, zonder dat dezen ooit terug werden gebracht. Aangezien bet tweetal, dat er keurig netjes uitzag, over de geheele stad opereerde, duurde bet vrij lang eer de zaak ruebtbaar werd. In uen laatsten ecbter bad de verduistering zoo'n omvang aangenomen, dat tal van lijwielbande- laren op bun hoede waren voor bet tweetal. Maandagavond zoo vertelt de //Tel." ver- voegde zich een juffrouw bij een rijwielhande- laar. De man hield baar een oogenblikje aan de praat, liet intusschen de politie waarscbuwen, en toen de juffrouw even later met een huurfiets deD winkel verliet, werd ze door eenige recher- cheurs gevolgd. Dienzelfden avond nog heeft men zoowel bet meisje, de 20jarige Anna M., als haar //com- pagnon", de 35jarige Jan S., in hun gemeen- schappelijke woning aan de Lijnbaansgracht gearresteerd. Tal van rijwielen werden daar gevonden, en velen er van zijn seeds door de eigenareu herkend. De verduistering is op zulk een groote scbaal gepleegd, dat bet tweetal op verreweg de meeste politiebureaux in de stad geboord zal moeten worden. In de bleek van den visscber P. Postma te Eernewoude (Friesland) groeit, volgens bet R. N., een aardappelplant van kolossalen om vang. De omtrek van bet loof bedroeg 6 M. Het -eigenaardige is verder, dat Postma de vrucht niet eens heeft geplantde aardappel zal dit voorjaar achteloos daarheen geworpen zijn. lemand, die veel aan aardappelteeit heeft gedaan, verklaarde, nooit zoo'n reuzenplant gezien te hebben. Maandagmorgen zijn, volgens bet Hbl., twee kinderen van den heer v. O., te Hoek van Holland, die een boodschap deden, door een bond, een boxer, onverhoeds aangevallen. Op het luide geschreeuw der kinderen, snelde de 17jarige P. ijlings toe en trachtte den hond te verwijderen, wat hem niet mocbt gelukken. Het dier vloog nu eens het eene en dan weer het andere kind aan en verwondde beiden op verschrikkelijke manier. Gelukkig kwam er spoedig nog iemand, die, nadat de hond reeds bewusteloos was geslagen, het beest doodschoot. Voor de kinderen, die in deerniswaardigen toestand verkeerden en vooral aan het onderlijf waren gewond, moest direct geneeskundige hulp worden ingeroepen. Het cadaver van den bond is, na eefrst door een veearts onderzocht te zijn, naar het labo- ratorium te Utrecht gezonden ter onderzoek, daar vermoedens bestaat, dat bet dier lijdpnde was aan bondsdolbeid. Om zich van den drank af te helpen. Volgens het R. N. stond Woensdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht een man die bekende te Vlaardingen op de Westhavenplaats op 4 Augustus j.l. een rijwiel te hebben ge- stolen, ten nadeele van B. De Ligt. Wat wildet ge er mede doen vroeg de president. Naar de politie brengen, antwoordde de man, de 27jarige meubelmaker M. H. J. B., zonder vaste woonplaats. Dat is vreemd Ik deed bet om in de gevangenis te komen Hebt gij daar reeds meer gezeten Jawel edelachtbare. Vindt gij het daar zoo prettig Edelachtbare, 'k ben aan den drank ver- slaafd en als 'k nu in de gevangenis zit ben 'k gedwongen geen drank te gebruiken. Een middel dus om je te verbeteren, zei de president ongeloovig. De agent van politie J. v. d. Meyde had bekl. met het rijwiel aangehouden. Hij sprak toen in het geheel niet over zijn veriangen in de gevangenis te komen, doch wel om naar Rotterdam te rijden. De president maakte daaruit op, dat het verhaal van den man ver- zonnen was. De officier geloofde het evenmin en eiscbte 3 maanden gevangenisstraf. Edelachtbare, 'k zou graag een lichte straf hebben Maar man, dan komt gij toch niet van (jen drank af. Mr. G. J. C. Schilthuis, als verdediger op- tredend, betoogde, dat, zoo bekl.'s verhaal waar- heid was, hij niet zou veroordeeld kunnen worden, omdat er dan van wederrechtelijke toeeigening geen sprake zou zijn. Mocbt de rechtbank bekl.'s verhaal niet gelooven, dan riep pleiter de clementie der Rechtbank in. Edelachtbare, 'k zit nu drie weken in preventieve becbtenis en in dien tijd beb ik geen drank gehad. Ik ben nu al voldoende genezen. Geef me dus een kleiue straf. Uitspraak Dinsdag a.s. Woensdagmorgen is de timmerman H.J. Anneveldt, die aan het dak van een huis aan de Schrasserstraat te Arnhem reparatie moest verricbten, terwijl hij op een ladder staande een gesprek met zijn broeder voerde, achter- overgeslagen. Hij kwam met bet hoofd op de steenen terecht en was tengevolge van schedel- breuk terstond dood. (Hbl.) Iemand uit Groningen moest voor 10 dagen opkomen onder de wapenen en begaf zich daarom naar zijn garnizoensplaats. 'sAvonds te voren was hem reeds gebleken, dat zijn tunique te nauw was geworden sinds hetvorig jaarbij kon er niet in. 's Morgens inspectie. A lies present, majoor vraagt de kapitein. Op een na, kap'tein, luidde 't antwoord van den sergeant-majoor. Wie is die vent (Serg.-majoo'- noemt den naam). En waarom is die kerel niet present Hij kan niet in de kleeren, kap'tein. Laat 'm hier komen. De in burgerkleeding gestoken militair gaat in de houding voor z'n kapitein staan. Waarom was jij niet present, kerel 'k Kon niet in de kleeren, kap'tein. Zoo, kon jij niet in de kleeren Wat doe je als burger Onderwiizer, kap'tein. Wel, bij vier en vijf en dan klagen die onderwijzers nogbarstte de kapitein los. Ingeruktmarsch De tunique moest 10 c.M. worden uitgelegd. (R. N.) Het is altijd gevaarlijk voor den meteoic loog, het weer te voorspellen voor langen tijd, schrijft de VI. Crt. Toch hebben enkele weer- kundigen den moed, een prognose voor langen termijn te stellen. Vooral de Zwitsersehe en Zuid-Duitsche meteorologen houden zich geregeld met dergelijke voorspellingen bezig. Voor den aanstaanden winter voorspellen zij niets buiten- gewoons. In Midden Europa en waarschijn- lijk ook in onze omgeving zal het tot December zeer zacht zijn. Omstreeks St. Nico- laas of iets later, in ieder geval gedurende de eerste helft van de maand, komt er een wintertje. Maar spoedig is dit weer voorbij, en dan blijft het zacht tot de tweede helft van Januari of begin-Februari. In December en Januari zal de gemiddelde temperatuur boven normaal liggen, maar Februari en Maart zijn te koud. De aanstaande winter zal zich niet kenmerken door grooten sneeuwval. Maandagavond had een geweldige oploop plaats bij de Jacob Catskade te Amsterdam. Het heette, dat een kind te water was gevallen. Politie dregde, een schipper dook, angstig nageoogd door honderden aan de kadetoen bet vermeende slachtoffer plots uit een zijstraat aan kwam waodelen en luide te kennen gaf, hoeveel pret hij bad over de door hem verwekte consternatie. Hij had even te voren iets te water geworpen en was vervolgens hard weggeloopen. 'n Voor- bijganger had de pIoDS gehoord en meenende, dat een kind in het water viel, bad bij alarm ge- maakt(Teh) Beleediging per telefoon De vorige week maakten wij melding van het feit, dat een hotelhouder bier ter stede door de telefoon beleedigd zou zijn en dat naar aan- leiding daarvan de justitie de zaak in handen had. Thans wordt ons van andere zijde gemeld, dat niet de zoogenaamde beleediger, maarjuist Bit bind ver.ehijnt Haaadag., Woen.ilag. en ViijilHtjatiinil, ■i%eioBdt:?d op !»ij de Firm. P. J. MM DM MKDli tm Bar Kr.ien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1