Gemengde beriehteo. Landhouwberichten. een electrische pomp voor het leegpompen van lekke sehepen, eD een sleepketting. Deze tocht, waaraan ruim honderd personen deelnamen, ging, begunstigd door uitgelezen weer, naar Ostende, en werd opgeluisterd door muziek. De beide gastvrouwen, de N. V. werf Zeeland en de A. Eerste Hollandsch-Belgische Plei- ziervaartmaatschappij, toonden zich bijzonder gastvrij en gul en maakten dezen dag voor hare gasten tot een onvergetelijken. Axel. Op Donderdag a. s. zal, naar aan- leiding van Jhet onafhankelijkheidsfeest alhier, behalve de kerkelijke samenkomst in de Ned. Herv. kerk in den voormiddag, ook eene gods- dienstige samenkomst worden gehouden in het kerkgebouw der Geref. Kerk A, waar over de redenen tot en de wijze van feestviering, zal worden gesproken door Ds. Lammertsma en Ds. Bruins. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De recbtbank heeft in hare zitting van 26 Augustus de volgende vonissen uitgesproken A. J., oud 53 j., landbouwer te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch idem). H. H., oud 20 j., landbouwersknecht te Zaam slag, is wegens mishandeling veroordeeld tot j 10 boete of 10 dagen hecht. en tQewijzing der civiele vordering van 3,75 aan j. (eisch 20 boete of 20 dagen hecht. E. 8., oud 59 j., veldarbeider, zonder vaste woonplaats, (afkomstig uit Hontenisse) gedeti- neerd te Middelburg, is wegens landlooperij veroordeeld tot 2 dagen hecht. en 3 jaren Rijks- werkinrichting (eisch idem). W. E. v. d. B., oud 74 j., zonder beroep, zonder vaste woonplaats (afkomstig uit Axel) thans gedetineerd te Middelburg, is wegens land looperij verootdeeld tot 2 dagen hecht. en 3 jaren opzending naar een Rijkswerkinrichting (eisch idem). Omtrent de Dinsdag voor de recbtbank te Middelburg behandelde zaken ontleenen we aan de Midd. Crt. S. M., P. K. en A. D. hadden zich schuldig gemaakt aan mishandeling. Getuige M Zegers, workman te Zaamslag, reed des avonds met ge tuige J. Bakker, eveneens werkman te Zaamslag, per fiets een eindje buiten Neuzen. Ze werden later door beklaagden aangevallen. Deze schopten en trapten hen. Bekl. M. verklaarde dat getuige Zegers hem den voorafgaaaden Zaterdag geslagen had. Dit werd ontkend. Getuige P. Donze, landbouwersknecht te Zaamslag, bevestigt de gezegden der vorige getuigen. De officier eischt voor S. M. een gevangenisstraf van 2 weken en 4 maanden tuchtschool, voor P. K. 2 maanden gevangenisstraf en voor A. D. 1 maand ge vangenisstraf. Mr. Stern vroeg lichteFe straf. A. E. de B. was gedagvaard wegens weder- spannigheid. Bekl. was niet verschenen. Bekl. reed des avonds op den openbaren weg te Koe- wacht op een fiets zonder lantaarn. Getuige H. J. van Ree, brigadier der marechaussee te Koewacht, die den naam van bekl. wilde weten, werd bij de borst gegrepen en de jas stuk ge- scbeurd. Getuige C. Gijsel, gem.-veldwachter te Koewacht, heeft dit gezien. Ook heeft hij gezien, dat getuige J. J. Jongbloed, rijksveld- wachter te Koewacht, die v. Ree ter hulp liep, deerlijk gehavend terug kwarm De officier eischt een gevangenisstraf van 2 maanden. L. F. 8. moest verschijnen wegens misham deling. Itekl. verscheen niet. Bekl. had zijn vrouw S. M. de Block te Koewacht op niet malsche wijze mishandeld. Hij sleepte haar namelijk bij de haren naar buiten. Getuige S. M. de Block verklaarde, dat haar man dat wel meer deed, altijd wanneer hij dronken was, want bekl. dronk veel. Getuige F. Noessens arbeider te Koewacht bevestigt de gezegden der vorige getuige. M. Boone zonder beroep te Koewacht, die naast bekl. woont hoorde diens vrouw op den bewusten dag roepen „Frans schei uitDe officier eischte een gevange nisstraf van 3 maanden. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus 1913 werden hier te lande geene ge- vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd zoodat Nederland sedert 12 Juni j.l. vrij van genoemde ziekte is. (St.-Ct.) Aan het door de Directie van den Landbouw uitgegeven Verslag over den Landbouw in 1912, ontleenen wi] het volgende De jaren 1911 en 1912 vormen, wat het weer betreft, eene groote tegenstelling. Ken- merkte 1911 zich door buitengewone warmte en droogte, 1912 was, inzonderheid wat de maanden Augustus en September aangaat, koud en rijk aan neerslag. Terwijl in 1911 in het tweede halfjaar 371 m.M. regen viel, bedroeg die hoeveelheid in 1912 541 m.M. De ge- middelde temperatuur voor de maanden Augus tus en September die in 1911 bedroeg 19° en gemiddeld in de jaren 1849 1912 16.5°, was in 1912 slechts 13.5°. Het koude, regenachtige weer in genoemde maanden was oorzaak, dat de oogst over het algemeen niet die gunstige resultaten gaf, welke het groeizame weer in den voorzomer deden verwachten. Wel is er in 1912 veel gegroeid, maar een groot gedeelte was ten gevolge van het slechte oogstweer van inferieure kwaliteit. Dit geldt inzonderheid voor de kleibouwstrekeu. Ofschoon er nogal verschillen bestaan en in Noord- en Zuid-Holland b.v. de regen meer kwaad deed dan in Groningen en Zeeland, zoo is toch over het algemeen het financieele resultaat van bet akkerbouwbedrijf op de klei slechts matig geweest. Op de zandgronden, waar de roggeoogst voor den regen geborgen was, en voorts de veehouderij eene overwegende plaats in het bedrijf inneemt, waren de uitkomsten goed. Hetzelfde kan gezegd worden van de veen kolonien. Omtrent enkele der meest verbouwde gewassen zij het volgende opgemerkt. De haver leverde tengevolge van het ongunstige oogstweer over' 't algemeen zeer slechte resultaten. In ver- schillende streken was dit ook met de tarwe het geval. De uitkomsten van den roggebouw waren vrjj goed. De aardappeloogst was ten gevolge van de groote uitgestrektheid en de hooge opbrengst grooter dan ooit te voren. Terwijl in 1911 de totale opbrengst millioen H.L. bedroeg een cijfer nog niet eerder be- reikt werden in 1912 bijna 43 millioen H.L. geoogst. Vooral van den fabrieksaardappel was de opbrengst per H.A. buitengewoon hoog Door de groote productie en den onvoldoenden export lieten de prijzen nogal te wenschen over, Ook de opbrengst der suikerbieten, ofschoon iets minder dan in 1911, was boven het middel- matige terwijl, geheel tegen de verwachting in, het suikergehalte hoog was. Uien waren nagenoeg onverkoopbaar. Ten gevolge van de groote oppervlakte met bieten en aavdappelen bezet en het ongunstige weer, ging de oogst met buitgewone moeilijkheden gepaard, waardoor de loonen belangrijk rezen en de werkzaamheden eerst laat waren afgeloopen Ten gevolge van den overvloedigen grasgroei, de hooge prijzen van vee, vleesch en zuivel- producten en den gunstigen gezondheidstoe- stand van het vee, was 1912 voor de rundvee- houderij zeer voordeelig. Onze veeuitvoer, die in 1911 slechts ruim 43000 stuks bedroeg, steeg in 1912 weder tot ruim 77000 stuks. De boterproductie was zeer groot. Dit blijkt o. a. ook uit de sterke vermeerdering van den uitvoer, nl. 39 millioen K.G. in 1912 tegen 30 millioen K.G. in 1911 en bijna 33 millioen K.G. in 1910. Hetzelfde geldt van de kaas. De uitvoer van dit product bedroeg in 1912 bijna 591/2 millioen K.G. tegen 51millioen in 1911. De uitkomsten van de paardenfokkerij waren, dank zij de hooge prijzen, zeer gunstig, zoodat deze fokkerij zich dan ook nog voortdurend uitbreidt. Het aantal in 1912 gedekte merrien bedroeg 69400 tegen 68200 in 1911 en 6241)0 in 1910. Voor den varkenshouder was 1912 mede een zeer voordeelig jaar ten gevolge van de hooge prijzen der varkens. Onze uitvoer van versch varkensvleesch be droeg 25 millioen K.G. tegen 29 millioen K.G. in 1911. Bovendien werden een groot aantal varkens levend uitgevoerd, n.l. 343000 tegen 214000 in 1911 en 11500 in 1910. De sehapenhouderij gaf ook zeer goede uit' komsten. De pluimveehouderij ging eveneens in 1912 gestadig vooruit. Het koude, natte herfstweer was oorzaak, dat de bijenhouders in hunne verwachtingen werden teleurgesteld. Door de hooge prijzen der groenten in hetf voorjaar van 1912 was de teelt onder glas zeer loonend. Bij het begin van 1913 bedroeg het aantal leden der landbouwvereenigingen 156473 en dat der tuinbouwvereenigingen 34078. Een jaar te voren waren deze cijfeMB respectievelijk 147708 en 29463. Uit een opnieuw ingesteld. onderzoek in zake de onderlinge veeverzekering blijkt, dat er hier te lande zijn 523 paardenfondsen met 90600 verzekerde dieren en 885 rundveefondsen met ruim 277500 verzekerde dieren. Tegen hagelschade was verzekerd eene uit gestrektheid van 128000 H.A. voor een ver zekerd bedrag van 27 millioen gulden. Het aantal boerenleenbanken steeg in 1912 van 731 tot 821. Ten slotte zij nog melding gemaakt van een in dit verslag opgenomen overzicht omtrent de landaanwinning in de laatste 100 jaren. Hieruit blijkt, dat ten naastebij werd ontgonnen 245872 H.A. bedijkt 43878 v drooggemaakt 52812 Totale landaandwinst 342562 H.A. Te Breda is een U/sjarig kindje door een sleeperswagen overreden. Het hoofdje van het arm kindje werd verpletterd. De dood trad onmiddeliijk in. Maandag is te Utrecht aan de Billiton- kade een achtjarig ventje bij het vlieger oplaten in het water geraakt en verdronken. Naar de N. R. Crt. meldt, werd Maandag- avond in een gebouwtje van de American Petroleum Cy., aan de Sluisjesdijk te Rotterdam in bewusteloozen toestand, leunende over een half aangebroken vat met benzine, gevonden de 14jarige machinist-leerling J. V wonende in de Kaatsbaan. De jongen, die vermoedelyk door het inademen van beuzinedamp bewusteloos is geworden, werd in de buitenlucht gebracht waar men tevergeefs heeft getracht de levens- geesten op te wekken. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. gewoonte Haaren bij Oisterwijk zijn Zondagmorgen twee tot nu toe onbekende personen bij den landbouwer Van der Meijden, binnengedrongen, terwijl deze met vrouw en kinderen naar de kerk was. De indringers knevelden de dienstbode die alleen thuis was en een hunner bewaakte haar. Onderwijl haalde de andere uit de linnenkast wat van zijn gading was. (N. R. Crt.) Twee menschen te Oostvoorne verdronken. Een treurig ongeval heeft, naar het R. N. meldt, Zondagmiddag te Oostvoorne velen hevig ontsteld. In den fraaien zomerschen Zondag waren met de ,/Maasnymph" en met de tram een groot aantal menschen te Oostvoorne gekomen, die naar de oude en slechte vooral in de zee hun genoegen zochten Het strand te Oostvoorne, is buiten de plaats door het gemeentebestuur voor de badkoetsjes aangewezen, bij eb niet zonder gevaar. In 't bijzonder bij de Westplaat, waar de zandzoom snel enkele meters diep daalt, is het hoogst gevaarlijk voor niet ervaren zwfmmers te water te gaau. Aldaar waren Zondagmiddag te twee uur M. Kleinjan, wonende aan den Dordtschen Straatweg te Rotterdam, met zijn zoontje en enkele familieleden vroolijk aan het baden. Schrikkelijk werd de vreugde verstoord. Het elfjarig zoontje van Kleinjan kwam op de diepe plek en zonk plotseling weg. De doodelijk ontstelde vader snelde zijn kind te hulp, dock hij kon niet zwemmen en deelde het lot van den knaap. Een zwager van Klein jan waagde zich een eind in zee om beiden te doch daar ook hij niet zwem- hulp te komen, In het tweede halfjaar waren, vooral J men kon, waagde hij zich niet te ver. En hij door den ruimen oogst in Duitschland de prijzen der groenten zeer laag. Onze uitvoer van warmoezerijprodueten be droeg in 1912 210 millioen K.G. tegen 216 millioen K.G. in 1911. Op de onderscheidene veiliugen werd geveild voor f 16.286.000 tegen 16.482.000 in 1911. De uitkomsten der ooftteelt waren over't algemeen vrij bevredigend. Wel stelde het financieele resultaat der appelen- en perenoogst teleur, maar het klein fruit leverde een goed beschof, dat tegen hooge prijzen werd afgezet. De resultaten van boomkweekerij, bloemisterij en bloembollenteelt waren over't geheel gunstig. De uitvoer van bloembollen was belangrijk grooter dan in de laatste jaren. n.l. 22.750.000 K.G. tegen 17.327.000 K.G. in 1911. Uit de in het verslag vervatte gegevens blijkt, dat met de ontginning der woeste grondeu in 1912 krachtig is voortgegaan. Er werd nl. ontgonnen 9569 H.A., waarvan 903 H.A. tot bosch en het overige tot bouw- en grasland. De ontgonnen oppervlakte bedroeg in 1911 9314 H.A. en in 1910 7148 H.A. Ook op het gebied van het vereenigingaleveo en de cooperatie duurt de vooruitgang voorti neefje voor zyn oogen zag zyn verdrinken. Yelen in de nabijheid waren van het schrik kelijk ongeval getuigen en enkelen gingen hulp halen. De dorpsveldwachter Noordhoek en zijn collega's rijksveldwachters snelden met een dreg toe en ook een sleepbootje, dat aan de pier lag, voer naar de plaats des onheils. Er weid ijverig gedregd, van het strand af en van de sleepboot, meer dan een uur lang. Naargeestig was onder een plots zwaai be- wolkte °lucht en kouden regenval het zenuw- achtig zoeken naar de beide lijken. Helaas was dit te vergeefs. Met den opko- menden vloed waren de arme Kleinjan en zjjn kind vermoedelijk de rivier opgedreven, dan wel in een geul geraakt en diep verzonken. Triest begaven de redders en de nieuwsgie- rigen zich wederom dorpwaarts en vertelden elkaar met ontstelde stemmen, dat de omge- komen man vader was van een gezin van negen kinderen. De zon brak weer door de wolken heen en de plaats des onheils kreeg opnieuw den schul- deloozen zomerschen schijn van den ochtend. Maandagmiddag is het lijk van K. gevonden. Maandagnamiddag werd in de kom der gemeente St. Michiels-Gestel, tegenover de schbol, een vrouw door een auto overreden en op slag gedood. Zij heette Johanna Vervoort, was ongehuwd en 50 jaar oud. De auto was van den heer Yerhagen Jr. uit Heusden. (Hbl.) In Utrecht was, naar het „XJ. D." vertelt, een jong paar getrouwd eerst op het stadhuis en toen in de kerk. Daarna zou er feest gevierd worden ten huize van de bruid. Maar daar verscheen de politie om den jong getrouwden man te verzoeken mee te gaan hij had nog 60 dagen hechtenis uit te zittenNoch de bruidstranen, noch de smeekingen der moeder mochten baten. Het jonge paar werd gescheiden van tafel en bed. Men meldt dd. 25 Aug. uit Den Haag aan de Tel. In den ^fgeloopen nacht heeft in de Boek- horststraat een geheimzinnige inbraak met moord- aanslag plaats gehad. Toen de bewoners van het heerenmodemagazijn der firma R. en T. omstreeks midderuacht thuis kwamen, vonden zij de tuindeur openstaan. Het bleek hun, dat tijdens hunne afwezigheid het huis was door- snuffeld. Ontboden politie doorzocht de woning, zonder een spoor van inbrekers te ontdekken. Nauwelijks was de politie vertrokken, of de heeren R. en T. hoorden geritsel in den tuin en toen zij uit een geopend bovenraam omlaag in den tuin keken, werd een hunner plotseling door een revolverschot blijkbaar van het dak af gelost, ernstig achter in den hals verwond. Het opnieuw ingesteld politie-onderzoek met behulp van poiitiehonden had evenmin resultaat. De verwonde is naar het ziekenhuis ver- voerd. Later werd nog gemeld dat, lettende op de richting in welke het revolverschot is gelost, het vermoeden voor de hand ligt, dat het schot van het dak van het huis van de firma, of van een der aangrenzende woningen is gelost. Van den dader is echter tot dusver nog geen spoor ontdekt. Als byzonderheid kan nog worden medege- deeld, dat op een avond in de afgeloopen week blijkbaar ook in het huis der genoemde firma is ingebroken. Ook toen werd echter, voor zoover men heeft kunnen nagaan, niets ont- vreemd. De politie heeft natuurlijk gisteren den ge- heelen dag haar onderzoek voortgezet. Het echtpaar C. in de Lombardsteeg te Arnhem leefde, naar de N. R. Crt. meldt, in voortdurende tweedracht. De man, een gepens. O. I. militair, die reeds vroeger zijn vrouw met een mes gedreigd had, maakte meermalen misbruik van sterken drank. Gisteren bleef het den geheelen dag ongewoon stil in het huis, waar zij woonden, zoo zelfs, dat het de aandacht van de buren trok, die een broer van de vrouw waarschuwden. Deze heeft gister- middag om vijf uur de deur opengebroken en men vond toen de vrouw met afgesneden bals op bed liggen. Onmiddeliijk werd de politie gewaarschuwd en weldra was deze zoomede de subst. officier van justitie, Mr. van Harencarspel en de reckter-commissaris, Mr. Van der Dussen, ter plaatse om een nader onderzoek in te stellen. Zooals gezegd lag de vrouw met afgesneden hals te bed een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de man zich op den zolder had opgehangen, het touw was gebroken en de man lag dood op den vloer. Dr. Planten coustateerde bij beide ongelukkigen den dood. Een drietal kinderen van vijf tot acht jaar waren den ge heelen dag bij familie geweest. De lijken zijn door de justitie in beslag genomen. Een ingezetene van Apeldoorn meende, naar de Tel. meldt, op een zolderkamertje reeds geruimen tijd muizengeritsel te hebben waar- genomen. Gewapend met een scherpe pen, zou hij maar eens een goeden prik wagen, om den knabbelaar te treffen, doch hoe koos hi] het hazenpad, toeD door de gemaakte opening tal van wespen op hem afkwamen en staken aan hoofd en nek. Met een masker gewapend stelde een imker een nader onderzoek in en nu bleek, dat tusschen de dakpannen en het behangsel zich een zwerm wespen bevond, groot genoeg om een emmer te vullen. Hoe die lieve diertjes weg te krijgen De dertienjarige Richard Hiinschen uit Barenbriick is door het koninklijke landsgerecht tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De knaap had bij een twist met het achtjarige dochtertje van zijn zuster het kind zoo ernstig met bijlslagen verwond, dat het op de plaats dood bleef. Daarna had de jeugdige moordenaar het lijk in een korenveld verborgen. Een eigenaardige toestand. Sedert de periodieke verkiezingen kan de Gemeenteraad van de Rijp (N.-H.) wel verga- deren, doch geen besluiten nemen, wijl de her- kozen leden op een na hebben bedankt en twee leden ontslag hebben genomen, een wegens zijn benoeming tot gemeente-ontvanger. Van de zeven leden hadden dus alleen de beide wethouders nog zitting. De vorige week ver- traderde de raad drie achtereenvolgende dagen zijn O Ji

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2