I 1 emeen NSieews- eo Advertenticblad e voor sch-Vlaaidere No. 5959. Dinsdag 26 Augustus 1913. 53e Jaargang. Gemengde berichten it H BEKENDMAXING. Binnenland. Landbouwberichten. - ABONKEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bjj alle Boekharde- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADTEETEUTISNi Van 1 tot 4 regels 0.40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs alechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldtZ. K. H. Prins Hendrik heeft Zondag -4 dezer het sanatorium van Prof. Friedlander te Hohe-Mark verlaten. Hiermede is de korte nakuur van Z. K. H. dep Prips geeindigd. De zenuwhoofdpijnen, waaraan Z. K. H. den Prins leed, zijn tbans geheel verdwenen. Prins Bendrik verheugt zich overigens in een uitsteken- den gezondheid en gevoelt zich bijzonderopgewekt. TER NEUZEN, 25 Augustus 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van beden luidt ais volgt Hoogste barometerstand 770.2 Horta. Laagste 746.4 Seydisfjord. Verwaehting tot den avond van 26 Augustus Zwakke tot matige, Zuidwestelijke tot Zuid- oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warmer. Gisterenavond werd alhier in den tuin van de Buitensocieteit een avondconcert gegeven door het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Eeckhout. Het weer werkte uitstekend mede en toen na het invallen der duisternis de electrische ver- lichting was ontstoken bleek dat de nieuwe installatie uitstekend voldoet. Zoowel de muziek- tent als de verschiliende grasperken waren gezellig verlicht. In het eerste deel van het concert waren vele bezoekers aanwezig. Het muziekgezelschap voerde haar programma op de van haar bekende wijze uit, waarvan vooral belangstelling wekte bet verplicbte stuk voor het concours te Hulst. Met een en ander be- haalde de vereeniging veel succes. Sedert eenigen tijd had de gemeentepolitie alhier kwade vermoedens gekregen op de wonino- eener modiste in de Dijkstraat, dat daar ge- handeld werd in strijd met de zedelijkheids- wetten. Een inval in die woning had tot gevolg dat zij en haar man, beide van Belgische nationaliteit, werden in arrest genomen en Vrydag over de grenzen werden gezet. Bij het examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer A. Wissel te Zaamslag. Bij de gaaischieting met de klep, welke Zaterdag te Middelburg door het Comite van de tentoonstelling georganiseerd was, werd een der zpvogels, waarop f 7,50 stood weggeschoten door J. Buijsrogge van Kloosterzande. Deze zelfde schutter kreeg de tweede prijs van het hoogst aantal kleppen namelijk 15, terwijl P. van Mieghem eveneens van Kloosterzande den derden prijs ad 10 behaalde. Zaamslag. Zaterdagavond werd door het muziekgezelschap ,/De Volharding" onder het spelen van lustige pas-redouble's een rondgang gemaakt door de verschiliende straten, met het meuw aangekochte vaandel, waaraan ook was bevestigd de pas verkregen medaille op het feest te Ter Neuzen. Een en ander bracht veel volk op de been en algemeen hoorde men dat het een prachtig vaandel was. Zaamslag. In het vorig nummer is abusief laagste inschrijver voor de levering van superphosphaat, ten behoeve van de vereeniging nIn t belang der landbouwers" vermeld de heer WBedet. Het laagst was daarvoor ingeschreven door den heer Anth. Hame'link te Ter Neuzen voor 2,097S. De feestcommissie alhier heeft blijkens de verschenen programma's gewoekerd met hetgeen te harer besehikking is gesteld, zoodat het onafhankelijkheidsfeest luisterrijk zal kunnen worden gevierd. Het feest zal in den morgen van 4 Septem ber a. s,, worden geopend met klokgelui, terwijl eene armenbedeeling zal plaats hebben. In de Ned. Herv. kerk zal eene openingsrede worden uitgesproken door den heer Ds. G. van Dis. ervolgens zal plaats hebben de uitreiking van prijzen voor de mooist versierde rijwielen en concerten door de muziekgezelschappen van Zaamslag en Stoppeldijk en de zangvereenigingen //Zaamslag's Mannenkoor" en //Zingt den Heere een nieuw lied", aan welke gezelschappen herinneringsmedailles zullen worden uitgereikt. De clou van het feest zal zjjn een groote historische en allegorische optocht, waaraan rnim 100 personen zullen deelnemen, voorstel- lende de vlucht van Napoleon, gevolgd door de komst van Prins Willem van Oranje. Verder zullen rijwielwedstrijden worden ge- houden, terwijl des avonds het fraaie dorpsplein zal worden geillumineerd evenals het raadhuis en de muziektent. Ook zal een lichtstoet worden gehonden en tot slot een schitterend vuurwerk worden af- gestoken. Door de subsidie van het gemeentebestuur daartoe in staat gesteld zullen de schoolkinderen ontvangen boekjes, platen en herinnerings medailles. De versiering van ons daarvoor zoo bijzonder gelegen dorp beloofc prachtig te zulien zijn want iedere buurt heeft weer een afzonderlij'ke commissie gevormd tot versiering hunner straat en alien wedijveren om de mooist versierde buurt te kunnen krijgen. Uit een en ander blijkt dus wel dat Zaamslag zijn aloude roem van feest vieren ook ditmaal weer zal hooghouden. Uitvoerige programma's zijn, zooals reeds in dit blad is geannonceerd, voor den geringen prijs van 5 cent verkrijgbaar in den boekhandel van De V os en kan dus ieder belangstellende een geheel overzicht bekomen van het te houden feest. Het orgaan van de Holl. Mij. van Landbouw bevat het program voor de verschiliende dagen der Nationale en lnternat. Landbouwtentoon- stelling te Scheveningen van 29 Augustus tot 15 September. Tentoongesteld wordt het rundvee op 9, 10, 11 en 12 Sept.; de paarden op 11—13, 4 en 15 Sept.; de varkens en schapen op 811 Sept.; de geiten op 4—7 Sept. oorts zijn uitgeschreven wedstrijden en demonstraties. Concours-hippique op 15 Sept. te 3 uur. Inzendingen vanlandbouwwerktuigenen pluim- vee blijven nagenoeg van Vrijdag 29 Aug. tot Maandag 15 Sept. tentoongesteld. Een nationaal historisch landbouwfeest. Men meldt uit Den Haag aan de Tel. Wanneer a s. Donderdagmiddag de plechtige overdracht van het Vredespaleis zal hebben plaats gevonden, volgt daarop den volgenden dag te half twaalf uur, de opening der inter- nationale landbouwtentoonstelling, door haren voorzitter, Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Dan zal bet vieren der onafhankelijkheids- feesten in de residentie eerst recht een aan- vang nemen. Immers, onmiddeliijk nadat de Prins de ten toonstelling zal hebben geopend, komt in den ring voor de tribunes een optocht te defileeren, die hoewel ook //historisch", geheel verschilt van die der stedelijke feest-commissie. Dan tocb komen achter elkander de elfpro- vincies, die gezamenlijk het Koninkrijk der Nederlanden ,vormen, elk voor zich gesymbo- liseerd door den wagen, die voor honderd jaar dienst deed in elk der provincies voor het weg- halen van den oogst. Deze elf wagens, waarvan verschiliende met prachtig snijwerk zijn versierd, en die alle be- schilderd zijn op de wijze, zooals in vroeger tijden bij feestelijke gelegenheden gebruikelijk was, met primitieve bloem- en dier- motieven in primaire kleuren, zullen ook door hun vele verscheidenheid van vorm en bouw niet nalaten groote belangstelling te wekken. Het bijeen- brengen van deze elf antieke wagens heeft op zich zelf reeds aanmerkelijke moeilijkheden opgeleverd. De bespanning dezer wagens zal geschieden naar den eisch van de betrokken landstreek. De Friesche wagen by v. wordt getrokken door twee zwarte langstaarten die uit Noord-Holland door //platte" paardendie uit Zeeland door Zeeuwsche paarden die uit Brabant door een Ardenne-paard. De wagens zijn beladen zooveel mogelgk mec de hoofdproducten uit de betrokken landstreek. De wagen uit Noord-Holland met Alkmaarsche kaas en kool uit de //de Streek". De Zeeuwsche wagen met tarwe en suikerbieten. De Gelder- sche krijgt ooft in manden de Friesche wagen is beladen met boter en zoo vervolgens. De iadingen worden versierd met dennen- slingers en rozen, terwijl in de provincien waar vlas wordt verbouwd, ook dit produkt voor gelijk doel zal worden toegepast. Elke wagen wordt omgeven door een 10 a 12tal boeren en boerinnen in de kleederdacht van de landbouwbevolking in die provincien, zooals voor honderd jaar in gebruik. Deze costuums zijn zoo getrouw mogelijk bestudeerd naar gegevens uit musea, oude platen en tee- keningen. Voor het vervullen van deze rollen hebben zich een 125tal dames, heeren en kin- deren welwillend beschikbaar gesteld. De voerlieden der wagens zijn eveneens ge- kleed in een costuum uit dien tijd en de be trokken provincie. Ditzelfde geschiedt ook door de dragers van de provinciewapens, die voor de wagens herautsgewijs uitgaan. Aan het hoofd van den optocht komt de Nederlandsche vlag met de Koninklijke kroon, het symbool der eenheid en van den onver- breekbareD band der elf provincien. De stoet wordt gesloten door een Meiboom, gedragen door eenige boeren. die midden op het terrein voor de Koninklijke tribune zal worden geplaatst en waaromheen een 24tal kinderen een boerendans zullen uitvoeren, in vroegere tijden in zwang. Gedurende dien dans zullen de elf provincien naast elkander tegen- over de Koninklijke tribune worden opgesteld de herauten zich links en rechts plaatsen en voor de wagens de boeren en boerinnen. Reeds tijdens den optocht zullen door de boeren en boerinnen oud-Hollandsche land- bouwliedjes worden gezongen, terwijl na den dans het Wilhelmus op de oude wijszal worden ingezet en daarna het bekende lied //Wij willen Holland houen." De commissie, benoemd door het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Landbouw ver eeniging die het geheel heeft geregeld en voorbereid, bestaat uit de heeren J. Jurriaan Kok, voorzitter, door wien het hoofddenkbeeld is ontworpen, Dr. H. Blink, V. R. 1J. Croesen en J. A. G. van der Steur. De opvoering zal na de opening nog viermaal worden herhaald, namelijk Zaterdag 30 Aug. en Maandag, Dinsdag en Woensdag 1, 2 en 3 September, telkens des namiddags te half vier uur. Naar de VI. JCrt. meldt. is door de politie te Vlissingen proces-verbaal opgemaakt tegen een onderwijzer van een der openbare scholen al daar, verdacht van diefstal van twee muntbiljetten van 10 ten nadeele van den beer H. Vrijdagochtend is, aldus meldt de Midd. Ct., onder Noordgouwe een 2jarig meisje van W. B., dat bij haar grootmoeder de wed. S. vertoefde, door een met gerst beladen wagen overreden. Bet kind was dadelijk dood. Vrijdagavond is te Leeuwarden de 52jarige J. S. aldaar met zijn fiets in het water gereden. Eerst Zaterdag is het ongeluk gemevkt en het lijk opgehaald. In de stedelijke zweminrichting te Leiden bleef Zaterdagnamiddag de 22jarige letterzetter J. H. bij het duiken onder water. Zijn makkers doken hem na en brachten hem naar boven. Juist toen zij hem boven water hadden, gaf hij den geest. (N. R. Grt.) Nabij Buiksloot is, volgens de N. R. Crt., Zaterdagmiddag omstreeks drie uur een auto, die in voile vaart moest uitwijken voor een wielrijder, die van Buiksloot kwam, tegen een lantaarnpaal gereden. De in de auto zittende dame brak haar scheenbeen, de wielrijder werd over den weg geworpen. De auto is geheel vernield. Donderdagmiddag had, naar deTijd meldt, te Kwakel, gemeente Uithoorn, een droevig onge luk plaats. De vrouw van den arbeider J. Plasmeijer, bezig zijnde met kippenvangen, had daarbij het ongeluk onder een aldaar passeerende motorfiets te geraken, met het noodlottig ongeluk achterover te slaan en een hevige wonde te bekomen. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar bed gebracht. De inmiddels geroepen geneesheer constateerde hersenschudding. Vrij- dagnacht overleed zij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De ongelukkige laat 4 kleine kinderen na. Beleedigingen per telefoon. Sinds ge- ruimen- tijd werd een bekend hotelbouder te Amsterdam, volgens de Tel., onophoudelijk per telefoon door een zeker persoon beleedigd. In overleg met de justitie, die tot heden niet kon ingrijpen, omdat gewoonlijk gesprekken per telefoon door anderen niet kunnen worden aan- gehoord, werd eindelijk besloten, nog twee hoorns op het toestel van den hotelhouder aan te brengen, zoodat nu door getuigen, die den beleediger persoonlijk kennen, de beleedigingen zouden kunnen worden geconstateerd. Eergisteren is dit geschied en zijn de beleedigingen door die ge tuigen aangehoord. Een aanklacbt is nu bij de justitie ingediend, die nu wel tot een ver- volging. zal overgaan. Vrijdagavond werd, naar de Tel. meldt, het kindje van den landbouwer Oomen op den Tilburgschen straatweg door een motor-wielrijder van het 3e regt. inf. uit de legerplaats bij Rijen aangereden. Het kindje bekam eene verwonding aan een der beentjes, maar de motor-wielrijder deed zoo'n ernstigen val, dat hij bewusteloos naar eene nabijgelegen woning moest gebracht worden, vanwaar hij per auto-ziekenwagen naar het militair hospitaal te Breda is getranspor- teerd. De toestand is zorgwekkend. Eerst het oor, nu de ueus. Vrijdag- nacht om half 3 kwam zich, naar de Tel. meldt, op het Haarlemsche politiebureau een vrouw, G. v. d. H., beklagen, dat de man, met wien zij samenleeft, een stuk van haar neus had afgebeten. Het merkwaardige van het geval is, dat de man eenigen tijd geleden haar een der ooren heeft afgebeten, waarom hij veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van zes maanden. Neus en oor worden op sterk water op het politiebureau bewaard. Mislukte poging tot ontvluchting Aan het licht is gekomen, dat Jopie Roos in de eel van het bureau Overtoom te Amsterdam een poging tot ontvluchting heeft gewaagd, die die door omstandigheden niet voltooid is kunnen worden. Jopie logeerde eenige dagen gratis, aan het politiepost aan den Overtoom in een eel, van goede grendels en sloten voorzien. Nu is Jopie niet bang voor sloten, maar het onaangename van het geval voor hem was, dat Jopie geen loopers bij zich had, toen by tot de //logeer- kamer" werd toegelaten. -.■f WSf yefBCfetjm Maandag., Woeatdag. en ¥rtjdB«»Tonfl, ■ttgeinederd op iTccrct<t wcten MJ de Flrma f. M. WJkW UK USUI, ta Scscea. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de brng in de vestinggracht te Neuzen voor den Sas van Gen tschen doorgarig, aldaar, van 25 Au gustas 1915 des namiddags te twaalf uren af tot en met 22 September 1913 des namiddags te twaalf uren voor bet verkeer met voertuigen en \ee zal zijn afgesloten dat gedurende die afsluiting bet verkeer met lichte voertuigen en vee is omgelegd over den Iledekten weg, den iVestzeedijlc en de fVestbeerbrug en dat bet verkeer met zware voertuigen zal worden onderhouden door middel van een pont over den Middenkanaalarm, welke op ongeveer 320 M. ten Zuiden van de brug in de vestinggracht is gelegd. Ter Neuzen, 22 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1