A I g e m e e n Nieuws- si Advertentieblad Zeeuwsch-VIaaRderen. Cfemeente'begrooting. 0 o r No. 5958 Zaterdag 23 Augustus 1913 53° Jaargang. HERZIENING der lijst vail inkwartiering. (lemengde berichten- BEE.STS BLAD. TOESTAND DER GEMEENTE. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert. zich bg alle Boekhande- laars, Po3tdjreeteuren en Brievenbushouders. ADYKETEHTIOi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie vrordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoon No. 25. Inzending van advertenti&n v6or 1 uur op den dag der uitgave. V E R 8 L A G TER NEUZEN, 22 Augustus 1913. De handelsrechtbank van Gent heeft het concordaat der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen goedgekeurd. Dit concordaat, dat de uitoefening der rechten van de schuldeischers schorst tot er zal beraad- slaagd zijn geworden over de rechtsgeldigheid der vermoedelijk valsche obligation, was goedgekeurd door schuldeischers die ongeveer 18 millioen frank vertegenwoordigden terwijl schuldeischers, die een millioen 300 frank vertegenwoordigden, tegen het concordaat stemden. Zaamslag. Donderdag II. werd door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed, de levering van 23000 K.G. super- phosphaat, 4850 K.G. lijnkoek en 4700 K.G. mais. De minste insehrijvers aan wien de levering werd gegund waren de heeren W. Bedet te Ter Neuzen voor superphosphaat voor, f aan -A. Wieland aldaar voor mais voor f 6,80 en voor lijnkoek aan Wieland voornoemd voor 10,95. De muziekdirecteur J. de J. te Haarlem had in een kinderoperette kinderen laten zingen, in den schouwburg. Aangezien de kinderen nog geen 13 jaar waren, volgde proces-verbaal wegens overtreding van de arbeidswet. Thans heeft de ambtenaar by bet O. M. voor het kantongerecht veroordeeling tot 32 maal 0,50 boete geeischt. (N. R. Crt.) Zondagmiddag geraakte door het spelen met lucifers door een 5jarig knaapje een klamp erwtenstroo, in pakken geperst, nabij de hof- stede Alexandershoeve, in den Prius-Hendrik- polder, op Texel, in brand. Hulp werd verleend door de brandweer van den Hoorn, waardoor men de andere klampen en huis en schuurkon bewaren. Ongeveer 100 pakken stroo gingen verloren. Eigenaar was de heer H. Kievit. Van een landbouwer aan den Groenenweg te Zeveuhuizen (bij Gouda), zijn de woning en twee hooibergen in asch geiegd. Oorzaak:het spelen met lucifers door kinderen. Assurantie dekt de schade. Te Rijssen is een 9jarig jongentje, dat op weg was naar schoot, door een vrachtwagen uit Borne overreden. De wielen gingen hem over het hoofd de direct geroepen geneesheeren konden slechts den dood constateeren. Onschuldig veroordeeld In December 1908 werd door het Gerechtshof te Arnhem uitspraak gedaan in een moordzaak tegen H. P. R., arbeider te Beesd, die tot 20 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op zijn echtgenoote. De dader erkende destijds, dat hij zijn slacht- offer, toen zij in den avond van het station kwam, had achtervolgd en haar toen op een donkere plaats plotseiing een mes in de keel had geboord. Sedert die veroordeeling verblijft de dader in de gevangenis te Leeuwarden, waar hij thans (naar de N. A. Ct. meldt) alle moeite doet om op vrije voeten te worden gesteld. Hij komt op de door hem afgelegde bekentenis terug, beweert getuigen te kunnen bij brengen, die weten dat bij den moord niet kan hebben gepleegd, daar hij op den tijd van het plegen daarvan te bed heeft gelegen. Op deze gronden verlangt hij thans revisie van het tegen hem uitgesproken vonnis. In de Croezelaan te Utrecht kwam men Dinsdag tot <^s ontdekking, dat in een armelijke woning eenige kinderen zonder verzorging waren achtergebleven. De politie steide een ouderzoek in en trad het huisje binnen, dat zeer vervuild bleek te zijn. Enkele kinderen bevonden zich zonder toezicht in deze woning en bleken al eveneens in vervuilden toestand te verkeeren, het jongste kind zelfs in die mate, dat genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter oordeelde overbrenging van den kleine naar bet ziekenhuis noodzakeljjk, dcch voor dat het kind kon worden weggebracht, was de moeder, die onder invloed van den drank ver- keerde, thuis gekomen en deze verzette zich tegen de opneming van het vervuilde kind in het gasthuis, zoodat daarvan voor het oogenblik moest worden afgezien. (U. D.) Als een staaltje van vlugge lossing met behulp van graanelevators meldt men aan de N. R. Crt. het volgende Het s. s. Berwindvale reeders Berwindvale S/S. Co. Ltd. te Liverpool van Galveston (Amerika) kwam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om 2 u. 50 den Waterweg binnen met een lading graan, groot ongeveer 8000 ton. Het begon Zaterdagochtend half aeht te lossen met 4 elevators en was Zondagochtend 4 uur geheel gelost. Van half 8 's morgens tot 's avonds 6 uur hebben de machines 6050 ton verwerkt. Een van de elevators deed in dien tijd (9 uur na aftrek van schaf'turen) 2083 ton. Reporterslist. Een redacteur van het *Dgbl." op zoek naar crisis-nieuws had het voorrecht, ontvangen te worden door den oud-ministerGoeman-Borgesius, maar de teleurstelling te ervaren, dat deze niet ge'interviewd wenschte te worden. De oad-minister verhaalde hem echter een journalistieke ui uit de dagen van olim, die het oververtellen waard is. z/Laat mij u aidus Mr. Goeman Borgesius eens vertellen hoe ik aan een dinerverslag "kwam z/Daar werd een groot gastmaal gegeven, waaraan Koning Willem III mede zou aanzitten. I Dat was een gebeurtenis, want de Koning be- woog zich op dat gebied maar zeldeu. Hoe aan de speech te komen Het verzoek om mee te mogen aanzitten werd afgewezen. Tenminste in de zaal aanwezig te mogen zijn dat verzoek werd al evenmin toegestaan. Goede raad was duur. Dan maar de restaura teurs in den arm genomen. Het verzoek om mij achter bloemen en palmen te verschuilen, werd afgewezen. Wat ik ook deed, geen enkele poging kon den restaurateur murw maken. Toch diende 't geluk mij. Jqist wil ik weggaan, toen de //Ober" mij aanklampt en zegt//Ik zal je wel helpen. Je komt vanavond hier bedienen. Natuurlijk accepteerde ik. Dien avond was ik de eenige kellner, die wel het bagelwitte servet droeg, doch niet ser- veerde. Zoo spoedig er gesproken werd. sloop ik achter de palmen en maakte mijn aantee- keningen. Den volgenden dag kon Mr. Goeman Borge sius zich niet weinig verheugen over de ver- bazing van genoodigden en collega's, dat er toch een verslag in de krant stond Ruim een uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag zagen agenten van politie, die in burgerkleeding dienst doen in verband met eenige inbraken en pogingen daartoe in het Westelijk stadsdeel van Rotterdam gepleegd, dat twee mannen zich op verdacbte wijze op den Heemraadssingel ophielden en uit het plant- soen aldaar een onder beesters verborgen lad- dertje te voorschijn haalden, waarmede zij zich begaven in de richting van de Robert Fruinstraat. Daar verdwenen zij plotseiing. Een onderzoek werd ingesteld en men vernam, dat een man gezien was op een tuinloodsje aan de achterzijde van de huizen in de Robert Fruinstraat. Door het huis van een bewoner van de Schietbaanlaan kwam men in den tuin achter pand no. 49 in de Robert Fruinstraat, bewoond door den onderwijzer, den heer J. L. Dotman. In dien tuin staat een loodsje, waarvan de deur openstond en in een hoek in die loods verscholen vond men ineengedoken een man zitten, die dadelijk herkend werd als den wel- bekenden inbreker A. J. L. een man zonder vast woonverblijf. Hij werd ingerekend volgens de N. R. Crt. Inmiddels. hoorde men van de onderwijzeres mejuffrouw A. W. Hennekam, wonende in de Robert Fruinstraat no. 47, de geheele omge- ving was gewekt door bet geloop en gedraaf van politie en burgers dat zij kort te voren een man door haar woning bad uitgelaten, die geweldige haast had, want zoo zeide hij er was brand en hij was brandmeester. Deze man bleek te zijn de beruchte recidivist F. M., enkele weken geleden uit de gevangenis ontslagen, in welke hij eenige jaren vertoefde. Naar hem werd nu gespeurd. Omstreeks half drie van nacht zag men de gezochte liggen in het zand aan de Rochussen- straat, maar ook hij zag de politie en zette het op een loopen, gevolgd door de politie. Over weilanden en door slooten ging het in de richting van de Melkkop aan den Westzeedijk en daar verdween de vluchteling. Met politie- honden werd zijn spoor gezocht maar tevergeefs. En hedenochtend omstreeks 6 uren werd bij plotseiing herkend aan den Beukelsdijk. Weer volgde een wilde jacht over land en door slooten, maar nu met het gevolg, dat hij gegrepen werd. Beide verdachten zijn overgebracht naar het politiebureau in de Witte de Withstraat, waar zij zijn opgesloten. Het laddertje, dat zij uit het plantsoen in den Heemraadssingel badden weggenomen, is teruggevonden in den tuin achter het huis van den heer Theo Stokvis aan den Heemraadssingel no. 194, die met de familie uitstedig is. En in een van de tuinen aan de Robert Fruinstraat is nog een breekijzer ontdekt, dat de vluchte- lingen daar badden aehtergelaten. Het is blgk- baar de bedoeling geweest om in het huis van den heer Stokvis in te breken. In het bezit van de inbrekers zijn kaarsen en lucifers gevonden. Nergens is er iets gestolen. Omtrent den aanslag op den jachtopziener Yan Kerkhof, te Moergestel, meldt men nog uit Tilburg aan de //Msb." d.d. 20 Aug. Reeds geruimen tijd bestaat er tusschen de boeren van Moergestel en de beeren Van den Bergb uit Tilburg een diepgaande veete naar aanleiding van het heerlijk jachtrecht, dat de heeren Van den Bergh onder Moergestel bezitten. Reeds meerdere malen kwam het tot een treffen tusschen de jachtopzieners en de boeren, en groote processen bleven niet uit. In den afgeloopen nacht is een der jachtopzieners Y. d. Kerkhof wederom in aanraking met stroopers gekomen. Hoe de zaak zich heeft toeg^dragen is tot nu toe onbekend, maar dezen morgen vond men Van de Kerkhof met een ernstige schotwonde in de borst. Per auto heeft men hem naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, terwijl oogenblikkelijk een streng onderzoek naar de daders werd ingesteld. De kogel heeft den gewonde midden in de borst getroffen en is verder doorgedrongen tot in de longen. Men meldt aan de Tel. uit Tilburg, d.d. 20 Augustus De zaak zou zich als volgt hebben toege- dragen V. d. K. keerde even over twaalven uit dienst naar huis. Een paar honderd passen van zijn woning zijnde, zag bij twee onbekende personen op den weg staan. Op zijn nadering gingen die personen een eind verder, waar twee rij- wielen bij een boschje lagen. Toen V. d. K. bij die personen was gekomen en zich als politieman had bekend gemaakt, schoot een der kerels op korten afstand hem een kogel in de borst. Zwaar gewond wist V. d. K. zijn tegenwoordigheid van geest te bewaren, doch zijn pogen om zijn aanvallers te arresteeren mislukte. De kerels maakten zich op de rijwielen uit de voeten. Bijna machteloos heeft de V. d. K. kruipende zijn kosthuis kunnen bereiken. Hedenochtend is V. d. K. naar hef St. Eli sabeth-gasthuis alhier vervoerd. De kogel is tot onder den schouder doorgedrongen en is bij de eerste behandeling in het gasthuis nog niet verwijderd kunnen worden. V. d. K.'s toestand is hoogst zorgwekkend. Men vermoedt, dat de dader onder de nach- telijke inbrekers moet worden gezocht. In een cafe aan de Nieuwe Meer te Haar- lemmermeer werd een bezoeker door den zoon van den kastelein v. K., bij een twist over het betalen van gelag, zoodanig met een bil- jartqueu op den arm geslagen, dat deze op twee plaatsen werd gebroken. Ook werd deze bezoeker overigens nog op ergerlijke wijze mis- handeld, waarbij ook v. K. zelf een handje hielp. De politie heeft de zaak reeds in ernstig onderzoek. (Tel.) Maandagavond is, volgens het Hbl., een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar, die per auto uit Brussel naar zijn staDdplaats terug- keerde, nabij Erpe aangevallen door vier kerels die plotseiing uit een droge gracht overeind sprongen en met revolvers schoten op de auto- mobilisten. De chauffeur kreeg een kogel in het hoofd en gleed, doodelijk getroflen, van zijn stuurstoel. De rechter had de tegen woordigheid van geest het stuurrad te grijpen hij reed door naar Aalst en waarschuwde de gendarmerie. Onmiddellijk werd een klopjacht gehouden, dpch zonder resultaat, Vermoed wordt, dat het hier een wraak- neming geldt. Door een Kaaiman gegrepen. Men meldt aan de //P. B." Op 12 J uli tusschen 5 en 6 uur 's avonds ging de heer Verbrugge, employe van de on- derneming Bajang, met een coliega en verge- zeld van diens hond, in de Tjitaroem baden. De hond, die aan den oever gebleven wsa, ging eensklaps geweldig te keer, waarop de eigenaar naar den kant zwom. Toen hij aan den oever gekomen, zich omkeerde, bemerkte hg, dat zijn vriend verdwenen was. Ontsteld wendde hg zich tot eenige inlanders, die hem verklaarden TEB NEDZMSCHE COERAJST. versefetjist U'oemdaR. en VrijdaffBvond, ■Ogeionden! op Vee»tdw$en bfj de firm. 1*. Jf. V1H OH MIDK, t® Wmw Hcsxen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEU ZEN, maken bekend, dat op keden is aangeplakt en ge- durende veertien dagen, van den 21 Augustus tot en met den 3 September aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is geiegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het ver- leenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van fie mate waarin ieder hnnner, naar gelang van de besckikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getim- merten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. InlicbtHigen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst, zijn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Ter Neuzen, den 20 Augustus 1913. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders der gemeente TER NEUZEN, 8 Gelet op art. 203 der Gemeentewet: Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten enuitgaven dezer gemeente, voor bet jaar 1914, op heden aan den Raad is aangeboden, en, voov een tijdvak van veertien dagenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 21 Augustus 1913. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. VAN DEN Burgemeester en Wethonders der Gemeente TER NEU ZEN, maken bekend, dat bet door hen aan den Raad gedaan vet slag van den toestand dev Gemeente over bet vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar is gesteld. Ter Neuzen, den 21 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1