Gemengde beriehten. beschikbaar stellen samenzijn albier te ook niet vergeten dat die arbeid beoefend wordt in de ledige uurtjes. Alvorens deze plaats te verlaten inag ik niet nalaten en zeker ben ik in dezen den tolk van alle bezoekers van deze tentoonsteiling, een woord van dank te richten aan alle leden van het comite, zonder onderscheid, voor de moeite en opofferingen aan tijd die zij zich hebben getroost gedurende de weken van voorbereiding en niet in bet minst gedurende de afgeloopen acht dagen. Immers, het geldt bier niet de tentoonsteiling op zichzelf, maar het geldt bier ook de voorbereiding van de gezellige avondjes, in deze zaal doorgebracht. Mogen ze lang in aangename herinnering blijven voortleven. Ook mag een woord van dank niet achter- wege blijven aan de buffetcommissie met hare dames, want ook deze heeft eene zeer zware taak gehad. Zij toch heeft zich geheel be- langeloos aan dien zorgvollen arbeid gegeven, op oogenblikken dat anderen genoten. Ook de gezellige //tearoom" mogen we hier niet vergeten, waar we onder leiding van mevrouw Eijke an der Swan van een heerlijk kopje thee konden genieten, welke door den heer Thielman aan de buffet-commissie gratis was afgestaan. Ook aan dezen onzen dank. Moge hij er de vruchten van plukken. Ten slotte ook nog een woord van dank aan het muziekgezelsehap //De Vereenigde Werk- lieden welks leden in de afgeloopen week en ook nu weer de vruchten van hunne studie om het genot van het verhoogen en die ik bij deze ook hartelijkgeluk wensch met de lauweren die ze gisteren op bet concours te Hulst mocht behalen, die haar tot bewijs strekken dat ze op den goeden weg zijn en voorzeker zullen aan- moedigen om te trachten steeds meer naar het volmaakte te streven. Ook aan u, dames en heeren, die ons heden avond het genot van een zanguitvoering hebt gesehonken, mijnen dank. Thans houd ik mijne taak voor geeindigd Ik sluit deze tentoonsteiling met de woorden ffTot weerziens I" Na deze toespraak kloDken weder fanfare's. De muziek gaf nog eenige stukken ten beste. Het gemengd koor zong de cantate ,/Nederland en Oranje", met grooten bijval. Het einde was nu gekomen en in verband daarmede speelde de muziek het Wilhelmus", dat staande werd aanhoord. De feesten 1813 zijn hiermede in onze plaats beeindigd. Na al hetgeen daarover reeds ge- schreven is, behoeven we weinig daaraan meer toe te voegen. De woorden door de presidente der tentoonsteiling gesproken ten opzichte der tentoonsteiling zijn, naar onze meening in al- gemeenen zin op geheel de feestviering van toepassing, nl. de woorden //dat het nog al meegevallen is", al zal het ook thans noch de hoofd-commissie noch de sub-commissies gelukt zijn alien te bevredigen. Zij alien kunnen met tevredenheid op hun werk terugzien. Naar het T. N. Volksbl. meldt zou het onderzoek der geneeskundigen hebben uitgewezen dat het overlijden van de lOjarige Maria Chr. CI. niet een gevolg is geweest van de op school ondergane kastijding, doch van eene ziekte waaraan het kind lijdende was. Gisteren had de heer Appel, directeur van de wasscherij alhier het ongeluk met de hand tusschen de waschmachine te geraken, waardoor hij aan den schouder en aan den wijsvinger der rechterhand kneuzingen bekwam. Het ongeval werd veroorzaakt door uitgljjden. Er bestaat kans dat de vinger zal kunnen worden bebouden, al i3 deze ook deerlijk gehavend. Dezer dagen slaagde voor de hoo£dakte de heer E. G. van der Bent Pz., vroeger alhier, en voor de akte Pransche taal de heer Fr. Zaman van Leeuwarden, geboren te Clinge. De uitslag van het te Hulst gehouden internationaai muziekconcours is als volgt Afdeehng Uitmuncendheid voor Harmonie- gezelschappen, de le, 2e en 3e prijs niet toe- gekend. Afdeeling Uitmuntendheid voor Fanfarencorp- sende le prijs niet toegekend, de 2e prijs veikreeg het VVaterlandsch Fanfarecorps" van Buiksloot-Nieuwendam met 66 punten. le Afdeeling Harmoniele prijs A, werd behaald door de //Kolpingszonen" van Bergen op Zoom met 127 en le prijs B door de Har monie //St. Cecilia" van Temsche. 2e Afdeeling Harmonie: le prijs Harmonie //Excelsior" van St. Nicolaas met 118 punten, 2e prijs „De Verbroedering" van Ternath met 82 punten en 3e prijs //De Vereenigde Werk- lieden" van Ter Neuzen met 70 punten. 3e Afdeeling Harmonie le prijs //l'Echo des Montagnes" van Polleur met 147 punten. 3e Afdeeling Fanfare le prijs ,/St. Cecilia" van Erembodegbem, met 115 punten, 2e prijs „bcheldegalm" van Hansweert met 108 punten en 3e prijs de //Albrechtsvrienden" van Clinge- Waes met 80 punten, 4e prijs ,/Oefenfng kweekt Kunst" van Wemeldinge met 58 punten, 5e prijs //Eikels worden boomen" van West- dorpe met 51 1j3 punt en 6e prijs //Vrijheid Eendracht" van Lamswaarde met 29 punten. De jury heeft den eereprijs voor harmonie gezelschappen toegekend aan //TEcho des Mon tagnes" van Polleur en dien voor fanfaren- corpsen aan //St. Cecilia" van Erembodeghem. Juryleden waren de heeren Leon Walpot officier-kapelm. der Guides, Brussel, Jan Morks directeur Stedelijk Muziekkorps, Middelburg Bern. J. Rehl, kapelmeester 6e reg. inf. Breda, Hoek. Ook deze gemeente maakt zich nog gereed om het onaf hankelijkheidsfeest te vieren In eene Maandagavond gehouden vergadering van ingezetenen werd besloten dit te doen op den 8 September. In een volgende vergadering zal het programma worden vastgesteld. Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (0. D.) het vol gende opgebrachtAxel 10,97, Boschka- pelle 3,15, Clinge 1,905, Graauw f 7,50 Hengstdijk f 2,12, Hoek f 17,37, Hontenisse 15,615, Hulst f 11,505, Koewacht 1,50, Ossenisse 4,57, Overslag 2,95, Philippine f 3,20, Sas van Gent 7,06, St. Jansteen 2,05, Stoppeldijk 7,31, Ter Neuzen 16,17 Westdorpe f 7,35, Zaamslag f 13,05, Zuiddorpe 2,15. Totaal f 137,50. Het vorige jaar was de opbrengst 124^10. Axel. De feestcommissie alhier heeft voor de viering van het eeuwfeest alhier een belang- rijk programma weten te bieden. O. m. zal op Donderdag 28 Augustus van 9 tot 10 ure eene feestrede worden uitgesproken door de heeren Hugenholtz, Lammertsma en Bruins. Te half 11 ure zal door het muziekgezelsehap //Concordia" een Kleppermarsch worden uitge- voerd en des namiddags een gecostumeerde historische optocht worden gehouden, voor- stellende den intoeht van Willem van Oranje als souverein vorst te's Gravenhage in het jaar 1813. Deze uit 200 personen bestaande stoet, be- looft veel. Des avonds worden muziek- en zanguitvoe- ringen gegeven, met een prachtige verlichting en een schitterend vuurwerk tot slot. Op den volgenden Vrijdag wordt des voor- middags eene kindercantate uitgevoerd terwijl in den namiddag van wege de vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard een concours-hippique zal worden gehouden. Des avonds heeft op de Markt een concert plaats en te 8 ure in de Noord3traat eene bioseope-voorstelling in de open lucht. Clinge, 19 Aug. Gisteren werd alhier bij enkele candidaatstelling tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer I. van Duyse te Kapelle- brug, en zulks ter vervanging van wijlen den heer P. van Geyt, Stoppeldijk, 19 Aug. De uitslag van de heden gehouden stemming van een lid voor den gemeenteraad, wegens bedanken van den heer L. Breyaert, was als volgt Aantal kiezers 238, uitgebracht 195 stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. de Block 129 en S. de Munck 66 stemmen, zoodat eerstge- noemde is gekozen. Middelburg. Van het koninklijk bezoek aan de tentoonsteiling op Zaterdag 30 Augustus a. s. kunnen wij nog het volgende mededeelen H. M. de Koningin en de Prins zullen in den namiddag op een nader vast te stellen uur, per extra trein aankomen te Goes. Van daar wordt zonder oponthoud, de tocht per autD voortgezet langs 's Heer Arendskerke en Nieuw en St. Joosland, naar Middelburg, waar recht- streeks naar de tentoonsteiling gereden zal worden. Na afloop van het bezoek zullen H. M. en Z. K. H. zich per auto begeven naar de woning van den commissaris der Koningin waar het noenmaal wordt gebruikt. In den namiddag wordt langs een omweg, naar het station ger- reden. Per extra trein keert het Kon. echtp^ar naar de residentie terug. RECHTSZAKEN. Arrondisseraents-Rechtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken R. d. B., oud 18 j., veldarbeider te Eede, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf (eisch idem). A. L. B., oud 15 j., zonder beroep te Eede, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 14 dagen tuchtschool (eisch idem). A. B., oud 27 j., arbeider te St. Jansteen (Heikant), is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch idem). F. K., oud 27 j., koopman te's Gravenhage, is wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel veroordeeld tot 1 week hechtenis (eisch idem). J. M., oud 37 j handelaar in bouwmaterialen te Ter Neuzen, is wegens het vereorzaken van lichamelijk letsel, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis (eisch 1 maand hechtenis). S. M. D., oud 22 j., huisvrouw van Th. de CI., is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis (eisch idem). Gewetensgeld. De Minister van Financien maakt in de //St.- Ct." bekend, dat ten behoeve van's Rijks schat- kist uit 's Gravenhage van een onbekende onder letters N. N., isontvangen 14.72, ter voldoening van te weinig aan de schatkist betaald. Men schrijft uit Heerenveen aan de z/Standaard" Met Mei werd een gezin wegens wanbetaling uit de woning op straat gezet. De man, een uitstekend vakman, is een der vele slachtoffers van het alcoholisme. De vrouw was toen juist bevallen van twee kindertjes. Daarom werd zij met de kleinen in het ziekenhuis opgenomen. De familie ontfermde zich over een drietal an- dere kinderen, terwijl de man met de twee oud ste knapen onderdak bekwam in een hok. Het eene aanwezige raam werd er uitgebroken, op- dat die opening kon dienen voor deur. De eigenlijke deur bestond uit een stuk doek Dezer dagen werd de vrouw uit het zieken huis ontslagen, en was nu wel genoodzaakt, de nieuwe woning met haar man en de kinderen te deelen. We zagen ze uit de opening krui- pen. Is 't niet droevig Een werkman te Bergen op Zoom had het ongeluk door een paard in de haven geworpen te worden, waardoor hij op 't scherpe deel van 'n in lossing liggende stoomboot kwam te vallen. De ougelukkige bleek twee ribben gebrokeu en zware inwendige kneuzingen gekregen te hebben. Naar zijn woning vervoerd, overleed hij weldra. De man laat een vrouw met 9 jonge kinderen achter. Te Heesch (Noord-Brabant), had een treurig ongeluk plaats, waarbij een 7jarig knaapje, zoontje van P. G., het slachtoffer werd. De gevaarlijke gewoonte van de koeherder- tjes om het z. g. //koetouw" om het lijf vast te binden, was oorzaak, dat het dier, van't een of ander schrikkende, zijn kleinen leider omver trok en vertrapte. Toegeschoten hulp kwam, jammer genoeg, te laat. 't Kind was reeds dood. Hetis van Zondagafden dames te Amsterdam verboden, in het opeubaar van hoedenpennen gebruik te maken, waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige bescbermers. Het zal natuurlijk in de tramwagens het aller- eerst opvallen, of de vrouwelijke stadgenooten zich zullen houden aan dit nieuwe artikel uit de politie-verordening. Men weet, dat de tram-conducteurs proces- verbaal mogen opmaken, wanneer dit artikel wordt overtreden. Het ligt evenwel in de bedoeling van de directie der gemeentetram, de dames die in den eersten tijd nog haar hoeden- speldeu onbeschermd laten, door de conducteurs op deze nalatigheid te doen wijzen. Men rekent echter in dezen op de medewerking van onze vrouwen, die zeer zeker iedere waarschuwing van overbeidswege evenals van andere zijde zullen voorkomen, door zich thans van de veel- besproken beschermers te voorzien. (Hbl.) Zaterdagmorgen ontrukte een koe, die te Leeuwarden per stoomboot was aangevoerd, op den Grachtswal zich aan haar geleiders. Het dier was dol geworden ed holde de straat langs totdat het Achter de Hoven werd gegrepen. Doch deze gevangenschap was maar van korten duur. Hoewel stevig met een touw aan een gebonden, rukte het dier zich weer los, sprong over een schutting van ruim 1 meter en kwam op een afgesloten erf terecht, waar inmiddels toegesnelde agenten met revolvers de koe onder schot namen. Het gelukte hun echter niet het dier doodelijk te treffen. In middels kwamen een officier en eenige sergeants met geweren gewapend, te hulp, terwijl ook een wachtmeester van de marechaussee en een brigadier verschenen. De wachtmeester, van een gunstig oogenblik gebruik makende, legde zijn karabijn aan, richtte en schoot het dier dood, waardoor een einde was gemaakt aan een heele consternatie onder let publiek. Men schrijft aan het //Vad." Of de zindeiijkheid, netheid en zedelijkheid in Hillegom, vroeger te wenschen overliet, kan buiten beschouwing gelaten worden, maar dat deze hoogst te waardeeren deugden aldaar sinds een paar weken belangrijk zijn toegenomen, is zeker. Al dat goede hebben de Hillegommers te danken aan de onlangs ingevoerde politiever- ordening, waarbij het verboden is, honden los op den openbaren weg te laten loopen. De hondjes moeten een geleider bij zich hebben, die ze aan een ketting, koord, touw of ander z/middel tot vasthouding" geleidt, op gevaar van een bekeuring der politie. De meerderheid van den Gemeenteraad be- sloot dezen maatregel in te voeren om de stra- ten zindelijk te houden, de gazons en bloem- perken net te doen blijven en de zedelijkheid der hondjes te bevorderen. Zaterdag loste, naar de O. H. Ct." meldt, f de besteller L. P. der N. Z. H. T., aan het Klein Heiligland, te Haarlem, goederen. Door den val van een mand schrok het paard voor den wagen en P., het willende grijpen, viel, zoodat rechter voor- en achterwiel hem over het lichaam gingen. Het paard holde door en liep op den hoek van Klein Heiligland en Gasthuisvest tegen een paard voor een wagen, die daar voorbij gingen. Het paard daarvan viel en kwam tegen H. v. d. P. uit Zandvoort, die onder het paard raakte. Beide mannen werden naar het Gasthuis over- gebracht. Daar bleek, dat P. het linkerschouder gewricht en drie ribben gebroken had, van v. d. P. waren linkerschoudergewricht en linker- voet gekneusd. De laatste is later per tram naar Zandvoort terug gegaan. Na de botsing was het hollende paard stil blijven staan. Het 8jarig zoontje van Van der V, te Dongen is bij het spelen zoo hard met het hoofd tegen een muur geloopen, dat de dood onmiddellijk intrad. Eene bekende bankiersfirma te Amster dam is tot de ontdekking gekomen, dat haar eerste bediende haar voor ongeveer twee ton heeft bedrogen. De //Tel." deelt daaromtrent nog't volgende mee De benadeelde firrua is het bankiershuis Jan Kol. De bediende, zekere F., ging over de stukken van het bankiershuis. Hij was tevens geassocieerd met een anderen gewezen bediende van genoemde bankiers, sainen vormden zij de firma W. en Co., die zich voorrtamelijk toelegde op den beurshandel van effecten. Speciaal deed zij in Roemeensche petroleumwaarden. Toen de tweede Balkanoorlog eindigde, stegen de stukken, W. en Co. moesten bijpassen, en F. bracht voor een deel effekten in, die niet van hem, doch van de firma Kol waren, De gevolgen bleven niet uit. De commis- sionairs-firma W. en Co. zag zich genoodzaakt te liquideeren en F. werd den Amsterdamschen groud te warm. Hij trok er tusschen uit met zijn gezin en is, toen de firma Kol zijn mani- pulaties ontdekte, onmiddellijk ontslagen. F. leefde de laatste maanden ver boven zijn stand. Hij had in Hilversum een villa laten bouwen voor 40,000 en liet die voor ongeveer 30,000 inrichten door een bekende meubel- inrichting hier ter stede. Toen deze inrichting boorde, dat F. op het punt van springen stond, heeft zij met een paar dozijn harer werklieden, de meubelen uit het huis gehaald. Zoodoende dekte zij zich eenigszins voor de te beloopen schade. Inval in een speelhuis. Men meldt uit Amsterdam aan de H. Crt. Reeds gefuiuien tijd had de recherche het ver- tuoeden, dat in het bovenhuis van perceel Kerkstraat 164 een speelclub was gevestigd. Ook de buren hadden reeds lang bemerkt dat het daar niet pluis was. In het hoist van den nacht, tusschen 2 en 3 uur, verzamelden een 30tal heeren zich in de keurig gemeubileerde voorkamer van de eerste etage, waar de rou lette lustig draaide. Men verzekerde ons dat men het geld aan den overkant van het speel huis kon hooren rinkelen, zoodat het blijkbaar nog al grof toe ging. Toen de recherche na veel moeite voldoende zekerheid had dat in bedoeld perceel inderdaad een speelhuis was gevestigd, stelde zij zich in verbinding met de buren, die haar behulpzatne hand zouden bieden. Zaterdagnacht hadden een 6-tal rechercheurs, onder leiding van een inspecteur, zich verdekt opgesteld in het bovenhuis van perceel 166, van waaruit zij alles konden gadeslaan. Om omstreeks 11 uur werd de eerste gast opgemerkt die aanbelde. Onmiddellijk werd het bovenraam geopend en werd een stem gehoord//welk num- mer Het antwoord luidde //31". Dit scheen blijkbaar voldoende te zijn, want de deur werd geopend en de gast kreeg toegang naar boven. Achtereenvolgens kwamen nu een lOtal heeren, die alien, nadat zij behoorlijk hun nummer hadden opgeroepen, tot de club werden toege- laten. De rechercheurs sloegen dit alles met veel belangstelling gade en wachtten nu alleen maar op 't goede oogenblik om een inval te doen. Het zal ongeveer 2 uur in den nacht zijn geweest, toen de inspecteur het oogenblik veilig achtte. Hij belde aan het perceel aan. doch de deur werd hem niet geopend. Tenslotte moest hij zich met geweld toegang tot het huis verschaffen, bijgestaan door inmiddels toe geschoten rechercheurs. De heeren, die gezellig om de tafel zaten, waren niet erg ingenomen met dit onverwachte bezoek. Zij werden toen op heeterdaad betrapt. Eenigen trachtten te ontvluchcen, doch geen hunner mocht het huis verlaten. De recherche achtte termen aanwezig om een 3-tal spelers te arresteeren. Deze arrestatie ging echter niet gemakkelijk en eerst na hevig verzet en nadat zij geboeid waren, konden zij naar het bureau Stadhouderskade worden overgebracht. Na verhoor konden 2 voorloopig op vrije voeten worden gesteld, ter wijl de derde in voorarrest blijft. Het gebeurde veroorzaakte veel consternatie in de buurt. Te Amsterdam is ingebroken in het be- neden- en het bovenhuis van een perceel aan de Roelof Hartstraat, op den hoek van de Nicolaas Maesstraat. 't Moet gebeurd zijn o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2