Nleuws- en Advertentiefjfad veer No. 5957. Donderdag 21 Augustus 1913. 53f Jaargang Binnenland. FEUILLETON. ABQNNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj alle Boekhapde- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ft d ADVSRTENTIBNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal pl&atsing derzelfde advert en tie wordt de prps slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekenJ Telefoou No. 25. Inzending van advertentiSn v6or 1 uur op den dag der uitgave, U it de beste bron kan ,/Het Centrum" meedeelen, dat Mr. Dr. Jan van Best, afge- vaardigde voor Eindhoven, reeds voor een drietal weken verklaard heeft, bereid te zijn onder voorbeboud der instemming der R. K. Riesver- eeniging in zijn district voor zijn zetel.te be- danken ten behoeve van den heer Passtoors. De beer Passtoors heeft ecbter gemeend, ofschoon dankbaar voor het aanbod, te moeten weigeren, gezien de verdiensten welke de heer Van Best voor de partij heeft. Het bestuur van de Vereeniging //die Haghe'' heeft het plan opgevat om ter gelegen- heid van de herdenking van Neerland's onaf- hankelijkheid aan de huizen, destijds door het beroemde driemanschap bewoond, gevelsteenen aan te brengen. Een daarvan zal plechtig worden onthuld op den vierden September a. s. Het bestuur heeft daarvoor uitgekozen het huis destijds bewoond door Gijsbert Karel van Hogendorp, gelegen aan den Rneuterdijk no. 8. Hoogst waarschijn- lijk zal de plechtige onthulling plaats vinden in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. TER NEUZEN, 20 Augustus 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.0 St. Mathieu. Laagste 754.1 Wisby. Verwachting tot den avond van 21 Augustus Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noor- delijke wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfdetemperatuur. De slutting der tentoonstelling te Ter Neuzen. Het was Maandagavond vol in de feestzaal der tentoonstelling in de affuitloods. Groot was de belaDgstelling blijkbaar, nietalleen naar hetgeen nog door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden" en het //Ter Neuzensch Gemengd Roor" zou worden ten gehoore ge- bracht, maar ook om te vernemen den uitslag der bekroningen. Nadat de muziek zich had doen hooren, de zangeressen en zangers de cantate ,/Zij zullen het niet hebben" met veel bijval hadden ge- Terzelfdertijd liet de heer Von Beuren zijn kind door Nickel naar den geestelijke brengen, opdat deze haar zou onderwijzen, niet alleen in de kerkleer, maar ook in de kundigheden, die andere kinderen in de school leerden. Het kind leerde met den grootsten ijver; binnen een jaar kon zij al aardig lezen en nu verslond zij de sprookjes en andere verhalen, die haar leeraar haar meegaf. Kwam echter de dag, waarop Ratrien haar bezocht, dan had het mooiste boek geen bekoring meer voor haar en zij speelde naar hartelust met haar vriendin. De heer V on Beuren scheen zich wel te ver- heugen over het kind, maar hij liet er niets van blijken. Somber en stil schreed hij door huis en hof; dikwijls bleel hij gebeele dagen in zijn kamer, dan liet hij het kind en de beide gedienstige geesten maar aan hun lot over. Geen vreemde voet betrad ooit het slot, met niemand ging hij om. Eenzaamheid en stilte heerschten allerwegen, verlateD en gesloten waren de meeste kamers en de tuin verwilderde steeds, daar de krachten van een man niet toereikend waren om de planten en paden goed te verzorgen. Dit was de oorzaak, waardoor men aan het kasteel Beurenhof en zijn bewoners slechts dacht met gemengde gevoelens van nieuwsgierigheid en vrees terwijl men verder het land in zich nauwe- zongen, nam het bestuur der tentoonstelling op bet podium plaats. De presidente, mevr. Spruitenburg Buijze meende met voldoening op de afgeloopen feest- week te mogen wijzen, daar ondervonden is, dat de tentoonstelling zich in veler sympathie mocht verheugen. Al waren bij den aanvang der werkzaamheden, tijdens de eerste vergade- ringen de besprekingeu niet steeds bemoedigend en werd er twijfel geopperd aan de mogelijk- heid van kans op welslagen, zoo meent spreek- ster nu wel te mogen zeggen dat er toch van en in de affuitloods iets aardigs gemaakt is, dat de tentoonstelling aan velen genoegen heeft verschaft. Naar de bescheiden meeniug van spreekster is het hun, die er niet veel moed op hadden, nog wel meegevallen. Velen hebben medegewerkt om de tentoon stelling en de feestelijkheden te doen slagen. Zij zegt alien daarvoor dank. Een bijzonderen dank meent spreekster te moeten brengen aan het muziekgezelschap »De ereenigde Werklieden", welks leden zoovele avonden op post waren om met hun muziek de tentoonstelling op te luisteren. Het comite belooft het gezelschap wederkeerig sympathie en medewerking. Ook brengt spreekster nog een woord van hulde aan de jonge dames Rramer en mej. S. de Rok, voor de wijze waarop deze jl. Zaterdag tot welslagen van den feestavond hebben mede gewerkt. Vervolgens werd overgegaan tot het mede- deelen der bekroningen. Die uitslag was als volgt Afdeeling Huisvlijt. Bronzen medaille uitgeloofd door H. M. de Roningin aan A. Guequierre voor een locomobiel met brandspuit. Verguld zilveren medaille van de gemeente Ter Neuzen aan Th. J. Bauwens voor beeld- houwwerk. Zilveren medaille van den heer P. F. Frugtier aan A. D. Berwald voor scbeepjes. Zilveren medaille van het bestuur der Z.- Vlaamsche Tramwegmaatschappij aau O. van Damme voor eene electrische centrale. Verguld zilveren medaille van den heer De Muralt, lid der Tweede Ramer, aan A. A. van Wijck voor schilderwerk. Bronzen medaille van het tentoonstellings- bestuur aan G. Bruning voor een verzameling gedroogde planten. lijks het bestaan ervan herinnerde. Niemand had sedert twee jaar den slotheer gezien en niemand verlangde er naar hem te ontmoeten. Zijn eenige dienaar Nickel en zijn dochter Ammi zwegen steeds over bem, en zoo was de rijke heer Van Beuren voor de buitenwereld zoo goed als dood en begraven. Maar het zou nog stiller worden op Beurenhof. Toen Ammi ongeveer veertien jaar oud en een beeldschoon meisje geworden was, kwam er een groote verandering. De stiile vrouw die tot dus- ver bij Ammi was geweest, verliet het slot. Niemand kwam te weten, waarheen zij wasgegaan en Ammi zag haar nooit weer de bezoeken van de vroolijke Ratrien hielden op en het leeren bij den geestelijke was voor Ammi ook afgeloopen. Op zekeren dag bracht haar vader haar in een groot vertrek, dat steeds gesloten was ge- bleven. Op mooi geverfde en vergulde rekken, langs de wanden, prijkten prachtige, iDgebonden boeken van verschiliend formaat. Dat alles was voor haar. Ammi was hierover verheugd en tevens ver- rast. Geholpen door den trouwen Nickel, ont- deed zij df boeken van de dikke laag stof en begon met jeugdigen ijver den inhoud tedoor- vliegen. Hierdoor gevoelde zij minder het gemis van de oude vrouw en van Ratrien. Al te spoedig echter voelde het arme meisje een leegte in haar bestaan, die niet kon worden aangevuld door boeken, hoe boeiend de verhalen daarin ook mochten wezen. Dikwjjls zat ze in den stillen tuin op haar lievelingsplekje in gedachten verzonken een onbestemd verlangen verstoorde de rust van haar gemoed. Soms besloop haar Voorts werden diploma's toegekend aan G. Verhage te Vlissingen, R. Speetjens, mej. Germ. Warrens te Sas van Gent, mej. 0. Andriessen, H. van Beek te Deventer, G. Tim- merman, en J oh. Deij Lz. te Axel. Afdeeling Handwerken. Verguld zilveren medaille van het bestuur aan mej. A. van Pienbroek voor kunstnaaldwerk. Zilveren medaille van den heer Vosterman van Oijen, oud-lid der Tweede Ramer, aan mej. Jac. le Nobel te Oostburg. Zilveren medaille van den Commissavis der Roningin aan mej. S. A. Raan-Vlieger te Hoek voor borduurwerk. Bronzen medaille van het bestuur aan mevr. De Riewit-Eijke te Zierikzee voor klossen kantwerk. Idem aan mej. M. S. le Nobel te Oostburg voor loopertje, sloopje en lakentje. Idem aan jongej. Elsa Standaert voor bedsprei. Voorts werden diploma's toegekend aan de dames L. Rooinan te Sluiskil, C. Verheijken Jonkers te IJzendijke, W. A. Segeler te Vlis singen, M. M. C. J. van Rompu, fam. Speetjens te Roermond, Marg. IJsebaert te Axel, C. An driessen, en de jongejuffers Mies, Zus en Mien de Graaf te Amsterdam, Digna van der Moer, Tonny Spruitenburg en Cath. Zegers. Afdeeling Curiosa. Bronzen medaille van Z. R. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan A. B. Retel voor een miniatuur altaar in ivoor. Zilveren medaille van den heer Mr. P. Diele- man, lid der Prov. Staten, aan defamilie Rochat, voor kristal. Verguld zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten, aan Mr. B. J. H. van Blaricum te Hulst, voor koperen ketel. Zilveren medaille van den heer J. A. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen aan A. G. I. F. Schagen van Leeuwen voor schilderjjen. Bronzen medaille van het bestuur aan Dr. G. C. Godee Molsbergen voor Indische en Afrikaansche voorwerpen. Idem aan H. van Polano te 's Gravenhage voor een Siameesch afgodsbeeld. Zilveren medaille van den heer C. Vsebaert, lid der Prov. Staten, aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij voor de ingezonden relief- kaart van de ontworpen en bestaande verbin- dingswegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts werden diploma's toegekend aan A. een stiile weemoed, die slechts door tranen werd verzacht. De rozen op haar wangen verbleekten meer en meer en het eenmaal zoo vroolijke meisje scheen weldra geheel veranderd. Nickel lette voortdurend op haar. Hij ge voelde innig medelijden met 't lieve arme kind en besloot haar te helpen. Eens kwam hij bij Ammi en gebeimzinnig glimlachend verzocht hij haar, hem te volgen. Door den tuin bracht hij haar bij een paviljoen, zoodanig achter heggen en boomen verscholen, dat Ammi het bestaan van dit huisje nog niet kende. Nickel opende de deur en beiden traden binnen. Het was een aardig vertrek, rijkelijk van meubelen voorzien. Op een toilettafel lagen eenvoudige boerinnekleederen zooals ze in deze streek werden gedragen. Lachend beduidde Nickel het meisje zich aan te kleeden, dan zou bij buiten wachten hij gaf haar den sleutel van de deur en verliet het paviljoen. Ammi deed, zooals haar gezegd was en weldra kwam zij, geheel van voorkomen veranderd, voor den dag. Nu bracht Nickel haar door het park naar een poortje in den muur. De groote bel die aan de deur was bevestigd gaf geen geluid. Nickel had vooraf den klepel met een doek omwikkeld en een oogenblik later waren beiden in het open veld. Het meisje juichte van vreugde en dankte den wak- keren dienaar recht hartelijk voor dit onver- wachte uitstapje. Op eenigen afstand graasde een kudde scbapen en wat verder weidden twee paarden. Deze paarden behoorden aan den slotheerNickel bracht ze geregeld naar de rivier, om te baden, C. Lensen, de familie Le Nobel te Oostburg, mej. Bertel, familie Rochat, C. le Nobel, D. H. van Zuijen te Breskens, mej. C. E. Dekker- Wolfert en M. Wolfert te Axel, J. J. Sohmand te Sas van Gent, mej. Harte-Lamaitre, Dr. D. Buijze, M. Eijke, mej. L. de Smidt, R. Drost, L. T. van Hasselt, S. van Rees en D. P. de Cooker. Afdeeling Floralia. Zilveren medaille van den heer Hombach, lid der Prov. Staten, aan Marie Appel. Bronzen medaille van het bestuur aan Tonny Spruitenburg. Voorts werden diploma's toegekend aan Tanneke Huijssen, Francisca Bruning en P. Remijn. Nog werden voor reclame-inzendingen diploma's toegekend aan de stoomwasscherij ;/De Vlijt", Gebr. Polakte Vlissingen, R. Thienpondt-Martens, D. E. Wolfert, Gebr. Raan te Hoek, R. Rlunne te Breda, Singermaatschappij te Middelburg, Afd. Tesselschade te Arnhem en te Amsterdam, P. M. O. van Sprang, mej. T. de Smidt en Oranstein Roppel te Amsterdam. De bekroonden bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. De toekenning der medailles van het vorstelijk buis werden met fanfares begroet, terwijl alle door de aanwezigeu werden toegejuicht. Na afloop van de prijsuitreiking verkreeg de heer J. A. van Rompu het woord, en sprak ongeveer als volgt Mevrouw de Presidente en leden van het Uitvoerend Comite, Dames en Heeren I Nog slechts enkele minuten en deze tentoon stelling behoort weer tot het verleden. Nu alles achter ons ligt kunnen wij ons een beter idee vormen van de algemeene indrukken die deze tentoonstelling heeft achtergelaten, en dan kunnen wij niet anders zeggen dan „zeer gunstig". Imrners, uit hoevele monden heeft men niet vernomen hoe keurig en smaakvol alles ge- etaleerd was, hoe alles tot zijn recht kwam en hoe gezellig het geheel was Ook hebben velen hun voordeel kunnen doen en ook gedaan met hetgeen zij van anderen op het gebied van huisvlijt hebben gezien, en voorzeker zal het voor vele inzendsters en inzenders een spoorslag zijn en worden, om er zich meer en meer op te gaan toeleggen en er zich steeds meer en meer in te bekwamen, want we moeten soms deed hij ook een ritje om de dieren de noodige beweging te geven, daar de heer Von Beuren ze nooit bereed. Een oude man, met bleek gezicht en grijzen baard, hoedde de schapen. Ammi kende hem welhet was de herder Grates, dien zij vroeger dikwijls ontmoette, als zij naar haar leeraar ging. De man toonde zich niet verwonderd, maar groette haar vriende- lijk en hielp haar te paard, terwijl Nickel het andere rijdier besteeg. Nu ging het voort, een tijdlang bergafwaarts. Eindelijk kwamen zij bij een ouden bouwvaldaar trad een jong meisje de koene rijdster jubelend tegemoet. Een kreet van verrassing en schreiend van vreugde lag Ammi in de armen van haar vroeger kameraadje, de vroolijke Ratrien. Onbemerkt kwamen Nickel en Ammi langs denzelfden weg des avonds in het kasteel terug. De heer Von Beuren had niets bespeurd van de lange afwezigheid zijner dochter. Sedert dien dag werden de geheime uitstapjes naar de bouwvallen van den Zeltinger burcht dikwijls herhaald en Ammi waagde zich eindelijk zelfs met haar vriendin Ratrien naar beneden in het dorp. Zij bewoog zich daar vrij onder de in- woners men beschouwde haar als een vriendin of bloedverwant uit een of ander dorpje op den Hunsriick en Ratrien hielp mede, om ben in dien waan te versterken. Welken weg zij ook volgde, steeds trof Ammi den herder Grates aan; menig uurtje verpraatte zij met hem. In ruil voor haar vriendelijkheid waarschuwde de oude man haar altijd, wanneer er ergens iets voorviel, dat tot ontdekking zou kunnen doen vreezen. (Wordt vervolgd.) Hit bind veruhljnt Kaandag., Woensdan- en VrtJdHgavond, ■ligeinaderd op Feectdn^en lilj de Firma P. J. VAX BE lAXDB. 1« Hfttw Xe«ien. 33) ■iiumi.t' a uwmw. mgwrni in i iii i hub 11 ii i i maajMa—i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1