Gemengde beriehten. Aan de tentoonstelling in de affuitloods viel een steeds klimmende belangstelling ten deel. Gedurende de laatste dagen der 'week bewoog zich steeds langs de tentoongestelde voorwerpen een groot aantal belangstellende bezoekers. Ook de des avonds gegeven soiree's trokken een druk bezoek en die waren dat dan ook overwaard. Op gebied van voordragen was kunst te ge- nieten op Woensdagavond, toen de heer A. van den Heuvel en mej. Irma de Veirman optraden en zeer belangwekkend was hetgene dat de heer en mevr. Chambly Donderdagavond ver- toonden, Wat toen te zien werd gegeven was bepaald mysterieus en niet zoo maar in een handomdraai te verklaren. Amusant was de avond van Vrijdag, toen de heer en mevr. Lammerts vroolijke'voordrachten ten beste gaven. En Zaterdag was het voor liefhebbers van zang en muziek het neusje van den zalin. De aanwezigen speet het ten zeerste dat het sluitingsuur aanbrak, want het program ma, zoowel dat der zangers als musici, was onuitputtelijk. Van de gelegenheid om heden tegen vermin- derden prijs de tentoonstelling te bezoeken werd weinig gebruikt gemaakt, dit behoeft niet te verwonderen als men bedenkt dat nu, na de feestdagen, elk weer tot zijn gewone bezig- heden is teruggekeerd. Hedenavond wordt de uitspraak van de jury bekerul gemaakt en aan de winnaars de prijzen uitgereikt. Een drukke week heeft zeker het muziek- gezelschap ,/De Vereenigde Werklieden" achter den rug. Avond aan avond, dag aan dag, waren ze geheel of gedeeltelijk bereidvaardig om op te treden tot opluistering der feestelijkbeden. Toch hadden ze nog den lust en den durf om gisteren naar Hulst te gaan deelnemen aan het daar gegeven internationaal muziek-concours. Ofschoon het gezelschap nog in geen ander concours een prijs behaalde (het was de eerste maal dat men meedong) en dus voor de minste afdeeling kon iuschrijven, achtte het zich aan zijn naam verplicht in te schrijven voor de tweede afdeeling harmonie. Onze harmonie kwam daardoor te staan tegenover zware concurrenten, de harmonie Excelsior" van St. Nicolaas en yDe Verbroedering" vau Ternath (Belgie). Zij trok zich echter blijkbaar goed uit den slag. Aan haar werd prijs toegekend. met dat succes. aan St. Nicolaas aan de harmonie van Ternath met 82 punten. legen deze laatste maatschappij is bij de jury een bezwaar ingebracht, als zoude men daarbij beroepsspelers hebben laten medewerken, wat bet reglement verbiedt. Door de jury werd een onderzoek toegezegd. We vernamen dat de belangstelling voor het concours gedurende de drie dagen groot was. Trouwens, daarvan waren we gisteren getuige. met 70 punten den derden Wij feliciteeren de vereeniging De eerste werd toegewez met 118 punten, de tweede Men schrijft ons Zoo was dan Donderdag, de dag aangebroken waarop de Chr. Jongelingsvereeniging een boot- tocht maakte naar Gent,teneindede tentoonstelling te bezoeken. Des morgens zes uur waren alien, die de pleziertocht wenschten mede te maken, present. Alles ging voorspoedig en waren de douanen niet zoo nauwkeurig geweesfc, om negen uur ware de motor al lang vastgemeerdgeweest op de plaats der bestemming. Ik zal u niet vermoeien met onze reis derwaajts te beschrijven. Genoeg zij het te vermelden, dat wij aan wal opgewacht werden (dank zij de Jongel. vereen. te Gent) door een tweetal personen, die ons tot geleide strekken zouden op de vtoog" of wilt ge //expositie". En op de tentoonstelling, jongen wat hebben we daar genoteu van al de kunstgewrochten, die daar waren uitgestald. Ge hebt schier oogen te kort om te kijken. Wat onze oogen zooal aanschouwd hebben Neen, dat vertel ik niet, want anders is het geen aardigheid, als ge zelf ook eens een kiekje wilt gaan nemen. Maar toch zou ik u deze raad willen geven. Als ge ooit zelf ook eens herwaarts henen reist, vergeet dan toch vooral niet een bezoek te brengen aan Canada, daalt ook eens af in de kolenmijnen en toef ook eens een wijle op het negerdorp. Neen de tijd staat niet stii, rusteloos schrijdt hp voort. Dat was ook onze ervaring op de tentoonstelling. Hoe spoedig toch was de tijd daar, die ons noopte ons vaartuig weer op te zoeken. Een iegelijk zijn plaats weer inge- nomen hebbende, stoomden wij alien, een enkelen nakomer uitgezonderd (er was daarvoor crelukkig nog een trein) huiswaarts. Het WUhelmus daverde langs de wateren bij de afvaart. Wat is zoo'n reisje des avonds met een motor dan toch vervelend, vindt u ook niet. Wat? Vervelend En de afstanden in K.M. versmolten schier tot M. 0 dat kwam misschien door de gezelligheid, die er aan boord heerschte. Ten- minste, dat groepje daar vocrop in het hoekje aan ja welke zijde ook weer, stuur-of bak- boordzrjde? Ja ik ben geen schipper, dus dat weet ik niet goed. Wei weet ik dat er aan die zijde een groen licht brandde. Welnu dat groepje zeg ik zorgde er wel voor, dat er een aange- name stemming heerschte aan boord. Nu en dan werd er ter afwisseling een lied aangeheven. Plechtig klonk bij het binnen- stoomen van onze veste het gezangvers uit den avondzang over de stille watervlakte. Precies elf uur meerden we ons vaartuig vast en zochten welvoldaan onze ouderlijke woningen op. De Minister vqn Financien brengt ter algemeene kennis, dat het, te rekenen van 1 September 1913, in de gemeenten Aardenburg, Biervliet en Axel der provincie Zeeland ver- boden zal zijn, nikkelen en koperen munten van het koninkrijk Belgie in betaling te geven. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft, bij eerste veroordeeling met geldboete vau ten hoogste vijf en zeventig gulden, bij tweede of volgende veroordeeling met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Van 1 September tot 1 October 1913 zal gelegenheid bestaan tot verwisseling van de hierboven bedoelde munten ten kantoren van de ontvangers der directe belastingen, enz.. te Aardenburg, IJzendijke en Axel. Bij vorenbedoelde- verwisseling zal worden berekendhet nikkelen 25eentimestuk tegen 112/2 c., id. lOcentim. 41/2 c., id. 5centim. 2 c. het koperen 2centim. c. 2 Belgische centimes 1/2 c., 3 id. 1 c., 4 id l1^ c., 5 id. 2 c., 6 id. 2x/a c., 7 id. 3 c 8 id. 3^ c., 9 id. 4 c., 10 id. 4x/g. Hoogere bedragen worden in dezelfde ver- houding berekend, met dien verstande, dat voor elk bedrag van 25 centimes betaald wordt 111/3 c. en voor eventueel daarna nog overblijvende munten, welke tezamen niet een bedrag van 25 centimes vertegenwoordigen, voor elk bedrag van centimes 41/2 c. en voor de verder nog resteerende munten het voor ieder dier munten in bovenstaande tabel genoemde bedrag, Door de justitie te Middelburg is een OGjarig koopman, H. W. J. L. genaamd, aange- houden, verdacht van het plegen van oneerbare handelingen met zeer jeugdige kinderen. L. moet zijn ergerlijke praktijken uitgeoefend hebben op een drukke plaats, namelijk tijdens de ringrijderij op de tentoonstelling. De aange- houdene bevond zich toen onder het zoogenaamde z/buiten publiek." Er is te Ierseke kermis en de jeugd ver- heugt zich in aanwezigheid van een caroussel. Dit is niets bijzonders. Maar onder de be- minnaars van dit amusement behoort, volgens het R. N., ook een hond. Telkens als hij er de kans schoon voor ziet, wipt hij op een bankje en maakt den tour mee, tenminste als het hem niet belet wordt. Niet altijd wordt het hem toegestaan en zoo heeft hij al eens moeten onder- vinden, dat er nog politie is. Verleden jaar heeft hij ook reeds van die voorliefde voor draaien blijk gegeven. Hoewel de Rotterdamsche kermis reeds lang tot het verledene behoort, herinnert de diergaarde aldaar nog aan haar bestaan en stelde de fraaie inrichting verleden week verscheiden dagen open voor handwerkslieden, ad een kwartje entree. Zeldzaam jubile. De heer A. Vermeulen, procuratiehouder bij de Rotterd. firma J. en j' M. Voorhoeve, was er verleden week zestig jaar in dienst. Hij ontving vele bewijzen van hoog- achting en van de Regeering de eere-medaille der Oranje-Nassauorde in goud. De zede-politie te Rotterdam heeft 2 koop- lieden in kunstbloemen aangehouden. In deze bouquetten waren kijkglazen aanstootelijk voor de eerbaarheid. Ook zijn in winkels in beslag genomen voorwerpen in de uitstalkasten z. g. voorbehoedmiddelen. De stoomtram Maas en Waal uit Nijmegeu ontmoette te Ewijk een hollend paard en wagefuj waarop een 12jarige jongen zat. Juist toen de tram passeerde, werd de jongen uit de kar geslingerd en door de tram overreden. Amsterdam bij nacht 1 Naar aan de Tel. van verscbillende zijden wordt meegedeeld, heeft het hoofd der Amster- damsche politie in overweging genomen, ge durende de feestmaand September, bij wijze van proef, verschillende cafes te vergunnen tot 4 uur des nachts geopend te blijven. Tevens zouden sommige localiteiten dan in aanmerking kunnen komen voor muziekver- gunning tot 2 uur des nachts. \roeger werd reeds in overweging genomen sommigen cafes nachtpermissie te geven, ten einde Amsterdam een schrede voorwaarts te helpen in de wereldstedelijke richting. De permissie voor September zou alleen voor die cafes gelden, welke te goeder naam en faam bekend staan en nimmer tegen de bestaande politiereglementen zondigden. Bij het skaatspel in een herberg te Bochum kwam het tusschen jongelui tot een hevicen twist, omdat de verliezer, een 21jarige fabrieks- arbeider weigerde een rondje te geven daar hij meende dat er valsch gespeeld was. Een der medespelers, een 25jarige workman, sprong op den fabrieksarbeider los, pakte hem bij het hoofd en beet hem den neus half af. Daarop ging hij er van door. De verwonde zou binnen- kort soldaat worden. Twee dienstmeisjes te Barneveld, kregen ruzie over een vrijer, welke twist weldra in een vechtpartij ontaardde. In het vuur van den strijd vielen beiden in een diepe sloot, waarin zij kopje onder gingen. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen, zoodat de furies nog van een anders wissen dood konden worden gered. Toen de veldarbeider D., te Stad a. h. Haringvliet, met een sikkel op't veld werkzaam was, aldus meldt het R. N., gonsde aanhoudend een bromvlieg hem om de ooren. Na'tdiertje een paar malen te hebben verjaagd, kwam't zich op zijn oor neerzetten en D. sloeg nu toe doch niet alleen met de hand, doch ook met den sikkel, dien hij vergeten had, neer te leggen. Een bloedende wond aan 't hoofd was't gevolg, zoodat heelkundige hulp noodzakelijk was. Te Leiden had in een woning aan de tweede Havenstraat een ernstig ongeluk plaats Een 272jarig knaapje, C. W., klauterde op een brandend gaskomfoor, om in een pot eten te kunnen kijken, zeker om te weten wat de pot schaffen zou. Zijn kleertjes vatten vlam en het jongetje liep gillend de straat op. Door toegeschoten hulp werden de vlammen gebluscht. Het knaapje beliep ernstige brandwonden, zoo zelfs, dat men voor zijn leven vreest. (R. N.) Ongelukken te Rotterdam. Tijdens het lossen van erts brak een der masten, waardoor een gedeelte van deu laadboom terechtkwam op het hoofd van den 54jarige bootwerker J. Boreman. De man overleed aan de gevolgen. Op het viaduct der H. IJ. Spoor bij het Weehaplein is de SOjarige spoorwegwerker Van Diesen onder de wielen van een locomotief geraakt. Beide beenen werden hem afgeredeu Het ,/Hbl." verneemt uit Eindhoven dat terwijl eenige padvinders in een tuin voor onderlinge oefeningen bijeen waren een hunner een revolver afschoot, om eens te zien, hoe ver de kogel zou dragen. Het projectiel vloog door een raam van een huis in de Heilige- geeststraat en trof een vrouw die daar voor zat in het voorhoofd. Zij viel bewusteloos neer en werd onder geneeskundige behandeling gesteld. De politie onderzoekt de zaak. In een New-Yorksch blad wordt het volgende vermakelijke voorval verteld, dat een rijken Amerikaan in Duitschland overkwam. De Yankee reed op een morgen met zijn toer- auto naar een groot manoeuvreveld, waar juist groote oefeningen werden gehouden. Hij liet zijn wagen aan den kant van den weg staan en klom op een kleiuen heuvel, vanwaar hij de beweging der troepen goed kon waarnemen Vooral interesseerde hem het ambulance-korps met de nieuwe auto's voor het ziekenvervoer. Plotseling kreeg een dezer wagens vlak in zijn buurt een panne: er was eenasgebrok Op last van den bevelvoerenden onderoff. ver- dwenen de bedieningsmanschappen in den loop- pas, kwamen na korten tijd met een andere as terug en herstelden de schade. Drommels vond de Amerikaan bewonde- rend, die Duitschers zijn fiksche kerels Zij zijn op ieder ongeval voorbereidEn zijn geestdrift steeg nog aanmerkelijk, toen hij naar zijn auto terugkeerde en bemerkte, dat er een as aan zijn wagen ontbrak De Duitsche vliegenier Stoeffel vloog dezer dagen met een officier in den omtrek van Berlijn, toen hij op 1500 meter hoogte een sterk en aanhoudend gefluit hoorde en eenige seconden later een meteoor bliksemsnel zag passeeren juist voor zijn vliegtuig. Stoeffel vertelt, dat hjj zeer duidelijk de luchtverplaatsing gevoelde door 't voorbijkomen van den meteoor teweeggebracht. Een leeuwentemmer, Amedie Lecomte is Vrijdag in het circus Magic City te Parijs ternauwernood aan den dood ontkomen. Hij was nauwelijks de leeuwenkooi binnengegaan, toen een leeuwin zich op hem wierp en hem met eeo slag neervelde. Het dier werd bijna onmiddellijk neergeschoten, maar tochjis Lecomte, wiens gezicht vreeselijk is verminkt, zoo zwaar gewond dat hij er misschien niet van zal opkomen. (N. R. Crt.) Een drama op Nova Zembla. Een expe dite naar Nova Zembla heeft een geheel visschersdorp uitgehongerd gevonden. In 1909 gingen op voorstel van een groothandelaar in visch visscbers met hun vrouwen en kinderen naar Nova Zembla. Ongelukkig dacht de visch- handelaar daarbij meer aan de winsten, die hij van dezen tocht zou trekken, dan om de vraag, of de visschersfamilie voldoende van levensmid- delen voorzien was. De ongelukkigen, die tien maanden lang van de buitenwereld waren afge- sloten, zijn een vreeselijken hongerdood gestorven. Een dagboek, dat men in een der hutten vond, geeft een duidelijk beeld van het ontzettend drama, dat zich daar te midden van sneeuw en ijs heeft afgespeeld. Allereerst werden er, daar er steeds meer gebrek aan voedsel kwam, ver schillende visschers ernstig ziek, waardoor velen stierven. Delaatsten moesten verhongeren //Wij hebben geen voorraad meer, wij vangen niets of slechts een enkel viscbje het scheen of er een schip in aantocht was, maar wij hebben ons vergist. Het is verschrikkelijk om aan te zien, hoe onze kinderen van honger omkomen. Zij sroeeken ons hen te helpen, maar hoe kunnen wij dit doen Wij eten de wol van onze kleederen en hopen op 'n spoedige redding. De kinderen zijn alien dood Er zijn nog maar vier visschers en twee vrouwen overgebleven Wij lijden verschrikkelijkTwee visschers zijn gestorven, zij hebben lijkenvleesch gegeten Ik Genow, ben nog alleen overgebleven en scbrijf dit op, hoewel ik zeer zwak ben ik waggel, mijn oogen trillen en ook mijn hauden beven." Hier waren de aanteekeningen afgebroken. De aanbiik van het dorp was vreeselijk. De hutten waren leeg en half vervallen, rondom lagen de geraamten van de verhongerden, op Drie vol- hun de plaats, waar zij gestorven waren. wassenen hielden hun kinderen no arm en. Volgens de Petit Parisien zijn in 't geheel 100 personen van honger omgekomen. In een der Parijsche voorsteden, Saint- Ouen, heerscht op het oogenblik een ware apachen-terreur, schrijft de Tel. lederen nacht knallen er de revolvers, en als het geboefte niet onder elkaar vecht, of een of anderen voorbijganger afmaakt, dan oefent het zich in het revolverschieten op een buitengewoon bloed- dorstige wijze. Zoo kwamen Zondagnacht om een uur twee argelooze arbeiders van de kermis, op een der pleinen terug, op weg naar hun woning. Plot seling kraakten er een groot aantal schoten, uit 't duister, op de ongelukkigen gelost, door eenige bandieten, die op hen gevuurd hadden uit louter lust om te moorden. Een der arbei ders, der 33jarige Malecot, zeeg ineen, doode- lijk getroffen door vier kogels. Zijn kameraad werd zwaar gewond in den buik. Toen de politie op het schieten aankwam de ban- aieten hadden minstens 20 schoten gelost vond zij slechts een lijk. Van de moordenaars was geen spoor meer te ontdekken. Een moderue Salomo. Het //N. v. Ned." vertelt't Geschiedde dezer dagen, dat een inwoner van Amsterdam, die verbuisd was, bij aankomst in het nieuwe verblijf zijn hond miste. Wat men deed, waar men zocht, Fanny was weg en bleef weg, als bij tooverslag verdwenen en men trachtte reeds, zich eenigszins aan de gedachte te wennen, den vriendelijken trouwen viervoeter voor goed verloren te hebben. Des te grooter was de verbazing van den hondloozen heer, toen hij eenige dagen later op een wandeling plotseling van aangezicht tot aangezicht tegenover zijn vermisten Fanny stond, door een opgeschoten meisje 'aan een touw vastgehouden. Hoe heb ik het nu, dat is mijn hond aldus de reehtmatige eigenaar, tegen het meisje. Kun je begrijpen, we hebben 'm al meer dan twee jaar. Met alle kenteekenen van vriendschap sprong Fanny tegen zijn vroegeren baas op, maar hem afgeven wilde het meisje niet, en de onver- mijdelijk volgende woordenwisseling lokte spoedig voorbijgangers, waaronder enkele buurtbewoners, die verzekerden, dat de hond, toen deze pas in zijn tegenwoordig domicilie was belaud, de eerste dagen erbarmelijk had gejankt, ja, men beweerde zelfs, dat de jongejuffrouw reeds meer dergelijke praktijken had aan de hand gehad. Een inmiddels ten tooneele verschenen politie- agent wist, na hoor en wederhoor, niet beter te doen dan heer, jongedame en hond naar het bureau te brengen. Daar besliste op echt practische wijze de aanwezige chef, wien de hond zou toebehooren, door Fanny zelf te laten beslissen. Reehtmatige eigenaar en onrecht- matige eigenares plaatsten zich ieder in een hoek van het vertrek en de politiedienaar, in jet midden, liet Fanny los, waarna deze met onmiskenbare teekenen van geheehtheid op zijn baas toesprong, die zoo weder in het bezit jwam van zijn Fanny terwijl de jongejuffrouw loewel volhoudende, dat //ze 'm al meer dan twee jaar hadden met een schrobbeering en den raad iets dergelijks niet meer uit te halen op straffe van met den rechter in aanvaking te komen, kon heengaan. Gekleurd schoeisel op te frisschen. In let warme seizoen, wanneer gekleurd schoeisel gedragen wordt, doet zich het bezwaar voor, dat de mooi gekleurde nerfkant van het Ieder, nadat het schoeisel eenigen tijd gedragen is, onoogenlijk wordt. Nu zijn er wel allerlei middelen, cream, smeer enz., om zulke schoenen op te frisschen, doch zal velen een ander een- voudig middel welkom wezen, waarmede goede resultaten verkregen zijn, daar na de toepassing het schoeisel er als nieuw uitzag en niets van zijn schoonheid verloren bad. Men bereidt daar- toe eerst «en oplossing door 5 gram phosphine in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2