A I g e m e 6 ieuws- en Advertentieblad e e u w 8 c No. 5956, lEIEIITEEAAD. Dinsdag 19 Augustus 1913. 53" Jaargang. De Feestviering in de kom. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenla.id 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVKETEMUNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend 0,10. advertentie wordt de Telefoon No. 2 5= Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Bij het vervolgen van ons verslag der feest viering alhier, moeten we beginnen met een abuis te herstellen. Het feest is nielt geopend met bet luiden der klokken, want toen dit gescbiedde waren te voren door het garnizoen alhier saluutschoten gelost met de voor de kazerne opgestelde kanonnen, ter opening van de feestelijkheden. Het plein voor de kazerne bood ook met zijne vlaggenversiering en de versiering aan den ingang der kazerne een kleu- rigen aanblik. Wij zetten thans ons verslag voort met een vermelding van het MUZIEKFEEST. Tegen 2 ure verzamelden, nadat de laatste reisgelegenheden tegen dat uur aangekomen waren, met het Ter Neuzensch gezelschap een 6tal andere korpsen, aan den Schuttershofweg, waar de stoet werd opgesteld. Op den bepaalden tijd marcheerde de stoet af, in (fe volgende ordeharmonie ,/De Ver- eenigde Werklieden" van Ter Neuzen, en verder de fanfare's ,/Vooruitgang is ons streven" van Oost- en West-Souburg, //St. Cecilia" van St. Gilles (Waas), //De Volhardiug" van Zaam- slag, „Eendracht maakt macht" van Watervliet, yElk naar zijn krachten" van Hoek, en ,/De Vereenigde Vrienden" van Sas van Gent. ,/St. Cecilia" van Stoppeldijk bleef zonder kennisgeving afwezig. Met ontplooide vaandels en onder het beurte- lings uitvoeren van pas-redoubles trok de stoet door verschillende straten der stad. Toen was een groote menigte volk op de been, en ook tal van vreemdelingen waren daaronder te bemerken. Gedurende den tocht werden op het stadhuis de afgevaardigden der verschillende deelnemende gezelschappen, door de feestcommissie in de raadzaal ontvangen, waar de gasten werden toegesproken door den burgemeester, den heer Huizinga, als eere-voorzitter der feestcommissie. die dank bracht voor de door de muziekgezel- schappen verleende medewerking om het feest alhier te komen opluisteren. Vooral bracht hij dien dank aan de gezelschappen van over de grenzen en van over de Schelde, daar zij zich daarvoor een verre reis getroostten. Nadat was beslist dat de zilveren medaille, voor het muziekfeest geschonken door den heer A. Visser, wethouder, zou wooden uitgereikt aan de fanfare van Watervliet, ging Z.Ed.Achtb. over tot het uitreiken der herinneringsmedaille's, fraaie metalen, dragende aan de eene zijde het wapen der gemeente, aan de andere zjjde eene inscriptie ter herinnering aan het feest. Door de voorzitters der vereenigingen werd dank betuigd voor de genoten goede ontvangst. In het bijzonder dankte de heer Busschaert, voorzitter der fanfare van Sas van Gent, voor de ontvangst die aan de muziekgezelschappen was te beurt gevallen, en maakte zich tot tolk van alien door de feestcommissie geluk te wenschen met den aanvankelijken goeden uitslag van het feest, hulde brengende aan de blijkbaar goede regeliDg. Ondertusschen was de stoet beeindigd en betraden de voornoemde gezelschappen in de hierboven aangegeven volgorde (uitgezonderd bet muziekgezelschap van St. Gilles) de tent, tot het uitvoeren van de opgegeven muziek- stukken. Talrijk waren de luisteraars op de Markt en dit bleef voortduren tot alle gezelschappen hunne taak hadden verricht. Zij deden alien goed hun best en oogstten alien veel bijval, al is het ook dat duidelijk bleek dat de krachten der verschillende gezelschappen uiteenliepen, Te 5 ure kwamen het bestuur der feest commissie en de vertegenwoordigers der muziek gezelschappen weder ten stadhuize by een, voor de toekenning der geldpremies. Bij meting was gebleken dat aan het gezel schap van St. Gilles de premie toekwam van 20, uitgeloofd door de vereeniging ,/Ter Neuzensch belang" voor het gezelschap dat van de verst afgelegen plaats kwam. Voor de mede door die vereeniging uitge- lqofde premie ad 30 voor de gezelschappen met minstens 35 spelende leden, kwamen in aanmerking de gezelschappen van St. Gilles en Watervliet. Aan laatstgenoemde viel de premie ten deel. De overige premie's uitgeloofd door de com- missie vielen ten deel als volgtle premie 30 aan het gezelschap van Watervliet (dit gezelschap was dus zeer fortuinlijk), 2e premie 25 aan dat van St. Gilles, 3e premie f 20 aan het gezelschap van Zaamslag, 4e premie 15 aan het gezelschap van Sas van Gent en 5e premie 10 aan dat van Oost- en West- Souburg. Na nog in het algemeen een woord van dank tot de aanwezigen te hebben gericbt voor hunne medewerking en een woord van lof te hebben gebracht aan den blijkbaar welgeslaagden arbeid der muziekgezelschappen, sloot de eere-voorzitter de bijeenkomst. Te 6 ure kwam de Kon. fanfare ,/St. Cecilia" van St. Gilles, directeur de heer Ed. de Stobbe- leere, de aandacht vragen voor een concert. Vooral hiervoor was veel belangstelling en de meer dan 100 jaren bestaande fanfare hand- haafde haren ouden naam. Toen dit concert teneinde was, werd het voor de gezelschappen uit den vreemde tijd om te vertrekken. Velen deden hen naar het station uitgeleide. Maar nog was de rij der concerten niet afge- loopen. Te 8 ure kwamen op de muziektent de orkestvereeniging ,/De Volharding", directeur de heer J. Bierle en het Ter Neuzensch ge- mengd koor onder leiding van den heer C. A. van Fraaijenhove. Overtuigend bleek toen hoezeer hier belang stelling bestaat in het aanhooren van concerten. Niettegenstaande deze reeds den geheelen natnid- dag en avond hadden plaats gehad, was op de Markt een compacte menigte rond de muziektent geschaard, om bovengenoemde gezelschappen te hooren. De muzieknummers der Volharding zoowel als de liederen van het gemengd koor, werden met aandacht aangehoord, wel een bewijs dat ze in den smaak vielen. Zoo als reeds den geheelen dag alles precies op de aangegeven tijdstippen kon geschieden was het ook met het laatste nnmmerhet schitterend vuurwerk. Nauwelijks waren de laatste klanken van het wijdingslied in het ruim verzonken, of de torenklok gaf aan dat het half tien ure was. Bet aantal menschen dat toen op de Markt, op de gedempte kade by de hoogere burger- school en in de omgeving aanwezig was, laat zich niet schatten, het was enorm. Velen waren nieuwsgierig naar dat nummer, want, vroegere ervaring leerde, dat achter het Schitterend" by een vuurwerk wel eens een moet geplaatst worden. De commissie die zich met dat deel van het program had belast, was echter vol vertrouwen, omdat de Nederl. Fyrotechnische fabriek te Utrecht naar zij meende op verschillende andere plaatsen reeds blijk had gegeven goede waar te kunnen leveren. En de fabriek heeft haren naam gestand gedaan. Voor een betrekkelijk bescheiden sorn is een vuurwerk geleverd dat ge durende meer dan 3 kwartier de aandacht vor- derde en waarbij de ontsteker zorgde dat er geen oogenblik pauze was. De vuurpijlen waren krachtig en stegen een kolossale hoogte, de hoog in de lucht geslin- j gerde bommen deden by de ontploffing door hun verbluffenden knal duidelijk merken dat het (ibommen" waren en van de verschillende mc-iens was de een al mooier dan de andere, zoo- dat meermalen applaus weerklonk. Ook het slotstuk, een waterval, was prachtig. Het was ook voor de commissie zeker eene voldoening dat de groote menigte met blijkbare tevreden- heid het terrein verliet. Velen keerden huiswaarts en weer anderen vertoefden nog eenigen tijd in de verschillende lokalen, om het op dien dag ruimschoots genotene nog eens de revue te laten passeeren. In den loop van den dag werd door de feest commissie het volgende telegram verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin. De Burgerij van Ter Neuzen ter feestviering bijeen ter herdenking van Nederlands onaf- hankelijkheid, brengt) Uwe Majesteit eerbiedig hulde. Het worde Uwe Majesteit en Haar Huis gegeven, Nederland tot in lengte van jaren te regeeren. De Voorzitter der Commissie, M. Eijke. In antwoord hierop werd het volgende tele gram ontvangen Den heer EIJKE Voorzitter Feestcommissie, Neuzen. Hare Majesteit de Koningin dankt U alien voor aangeboden hulde. Adjudant, Hooft Geaafland. De tweede dag. Zaterdags werd de feestviering des voormiddags 11 ure voortgezet met een matinee op de Markt, gegeven door het muziekgezelschap De Ver eenigde Werklieden". De' belangstelling daarvoor was op dat uur nog niet groot, maar redelyk en het was zeker onaangenaam voor die muzikanten, die hun krachten geven voor het amuseeren van anderen dat niet voorkomen werd dat een z.g. boeien- koning daar juist een vertooning kwam geven en daardoor de aandacht van het concert afleidde. Te half 2 ure was men weder op pad. Toen kwam op de Markt bijeen de commissie voor de volksspelen, met de deelnemers aan die spelen, om, vooratgegaan door het muziek gezelschap naar het voetbalveld te trekken, waar de spelen zouden plaats hebben. Alles was daar op dat mime veld reeds in orde gebracht en de spelen konden terstond aanvangen. Vooral voor bokrijden was de animo groot evenals voor het blinddoek-fleschjesspel en het blokjesrapeu voor meisjes. De spelen hadden plaats ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek en de jongens en meisjes zetten in den kamp om de prijzen hun beste beentje voor. Jammer was het dat de deelname voor den wedstrijd met mondharmonica's niet grooter was evenals die voor den versierden hoepel- wedstrijd. Het touwtrekken voor militairen was vlug afgeloopen en toen werd pauze gehouden. Voor opluistering waren met goed succes eenige papieren luchtballons opgelaten, wat, als altijd, veel bekijks had. In de pauze trad de illusionist Prof. Proper op, die door goocheltoeren de jeugd en ook de aanwezige groote menschen, trachtte te amu seeren, wat hem ook redelyk wel gelukte. Door het groote aantal aanwezigen was het duidelijk, dat niet alien de uitvoering daarvan konden volgen. Na de pauze kwam nog een interessante wedstrijdwedloop met hindernissen. Daarbij gaven de jongens blijk van groote vlugbeid, wat blijkt uit de tijden die de winnaars in dezen wedstryd maakten. Daarna trad nogmaals op de goochelaar Proper, die nog geruimen tijd de aandacht boeide, tot de commissie het tyd achtte, met het oog op de prijsuitdeeling, het terrein te verlaten., Met de muziek voorop toog men door eenige straten naar de Markt, waar de stoet werd ontbonden. In school A werden de prijzen uitgereikt, die behaald werden als volgt Bokrijden. le prys J. Doppegieter, 2e C. Hamelin'k, 3e A. Geensen, 4e P. Laurens, 5e J. de Feijter, 6e J. Michielsen, 7e M. Laurens en 8e Chr. de Koeijer. Mondharmonica's. le prijs P. Kroon, 2e W. Huizinga, 3e P. Riemens en 4e F. van Cleem- putte. Blinddoekfleschjesspel. Eerstegroep. Roza Hamelink, Mina van Driel, Pietje Dooms en Cornelia van Tatenbove. Tweede groep. Martina Baart, Maatje Paulus, Lena Beukelaar en Anna Verheijke. Blokjesrapen. le prijs Jacoba van Aalst, 2e Mina Verheijke, 3e Janna van Tatenhove, 4e Neeltje de Feijter, 5e Elisabeth Dooms, 6e Johanna Beukelaar, 7e Catharina Witte, 8e Marie de Feijter, 9e Rina Richard en 10e Catharina Kouijzer. Versierde hoepels. le prijs Neeltje Visser, 2e Koosje Harte, 3e Marietje de Smidt, 4e Dora Visser en 5e Georgette Nolson. Touwtrekken. Moes, Van Ooteghem, Pype- link en Haemers. Wedloop met hindernissen. le prijs J. Doppegieter in 35 sec., 2e C. van Driel 40 sec., 3e C. Michielsen 40 sec., 4e A. van Driel 45 sec., 5e M. Laurens 50 sec., 6e P. Koevoets 50 sec., 7e W. van der Hooft 50 sec., 8e A. de Jonge 50 sec., 9® P. Harte 60 sec. en P. van Aalst 60 sec. Met deze prijsuitdeeling, die in school A plaats had, was het programma der algemeene feestelijkheden afgewerkt. Niettegenstaande de verschillende bezwaren die tijdens de organisatie gerezen zijn vermeenen we dat de heeren die huDne krachten hebben aangewend om het onafhankelijksheidsfeest alhier te vieren met genoegen op hun werk mogen terugzien. Velen hebben mee feest gevierd, velen waren daartoe van elders naar hier ge- komen en we hebben vele betuigingen van genoegdoening vernomen. Zaterdagavond was het zeer druk in onze straten en de drukte duurde geruimen tyd voort. Van eene verstoring der orde kwam ons niets ter oore. Als bewijs dat de pogingen van de commissies die jl. Vrijdag de regeling in handen hadden wel geslaagd zijn kan zeker dienen dat jl. Zaterdag aan den burgemeester voor de feest commissie een gift werd ter hand gesteld van f 2,50, door een ingezetene geschonken omdat hy zich Vrijdag zoo uitstekend had geamuseerd. Het zou zeker der commissie te stade komen als dat voorbeeld navolging vond. TER NEUZEN, 18 Augustus 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.3 Stornoway. Laagste 755.0 Memel. Verwachting tot den avond van 19 Augustus Zwakke tot matige Noordwestelyke tot Noor- derlijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, weinig of geen regen, zelfdetemperatuur. By het examen voor de akte Hoogduitsche taal, lager onderwijs is o. m. geslaagd de heer C. F. Kohler, van Ter Neuzen. Zaterdagmorgen werd de hulp der ge- meentepolitie ingeroepen door den kapitein van den Engelscben schoener Margareth Suttan, daar de stuurman erg te keer ging en hem had aangevailen en mishandeld. De politie kwam aan boord en bevond dat de stuurman zich in zijn kooi had verschansd. Met veel moeite werd hij daar uit gehaald en meegenomen naar het caehot. Toen hij wat gekalmeerd was, werd hy naar boord teruggeleid, ontving daar de hem nog toekomende gage en werd vervolgens in de richting van Belgie over de grens gebracht. HEM Bit blad veiieliijnt Haanda^'i Woemd.g- en Vrljd.(Bvond, aitgexoyderd op CeeddHgen t«fj de Flnaa P. VIS BB 8AIBII, ta Seaien. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN inaakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Bondrrilns den SI. Augustus 1913, des namid- dags te 10 ure. Ter Neuzen, den 18 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1