Bezoekt de Goedkoope Winkel, Noordstraat 70, Ter Neuzen. Oogarts Dr. REILINGH Raapzaad. Galanterien, Huishoudelijke Artikelen, Glas-, Porcelein- en Aardewerk. Binnenland. Gemengde berichten. Advertentien. H. VERHOEVEN. - Ter Neuzen - Hulst. Attentie s. v. p. De GROOTSTE sorteering hier ter stede. De LAAGSTE prijzen. N.B. Steeds GROGTER OMZET waarborgt goede bediening. Predikbeurten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Ga Ma VAN FRAEIJENHOVE, is weder te consulteeren. opkoopen van gestorven Paarden, Veulens, Koeien, Kalvers, enz. Aanbevelend, z/De Volharding" zou worden uitgevoerd de cantate //Nederland en Oranje", woorden van W. Metz Fz., muziek van G. J. Oldeman. Na het spelen van een feestmarsch door de orkestvereeniging werd aangevangen met de •uitvoering der cantate, die goed slaagde en al- gemeen applaus verwierf. Voor deze uitvoering bleek het voorrecht van het bezit eener over- dekte muziektent, hoewel in een zaal vooralde solo's zeker beter tot hun recht zouden zijn gekomen. Na afloop dezer uitvoering was er eenigen tijd pauze, daar het muziekfeest pas om 2 ure zou aanvangen. Over dit en wat er meer was in het volgend nummer, het ontbreekt ons aan gelegenheid om het verslag daarvan in dit nummer nog op te nemen. Dat volgt dus in ons volgend nummer. Alleen dit willen we nog zeggen, dat het bezoek aan Ter Neuzen in den namiddag overgroot was en dat alles goed is geslaagd. De //Zutf. Crt." verneemt uit zeer goede bron De heer Cort v. d. Linden is bezig een Ministerie te vormen, dat als voornaamste punt van program zal hebben de invoering van het algemeen kiesrecht en de mogelijkheid tot het invoeren van vrouwenkiesrecht in de grondwet, terwijl de formateur een tegenstander is van uitbreiding van regres der Eerste Kamer. Verder zal het program bevatten staatspen- sioen, in den geest van het amendemect der vrijzinnigen, en eenige punten op het gebied van onderwijs. Mr. Cort v. d. Linden's opinie daarover is bekend uit de nota, die hi] mede onderteekend heeft bij het rapport der laatste grondwetsher- ziening. Misschien zulleu ook pogingen in die richting worden aangewend. De conclusie is dus, dat het program der vrijzinnigen bij de herstemmingen vrij wel over- genomen wordt, zonder dat de concentratie officieel meewerkt aan de vorming van het Ministerie. De benoodigde middelen zullen uit' directe hefbngen worden gevouden. Bij de Woensdag te Groningen gehouden stemming voor een zetel in de Tweede Kamer opengevallen doordat Dr. Bos voor Winschoten zijn benoeming heeft aangenomen, zijn uit- gebracht 5730 geldige stemmen. Hiervan verkregen Mr. J. Limburg (v. d.) 3786, E. Rugge (s. d. a. p.) 1863 en G. Ster- .ringa (s. d. p.) 81 stemmen. Gekozen is dus Mr. J. Limburg. TER NEUZEN, 15 Augustus 1913. Wegens vermeerdering van administratieve werkzaamheden heeft de heer H. J. van den Ouden eervol ontslag gevraagd tegen 1 Novem ber als godsdienstonderwijzer. Door verhooging van subsidie uit de gene- rale kas door de synode, is de kerkeraad in staat gesteld een vasten godsdienstonderwijzer aan te stellen, die al zijne krachten aan dien •dienst kan wijden. Als godsdienstonderwijzer van Ter Neuzen voor godsdienst onderwijs, die zoo mogeljjk te sluiskil zal wonen, is de heer L. Dek van Kruiningen benoemd voor Ter Neuzen in't alge meen en voor Sluiskil en de buitenwijken van Ter Neuzen in 't bijzonder, tegen 1 November a. s. De heer Dek heeft deze benoeming aangenomen. Voor het examen in het hand en recht- lijnig teekenen is geslaagd deheer D. P. Rommel van Ter Neuzen. Blijkens opgave in de Staatscourant kwamen in de week van 6 tot en met 12 Aug. ter kennis van den centralen gezondheidsraad van diphteritis 2 gevallen te Kloetinge en 1 te Goes. Kloosterzaude. Dinsdagavond 1.1. werd door de Oranjevereeniging alhier op de bovenzaal van het hotel //de Linde" een concert gegeven, waarvan de opbrengst kwam ten bate der kas van de vereeniging. De uitvoering mag in alle opzichten geslaagd heeten. Alhoewel men het doel in aanmerking genomen nog meer publiek had verwacht, is er toch geen reden tot ontevredenheid, want bijna alle plaatsen in de zaal waren bezet. Het programma, bevatte een groot en twee kleinere blijspelen, eenige zangnummers, twee stukjes voor viool met pianobegeleidingen eene spektakelscene als slotnummer, werd flink af- gewerkt en viel zeer in den smaak. Er werd mooi gezongen en vlot gespeeld. Alle spelers bleken rolvast te zijn een bewijs dat er duchtig gerepeteerd was en herhaaldelijk klonk dan ook een daverend en welverdiend applaus. Wel jammer dat den violist niet die aandacht geschonken werd, waarop hij door zijn spel recht bad. Hij voerde de hem toe- vertrouwde mnzieknummers waarlijk keurig uit. De avond vloog om en te ras was men aan het slotnummer, waarin alle uitvoerende dames en heeren nog eens een staaltje van hun kunst gaven, niet het minst de beide acrobaten, die met de zware halters als het ware speelden en ten slotte nog het bewijs leverden, dat zelfs de coulissen op eene bewerking met gewichten van meer dan 200 kilogram berekend waren. Met voldoening kan de Oranjevereeniging op dezen welgeslaagden avond terugzien-moge het Bestuur zich in staat gesteld zien, in den aan- staanden winter in onze gemeente weer veel armoede te kunnen lenigen, wat reeds ge- durende zoovele jaren met vrucht heeft plaats gehad RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen W. F. v. d. B., oud 74 j., geboreu te Axel, veldarbeider, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake van land- loo perij. Eveneens is rechtsingang verleend met ge vangenhouding en verwijzing tegen E. S., oud 59 j., veldarbpider, geboren te Hontenisse, zonder vaste wocnplaats, thans in hechtenis te Middel burg, ter zake van landlooperij. Zondag 17 Augustus 1913. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. 140 dagen aan boord verborgen. Bij het binnenkomen in de haven te Rotterdam ontdekte Dinsdag de bemanning van hetzeilschip z/Lauriston", liggende in de Rijnhaven, in de pompkast van dat schip een man, die zich gedurende de reis van Taltal (Chili) naar hier, welke 140 dagen duurde, verborgen heeft wet.en te houden voor de opvarenden. Hoe de man zich gedurende al dien tijd van voedsel heeft voorzien, is een raadsel. (Msb.) Een gevangenis zonder slot en grendel. Een omwenteling in het gevangenisleven heeft de overheid van de provincie Ontario in Canada teweeg gebracht. De misdadigers worden niet achter dikke muren, getraliede vensters en zware, ijzeren deuren opgesloten, maar naar een hoeve gebracht, waar zij hun straflijd niet in duffe, lage cellen behoeven uit te zitten, maar op het vrije veld arbeiden. Zij beloven op hun eere- woord niet te zullen vluchten en slechts een gering aantal heeft hun woord gebroken. De ziel van deze gevangenishervorming is de provinciesecretaris van Ontario, W. J. Hanna, die er voor zorgde, dat 400 gevangenen, die in de centrale gevangenis te Toronto achter slot en grendel zaten, naar de Guelphoeve gebracht werden, waar zij zonder bewaking een stuk grond gingen ontginnen en voor bouwland bewerken. Later werd een dergelijke hoeve, hoewel niet zoo groot als eerstgenoemde, in de nabijhtid van Fort William opgericht. Zooals Robson Black in een artikel in de Wide World magazine vertelt, wordt deze proef niet met misdadigers genomen, die een ernstig vergrijp gepleegd hebben als moordenaars en bommenwerpers, maar worden meestal zakken- rollers, oplichters, inbrekers, lieden van wie het meerendeel door den drank tot hun misdaden werd gedreven, naar deze hoeven gezonden. Van de 400 tuchthuisboeven, die geregeld het ge- heele jaar door op een gedeelte van deCanadeesche prairien op een stuk land van 1200 aren ge- werkt hebben, zijn er in drie jaar tijd maar vier ontsnapt. De goede invloed van deze eigenaardige nieu we strafmethode laat zich kennen door het feit, dat van de ontslagen gevangenen er zeer weinig tot hun oude leven van roof en misdaad terugkeeren. Op de hoeve bij Fort William zijn er slechts vier beambten onder de 45 gevangenen. Een van hen is directeur, de andere hoofdopzichter een derde houdt binnenshuis toezicht, terwijl de vierde kok is, met den nachtdienst zijn de gevangenen zelf belast. Ook hier kwamen in een jaar slechts drie a vier pogingen tot ont- vluchting voor. Op het werk, dat deze in vrijheid gelaten gevangenen verricht hebben is de uitvinder van deze nieuwe methode met recht trotsch. De duizenden aren land, die door hen bij Fort William in vruchtbaar land veranderd zijn, waren voor dien tijd maar 10 tot 15 dollar per are waard en brachten na de ontginning 100 dollars per are op. De bezitter van de naburige hoeve, die eerst niet erg over de aankomst van deze spitsboeven gesticht waren, leven nu met hen in de beste verstandhouding. Behalve dat er door het opgesloten zitten in de gevangenis veel werk verloren ging, zoo zegt Hanna, heeft de pro vincie een voordeeltje van 50,000 dollars en meer door deze hoerderijen voor gevangenen. Het land en in het algemeen de welvaart is er door verbeterd en de inenschen zelf niet minder. De gevangenen dragen op de boerderij geen gevangeniskleeding, evenmin als hun het hoofd wordt kaal geknipt. Zij eten en drinken ge- meenschappelijk in mooie lichte zalen zij be- sturen de geheele hoeve zelf. Het is merkwaardig te zien, met welken ijver deze zondaars tegen de maatschappelijke orde zich aan hun arbeid wijden, en hoe ze geheel met den vooruitgang van de ondernemiug medele ven. Maar het grootste geheim, dat hen in deze gevangenis zonder slot en grendel doet blijven, is dat zij zich gelukkig en tevreden niet hun werk gevoelen en dat velen het nut van den arbeid hier voor het eerst leeren beseffen en waardeeren. (R. N.) Duur betaald bijgeloof. Ongeveer twee maanden geleden vestigde zich te Vittelin Frankrijk, onder den naam //Dolores, Spaansche zieneres", een vrouw, die inderdaad alle hoedanigheden bezat van hare historische landgenoote Carmen. Zij verwierf zich onder de badgasten een aanzienlijk aantal clienten, die van haar wenschten te vernemen, wat in de toekomst voor hen was weggelegd. Haar -wijze van optreden was zeer eenvoudig, maar doortastend. Zij vroeg aan hare bezoe- kers haar de kostbaarheden toe te vertrouwen, die ze bezaten, ten einde door zekere toepas- singen hun lot in het boek des levens te kunnen opsporen. Sommigen vertrouwden haar juweelen toe, die eenige honderden francs, anderen weer, die duizenden francs waard waren een dame uit Parijs ging zelfs zoo ver, dat zij haar een cassette gaf, die al haar kostbaarheden, een waarde van 60.000 francs vertegenwoordigende, bevatte. Dolores koos van onder de juweelen eenige uit, die zich het best voor haar waar- zeggerij leenden. Totzij in het bezit kwam van bovengenoemde casette. Toen werd haar de verzoeking te machtig en zij verdween met de juweelen uit Yittel. Zij moet minstens voor 80.000 francs aan kostbaarheden mede- genomen hebben. Men heeft nog geen spoor van haar ontdekt. (Tel.) CORRESPONDENT! E. Plaatsgebrek noodzaakt ons verschillende stukken en berichten tot een volgend nummer te laten liggen. Red. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een portemonnaie en een zakje waarin 2 portemonnaie's. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Augustus 1.32 1.51 Zondag 17 2.8 2.24 Maandag 18 2.40 2.55 Dinsdag 19 u 3.10 3.24 Woensdag 20 n 3.39 3.53 Donderdag 21 n 4.7 4.21 Vrij dag 22 4.36 4.50 Heden herdenken onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders JACOBUS ANTONIE BEDET CORNELIA PIETERNELLA MACHIELSEN, den dag waarop zij voor 25 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij nog vele jaren gespaard mogen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, 16 Augustus 1913. Zoo de Heere wil, hoopt onzegeachte Vriendin, Echtgenoote van A. Tholens Az. te Tiel, Maandag 18 Augustus haar 88sten geboortedag te herdenken. De Heere doe nog jaren, tot hare vele jaren toe, is de wensch harer VR1ENDEN. Heden overleed te Stavenisse na een*langdurig lijden, mijn geliefde Vader, de heer A. VAN DALEN, in den ouderdom van 62 jaar. Ter Neuzen, 15 Augustus 1913. L. J. F. VAN DALEN. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De ondergeteekende koopt doode Paarden, Roeien, Veulens en Ralvers, voor den hoogsten prijs. C. WITTE, Axe]. Weststraat D 29. Landbouwers, welke genegen zijn RAAP ZAAD te contracteeren van de Firma SLUIS GROOT te Enkhuizen, kunnen zich daarvoor vervoegen bij de heeren A. DEN HART1GH en S. I. DE BRAAL, die op Woensdag 20 Augustus a. s. daar voor te spreken zijn bij A. de Vrieze en in het Hotel des Pays-Bas" te Ter Neuzen. Firma SLUIS GROOT. Galanterien. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. Ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan bij H.H. Landbouwers en Veehouders van AXEL en OMSTREKEN voor het Axel (Plaatje), Aug. 1913. P. C. VAN BENDEGEM Pz. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. G. A. v. d. Hooft, van Overschie. Sluiskil. 9 u., dhr. II. J. v. d. Ouden. Axel. 9 n.,leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. Hugenholtz en 2 u., geen dienst. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. .1. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Van der Wat, van Hillegora. u H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Clir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., student Jongeling, van's Gra- venhage. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. ir it EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 7