Laatste Berichten. De Tentoonstelling van 1913 te Ter Neuzen. Te Liibeck zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op vier verschillende plaatsen branden uitgebroken, die waarschijnlijk door een en denzelfden persoon gestichfc zijn. Allereerst trachtte de booswicht de landbouwkundige machine centrale in brand te steken. De vlammen werden echter spoedig gebluscht, zoodat geen schade werd aangericht. Dadelijk daarop brak brand nit in de goederenloodsen van de graan- firma I eckelhoff. De inhoud der loodsen, die uit graan, meel en geperst stroo bestond, werd een prooi der vlammen. Voorts brak brand uit in de opslagplaats van hout van de firma Merkisch. Groote hoeveelheden hout waren in biand gestoken. Ook hier kon de brand spoedig gebluscht worden. Ten slotle ontstond brand in de opslagplaats van hout van de firma Goszmann en Jiirgens in de Wertstrasze. Toen de brand weer op de plaats des onheils aankwam, stond een groote loods met waardevolle houtsoorteD in brand. Het duurde zeven uren, voordat de brand weer den brand onder de knie had. De juiste schade is niet op te geven. Men denkt, dat men hier met denzelfden persoon te doen heeft, die eenige maanden geleden talrijke branden in den havenwijk stichtte eveneens in stapel- plaatsen van hout. De schade bedroeg toen duizenden en er werd een belooning 12.500 mark uitgeloofd van van terecht J. M., oud 37 jaar, handelaar in bouw- materialen te Ter Neuzen, die gedagvaard was wegens het veroorzaken van. letsel door schuld. Beklaagde had getuige Susanna de Bokx met een motorfiets aangereden waardoor die ernstige kneuzingen opliep. Brj een bocht van den weg by Driewegen onder Ter Neuzen reed getuige De Bokx met een fiets aan de linkerzijde, zoodra zij het signaal van de motorfiets hoorde, reed zij rechts. Bekl., die met zijn fiets een zeer groote vaart had, reed tegen de fiets van ge tuige aan, met het gevolg dat deze zich ernstig verwondde. Bekl. verklaarde niet anders te kunnen uit- wijken, ook heeft hij niets van de wonde van getuige bemerkt. Getuige G. v. Driel, tuinier te Ter Neuzen, verklaarde dat bekl. zeer hard reed. Getuige P. D. Kaijser, werkman te Ter Neuzen verklaarde eveneens dat bekl. zeer hard den hoek omreed, wanneer bekl. de rechterzijde gehouden had was er niets gebeurd. Getuige H. Drabbe, arbeidster te Ter Neuzen (Driewegen) heeft de aanrijding gezien. Getuige P. Oostdijk, metselaar te Driewegen bevestigt de gezegden van de vorige getuigen. Getuige D. Buijze, arts te Ter Neuzen ver klaarde als deskundige, de wonden behandeld te hebben. De subst-off. zeide, dat bekl. niet anders kon uitwijken door eigen schuld. De snelheid van zijn motorfiets was zoodanig, dat het hem niet anders mogelijk was, wilde hij zelf niet vallen. Met de motovfietsen wordt op het oogenblik sehandelijk huisgehouden. Bekl. had minder snel behoeven te rijden. Daar hij letsel door schuld veroorzaakt heeft, eischt spreker een maand hechtenis. Bekl. trachtte nog op uitvoerige wijze zich te verdedigen en vroeg vrijspraak van het hem ten laste gelegde. De subst.-officier hield vol dat de schuld aan bekl. ligt en bleef bij den eisch. voor het aanbrengen den dader. Tot nogtoe is het de politie niet gelukt dezen in handen te krijgen. olgens de Figaro zal het tusschen Parijs en Louden verdwenen halssnoer spoedig terecht zijn. De verzekeringsmaatschappij moet in on- derhandeling zijn met de dieven, die het hals snoer zouden afstaan voor een som van 2,500,000 ft. Aldus zou de verzekeringsmaatschappij haar verlies met een millioen verminderen, terwijl de dieven zich op voordeelige wijze van kostbaarheden ontdoen, die zij moeilijk kunnen verkoopen. De namen der dieven zullen wei nooit bekend worden. Een tekort van 30 millioen. Met ontsteltenis is, volgens de VI. Crt., te Parijs vernomen, dat de bekende ingenieur en vlieg- toestellen-b'ouwer Deperdussin aangehouden is, op aanklacht van een financieele maatschappij, aan wie hij dertig millioen zou verschuldigd zijn. Deperdussin werd aangehouden op het oogenblik, dat hij uit Brussel terugkeerde. Sedert verscheidene jaren had hij zich geld laten voorschieten door een zelfde maatschappij, voor een gezamelijk bedrag van ongeveer 30 millioen. Bovendien nog tien millioen andere schulden in 't geheel dus 40 millioen. Zijne werkhuizen, vliegtoestellen, materieel hebben een waarde van 10 millioen zoodat er feitelijk 30 millioen te kort is. Bij het onderzoek erkende Deperdussin, dat hjj al de sommen, welke men hem vroeg, ver schuldigd was het was hem echter onmogelijk, die terug te betalen en hij voegde erbij, dat men hem in het nauw had gebracht door hem 25 t. h. interest te vragen. Deperdussin, zegt men, leefde op zeer breeden voet. Men verzekert dat hij persoonlijk ge- middeld een millioen per jaar verteerde. Hij 1/?. liet kasteelen bouwen, beza't drie automobielen ?S e6D 16Jange j°ngen, Adriaanse geheeten, bij en had zelfs voor eigen rekening een aerodroom zwemmen verdronken. Zijn lijk is met den te Le Havre laten oprichten. I stroom medegevoerd. Naar we vernemen ontving het bestuur van de tentoonstelling te Middelburg van den heer Commissaris der Koningin de mededeeling dat H. M. de Koningin in de tweede helft der maand Augustus een niet-officieel bezoek aan die tentoonstelling brengen zal. In verband daarmede heeft het bestuur het plan geopperd om een zoo groot mogelijk aantal personen in de gewestelijke dracht Op het terras der tentoonstelling op te stellen, opdac H. M., die daar tweemaal voorbij zal komen in een oogopslag een overzicht zal kunnen krijgen van de Zeeuwsche kleeder- drachten. Men hoopt dat velen zullen mede- werken om aan dat denkbeeld uitvoerin<r te ceven De bekende leider der Duitsche socialisten August Bebel is hedennacht overleden te Passau in het Zwitschersche kanton Graubunderland. Vlissingen. Aan het strand bij Zwanenburg Deperdussin was ook betrokken in dagbladen, scbouwburgondernemingen enz. en onlangs nog had hij de bekende werven van motorbooten van Juvisy en Perreux aangekocht. Deperdussin vertelde zelf dat hij zijn fortuin maakte tijdens den Russisch-Japanschen oorlog, die eene daling in de zijdeartikelen voor gevolg had. Deperdussin nam de gelegenheid te baat om in dit artikel eenige honderd-duizenden te winnen. Hij vertrok toen naar Monte Carlo en won er, naar men zegt, nog eenige honderd- duizenden in de speelzaal van het Casino. Onlangs nog schonk hij een prijs van 100.000 fr. voor de nog te betwisten schaal Gordon Bennett en Brindejonc des Moulinais, die zijn fameuze Europeesche rondvlucht op een nog wel eoncurreerend vliegtuig had afgelegd, kreeg van hem een prachtige gouden medaille ten geschenke. Alvorens vliegtuigbouwer te worden Deperdussin zelf een bekwaam vlieger. lulsa in den staat Oklahoma woont Charles Page, die zich, volgens het R. N., in een vermogen van 12 millioen verheugt en die een groot kindervriend is. Hij heeft 300 kin deren aangenomen en hoopt, dat het er duizend zullen worden, eer hij sterft. In zijn testament staat vermeld, dat zijn vermogen gebruikt moet worden om arme kinderen te ondersteunen en om een kinderhuis, dat hij te Sandsprines een voorstad van Tulsa, heeft laten bouwen, te onderhouden. Page heeft een extra tramlijii naar het huis I-t— 1 met op den Met het drukken af- was laten leggen, die het verbindt een school, welke eveneens door hem op- gencht werd. Hij heeft alle jongens en meisjes, die den cursus volgen, beloofd, dat zij op zijn kosten naar de een of andere universiteit mogen gaan, om daar hun opvoeding te voltooien. oog op den tijd voor het van ous vorig nummer waren wij verplicht het slot van het verslag in ons vorig nummer te bekorten. Gaarne hadden wij onzen lezers het kijkje op de tentoonstelling" dat de heer Van Hasselt in zijn overzicht presenteerde, laten meemaken, doch daarvoor ontbrak de tijd. Wij willen thans nog melden dat tot hiertoe aan de tentoonstelling een druk bezoek is ten deel gevallen. Uit het oordeel van de bezoekers blijkt ook, dat deze de belangstelling overwaard is. Vooral op het gebied van curiosa ziju naar het oordeel van kenners, zeer interessante iu- zendingen en verzamelingen aanwezig. Dat op het gebied van huisvlijt wat moois te zien is hebben wij reeds gemeld, thans willen wij nog verschillende zaken aanstippen van practische waarde. De industrie en handel uit deze plaats en omgeving heeft deze gelegenheid te baat genomen om ook op waardige wijze te toonen dat ze er is. Wanneer we op die gebied den catalogus volgen, ontmoeten we in de eerste plaats het fotografisch atelier van mej. de wed. Elsinga. Dit exposeert zeer interessante foto's. Een groote stand is geplaatst door de stoom- wasscherij //De Vlijt". Daaruit blijkt op over- tuigende wijze wat in deze inrichting wordt verricht, en hoe deze om de woorden te gebruiken die jl. Maandag de laatste redenaar bij de opening bezigde in staat is om de concurrence met inrichtingen van dien aard in andere plaatsen, glansrijk te doorstaan, op het gebied van chemisch wassen, uitstoomen, bleeken, strijken enz. naaimachines en spreekmachines. De laatste werken af en toe ook mede tot het veraange- namen van het verblijf voor de bezoekers. Daar schuin tegenover vinden we de inzending van de Singermaatschappij, die nevens het ex- poseeren van hare naaimachines ook het bor- duren met de machine laat demonstreeren. De juffrouw in dien stand is bereidwillig genoeg om de belangstellenden de gewenschte inlich- tingen te geven. De heer Thienpondt exposeert eenige brand- kasten. Hij rebent op een druk bezoek op de tentoonstelling en verwacht dat er nu velen van meer nabij met zijne brandkasten kennis zullen maken, wat hun wellieht tot koopen verlokt. De reederij van A. C. Lensen is ook weder met een barer schepen vertegen woordigd, en uit een artilleriestand worden we er aan herin- nerd dat Ter Neuzen weer garnizoensplaats is. Menschen met weinig haar of die dreigen hun haar te verliezen krijgen troost, wanneer ze de inzending van ,/Koko" bezien. Die is voor hen een uitkomst. De Gebr. Ribbens zonden in een geheel uit- geruste en met vischtuigen voorziene hoogaars. Liefhebbers dien zoo'n vaartuig willen uitrusten, weten nu waar een goed adres daarvoor te vinden. De heer P. M. C. van Sprang laat iets bij- zonders zien op gebied van uurwerken. Hij denkt ook zekerdan weten de bezoekers waar ze moeten terechtkomen. Een uitgebreide sorteering electrische orna- menten, apparaten enz. werd ingezonden door de firma Polak te Vlissingen. Uit een en ander zal blijken dat er veel en velerlei is. Aan de opsomming en be- schrijving van de tal van kleinere en grootere interessante artikelen durven we ons niet wagen. Men ga zien en zich overtuigen. Liefhebbers van visscben die kijkens moede zijn, kunnen daar electrisch visschen. Hebben ze lust in thee, in de tent zijn vriendelijke helpsters, die u daarvan gaarne voorzien, even- zoo is het in de champagne bar en aan het buffet, waar verschillende ververschingen zijn te bekomen: Bijna zouden we verzuimen melding te maken van collecties planten, die in perken zijn saam gebracht of verspreid in de tentoonstelling zijn geplaatst en met hun trisch groen het oog aangenaam streelen. Maandagavond traden in de feestzaal op mej. Annie Scheenhouwers en de heer A. van Velzen. Hun repertoire viel in den smaak der opge- komenen, evenals de keur van muziekstukken uitgevoerd door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden". Dinsdagavond was de opkomst ruimer. Die avond was gewijd aan de humoristische goochel- kunst van den heer Henri Nolles. De //ver- makelijke causerien" waarmede de toeren werden gerekt, duurden o. i. wel wat te lang, waardoor van het effect der toeren wel wat teloor ging. Een groep der leden van het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" verzorgden ook nu op verdienstelijke wijze het muzikale deel van den avond. Hedenmiddag werd door genoemden heer een kindervoorstelling gegeven, die door honderden kinderen bezocht werd en waarin de poppenkast van Jan Klaassen werd vertoond welke, evenals de goocheltoeren ten zeerste in hun smaak vieien. Er was op de tentoonstelling druk bezoek. INGEZONDEN STUKKEN. Mishandeling. Onder dezen titel is zoo juist door de heele pers 'n bericht gegaan van 'n onderwijzer aan de christelijke school alhier, die een zijner leer- lingen dermate zou hebben geslagen dat het kind aan de gevolgen is overleden. De beschuldigde is gevankelijk naar Middelburg gevoerd, om door de justitie verhoord te worden. Daarna is hij voorloopig op vrije voeten gesteld. Een zeer ernstige zaak dus. En voor den onderwijzer en voor de ouders van het kind. Het heeft echter rnijn aandacht getrokken, dat ,ik in de gesprekken alhier over deze geschie- denis ik breng in deze streek 'n deel van rnijn vacantie door den onderwijzer steeds heb hooren beschuldigen. Smalend sprak men van 'n //christelijk" onderwijzer. Verwijten troffen hem, dat hij om 'n gering vergrijp even niet opletten het meisje sloeg, stompte zelfs hoorde ik van boksen spreken. Zou het niet goed zijn, deze droeve zaak in wat beter licht te plaatsen En ter wille van den beschuldigden onderwijzer. En ter wille van de opvoeding in 't ctlgemeen. Er is, dunkt me, in deze zaak weinig of niets publiek bekend. Wie onzer weet, hoe het gedrag van het kind in 't algemeen was? Voor de hoeveelste maal ze dien schooltijd verboden was Of de laatste onoplettendheid wellieht de druppel geweest is, die den emmer deed over- loopen Is de onderwijzer om een andere 'n zenuwachtigen toestand gebracht, reden in Voor opluistering van de tentoonstelling, maar I die hem 'n oogenblik zijn kalmte deed verliezen, RECHTSZAKEN. Blijkens het verslag der Midd. Crt. stond m. voor de rechtbank te Middelburg gisteren o. tevens ter aanbeveling van zijn fabrikaat zond de heer Van Lieshout uit Roosendaal een pianola. De heeren Gebrs. Kaan te Hoek namen een flinke plaats in voor het tentoonstellen van fraaie rijwielen uit hunne fabriek, tevens van die hem 'n oogenblik het meesterschap over zijn wil benam Of kan het zijn, dat en onderwjjzer en bind vrij wel onschuldig zijn, maar dat dezelfde klap, 'n ander kind toegediend op 'n dergelijke plaats met dezelfde kracht, geen enkel //lichameljjb gevolg" zou gehad hebben De een immers valt van den zoldfer en bezeert zich niet, de ander van 'n stoepje en breekt zijn been. De een krijgt :n balk op 't hoofd en herstelt, den ander treft 'n klap met 'n hand en hij sterft. Wij kunnen op al deze vragen geen antwoord geven. Wie echter wel En daarom zou bet goed zijn, voor den beschuldigden onderwijzer en de ouders van het kind beiden 'n verademing, indien de bevolking haar oordeel wilde opschorten, tot al deze zaken door den medicus en den verdediger tegenover de justitie in het juiste licht ziju geplaatst. Er is echter ook 'n algemeene kant aan deze zaak, zooals ik boven reeds zei. De kant van de opvoeding in 't algemeen. Immers, wie van ons, onderwijzers, voelt zich hier gerechtigd te zeggen, dat hij vrii uit kan gaan Wie van ons, onderwijzers, wie van ons, ouders, durft hier openlijk den steen opnemen en zich dus zonder zonde verklaren Is het geen toeval, dat de straatbengel door den stok van 'n politieman enkel gevoelig getroffen wcrdt? Dat de straffende hand van den vader geen treurige gevolgen heeft Dat de tik, dien elk onderwijzer weleens uitaeelt, niet zijn eigen genadeslag wordt Nietwaar, het toeval speelt in ons leven vaak 'n groote rol, vele handelingen van den mensch reiken veider dan zijn wil gaat. Nog dieper op deze zaak ingaande, komen we tot de vraag //Mogen we, als we de zaak uit 'n opvoedkundig oogpunt beschouwen, 'n ongehoorzaam kind op school, op straat, in huis lichamelijk straffen De meeningen daar- over zijn zeer verdeeld. Bekende personen op godsdieustig en opvoedkundig gebied denken over deze zaak verschillend, al willen zij alien het goede voor het kind. Er zijn er, die het oude Bijbelwoord in toe- passing willen brengen: wie zijn kinderen lief heeft, kastijdt ze. Anderen echter wenschen den booze niet met geweld te weerstaan. Het spreekt van zelf, dat uit de verhouding van kind tot onderwijzer 'n heel andere straf kan voortvloeien dan uit die van kind tot ouder. Maar hierin zijn toch alien het eens, dat'n goed onderwijzer door zijn liefde voor zijn werk, door zijn belangstelling voor het kind soms heftiger kan optreden dan de meer onverschillige. Dat die heftigheid hem verleiden kan, 'n leerling 'n tik te geven, waar hij anders de roede spaart. En die enkele tik reeds kan beiden noodlottig worden. Wie dat alle's overdenkt, oordeelt nog niet, maar wacht met belangstelling den loop van deze treurige zaak voor den rechter af. Diep medelijden met de ouders kan niet het gevoel voor den onderwijzer verzwakken, die met zijn gezin zoo zwaar getroffen is. Niet getroffen door laagheid of verdorvenheid van karakter, maar door 'n oogenblik van oubedachtzaamheid, dat, naar het aloude woord, maken kan, dat men jaren schreit. Ter Neuzen, 9 Augustus 1913. J. L. VAN OVERBEEKE, Openbaar Onderwijzer te Amsterdam. Gemeenteraad van Zaamslag, o o Vergadering van Dinsdag 12 Aug. 1913. Voor/.itter de lieer Joh. de Feijter, burgemeester-raadslid. Aanwezig de heeren IJe Mui, De Ruijter, be Jonge, be Putter, Seheele, be Klerk, A. de Feijter, Faas, VVisse. Afwezig de heer Dielemau. Na opening der vergadering stelt de Yoorzitter aan de order 1. Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Seheele vraagt het woord naar aanleiding van de notulen. Hij protesteert tegen de wijziging die op voorstel van den heer Faas in de vorige vergadering is gemaakt in de notulen der daaraan voorafgaande verga dering, waardoor aan hem, sprekendfi over het houden eener feestviering ter herdenking van de onafhankelijkheid van Nederland, woorden in den mond zijn gelegd die spreker niet heeft gezegd. Het heeft hem verwonderd dat de voorzitter die wijziging heeft laten aanbrengen, daar er toch maar door een lid aanrnerking gemaakt is en verder niets dan beschouwingen over hetgeen door spreker zou gezegd zijn werden gehouden. Hovendieu, de secretaris, een ambtenaar der gemeente, had die woorden niet genotuleerd, en ook uit het door de pers gegeven verslag bleek dat spreker anders ge- sproken had. De Voorzitter uit zijn spijt dat de heer Seheele juist de vorige vergadering niet aanwezig was, daar hij zich dan terstond had kunnen verdedigen. Overigens verklaart hij dat niet alleen de heer Faas, maar verschillende leden uit de woorden van den heer Seheele hadden meenen op te merken, dat hij persoonlijk ook niet veel aan een feest viering heehtte. Men had de opvatting dat dit zoo tus schen de regels door te bemerken was, omdat de heer Seheele wel eens meer de gewoonte heeft in zijne woorden eene bedoeling le laten doorschemeren. De heer Seheele verklaart onmogelijk de woorden te hebben kunnen gebruiken die hem door den heer Faas in den mond zijn gelegd. Hij heeft alleen te kennen gegeven, toen de Vooritter zeide dat het volk meer voor een ver- jaardag van de Koningin en de Prinses voelde, dat het voor hem even gelijk was, of het een feest geldt ter her denking van de onafhankelijkheid of een gedenkdag van het Oranjehuis. De heer Faas merkt op dat de heer Seheele nu protesteert teg.m de op zijn voorstel in de notulen aangebrachte wijziging. Ware het echter niet dat er zooveel beweging gemaakt is over de woorden van den Voorzitter dat drie vierden van de ingezetenen de beteekenis van het onaf- hankelijkheidsfeest nietjsnappen, dan zou hij niets hebben gezegd, maar nu meende spreker dat ook moest worden opgenomen dat de heer Seheele had te kennen gegeven zelf ook niet veel voor een feestviering te gevoelen. De heer Seheele verklaart pertinent die woorden niet te hebben gesproken. Hij beroept zich op het verslag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2