Gemengde berichten* Predikbeurten. J. de Waal te KloosterzaDde, Molenstraat voor 2100. Van koop Y, 2 gemet 147 roeden weiland, P. Fassaert te Kloosterzande voor 2020. Y an koop VI, 6 gemet 189 roeden bouwland, J. Bogaert te Lamswaarde voor 4510. Terhole. Toen de beer J. Adriaanssens-de Nijs, kunstmeststofhandelaar te Walsoorden, Maandag j.l. in voile vaart door ons dorp tufte, brak de voorvork van zijn stoomfiets, met het gevolg, dat bij er afvloog en een paar meters ver over de keien schoof. Door den val versuft werd bij bij den beer Colsen, veearts, binnen- gedragen, waar gelukkig bleek, dat bij aan banden en boofd slecbts licbt was gewond, zoodat bij den volgenden dag reeds per tram naar buis kon vertrekken, en tbans geheel is hersteld. Volgens de geijkte uitdrukking is de beer A zoo goed als met den schrik vrijgekomen bet is volstrekt niet waar, dat bij zoo ernstig was gewond, dat bij riiet vervoerd mocht worden hadde bij Maandag niet gerust geslapen, dan zou bij toen reeds naar buis bebben kunnen gaan. De On o f hankelijkheidsfeesten te Vlissingen. Heden en morgen wordt te Vlissingen het lOOjarig bestaan van Neerlandsch onafhanke- lijkheid berdacbt. Ter eere van dit feest zijn tal van versie- ringen aangebracbt en wappert alom de Vader- landsche driekleur. Speciaal dienen genoemd te worden een tweetal eerepoorten, respectievelijk voorstellende Napoleon in zi]n laatste tijdperk en De Aan- komst van Koning Willem 1 te Scheveningen. De feestelijkheden vingen bedenmiddag aan met een roeiwedstrijd op het Verbreedegedeelte van het kanaal door Walcheren. Deze.wedstrijd werd o. a. bijgewoond door den Commissaris der Koningin, den beer Mr. H. J. Dijckmeester en familie, en verder door tal van genoodigden en een groot aantal belangstellenden. Na dezen wedstrijd volgde op bet z.g.n. Eiland kinderspelen. Hedenavond heeft de uitvoering der cantate, waarvan de tekst is van den heer P. Landsman te Vlissingen en de muziek van den heer H. M. van 't Kruis, plaatsterwijl een lichtstoet van 450 kinderen door bet nieuwe deel der stad en een tweetal concerten den eersten dag zuilen besluiten. Den dag van morgen belooft gezien bet pro- gramma, nog veel drukker te worden, dan zijn de boofdnummers van bet feest aan de orde. Zondag 10 Augustus 1913. //WelzekerAls dragonder beb ik onder hem gediend. Ook Wenz, zijn oppasser, die met hem Maastricht verliet, kende ik heel goed, hij was mijn stalkameraadMisscbien is die nog wel bij zijn beer in dienst Deze laatste mededeeling ontlokte aan de toehoorders van Gorgel verwarde kreten van verbazing en ontsteltenis, docb Rochus riep Laat mij nu eens praten Ik ben er bij geweest toen ze bet lijk op den Mont Royal vonden Vertel ons eens Wie was Wenz, die met den beer Von Beuren naar den Moezel trok Hier heeft met het rechte omtrent dien man nooit geweten //Dat zal ik straks wel doen, maar nu heb ik liever, dat jelui mij eerst alles verteit, wat je weet I" Nu verhaalde Rochus alles wat hij als oog- getuige wist, waarna sommige andere boeren zijne mededeelingen nog aanvulden met bet een of ander, dat' Rochus vergeten had of niet wist. Hun verbaal kwam bier op neerongeveer twintig jaar geleden had men op den Mont Royal een lijk gevonden van een man, dat later door den heer Von Beuren was herkend als dat van zijn oppasser, hoe Joost uit Kevening als dader werd gevangen genomen en zeker zou zijn opgehangen, wanneer hij niet uit den Trabacher toren had weten te ontsnappen. Hans Gorgel had ernstig nagedacht, terwijl de maunen vertelden. Toen eindelijk alien uitgepraat waren, vroeg bij En hoe lang woont de heer Von Beuren zoo afzonderlijk op zijn slot?" Oud-Geveformeerdc Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Woeusdagavond is op de Ruysdaelkade te Amsterdam een 7jarig meisje, dat tegen een vrachtauto was opgekiauterd, daaraf gevallen en met het boofd onder bet acbterwiel terechtge- komen. Het kind was onmiddellijk dood. Sedert eenigen tijd worden door de Stads- reiniging te Amsterdam proeven genomen, welke ten doel bebben de stofplaag aldaar tegen te gaan. Men vermengt daartoe het water der sproei- wagens met chloor calcium. De besproeide grond blijft zeer lang vochtig, doordat chloor calcium bet water uit de lucht in zich opueemt. Men is met de proef begonnen in een der meest stofferige stadsgedeelten, nl. het Museum- kwartier. De politie te Leiden heeft Woensdagavond een 13jarigen knaap V. L. aangehouden, die bij een juffrouw, die er een winkeltje op na- bield op de Waardgracht, de lade heeft gelicht. Bij zijn verhoor verklaarde hij, zich meermalen aan een dergelijk feit te bebben schuldig gemaakt en daartoe te zijn aangespoord door zijn even- eens 13jarigen makker S., een bij de politie zeer ongunstig bekend staanden jongen. (N. R. Crt.) Eenigen tijd geleden werd een geestelijke uit 's Heerenberg te Miihlheim a/d. Ruhr door een Hollandschen arbeider in den biecbtstoel doodgeschoten. De dader, zekere W., werd in de Provinzial Heilanstalt te Bedburg-Hau, bij Kleef, in ob- servatie gebouden, tloch dezer dagen als ontoe- rekenbaar te Zevenaar aan de Nederl. justitie uitgeleverd. Bij het ophijscben van een heipaal op een heiwerk op het terrein van bet Binnengastbuis te Amsterdam is Donderdagmiddag de ljzeren ring van dien paal gevallen en neergekomen op het boofd van den werkman v. H., die on middellijk dood was. Verdwaald. Je moet toch maar voor je plezier uit zijn, zullen zeker 11. Zondag gedacht bebben de leden van de muziekvereeniging tfDe Pionnier" uit Gouda, die bunne medewerking zouden ver- leenen aan eene meeting voor drankbestrijdiug te Delft. Ze zouden per boot daarheen ver trekken. Ze hadden ecbter het ongeluk een kapitein te treflen die niet geheel thuis was op de vaarten in Zuid-Holland, althans in plaats van bet gezelscbap naar Delft te voeren, arri- veerde men tenslotte te Vlaardingen. De mu- zikanten hadden toch verlangen om nog naar Delft te gaan en maakten met den spoortrein de reis naar Delft, met achterlating even wel van hunne instrumenten, daar de meeting ander- tusschen was afgeloopen. Te Amsterdam valt er weer een brutale inbraak te vermelden. Van de omstandigheid, dat alle bovenbewoners van het perceel Amstel- dijk 41 afwezig waren, hebben inbrekers Wie was Wenz, die met den kapitein meetrok en zoo jammerlijk op den Mont Royal werd vermoord //Voor den drommel" riep Gorgel ongeduldig. z/Wie zou het anders geweest ziju dan een dragonder uit het eskadron van den kapitein Hij neette Wenz en was ook afkomstig van den Moezel hoe noemde hij 't nest ook Het lag geloof ik bij Trarbacb. Als hijrdaar vermoord is, heeft hij het loon gekregen dat hij al lang verdiend had. Het was een slechte kerel, die in den oorlog meer dan duivels te werk ging. Nu weet jullie alles, wat ik van hem weet, en vertel me nu ook eens iets meer van den slotheer Von Beuren?" Dit antwoord stelde de boeren slecbts half tevreden zij hadden veel meer nieuws verwacht terwijl Hans Gorgel ook teleurgesteld was, nu zij hem verder niets konden meedeelen. De heer Von Beuren hield zich sedert dien tijd steeds in zijn kasteel opgesloten. Niemand kwam daar binnen dau de man die hem bediende. Slechts zijn dochter woonde bij hem, en die kreeg men alleen te zien, als zij des Zondags in de kerk kwam. Ziedaar alles, wat men nog zeggen kon. z/Nu, mijn kapitein zal voor mij de deur niet gesloten houden, mompelde Hans Gorgel binnensmonds en vroeg toen met luide stem Hoe ver is het kasteel hier vandaan </Je hebt ruim drie uren noodig om Beu- renhof te bereiken", antwoordde Rochus, ten- minste als je den rechten weg weet. z/Wel drommels", klaagde de hansworst. Woensdagavond een dankbaar gebruik gemaakt om bun slag te slaan. Zij bebben vermoedelijk met bebulp van een valschen sleutel de buiten- deur geopend en zijn toen kalmpjes naar boven gegaan. Eerst hebben zij geprobeerd de deur van de voorkamer der eerste verdieping, be- woond door den heer H. P. Hartog te openen. Van binnen was deze deur echter met een knip gesloten en men ging daarom een ver dieping hooger. Daar hakte men eenvoudig bet paneel uit de deur en verschafte zich zoo toegang tot de woning. Alles werd daar omver gehaald, kasten en laden geforceerd, zelfs het bed werd onderzoeht. Een groote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden, tot een gezamen- lijke waarde van ongeveer 900 werd daar buit gemaakt. Dat wakkerde de hebzucbt blijkbaar aan en ook de derde verdieping wisten de dieven door opensluiting binnen te dringen. De buit was daar wel niet zoo groot, maar een bedrag aan contanten van ongeveer f 150 achtten zij toch wel de moeite van het medenemen waard. Eerst tegen 11 uur's avonds, toen de bewoner van de derde verdieping de heer H. F. Petersen, effectenhandelaar, thuis kwam, werd de diefstal ontdekt. (Hbl.) In de kazerne aan de Paardenmarkt te Delft hebben een paar zwaluwen met hunjongen hun nest op een bewoonde chambree. Wanneer de manschappen zitten te eten, dan komen de beestjes ook aan tafel en pikken van de krui- meltjes mee. Een diamantversteller, de heer Groen, te Amsterdam, had een week of wat geleden het ongeluk een zijner handen te branden, zoodat hij niet kon werken. Het geval werd opgegeven en bij wachtte dus af de oproeping der Rijksverzekeringsbank om de hem toekomende rente te ontvangen. Hij boorde echter, ook nadat de wettelijk gestelde termijn reeds geruimen tijd verstreken was. niets en ging toen naar de bank. Daar vernam bij, dat de oproeping naar behooren aan zijn adres op de Oude Scbans verzonden was en dat het geld ook gehaald was. Iemand had hetstukgeteekend en wel overgelegd. Een ander, dan de rechthebbende, heeft dus het stuk in ontvangst genomen, en op valsche handteekeuing het hem niet toekomende geld ontvangen. Dadelijk is een onderzoek ingesteld in de omgeving, daar de politie vermoedt, dat de falsaris in de buurt moet wonen. Zeldzame gasten in het Bosch, De Haagsche Crt. schrijft Een scbouwspel, door geen mensch ooit hier te voren gezien, deed zich Woensdagmorgen tegen 12 uur aan de talrijke wandelaars in het Bosch voor. Op een der wegen ontmoetten zij, in gezelscbap van verscbeidene andere wiel- rijders, een fietsrijdende beer en een fietsrijdende chimpansee, die, trots en welbewust naast hun temmers, en in gezelschap van directeur Willy Hagenbeck, een toertje door het Bosch maakten. Deze zeldzame wielrijders veroorzaakten natuur- lijk grooten toeloop. Des middags dronken de fietsers in het //Roomhuis" koffie, waarbij//Lord Robinson", de beroemde chimpansee, met een geweldig air zijn //Papyros" aan de sigaar van den beer Hagenbeck aanstak, en den aromatischen rook behagelijk door zijn stompen neus blies. Tegen het einde ecbter vergat lord Robinson zijn goede manieren, toen hij stil het biertje van zijn heeren trachtte weg te nemen, waar- schijnlijk om zich een roes te drinken, wat hem ecbter, met het oog op zijn medewerking voor de avondvoorstelling, verhinderd werd. Lord Robinson werd daarop voor straf naar huis gezonden, terwijl de beer, die wel zijn //Al mijne goederen, mijn kleeren metgoudgalon, mijn wapens, alles is reeds ingescheept. Dat bad ik moeten weten, dan bad ik nog een paar dagen gewacht. Maar mijn ouden kapitein moet ik zien en spreken, bet koste wat bet wil." z/Dan wil ik je een goeden raad geven," zeide Rochus weer. Als je met het aanbreken van den dag op weg gaat, kan je tegen acht uur in den morgen aan bet kasteel zijn. Wanneer je daar twee voile uren blijft vertoeveu, kom -je toch tegen den rniddag te Trarbacb. Daar zal je nog wel een uurtje op schipper Gobels moeten wachten. Tusschen hier en Trarbacb maakt de Moezel vele kronkelingen, zoodat de schipper een tamelijk lang eind te varen heeft." z/Dank je wel", antwoordde Hans Gorgel. z/Als ik terugkom, zal ik je alles vertellen, wat ik bij mijn vroegeren kapitein beb gezien en ondervonden." ,,En wanneer kom je terug O, bij de eerstvolgende markt, van 15 Aug. tot 15 September. Je behoeft niet lang te wachten." „Mooi zooDat is afgesproken „En nu Gode bevolen Ik moet gaan slaper., maar eerst zal ik nog vlug mijn keel smeren. Met deze woorden stond Hans Gorgel op, greep behendig voor een der drinkers de gevulde kan weg, stak die onder zijn arm en ging in statige houding de deur uit om zijn bed op te zoeken dat zich onder een afdakje in een zijgebouw van de herberg bevond. Het gevoerde gesprek had op den aandachtig luisterenden Hubert een diepen indruk gemaakt. fatsoen gehouden had, een rijtoer in een open auto door de stad maakte. Witop, de bediende van barones Van Zuylen van Nyevelt, die op 31 Mei naar de bank van Rothschild te Parijs werd gezonden om een cheque van 80,000 francs te innen, en zich met dat geld uit de voeten maakte, is volgens de N. R. Crt., thans te Saintes (dep. Be- neden-Garonne) aangehouden. Den 13en Juli overleed te New-York de bekende miliionnair en sportman Singleton van Scbaik. Naar dit sterfgeval wordt een uitgebreid rechterlijk onderzoek ingesteld. Eenige personen hebben namelijk dezer dagen onder eede ver- klaard, dat de omstandigheden van dezen dood zeer verdacht waren, zij schrijven hem toe aan vergiftiging, het vergift zou den miliionnair in een glas whisky zijn toegediend. Van Schaik moet na het drinken van whisky plotseling ziek geworden en uitgeroepen hebben „0 God, die drank bekomt mij slecht". Eenige dagen later was hij overleden. Jasper Ecclesine, de secretaris van de echt- genoote van Van Schaik verklaart nu in de //New- York American", dat hetbelaehelijk is om iemand als schuldig aan den dood van Van Schaik te verdenken. Hij stierf, volgens den secretaris, ontwijfelbaar een natuurlijken dood. Te Longbeacb, in Nassau County, heeft een vreeselijk automobielongeluk plaats gehad. Een auto, waarin twee passagiers, behalve de chauffeur, gezeten waren, nml. de makelaar Osgood Pell en Mr. WTilliam Laimbeer, passeerde een spooroverweg, toen juist een trein naderde, de auto greep en verpletterde. Twee personen werden op slag gedood, de derde overleed twaalf uur later in het hospitaal. Vlak achter deze automobiel naderde een andere auto, waarin o. a. ook William Vanderbilt Jr. en de echtgenoote van Mr. Osgood Pell gezeten waren. Deze hoorde in duisternis hoe de auto van haar echt- genoot verbrjjzeld werd en de angstkreten van den zwaargewonden man. Zij viel in onmacht en bevindt zich thans onder behandeling van genees- beeren. Haar toestand is zeer ernstig. (Tel.) Voor de Engelsche suffragettes is thans niets meer heilig, schrijft de Tel., en dit is bljjkbaar in nog meerdere mate het geval, als deze dames zich ten getale van veertig hebben verzaraeld noch de Zondag, noch de godsdienst- oeteningen, noch de eerwaardige Kathedraal van Saint Paul te Londen. Zooals gewoonlijk, had Zondag 1.1. in deze prachtige kerk een godsdienstoefening plaats, en de geloovigeu hadden juist een kerkgezang aangeheven, toen plotseling een veertigtal vrouwen, veertig felle suffragettes, opstonden en met snerpend stemmisbaar een //gebed" van eigen vinding begonnen te kermen, dat onge veer als volgt luidde z/Redt Emmeline Panknurst 1 Spaar haar Spaar haar Schenk haar het licht en de vrijheid Redt haarRedt haar Verhoor ons gebed Deze laatste smeekbede zou op slag vervuld worden. De sakristijnen boorden het gebed inderdaad en kwamen de rustverstoorsters aan- manen, haar mond te houden of zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het' spreekt van zelf, dat de suftragettes dit nadrukkelijk weigerden, en pas na een zeer weinig stichtelijke worsteling, kon men de prettige vrouwtjes verwijderen. Te Chicago zijn acht vrouwelijke agenten bij de zedenpolitie aangesteld. Zij hadden den eersten dag zooveel bekijks en belangstelling, dat zij meermalen een beroep op haar mauue- lijke collega's moesten doen tot bescherming tegen de opdringende menigte. Bij de mijnramp in de buurt van Glas gow, waarvan een telegram heeft melding ge maakt, zijn 22 menschen omgekomen. Er waren 26 arbei'ders aan het werk, toen de brand uit- brak. Drie wisten er op het waarschuwend geroep van een kameraad, die zelf verongelukt is, te ontkomen. Het was voor de reddings- Hij had om zoo te zeggen den sleutel van het geheim in handen gekregen. Op den anderen stilleu gast was de indruk zeker nog sterker. Terwijl Grates onbeweeglijk voor zich uitstaarde verloor hij geen woord van hetgeen de kome- diant zeide. En nu het gesprek ten einde was zat hij daar met het hoofd op de borst gezonken. Hij moest in diep gepeins zitten of wel in slaap gevallen zijn, want de spijzen bleven onaangeroerd staan, evenals de wijn in de groote tinnen kroes. De boeren toonden echter nog geen lust om naar huis te gaan zij babbelden maar steeds voort over de oude geschiedenis, waarin nu wat meer licht was gekomen. Zij braken zich het hoofd met de vraag, wie die Wenz geweest was, de oppasser van den heer Yon Beuren, die uit deze streek afkomstig was. Er waren er zooveel die Wenz heeten en ook zooveel, die al vroeg hun tehuis verlieter. om zich te laten aanwerven voor den krijgsdienst, of om op andere manier in den vreemde hun geluk te be- proeven. (Wordt vervolgd.) Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u.. Da. G. A. v. d. Hooft, van Overschie en 2 u., Ds. A. Timmerman. Vrijdag 15 Augustus voorm. 9£ u., Ds. A. Timmerman, Feestrede ter herdenking van het honderdjarig bestaan onzer onafhanke- lij kheid. Sluiskil. 9 u., Ds. E. Raams Jr., van Hoek. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., Ds. W. A. Dekker, hulpprediker. Zaamslag. 9 u.. Ds. W. A. Dekker, van Hollandschveld en 2 u., geen dienst. Su 9 u* &een (lien8t en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sag van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. EL A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., D8. J. H. Lammertsma. H. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., leeskerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). ler Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Berkhoff, van Leeuwarden. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. Chr. Bruins, van Axel. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Tey Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. IB—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6