Gemengde beriehten. Handelsberichten. BURGER LIJKEN STAND. eerepoorten waren mede schitterend verlicbt. Met eeu prachtig vuurwerk eindigde het feest. Een woord van hulde hierbij aan het fanfare en de Zangvereeniging, diezooveelgedaanhebben, om het feest op te luisteren. Een groote, vroolijke massa bewoog zick tot in den nacht over het dorp. Geen wankiank deed zich hooren er is op waardige wijze feest gevierd. De feestcommissie onzen dank. Vrijdag 15 Augustus a. s. hoopt de heer J. M. .J. Baede sinds 1897 deken in het dekenaat Middelburg en pastoor te Goes zijn 40jarig priesterjubileum te herdenken. Ernstig ongeluk. Op de werf der Rotterd. Droogdokm'j. is de scheepstimmerinan J. de Keizer van de stelling van een in aanbouw zijnd schip gevallen. Hij kwam met het hoofd terecht op een ijzeren stang en was onmiddellxjk dood. Utrecht is nog een van de groote steden waar kermis wordt gehouden. De kermis duurt er 6 dagen en is verleden Zater-dag geeindigd. Aan^ staangeld werd betaald 17512 tegen 16000 in 1912.- Een aardig winstje voor de gemeente, maar voor menigeen een ledige porte- monnaie, omdat er heel wat gedronken, gegeten en verdraaid is. De 19jarige A. A. D. is aan boord van het rijnschip St. Gerardus, bp het verhalen van dit schip in de binnenhaven te Rotterdam met haar rechterbeen bekneld geraakt tusschen een staaldraad en een bolder. Het been werd ter hoogte van de knie, zoo goed als afgeknepen. Na voorloopig verbonden te zijn, is het meisje, op advies van Pr. v. Dantzig, met de politieboot 2 naar de Leuvehaven gebracht en van daar per rijwielbrancard naar het Ziekenhuis. (N. R. Crt.) Woensdagavond om half acht raakte de stuurmansleerling A. P. Schat, leerling der Zeevaartschool te Helder, die zich aan boord van het s.s. „Mars" bevond, naar het R. N. meldt, tusschen Scheveningen en Monster, ten- gevolge van het slingeren van het schip over boord. iNa geruimen tijd ongeveer 5 uur te water gelegen te hebben, waarbij bij zich al zwemmende boven hield, werd hij tenslotte door de bemanning van Hr. Ms. „Piet Hein" opge- merkt, die onmiddellijk een sloep streek en den drenkeling opnam. Deze had door de nabijheid eener Engelsche boot in levensgevaar verkeerd, doordat deze boot hem niet bemerkte en hij zeer veel last had van zijne kleeren, waardoor hij aanvankelijk niet snel genoeg weg kon komen. Met een paar krachtige slagen gelukte het hem nochtans nit de nabijheid der schroef te komen. Als een tragische bijzonderbeid kan nog worden vermeld, dat de heer Schat, de eigenaar is van het bootje, waarmee de 2 jongelui Schut en Vos zijn omgeslagen en verdronken en dat hij, met de //Piet Hein" binnenkomend, den tragischen dood zijner beide vrienden vernam De heer C. van S., onderwijzer en admini- strateur te's Heer Hendrikskinderen, is gescborst in zijn betrekkingenjvan kerkkelpk ontvanger en ontvanger van het groot armbestuur. Hij wordt verdacht van verduistering der aan hem toe- vertrouwde gelden. (Tel.) Woensdagnamiddag maakte de heer De Haan, uit \oorburg met zijn familie en eenige vrienden, naar het L. D. meldt, een watertochtje over de Kagerplassen, onder Warmond. Naast hen voer geruimen tijd de stoomboot Leiden" van de Carsjens-maatschappij met bestemming naar Amsterdam. De eigenaar der motorboot wilde voor de Leiden" oversteken, doch werd daardoor door de stoomboot aangevaren, met het gevolg, dat het motorvaartuig vol water liep en naar de diepte ging. Het was een geweldige consternatie en in- derdaad verkeerden de opvarenden in levensgevaar. Gelukkig stopte de „Leiden" onmiddellijkj kwam naast het zinkend vaartuig te liggen en wist al de tien personen waaronder eenige dames en kinderen, behouden aan boord te krijgen. Zij kwamen dus met een nat pak en den schrik viij, dank zij het flink optreden der bemanning van de Carsjensboot. Later zijn de drenkelingen op een boot, die van Amsterdam naar Leiden passeerde, over- gestapt en van Leiden per auto naar huis geieden. Het motorbootje zou eergisteren worden gelicht. Vermoed werd, dat het slechts weinig averij zal hebben. Den stuurman van de Leiden" treft geen schuld. Vermoedelijk is de stuurman van het motorjacht eeu oner- varen schipper geweest. 7" naeldt, dat de geheimzinnige sluier, die over den moord op den ontvluchten galeiboef Albert Rousseau hing, wiens lijk, zoo- als men weet, te Parijs in een auto thuis- gebracht werd, is opgeheven. De galeiboef had in een kroeg een vriend ontmoet, die hem medegedeeld had, waar zg hun slag konden slaan. Het tweetal ging op weg en nam een taxi, die zij kort in de buurt van het huis van mevrouw Houde, die uitstedig is en in de rue Leroux woont, verlieten. Het tweetal begon eerst de deur van het sousterrein van boven- genoemd huis te bewerken. Toen hun pogingen om de deur te openen vruchteloos bleef, pro- beerden zij door de kelderramen van het sous terrein binnen te komen. Daar dit ook niet gelukte, deden zij een aanval op een venster, maar stootten hierbij op de ijzeren blinden. Op dit oogenblik kwam juist de rentenier Mal- didier, die er naast woont, thuis en zag de twee mannen aan het werk. Hij riep hen aan, maar daar hij geen antwoord kreeg, loste hij een revolverschot. Zonder te weten of het schot doel getroffen had. zag hij de misdadigers het hazenpad kiezen. Het bleek evenwel, dat de galeiboef Albert Rousseag gewond was. Hij wist zich nog een eind voort te slepen en zakte toen ineen. Zijn metgezel ondersteunde hem en riep een taxi aan, waarmede hij Rousseau thuisbracht. De rentenier was inmiddels de politie gaan waarschuwen, die weldra ontdekte, wie de vermoorde inbreker was. -- De jury te Ohartres heeft uitspraak ge daan in het proces tegen den 17jarigen Marie en den 15jarigen Duransel, diebeiden op 7 Juni 1.1. uit de strafkolonie te Saint-Maurice ontsnapt waren en, na drie dagen te hebben rondgezworven en hier en daar ingebroken des nachts bin- nengedrongen in het afgelegen huisje van het be- jaarde echtpaar Gouin, waar zij den man dood- sloegen met een oude geweerloop en de vrouw afmaakten met de helft van groote schaar, waarvan zij een dolk hadden vervaardigd. De twee jonge monsters, die tijdens de terechtzitting op cynische wijze bluften over hun afsehuwelijke daad, maakten bij de Guoins een rijwiel, eenige kleeren en 24 francs in geld buit. Een paar dagen later werden ze gearresteerd. De jury eischte tegen Marie de doodstraf en tegen Duransel 20jarige opsluiting in een verbeterhuis. Dezer dagen werd, naar de Tel. meldt, door eenige inbrekers de kas van de Badensche Aniline en Sodafabriek te Ludwigshaven leeg- gestolen. Een dezer dieven werd Donderdag te Esch in een confectiemagazijn door twee gendarmen ontdekt en gearresteerd. Daarbij slaagde hij er echter in, zijn revolver te trekken en op de gendarmen te schieten, van wie hij er een zwaar aan de knie verwondde. De andere gendarme trok daarop eveneens zijn revolver en doodde den arrestant door een schot in den rug. Er werd nog 1600 Mark op hem gevondtfc Een merkwaardig heldhaftige en tragische geschiedenis meldt de correspondent van de Daily Telegraph" uit New-York, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Tel. d.d. 1 Aug. Een welbekende burger aldaar, Leighbourn Middleton, stierf er kort geieden in een hospi- taal, na de uiterste pogingen om hem in het leven te behouden. Hij leed aan een bijzonderen vorm van bloedarmoede, het gevolg van tvphus- koortsen, bij zijn huwelijksreis opgedaan. 18 Juli werd hij te New-York in een hospitaal opgenomen. En de doktoren daarvan zagen alleen kans zijn leven te redden, door hem bloed van andere personen in de aderen te spuiten. Voor de operatie bood zich allereerst aan zijn vader, die tweemaal naast zijn zoon op de operatietafel lag, voor overbrenging van zijn bloed op heni. De jonge man kwaih daardoor een beetje bij, maar stortte dra weer in. Toen bood zijn jonge vrouw haar bloed aan, gevolgd door een zeventienjarigen neef van den patient. Doch ook hun bloed hielp hem niet, waarop hem bloed werd ingespoten, afgetapt van een zijner vroegere makkers der hoogeschool. De toestand van den patient bleef echter hopeloos. De moeder bood haar leven aan, om dat van haar zoon te redden, maar daar kwamen de doktoren tegen op. Inmiddels had een der broeders van den patient, die op grooten afstand van New-York in een afgelegen woestijn vertoefde, telegrafisch bericht van zijn ziekte ontvangen. Onmiddellijk ging de broeder op reis, liep twintig mijlen te voet, kreeg een koets te pakken, reed daarmee snel naar een station en spoorde nacht en dag door naar New-York, waar hij verleden Maandag arriveerde. Na een oogenblik te hebben uitge- rust in het hospitaal, ging hij naast zijn zieken broeder op de operatietafel liggen, om zich bloed voor hem te laten aftappen. De dokters zagen daar geen heil meer in vooriden hope- loozen toestand van hun patient, maar zij gaven gevolg aan het dringend verlangen van zijn broeder, wiens bloed den bewusteloozen patient een oogenblik bijbracht. Hij sprak tot de om zijn bed verzamelde familieleden, dankte hen voor hunne opofferingsgezindheid, werd ander- maal bewusteloos en ontsliep Woensdag. Te Saint-Fons bij Lyon was de elfjarige Gaspard Bonnebouche op de kade aan het spelen, terwijl in zijn nabijheid de twintigjarige werkman Eugene Perrier aan het zwemmen was. Plotseling verdween de man in de diepte. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de moedige knaap te water en slaagde er in na groote krachtsinspanning den drenkeling te redden. Een storm, die Woensdag boven Washington losbrak, heeft aan drie personen het leven ge- kost en een schade van 1 millioen dollar ver- oorzaakt. De tuinen rondom het Witte Huis boden een beeld van verwoesting. Groote boomen werden ontworteld en vele ruiten van het Witte Huis werden verbrijzeld, zoodat president Wilson zich voor de veiligheid in een binnenkamer moest terugtrekken. Een gebouw van drie verdiepingen stortte in drie personen werden onder de puinhoopen be- graven. Terwijl de storm op het hevigst woedde, stonden alle zaken stil en de Senaat was noodzaakt de besprekingen te staken, daar de senators zich wegens het gekletter der hagel- steenen op het bovenlicht niet verstaanbaar konden maken. Men verwacht dat hetcongres verzocht zal worden een som gelds uit te trekken tot herstel van de schade. In het stadje Lohr in Unterfranken heeft zich een echtelijk drama afgespeeld. De 3 ljarige Mysac, die op een glasfabriek wevkte, mishandelde zijn 28jarige vrouw, omdat zij hem er een ver- wijt van maakte, dat hij dronken thuis kwam. Toen de man zich naar bed begeven had, sloeg de vrouw hem met een bijl dood. Daarop vluchtte zij met haar vier kinderen naar haar moeder, waar zij gevangen genomen werd. Te Hoboken bij New-York heeft, naar het R. N. meldt, de politie op aandringen van eenige bureu een inval gedaan in de woning van een Italiaan, Micaelo Zumino, die een vermogen van vijf en dertig duizend dollars rnaet bezitten. Sedert eenige weken hadden de bureu klagende geluiden uit de woning van den Italiaan hooren komen. Toen de politie de woning van Zumino binnentrad, vond zij in een muf donker vertrek een ongeveer twee en twintig jarig meisje, ge- heel naakt in een bed vastgebouden, op zoo^ danige wijze, dat haar knieeti tegen haar kin kwamen. Haar haren hingen verwilderd over haar gezicht en uiettegenstaande de laag vuil, die haar lichaam bedekte, kon men duidelijk zien, dat zij vol blauwe plekken en wonden zat. In dezeifde kamer vond men een jongen man van vijf en twintig jaar, die met wezenlooze blikken door het vertrek op en neer liep. Ziju Jange haar en verwilderden baard verleenden iets schrikwekkends aan zijn uiterlijk. Zumino, die dadelijk gevangen genomen werd, verklaarde, dat deze ongelukkigen zijn beide kinderen waren, die niet goed bij het hoofd waren. Hij vertelde verder, dat hij vergeefsche pogingen had ge daan, om ze in een krankzinnigengesticht te plaatsen en ze daarom aan de hoede van zijn oudste zuster had toevertrouwd. De politie heeft de zonderlinge huishoudster eveneens gearresteerd. Gemeenteraad van Westdorpe. Hnlst, 4 Aug. 1913. Rotterdam, 4 Augustus. Binnen 1. Granen. Prima Tarwe prijs- houdend verkocht. Mindere soorten iets lager. Kleine aanvoer van Rogge, Gerst eu Haver. Meel. De markt had vorige week een kalm verloop. De prijzen zijn onveranderd. Naar goede Amerik. soorten was vraag. Roggebloem iets lager. Men noteert: Goede en Puike Tarwe per hectol. 9,50 a /10,25; mindere soorten 7,50 a 8,Essex per 100 kilo van 12,50 a 13,50 Wilhelmina puike 12,a /12,50 overige soorten 10,a 11,Rogge per hectol. f 6,50 a f 7,25 en per 100 kilo 8,50 a 9,25; Zomergerst per hectol. /5,50 a /5,75 Wintergerst /6,— a /6,50 Chevalier f 7 k 7,25 Gerst per 100 kilo /10,— a 12,50; Chevalier 11,50 a 13,50 en extra zware daarbovenHaver per hectol. lange 5,25 a f 5,50 dikke 6,— a 6,75 Binnenl. Haver per 100 kilo/ 10,a/ll, Buitenl. 7,50 a 8,50; Paardenboonen 8,50 a 10,— Witte Boonen 13,— a 14,50; Bruine Boonen 10,— a 13,50; Kookerwten 11- a /12,50; Voedersoorten Vergadering van Vrijdag 1 Augustus. 1. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. 2. Onderzocht werd de geloofsbrief van den heer C. van Waes, herkozen als raadslid. De vergadering bevond deze in orde en besloot tot toelating. 3. Als ingekomen stukken werden medegedeeld. Kennisgevingen van de heeren C. van Waes en B. van Waes, dat zij hunne benoeming tot lid van den Raad aannemen. Het door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit d.d. 14 Juli j.l. tot af- en overschrijving der gemeentebegrooting voor 1912. Het proces-verbaal der door het Dag. Best, op 24 Juni j.l. gedane kasopname bij den gemeente-ontvanger. Boeken en kas werden in orde bevonden met een aanwezig bedrag van f 2012,90. Het antwoord van den Raad van Bestuur der Z. VI. Tramwegmaatschappij op het dezerzijds verzonden schrijven, d.d. 6 Juni waarbij de Maatschappij bericht dat in zake de aankoop van een gedeelte van het perceel van J. 1. Heyman nog niet definitief kan worden beslist. Zij zal evenwel te zijner tijd bereid worden gevonden aan het verlangen der gemeente zooveel mogelijk tegemoet te komen en hoopt dan ook op verdere medewerking van het bestuur te mogen rekenen voor de regeling dezer aan- gelegenheid. Worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Op advies der commissie van onderzoek die verklaart de rekening van het armbestuur over 1912 in orde te hebben bevonden, wordt deze goedgekeurd in ontvang op 1264,42, uitgaaf 1208,15 alzoo met een goed slot van f 56.28. De commissie meent echter de opmerking te moelen maken dat de steun verleent aan P. van Laere haar niet voldoende gemotiveerd voorkomt. Zij vernam dat deze indertijd heeft toegezegd de helft der te zijnen behoeve edane uitgaven te zullen terugbetalen. Zij stelt daarom voor bij de terugzending der rekening het armbestuur in overweging te geven bij betrokkene aan te dringcn opdat hij hieraan alsnog voldoet. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. 5. De van het Burg. Armbestuur ontvangen begrooting voor 1914 wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 1235,65. Voor dat jaar zal een subsidie uit de gemeentekas worden genoten van f 930. 6. Overgelegd wordt de gemeenterekening over 1912. Ze vermeld in ontvang 15233,58, in uitgaaf 14754,35 er. sluit alzoo met een batig slot van f 479,25. Deze wordt ter onderzoek in handen gesteld eener commissie waartoe bij stemming worden benoemd de heeren Dellaert, De Beleir en Govaert. 7. Tengevolge van het verleend eervol ontslag aan mej. Vermandel als onderwijzeres in de nuttige handwerken zijn de wekelijksche lesuren van onderwijzeres l\aelput met ingang begin Juni van 4 gebracht op 6. In verband hiermede stellen Burg, en Weth. eene wijziging voor in de jaarwedden-verordening van het onderwijzend personeel. Voor de nuttige handwerken zal thans met ingang 1 Juni j.l. eene verhooging van jaarwedden worden genoten berekend naar f 18,75 per wekelijksch, gedurende een vol jaar. vacantiedagen uitgezonderd, gegeven lesuur. 8. Met ingang 7 Aug. a.s. wordt de tegenwoordige ver- ordening bepalende de uren waarop het bureau van den burgerlijken stand dagelijksch voor het publiek geopend zal zijn, ingetrokken en door eene nieuwe vervangen in verband met de gewijzigde wetgeving op het gebied van den burg, stand. De uren blijven als voorheen bepaald op 10 tot 11 uur v.m. 9. Besloten wordt de onderhandsche verhuring eener woning met terrein aan den rijksveldwachter alhier voor de som van f 60 's jaars met ingang van den met het Dag. Best, nader te bepalen dag en voor den tijd zijner vestigiug in deze gemeente als rijksveldwachter. Wijl hij op het oogenblik f 60 betaald voor de woning en de tuin- huur bovendien voor zijne rekening is, wordt besloten dat in het vervolg geen bijdrage zal worden verleend in de personeele belasting. Zoodra hij de tegenwoordige woning verlaat zal hij worden ontheven van de betaling van huishuur daarvoor over den nog niet verstreken termijn wijl de gemeente ook met ingang van dien dag de huurover- eenkomst met den eigenaar daarvan zal verbreken. 10. Burg, en Weth. stellen wijziging voor der gemeente begrooting voor 1913 waarbij o.a. verkoop van de tegen woordige schrijfmachine ter secretarie en aankoop van een nieuw model. Na bespreking wordt besloten de in verband hiermede voorgestelde wijzigingen voorloopig terugte nemen. IntuSschen zal het nieuwe model Smidt Premier no. 10 op proef worden gevraagd. De Raad zal dan na nadere correspondentie in zijne volgende vergadering hieromtrent beslissen. De overige voorgestelde wijzigingen (tot een bedrag van f 52,46 in ontvang en uitgaaf) worden goed gekeurd evenals voorgestelde af- en overschrijvingen dier begrooting tot een bedrag van f 202,87 die in verband met vorenvermelde wijziging in de jaarwedden-verordening der onderwijzers en wegens meerdere kosten dan geraamd voor de stichting der rijksveldwachterswoning. 11. Goedgevonden wordt van den Autrichenpolder in erfpacht te nemen de grond naast het brandspuithuis (weg te breken huis van P. Martens) en eene strook grond van pl.m. 40 c.A. aan de o. 1. school. 12. Nog wordt besloten aan de Minister van Waterstaat te verzoeken maatregelen te nemen opdat het oponthoud aan de nieuwe brug te Sas van Gent zooveel mogelijk worde verminderd. Wijl geen der Jeden het woord meer wenscht, sluit de voorzitter daarop de vergadering. Ter Keuzen. Hnwelijks-voltrekkingen. 31 Juli. Albert Eduard Wulffaert, oud 24 j., jm. en Johanna Augusta de Rudder, oud 22 j., jd. Geboorten. 27 Juli. Jan Rocus, z. van Jacob David de Blaaij en van Maria Janna de Klerk. 28 Juli. Pieter, z. van Pieter van Yijven en van Fran^oise Maria Pichal. 29 Juli. Cornelia Johannes, z. van Cyrillus Joannes Leonardus de Clerck en van Anna Stephanie Gijsel. Janneke, d. van Jan van de Vrede en van Elisabeth Kladssen. 30 Juli. Suzanna, d. van Jan de Braal en van Pieternella Bakker. 1 Aug. Janna Catha- rina, d. van Jacob Pijpelink en van Maria Jansen. 2 Aug. Abraham Cornelis Leendert, z. van Jannis Abra ham van Dale en van Elisabeth Geertruida Wilhelmina IJseboudt. Overlijden. 29 Juli. Helena de Ruijter, oud 6 dd. van Jacobus en Tona Kaijser. 2 Aug. Elisabeth van Es, oud 73 j echtg. van Jan t Gilde. Overstay. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Wmtilorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Juli. Pieter Cornelis Fermont, oud 25 j., jm. en Magdalena Philomena de Cooker, oud 24 j., jd. Geboorten. 23 Juli. Elza Johanna Celanie, d. van Polidor Henrij Heijman en van Emma Cyrilla Oclavia de Smet. 26 Juli. Oscar Victor Livinus, z. van Romnaldus Ca- milius Vernaeve en Pharailde Vervaet. 27 Juli. Margriet (Jlemence Marie, d. van Dominicus van Hoecke en van Leonie Marie Bonne. Overlijden. 27 Juli. Norbertus Huijsman, oud 77 j., echtg. van Constantia Cruyeners. Zaam.lag. Huwelijks-aangiften. 17 Juli. Pieter Roose, oud 22 j., jm. en Elizabeth Maas, oud 22 j., jd. 31 Juli. David van Wijck (van Ter Neuzen), oud 26 j., jm. en Catharina Cornelia Geelhoedt, oud 26j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juli. Pieter Bakker, oud 21 j., jm. en Elizabeth Penne, oud 21 j., jd. 10 Juli. Jan de Patter, oud 27 j., jm. en I.evina Scheele (van Axel), oud 22 j., jd. Jacob Goossen (van Axel), oud 22 j., jm. en Suzanna Elizabeth Baak, oud 21 j. jd., 31 Juli. Pieter Roose, oud 22 j., jm. en Elizabeth Maas, oud 22 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Cornelia, d. van Cornelis Zegers en van Cornelia Bakker. Cornelis, z. van Cornelis Balkenende en van Suzanna Vinke. 4 Juli. Pieter Cornelis, z. van Krijn Hamelink en van Cornelia Bakker. 14 Juli. Franfoise, d. van Marinas Smallegang en van Pieternella Adriana Goosen. 17 Juli. Cornelis, z. van Cornelis Bareman en van Metje Riekwel. 25 Juli. Su zanna, d. van Cornelis Jan«en en van Janna Verplanke. Johannes, z. van Jacobus Dieleman en van Tanneke de Visser. 27 Juli. Catharina, d. van Francies Hamelink en van Johanna Herrebout. Overlijden. 17 Juli. Jacobus Jansen, oud 64 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Cornelia de Ilree en echtg. van Janneke van Hoeve. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 12,—, Rogge 8,25, Wintergerst' 10,—Zomergerst Haver 9,50, Erwten 10,50, Witte boonen Bruine boonen /ll,Duivenboonen Paardenboonen Boekweit fLijnzaad f Koolzaad f 20, Aardappels - Bo ter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuks 1, Ter weekmarkt waren aangevoerd 28 stuks rundvee, 21 varkens, waarvan verkocht t stuks rundvee, 15 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2