J A I g e m e e b Nieuws- en Advertentieblad M voor Zeeuwsch-Vlaandere AANBESTEBZNG. No. 5950. Dinsdag 5 Augustus 1913. 53e Jaargan^. Binnenland. ABONKEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2, Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIfiNi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regsl meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden near plaatsruimte berekend. Telef©on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Op den 7en Augustus 1913, des voor middags ten 11 uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, op het gemeentehuis worden aanbesteed Met met Waalklinkers bestraten van eene nieuwe straat en aan- leggen van trottoirs in de nieuwe straat nabij Jiet Postkantoor. Inlichtingen worden verstrekt door den heer J. H. de Smidt, architect te Sas van Gent, bij wien bestekken zijn te bekomen a ft. 0,75 per stuk. De aanwijzing zal op denzelfden dag plaats hebben des voormiddags te 10 uur. Sas van Gent, 28 Juli 1918. P. WAI TERS, Burgemeester. F. STUBBE, Secretaris. Zooals bekend is, rooeten de aangiften van geboorten worden gedaan binnen drie dagen na de geboorte. Ingevolge een wetswijziging, die op zeven Augustus van kracbt wordt, zijn onder die drie dagen niet begrepen de Zondagde Nieuw- jaarsdague Ckristeiijke tweede Paasch- en Pinksterdagen de beide Kerstdagen de Hemel- vaartsdagde verjaardag der Koningin. Die dagen worden dus bij den termijn van de aan- gifte niet medegeteid. Men schrijft ons uit Rotterdam 1 rijdag had in district 1 de aanvullings- verkiezing plaats voor een lid der 2e Kamer, daar de heer Spiekman district II had aange- nomen. De liberalen hadden gerekend dat deze zetel ten deel zou vallen aan het oud Kam^rlid, den heer D. de Klerk. Het is hun tegen gevallen, daar de uitslag is dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. Gerretson, Chr. Hist, en A. B. de Zeeuw, s. d. a. p. De heer Gerretson is in Kralingen zeer geacht, zoodat er veel kans is dat bij zal worden gekozen. Door het partijbestuur der s. d. a. p. is besloten tot het bijeenroepen van een buiten- gewoon congres dier partij op 9 en 10 Augustus. TER NEUZEN, 4 Augustus ,1913. Het weerbericht vbd het meteorologisch mstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.4 Stornoway. Laagste 74g 3 Haparanda. V erwachting tot den avond van 5 Augustus Matjge NoordwesteJijke tot Noordoosteljjke wind meest zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Onder leiding van den eere-voorzitter van de hoofdcommissie ter viering van het eeuwfeest van Nederlands onafhankelijkheid, den heer J. Huizinga, werd j.l. Vrijdagavond in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" eene vergadering gehouden van die commissie, sub- commissiesen verderebelangstellendeingezetenen. Doel waseene definitieve vaststelling van het programma. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek dat bij de inzameling van gelden tot hiertoe op de verschillende lijsten voor ongeveer 650 is geteekend. Dit bedrag, dat verre beneden de verwachting van de commissie is gebleven en 00k gebrek aan de noodige medewerking uit anderen hoofde is oorzaak dat het bestuur moest voorstellen bet oorspronkelijk programma in te krimpen. Ook in verband daarmede en voorts omdat op 14 Augustus de buurt Sluiskil op luisterrijke wyze het eeuwfeest hoopt te vieren, werd in e eerste plaats besloten af te zien van het vroegere voornemen om het feest alhier reeds Donderdagsavonds te openen. Ilet programma werd uu v&stgcsteld ais voigt Vrijdag 15 Aug. Des voormiddags 9,30 kerkelijke herdenking in de Ned. Herv. kerk, waar door Ds. A. Tim- merman eene feestrede zal worden uitgesprokeu. 10,45 zingen eener cantate door de leerliDgen van de verschillende scholen. Na afloop daarvan zulleD de kinderen in de verschillende scholen voor rekening der gemeente worden onthaald. 12 uur. Uitvoering eener cantate door een gemengd koor met begeleiding van de orkest- vereeniging „De Volharding" op de Markt. Te 2 uur vangt het muziekfeest aau. Voor deelneming daaraan hebben zich aangemeld de muziekgezelschappen van Hoek, Zaamslag, Sas van Gent, Stoppeldijk, Souburg, St. Gilles en Watervliet, benevens //De Vereenigde Werk- lieden". Na een optocht der deelnemende gezel- schappen door enkele straten zal op de muziek- tent op de Markt de uitvoering der muziekstukken aanvangen. Te 6 uur zal door de Kon. fanfare //St. Cecilia" van St. Gilles, directeur de beer Ed. de Stobbeleere, op de Markt een concert worden gegeven. le 8 ure concert van een gemengd koor onder leiding van den heer C. A. van Fraaijen- hove en van de orkestvereeniging De Volharding" directeur de heer J. Bierle. 9,30 uur afsteken van een schitterend vuurwerk. Den volgenden dag, Zaterdag, des voormiddags 11 uurmatine te geven door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden" op de mviziektejit, Des namiddags 2 ure op het voetbalterrein volksspelen, bestaande in Voor meisjes van 8 tot 14 jaar blinddoek-flescbjesspel, blokjesrapen en wedstrijd met versierde hoepels. Voor jongens van 10 tot 14 jaarbokrijden. Voor jongens van 10 tot 18 jaar wedstrijd in het bespelen van mond-harmonica's. Wedloop met hindernissen voor jongens van 12 tot 18 jaar. Yoor militairen touwtrekken. Iu de pauze zal ter afwisseling optreden de goochMaar Proper uit Den Haag, terwijl zij zullen opgeluisterd worden door het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden. 1 oorts wordt, zooals bekend, gedurende de week van 11 tot 16 Aug. in de affuitloods eene tentoonstelling gehouden van huisvlijt, curiosa, enz. Die tentoonstelling zal des Maandagsna- middags worden geopend. Des avonds zullen in de tentoonstelling soiree's worden gegeven. Naar wij vernemen bestaat het voornemen de nieuwe muziektent op de Markt alhier morgen, Dinsdagavond, in gebruik te nemen. Er zal te ongeveer half negen ure een concert gegeven worden door het muziekgezelschap yDe Ver eenigde Werklieden". Het mishandelde kind, waarvan wij onlangs melding maakten, is Zondag overleden. De werkman J. Hamelink Cz., die dezer dagen een balk op het boofdkreeg, is, naar wij vernemen merkelijk vooruitgaande. Gisteren bracht het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden" een bezoek aan Gent. Het gezelschap bestond uit 198 personen. Zoowel op de tentoonstelling als op Oud-Vlaan- deren werd een concert gegeven. Dicht bij de tentoonstelling vond het gezelschap in //De groenen hond" een nitmuntende gelegenheid om den inwendigeu mensch te versterken. Des avonds amuseerde men zich te Gent uilnemend op het fantastisch verlichte attractie- terrein. Wei voldaan, maar vermoeid, keerde men huiswaarts. Een alhier nog nimmer geziene brand wgedde in den nacht van Zaterdag op Zondag in onze gemeente. Middernacht was nog niet lang verstreken, toen een weifelend bellen, velen wekte. De klank der bel was bekend als die waarmede brand gealarmeerd wordt, doch het signaal niet als naar gewoonte. (Later hoordeu we dat een gebrek aan het touw van de bel op het stadhuis oorzaak was dat niet kon //geklept" worden). lets wat men gaarne wil hoopt men daarom hoopten velen het mis te hebben en dat er uit een andere oorzaak dan brand een bel was geluid. Zoodra men buiten de woning zag sewees echter een roode gloed in de lucht •eeds dat er brand was. Op informatiehoorde men spoedig dat er '.an //bet spoor" brand was en er een paar waggons hout in brand stonden. Wij spoedden ons op dat bericht naar het terrein. Spuit C bleek er reeds te zijn en andere spuiten volgden. Er viel echter direct waar te nemen dat de brand reel ernstiger was dan het eerste bericht zou c oen gelooven en dat het daar om meer dan een paar waggons met hout geladen zou gaan. Er was nl. brand uitgebroken in de stapels planchetten op een terrein van de maatschappij .'lechelenTer Neuzen, in huur bij de firma Van Cantfort Koch. Aangewakkerd door een stijven noordoosten wind, grepen de vlammen steeds meer om zich heen, een gemakkelijke rooi vindend in de stapels plankjes, die luchtig en met ruimte er tusschen zijn opgestapeld, om ze door wind en tocht te doen drogen. Het was niet gemakkelijk om de spuiten op bet onbekende terrein op te stellen, temeer daar het water uit het kanaal moest gepompt worden en de wind in die richting rook, vonken en warmte dreef. De brand was toen ook reeds van zoodanigen omvang, dat de betrekkelijk zwakke waterstralen tegen die hevige vlammen niets meer konden uitrichten. De noordelijk van het houtterrein staande kuiperij werd ook aangetast en branddegeheeluit. llet bezorg lheid werd ook ujtgezien naar de loodsen, staande ten zuiden van den brand, ook geheel met planchetten gevuld. Lang duurde het eer deze vlam vatten, maar ten laatste deed de hitte en het naderen van de vlammen ook die loodsen in brand vliegen, terwijl in den inhoud der loods het vuur weer een gemakke lijke uitbreiding kon vinden. Noordwaarts van den brand was men met de geineente-spuiten en die der militairen bezig om met alle mogelijke moeite de naast de kuiperij staande loods voor in brand vliegen te vrijwaren. De militairen onder aanvoering van een der offieieren en onderofficieren kweten zich op lofwaardige wijze van hunne taak. Noordwaarts van het terrein kwam de brand dus dank zij deinspanningdaarvoorbetoond, tot stand. Aan de zuidzijde zag het er benarder uit. De noordoosten wind stuwde de vlammen meestal naar het zuidwesten en voortdurend werden meerdere stapels bout aangetast. Na de plan chetten op het open terrein werd ook het daar- naast staand complex van houtloodsen aangetast. Spoedig lekten aan alle kanten de vlammen. VIug maakte de brand vorderingen. Gewilliger materiaal zal zeldzaam te vinden zijn. Onder het pannendak van de loodsen was een geluid waar te nemen als van een orkaan, terwijl het knetterde als onder een geweervuur. Het duurde niet lang of het dak begon in te storten en van lieverlede lagen al de zes loodsen ten gronde, terwijl de vlammen met kracht sloegen uit de daar opgeslagen houtstapels. Steeds verder zuidwaarts ging de brand. Hjj sloeg ook over op een lading mijnhout op het terrein in gebruik bij den heer Drost. Ook dit is door het vuur verteerd. Er was echter eenige ruimte in het terrein en men hoopte daardoor de aangrenzende 5 houtloodsen van de firma Stevens te redden. Dit laatste is gelukt. Nog juist te rechter tijd kwam de motorspuit der vrijwillige brandweer, op een pont geplaatst ter plaatse en begon de vlammen te bestrijden. Meer noodig en doelmatiger was het bespuiten van de nog niet brandende voor- raden. Te half acbt was het nog critiek, maar toen begon te blijken dat de brand be- dwongen was. Daar aan de noordzijde geen gevaar meer was, kon toen met alle spuiten aan de zuidzijde worden opgetreden. Ook de spuit van Sluiskil was toen ter verster- king van de bluschmiddelen ter plaatse gekomen. Het duurde niet lang meer of men kon ver- ademen en bet gevaar dat nog nieuwe hout stapels zouden worden aangetast, verdween. Toen de brand zoo goed als gebluscht was bleef een deel der spuitgasten als wacht achter, zij werden in den namiddag vervangen door pompiers, gezonden door de spoorwegmaat- schappij. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Naar we vernemen is alles verzekerd, zoowel de loodsen als de houtvoorraad. We koorden dat de waarde van de voorraden hout op een paar ton werd geschat. Een lorri'e van de spoorwegmaatschappij is verbrand, terwijl enkele groote waggons, die stonden op het punt waar de brand uitbrak, aanmerkelijke brand- schade hebben bekomen. Koewacllt. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heeren E. L. Plasschaert en J. de Bliek. De secretaris gaf lezing van de begrooting over 1914 van de Gezondheidscommissie te Hulst, waaruit blijkt, dat de gemeente Koewacbt zal moeten bijdragen de som van f 106,78. Wordt voor kennisgeving aangenomen. lngekomen is van Ged. Staten de begrooting der gemeente over 1913 met verzoek om daarin eenige wijzigingen te brengen, daar Ged. Staten geen vrijheid vinden om f 2050 aan te vragen voor subsidie uit Rijkskas, maar slechts 1650. Verschillende posten worden verminderd tot een gezamenlijk bedrag van 435 en de begrooting wordt thans vastgesteld in inkomsten en uit- gaven op f 16953,70. Voorts deelen Ged. Siaten mede, dat met het oog op de veranderingen aan de beide openbare scholeu eene buitengewone subsidie zal wo-den aangevraagd. Daarna gaat men over tot wijziging van het reglement op het Burgerlijk Armbestuur met het oog op de verandering van de Armenwet. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten een nieuw reglement vast te stellen waarna een concept is opgemaakt. De verschillende artikelen worden voorgelezen en meestal onver- anderd goedgekeurd. Daarna wordt het nieuwe reglement definitief goedgekeurd. De voorzitter stelt voor over te gaan tot het bespreken der onafhankelijkheidsfeesten. Na eenige discussie wordt besloten de mede werking te verzoeken van het muziekgezelschap z/De Eendracht", alhier en die voor hare moeite te verleenen eene bedrage van f 25 uit de ge- meentekas voorts zou in de bedoeling liggen het onthaal der schoolkinderen en het samen- stellen van een stoet. Besloten wordt eenige personen uit de gemeente uit te noodigen tot het vormen een feestcommissie. 14 personen uit de verschillende wijken der gemeente zullen door den secretaris verzocht worden a.s. Vrijdag op het gemeentehuis samen te komen om met den raad de zaak verder te bespreken. St. Jansteeu 2 Aug. Heden morgen ont- dekte men in de kerk alhier, dat het beeld van O. L. Vrouw van eenige harer kostbaarheden ontdaan was. De dader is tot nog toe onbekend. De commies-dienstgeleider de heer E. de Kousemaecker zal met ingang van 16 September a. s. van hier worden overgeplaatst naar Tiel. Borsele, 2 Aug. Begunstigd door heerlijk weer werd hier gistereu het vrijheidsfeest ge- vierd. Even na zes uur in den morgen klonken van den toren detonen van het Wilhelmusen andere vaderlandsche liederen. De laatste hand werd gelegd aan het aanbrengen van versieriugen en lampions, de vlaggen wapperden lustig en weldra had het dorp een feestelijk aanzien. Te negen uur begaven zich velen ter kerk om de feestrede door Ds. Elenbaas te hooren uitspreken. Met orgelbegeleiding werden door de Zangver. T.O. en U. enkele liederen gezongen. Daarna werden de schoolkinderen onthaald op limonade, gebak en chocolaadbovendien ontving elk kind een souvenir aan het feest n.l. een mooie beker. Na den middag trok de optocht over en om het dorp. Keurig versierde tilbury's en paarden trokken daarin vooral de aandacht. De volksspelen lokten een menigte mensehen, die met belangstelling de pogingen om een prijs te behalen, gadesloegen. In den avond had het- dorp een fantastisch aanzien door het licht van honderden gekleurde lampions. Openbare en enkele particuliere gebouwen, de tribune en de S9lt Ma»mlg8., Woenadag. en VrljdHKavontl, ■UgfioDderd op Feesttlsgen itij de Firmti P. Jr. Vi» UK lAH'llK. im Wtr Scuseo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1