Ter Neuzensche Courant - Zaterdag* 2 Augustus 1913. 53e Jaargang. No. 5949. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TWJaiEIIDIE JBTjJLJD. FEU ILLKTON. Predikbeurten. De Kabinetscrisis. In de Woensdag in Den Haag gehouden druk bezochte vergadering van de Kamerleden, behoorende tot de vrijzinnige concentratie, is, yolgens de N. R. Crt., besproken, hoe deze organisatie zich verder zou verhouden ten aan- zien van de oplossing van de crisis. Eenstemmig betreurde de vergadering de weigering van de sociaal-democraten om zitting te nemen in een ministerie, dat een voldoende meerderheid zou gehad hebben in de Tweede Earner om den striid voor het algemeen kies- recht en de ouderdomspensionneering met goed gevolg ten einde te brengen. De vergadering was van oordeei, .dat de voorwaarden, welke Mr. Troelstra ten aanzien van den steun, door de sociaal-democraten aan een concentratie-kabinet te verleenen, heett medegedeeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid om het program uit te voeren, en dat het nutteloos werk, liggende beneden de waardigheid van de concentratie zou zijn, nader met de sociaal-democraten te onderhandelen over dergelijke voorwaarden van steun. Algemeen wenschte de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen met de voorwaar den der sociaal-democraten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende, dat ook de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen het program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschillende zijden met kracht de tegenovergestelde meening werd ver- dedigd, was de vergadering eenstemmig -van oordeei, dat daarvan moest worden afgezien. Zoo ooit, dan nu, zou kans op welslagen ge- heel uitgesloten zijn bij meeningsverschil. Ook bij de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat algemeene instemming heeft, uitgevoerd te krijgen, de beraadslagingen. TER NEUZEN, 1 Augustus 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.1 Horta. Laagste 757.7 Nice. Verwachting tot den avond van 2 Augustus Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noor- delijke wind, meest licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Burg, en Weth. van Amsterdam stellen voor, overeenkomstig het advies van curatoren der universiteit, over te gaan tot de instelling van een lectoraat voor de koloniale geschiedenis, de geschiedenis van Zuid-Afrika en de geschie denis der kolonisatie, en als lector in deze vakken te benoemen den heer Dr. E. C. Godee Mols- bergen, thans privaat-docent in dezelfde vakken, directeur van de hoogere burgerscfiool te Ter Neuzen. In de op gisterenavond uitgeschreven ver gadering van de Earner van Eoophandel en Fabrieken alhier werden, na opening der ver gadering, eenige ingekomen stukken voor kennis- geving aangenomen en de begrooting voor 1914 vastgesteld op een eindciifer van 180. De openbare vergadering werd daarna ge- 28) Blozend maar toch niet onvriendelijk keek Eatrijn baar galant van terzijde aan, legde haar bloedende arm in de zijne en sprak #Nu helpt me dan maar mijn gewonden arm dragen. Dit zeg ik je, Bastiaan, je moet hem vasthouden en dragen tot wij huiswaarts gaan. Dat zal je straf wezen Nu, met zulk een straf was Bastiaan zeer ingenomen en verheugd maakte hij plaats voor Ammi, die nu moest kiezen. Dat trok de aan- dacht van alien en daardoor verminderde de rumoerige drukte. Ammi woonde niet in Zel- tingen, kwam slechts nu en dan eens op bezoek bij de oude Marie op het gerechtshof. Haar manieren staken ook wel wat af bij die van Zeltinger meisjesdaarom werd zij met meer eerbied behandeld dan haar vroolijke vriendin Eatrijn. z/Juffrouw Ammi is aan de beurtriep de hoofdman en met verwachting keken alien naar het mooie meisje, dat kiezen moest. Ammi stapte zonder aarzelen naar den staak en greep de fraaie tokening. ,/Hoera! Grates is verlostriep de hoofd man nu, maar de oude herder antwoordde met luide stem „Je vergistje, hoofdman Grates heeft de teekening slechts hier gebracht op verlangen van dezen heerhij is de gever". Daarbij wees hij op Hubert, die nu naar voren sloten en overgegaan tot het houden van eene vergadering met gesloten deuren. Met ingang van 15 Aug. a. s. is benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school te Spui, mej. E. van Wijck te Ter Neuzen. Dezer dagen is aan den heer Andre Elaassen Mz. te Ostende aan de Universiteit te Gent met onderscheiding uitgereikt het eind- diploma als //Conducteur Civil". Van 23 tot en met 29 Juli kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 2 gevallen van diphteritis te Goes en 1 geval van roodvonk te Eoudekerke en te Ylissingen. St. Jansteen. In de Woensdag gehouden raadszitting werden o. m. de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden onderzocht en tot hunne toelating besloten. Met algemeene stemmen werd besloten de voor inkoop in het pensioenfonds voor ge- meenteambtenaren en de voor eigen pensioen op de gemeenteambtenaren verbaalbare bij- dragen geheel voor rekening van de gemeente te nemen. f?l JKSP0ST5PA ARB A NX. Gedurende de maand Juli werd aan het Post- kantoor te Ter Neuzen en de daaronder ressor- teerende hulppostkantoren ingelegd f 19473,84, terugbetaald 29815,19. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9498. Zondafg 3 Augustus 1913. Te Zaamslag en omliggende gemeenten is het erwtenplukken voor de conserven-fabrieken geeindigd. Nu gaat men met iets beginnen, wat in deze streek nog niet is gebeurd, namelijk met het plukken van jonge veldbooDtjes, insgelijks voor conserven-fabrieken. Op het Loo zullen bij gelegenheid van het 121/„jarig huwelijksfeest vau het Eoninklijk echtpaar door het circus Schumann een paar trad om Ammi zijn arm aan te bieden. Hij was steeds meer overtuigd, dat zij de jonge dame van zijn nachtelijk avontuur was. De versthijning van dezen deftigen onbekende in den landelijken kring was voor alien een groote verrassing alleen Ammi scheen niet verwonderd te zijn. En hij had juist gehoopt, dat haar verbazing of ontsteltenis hem de zekerheid zou verschaffen, dat hij zich niet in Ammi's persoon vergiste. 'Doch nu dat niet gebeurde stond hij wel wat verlegen. Ammi keek hem zoo kalm aan en trad zoo onbevangen eenige schreden op hem toe, dat Hubert in verwarring geraakte en slechts met een paar woorden kon zeggen, hoe hij't toeval dankte dat hem dezen feestavond zoo gunstig was geweest. Ammi antwoordde daar niet veel op, .maar op ongekuntselde wijze drukte zij den vreemdeling haar vreugde uit over de fraaie teekening, die zij nu haar eigendom mocht noernen en die zij nu altijd in eere zou houden. De verwarring van den jongen man nam toe het was wel haar stem, maar deze klonk toch anders dan in den afgeloopen nacht. Vergiste hij zichOf werd hij misleid Hij kon tot geen besluit komen en nam zich voor de zaak op te nemen, zooals zij was en op alles in te gaan, dat en zooals het zich aanbood. Toen hij het zoover met zichzelven eens ge- worden was, kreeg hij zijn vroegere onbeschroom- heid en zijn goed humeur terug. Hij ging vrooljjk in op het gesprek met de aardige Ammi en haar vriendin Eatrijn en wandelde rondom den staak, waar het nog een geruimen tijd vroolijk toeging. voorstellingen worden gegeven in een tent, die zal worden geplaatst op de open manege in het Eoninklijk Park. De eerste voorstelling is voor genoodigden en kinderen, de tweede voor employe's en arbeiders met hunne vrouwen en kinderen. Beide voorstellingen zullen door het Eoninklijk echtpaar en de Prinses worden bijgewoond. (Hbl.) Even beneden Gorinchem is Dinsdagavond om 10 uur een zandbak gekanteld, met het gevolg, dat de 4 opvarenden te water geraakten. Drie werden er gered, doch een 21jarige werkman uit Hellouw is verdronken. Men schrijft uit het kamp van Zeist aan z/het Volk": ,/Maandag had in het kamp van Zeist bij oefeningen met springstoffen een ongeval plaats, waardoor drie soldaten brandwonden aan gezicht en handen bekwamen, van wie een ernstig, Het ongeluk werd veroorzaakt door het aansteken van b'uskruit, waarmee gemorst v..as. Nu zou men denken dat is toch wel een waarschuwing voor de verantwoordelijke personen, om voorzichtig te worden. Maar circa 1 Fjj uur later laat men een mijn, gevuld met zware keien, de lucht in vliegen, met het resultaat, dat wij midden in het kamp op een regen van steenen, waaronder van 5 E.G., ont- haald werden, gelukkig zonder andere dan materieele schade." Een honden-val Den laatsten tijd werden op meerdere plaatsen te Ginneken 's nachts kippen en konijnen weg- gehaald. Men vermoedde, dat dit geschied was door honden. Een kippenhouder maakte een vangtoestel van een groote kist, waarin hij een kip plaatste als lokaas. 's Morgens vond hij er een tweetal horden in, een van den nachtwaker en een van een herbergier. De kist met honden werd in de rivier de Mark geworpen, zoodat de honden verdronken. (H. Crt.) Te Emmen is de kleine graf kelder uitge- graven bij dien kelder vond men den ingang aan den oostkant in goeden staat. De beide voorsteenen zijn aangetroffen zonder de miuste verzakking. De drempel bestaat uit een groot graniet-blok, terwijl de vloer van den kelder in goeden toestand verkeert. Deze kelder, die slechts een deksteen heeft, is juist om dezen goed b9waarden ingang zoo merkwaardig. In den kelder werden tal van overblijfselen van aardewerk gevonden, welke nog een tamelijk groote hardheid bezitten, terwijl men de versierselen er duidelijk op waarneemt. In de Galah Condenced Milk Cy. te Rot terdam was een 56jarige drijfriemen-reparateur op een ladder bezig een drijfriem dm een in beweging zijnde schijf te leggen. De ladder werd door den drijfriem gegrepen, waardoor de man eerst in de hoogte werd getrokken en daarna neersloeg, waarbij hij op een breekijzer terecht kwam. Hij werd ernstig verwond aan bet hoofd, en de beide armen en inwendig aan de heup gekneusd. Na verbonden te zijn werd de man per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Door de douanebeambten is tusschen Venlo en Ealdenkirchen, bij het visiteeren van een groentekar, een aanzienlijke hoeveelheid saccharine gevonden. Ear, paard en lading werden in beslag geDomen. De geleider wist door de vlucht te nemen te ontsnappen. Eindelijk was de zon ondergegaan en zouden de vuren worden aangestoken. Eerst echter moest het rad in den Moezel gedreven en de Siut Jansdronk ingesteld worden. Tweejonge- lingen, door het lot aangewezen, stonden met het rad gereed om den loop te beginnen. Om hen heen was een groote menigte verzameld. Toen kwam een oude man naar voren hij droeg in de eene hand eene groote kan wijn, in de andere een brandende stroofakkel. Met den gebruikelijken zegenspreuk stak hij het rad in brand en dronk een flinken slok wijn uit een groote kan, die nu de ronde deed. De aangewezen jongelingen gingen iutusschen in vluggen tred bergaf'waarts naar den Moezel. Het een en ander leverde een eigenaardig schouw- spel op. Hubert liep steeds. arm in arm met Ammi hi] kreeg echter geen gelegenheid met haar te spreken over hetgeen hem zoozeer bezig hield. De kleine Eatrijn bleef met haar galant hen steeds ter zijde, hoe dikwijls Bastiaan ook be- proefde de vrieudinnen te scheiden. De arme jongen had de schoone zeker veel te zeggen, dat de vreemde zeker niet behoefde te hooren. De beide meisjes babbelden met den ongen man zoo vroolijk en alsof hij niet de gestrenge heer rechter was, zooals zij wel dadelijk van hem vermoed badden. Geene van zijne toespelingen op het nachtelijk avontuur scheen men te be- grijpen. Ondanks de gelijkenis van gelaats- trekken en van stem begon Hubert hoe langer hoe meer te twijfelen. Daar verkondigde een luid gejubel dat het brandende rad gelukkig in den Moezel was aan- Te Heeg (Friesland) had een meisje voor een schippersvrouw een boodschap gedaan. Als belooning ontving zij een cent, dien zij 't huis gekomen aan haar moeder gaf. 't Bleek echter, dat de schippersvrouw bij vergissing een gouden 5-guldensstukje had gegeven De moeder bracht het geldstuk dadelijk terug. De schipper was over de vergissing van zijn vrouw zoo verbolgen, dat hij haar een flink pak slaag toediende. Wel een model echtgenoot Een roovershol De gemeentepolitie te Heerlen (Limburg) heeft een zeer goede vangst gedaan. door de arrestatievan een paar personen, die reeds geruimen tijd verdacht werden, zich aan tal van diefstallen te hebben schuldig gemaakt Een agent, op surveillance bij nacht, zag dat een paar verdachte personen zich bewogen in de omgeving van zijn huis. Nauwelijks hadden ze de Hermandad gezien, of zij sloegen op de vlucht. De agent ging naar het politie- bureau en met den politie-inspecteur toog hij op nader onderzoek uit. Aanvankelijk zagen zij schim noch schaduw van de individuen, doch na een uurtje te hebben gesurveilleerd, kreeg de politie beiden in het vizier in de Geerstraat. Aanstonds werd een hunner overrompeld, tijdig genoeg om te ver- hoeden, dat de nachtridder gebruik kon maken van zijn met 6 seberpe patronen geladen re volver, welk wapen hij reeds uit den zak had gehaald. De politie-inspecteur hield den tweeden dief aan. Een der dieven droeg schoenen van diefstal afkomstig. Uit het verhoor was gebleken, dat de dieven veel gestolen voorwerpen in een hoi hadden verborgen. Dat hoi heeft de politie ontdekt, op den berg nabij het Geleenderkapelletjehet was van respek- tabelen omvang en zorgvuldig voor regen en wind beschermd. De dieven hebben reeds bekend de daders te zijn van de vele in de laatste tijden gepleegde diefstallen en zullen ter beschikking van de justitie te Maastricht wprden gesteld. (Tijd.) Men meldt ons uit Leiden Een schipper uit Ammerzoden zou van een collega, die te Leiderdorp lag, een schuit over- nemen. Hij had een bedrag van 6100 aan papiergeld bij zich, waarmede hij zijn collega zou betalen. Deze keek echter heel nauwkeurig het geld na. omdat hij gelezen had, dat er valsche bankbiljetten van f 100 in omloop waren. Een biljet, dat er heel nieuw uitzag, kwam hem verdacht voor en hij weigerde het in ont- vangst te nemen. De Nederlansche Bank werd er mee in kennis gesteld en daar bleek inderdaad dat het bankbiljet valsch was. Het was gemerkt Q.U. 9929. De Ammerzoodsche schipper bleek echter ter goeder trouw. Hij had het biljet voor echt ontvangen en wordt dus het kind van de rekening. (Hbl.) Prinses Louise van Belgie blijft nog steeds de aandacht van het Belgische publiek bezig- houden. Op het oogenblik beproeft Ijaar Weener advocaat, Dr. Rosenfeld, alle advocaten van slechts eenige beteekenis te Brussel te be- wegen in het cassatieproces zijn cliente te verdedigen. Maar alle Brusselsche advocaten weigeren, omdat hun de cassatie weinig kans op succes belooft. Het kan in den laatsten aanleg slechts om fouten in den vorm gaan. gekomen. Ouden en jongen, mannen en vrouwen drukten nu elkaar de hand en wenschten elkaar geluk met het goede jaar en den rijken wijn- oogst die zij nu steliig mochten verwachten. Op^ verscheidene plaatsen branden reeds de vuren en overal stonden de paren klaar om den veel be- teekenden sprong door de vlammen te wagen. Opgewonden trok Hubert het meisje, dat licbt op zijn arm steunde met zich voort. Het hoogst opvlammende vuur wilde hij kiezen en stout- moedig zijn tot uitdagen. Zonder aarzelen sprougen reeds eemge paren over de vuren en iedere gelukkige sprong werd met luid gejuich begroet. Nu kwam Hubert met zijne schoone aan een der vuren dat manshoog opvlamde en waarover nog geen enkel jong paar den sprong had gewaagd. Ammi schrikte terug maar Hubert omvatle Jj haar slanke leest met krachtige greep en het meisje tegen zich drukkend fluisterde hij haar hartstochtelijk toe,/Door de vlammen draag ik je, mijn allerliefste schat, zooals ik je wil verlossen uit de handen van den boozen kerel die je gevangen houdt." Ammi stiet een luiden kreet uit, want na deze woorden lichtte hij haar van den giond en sprong met zijn zoeten last door het gewel- dige vuur. Zonder letsel kwam Ammi aan de andere zijde van de vlammen, doch bij den gewaagden sprong hadden Huberts kleeren vlam gevat. Plotseling werd hij op den grond ge worpen en met een deken of eenig kleeding- stuk toegedekt. Zoo was het vuur aan zijn kleeren gedoofd en was hij weer op de been. Voor hem stond de oude herder, die zijn blauwe Hervornide Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz, van Axel. Axel. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9* u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Tei Neuzen. 9 n. en 2 u., Ds. .1. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. K. Veen, van Meliskerke. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gerefoi meerdt Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. f—11. UBivFwn!gv.l/jan;aB«,»it^ara.-TTfr-nwBB—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5