A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. AANBESTEDINq No. 5949. Gemengde berichten. Zaterdag 2 Augustus 1913. 53e Jaargang. Binnenland. BBRSTB BLAD. ABONNEMENT: Per drie maanden hinnen Ter Neuzen I,—. Franco-per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken r8gei meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telefoen No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Op den 7en Augustus I9i3, des voor- middags ten 11 uur, zal door Burgemeester en Wetbouders van Sas van Gent, op het gemeentehuis worden aanbesteed Het met Waalklinkers bestraten van eene nieuwe straat en aan- leggen van trottoirs in de nieuwe straat nabij het Postkantoor. Inlichtingen worden verstrekt door den heer J. H. de Smidt, architect te Sas van Gent, bij wien bestekken zijn te bekomen d fl. 0,75 per stuk. De aanwijzing zal op denzelfden dag plaats hebben des voormiddags te 10 uur. Sas van Gent, 28 Juli 1913. P. WALTTERS, Burgemeester. F. STUBBE, Secretaris. De doofheid van Dr. Kuyper! De Stand, verklaart het zitting nemen van Dr. Kuyper in de Eerste Kamer, nadat hi} voor zijn mandaat voor de Tweede Kamer be- dankte wegens doofheid, uit het geheel ver- scbillend karakter van beide wetgevende lichamen. //Wat in de Tweede Kamer de zaak on- mogelijk maakte en afsneed is het gedurig voor- komen van parlementaire opstootjes als van links en rechts alles zich om den voor- zitterszetel verdriDgt, alles dooreen roept en praat en er onder dat drukke gewoel juist de gewichtigste beslissingen vallen. z/Daarvan verstaat de halfdoove dan niets. Geen woord. Hij komt er zelfs niet achter wat er gaande is. En dan kan vooral iemand die voorzitter van een club is, eenvoudig zijn plicht niet doen. Hij staat buiten bet debat. z/ln de Eerste Kamer daarentegen komt zoo iets niet voor." TER NEUZEN, 1 Augustus 1913. Het beroep van de wed. J. F. Bolleman alhier is niet ontvankelijk verklaard, welk beroep zij had ingesteld tegen het besluit der Gedeputeerde Staten van Zeeland, bepalende dat baar kleinzoon J. F Bolleman wegens hem verleende vrijstelling van den militiedienst wegens kostwinnerschap, voor een jaar niet mocht deel- nemen aan de loting. De Relgische Minister Segers, moet naar het Hbl. van Antw. meldt, voornemens zijn, eer- lang den loodsdienst te Ylissingen van een grooten motor te voorzien, welke boot gelast zou zijn, dagelijks de loodsen thuis te brengen die door den //afhaalkotter" voor Blankenberghe van uitgaande schepen zouden zijn overgenomen. Op de begrooting van het Belgische ministerie van zeewezen voor 1913 komen gelden voor tot het bouwen van 2 loodsschoeners te Ylissingen. De //Chronique" meldt, dat de Minister van Marine besloten beeft, dat het Belgische loodswezen te Vlissingen gevestigd blijven zal. Boschkapelle. Woensdagnamiddag viel de 76jarige G. de B. van de ladder, toen hij in de schuur van den landbouwer de N. op een stapel wilde klimmen. De oude man, die per rijtuig door de N. naar huis is gebracht, heeft den schouder ont- wricht, en klaagt vooral over pijn aan het hoofd. Stoppeldijk, 30 Juli. Bij de heden door den notaris Dumoleyn in bet cafe van mej. wed. E. TruijmanIJsebaert gehouden verkoop van landerijen voor mej. de wed. en erven van den heer D. JJsebaert werden koopers Van koop I H. Daelman te Westdorpe voor 8350, van koop II P. L. Poppe te Koewacbt voor f 7000, van koop III J. F. v. Damme te Koewacbt voor f 7200, van koop IV A. Dierick te Koewacht voor j 3850, koop V G. Roelant te Koewacht voor f 3080, koop VI weezen van Rumste te Koewacht voor f 5000. RSJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus en waarop de rente over het afgeioopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verifieatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs vaD ontvang. Op last van de Antwerpscbe justitie wordt door duikers een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van bet zinken van bet stoomjacht »Ulfe" op de reede te Ylissingen, omdat vermoed wordt, dat men ter verkrijging van de verzeke- rings-uitkeering het vaartuig heeft doen zinken. De kapitein bevindt zich reeds in hechtenis. (H. Crt.) Zondagavond omstreeks 10 uur, toen een 21jarig meisje, zekere M. de K. te Bergen op Zoom huiswaarts keerde, werd zij op den hoek eener straat lastig gevallen door een man, die haar iets uit een flesch over bet licbaam wierp. loen het meisje om bulp riep, verdween de aanvaller. Het bleek, dat de kieeren van het meisje door vitriool totaal verbrand waren. Hoofd en handen bleven gelukkig gespaard. In de duinen bij Scheveningen is, naar bet Vad. meldt, Vrijdag een naaktlooper gezien. De politie stelt een onderzoek in en zal trachten hem van zijn vreemde kuren te genezen. Een inwoner van een Brabantsch plaatsje verkocht aan een dorpgenoot een koe, die ge- transporteerd werd naar het weiland van haar nieuwen baas, dat gelegen is aan het andere eind van het dorp. Het beest vond het daar blijkbaar minder goed, want toen de nieuwe eigenaar later op den dag nog eens naar zijn grazend vee kwam kijken, was, o scbrik, de pas gekochte koe verdwenen. En wat bleek toen Het dier had de prikkeldraad-omheining van het veld stuk getrapt, was den weg opge- loopen, een spoordijk over en zoo weer terug naar het erf van zijn ouden baas. Voorbijgangers badden nog wel gepoogd het eenzaam wandelende beest aan te houden, maar zoodra het dit bemerkt had, was het beest aan het loopen gegaan, al wat het maar kon en even later verscheen het loeiend voor de woning van zijn ouden baas, die de trouw van het arme beest niet anders kon beloonen dan door het terug te brengen, want helaas bet was verkocht. (R. JJ.) Men meldt uit Wassenaar Gister gingen eenige kinderen braambessen zoeken in de duinen onder de gemeente Wasse naar. Bij bun thuiskomst miste men den 4jarigen v. d. L. Nadat de pet en de klompjes van het kind gevonden waren, heeft de politie- hond van agent De Jong den kleine nabij Scheveningen in de duinen gevonden. Naar aanleiding van het overlijden van Zijne Excellence den oud-Minister van Oorlog Bergansius is het niet onaardig, eens het een en ander mede te deelen uit het leven van genoemden Minister. Johannes Wilhelmus Bergansius was den 14den Aug. 1836 geboren te Delft. Zijne ouders (zijn vader was luitenant-magazijnmeester der artillerie) vestigden zich den len Juli 1838 te fort Bath, alwaar zg tot 1 Aug. 1847 woon- den. om vandaar naar Hellevoet te vertrekken. De jonge Bergansius, de latere Minister van Oorlog dus, was 11 jaar oud toen hij het kleine fort Bath verliet. Niettegenstaande den jeugdigen leeftijd, waarop hij genoodzaakt was geweest met zijne ouders te vertrekken, was hi) toch bijzonder gehecht geworden aan het plaatsje en zijne bewoners, wat vooral blijkt uit het volgende In 'tjaar 1883, majoor der artillerie te Delft zijnde moest hij eens naar Goes; aan't station te Rilland-Bath gekomen, kon hij niet nalaten af te stappen en 't voormalige fort een bezoek te brengen. Allereersl ging hij naar de //Oude Jikke", die bij zijne ouders baker was geweest (2 zijner zusters waren nl. te Bath geboren) en thans inwoonde bij een harer zoons, veld- arbeider van beroep. Toen hij bij haar in huis kwam en mededeelde wie hij was, kon zij haar oogen niet gelooven en riep van blijdschap lit: *Ben jij dat Jan?'-' waarop een vJa Jikke" als antwoord volgde. Na er een uurtje vertoefd te hebben en een paar boterhammen met koffie te hebben genuttigd, bracht hij ver- volgens een bezoek bij enkele zijner oude schoolmakkers, wien hij nog verschillende ver- halen uit zijne jeugd wist mede te deelen. Met een zijner trouwste Bathsche vrienden hield hij, ook toen hij Minister was, geregeld brief'wisseling, welke later, toen hij aan eene verlamming leed, werd voortgezet door een zijner familieleden. Van hen, die hem zeer goed gekend hebben, hooren wij, dat hij een goedhartig mensch was, doch militair in merg en been. Enkele Bathsche jongelui hebben door zijne tusschenkomst goede betrekkingen gekregen. (G. Crt.) Een rumoerig tooneeltje onstond in de zittingzaal van de Haagsche Rechtbank, naar aanleiding van een verzet-zaak, n.l. van een kantoorbediende te's Gravenhage, thans geplaatst in bet Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, te voren in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden. Deze beklaagde had ernstige grieven tegen de behandeling van zijn persoon in de gevangenis, maar nog meer tegen die in genoemd krankzinnigengesticht. Hij beweerde op geheel onnoodig ruwe wijze in een dwang- buis gepakt en mishandeld te zijn. In de gevangenis zijnde, was hij, volgens zijn bewering, lichamelijk ziek geworden en had hij daarvoor behandeling door een geneesheer ge- vraagd. In plaatsidaarvan had men hem tegen zijn zin in het Rijkskrankzinnigengesticht voor noemd geplaatst. Daar het nu echter daar, waar hij hij onrustige ferankzinnigen werd ge plaatst, niet voor hem was om uit te houden, was hij in verzet gekomen en kwam hij nu der Rechtbank verzoeken, te gelasten, dat men hem naar de gevangenis zou terugbrengen. Het Openbaar Ministerie vorderde, op grond dat bekl. wegens krankzinnigheid is geplaatst in het gesticht te Medemblik, schorsing van de behandeling van het verzet totdat de beklaagde zal zijn hersteld. En de Rechtbank vereenigde zich met die vordering. Toen beklaagde daarop uit de zaal zou worden geleid, nadat hij met klem van redenen had betoogd niet krankzinnig te zijn, stelde hij, ziende dat de Rechtbank geen termen vond om zijn verzoek in te willigen, zich zoo woest aan, dat een viertal rijksveldwachters zeer veel moeite had hem uit de rechtzaal te verwijderen. (Handelsblad.) Aan het station te Rhenen werden twee kinderen, van 7 en 4 jaar, door iemand uit den trein gezet, met het verzoek, hen bij een familie te Achterburg, waar de vader der kleinen heette te vertoeven, te brengen, aldus meldt het R. N. De vader wilde er niets van weten en zond ze naar Rhenen terug. Bij onderzoek bleek, dat ook de moeder, te Amsterdam woonaehtig, de kinderen niet langer tot haar last wilde hebben en zich op die wgze van hen trachtte te ontdoen. Eenig speelgoed had ze hun medegegeven. Na 'n nacht in het Bestedelingenhuis te Rhenen te hebben doorgebracht, werden de kinderen door de politie weer naar Amsterdam getransporteerd. Rechercheurs hebben aangehouden in een cafe aan de 2e Lombardstraat te Rotterdam den 29jarigen A. v. d. E., die gesignaleerd stond in het //Alg. Politieblad", daar hij bij vonnis van 7 December 1905 veroordeeld was tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens mishandeling met een mes van den brigadier van politie Spreeuw in de Zandstraatbuurt. V. d. E. was na de misdaad in de Speelmanstraat, waarbij tijdens 'n inbraak in een boter- en kaaswinkel de winkelier door een inbreker werd neerge- schoten, naar het buitenland gevlucht. Er rustte nl. ernstige verdenking op v. d. in verband met dezen inbraak en moord. Later kwamen berichten, dat v. d. E. bij het Vreemdenlegioen in Algiers had dienst ge- nomen, waar hij, wegens moord op een korporaal, veroordeeld werd tot 8 jaren gevangenisstraf. Rij het optreden van president Poincare in Frankrijk kreeg hij 2 jaren kwijtschelding van straf, en uit de gevaugenis ontslagen, keerde hij naar Holland terug. Gelukkig is dit ge- vaarlijke heer spoedig in den kijker geloopen en is hij voorloopig opgeborgen. Bij justitie en politie staat hij bekend als een inbreker, die voor niets terugdeinst. (El. Crt.) Op het Loo wilde, naar de Tel. meldt, Zondagmiddag een dame met haar dochtertje uit de tram stappen, welke nog niet geheel stil stond. Het meisje viel en kwam onder de treeplank tei^chc, zonder zich ernstig te bezeeren. De heer J., een medereiziger, wilde het kind te hulp komen. In den haast stapte hij de verkeerde richting uit de tram, waardoor hij achterover sloeg en met zijn hoofd op de straatsteenen terecht kwam. Hij bleef bewuste- loos liggen, terwijl zijn onderkaak uit het lid was. Het bewustzijn keerde na eenigen tijd terug en de geneesheer, die aanvankelijk voor hersenschudding vreesde, kon later op den dag gelukkig eenige beterschap constateeren. De badgasten van Katwijk-aan-Zee zgn sch.ri.jft het Leidsch Dbl. in de laatste weken vaak getuige van een eigenaardig schouwspel. Op de strandstrook kan men bij laag water, wanneer die strook dus vrij droog is, een zeilwagen met groote vaart voorbij zien zeilen. De 18jarige Emauuel Urlus, zoon van den be- kenden zanger, is er in geslaagd een zeilwagen te construeeren. Het voertuig heeft hij geheel naar eigen vinding samengesteld. Het biedt plaats voor drie personen. Behalve de twee zeilen is alles uit hout vervaardigd. In bet midden bevindt zich een twee meter hooge mast, met de zeilen. Het geheel maakt den indruk van een zeilbootje. Om een beeld te geven van de snelheid diene, dat de jonge Urlus met twee passagiers den afstand tusschen Katwgk-aan-Zee en Zandvoort aflegde in 20 minuten. Aardig is het te hooren, hoe het visschersvolk den wagen becritiseert. Een van de vasle passagiers is Urlus' vader, die na zgn tournee door Amerika, te Katwijk den zomer doorbrengend, druk gebruik maakt van den wagen. Dit is echter niet de eerste zeilwagen in Katwijk*aan-Zee. Prins Maurits n.l. heeft meermalen aan het Katwijksche strand met zoo'n wagen, door Stevensz. vervaardigd, tochten gemaakt. Sedert Maandagavond wordt, naar de ffZw. Ct" meldt, te Wapenveld vermist T. W., 51 jaar oud, dienstbode van W. B. Men vreest, dat zij, al waterscheppende, het eveuwicht beeft verloren en in het Kanaal is gevallen, daar een emmertje werd opgevischt. Een vermoedelijke brutalediefstal heeft, naar de Msb. meldt, plaats gehad in een der bad- koetsjes te Scheveningen. Een Duitscher, die daar aan het baden was, vond bij terugkonast in zijn badkoetsje daar in de plaats van zgn eigen costuum met waardevollen inhoud eens anders fantasiepakje hangen. De badmeester werd onmiddellgk met het gebeurde in kennis gesteld. Alle badkoetsjes werden afgezocht doch zonder eenig resultaat. Van den dief was geen spoor te vinden. TEB NEUmSCBE (MEANT. IBJt blad Terackijni llaandag., Woenadag. en Vrijdairavond, altgecoaderd op Veeitda«rea MJ de flrma 1". M. I#K I1X11I. la Kcaien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1