Gemengde beriehten, feestcommissie in staat gesteld een aardig programma op te maken. Daarop komen voor behalve armenbedeeling en onthaal der schoolkinderen, de volgende volks- spelenRingrijden met Tilbury en ook te paard, blaastrappen, poprijden en kwade Dries. Te zes uur's morgens wordt reveille geblazen, gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. Door Ds. Elenbaas zal in den voormiddag in de dorpskerk de feestrede worden uitgesproken, waarbij de zangvereeniging »Tot Oefening en Uitspanning' eenige volksliederen zal zingen met begeleiding van orgelspel. Te een uur in den namiddag wordt de optocht opgesteld, waaraan verschillende corporaties deelnemen. Na de outbinding van den stoet beginnen de volksspelen. Het muziekgezelschap //Oefening kweekt Kunst'' zal zich af en toe laten hooren. Dans- en draailustigen kunnen in danstent en carroussel volop genieten. Een danstent is hier nooit, een carroussel sleckts eenmaal geweest en wel nagenoeg 40 jaar geleden. Poorten en bogen zulleu worden opgericht en het dorp door groen, bloemen en vlaggen in feestdos gebuld. RECHTSZ&KEBS. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 29 Juli het volgende vonnis uitgesproken C. v. K., oud 25 jvarensgezel te TerNeuzen, gedetiueerd te Middelburg, is wegens landlooperij veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 3 jaren rijkswerkinrichting. De Rechtbank te Middelburg deed gisteren voorts uitspraak in de zaak tegen een 19jarigen boerenknecht te Ovezand, een 22jarigen veld- arbeider te 's Gravenpolder, een 20jarigen en een 25jarigen klompenmaker te Eversdijk, en een 46jarigen veldarbeider te 's Gravenpolder, die alien op de zitting dier rechtbank, 3 Juni, werden gearresteerd als verdacht van meineed. Bij de behandeling der zaak op 22 dezer eischte het 0. M. voor den eerste beklaagde 9 maanden en voor de overige 6 maanden gevangenisstraf, doch deze werden toen op verzoek der verdedmers wederom op vrije voeten gesteld. Thans sprak de rechtbank deze mannen, die zeven weken in voorarrest hebben doorgebracht, vrij van het ten laste gelegde. -De alhier gearresteerde L. A. T. le M., onderwijzer alhier, is gisteren voorgeleid voor den officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg en is na gehoord te zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbendm De heer C. Gerretson te 's Gravenhage heeft, naar de Zeeuw meldt, bij de justitie een klaeht ingediend tegen Ds. T. H. Siemelink, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Goes, wegens beleediging in een ingezonden stuk in de Goesche Courant. Men schrijft ons uit Middelburg Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie by de Rechtbank alhier een onderzoek bevolen naar den drukker en verspreiders van een tijdens de verkiezingen verspreid ge'illustreerd verkiezingsbiljet, waarover de heer E. A. v. Dalsum te Hulst een klacht, wegens beleediging, heeft ingediend. (Zel.) Een tot heden onbekend gebleven persoon heeft, volgens het Hbl., Maandag in de duinen bij IJmuiden een 12jarig kuaapje met een mes zwaar mishandeld. Met politiehonden wordt getracht den dader op te sporen. Men meldt uit Nieuwediep aan het Hbl. Maandagnacht zijn twee jongelui, n.l. A. Vos leerling der Zeevaartschool aidaar, en A. Schuti onderwijzer te Emmen, tijdelijk met vacantie bij zijne ouders aidaar, bij Callantsoog verdronken. Zij waren in een platbodem-vaartuigjedesmiddags van hier vertrokken en brachten den nacht in een herberg te Callantsoog door met het doel 'sanderen daags naar IJmuiden te vertrekken. Trots herhaalde waarschuwingen van ervaren zeelui waagden zij zich met dit onzeewaardige vaartuigje in open zee en vertrokken Dinsdag- morgen 4 uur van Callantsoog; kort daarna spoelden hunne lijken aan. Naar aanleiding van het overlijden van generaal Bergansius brengt ,/Haganus" in de Leeuw. Ct. het volgende in herinnering Toen Bergansius vernomen had, dat Prinses Juliana was geboren, gaf hij meer dan eens zijn leedwezen te kennen, niet meer in de ge- legenheid te zijn om de jonge Oranjetelo- te zien. Dat verlangen kwam der Eoningin tijdens een verblijf in Den Haag, ter- oore. Haar eerste werk was de familie van generaal Bergansius te doen inlichten, dat Zij op den dagelijkschen wandelrit gaarne met de Prinses langs de woning zou rijden. Dag en uur werd bepaald en op een goeden ochtend kwam 't Prinsesje langzaam langs gereden. Met niet te bedwingen ontroering gaf de oude generaal er zijn vreugde over te kennen, dat de Vorstin hem zoo in de gelegenheid had gesteld in de vreugde van Haar moederschap te deelen. Zaterdagmiddag speelden eenige knapen in een twee meter diepe zandkuil op den Soester weg toen zij plotseling door een zandstorting werden overvallen. De knapen konden vluchten, met uitzondering van een ruim 5jarig jongentje. De ouders ongerust door het lange uitblijven gingen het ventje zoeken. Op aanwijzing'van een juffrouw ging men ter plaatse waar de kuil was, graven en vond men weldra het lijkje van het kind dat zoo treurig om het leven is gekomen. In een woning aan de Gaslaan te's Graven hage heeft zich Zondagmiddag een ernstig drama afgespeeld. Aidaar woonde de 52jarige D. Hiddes, stoker van de Gasfabriek aidaar, met zijn (tweede) vrouw, een zoon (voorkind van de vrouw) en een ongeveer 5jarig dochtertje uit het huwelijk van genoemden Hiddes met zijn tweede vrouw. De zoon, oud 17 jaar en Christiaan de Jong geheeten, was eerst sedert eenige maanden ten buize van zijn moeder en haar man woonachtig. Hij was van zijn jeugd af in Groningen ftf Friesland verpleegd en Hiddes wist vermoede- lijk bij zijn huwelijk met zijn tweede vrouw van het bestaan van haar zoon niet af. De jongen heeft, naar men vertelt, blijkbaar er naar verlangd om te 's Hage bij zijn moeder te komen wonen, of wel de moeder verlangde. naar haar zoon. Hoe dit zij, de jongen kwam voor eenige maanden bij zijn moeder inwonen en werkte nu als smidsknecht. De verstandhouding tusschen z.g. vader en zoon, schijnt al van den aanvang der samen- woning af niet gnnstig te zijn geweest. Vader maakte vaak misbruik van sterken drank en moet den jongen meermalen te vergeefs tot bezoek aan koffiehuizen of herbergen hebben uitgenoodigd. Het f'eit dat de jongen niets weten wilde van het bezoek aan drankhuizen en misschien ook nog andere omstandigheden, schijnen er toe geleid te hebben, dat de vader hem niet verdragen kon hij deed hem gednrig verwijtingen en scheldwoorden hooren. Ook Zondagmiddag schijnt er tusschen hen beiden ongenoegen te zijn ontstaan, nadat de vader te ongeveer 1 uur onder den invloed van sterken drank was thuisgekomen. Terwijl de vrouw in de keuken bezig was met het gereedmaken van het middageten, hoorde ze plotseling in de achterkamer harer woning, waar haar man en haar zoon zich bevonden, hevige woorden en onmiddellijk daarop revolverschoten. Toen zij dadelijk daarna in de achterkamer kwam, zag zij haar man blijkbaar bewusteloos in een rieten stoel zitten en de zoon een revolver op zichzelf richtende en zich een schotwond toe- brengende aan het hoofd ter hoogte van den slaap. Ook later heeft de jongen nog eens het wapen op zichzelf gericht, waardoor ook hij in bewuste- loozen toestand verkeerde. De vrouw riep on middellijk om hulp, politie kwam opdagen en de gemeentelijke eerstehulpdienst werd geroepen. De geneesheer van dien dienst constateerde den dood van den vader. Deze had een schotwond in den mond en een in den hals. De zoon werd naar h^t Diaconnessenhuis Bronovo aan de Laan van Meerdervoort overgebracht. Hoe de jongen aan de revolver was gekomen is nog niet opgelost. De toestand van den jongen is nog zeer ernstig en van dien aard dat nog geen verhoor kon worden afgenomen. Omtrent deze moord meldt de H. Ct. nog, dat de verslagene Hiddes steeds voor zijn vrouw en kinderen verbazend ruw en lomp geweest moet zijn. Volgens buren ging er geen dag voorbij, dat hij niet dronken was. Reeds enkele dagen voor zijn dood moet hij, volgens oogge- tuigen, op de fabriek een mes geslepen hebben, en op een vraag van zijn kameraden, waarom hij dat deed, geantwoord hebben //dat zal ik eerstdaags wel noodig hebben." Toen hij Zaterdagavond weer dronken thuis kwam, moet hij zijn vrouw dan ook bedreigd hebben haar den nek af te snijden, als ze zou slapen. De zoon, die dit hoorde, heeft toen den geheelen nacht voor de deur op de trap gezeten om zijn moeder hulp te bieden als dat noodig mocht blijken. Toen Hiddes den volgenden dag weer opspeelde en zijn vrouw en haar zoon beleedigde en be- dreigde, moet de jongen in zoo'n overspannen toestand verkeerd hebben, dat hij niet meer wist wat hij deed. Niemand, die den jongen kende, kan zich voorstellen, dat hij tot zoo'n daad in staat was. Steeds was hij thuis, bleef altijd bij z'n itaoeder en verdedigde haar als het noodig was tegen de aanvallen van den ver slagene. Dat Hiddes zich het zou hebben aangetrokken, dat hij niets van 't bestaan van den jongen afwist, blijkt niet 't geval te zijn want bij zijn huwelijk is hem 't bestaan van den zoon mee- gedeeld. - Een grappige strijd wordt op het Oud- Holl. marktplein van de E. N. T. 0, S. gevoerd. De chocolade-firma Sickesz heeft er een winkel gehuurd. Eerst liet ze hier visschen naar chocoladeprijzen, doch dat streed tegen de loterij- wet, daarna maakte zij er een behendigheids- spelletje van, dat veel kijkers en koopers trok. Dit was niet naar den zin van concurrenten, die zich bij den impressario Hugo Haase be- klaagden. Deze verbood daarop de firma Sickesz door te gaan op grond, dat hij haar een z/winkel" had verhuurd, doch geen loterijtent, Gebr. Sickesz gingen echter door met 't voor- deelige spelletje, totdat de heer Haase het licht afsneed. Nu hebben gebr. Sickesz, Haase bij deur- waardersexpioit aangezegd hen verder onge- moeid te laten. Eindelijk zal Naatje van den Dam ver- dwijnen. B. en W. van Amsterdam doen een voorstel om den Dam en omgeving electrisch te ver- lichten, den Dam te asphalteeren en het monu ment op te bergen in den tuin van het rijks- museum, met de bedoeling er later een plaatsje voor te zoeken in het uitbreidingsplan Zuid. Te Driebergen heeft tijdens de onafhan- kelijksfeesten een kermisreiziger grooteu schrik gebracht, doordat hij met een revolver ging schieten tusschen de menschen. Toen de politie ook een schot loste, ging de man op de vlucht doch werd spoedig gepakt en geboeid weggevoerd. Gelukkig heeft de woestaard slechts een persoon getroffen en licht verwond. De man, die voor hetzelfde feit reeds vroeger gevangenisstraf had ondergaan, is voor den officier van justitie gebracht. (Nws.) Onder den geesel van de cholera. Slechts weinig melden de telegrammen van het Macedonische krijgstooneel over de verschrik- kelijke bezoeking, die het Servische leger ge troffen heeft, aldus schrijft het R. N. Een der vreeselijkste ziekten, de cholera, heeft haar intrede in het leger gedaan en bij duizenden worden de slacbtoffers uit de gelederen weggemaaid. De oorlogscorrespondent van het Journal, Andre Tadesq, die eenige dagen geleden in een militairen trein de reis van Belgrado, naar Dskub maakte en sedert dien in de hoofstad van Macedonie vertoeft, beschrijft hetgeen hij daar zag. Deze verhalen werpen een droevig licht op de daar heerscbeude toestanden, die men altijd nog maar zooveel mogelijk tracht te verhelen. De trein, waar- mede Tudesq naar Uskub reisde, had 38 uren noodig om de 500 kilometer af te leggen. De geheele trein was vervuld met een afsehuwe- lijke ontsmettingslucht, De cholera Rondom de stad zijn afgesloten ruimten ingericht voor choleralijderswacht- posten verhinderen, dat de nog niet door deze ziekte aangetaste personen met de ongelukkigen in aanraking komen. Alleen de ossenkarren, met pas getimmerde doodkisten, die door de straten van Uskub trekken en die op weg zijn naar de cholerabarakken, vertelleu, dat het aantal slachtoffers van dag tot dag op onrustbarende wijze toeneerat. De wereld moet het weten, dat de cholera haar zwarte wieken over Macedonie heeft uitge- spreid, dat zij over het gansche land trekt en geholpen door de ondraaglijke zomerhitte steden ontvolkt, dorpen vernielt en de gelederen der legers duntIn Keuprulu alleen telt men dage- lijks 200 dooden en ik hoorde van een bataljon van het zesde regiment, dat voor eenige dagen 800 mansehappen telde, waarvan er nu nog maar 200 in leven zijn. Drie kwart van den geheelen troep is weggemaaid, zonder dat er een schot viel, is de prooi geworden van de cholera. Te Koemanowo breidt het aantal tent- barakken, waar de ongelukkigen op den ver- lossenden dood liggen te wachten, zich meer en meer uit. Toen ik dicht langs zoo'n tent ging, hoorde ik, hoe een der twee officieren, van wie een de sporen van het nachtwaken op zijn gelaat droeg, tot den andere zeide Vanmorgen hebben wij er 243 verbrand. Hij sprak die paar woorden op zijn Fransch, in de hoop, dat geen der soldaten ze zouden verstaan. Ik ging op onderzoek uit. Wie waren deze 243 waren het door de cholera aangetaste Bulgaren of waren het gevangenen Neen, het waren jonge recruten, die hun vaderland levens- lustig en gezond verlaten hadden en die nu naar deze plaats der verschrikking moesten komen om te worden verbrand, zonder den vijand gezien te hebben. En de epidemie breidt zich naar alle richtingen uit, naar het Noorden zoowel als naar het Zuiden en aan de grenzen vooral, zijn de toestanden onbeschrijfelijk. Een jonge Montenegrin, die uit Egri Palanka terugkeerde, vertelde mij, dat tengevolge van de voortdurende gevechten, schermutselingen en onlusten de lijken niet begraven worden. Zij blijven maar liggen, verpesten het land en vergiftigen het water en de lucht//Als zij maar wisten hoevelen door de verschrikkelijke ziekte waren aangetastvoegde de Montenegrin er bij. //Ze worden alien zoo zwart als de Turken uit Klein-Azie." En hun lijken ver giftigen alle bronnen en rivieren. Een bevel van den Servischen geoeralen staf verbiedt aan alle soldaten om elkaar voortaan een hand te gevenwanneer zij een groet met elkander willen wisselen, mogen zij alleen elkaars elle- bogen drukken. Wanneer er zich in een troep een cholera- geval voordoet, wordt de geheele troep dadelijk geisoleerd. De gezondheidsdienst verwisselt de uniformen, desinfecteert de tenten, wapens en karrenmaar in de dorpen en steden zijn schrijnwerkers dag en nacht bezig nieuwe witte doodkisten te maken. De achtergebleven Turken echter zien elkander stiizwijgend aan, een triomfantelijk lachje speelt in hun oogen en schijnt te zeggen //Allah is grootDe ver- schrikkingen van den broederoorlog mogen snel een einde nemen, er zullen andere bezoekingen voor in de plaats komen. De nieuwe vijand, de cholera, zal niet zoo gemakkelijk de wapens neerleggen. De Parijsche politie is met de nasporingen naar het gestolen parelsnoer nog niet veel ver der. Men weet nog niet met zekerheid, of het colier in Parijs of in Londen gestolen werd. De Parijsche postbeam'ote, die het pakje aan het loket in ontvangst heeft genomen, verklaart, dat het toen andere zegels droeg dan bij de aaukomst te Londen. Hij vestigt er voorts de aandacht op, dat tijdens het transport de zegels altijd eenigszins beschadigd Worden door het heen en weer gooien der pakjes en dat de zegels er dus te Londen opnieuw op moeten zijn aangebracht, daar ze bij aankomst volkomen onbeschadigd waren. De politie hoopt door deze verklaring den tijd te kunnen bepalen, waarop de diefstal heeft plaats gehad. De politie zal het lak van de valsehe zegels che- miseh laten onderzoeken. In een trein, die te Darmstadt aankwam heeft men het li]k gevonden van een Oosten- rijker, Eduard Brechuer, die door een onbekende vermoord moet zijn. Brechner was reiziger voor een houtkoopman te Praag. Hij had een bezoek gebracht bij een klant te Sprendlingen, maar daar niet, zooals men dacht, geld geind. De moordenaar heeft zich slechts kunnen meester maken van zijn zilveren horloge met ketting, 30 mk. in geld en een portefeuille. Een geweldig onweder heeft zich Maandag- middag boven het dorp d'Harze outlast. Het dorp, dat aan den voet van een berg gelegen is, heeft vreeselijk van de woede der elementen te lijden gehad. Het kleine riviertje de Logne werd in minder dan tieu minuten in een woedenden stroom veranderd, die alles, wat hij op zijn weg ontmoette, o.a. veel vee, mede- sleepte. Het water staat een meter hoog in de huizen. Op het oogenblik van de ramp zaten de meeste bewoners aan tafel. De oogst is vernield en in aanbonw zijnde huizen stortten in. Het water had zulk een kracht, dat een auto, die zich op den weg van Aywaille beyond, in een sloot geworpen werd. Er hadden geen ernstige ongeiukken plaats. Een tijd geleden werd de predikant Nystrom te Rusten in Zweden wegens dronkenschap afgezet. Vrijdag heeft hij zich naar deN. R. Crt. meldt, gewroken op proost Astrand te Kaimar, die zijn afzetting had bewerkt. Hij schoot hem met een revolver een kogel in het onderlijf. Bij het verhoor zeide hij, dat de kogel ook nog vergiftigd was. Nystrom is ongeveer 60 jaar. V7oigens het laatste bericht was de toestand van den proost zorgelijk. Bij een Zondag gehouden zwemfeest op het Dortmund-Emskanaal had een ernstig onge- luk plaats. In het kanaal lagen verscheidene schuiten, die als tribunes waren iugericht en waarop zich honderden bevonden. Plotseling bezweken eenige bal*ken en ongeveer 100 personen, meest vrouwen en kinderen stortten in't water. 4 personen werden zwaar gewond naar't zieken- huis gebrachlj, terwijl 10 iichtere kwetsuren bekwamen. Maandagmorgen ontdekte een werkman dat uit het Koloniaal Paleis op de tentoon- stelling te Gent een kastje verdwenen was, waariu zich een gouden zuil van 8 K.G. gewicht en 100.000 frcs. waarde bevonden had. De afdeeling werd op last van het parket onmiddellijk gesloten. Men verdenkt een der bewakers. Een vreeselijk drama heeft zich Zondag- avond in de Brusselsche voorstad 8t. Gilles af gespeeld. Een lGjarige knaap Willekerens, heeft een vrouw van 84 jaar Roze \erdickt, met een zakmes vermoord. Op 't geschreeuw der vrouw ging de vader naar boven en vond de deur ge sloten. Hij trapte de deur in en zag de oude vrouw in een plas bloed liggen. De zoon zich ontdekt ziende, wilde zelfmoord plegen doch toen zijn vader hem greep, ontwrong hij zich aan diens vuisten en sprong het raam uit. Hij viel door een lantaarn, werd ernstig gewond en moest in een ziekenhuis worden of genomen. Een vrouw te Knoxville in Tennessee had, terwijl ze bezig was, linnengoed in de rivier te wasschen, haar jongste kindje in de nabijheid te slapen gelegd, terwijl de drie an dere in de buurt speelden. Opgeschrikt, doordat deze zoo stil waren, snelde zij naar de plek waar ze waren achtergebleven en bemerkte, dat een ratelslang ze alle drie had dood gebeten. De lijkjes waren afschuwelijk opgezwollen. De moeder bezwijmde. Weer bijgekomen, zag ze,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2