Het Amersf. Dagbl. verneemt, dat de pastoor F. Koster te Hoogland bjj den ofEcier van iustitie een klacht heeft ingediend tegen de redactie van de Nieuwe Crt. c.q. den inzender van bet bericht, waariu den pastoor bij de Juni-verkiezing verweten wordt de katbolieke bevolking van Hoogland te hebbeu opgezet tegen den domine en den burgemeester van Hoogland Dezer dagen lazen wjj in enkele bladen een bericht, dat in enkele garnizoenen geen Argentjjnsch vleesch meer aan de troepen zoude worden verstrekt. Vermoedelijk in verband met dit, bericht de Nieuwe Crt. thans het volgende De proet met de levering van Argentijnsch vleesch aan het leger heeft nu zes maanden geduurd en tot voile tevredenheid van het leger- bestuur, zoo zelfs dat het beter geacht werd dan het Nederlandsch vleesch. Bij de levering is de eisch gesteld, dat de halve beesten, als hoedanig het vleesch wordt aangevoerd, van zekere ingewanden voorzien moeten zijn teneinde daarnaaa- te beoordeelen, of het dier al dan niet aan een besmettelijke ziekte heeft geleden. Nu had men met ingang van 1 Juli een nieuwen Argent jjnschen handelaar, die gunstiger a&nbiedingen deed, de levering opgedragen. De 300,0U0 K.G. vleesch door dezen leverancier verzonden bleken ecbter zonder ingewanden te zijn, toen ze in in 't land aaukwamen, waarom de intendance dit vleesch moest weigeren. Dit is oorzaak, dat men tijdelijk weer tot het gewone vleesch vervallen is. Intusschen beeft het leger- bestuur reeds met een andere firma in Argentinie een nieuw contract afgesloten, zoodat binnenkort het verstrekken van Argentijnsch vleesch aan den troep weer vo'ortgang zal hebben. De Haarlemsche berichtgever van de Tel. meldt De Haarlemsche politie heeft de hand gelegd op een gevaarlijk jongmensch. Dinsdagnacht om half 12 was er brand uit- gebroken in de auto-garage van Dr. J. van Veen, aaD de Ripperdasteeg, te Haarlem. Het brandje nam gelukkig geen grooten omvang, maar het onderzoek der politie bracht zonderlinge dingen aan het licht. Het bleek n.I., dat G. A. S., leerling-chauffeur van Dr. Van Veen, op 19 dezer in het woon- huis van den geneesheer, aan de Kinderhuisvest, wegl5enomeu had een revolver met zes scherpe patronen en een bedrag van 18 tot f 20. Vermoedelijk om den diefstal te verbloemen, heeft hjj toen reeds geprobeerd het huis in brand te steken, echter zonder resultaat. De jonge man verteerde daarop het gestolen geld in verschillende plaatsen en kwam Dinsdag weer terug. Hij ging nu naar de garage in de Ripperdasteeg en vijlde een gat in een gasbuis. Met het doel, om een ontploffiug teweeg te brengen, nam hij een stuk papier en stak dit aan. V dor hij echter met het brandende papier bij de opening in de buis was gekomen, viel het papier hem uit de hand. Waarschijnlyk vatte toen de benzinedamp uit de carburator van den auto vlam althans er volgde een ont- ploffing, waarop S. zich uit de voeten maakte. De vlammen werden door de brandweer gedoofd. De man is door den waarnemend commissaris van politie, J. A. J. Nolthenius, ter beschikking der justitie gesteld. De jonge man heeft de drie misdrijven be- kend, maar geeft geen motief voor zijn hande- lingen op. vertrokken voor de Tentoonstelling der Grafische Vakken, zich in het Paleis voor Volksvlijt naar 't expeditie-bureau begaf om de kist in ontvangst te nemen, waarin de ten toon te stellen artikelen zich bevinden, bleek, naar de H. Crt. meldt, een en ander niet te vinden. De zending nieuwsbladen met de kleurendrukken, daar heen- gezonden, bleek, evenals de kist, aangekomen, maar van het drukwerk was noch sleehts de koker voorhanden, waarin een en ander ver- pakt was geweest. Gewat Woensdagavond waren vertelt de Amster- damscbe corresp. van bet #Utr. Dbl." Fisuisse en Blokzijl op de tentoonstelling ,/de Vrouw' Max ging aan de piano zitten, preludeerde zachtjes. Louis schraapte zijn keel voor den proloog. Daar zag hij op het glim mend zwart van den vleugel eenig stof liggen, dat tijd had gehad tot een vrij dikke laag te cumuleeren. Met zijn wijsvinger veegde hij een streepje in het onrein. Toen, den vuilen vinger toonend aan het auditorium, begon hij //De Vrouw in 1913!" Snoekenslimheid. In een schoolaquarium, aldus schrijft de Dr. W. J. A. Jonkees, in „De Levende Natuur", belande onlangs een jeugdige snoek van pl.ra. 1.5 d.M. lengte. Zijn gezelschap, voor zoover 't zijn eigen klassegenooten betrof, bestond uit enkele voorntjes en een tiental stekelbaarsjes. De weerlooze voorntjes waren natuurlijk spoedig ter ziele, de //uitgebeten" lijken lagen weldra op den bodem. Het aantal stekeltjes bleef echter vooreerst constantdie wisten blijkbaar onzen sinjeur op een afstand te houden. Tot op een ochtend hij al te gulzig bleek geweest te zijnin een hoekje stond hij, het lichaain sterk in een bocht gewrongen, als had hij iets ingeslikt, wat hem hinderde. Een van de gestekelde rakkertjes had zich zeker bij zijn dood gewroken door het opzetten van zijn wapens binnen het snoekenlijf. Duur was het hapje onzen roover te staan gekomendie geduchte stekels priemden mogelijk dwars door zijn darmgestel en wij hadden raedelijden met den arme, die zoo voor zijn gulzigheid gestraft werd. Het duurde zoo een paar weken, de ziel at niets, werd steeds magerder, en ik verwachtte elken dag hem dood te vinden. Niets daarvan echter; een snoekenmaag is blijkbaar voor geen kieintje vervaard. Allea verteerde en het snoekenlijf trok weer recht. En ziet, op een goeden morgen vonden wij van vier van onze stekelbaarsjesde voorste helften keurig netjes, vlak achter de zijstekels afgebeteo. Den volgenden dag lagen er drie en daarna het restje alle op dezelfde wjjze behandeld. Commentaar overbodig het gedwongen dieet en de doorgestane pijnen hadden ons baasje blijkbaar tot nadenken gebracht en tevens de oorzaak van de doorstane ellende helder doen inzien. Een snoek steekt zich geen tweemaal aan dezelfde stekel. j van een grenadier uit Frankfort aan de Oder I< te pakken. De dader werd gearresteerd. De gewonden werden door een apotheker tijdelijk verbonden. De meesten hadden messtekea in hals en borst bekomen. Twee personen werden ernstig verwond. De anderen konden na ver bonden te zijn hun reis vervolgen. Uit Dublin wordt gemeld, dat Woensdag- middag een postbeambte aldaar bezig was met het afstempelen van brieven, toen plotseling een ontploffing volgde. De beambte brandde zich ernstig aan beide handen. Het bleek, dat de brief een hoeveelheid springstof bevatte. Droevig lot van een moeder. De vrouw van een postconducteur te Spandau bij Berlijn en moeder van twee kinderen, leed aan zwaar- moedigheid. Haar toestand verergerde dermate. dat ztj tenslotte naar een krankzinnigengesticht gebracht werd. De hoop op beterschap werd hoe langer hoe geringer en de doktoren ver- klaarden haar voor ongeneeslijk. Op grond hiervan vroeg haar man echtscheiding aan, die hij ook verkreeg. Hij hertrouwde kort daarop. Een half jaar terug trad eensklaps verbete- ring in den toestand der krankzinnige vrouw in en dezer dagen werd zjj als volkomen nor- maal uit het gesticht ontslagen. Men bracht haar voorzichtig van de scheidiug op de hoogte zij nam het bericht gelaten op, bracht dezer dagen een bezoek bij haar vroegeren echtgenoot en nam toen van hem en haar kinderen af- scheid, waarna zij zich naar Berlijn naar haar familieleden begaf, waar zij nu vertoeft. (R. N.) In de gemeente Desana bij Vercelli (Italie) had een metselaar, die boven op den kerktoren eenige werkzaamheden verrichtte, het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en naar beneden te storten van een hoogte van 45 meter. De on- gelukkige kwam met zulk een kracht neer, dat het leien dak der kerk er door be/.week. De man stierf eenige oogenblikken later aan zijn ernstige kneuzingen. Hij laat een vrouw met acht kinderen achter. Men meldt uit Nieuwediep aan het „Hbld." d.d. 22 Juli Hedenmorgen te ongeveer 11 uur, is op het fort Erfprins bij het schieten op een schijf met een kanon van 24 c.M. L/35, bij het afgaan van het schot, het sluitstuk uit het kanon gevlogen, waarbij 5 man, n.I. 2 onderofficieren en 3 miliciens' mm of meer ernstig gewond werden, in boofd- zaak aan gelaat en handen. De namen der getroffenen zijn de sergeants bchot en Slikboer, en de miliciens Mooy, Bart en Ten Bosch. Per brandard zijn zij naar het marinehospitaal vervoerd. In een goederentrein te Winterswijk werden, naar de //Zutphensche Courant" mededeelt, door het spoorpersoneel Woensdagochtend een tweetal Amsterdamsche joDgens ontdekt, die zich daar heimelijk in den trein hadden verstopt en volwens hun voorgeven op die wijze naar DuitschTand wilden gaan. Als minderjarigen werden zij door de zorgen der politie naar Amsterdam teruggebracht. Naar de Avondster verneemt, heeft het njk de oude parochiekerk te Halsteren gekocht voor de som van 3325, met de bedoeling haar m stand te houden. r 7 V'i* de di?renwereId Bij den slager L. Drukker aan het Steenwijkerdiep te Steenwhk doet zich volgens de H. Crt. het zeldzame ge'val voor, dat een foxterrier, die zelf vijf jongen heeft, ook nog de jongen van de huiskat zoogt. Zoo nu en dan komt moeder-poes zich van den welstand van haar kroost overtuigen en vleit zich heel gemakkelijk by de gansche honden- en kattenfamilie in de mand neer. 't Is een aardi<r gezicht. Toen Dinsdagmorgen de vertegenwoordiger van het //Rotterd. Nieuwsbl.", naar Amsterdam Er worden verschrikkelijke bjjzonderheden gemeld omtrent den brand, die in een groot winkelmagazijn te Binghampton, in den staat New-York, is uitgebroken en die vele slacht- offers gemaakt heeft. De brand was ontstaau, doordat een der bedienden een sigaret achteloos tusschen snippers geworpen had. Een 125tal meisjes was op de vierde ver dieping werkzaam. Zij hoorden dekretenmaar zij bleven aan haar werk, omdat zij meenden, dat het alarm sleehts een proefneming gold met de brandblusc'nmiddelen, die in het ge- bouw aanwezig waren. Toen zij door de em ployes, die door het gebouw renden, gewaar- schuwd werden, was het voor velen reeds te laat om een goed heenkomen te zoeken. Binnen twintig minuten was het reusachtige gebouw een geweldige vuurzuil. De vlammen kronkelden met ongeloofljjke snelheid langs de trappen van verdieping tot verdieping. De tooneelen die zich op de boven- verdiepiugen afspeelden moeten ontzettend ge weest zijn. De brandladders en branduitgangen waren niet meer te gebruiken, waardoor vele meisjes in wanhoop uit de vensters naar beneden sprongen en op straat te pletter sloegen. Nader wordt gemeld dat het aantal dooden insschen 50 en 60 bedraagt, terwijl bovendien een groot aantal meisjes vermist wordt en waarschijnlijk eveneens omgekomen zijn. De toe stand van twaalf gewonden is hopeioos. In den trein van Posen naar Lissa is door den vilder Franz Urbanik uit Oostenrjjk een moordaanslag gepleegd, waarbij zes personen verwond werden. Tusschen de stations Unterberg en Puschkau bemerkte de man, dat hij 70 mark miste, die hij in een lederen tasch bij zich bad. Hjj verdacht zjjn medereizigers en werd zoo woedend, dat hij zjjn mes trok en op zijn mede reizigers aanstormde. Dadelijk werd er aan de noodrem getrokken en stond de trein stil. De dader sprong uit den trein, maar sleepte een onderwijzer mede, die uit den coupe viel en zjjn been brak. Een sergeant uit Lissa ging den vluchteling achterna en kreeg hem na een vervolging van twintig minuten met behulp - Een leerling van 70 jaar. Den 27en Juli zal de zeventigjarige weduwe Ortmaus Ista de school voor volwassenen te Pre-Saint Denis bij Luik verlaten. Zij had het altjjd betreurd, dat haar ouders, die onbemiddeld waren, haar vroeger niet naar school hadden kunnen zenden. Later hadden huiselijke bezig- heden haar verhinderd kennis op te doen. Daarom heeft zij haar ouden dag, nu zjj meer tijd heeft, besteed om haar schade van vroeger in te halen en zoo zal zii den 27eu Juli het genoegen smaken haar moeite met een eersten prijs beloond te zien, (R. N.) De mjjnwerker Charles Cofferv, te Ack- worth, was toen hij van zjjn werk huiswaarts keerde, over de spoorbaan gegaan, omdat dit de naaste weg was. Hij werd aangereden door de locomotief van een trein, die hem, met ge- broken ribbeu en worden aan het hoofd, tusschen de rails wierp. De ongelukkige bleef bij ziju voile kennis, maar hjj was zoo zwaar gewond, dat hjj zich niet verroeren kon. Eerst den volgenden morgen vond men hem en droeg hem naar het ziekenhuis, waar hij vertelde dat hjj in dien nacht niet minder dan 40 treinen over zich heen had zien gaan. Hy is kort na zijn opname overleden, zoowel aan zijn wouden als tengevolge van de doorgestane angst. Negers als slavenhandelaars. Een Amerikaansche schrjjver vertelt eenige bjjzonder heden over de geschiedenis der slavernij in de Vereenigde Staten en wel over een merkwaardig gedeelte hiervan, namelijk over den slavenhandel onder de zwarteu. Niet alleen de blanken hadden zwarte slaven, maar ook de negers traden als heerschers over hun stamgenooten op. Vrij- gelaten negers kochten zwarte slaven, evenals in Afrika de slavenhandel door de inboorlingen zelf gedreven wordt. De verhoudingen, die hier dikwjjls door ontstonden, waren afscbuwelijk. Zoo liet een neger, die de zoon van een vrije blanke vrouw was, zich overhalen om zjjn vader, die slaaf was, te koopen. Dat ging goed tot op den dag, dat de vader zijn zoon op een bescheiden wijze verwijten deed over een daad, waardoor hij zich gekrenkt voelde. Tot straf verkocht de zoon zijn vader aan een slaven- handelaar in het Zuiden, die wegens zijn wreedheid bekend was, om zoodoende zjjn vader, zooals hij 't noemde, //more's te leeren." Een ander geval vertelt van een vrjje negerin, wier man tegelijkertjjd haar slaaf was. Op zekeren dag kreeg zij twist met haar echtgenoot en verkocht hem in een driftige bui aan een slaven- handelaar. Het berouw volgde echter op de zonde zjj dacht weldra aan het gezellige leven, dat zjj met haar man gehad had haar huis scheen haar zoo verlaten toe, dat zij spoedig besloot hem weer terug te koopen. Maar het was te laat. De slavenhandelaar had op zjjn beurt den man weer aan een ander verkocht en het was onmogelijk hem weer terug te krijgen. Hoe alle familiebanden dikwijls verbroken werden, bewijst het geval van een neger, die om zjjn vrouw, die hij als slavin verkocht had, weer terug te krijgen, zjjn kinderen als slaven verkocht. Het is zelfs wel voorgekomen, dat neger-slaven- handelaars in blanke landverhuizers handel dreven. Zoo geraakten twee Duitsche families, die te arm waren om de reis te betalen, in handen van een neger, die hun geld had voor- gescboten op voorwaarde, dat zij een tydlang als slaaf voor hem zouden werken. In Virginia werd een wet uitgevaardigd, om te verhinderen, dat negers in het bezit van blanken en Indianen kwamen. In 1860 bezaten 132 negers 390 slaven. In dien tijd waren er meer dan 6000 negers in Noord-Amerika, die slavenhandelaars waren. Daaruit is de tegenstand van een aantal negers tegen de afschaffing van de slavernij te verklaren. De soldaten van de noordelijke staten vkn Amerika zijn door zulke negers op de gruwelijkste wjjze vervolgd. Een tweetal kinderen, een knaapje van 10 en een meisje van 3 jaar, speelden in de duinen op het eiland, juist bjj Hannover. Zjj hadden een diepen kuil gegraven en zjjn blijk baar onder het afschuivende zand bedolven. Den volgenden morgpn werden de lijken der beide kinderen van onder het zand te voorschijn gehaald. Het R. N. bevat het volgende verhaal omtrent iemand die niet langer millionnair wilde zjjn. Na drie jaren vruchteloos gezocht te hebben, heeft men een jongen millionnair John O'Brien, uit New-York, dien men reeds lang doodwaande, teruggevonden. Nadat de jonge man in 1910 zijn studien aan de Columbia- universiteit volbracht had, verdween hij plotseling. Zjjn kameraden geloofdeu, dat hij het slachtoffer van een misdaad geworden was. Dezer dagen herkende een van zijn vroegere vrienden hem, niettegenstaande zijn met roet en kolenzwart bedekt gelaat, in een der machinisten op een station van den Pacificspoorweg. De doodge- waande verkiaarde, dat hij eenvoudig uit New- York verdwenen was, omdat het leven van millionnair hem tegenstond. Het najagen van allerlei pretjes verveelde hem. Hij vertelde voorts, dat hij zeer tevreden met zijn nieuwen werkkring was, die hem jaarlijks 1500 dollar opleverde, en dat hij niet voor de grootste schatten der wereld zijn nieuwe positie tegen zijn oude wilde ruilen. Een dame die met haar zoontje van Parijs naar Cherbourg reisde viel gedurende de reis in slaap. De kleine begon toen om zich bezig te houden naar buiten te kijken en uit het raampje van den coupe te hangen. Tusschen Neuilly en Carentau heeft het kind waarschijnlijk zitten morrelen aan de deur van den coupe, die niet al te best sloot. De deur is althans opengegaan en het kind uit den trein gevallen. Toen de zorgzame moeder na eenigen tijd wakker werd, was het kind verdwenen. Zij trok dadelijk aan de noodrem. De trein stopte, een conducteur en medepassagiers gingen een eindweegs de lijn afzoeken, evenwel zonder resultaat. Alle nasporingen naar het kind waren nutteloos. In geen land schijnt de prikkellectuur zulk een schadelyke werking uit te oefenen op de verbeelding der jeugd als in Duitschland, schrijft de Tel. Daar hoort men bijna iederen dag van schooljongens en -meisjes, die zich om nietigheden van het leven berooven, van kinderen, die het. ouderlijk huis ontvluchten, van jongelui, die rooversbenden vormen. Thans komt weer uit Kiel een tragicomische Indianengeschiedenis van Kieler jougens. In de nabjjheid van Kitze- berg bemerkte een politieagent aan het einde der vorige maand een tent, die hij daar nog nimmer te voren gezien had. Met de revolver in de hand trad hy behoedzaam binnen, den aanwezigen toevoegende, zich rustig te houden. In de tent echter bevonden zich sleehts de slotenmakersleerling Popp en de 17jarige Lubius. Nadat nog eenige andere politiebeambten waren gehaald, begon men het dievennest te doorzoeken. Men vond een groote hoeveelheid van allerlei dingen, zooals wijnflesschen, chocolade, sigaren, leege petroleumkannen, ijswafels, aardappelen, werktuigen, knuppels, zoogenaamde ploerten- dooders, waardevolle tapijten, enz. enz. Dit alles was door de beide kwajongens bijeenge- stoleu te Kitzeberge en omgeving, waar zij niet minder dan elf diefstallen hebben gepleegd. De knapen zelf zagen er zeer verwaarloosd uit, hadden sleehts sandalen aan de voeten, geen hemd meer aan het lijf en zaten vol vuil. Bjj hun verhoor verklaarden zij, in Indianenboeken en ge'illustreerde romans zooveel van het avon- tuurlijk kampleven in het wilde Westen gelezen te hebben, dat zij aan de verzoeking niet langer weerstand hadden kunnen bieden, dat alles zelf eens te ondervinden. Hun tent hadden zij met eeht Indiaansche sluwheid in een dicht begroeid kreupelbosch opgeslagen. Over dag en's nachts gingen zij op buit uit, en vaak keerden zij, met wyn'kisten of andere groote voorwerpen beladen, in hun schuilhoek terug, waarin zij drie voile weken woonden, zonder dat zij ooit ergens waren aangehouden Om zich in hun hoi niet te vervelen, hadden, zij een geheim- schrift uitgewerkt en teekeningen van de Kieler haven gemaakt. Een van die schetsen droeg de onderteekening//Popp, rooverskapitein, en Lubius, opperhoofd der Sioux". De knapen werden geboeid naar Kiel gebracht, waar Popp aan het gerecht overgeieverd en Lubius aan zjjn ouders teiuggegeren werd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6