No. 5946. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 26 Juli 1913. 53e Jaargang. Binnenland. ?ES131EEI HWIJZSI. Gemengde beriehten. TWIBEEEDBI BL-AJD. FEUILLETON. Predikbeurten. Bij de gisteren in het district Amsterdam 111 gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn 9254geldige stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers is 16516. Gekozen is de heer E. Bolak (s. d. a. p.) met 4831 stemmen. Op den heer P. Otto (u.-l.) waren 2378, op Mr. P. J. Reijmer (r.-k.) 1828 en op den heer D. Wijnkoop (s. d. p.) 217 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 17 Juni werden in dit district uitgebracht 12785 geldige stemmen en werd Mr. P. J. Troelstra gekozen met 7309 stemmen. Verder verkregen toen de heeren Mr. B. E. Asscher (u.-l.) 2518, Mr. P. J. Reijmer (r.-k.) 2781 en D. Wijnkoop (s. d. p.) 177 stemmen. (N. R. Ct.) Gisteren zijn te Rotterdam voor district 1 candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heeren D. de Klerk, (lib.)% B. J. Gerretson, (Chr.-Hist.,) B. de Zeeuw, (s. d. a. p.,) en Dr. W. van Ravesteyn Jr., (s. d. p.) De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt in de Stct. bekend dat bij Kon. besluit van 1 dezer eenige wijzigingen en aanvullingen zijn gebracht in de bepalingen betreffende de met gedrukte stukken gelijkgestelde stukken en in die aan- gevende welke na den druk aangebrachte bij - voegingen, doorhalingen en aanduidingen, in per post te verzenden gedrukte stukken, nieuws bladen en monsters zijn toegelaten. Dientenge- volge wordt toegelaten de verzending als drukwerk van stukken voorzien van opgewekte punten of letters, ten gebruike van blinden, ook al hebben deze zendingen het karakter van briefwisseling de vermelding van den naam of de firma van den afzender, ook door middel van onder- teekening, van het beroep, van de woonplaats, met aanduiding van de straat, het huis- en telephoonnummer en het telegramadres van den afzender, alsmede van den dag der afzen- ding op alle gedrukte stukken, onverschillig inhoud of karakter, evenals op de omslagen of op de adresstrooken dier zendingen de vermelding van een index- of controle- nummer op den omslag of de adresstrook van gedrukte stukken of op die stukken zelve in beurs- en marktberichten, catalogussen, prijscouranten en prijsnoteeringen de invulling of verandering van cijfers, alsmede de nadere aanduiding van de prijzen door middel van enkele woorden, als geldig totcom- missiepet. franco wal en dergelijke. Onder prijsnoteeringen zijn te rangschik'ken alle prijsberichten, ook die in den vorm van circulaires, onverschillig het aantal der daarin genoemde artikelen de kaartformulieren tot bestelling ofaanbieding van boeken, plaat-, muziekwerken enz:, dienst- baar te maken tot bestelling of aanbieding van alle uitgaven van den boekhandel, dus ook van schrijf- en teekeucursussen, gedrukte formulieren en kalenders van allerlei aard de bijvoeging van gelukwenschen, betuigingen van dank of van rouwbeklag en dergelijke, uitge- drukt in ten hoogste vijf woorden of door middel van algemeen gebruikelijke letters zooals p. f., p. c., enz., zoowel op naam- of zoogenaamde //Gij schijnt een flink man te zijn" zei Hubert, die zich tot den man voelde aangetrokken. Hem de hand toestekende vervolgde hij op harte- lijken toon //Sla toe, Grates, wij willen goede vrienden worden. Ik beschouw het als een goed voorteeken dat gij de eerste zijt, dien ik in mijn nieuwe woonplaats ontmoet. Zooals gij de kudde hoedt, zal ik de menschen moeten hoeden, de booze van de goede hebben tescheiden. Ik hoop mijn moeilijk ambt zoo goed te ver- vullen, als gij het uwe vervult. Mijn wil is goed en ik hoop, dat de Hoogste Rechter mij zijn bijstand niet zal onthouden." //Amen zei de herder plecbtig, terwijl hij het hoofd ontblootte en het oog hemelwaarts richtte. Nu legde hij zijn eeltige rechterhand in die van den jonkman, keek hem ernstig aan en sprakGods bijstand hebben wij alien noodig en U wel in het bijzonder wegens de groote verantwoordelijkheid, die uw ambt u oplegt. GiJ zijt nog jong en bezit dus nog niet veel ervaring, maar uit uw woorden blijkt, dat gij het recht beschouwt als iets heilig's. Daarom zal de onschuldige nooit voor u behoeven te sidderen, daarom zal over uw werk Gods zegen niet uitblijven //Amen antwoordde Hubert met een harte- lijken handdruk. //Maar kom wat bp mij zitten visitekaartjes, als op Kerstmis- en Nieuwjaars- kaarten de bijvoeging van geknipte patronen bij mode- journalen, welke vallen onder de wettelijke omschrijving van nieuwsbladen gegeven, mits de- patronen blijkens daarop voorkomende gedrukte aanwijzingen een geheel uitmaken met het nommer of exemplaar waarbij zij zijn gevoegd en de vermelding op de omslagen of op de adresstrooken van nieuwsbladen en monsters, alsmede op de monsters zelve of wel op eene bij de' monsters gevoegde open mededeeling van den naam of de firma van den afzender, het beroep, de woonplaats, met aanduiding van de straat, het huis- en telephoonnummer, en het telegramadres van den afzender. TER NEUZEN, 25 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.8 Thorshaven. Laagste 756.5 Nice. Verwachting tot den avond van 26 Juli Meest matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. In de op a.s. Maandag, des namiddags te 2.30 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. Ingekomen stukken. /fanbieding gemeenterekening over 1912. Benoeming leeraren hoogere burgerschool. Aanbevolen worden voor Wis-, natuur- en werktuigkunde en cosmo- graphie de heeren W. Estor en A. D. Nathans; Schei-, plant- en dierkundede heeren Dr. W. Middelberg en P. Muller Fransche taalde heeren D. Klerk, W. Temmerman en H. Nieuwenhuyze Hoogduitsche taal en letterkundede heer W. J. Noordhoek, mej. J. Valeton en mej. G. L. Horn Engelsche taal en letterkundede heeren F. D. de Soet, A. Speijer en A. C. Stehouwer Gymnastiekde heeren K. Duizendstra, L. v. d. Steen en Th. Postma Hand- en rechtlijnig teekenen de heeren A. Scherpenhuijsen, L. G. van der Eijk en C. J. J. Bosch. Naar men ons mededeelt is sedert eenige dagen een der jeugdige leerlingen van de Chr. school alhier ernstig ongesteld en wil het gerucht dat die ziekte eeu gevolg zou zijn van eene op school ontvangen kastijding. De gemeente- politie stelt hieromtrent een onderzoek in, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Een opgeschoten jongen, zekere 0., vond gisteren in de omgeving van het voetbalveld een losse patroon, vermoedelijk door een der vestingartilleristen aldaar verloren bij de dien dag aldaar gehouden oefeningen. Hij wilde die patroon ook eens afschietea en zette deze met een kram vast. Toen hij daarop op de patroon sloeg, om die te doen ontploffen, sprong de huis uiteen en verwondde den onvoorzichtigen jongen deerlrjk aan hand en pols, zoodat hij genoodzaakt was ten spoedigste geneeskundige hulp op te zoeken, om zich te laten verbinden. Bij het lossen der lading balken, uit het Belgische stoomschip //Graanhandel" kreeg de 29jarige gehuwde werkman J. Hamelink Cz., en vertel mij wat van Zeltingen. Ik ben wel goed bekend met het wetboek en allerlei ver- ordeningen, maar niet met de gebruiken, die hier langzamerhand de kracht van wetten hebben gekregen. In deze streek ben ik nog nooit geweestkom dus bij mij zitten en laten wij wat praten." Hubert was in den loop van het gesprek opgestaan toen hij nu zijn vroegere zitplaats weer innatu, vond hij tot zijn verrassing het tooneel lager op den berg geheel veranderd. Daar zag hij een menigte jonge mannen en meisjes, oude menschen en kinderen, van ver- schillende kanten een hoogte beklimmen. De kinderen dijoegen bundels stroo en rijshout lachend en sehertsend rolden eenige knapen een groot rad tegen de helling op. Een andere schaar jongelieden kwam zingend uit het dorp met een versierden staak, die even- eens naar den top der hoogte werd gebracht. Hubert keek met belangstelling naar dit vroolijke bonte gewoel. Boven gekomen zijnde, plantten de knapen onder luid gejuich den bont ver sierden staak in den grond. Het ondereinde van den staak was bijna ge heel bedekt met doeken, linten, blinkende sie- raden, bloemruikertjes en nog andere voorwerpen. Boven aan den staak vormden groene ranken met vaantjes en goudpapier een reusachtige kroon. Andere jonge lieden waren bezig met het opstapelen van hout en rijs, terwijl eenige meisjes het rad met stroo omwikkelden en weer andere lange vlechten van stroo maakten. een uit den takel vallenden balk op het hoofd. Hij beliep daardoor een wonde en was dermate ongesteld, dat hij naar huis moest worden gebracht. Naar wij vernemen was zijn toestand later oogenschijnlijk veel ernstiger geworden en vreest men voor hersenschudding. Bij het gisteren te 's Hertogenbosch ge houden examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer A. Janse te Schoondijke. In de gisteren te Hulst gehouden ver gadering van de leden der Eerste Nederlandsche Gooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent werden herbenoemd tot leden van het be- stuur de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, E. J. de Klerk en P. Vereecken. In plaats van de heeren Lev. de Feijter en H. W. Vollenboven van Daalen, die beiden niet meer in aanmerking wenschten te komen werden benoemd tot bestuurslid de heeren Jac. Dekker Fz. te Boschkapelle en J. J. Huijssen te Zaumslag (Othene). Tot voorzitter werd herbenoemd de heer Baton Collot d'Escury, en in plaats van den heer Lev. de Feijter tot lid van het dagelijksch bestuur de heer P. Lindenbergh te Wemeldinge. Koewacht. J. Dierick, zoon van den heer A. Dierick alhier, slaagde deze week voor het toelatingsexamen voor de R. K. Hoogere Burger- school te Nijmegen (Canisius-college.) Ylissingen. Dezelfde personen, die een ver- zoek aan den gemeenteraad hebben gericht om den heer P. Merckens, het in district II herkozen anti-revolutionair lid niet toe te laten, omdat zij meenen, dat bij de verkiezing informaliteiten hebben plaats gehad, die invloed op den uitslag kunnen gehad hebben, hebben thans wederom een verzoek gezonden om ook het herkozen katholieke lid den heer J. J. Klijberg niet toe te laten. Deze heer is bij herstemming gekozen, doch natuurlijk zou indien de uitslag van de eerste stemming anders was geweest, ook veel kans op een anderen einduitslag hebben bestaan. De verplaatsing van het Belgisch Loodswezen. De Vliss. Crt. schrijft Naar aanleiding eener particuliere audientie, die twee katholieke inwoners vanVlissingen Woensdag te Brussel hadden bij Zijne Excellence Paul S'^ers, Minister van t Zeewezen, de Posterijen en de Telgrafie, kunnen wij tot ons genoegen het blijde nieuws mededeelen, dat bet gevaar voor eene overplaatsing van 't Belgisch Loods wezen, althans voorloopig als afgeivend mag worden beschouwd. Maar tevens is bij die audientie ten duide- lijkste gebleken, dat de Minister zulk een overplaatsing niet alleen zeer goed uitvoerbaar acht, maar ook van meening is, dat Zijn loods- dienst zich daarbij heel gemakkelijk zou kunnen aanpassen. Aan de katholieke geestelijkheid alhier bracht de Minister hulde voor de ijvere zorg, waar- mede zij waakt, evenzeer voor de geestelijke1 belaugen der Belgische als der Nederlandsche parochianen. Tevens mochten de beide heeren de minzame toezegging erlangen, dat de Minister nimmer eene beslissing, zooals gevreesd werd, zal nemen, alvorens hun welwillend gelegenheid te hebben gegeven, nogmaals in zijn Kabinet de belangen te komen bepleiten, die door zulk een over plaatsing zouden worden geschaad. z/Dat zijn de toebereidselen voor dezen iSint Jansavond, die hier met zonsondergang zal worden gevierd",- sprak de herder. //Uit.alle dorpen in den omtrek zijn de menschen naar Zeltingen gekomen om volgens oud gebruik het feest te vieren van het keeren der zon in hunne woonplaatsen heeft de overheid deze feestviering verboden." z/Wat beduiden dat rad van stroo en dien stang Bij ons aan den Rijn kent men dit gebruik niet." De herder lachte en zei//Ieder huisvader geeft gaarne wat stroo, hout en rijs om het St. Jansvuur, het rad en de fakkels te maken. Met zonsondergang wordt het rad aangestoken en door twee jongelingen den berg at, de Moezel ingedreven. Komt het rad zonder onge- vallen in de rivier, dan voorspelt dit een goed wijnjaar. De jongelingen geven heimelijk hun hoofdman de kleine geschenken, die daar aan den staak zijn bevestigd. Zoo aanstonds kiest elk meisje een van die geschenken en de gever van het geschenk heeft dan het recht om over het Sint Jansvuur te springen met het meisje dat zijn feestgave koos. Ook dit heeft eene voorspellende beteekenis door het toeval bijeen- gebracht om den sprong over het Sint Jansvuur te doen, heeft al menig jong paar binnen het jaar bruiloft gevierd. Het is een aardig gebruik en ik begrijp niet waarom de overheid in de omliggende dorpen zulk een onschuldige feest viering verbiedt." //Ik beb ook wel lust om mijn geluk eens Nog bleek in den loop der audientie, dat de Minister overtuigd is van de goede ver- standhouding tusschen het Nederlandsche en Belgische Loodsencorps. Natuurlijk zijn er ook punten ter sprake gekomen, die niet voor publiciteit geschikt zijn. Daags voor de audientie, die reeds de vorige week was toegezegd, had Zijne Excellence een drietal uren te Ylissingen vertoefd, om zich door eigen aanschouwing van verschillende zaken, den Loodsdienst betreffende, op de hoogte te stellen. RECHTSZAKEH. Het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep uitspraak doende in de zaak van E. L., echtgenoote van L. C. van S., zoogenaamde deskundige, vroeger te Ylissingen, thans te Vlaardingen, en veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, verminderde die straf tot een half jaar. Zondag 27 Juli 1913. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Qnwelkome gasten. Eergisterenavond kwam een dertigtal woon- wagens met zigeuners te IJmuiden aan en vormden daar een kamp op een veld aan den Rijksstraatweg. Des nachts kwam een patrouille cavalerie uit Haarlem om toezicht te houden en even- tueele ongeregeldheden te voorkomen. Gistermiddag zouden zij met behulp van de Rijkspolitie, die voor de feesten was over- gekomen, worden verwijderd, doch slaagde men hierin aanvankelijk niet, omdat de mannen doodleuk op de paarden wegreden en de wagens met de bewoners lieten staan. Later op den dag zijn ze toch door de politie over de grenzen der gemeente gebracht. (Hbl.) Nachtvorst in Juli. Naar men uit Sneek aan het Hbl. meldt, heeft het in de buurt van die stad eergisterennacht gevroren. te beproeven en den sprong over het Sint Jans vuur te wagen", verklaarde Hubert en zijn landschapsteekening aan den herder toereikend zeide hij //Doe mij een genoegen, oudega naar beneden en maak dit schetsje aan den staak vast. Niemand kent mij, niemand heeft me hier gezien en nu wil ik toch eens weten, wie het toeval aan mijne zijde zal brengen. De oude zei geen woord. Hij keek naar twee meisjes, die zich van de overige hadden afge- zonderd en eenige schreden hooger op den berg zaten. Zij waren bezig met het winden van fakkels en keuvelden daarbij gezellig, met den rug naar de beide mannen gekeerd. Vervolgens vestigde hij een doordringenden blik op Hubert, alsof hij diens geheimste gedachteu wilde raden. Toen stond hij op en zonder een woord te spreken, ging hij de hoogte op om langs een omweg de groep jongelieden bij den staak te bereiken, zonder door de beide meisjes gezien te worden. Hubert volgde het bonte gewoel daar beneden met groote belangstelling. Ook richtte hij rneer- malen den blik op de beide meisjes zijn nieuws- gierigheid werd echter niet bevredigd, hij kreeg haar gelaat niet te zien. De een was groot en slank, de ander klein en gezet, beiden droegen dezelfde kleeding. Aan de drukke gebaren, het afgebroken praten en gichelen was wel te bespeu- ren, dat zij in vroolijke stemming ver- keerden. (Wordt vervolgd.) Mervormde Kerk. Ter Neuzen. 9i,, dhr. L. Smallegange, Bijbelcolporteur te Breda en 2 n., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. A. Timmerman. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. 6. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr. en 2 u., dhr. Smalle- gange, van Breda. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9* u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerlcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u., Ds. De Walle, van Zaamslag en 2 u.j leeskerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. A. v. d. Heijden, nit Den Haag. Evangelisatielokaal Kloosterzande). Kloosterzande. 94 u. en 2 u., dhr. J. W. Geels, Theol. student te Amsterdam. Lokaal „Eben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan). Ter Nenzen 5>- n., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5