A I g e m e e n Nieuws- en Adverteiftiebl&ti ZeeHW8cb-Vlaasderea. No. 5946 Zaterdag 26 Juli 1913. 53' daargang. o r BIMgEITIBAAD. Binnenland. Gemengde berichten. BLAD. H E R I J K van Maten en Gewichten. Landbouwberichten. Ileschrijving der Vlascultuur en Vlas^ industrie in Nederland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich by alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVERTKNTIENi- Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. n Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing aerzelfde sdvertentie *ordt de pr^s si edits tweemsal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend Telftfoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLA6 maken by deze bekend dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden te ZAAMSLAG in het Gemeentehuis op Dosiderdag 31 Juli a. s., van 912 uur en van 1 —5 en op Vrijdag I Augustus van 8—12 uur; dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van's Rijks scbatkist d. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter T en dat er, by verzuim of verhindering om van de onder a ge- noemde zitting gebruik te maken, nog ge- legenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het [Jkkantoor te Middelburg op 14 en 15 Augustus van 912 en van 1—4 uur en na 30 Augustus elken Donderdag en Vrijdag van 9—1 uur; f. dat de milligramgewichten niet op de her- ykzitting, maar alleen aan de IJkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Zaamslag, den 18 Juli 1913. JOH* DE FEIJTER, Burgemeester,. C. J. DE VRIES, wd Secretaris. De Staats-Ct. bevat het besluit van 19 Juli 1913, tot uitvoeriDg van artikel 375, eerste lid, van de lnvaliditeitswet, voor zooveel die be- paling betrekking heeft op renten, .als bedoeld in de artikelen 369 en 370 dier wer. Jubileumpostzegels. Het Stbl. n°. 353 bevat een Eon. besluit van den 23sten November 1912, waarbij wordt be- paald, dat ter gelegenheid van bet eeuwfeest aan Nederlands herstelde onafhaukelijkheid van Rijkswege jubileumpostzegels worden uitgegeven. De jubileumzegels dragen de beeltenissen van de Koningin en van de KoniDgen der Nederlanden, dan wel een aan de berdenking van het eeuwfeest gewijd deeoratief ontwerp. Zij zijn, zoolang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels, verkrijgbaar in de waarden van 21/2, 3, 5, 10, 121/'J, 20, 25, 50 cent en van 1, 21/3, 5 en 10 gulden. Op de jubileumpostzegels zijn dezelfde be- palingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels. Naar de Tel. verneemt, bebooren de beeren Duijs, Hermans, Schaper, Ter Laan, Spiekman en Vliegen tot degenen die in de vergadering van de leidende personen der S. D. A. P. hebben gestemd voor het aanvaarden der Minister- portefeuilles. Hetzelfde blad heeft den heer H. Van Eol, socialistisch lid der Eerste Earner die Maandag van zijn groote reis is teruggekeerd, naar zijn meening gevraagd over het besluit van de leiders der S. D. A. P. om de drie aangeboden Minister- portefeuilles te weigeren. De heer Van Eol deelde mede, dat hij zich met dit besluit volstrekt niet kan vereenigen. Zijn meening is, dat de S. D. A. P. de portefeuilles had moeten aan- nemen, natuurlijk met een scberp omschreven doel en op zeer duidelijk vastgestelde voor- waarden. Zij had dat tnoeten doen terwille van algemeen kiesrecht en Staatspensioen. Dat de sociaal-democraten aan de totstandkoming van die zaken zullen medewerken, achtte bij in de gegeven omstandigheden niet geheel voldoende ze hadden ze zelf kunnen en moeten brengen. //Het Volk" ontvangt verscheidene ingezonden stukken, waarin opgekomen wordt tegen het feit, dat de partij-conferentie besloot het reeds uitgeschreven buitengewoon congres niet te doen doorgaan. TER NEUZEN, 25 Juli 1913. In ons nummer van jl. Dinsdag werd abusief gemeld dat de heer U. F. M. Dellaert van Westdorpe te Nijmegen behaalde het eind- examen hoogere burgerschool met 3jarigen cursus. Dit moet zijn 5jarigen cursus. Bosclikapelle. Naar wij vernemen zal het nieuwe kerkho'f, recht tegenover den ingang der kerk gelegea, binnen een paar weken worden gewijd om daarna in gebruik te worden genomen. Het zal een groote verbetering zijn. Het in gebruik zijnde kerkhof is op veel verderen afstand gelegen, terwijl de weg er keen bij regenachtig weder voor het grootste deel een slijkerig voetpad .en een drassige weide is. Algemeen wordt hier in den laatsten tijd geklaagd over de sterfte onder kuikens en poelies, Er zijn kippenhouders, die ter nauwernood het tiende deel hunner jonge dieren overhielden. Deze week stierf hier bij een arbeider een waardevol varken. z/Niets bijzonders" zal men zeggen. Dat is het ook nietmaar wel is een bij- zonderheid gelegen in de omstandigheid, dat het dier niet verzekerd was, niettegenstaaude hier eene zeer bloeiende varkensverzekering bestaat. En het gevolg was, dat bij vele ingezetenen eene inteekenlijst werd gepresenteerd of eene bijdrage gevraagd om een ander varken- te koopen, wat zal gebeuren, dank de milde giften. Was de eigenaar lid geweest der verzekering, dan had hij zich het zeer onaangename werk kunnen sparen van een beroep te moeten doen op de liefdadigheid van talrijke personen, maar was hem eenvoudig zijn /eigen" geld uitbetaald uit zijn „eigen" kas. Want men zij er wel van doordrongen, dat men volstrekt met zijn eigen geld uit eigen kas wordt betaalch en er in 't geheel geen kwestie kan zijn van eene aalmoes of eene ondersteuning, indien men eene uitkeering ontvangt uit een bond of eene vereeniging, waaraan men zyne contributie betaald. Invoer van fokgeiten van Zwitserseh ras. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar bet Groot hertogdom Hessen begeven; ten einde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwitschersche Saanenras aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaineplaats alle onkosten inbegrepen, 45.te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Earner van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere per sonen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich voor 5 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. (Veevolg). De inkrimping van den vlasbouw is om verschillende redenen te betreuren. Vooreerst is het vlas voor den landbouwer een zeer waarde vol gewas in de vruchtopvolging, omdat het vroeg het land verlaat en tevens een uitstekende dekvrucht voor klaver is. Doch ook voor de landarbeiders is het vlas boven vele andere gewassen te verkiezen, omdat het veel werk geeft in een tijd, dat er anders in den landbouw voor de arbeiders weinig te verdienen valt indien althans het vlas op de boerderij van de zaadbollen outdaan wordt. De hoeveelheid arbeidsloon, diealsdanperH.A. vlas moet worden uitgekeerd, is ongeveer even groot als die voor den verbouw van veel arbeia eischende gewassen als aardappelen en suiker- fcieten moet worden betaald. Geschiedt ook de verdere bewerking van het vlas, bestaande in bet roten, braken en zwingeleD op de boerderij, o^ althans in de streek waar het verbouwd wordt, dan is er wel geen ander gewas, dat aan de arbeiders op het land zooveel arbeids- gelegenheid geeft als het vlas. Zeer jammer is het daarom, dat een aanzien- Ijk deel van het hier te lande geproduceerde riwe vlas niet in het land zelve bewerkt wordt, maar in onbewerkten toestand naar het buiten- idi.id moet worden gezondea. Hoewel de dien- aangaande beschikbare statistieken aan betrouw- baarheid te weDScben overlaten, schijnt toch wel te mogen worden aangenomen, dat ruim de helft van al het hier te lande verbouwde vlas onbewerkt het land verlaat en het zijn juist de betere soorten vlas, die worden uitge- voerd. Dit wijst er op, dat onze vlasindustrie voor de Belgische moet onderdoen, hetgeen wel in de eerste plaats moet worden toege- schreven aan de bijzondere geschiktheid van de rivier de Leije voor het rootproces. Daaraan is het in hoofdzaak te danken, dat vooral van de betere soorten vlas in Belgie een duurder betaald product kan worden verkregen dan bij de hier te lande van ouds gebruikelijke methode. Intusschen wordt ook op enkele plaatsen op de Zuid-Hollandsche eilanden de Belgische methode van roten met goed gevolg toegepast, terwijl naar het schijnt ook de roting in warm water die op eene fabriek in Friesland en eene in Groningen wordt aangewend goede resul- taten kan geven. Wellicht is het mogelijk, dat de industrie zich in deze richting verder kan ontwikkelen. De aard van de vlas-nij verheid loopt in de verschillende provincien nogal uiteen. In Groningen wordt zij alleen uitgeoefend in een 8tal kleine, door sto.om gedreven fabrieken, die over de noordeltjke kleistreek verspreid liggen en die slechts een zeer klein deel van den vlasoogst in deze provincie verwerken. Zij hebben nooit een invloed van beteekenis op de uitbreiding der vlascultuur in Groningen uitgeoefend. In Friesland is het vevband tusschen cultuur en industrie veel nauwer. Niet alleen wordt bijna al het hier verbouwde vlas ter plaatse verwerkt, maar men kan zelfs zeggen, dat, indien het vlas niet meer in Friesland ver werkt kon worden, de cultuur nog veel meer zou zijn ingekrompen dan thans reeds het geval is. De bodem van Friesland is n.l. voor het grootste deel weinig geschikt voor den verbouw van fijn vlas en men teelt het gewas dan ook voornamelijk om aan de talrijke arbeidersbevolking, die voor de op groote schaal gedreven aardappel- en suikerbieten- cultuur noodig is, in den winter arbeid te ver- schaffen. Vlasfabrieken worden in Friesland slechts twee aangetroffen, beide in de gemeente Tiet- jerksteradeel. Overigens wordt bijna al het in Friesland geproduceerde vlas door de land arbeiders in den winter voor rekening van verbouwers of van commissien voor werkver- schaffing verwerkt. De arbeidstoestanden in de Friesche vlasbewerking laten veel te wenschen over. Hoewel in de laatste jaren wel ver betering is gekomen, werken toch nog vele arbeiders in kleine „braakhokken" waar zij veel onder de sterke ontwilskeling van stof te lijden l^ebben. De geringe rentabiliteit van het bedrijf staat het aanbrengen van verbeteringen in den weg. De streek, waar de vlas-industrie van ouds de grootste beteekenis heeft verkregen, vormen de Zuid Hollandsche eilanden, met de gemeenten Ridderkerk, Hendrik-Ido-Ambacht en 's-Gra- vendeel als middelpunten. Men treftdaar meer- dere vlasserijen aan, die meer het karakter hebben verkregen van zuivere industrieele on- dernemingen. Zoo waren er in 1912 in de gemeente Ridderkerk 7 vlasfabrieken met 237 arbeiders, in Hendrik-Ido-Ambacht 7 fabrieken met 213 arbeiders en in 's-Gravendeel4 fabrieken met 131 arbeiders. Deze ondernemingen maken van stoomkracht gebruik. Daarnaast zijn er ook vele landbouwers, die als nevenbedrijf een grootere of kleinere hoeveelheid vlas verwerken. Het aantal dezer vlasboeren is in vergelijking met eenige tientallen jaren geleden sterk afgenomen. Het op de Zuid-Hollandsche eilanden verwerkte vlas wordt voor een groot deel van elders aangevoerd. Het product, dat men in Zuid- Holland volgens de van ouds gebruikelijke methode van roten in slooten met stilstaand water verkrijgt, is z.g. blauw vlas. In de laatste jaren wordt echter op enkele bedrijven ook de Belgische methode van roten, waarby men z. g. geel vlas verkrijgt, met succes toege past. Evenals in Groningen, wordt in Zeeland slechts een zeer klein gedeelte van den vlasoogst in de provincie zelf bewerkt. Dit geschiedt, behalve op kleine schaal in het naby gelegen Eoewacht, uitsluitend op het eiland Schouwen met Dreischor als middelpunt. De vlasbewerking wordt daar geheel beoefend als klein bedrijf. De ondernemers zijn veelal land arbeiders, die in den zomer in loonarbeid by de landbouwers werken. Zij koopen van de landbouwers in de omgeving eene kleine hoe veelheid vlas, die zij in den winter voor eigen rekening bewerken. Doordat het water, waarin geroot moet worden brak is, verkrijgt men op Schouwen z.g. wit vlas. De aard van het vlassersbedrijf in westelijk Noord-Brabant komt vrij veel overeen met die in Zuid-Holland. In de gemeenten H. en L. Zwaluwe, Dinteloord, StanddaarbuiteD, Zeven- bergen en Elundert waren in 1912 in totaal 11 vlasserijen met meer dan 10 arbeiders. In 't geheel waren in deze 11 vlasserijen 225 arbei ders werkzaam. Daarnaast worden evenals in Zuid-Holland een aantal landbouwers aange troffen, die meer als nevenbedrijf in den winter een srrootere of kleinere hoeveelheid vlas laten bewerken. Dezer dagen ontwaakte de vrcuw van een cafehouder aan de Erasmusstraat te Rotterdam doordat zij onraad hoorde. Naar buiten kijkende zag zij twee gemaskerde kerels de woning ver- laten.Uit een schryfbureau werd vermist een portemonnaie met ongeveer 100 gulden. De 76jarige B. is, naar de N. R. Ct. meldt, op de Hoogewoerd te Leiden door de electrische tram aangereden, met het hoofd op den trottoir- band terecht gekomen en kort daarop overleden. Maandagmiddag zijn uit de haven te Delfzijl de lijken opgehaald van Johannes Hins van Nieuw-Minster en Walter Kuil uit Dantzig, de een matroos op het Duitsche stoomschip Utgard en de ander op de Occident, ook een Duitsch schip. De twee schepen liggen in de haven van Delfzijl. Zaterdagnacht zou een van de twee overboord gevallen zijn van een roeiboot, waarmee een aantal personen naar boord van de genoemde schepen roeideh. De ander zou pogingen hebben gedaan om hem te redden, waarby de 5EEZESSCHE (OIR VIVT. Bit blad teratkljnt Woenaitag- en 7riJ(SBi|ttvont!, Gltgetimderd op ®"ee»t«iagteiii t»ij de Si trm»» P. J)¥1* BIB BAS6BW, K*«ten. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Xaanilas den S8 JUili 1!J13, des namiddags te 2.30 lire. Ter Neuzen, den 24 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1