Gemengde berichten De Tentoonstelling te Middelliurg. veel gunstiger omstandigheden zoudeu komen, vooral wanneer ze de buitenbeloodste schepen zouden kunnen doorvoeren, voorbij Vlissingen naar Ter Neuzen. Het is dus te hopen dat de daartoe bevoegde Nederiandsche autoriieiten deze zaak ernstig ter harte zullen nemen en daarbij vooral ook op de belangen van de Nederiandsche loodsen zullen letten. Maar niet minder is het belang voor "Vlis singen zelf. De uitbreiding der stad en de geheele daarop gerichte gemeente-politiek der laatste jaren, zou tot een bedenkelijken toestand leiden, wanneer de uittocht van die honderden, vlot levende loodsengezinnen, volgende op den uittocht der bookmakers, een leegte in de stad zou laten, die we niet zoo spoedig zien aangevuld. We behoeven de Vlissingers wel niet aan te sporen alles in 't werk te stellen om die ge- beurtenis te voorkomen. 't Is nu vooral aan de deskundigen om aan te toonen, dat de loosdienst te Vlissingen wel degelijk voordeelen heeft boven die te Zeebrugge." Axel. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het confectiemagazijn van den heer J. d. F. alhier waarschijnlijk een poging tot diefstal gepleegd. Door inklimming is men op de achterplaats gekomen waar een paar ruiten van het keuken- raam ingeslagen werden. Door die opening kroop men in de keuken doch van hieruit bleek verderen toegang tot het perceel onmogelijk en moest men het opgeven. Het kan ook zyn dat men door het leven van de blijkbaar angstig geworden bovenbe- woonster verhinderd werd om ,/door te werken". Er wordt althans niets vermist. Westdorpe. Onze dorpsgenoot de heer Ulrich F. M. Dellaert voleindigde op j.l. Zaterdag aan het Conisius College te Nijmegen met gunstigen uitslag het eind-examen Hoogere Burgerschool met 3jarigen cursus. Westdorpe. Toen Zondagmorgen Gust, de Cooker, slager alhier, beneden kwam, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat er dien nacht bij hem in huis ingebroken was. Bij nader onderzoek bleek, dat er circa f 800, in contanten benevens eenig goud- en zilverwerk uit de kast ontvreemd was. De dieven waren binnengedrongen door het opschuiven van een raam. Onmiddellijk is er getraeht met behulp van politiehonden, de daders op het spoor te komen, doch tot heden geen resultaat. St. Jansteen. Mej. P. Baart alhier, is be- noemd tot onderwijzeres aan de bijzondere meisjesschool te Etten (N.-B.) Koewacht. Zaterdag vergaderden in de open- bare school St. Andries alhier een groot aantal gediplomeerde oud-Jeerlingen der landbouw- wintercursussen. Besloten werd op te richten eene vereeniging onder den naam van ,/Land- bouw en Veeteelt". Twintig gediplomeerden traden onmiddellijk toe. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heerenCamille van de Vijver Az., voorzitter, Albert de Maaijer, onder-voorzitter, Cam. van Dorsselaer, secretaris, A. van der Aa, penningmeester en Cam. Buijs, plaatsvervangend secretaris-penningmeester. Op voorstel van het bestuur werd de heer Fl. Re- mery, Iandbouwonderwijzer met algemeene stem- men tot adviseur benoemd. De heer Remery dankte zijue oud-leerlingen voor deze voor hem eervolle benoeming en gaf een zeer interessante lezing over de tegenwoordige vlascrisis, een ramp voor deze gemeente. Hij toonde met statistieken aan hoezeer de vlasverbouw in Rusland en Frankrijk in de laatste jaren is toegenomen, waardoor de uitvoer van die twee landen, naar Belgie zeer gestegen is. Vervol- gens wees hij op bezwaren, die het roten van vlas in den laatsten tijd in de rivier de Leie ondervindt tengevolge van de lage temperatuur van het water, waardoor minder hoeveelheden vlas in langer tijdperk kunnen geroot worden. Het gevolg hiervan is, dat nog een massa oud vlas voorradig is. Bovendien zijn in dit voor- jaar zoowel hier als elders groote hoeveelheden vlas uitgezaaid. Spreker is daarom van meening dat het wel eenigen tijd duren kan eer de vlasindustrie tot meerderen bloei komt. Zondag n. m. werd ten huize van den heer E. de Vleeschauwer eene buitengewone, algemeene vergadering gehouden van de leden der onderlinge paardenverzekering ^Steunt Elkander". De heer C. Dierick, eere-voorzitter, gaat de geschiedenis der vereeniging, die thans 12Vs jaar bestaat, na en constateert met ge- *oegen, dat de Maatschappij in zeer bloeienden toestand verkeert. De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, herdenkt het afgestorven be- stuurslid den heer C. de Blieck, mede-oprichter der vereeniging. Ingekomen was wegens vertrek naar elders ontslagaanvrage van twee bestuursleden n. 1. de heeren J. de Blieck en Ch. L. Borm. Dit ont- slag wordt op de meest eervolle wijze verleend onder de dankbetuiging voor de aan de ver eeniging bewezen diensten. Als bestuursleden werden in hunne plaats gekozen de heeren A. de Blieck en E. van de Vijver. Daarna gaat men over tot herziening van het reglement. De voorzitter geeft lezing van de verschillende artibelen. Enkele worden gewijzigd, de meeste blijven echter onveranderd. Ten slotte wordt het gewijzigde reglement met algemeene stem- men goedgekeurd en vastgesteld. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda zijn in alle kerken en kapellen van zijn bisdom openbare gebeden uitgeschreven tot verkrijging van gunstiger weder. A1 zegt men wel eens, dat men zelfs van het goede te veel kan krijgen, zijn wij over- tuigd, dat dit toch niet spoedig het geval is. In deze overtuiging werden wijaldus schrijft onze Middelburgsche correspondent wederom versterkt bij een herhaald bezoek aan den ten toonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, enz. Ditmaal brachten wij in het bijzonder een bezoek aan de afdeeling meubelen, huisraad en porcelein. Een der fraaiste meubels is zeker wel het kruis- of sterrenkabinet, dateerende uit de 17e eeuw, de sterren zijn van ivoor en ebben- hout en even als het overige deel prachtig ingelegd. Langs de wanden der zaal staan verschillende deken- en kleerkasten, van eerstgenoemde zijn er met decoratief koperbeslag, ter wij I van laatst- genoemde vooral een eikenhouten, dateerende uit het jaar 1697, om het fraaie paneelwerk zeer bezienswaardig is. Zeldzaam mooi beeldhouwwerk kan men be- wonderen, bij rustige beschouwing van een grooten eikenhouten leuningstoel, uitgevoerd in Gothischen stijl, welke nog in gebruik is. Zeer bijzondere exemplaren van uurwerken van vroeger jaren zijn ook bij elkaar gebracht om de keurige bewerking dient een geel koperen pendule genoemd terwijl een 3,15 M. hooge nabootsing van de Abdijtoren of yLange Jan" te Middelburg, welke in de 18e eeuw van be- schilderd eikenhout werd vervaardigd, zeker als bewijs van het geduld der vervaardigers niet mag worden vergeten. In deze zelfde vertrekken treft men verder aan een groot aantal koperen voorwerpen, waar- onder bijzonder groote ketels, die aantoonen dat onze voorouders niet zooveel minder practisch waren dan de menschen uit den tegenwoor- digen tijd. Zoo rondkijkende werd onze aandacht ook getroffen door een zweep, voorzien van een magnifiek bewerkte zilveren onderstuk. Nog noemen wij een fraai likeurkastje, een kamerdeur met gebeeldhouwde stijlen en be- kapping Louis XIV. Het aantal porceleinen vazen, schotels en potten, waaronder van zeer hooge waarde en groote bijzonderheid, is bijzonder grootmaar ook in kleinere voorwerpen is veel moois bijeen- gebracht. Hiervan willen wij in 't bijzonder noemen een blaadje, 2 thee'busjes, theepotje, 2 potjes, 2 kandelaars van porcelein op koper. Behalve dit porcelein bevinden zich in de vitrines ook tal van oude voorwerpen van zilver, als lepels, vorkeu, naaigereedschap enz.ieder op zich zelf als stuk van overtuiging om aan te toonen hoe hoog de kunst op dit gebied ook reeds in vroegere eeuwen stond. RECHTSZAKEffl. Naar de VI. Crt. verneemt heeft het ge- rechtelijk onderzoek, ingesteld. tegen de destijds onbekende schrijvers van het op 21 Juni j. 1. in de gemeente Vlissingen verspreide geschrift, door welks inhoud de wethouder van fabricage de heer J. G. van Niftrik aldaar zich in zijn eer en goeden naam gevoelde aangetast en dien tengevolge een klacht deponeerde bij dejustitie te Middelburg, tot de ontdekking der daders geleid. Als schrijver noemde men zekeren B. en als bij de verspreiding het meest betrokken zekere N., beiden onderwijzer aan de R. Kath. school te Vlissingen. Alleen lichte handbag age. De Staatsspoorweg-Maatschappij heeft, naar men aan het ,/Utrechtsch Dbl." meldt, haar personeel in herinnering gebracht, dat volgens het algemeen reglement op het vervoer de rei- zigers slechts kleine gemakkelijk draagbare voorwerpen, die in de netten of onder de banken van de rijtuigen kunnen worden geplaatst als handbagage bij zich mogen hebben. Aan het personeel wordt daarbij opgedragen er met kracht tegen te waken, dat voorwerpen worden meegevoerd, die niet aan deze omschrijving voldoen, terwijl als zoodanige voorwerpen reeds in de rijtuigen mochten zijn geplaatst, deze daaruit moeten worden verwijderd. Kinder-bioscoop. Het Rotterdamsch Ge- meentebestuur wil een verordening maken om de Bioscoop-voorstellingen aan kinderen beneden de zestien jaar zonder geleide van verwanten te verbieden. Kinder-voorstellingen moeten de goedkeuring hebben van Burgemeester en Wethouders. Bij het oplaten van een vlieger liep een lljarige knaap te Nijmegen te ver achteruit, zoodat hij te water geraakte. Het kind verdronk. Dezer dagen vonden een paar jongens te Spijkenisse een merelnest met 5 bebroede eieren, meldt het R. N. Kort daarna ontdekten ook andere knapen dat nest. Beide partijen kwamen toen overeen, het nest niet uit te balen. De eersten vertrouwden echter de laatsten niet en besloten de eieren uit het nest te nemen en ze te leggen in een musschennest, onder de dakpannen. Dat is gebeurd, met het resultaat, dat 3 eieren verloren gingen, doch het oude musschen- paar zich toch mag verheugen in het bezit van 2 jonge, vlugge rnerels, welke met den dag groeien. Piet en Henk krijgen nu ieder een merel, terwijl de andere jongens het fluiten mogen aanhooren. Een landbouwer, te Meerland, kwam tot de ontdekking, dat hij blijkbaar de melk van een zijner beste koeien met een ander moest deelen. Een gewone dief? Maar niet alleen minder ochtendmelk werd verkregen, ook het avondmaal was veel minder. De dief moest dus wel brutaal zijn. Een oog werd nu in 't zeil gehouden en nu bleek een jonge koe van bijna anderhalf jaar de melk- liefhebber te zijn. Set beest kreeg een leeren riem, met spijkertjes er in, om den neus, maar dat bleek niet afdoende en ten laatste moest het om zijn snoeplust verkocht worden. (Veldpost.) Een flink wichtje Te Zegveld is bij den veehouder D. L. een kalf geboren van 123 pond. Te Sellingen, gem. Vlachtwedde (G roningen), werd de herkiezing van een lid van den gemeente- raad feestelijk gevierd. Twee der feestvierders werden handgemeen. Zekere Van der L. sloeg den landbouwer G. Boels zoo hevig met een hamer tegen het oog, dat deze vermoedelijk nimmer weer zal kunnen zien. De Rotterdammers geven thans de brui aan het vele stemmen. Voor de verkiezing van de Kamer van Arbeid voor den kleinhandei was geen enkele kiezer opgekomen. Oude liefde. Te Stadskanaal is een bruid van 81 en een bruigom van 74 jaar. Zoo niet bedoeld. Een verkiezingsagent, welke te Amsterdam in district IV met een taxi kiezers moest ophalen, liet voor de grap in de Valkenburgerstraat een paar vrouwen uit die buurt een oogenblikje meerijden. Dezen vonden dit erg leuk en weigerden er uit te gaan. De man reed toen met zijn vrachtje naar den Koninginneweg en had politiehulp noodig om de passagiers er uit te krijgen. (Hbl.) Vreemd ziekteverschijnsel. Men schrijft aan de Tel. Bij de twee escadrons huzaren van het le regiment, die te Amersfoort in garnizoen liggen, heeft zich deze week een ziekteverschijjnsel ver- toont, waarvan aard en oorzaak nog niet bekend zijn. 't Openbaart zich in duizeligheid vele manschappen vallen er bij neer in en buiten den dienst. Ook klaagt men over pijn in de keel. Van de ruim 200 man, die beide escadrons samen tellen, waren er Dinsdag 60 op het ziekenrapport vermeld. Woensdag lagen er ongeveer 40 onder de wol, en ook Donderdag kwamen weer nieuwe gevallen voor. In de kazerne zijn ondergebracht huzaren, veld-artillerie en rijschool. Bij de manschappen der rijschool heeft zich dit ziekteverschijnsel nog niet vertoond. Bij de veld-artillerie waren er echter op een der drie batterijen Donderdag 15 gevallen, zoodat deze battery heden geen dienst heeft te verrichten. De ongesteldheid lijkt niet van ernstigen aard. Na een dag voelen de patienten zich weer redely k welzij blijven echter vrijgesteld van dienst. Geen er van is dan ook overgebracht naar het bospitaal. De zieke manschappen zijn echter op afzonderlijke zalen by een geplaatst. Hierbij dient echter opgemerkt, dat de beide laatste jaren men minder vlug overgaat het kwartierziek om te zetten in hospitaal-verpleging. Zooals gezegd, tast men nog in duister over aard en oorzaak der ziekte. Geen enkel onder- officier is ongesteld geworden. Het verstrekte voedsel is gelijk voor het geheele garnizoen, dus ook voor de 5de brigade infanterie, waarbij zich geen enkel geval heeft voorgedaan. Honingfabricage in de huiskamer. Reeds eenige dagen hadden de bewoonsters van een huis te Hazerswoude, naar het R. N. meldt, bemerkt, dat talrijke bijen in de huis kamer rondvlogen. In 't eerst meenden zij, dat die diertjes door de open ramen naar binuen kwamen, maar eindelijk werden zij gewaar, dat de plaats van herkomst in de kamer zelve was gelegen. Een groot bijennest was achter het behangselpapier verscholen. Eenige werklieden, die ter hulp werden geroepen, bedwelmden met zwaveldampen het nijvere volkje en ruimden het daarna op. Een goede honingvoorraad werd buit gemaakt, doch een der bewoonsters hield een minder zoete herinnering aan de ongenoode gasten over, n.l. een gezwollen arm. Een leelijke tegenvaller. In Limburg, vooral in de omgeving van Roermond, wordt naar de VI. Crt. meldt, de koolraap, zoowel op de zand- als kleigronden, zeer veel geteeld. Het vorige jaar werd meestal de z. g. blauwkop- koolraap verbouwd met bevredigende resultaten. Voor dit seizoen werd een nieuwe soort, de bronskop, aanbevolen. Duizenden kilo's zaad van deze nieuwe soort werden betrokken en daar- mede verscheidene hektaren bezaaid. In den beginne, toen het gewas boven den grond ging aanzetten, zag het er zoo goed uit, dat de verwachting op een ongekenden koolraapoogst menigeen die het gewone zaad gebezigd had, aanzette, deze planten uit te roeien en de nieuwe er voor in de plaats te zetten. Thans blijkt, dat het gezaaide heel wat anders voortbrengt dan de verwachte koolrapen. De een beweert dat het 't bekende sterkzaad is, een ander dat men met 't gewone winter-raapzaad te doen heeft. Een feit is echter, dat de boeren, die een ruimen raapoogst dachten te krijgen, in hunne verwachting ten zeerste zijn teleurgesteld. Sommigen hunner hebben zelfs 5 tot 10 hectaren van hun beste bouwland met dat goedje bezet en lrjden nu duizenden guldens schade. Men kan er dagelijks getuige van zijn, dat vele boeren het berachte gewas van de akkers athalen, om ten minste het bladerwerk nog te kunnen gebruiken als groenvoer voor het vee. In de le Jan Steenstraat te Amsterdam is een pasgeboren kind te vondeling gelegd. Door het geschrei van het kind werd er de aandacht van het publiek op gevestigd. De politie nam den pasgeborene mee naar het bureau. (R. N.) Een buitenkansje. Toen K. Spierings te Nederhemert zijn pasgeboren kind ter secre taire kwam aangeven, wachtte hem een aange- name verrassing. De ambtenaar deelde hem mede, dat zijn kind de lOOOe inwoner was en S. kreeg als aandenken aan dit feit een gouden tientje. (Hsgez.) Wraak Op zeker postkantoor gebeurde, vertelt de ffMaasbode" het volgende Aan het loket koopt een heer een vijf-cents postzegel. De assiscent reikt hem het zegeltje toe en vraagt vriendelijk Misschien ook een post- en telegraafgids noodig Neen, dank u. Briefkaarten soms Neen, vandaag niet. Formulieren voor postwissels dan Neen, ook niet. Voor postpaketten misschien Neen, ook dat niec. Misschien wilt u wel een postbox huren Neen, neen, zegt de heer verlegen en verwijdert zich haastig. Wat doe jij gek, zegt de postdirecteur bestrafifend tot zijn employe, wie valt de menschen nu zoo lastig De assistent lachte tevreden. Ach, ziet u, die man is mijn kapper, en telkens als ik mij laat scheren vraagt hij mij of ik geen vegetal noodig heb, of brillantine, of tandpasta, of zeep enz. Ik wilde nu op mijn beurt eens laten voelen, hoe allemachtig vervelend dat gedrein is. De correspondent van de N. R. Crt. te Pariis meldt Volgens de bladen is er bij de schouwing van het lijk van Marius Vos geen enkele wonde gevonden de ingewanden zullen nu onderzocht worden, om na te gaan, of hij niet vergiftigd is. Uit Parijs wordt aan de N. R. C. geseind, dat de begrootingscommissie voorstelt onge- huwden boven de 30 jaar, 20 percent zwaarder te belasten dan de gehuwden. Een geweldige wolkbreuk heeft Woensdag in Teschen (Oostenrijksch Silezie) gewoed, die de beekjes in de omgeving tot breede rivieren deed zwellen. Vijf dorpen werden overstroomd. De oogst is totaal vernield, daar een paar deci meters water op het land staat. De schade wordt op bijna een millioen gulden geschat. Een elektrisch draaiorgel. Het Engelsche volk is muzikaal en philan- tropisch het gevolg van deze combinatie is, dat er in geen land ter wereld zooveel draai- orgels zijn als in Engeland. In Londen zijn dagelijks niet minder dan 4500 orgeldraaiers in actie. EeD Londensche orgelman trekt met een elektrisch draaiorgel op uit. Het instrument is geplaatst op een vierwielig karretje met gummibanden. Het orgel staac tamelijk hoog het rust nl. op een klankkast, waardoor het geluid wordt versterkt. Aan weerskanten van de kast treft men de accumulatoren aan, die de elektriciteit met zich meevoeren, waardoor het orgel vgedraaid" wordt. De orgelman gaat slechts met het bakje rond, dat zoo vervaardigd is, dat men er wel de centen in kan werpen maar dat het onmogelijk is ze er uit te halen. Hiertoe is slechts de eigenaar van het orgel in staat, die het sleuteltje bewaart en die zijn »draaier", die niet behoeft te draaien, slechts een aandeel van de ontvangst uitbetaalt. Het orgel met toebehooren heeft eventjes 250 p. st. gekost. Maar dikwijls wordt er op een dag 2 p. st. opgehaald. (H. Crt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2