s- en rteiitieb VI a a a d e r e n. No. 5944. Dinsdag 22 Juli 1913. 53e Jaargang. e it I HE RIJK van Maten en Gewichten. IHJiEXE&STIE] BLAD. FBUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederiand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regela 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bp direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prps slecbts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden te ZAAMSLAG in het Gemeentehuis op DonsJsrdag 31 Juli ss. s., van 012 uur en van 1 —5 en op Vrijdag I Augustus van 8—12 uur b. dat de maten en gewichten sckoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht. te kunnen worden c. dat. betaald meet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van's Rgks schatkist d. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter T en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a ge- ncemde zitting gebruik te maken, nog ge- legenheid bestaat maten en gewichten te laten herijben aan het [Jkkantoor te Middelburg op 14 en 15 Augustus van 912 en van 14 uur en na 30 Augustus elken Donderdag en Vrijdag van 9—1 uur f. dat de milligramgewichten niet op de her- ijkzitting, maar alleen aan de IJkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Zaamslag, den 18 Juli 1913. JOHs DE FEIJTER, Burgemeester. C. J. DE VRIES, wd Secretaris. TER NEUZEN, 21 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.7 St. Mathieu. Laagste 755.7 Sylt. Yerwachting tot den avond van 22 Juli. Meest raatige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, regenbuien, iets warmer. De jonge dame liet een kreet van schrik hooren, sprong op Hubert toe sloeg bescher- mend haar armen om hem heen. Onder ont- zettend gehuil kwam een zwart beest, een dog, reusachtig groot, aanspringen. Zonder genade zou het dier Hubert verscheurd hebben, als het meisje hem niet met haar lichaam beschermd had. Nu bleef het gevaarlijke dier plotseling voor haar staan. Met grijnzende tanden en de gloeiende oogen op den jonkman gericht, stond de dog tot den sprong gereed, wachtende op een bevel van zijn langzaam naderenden meester. Maar dat bevel kwam niet. Zonder Hubert los te lateD, gebood de jonge dame op strengen toon: #Stil, Pluto! Ga liggeuGauw!" en kwispelstaartend legde de reusachtige hond zich neer aan de voeten van het mooie meisje. Nu kwam een vreemde gestalte opduiken, gehuld in een langen, verkleurden .slaaprok. Een doek van zwarte zijde was om het hoofd gewikkeld als een tulband of muts en daaronder kwam een zeer afstootend gelaat te voorschijn. Dat was de meester van den gevaarlijken hond. In een vaalbleek gelaat kwamen de ukbeenderen scherp naar vorende kleine donkere oogen lagen diep in hunne kassen en gloeiden van een onrustig vuur. De smalle lippen waren naar binnen gekromd, alsof de man zjjn toorn met geweld wilde bedwingen. Op een dikken wandelstok steunende keek hij Hubert een Voor het eind-examen hoogere burger- school is o. m. gesiaagd de heer M. R. de Bruijne van Ter Neuzen. j Aan de R. H. B. S. te Middelburg is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse K. A. Hamelink. Bij Kon. besluit "is aan den heer A. Kok, onderwijzer aan de rijksnormaallessen te Axel, een pensioen toegekend van f 153. Met ingang van 1 Aug. is de rijksklerk 3e klasse J. H. Boeltjes verpaatst van Hulst naar Rotterdam en is in zijn plaats benoemd J. G. ter Harmsel, thans particulier klerk ten kantore Rijssen. Het Belgisch Loodswezen. Het is Dog niet zoo heel lang geleden dat men ons vertelde, dat er sprake was van het verplaatsen van de hier gestationneerde Belgische loodsen naar elders. De Vorige week bericht ons ouze correspon dent dat er sprake is van het verplaatsen van het Belgisch loodswezen van Ylissingen naar Zeebrugge. (Daar heeft men, naar verluidt, al op de komst der loodsen gefuifd). Inmiddels duiken, zooals de heer Drost in de jongste raadszitting mededeelde, ook andere berichten op. De »lndependance Beige" meldt dat de Bel gische administrate van Marine heeft besloten tot overplaatsing naar Ter Neuzen van den voornaamsten dienst van het loodswezen, welke tegenwoordig te Vlissingen gevestigd is en dat deze plaats alleen de bijkomende diensten zou behouden. Al de Belgische zeeloodsen zijn gediplomeerd tot Ter Neuzen en bijgevolg is er niets tegen dat zij hunne functie's uitoefenen van en tot die haven. De voordeelen van dezen maatregel zijn, volgens het genoemde blad talrijk. Het is voldoende er op te wijzen, dat zelfs bij de meest ruwe weersgesteldheid Ter Neuzen zee loodsen zal kunnen leveren en dat de schepen niet meer zullen zijn blootgesteld aan het gevaar in eene niet beschutte reede voor anker te moeten liggen. Het gaat hier evenzeer om de veiligheid der schepen als om de loodsen zelf. Verder wordt verzekerd dat de administratie eene volkomen omwerking der loodsrecbten be- studeert. Het zou eene belangrijke verlaging der rechten verwezenlijken door eene meer billijke regeling. poosje aan hij beschouwde den jonkman reeds als een slachtoffer, dat niet meer uit zijn handen gered kon worden. Verdedigd te worden door een meisje vond Hubert zwak en onmannelijk; hij wilde spre- j ken en trachtte met zachten dwang zich vrij te maken uit de armen van zijn beschermster. Zij liet hem echter niet los, en voorkwam zijn spreken door te roepen: „8uur den hond weg, vaderIk wil niet, dat hij dezen jonkman leed doet De vader scheen deze woorden echter niet te hooren. Hij hield de fonkelende oogen strak op Hubert gericht en zeide toornig vWie ben je En waarom kom je hier in den nacht binnensluipen Om me te bestelen niet waar z/lk ben geen dief 1" antwoordde Hubert flink. //Reeds de omstandigheid, dat uw docbter mij beschermt tegen den hond, moet u dit bewijzen. Voorzeker bandelde ik verkeerd dat ik over den muur klom om in uw park te komen Ik had bij dag aan uw deur moeten kloppen en toe- gang moeten vragen." Hartelijk lachend zei de ander nu Je bent over den muur geklommen en dus geen dief. Ik ben heer en rechter op mijn grond en laat de dieveo, die in den nacht binnendringen, op- hangen ofdoor mijn Pluto onschadelijk maken." Bij het noemen van zijn naam stond de vreeselijke hond op en keek zijn meester aan, wachtende op een bevel. Het bleeke af- stootende gelaat van den slotheer vertoonde een honend spotlachje, dat weinig goeds voorspelde de jonge dame begreep wat er volgen zou en De Midd. Crt. schrijft naar aanleiding va n !^ze berichten het volgende z/Reeds herhaaldelijk hebben er geruchten ge- loopen volgens welke de thans te Ylissingen gevestigde loodsdienst zou worden overgebracht naar Zeebrugge, en deze week is er weer zulk gerucht meegedeeld in de bladen. Het zou een groot deel van dien dienst betreffen, zoo werd er nu bijgevoegd. We hebben in Belgie informaties ingewonnen over deze zaak, en wij vernamen dat er inder- daad sprake van is niet een groot deel van, maar den ganschen loodsdienst naar Zeebrugge over te brengen. Het schijnt dat een der aan- leidingea daartoe is een verzoek der loodsen zelf, die klagen over te hooge belasting te Vlissingen, die in Zeebrugge goedkooper zouden kunnen leven, en in Belgie meer gelegenheid hebben een bestaan te vinden voor hun kinderen dan te Vlissingen. Maar wellicht gelden andere motieven nog sterker mee, b.v. de bevordering der belangen van Zeebrugge. De overbrenging van den loods dienst daarheen zou die havenplaats, welke maar niet vooruit wil, althans een bevolkingstoename verzekeren, de grond zou er in waarde stijgen, daar er tal van woonhuizen zouden moeten worden gebouwd, enz. Wij vernamen er nog bij dat er vooraf eenige werken te Zeebrugge zouden moeten worden uitgevoerd voor 't aanleggen der loods- booten. Eenmaal daar gevestigd zouden de loodsen de schepen niet meer brengen tot aan <Je reede van Vlissingen, maar tot aan Ter Neuzen, vanwaar zij per spoor naar hun nieuwe standplaats zouden terugkeeren. Als motief voor dezen laatsten maatregel zou o.a. gelden dat de verwisseling van den zeeloods voor een rivierloods e. o. te Ter Neuzen ge- makkelijker plaats heeft dan vaak op de reede te Ylissingen. Vermoedelijk zou dan te Ter Neuzen het aantal Belgische loodsen ook worden uitgebreid, wat aan die plaats zeker ten goede zou komen. Maar Ylissingen We behoeven wel niet te zeggen, dat de ge- volgen van dezen maatregel zeer ernstig voor Ylissingen zouden zijn. Het personeel van den Belgischen loodsdienst te Ylissingen bestaat nu uit: 165 loodsen en schippers en 70 loods- leerlingen, die met bun meest zeer talrijke gezinnen een element in de Vlissingsche be- volking vormen, waarvan het gemis den nering- doende zeer gevoelig zou treffen. riep daarom doch nu dreigend//Stuur Pluto wegHet geldt een menschenleven 1" Het dreigende van haar toon miste zijne uit- werking niet; de slotheer kromp snel ineen en sloeg de oogen neer. Het meisje keek hem aan en bemerkte achter hem, verborgen door een haag, iemand, die misschien daar het geheele geval had gezien. Verheugd duwde zij Hubert naar die haag en fluisterde hem toe//Vlug Daarheen Zoodra de jonkman achter de haag verdwenen was, riep zjj gebiedendPluto, kom hier I" In groote sprongen danste de hond om haar heen en volgde haar naar het kasteel, terwijl zijn meester oubeweeglijk naar den grond bleef staan staren. Eindelijk hiet hij het hoofd op en keek woedend naar de plaats, waar Hubert in het kreupelhout verdwenen was. Waar was die jonge man gebleven Zoodra hij in het kreupelhout kwam werd hij vastgegrepen door een mannenhand, die hem forsch en krachtig meetrok. Hij wilde zich losrukken, doch een stem fluisterde hem toe z/Zwijg en volg mij snelHet gevaar is nog niet voorbij 1" Die woorden deden hem be- grijpen, dat hij een helper in den nood had gevonden en vol vertrouwen volgde hij den onbekenden leidsman. Weldra bereikten zij een breede laan. Zij staken die dwars over en daarbij bemerkte Hubert, dat zjjn geleider een man in landeljjken dracht was. Doch er bleef hem geen tijd tot vragen, steeds werd hij voortgetrokken totdat zij den hoogen parkmuur bereikt hadden, die aan de parkzijde voorzien was van een buitengewoon groote bel. Maar bovendien zou die verplaatsing het ge- volg hebben dat voor de Nederlandsche loodsen te Ylissingen de concurrentie zeer bezwaarlijk zou worden. Immers de dan te Zeebrugge of van Zeebrugge uit beloodste schepen zouden Ylissingen voorbij varen tot Ter Neuzen. Een korte herinnering zij daarom hier ge- geven van de verdragsbepalingen die de ver- houding der beide loodsdiensten regelen. Het verdrag van 1839 gaf aan beide staten het recht om aan de W. Schelde tusschen Ant- werpen en de zee die loodsstations te vestigen' welke zij nuttig achten. Als gevolg van die bepaling vestigde de Nederlandsche dienst een loodspost te Antwerpen, en de Belgische dienst een te Vlissingen en een te Ter Neuzen, behalve natuurlijk de posten op ieders eigen gebied In de reglementen van 20 Mei 1843, die de bepalingen van het bovengenoemd verdrag nader uitwerkten, werden de regels vastgelegd door de beide diensten te volgen, //ten einde een eerlijke concurrentie te verzekeren", zooals bar. Guillaume schrijft in zijn bekend boek //L'Escaut depuis 1830", en voor alle schepen een gelijke behandeling en gelijk tarief van loodsgelden vast te stellen, welk tarief in 1863 werd herzien. In een dier reglementen (B) vindt men in Hst. I art. 3 de volgende bepaling z/Wanneer een der twee landen nieuwe loods diensten vestigen aan den loop der Schelde of aan haar ruonding, zal het daarvan kennis geven aan het andere land door bemiddeling van de commissarissen belast met het gemeenschappelijk toezicht." Die bepaling zal wel voor het onderhavige geval gelden. Zooals men ziet spreekt dit artikel alleen van kennisgeving en niet van een goedkeuring der andere partij. Maar geeft die voorgeschreven kennisgeving ook niet een recht tot 't opperen van bezwaren Wij meenen dat door de nieuwe regeling de //concurrence loyale" waarvan baron Guillaume spreekt, geheel zoek zou raken. Reeds zijn de Nederlandsche loodsen in een nadeelige positie gekomen doordat bij Belgisch Kon. Besluit van 28 Febr. 1871 aan de Bel gische loodsen het uitsluitend recht is gegeven de schepen van de reede te Antwerpen naar de kaaien en dokken te brengen. Voor de Neder landsche loodsen eindigt hun taak, wanneer ze het schip op die reede van Antwerpen hebben gebracht. Nu zou er nog een ander nadeel bijkomen doordat de Belgische loodsen in Zeebrugge in De man draaide een sleutel in het slot der deur om, greep de bel en zeide //Open de deur, dan zorg ik, dat de klok niet luidt." Hubert deed wat hem gezegd werd en het volgende oogenblik was hij buiten het park in vrijheid Zijn leidsman liet de deur aanstaan en ver- zocht den jonkman hem te volgen, daar eenige spoed noodzakelijk en Trarbach nog verwijderd was. Hubert volgde den man en trachtte hem aan het praten te brengen. Zoo gaarne wilde hij iets naders weten omtrent het kasteel en zijn eigenaardige bewoners, en vooral omtrent zijn lieftallige beschermster. De man zweeg echter hardnekkig en Hubert werd niet wijzer, hij moest zich tevreden stellen met de herinne ring aan het sprookjesachtige avontuur. Verscheidene uren stapten zij stil en stom naast elkander voort Iangs ongebaande wegen, totdat de leidsman op een heuvel bleef staan z/Daar beneden ligt uw weg", zij hij kortaf. //In een half uur zult ge Trarbach bereikt hebben. Goeden nacbt Nadat hij met de hand de richting naar Trarbach had gewezen, keerde hij zich om en verdween weldra in het kreupelhout. Een poos keek Hubert den man na en mom- pelde„lk wil de oplossing van dit raadsel weten, het koste, wat het wil." Toen sloeg hij den aangewezen weg in en stond inderdaad een haltuur later voor een der poorten van de stad Trarbach. (Worit vervolgd.) ci veifneljijiat M oenmli»K. era »B»vora<S, B«8Mnndevd op Kfeeetdragera Mj de B>'lrnik F. JtWAX DK MIR8, to Ufmr Kenen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1