Gemengde berichten. Predikbeurten. BURGER LIJ KEN STAND. Rheumatische pijnen. kelijk smalle kant afwerken. Het lijkt ons dan een vreeselijk zenuwachtig werk, het door elkaar werken der verschillende draden, het verleggen der klosjes, het verzetten der spelden. Toch verzekerde het vriendelijk oudje niet moede te worden. De jonge vrouw was aan het bordgren, wat zij vermag, toonen ons tal van afgewerkte stukken. Maar ook de Sluische kantwerkster werkt met een nauwgezetheid, die aantoont dat zg haar vak ten voile meester is, en dat de op- richting van de kantwerkschool //Koningin So phie te Sluis" gezien de vruehten die zij afwerpt, zeker niet geaoeg kan worden toegejuicht. Maar ook de talrijke gesneden voorwerpen geven een bewijs, dat er onder de Zeeuwen zedr velen zijn, die het spreekwoord //Ledigheid is des duivels oorkussen" goed verstaan en die in den tijd, die zij van hun gewoon werk overhouden, bezig houden met het vervaardigen van artikelen, welke bijna alien een nuttige bestemming kunnen krijgen. Wij noemen slechts van het snijwerk eenige paren klompen, pijpen, kassen, messen, waar- onder met bijzonder fraaie heften, stoven, doozen, penhouders, en zelfs een tafeltje en een twee meter hooge kast. Afzonderlijk dienen zeker vermeld te worden enkele werken, uitgesneden uit hout en ivoor, en geplaatst achter glas, zeker een buitenge- woon geduldwerkje. Dat ook de dames niet stilzitten, blijkt uit de groote inzending van handwerken, zoowel van thans als van voorheen, verschillende teekenlappen, kraalwerk enz. Wij zullen thans onze lezers niet langer op- houden met het opsommen van artikelen even de andere afdeelingen dns liever later nog iets. Het totale bezoek aan de tentoonstelling bedroeg Donderdag 639 betalende bezoekers. Des avonds wordt op het terrein van de tentoonstelling concert gegeven bij electrische verlichtingde eerste avond was er echter nog maar matig publiek. De tentoonstelling zelve is dan echter niet toegankelijk, wel is natuurlijk het restaurant, dat ge§xploiteerd wordt door den heer J. H. A. Maltha, geopend, Zondag 20 Juli 1913. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Ylooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Gereformeerde Kerk. 2 u., dhr. Van Brummen, van Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. i Iemand te Rotterdam schreef dezer dagen op een advertentie, waarin een betrekking werd aangeboden. Hij kreeg antwoord van iemand, zich noemende inspecteur eener levensverzekering, dat hij een betrekking voor hem had, indien hij 100 stortte. De gegadigde had echter slechts 40 hij gaf deze, maar heeft sedert niets meer van een betrekking behoord. Hg is dns blijkbaar opgelicht. (Hbl.) Reuter seint uit Parijs aan de N. R. Crt. Willem Marius de Vos, op 21 Augustus 1875 te Rotterdam geboren is hier gisteren op straat gevonden met tal van verwondingen over het geheele lichaam. Naar een ziekenhuis overge- bracht is hij daar gestorven, zonder tot bewust- zijn te zijn gekomen. Naar men zich zal herinneren was De Yos, de bekende inbreker, te Parijs op 30 Dec. 1911 aangehouden in verband met een verzoek tot uitlevering aan Nederland. Op 29 Januari 1912 is hij ontsnapt met behulp van zgn broer, die hem een touwladder had toegeworpen, waarlangs hij er in slaagde de wachtkamer van het hof van Assizen te bereiken en vandaar te ontkomen. De onthullingen, in den Duitschen Rijks- dag gedaan door den socialist, Liebknecht omtrent omkooperij van officieren door Krupp, zullen voor een aantal officieren onaangename gevolgen hebben. Deze zullen zich 29 Juli en daarop volgende dagen voor den krijgsraad te Berlijn hebben te verantwoordeD, op beschuldiging, dat zg zich hebben laten omkoopen en landverraad, tenge- rolge van achteloosheid, hebben gepleegd. De officieren moeten van Krupp voor mededeelingen geschenken hebben aangenomen. Op den uit- drukkelijken wensch van het ministerie van Oorlog zal de zaak met gesloten deuren be- handeld worden, daar in openbare behandeling een gevaar voor de landsverdediging wordt Naar aanleiding van den Parijschen feest die j.l. Maandag werd gevierd, omdat het op den 14den Juli van het jaar 1789 was, dat het kasteel „La Bastille" in Parijs door het volk belegerd en ingenomen werd, schrijft de corresp. van het Alg. Hbl. het volgende: De Bastille belichaamde niet slechts een symbool, wijl haar val de verdwijning betee- kende van een afgedaan regime bovendien was het een gebouw van geweldigen omvang en voor zijn tijd een sterke vesting. Het heeft een heelen tijd gekost, eer de Parijzenaars er in slaagden dit kolossale ge bouw te doen verdwijnen, want zoolang de Bastille er met haar geweldige torens en muren nog overeind stond, scheen het wel of de bur gerij geen rust had en de omwenteling nog maar half vertrouwde. Het gebouw moestdus worden afgebroken. En hoe dit gebeurde is het in herinnering brengen wel waard, al was het slechts om de rol eens op te halen, welke een van die vurige revolutionnairen indertijd vervulde, ten bate der burgerlijkegemeenschap en niet minder ten bate van zich zelven Men heeft niet historisch kunnen nagaan, of er een officieel bevel van overheidswege is gegeven om tot slooping over te g; Maar het was een zekere Palley, later aan- geduid als ,/patriote Palley", die ongevraagd dit werk op zich nam. Hij heeft er zijn levenstaak en levensbestaan van gemaakt. Want reeds den dag na den val van de Bastille, terwijl het volk nog in deD overwinningsroes verkeerde, meldde hij zich bij het gebouw aan, met een houweel in de hand, en begon in z'n eentje de reusachtige vesting af te breken den volgenden dag wist de nieuws regeering niets beter te doen, dan den burger Palley bet recht toe te kennen met zijn slooperswerk voort te gaan. En hoe burger Palley zich dit recht dan heeft ten nutte weten te maken Alleen was hij natuurlijk niet in staat den reusachtigen steenklomp, die zich op een terrein van 2600 vierkante meter verhief, op te ruimen hij nam werkvolk in dienst op staatskosten, eerst negen honderd, doeh toen La Fayette den sloopingsarbeid kwam inspecteeren, waren er wel twaalf honderd man aan het werk. Met gezamenlijke krachten trachtte men den kolos aldus te doen verdwijnen. Maar Palle'y moest ook maatregelen beramen, om den steen- afval kwgt te raken. En het denkbeeld, dat bij daarbij uitdacht, pleit voor zijn geniaal brein. Van de Bastille-steenen liet hij een groot aantal kleine Bastilletjes maken, geheel com- pleet met de acht torentjes, de twee opht bruggetjes, den grooten cour in het verkleinde; het waren van die herinneringetjes, zooals men tegenwoordig uit Parijs nog wel Eiffel-torentjes meebrengt. Honderden en honderden van die miniatuur-Bastilletjes liet Palley door zgn per soneel vervaardigen. En het artikel ging vlot van de hand. Doch om op den duur zijn be- drijf te kunnen volhouden moest hij er nog wat anders bij bedenken en zoo wist hij te bereiken, dat elke gemeente in Frankrijk zich zulk een reproductie van de Bastille aanschafte. Geen gemeenteraad zou het hebben durven bestaan, op Palley's aanbieding met een wei- gering te antwoorden; men had de kansgeloopen voor niet-nationaal te worden versleten Voor zgn personeel, dat steeds even talrijk bleef, bedacht de Bastille-slooper op deze wijze een nieuw terrein van arbeid, want hg stuurde zgn menschen heel Frankrgk rond, en schonk hen daarbij den titel van ,/apotres de la liberte De steenen souvenirs moesten, zooals van zelf spreekt, door hun eigen personeel van Palley worden opgesteld. En dan mochten deze diensten niet betaald worden foeihet waren immers nationale vriendschapsdiensten In slechts enkele gevallen werd er door Palley een geldelijke tegemoetkoming aangenomenin alle andere gevallen betaalden de gemeenten met gaven in natuurvorm, als wijn en landbouwproducten. En voor de firma P&lley was het een heele administratie, om al deze artikelen weer aan den man te brengen. Toen 't nieuwtje van deze Bastille-souvenirs allengs begon af te raken, bedacht de onuit- puttelijke Palley weer iets andersvoortaan stond hij op den loer, zoodra er het een of andere monument moest worden opgericht, waaraan let nationalisme te pas kon worden gebracbt. 3ij begon met de materialen te leveren voor let standbeeld van den Chevalier d'Assas, daarna voor dat van Dessilles. En natuurlijk zijn het dan weer een onnoemelijk aantal reproducties, welke hij ter markt bracht alle uitgevoerd van den onuitputtelijken voorraad van //zijn" Bastille. Uit het jaar 1791 zou men nog kunnen ver- zamelen de meest uiteenloopende voorwerpen, die alle afkomstig zgn van Bastille-materiaal, medailles, inktkokers, beelden, snuistergen van den meest verschillenden aard. Later bedenkt Palley, om aan de 544 districten van zgn vaderland elk een reusachtigen steen j ten geschenke aan te bieden zooiets als onze Amersfoortsche kei tot dan weer op het gelukkige oogenblik Mirabeau sterft, en Palley het materiaal kan leveren, benoodigd voor de oprichting van het mausoleum in de kerk van Sint Eustachius. Een gevolg daarvan is, zooals voor de hand ligt, de vervaardiging van een groot aantal verkleinde reproducties, altijd nog maar uit de oude Bastille-overblijfsels. Er bleef steeds voldoende over, om de nieuwe denkbeelden van burger Palley te kunnen ver- steenen. Zelfs als de brug de la Concorde moet voltooid worden, is er genoeg afval van de Bastille beschikbaarwanneer er straten moeten worden geplaveid is Palley de leveran ciervoor den bouw van den Pont Neuf is er genoeg beschikbaarvoor een kanonnen-kamp is er meer dan genoeg, alles van den nooit oprakenden voorraad van de eeuwige Bastille. En toch ging het burger Palley met dat al niet voor den wind. Hij kende zelfs den tegenslag, de afgunst, de schande van een weinig eervol proces voor den //tribunal revo- lutionnaire", waarbij hij ternauwernood een vonnis ontgingr. Zoo bastilleerde hij voort tot het einde van zijn lange leven hij maakte zes verschillende regeeringen mede, en elk van deze wist hij weer te verplichten en te vervelen met zijn Bastille-bedenksels en zijn vefzekeringen van onveranderlijke trouw. Eindelijk stierf hij op den 19den Januari 1835. Het eenige wat mij verwondert, is, dat de Temps, waaraan wij de historie van Palley ontleenen, niet de journalistieke moeite heeft genomen om op onderzoek uit te trekken, of deze slooper van de Bastille ten minste ten grave is gelegd, gedekt door de laatste steenen, welke van de puinhoopen van de Bastille nog waren overgebleven. Een moderne Robinson Crusoe. Zonder het te willen is een braaf gemeenteraadslid der stad Samara (Rusland) de mededinger geworden van Daniel Selkirk, den Engelschen matroos, wiens avonturen de stof leverden voor den roman Robinson Crusoe. Vorobief, zoo heette onze man, moest voor rekening van de stad hout gaan koopen. Hij had zich daarom naar een der eilandjes in de Wolga laten brengen, om daar eens te zien, welke boomen hij kon laten vellen. De bootsman, die hem er heen gebracht had. keerde met zijn boot terug en liet Vorobief alleen op het eiland achter. Ook de eigenaar der boomen vergat zgn klant en zoo was ons raadslid gedwongen drie dagen en drie nachten alleen op het eiland en van alle verkeer afgesloten te blijven. Hij was wanhopig en zag zich reeds genoodzaakt een leven als dat van Robinson te moeten slijten, toen hij den derden dag op zijn tochten een boer ontmoette, die zich bereid verklaarde voor drie roebels de rolga over te zwemmen en hem een boot te sturen. Hetgeen geschiedde. Een slimme Normandier. 't Was in den tijd der groote herfstmanoeuvres en de bevelvoerende generaal had onder bedrei- ging van zware straffen ten strengste verboden de vruehten uit de boomgaarden der boeren te stelen. Ten bewijze hoeveel waarde de gene raal aan dat bevel hechtte, had hij het drie achtereenvolgende malen op het appel laten voorlezen. In het begin werd de orde dan ook trouw nagekomen, maar op zekeren dag, dat de troepen bij Pont-Audemer gekampeerd waren, drong een reservist een boomgaard binnen, plukte een prachtigen appel en was op het punt er zijn tanden in te zetten, toen de kapi tein hem onverhoeds overviel. Kent gij den dagorder niet Jawel, kapitein Dan is er ook geen pardon en moet je voor veertien dagen de doos in Goed kapitein En de reservist plukte tot woede en ergernis van den kapitein nog eens twee appelen af en bood hem er een van aan. Toen de manoeuvres afgeloopen en de troepen naar hun garnizoenen teruggekeerd waren, maakten de reservisten zich gereed om met groot verlof te gaan, onder hen ook de man, die de appelen geplukt had en die reeds afscheid genomen had van zijn kameraden, toen de kapitein hem bevel gaf zich in arrest te begeven en de opgelegde straf uit te zitten. Maar kapitein dat kan nietriep de reservist uit. U zult me toch die straf niet laten ondergaan, als ik u zeg, dat die boom gaard aan mij toebehoorde, en dat het dus raijn eigen appelen waren, die ik plukte En waarom heb je dat niet vroeger ge- zegd stoof de kapitein op. Wel als ik dat rondgebazuind had, zouden al de jongens mij om appelen gevraagd hebben ik zou het slecht hebben kunnen weigeren, en dan zou de oogst .die dit jaar toch al niet veel beteekent heel en al mislukt zijn. Dat was de reden, kapitein De kapitein begon te lachen en vertelde de zaak aan den generaal, die er ook om lachen moest, en den reservist de straf kwgt schold. (R.N.) ZEETIJ DINGEN. Van 16 tot en met 17 Juli. o s s Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschutdoor de Middeusluizen 6 op- en 16 afgeschut; door de Westsluizen 4 afgeschut. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij worden ver- oorzaakt door het urinezuur, dat tengevolge van niet behoorlijke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzui- verheden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patient kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan ver toonen en misvormd worden, De ziekte kan zicht tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het op- treden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voorturend en geregeld het urinezuur uit het lichaam afvoeren. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Over- beeke—Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1,75 vooreen, 0f y io,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. Hervormde Kerk. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. 6. van Dis. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams Jr. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Godsdienstoefening. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. .J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Chr, Zaamslag. 9 u. en Dordt. Lokaal „Bben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. O o Clinge. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Franciscus Vermeulen, oud 40 j., jm. en Maria Delphina van de Voorde (van Antwerpen), oud 39 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Karel Van Vlier- berghe (van Meerdonck), oud 22 j., jm. en Leonie de Wilde, oud 32 j., wed. van Petrus Franciscus Cornelis. Geboorten. 1 Juli. Angelina Maria, d. van Tbeophiet Adolf De Wilde en van Fharai'lda d'Hollander. 4 Juli. Albert Jozef, z. van Edumon Marie„Joseph Weemaesen van Emma Margaretha Maria Smet. 9 Juli. Asyl, z. van Petrus Josephus Pieters en van Cavolina Willaert, Overlijden. 1 Juli. Franciscus de Wit, oud 77 j., echtg. van Isabella Ferket, weduwn. uit het eerste huwelijk van Blondina van Overmeir en uit het tweede huwelijk van Ludwina Verbraeken. 3 Juli. Eduardus Autonius De Bruyn, oud 21 m., z. van Sylvester Theo- dorus en van Clementina Thomaes. 12 Juli. Josephus Franciscus Weemaes, oud 4 j., z. van Edumon Marie Joseph en van Emma Margareiha Maria Smet. Overslaj;. In deze gemeente hebben geene aan- giften plaats gehad. St. JaiiKieen. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Franciscus Levinus Duijm, oud 24 j., jm. en Mathilda Vergauwen, oud 19 j., jd. 9 Juli. Gustavus Julianus Victorius Lenders, oud 24 j, jm. en Alberta Francisca Carolina Polspoel, oud 28 j., jd. Geboorten. 29 Juni. Gaston Arthur August, z. van Aloise Verket en van Marie Louise Vanacker. 3 Juli. Lucia Maria, d. van Cijrillus d'Olieslagers en van Maria Josephina Segers. 4 Juli. Alphons, z. van Emile Sa- man en van Rosalia van Looij. 14 Juli. Germaine Johanna, d. van Aloijs van Guethem en van Emelia van Daele. Overlijden. 2 Juli. Anna Catharina Buijs, oud 94 j., wed. van Jacobus Josephus van Eerdenburg. 4 Juli. Josephus van Dorsselaer, oud 4 mz. van Camiilus Johannes en van Milanie Beulaert. 6 Juli. Petrus Verspeeten oud 73 j., echtg. van Seraphina Want. 11 Juli. Petrus Smet, oud 68 j., weduwn. van Milanje van Bunder. 14 Juii. Philomena van Buuderen, oud 65 j., echtg.van Johannes Baptist de Rechter. IVetiitorpe. Huwelijks-aangiften. 5 Juli. Pieter Cornelis Fermont (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Magdalena Philomena de Cooker, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juli. Edward Stock man (van Assenede), oud 34 j., jm. en Bertha Theodora Alida van Waes, oud 29 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Irma Albina Camilla, d. van Achilles Govaert en van Leonie Leonarda iJsebaert. 8 Juli. Maria Josephine, d. van Charles Vervaet en van Josephina Maria Rooms. 14 Juli. Margriet Rosa, d. van Camile Augustus Gijsel en van Julma de Mart'elaere. Overlijden. 12 Juli.. Johannes Cornelis Talboom, oud 62 j., echtg. van Rosalia de Taeij. 14 Juli. Petrus Kamoen, oud 44 j., echtg. van Amelia de Boeije. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading Voor Ter Weazen 16 Deen. s.s. Absalon 6096 St. Petersb. hont 17 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. Van Ter Weazen 16 Deen. s.s. Chassie Maersk 3926 Rotterdam ledig Eng. s.s. River Scheldt 2199 Londen stukg. Voor dent t 16 Duitsch s.s. Christian Russ 2762 Wiborg hoat Noor. s.s. Bamse 271! Frederikstad steenen idem Forto 3484 Pomarou erts Entr. s.s. Birthley 4069 New-Castle kolen 17 idem Otto 2367 Hull stukg. idem Seven Seas 3378 Londen idem idem Sea Point 1678 Goole kolen Russ. s.s. Graf Schuwalow 5647 Riga gemengd Daitsch s.s. Minna 2727 Danzig hoat Van dent i 16 Eng. s.s. Juno 2562 Hull stafcg. idem Sea Serpent 2354 Londen idem idem Alt 2840 Goole idem Duitsch s.s. Magdal. Fischer 3607 Stolpmunde phosph. idem Diana 3423 Hull iedig Deen. s.s. Sara 4451 idem idem Noor. s.s. Norden 2197 Amsterdam rest lad. Eng. s.s. Avocet 3985 Rotterdam stnkg. idem Fulmar 3593 Belfast idem Van 16 tot' en met 18 Juli werden langs de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 6