No. 5943. Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 19 Juli 1913. 53e iaargang. TWJEDZEODIEJ BLAD. F S UIL L E T 0 N. De overvaart en bet afgeven der kaartjes aan den uitgang bracht dit jaar geene stoornis te weeg en opgelucht en vrij ademde men de Antwerpsche stadslucht. De drie Antwerpsche onderwijzers hadden we als vroeger tot geleide. Het was weer een lange stoet, al die kinderen en een aantal grooteren, die daarheen trok. Niet minder dan 360 personen telde deze. De altijd mooie wandeling langs de dokken werd ook thans gemaakt, waarbij de wandeling in de koogte de meeste attractie biedt. Het is immers een mooi gezieht van omhoog op die zeekasteelen te kijken, die hunne lading lossen of innemen. Minder prettig was de aanblik op de land- verhuizers, waarbij armoede en ellende zieh zoo duidelijk vertoonden. Hierna had de wandeling plaats langs de Lieve-Vrouwenkerk, waarbij de tragische dood van twee jonge menschen een oogenblik in de herinnering kwam. De Beurs was reeds versierd met vlaggen tegen a. s. Zondag, wanneer Antwerpen herdenkt, dat voor 50 jaar de Schelde z. g. werd vrijge- maakt. Ook in den omtrek der Beurs was te zien, dat Antwerpen bij deze feesten schitterend voor den dag zal komen. 0. m. kon men reeds de nabootsing zien van de ,/Marnix van St. Alde- gonde" het schip dat na de vrijmaking het eerst in Antwerpen binnenkwam. De verschillende standbeelden werden voor- bijgetrokken. Ze vermochten minder de aandacht der kleinen te trekken dan de man van Ant werpen voor het stadhuis en de begrafenisstoet die voorbij trok. Na eene wandeling door het fraaie park werd naar het vergaderlokaal Van Diesterweg gemar- cheerd. Daar stonden de ververschingen reeds te wachten, die spoedig verorberd waren. De fruitwagens en de leurders met prent- briefkaarten waren present en ze maakten bij hun jonge clientele goede zaken. In de bioscoop werd een mooie voorstelling gegeven. In dit groote gebouw ging de gansche schare in d.e ruimte verloren. En thans kwam de grootste aantrekkelijkheid voor de kinderen, t. w. de fraaie Antwerpsche dierentuin. Hier werd hun meerdere vrijheid gelaten. De leeuwen, beren, olifanten enz. trokken de aandacht, maar het liefst werd weder verwijld bij de apen met hunne grappige houdingen en bewegingen. Voor ritjes te paard, maar vooral op den olifant was de deelneming groot. Voor de ouderen was naast andere merk- waardigheden het aquarium een sterk aan- trekkingspunt. Bij het vertrek was het concert reeds aan- gevangen. Na het verlaten van den dierentuin, waarbij een paar achterblijvertjes nog even moesten opgepikt worden, werden in het gewone lokaal een paar krentenbollen geuuttigd en daarna trok de stoet weer naar het station, waar van de leiders een hartelijk afscheid werd genomen. Na overvaart en spoorwegrit was ieder weer tevreden Ter Neuzen in het gezieht te zien komen. Bij het station was de belangstelling groot. Eene talrijke menigte was daar aanwezig, zoodat de aandrang, om er doorheen te komen, een oogenblik wel wat heel sterk was. De kinderen en ook groote menschen hebben weer een dag gehad, die hun veel genot en tevens veel leerzaams heeft geschonken, en waarop de leiders na een voor hen vermoeiden tijd toch met voldaanheid mogen terugzien. Waar de laatste dagen voor de reis veel regen gaven en de dag van heden bijna voort- durend regenbuien biedt, wordt het mooie weer van gisteren des te meer gewaardeerd. Philippine. In de Donderdag gehouden algemeene vergadering van het ondersteunings- tonds bij ziekte Werkliedenkring," waarvan 180 werklieden lid zijn, werd door den heer P. A. Voerman ontslag genomen als secretaris- penningmeester. Vele ieden zien hem met leedwezen voor die functie bedanken,- daar hij reeds 11 jaren met toewijding voor de ver- eeniging is werkzaam geweest. Ervaringen door den heer Voerman opgedaan bij de laatste periodieke verkiezing voor leden van den ge- meenteraad, waarvoor hij ook candidaat was gesteld, hebben hem naar het schijnt tot het nemen van zijn ontslag doen besluiten. Axel, 18 Juli. Gisteren werd alhier ten over- staan van den heer C. van den Broeke, bouw- kundige alhier, en voor den heer A. Maring aanbesteedhet bouwen van twee woonhuizen, een pakhuis, enz. met bijlevering van bouwstoffen. Iugeschreven werd als volgt a. MetselwerkP. Rijnberg, Ter Neuzen, 2270Jacs. Houg, Axel, 2090 en P. lannens, Koewacht (Z.), 1950. b. TimmerwerkJ. C. Kaijser, Zaamslag, 1695 A. P. Butler, Axel, 1521 A. D. Kaijser, Zaamslag, 1485 en L. Deij Fz., Axel, 1479. Perceelen a en b geeombineerd, A. van't Hoff, Axel, 3455. c. Schilderwerk en glasH. Hoebe, Axel, 139,40 H. J. Harte, f 125 en C. B. An- theunis, Axel, 124,40. Het werk is gegund aan de heeren Deij, Mannens en Antheunis. Itoewacht. De tijd van het vlastrekken is aangebroken en nog hoort men weinig van verkoopen van vlas. De handel gaat integen- deel hoe langer hoe trager en de prijzen dalen nog. Er wordt niet meer dan 275 tot 325 francs per gemet betaald, terwijl het vorige jaar 425 tot 475 francs gemaakt werd. De resultaten van het vlassersbedrijf zijn dan finan- tieel in den laatsten tijd erg treurig. In deze gemeente wonen vele kleine vlassers, die het vorige jaar veel vlas aan hooge prijzen gekocht hebben of op gehuurd vlasland-zelf ge- teeid hebben. Deze hebben van den winter een gedeelte van hun vlas gezwingeld, een ander gedeelte ligt nog gedeeltelijk onbewerkt. Op andere jaren omtrent dezen tijd was het meeste vlas opgeruimd, thans liggen velen nog met groote hoeveelheden onverkocht vlas. De markt daalt maar steeds en mocht men thans ver koopen, men zou groote verliezen lijden, want de prijzen zijn ongeveer de helft van verleden zomer. Er zijn menschen, die nog met 2000 tot 4000 francs vlas liggen, dat bijna onverkoopbaar is. Als de markt in korten tijd niet verbetert, zullen vele kleine landbouwers en arbeiders, die in de laatste jaren door de vlasbewerking tot meerdere welvaart en onafhankelijkheid ge- komen waren, gevoelige verliezen lijden. Ten- slotte geven wij een overzicht van de vlasop- brengst per H.A. over 4 jaren, ontleend aan de aanteekeningen van een jong vlasser, waaruit blijkt dat bij hem quantiteit en qualiteit van het vlas elk jaar sterk achteruit is gegaao. Ylasstaat over 4 jaren. 1907 4750 6750 4600 22 1908 4500 6000 3800 18 1909 3500 5250 3500 16 1910 3500 5000 3400 15 Woensdagnamiddag werd hier ten huize van den heer E. de Vleeschouwer eene buiten- gewone vergadering gehouden van de ingelanden van het waterschap De Riedenpolder en van den polder Nieuw Beoostenblij ter bespreking van twee brieven van Gedep. Staten omtrent de verplichte invoering van breede vellingen en de vernieuwing van het contract tot vorming van een waterschap voor de afwatering en be- veiliging van de polders in Zeeuwsch-VIaanderen oostelijk deel. Het eerste schrijven werd voor kennisgeving aangenomen, het tweede werd met algemeene stemmen goedgevonden. Boschkapelle. De slager A. L. krabde een genezend wondje aan den vinger open, waardoor spoedig daa"rna de arm tot den elleboog opzwol. De ontboden geneesheer constateerde bloed- vergiftiging en verklaarde niets te vroeg te zijn geroepen om zeer ernstige gevolgen te voorkomen. Stoppeldijk, 17 Juli. Heden werd in't cafe van den heer D. Fassaert publiek verkocht eene hofstede met aanhoorige landerijen in de gemeente Hontenisse toebehoorende aan de Eryen van den heer C. C. M. Fassaert en mevr. M. L. Ph. Buysrogge te Hontenisse. Koopers werden vanKoop 1 de heer C. Borm te Graauw voor f 29400koop 11 de heer C. Buysse te Graauw voor f 5460 koop III de heer J. F. de Rijk te Graauw voor /2730; koop IV de beer Alph. de Rijk te Hontenisse voor 4320 koop V denzelfden voor 2750 koop VI en VII denzelfden voor f 5400 koop VIII en IX de heer H. Freijser te Graauw voor f 4925. De tentoonstelling te Middelbnrg. Men schrjjft ons uit Middelburg Toen wij Woensdag een overzicht gaven van hetgeen te Middelburg op de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te zien is: zeiden wij er direct bij niet volledig te zijn geweest. Het is o. i. ook niet best doenlijk al het tentoongestelde ineens te bekijken, en wij hebben ons er daarom nogmaals heen be- geven en zullen dit wellicht nog meermalen doen, daar wij overtuigd zijn telkenmale iets te kunnen melden waarin de lezers of de lezeressen belang stellen. Toen wij Donderdagmiddag, nadat de grootste drukte over was, het terrein betraden, was daar de dameskapel weer in voile actie onze aan dacht werd allereei'st getroffen door een paar flesebjes ingemaakte mosselen, staande op een raamkozijn; wij voelden direct, dat dit een meer dan gewone beteekenis had, zette ons onderzoek voort, en kwamen tot de ontdekking dat de heer P. F. Wijne-De Foeljaeger uit Philippine een mosselkokerij op de tentoon stelling heeft ingerichtterwijl er gelegenheid is deze ter plaatste te nuttigen. Afdalende in den bierkelder ontdekten wij daar een Walchersche boerin, bezig babbelaars te bakken deze zal echter alieen des Donder- dags dit gebak bereiden. Onze eerste gang was vervolgens naar de diorama's, die thans geheel gereed waren, en die wij in het bijzonder onder de aandacht van onze lezers brengen, omdat zij eenigszins afgelegen geplaatst zijn een vraag aan een der suppoosten en men helpt u direct op den goeden weg. De diorama's geven werkelijk een bij zonder goeden kijk op de havenbeweging te Philippine en te Yerseke. Even liepen we binnen in de boerenkamer, waar ditmaal alles leven en bedrijvigheid was, daar de spinster, elders de ijverige breidsters, en ten slotte de Walchersche boer, bezig met het maken van een houten schip en niet te vergeten de kleine dochter des huizes, die zoo lief met haar speelgoed bezig was. Ons hoofddoel was echter ditmaal een ander, en betrof een nader bezoek aan de afdeeling volkskunst, meubelen, huisraad en porcelein. Hoe kan het anders of komende in deze af- deeliDg kwamen wij weer het eerst bij de af deeling kantwerk. Wij hadden nu rustig ge legenheid het kunstige werken van het 77jarige vrouwtje en haar 20jarige gezellin wat meer van nabi) gade te slaan. De oude Nieuw-Na- mensehe oefent nu reeds 72 jaar dit ambacbt uit, werkende van's morgens vroeg tot's avonds laat kan zij in een week juist een el betrek- TER NEUZEN, 18 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.5. Horta. Laagste 754.9 Sejrdisfjord. Verwachting tot den avond van 19 Juli. Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, later tijdelijk opklarend, middagtemperatuur wat hooger. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarvan het gewone verslag in het volgend nummer zal worden opgenomen, werd, in verband met te dezer zake ontvangen opmerkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, art. 11 der brand weer- verordening, betrefiende het verleenen van vrijstel- Iingen, besloten in het vervolg milder toe te passen en ook b. v. aan ambtenaren verbonden aan den spoorweg vrijstelhng te verleenen, indien ze dit verzoeken. Aan den gemeente-secretaris werd vergunnincr verleend tot het waarnemen eener bijbetrekking. Afgewezen werd het verzoek der commissie voor het onafhankelijkheidsfeest alhier, om aan haar eene subsidie te verleenen voor het inrich- ten van een schoolfeest en aangenomen een voorstel van den heer Van Borssum Waalkes om van gemeentewege aan de schoolkinderen eene herinnering aan de viering van de lOOjaricre onafhankelijkheid van Nederland aan te bieden. Het verzoek van den heer F. C. den Hartigh tot teruggaaf van door hem gemaakte kosten in zake een reclame tegen den hoofdelijken omslag werd afgewezen: Door den Minister van Waterstaat is te kennen gegeven dat de reclamant ten onrechte f 5 wegens tijdverlies heeft in rekening gebracht. Aan Burg, en Weth. werd machtiging ver leend tot den verkoop van rioolbuizen. In verband met de nieuwe armenwet werd vastgesteid een reglement voor het burgerlijk armbestuur en werden verdere hiermede in verband staande besluiten genomen. Aangenomen werden wijzigingen in de ge- meentebegrooting voor 1913 en werd gunstig beschikt op een verzoek der feestcommissie te Sluiskil om voor het vervaardigen van ver- sieringen door meisjes, gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school. Een droeve morgen geeft wel eens een blijde dag. En de Donderdagmorgen, bestemd voor de schoolreis van de leerlingen der openbare scholen te Ter Neuzen zag er weinig aantrekkelijk uit. Toch is het weder medegevallen en heeft zich de zon nog vertoond. Als gewoonlijk waren de leerlingen vroeg uit de veeren en al spoedig zag men ze, van oranjestrikjes voorzien, zich naar hunne respec- tieve scholen begeven. Te ongeveer half zeven begon voor alle scholen onder de hoede der geleiders de op- marsch naar het station. Opgewekt en onder het- zingen van liederen had deze plaats. Aan het station was alles in regel en weldra had ieder een plaatsje in den trein gevonden. Met spanning werd het oogenblik van ver trek afgewacht. In flinke vaart ging men het doel der reis, Antwerpen, tegemoet. Te St. Nicolaas moest nog al een poos gestopt worden, wat naar den zin van vele jeugdige reizigers al spoedig te lang duurde. Doch ook dit ging voorbij en na eenigen tijd kwamen de torens en gebouwen van Aut- werpen in het gezieht. Het uitstappen uit den trein en het aan boord gaan van de boot geschiedde vlug. 23) Een kromgegroeide denneboom bij den muur gaf hem steun en weldra zat hij boven op den muur. Hubert kon ternauwernood een kreet van verwondering onderdrukken. Voor hem lag een park met reusachtige boomen wier dichtbegroeide kronen nauwelijks eenig maanlicht doorlieten. In het midden liep echter een breede laan en hi] bevopd zich juist aan het einde daarvan. Aan het andere eind zag bij een sierlijk kasteel, omring door bloemperken, waarin beelden prijk- ten, en midden in de laan stond een fontein met ruime waterbekkens. Alle vensters van het kasteel waren gesloten. Alles scheen uitge- storven en dood, evenals de witte door het maanlicht beschenen steenen beelden die scherp afstaken tegen de donkere schaduw der boomen. Hlj besloot nog eens verder te onderzoeken. Zich vasthoudende aan uitstekende boomtakken, daalde hp aan de andere zijde van den muur at. Dit ging niet zonder gedruisch daarom bleef hij een poos luisteren of er onraad was, toen hjj den vasten grond onder den voecen had. Hij bespeurde geen onraad en stapte het park in. eldra had hij de boomen achter den rug en ging hij voort in de regelmatig aangelegde bloemperken. Hij stapte de beeldengroepen en de tontein voorbij en naderde al meer en meer het kasteel. Alles om hem heen scheen te slapen en hij zelf meende ten laatste te droomen in deze stille, tooverachtige eenzaam- heid. Hij herinnerde zich het sprookje van Doornroosje de prinses, die jaren lang slaapt met haar geheele hotstoet, totdat een moedige ridder door de doornbagen dringt en haar uit de betoovering verlost door een kus. Maar wat was dat Plotseling trad hij een schrede terugWas het tooverij Slechts weinige schreden van hem verwijderd in een boschje van wilde rozen, zat een jong meisje op een steenen bank te slapen. //Doornroosje", fluisterde Hubert in de grootste verbazing, terwijl hij met ingehouden adem den blik op het meisje gevestigd hield. Het was een jonge dame in de sierlijke kleeding der hoogere standen van dien tijd. Het ronde gevulde gelaat was omgeven door rijke blonde lokken, die in lange krullen over hals en borst neerhingen. Die slapende maagd met gesloten oogen en half ge- opend mondje was lief om aan te zien. Met het hoofd wat op zijde en van het maanlicht afgekeerd zat zij daar. De armen, slechts half bedekt door korte kanten mouwen, hingen Jangs het slanke, jeugdige voile lichaam neer. Haarhanden rustten in haar schoot, waarin zij een menigte wilde rozen had verzameld. Zeker had zij die rozen tot een ruiker willen binnen toen de slaap haar overviel. Bij het zilveren licht der maan en in deze eigen- aardige omgeving leek zij inderdaad de prinses uit het sprookje. Zoo stil mogelijk naderde Hubert de schoone slaapster. Hij boog zich over haar en drukte. een kus op haar blanke voorhoofd. De betoovering was gebroken Ontwakend loosde zij een lichten zucht en sloeg de oogen op. Zij was ten uiterste verwonderd, toen zij den jonkman bemerkte, die daar voor haar knielde en om vergittenis vroeg. vVergiffenis Doornroosje sprak hij. Schielijk stond de jonge dame op de wilde rozen vielen uit haar schoot op den grond. Zij lette daar echter niet op, maar ging eenige schreden achteruit en sloeg de oogen in het rond. Zij scheen om hulp te willen roepen, maar Hubert keek haar zoo trouwbartig en smeekend aan, dat zij het naliet en vroeg z/Hoe komt u hier! O, maak u uit de voeten vlug En zorg dat hij u niet ziet Langzaam stond de jonkman op en na een eerbiedige buiging sprak hij //Nogmaals ver giffenis, mejuffrouw Mijn nieuwsgierigheid was geprikkeld door het sprookachtige voor komen dat alles hier heeftOp mijn nachte- lijken zwerftocht kwam ik bier voorbij. Het leek me hier een betooverde tuin als van Doornroosje. Ik zocht een weg, boewel niet door dooruhagen maar toch over den hoogen muur en ik vond inderdaad de slapende prinses, het lieve Doornroosje. Ik beb het gewaagd haar als trouwe ridder te wekken." z/Maar spreek slechts een woord en ik ga weer heen om mijn leven lang te denken aan het zoete oogenblik, mij door een gunstig toeval geschonken." Licht blozend sloeg de jonge dame de oogen neer. Een lachje speelde om haar mond, toen zij weer opkeek en iets wilde zeggen, doch daar klonk in de verte een ruwe krijschende mannenstem #Zoek, Pluto (Wordt vervolgd.) f Jaren. Schranken K.G. stroovlas K.G. geroot Proeenten per U.A. per H.A. per H.A. lint.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5