A I g e in e e n Nieuws- r Advertentieblad aanoeren. No. 5943. Zaterdag 19 Juli 1913. 53e Jaargang. Binnenland. Gemeogde beriehten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor i\ederiand 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika" 1,65 en voor bet overt ge Buitenland 2,—. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- ■aars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. Telefoou No. 25. ADYEKTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken r6gel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prxjp si scats tweemaai berekend. Gbrootere letters worden near plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. °P de P. VAW »S im Far Keaien. SJE3SSTDE0 BLAJD. Een der medewerkers van de Tel. sehrijft uit Den Haag //Door de Kamerfractie, de redactie vau //Het Volk' en het hoofdbestuur van de S. D. A. P., dit werd mij uit goede bron meegedeeld, is overeengekomen onder geen beding een ministerportefeuille te aanvaarden. Namens de meeiderheid van het hoofdbestuur zalditstandpunt op het te houden buitengewone concjres worden verdedigd. z/Onder degenen, die Iiet feist tegen het plaats nemen in een of ander kabinet gekant zijn, behoort Mr. Iroeistra. Hij moet hebben ver- klaard, dat de S. D. A. P. zich moet bepalen tot het geven van loyalen steun aan een ministerie, dat het concentratieprogram eerljjk wil uitvoeren. //Onder deze omstandigheden zal het buiten- woon socialistencongres met groote meerderheid besluiten, het aanbod van Dr. Bos te wijzen van de hand. In een resolutie zal men alsdan laten uitkomen, dat de partij van Mr. Troelstra een vrijzinnig Grondwetsherzieningskabinet met kracht wil schragen." TER NEUZEN, 18 Juli 1913. In da week van 9 tot en met 15 Juli 1913 kwamen ter kennis van den centralen gezondbeidsraad de volgende gevallen van be- smettelijke ziekten in Zeelandvan roodvonk 2 gevallen te Koewacht en 1 te Koudekerke en van diphteritis 1 geval te Kloetinge, Ou- werkerk en Zierikzee. Boschkapelle. De 17jarige landbouwers- knecht A. v. D. had het ongeluk, dat, bij het spannen der paarden voor een wagen, door eeue onverwaehte beweging van het voertuig hem een haak in den hoek van den mond greep, waardoor de wang ernstig werd gewond. Boschkapelle. Het nieuwe gemeentehuis, een sieraad van het dorp, is deze week defini- tief in gebruik genomen Zoowe! de ontwerper als de uitroerders hebben eer van hun werk. Clinge, 16 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor twee leden van den gemeente- raad werden uitgebracht 197 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren P. Bolssens met 110 en J. Valent met 99 stemmen. Op den heer F. E. van der Heijden, die zich had teruggetrokken, waren 81 stemmen uitgebrachtf Hengstdijk. In onze vroeger zoo ordelijke, rustige gemeente zijn tegenwoordig baldadig- heden verre van zeldzaam meer. Er gaat bijna geen week voorbij, of men hoort van vernielen van hekken of' dammen, van beschadigingen aan huizen, boomen of andere zaken. In den laatsten tijd heeft men het vooral op den veldwachter begrepen, en worden aardappelen, boonen, erwten enz. uitgerukt of vertrapt. Het is te betreuren, dat onze waakzame politie de lafie bedrijvers niet kan betrappen. Ossenisse. Woensdag 16 Juli werd een Raadsvergadering gehouden, waarin, na voor- iezing der notulen, het eerst eenige ingezonden stukken ter tafel kwamen. Van Gedep. btaten was n.l. een schrijven ingekomen, meldende de goedkeuring van de veranderingen in de begrooting voor 1913. Nog een van hetzelfde college, waarbij het kohier van den hoofdelijken omslag werd goed- gekeurd en de buitengewone subsidie voor het onderwijs voor dit jaar was bepaald op 870. van de Gezoudheidscommissie te Hulst de rekening van inkomsten en uitgaven in haar ressort. Nu kreeg de gemeenterekening over 1912 een beurt en na voorlezing van de versehillende posten van inkomsten en uitgaven bleek, dat de eerste bedragen 8474,65 en de laatste 8348,94, alzoo een voordeelig slot van f 125,71. Het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden was spoedig afgeluopen, waarna we tot slot nog iets te hooren kregen over het werk aan het zoogenaamde Achter- straatje. Het bleek, dat met de verharding daar ter plaatse een f 325 gemoeid zal zijn en algemeen was men van oordeel dat dit sommetje niet uit de gewone middelen kan gevonden worden, zoodat besloten werd daar- voor een geldleening aan te gaan in drie tempo's af te lossen en wel in 1915, '16 en '17. Nadat de Voorzitter nog gevraagd had of soms een der raadsleden genegen was die som be- schikbaar te stellen tegen een rente van Alj2 ten honderd 'sjaars, maar niemand nog wilde toehappen, sloot hij de vergadering. Bij het afbreken van een oude boerenwoning, toebehoorende aan den landbouwer H. Verhoeven te Uden, heeft een werkman een aarden pot met zilveren geldstukken gevonden. Het waren alle oude munten met Latijnscheopschriften, sommige grooterdan een rijksdaalder, andere van de grootte van een gulden. De inhoud van den pot was 450 stuks, die alle nog gaaf waren. ('s-H. Ct.) - olgens de N. R. Crt. zond een groote kaashandel-firma te Gouda eene partij kaas (ongeveer 30.000 stuks) naar den Balkan." Daar werden zij geweigerd en zouden nu te Rotterdam worden geveild. Die veiling is echter niet kunnen doorgaan, wijl de kazen voor de consumptie zijn afgekeurd. oor de betrokken firma wordt dat een schadepost van ongeveer 100.000 gulden Te Numansdorp viel Dinsdag eene vrouw van eene hoogte van 2 meters en brak den rugge- streng. Dinsdagmiddag is zij aan de gevolgen overleden. Royaal. Toen dezer dagen J. Fokkens te Sneek met zijn venterskar tusschen Lutkewierum en Rien reed, vond hij, naar het II. N. meldt, op den weg een reiszakje, waarin zich een waarde aan papieren plus een beurs met een bankbiljet van J 100 be vond, gezamenlijk tot een bedrag van 4600. Kort daarna ontmoette hij een weduwe van Rien geheeten, die hem vroeg, of hij misschien iets had^ gevonden. Op hetzelfde oogenblik toonde Fokkens haar den gevonden schat, en met een //dankje wel" ging de gelukkige vrouw verder. loen ze h. in Rien weer passeerde, kwam plotseling de nobele gedachte bij haar op, den eerlijken vinder van zooeven ook een gelukkigen dag te bezorgen, en ze stopte F. een kwartje in de hand. Naar het „U. D." meldt. is te Utrecht proces-verbaal opgemaakt tegen een student, die meende gerechtigd te zijn om verkiezings- biljetten te beschadigen, die aangeplakt waren op openbare reclame-gelegenheden. Maandagavond ontstond in een woning aan de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, naar de Tel. meldt, ruzie tusschen man en vrouw. De buren kwamen tusschenbeide en wilden den man te lijf. Toen de vrouw dit zag, koos zij partij voor haar man en liep naar den zolder om een geweer te halen. De man laadde het geweer met hagel om de buren vrees aan te jagen. In het tumult ging echter het schot onverwachts af en kregen niet de buren maar de vrouw de hagel in haar zitvlak. Onderhand, dat de vrouw naar het ziekenhuis werd gebracht, gingen de buren nu den man te li]f, die ontoonbaar werd toegetakeld en voor eigen veiligheid naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat werd gebracht. Alle lotelingen der gemeente Linschoten en Snelrewaard (Utr.), elf in getal, zijn afge keurd. Bloedvergiftiging. Bij een arbeider te Zevenhuizen (Z.-H.) is tengevolge van een bijensteek bloedvergiftiging ontstaan, meldt de H. Crt. De veehouder Berger te Heerenveen, krabde een puistje aan de hand open. De man is nu aan bloedvergiftiging overleden. Men zij toch voorzichtig f Een veelvraat. Door een inwoner van Genderen werd met wargaren een snoek van 1 ons gevangen. Toen de visch werd scboon- gemaakt, vond men in diens maag een acht dagen oud eendenkuikentje, den poot van zulk een dier en nog een klein snoekje. Weldra bleek, dat een houder van eenden, velke zwommen in het water, waar de snoek ;e'vangen werd, reeds verscheidene eendenkuikens op onverklaarbare wijze gemist had. De man noopt nu van den dief bevrijd te zijn. De commissie voor de strafverordeningen e Rotterdam is overtuigd dat men van de vrouwelijke trampassagiers mag verlangen, dat zij door -een eenvoudigen voorzorgsmaatregel de medepassagiers buiten gevaar van verwonding door hoedenpennen houden een gevaar dat reeds bij in- en uitstappen niet denkbeeldig is, maar grooter is bij plotseling remmen, een paniek enz. Daarom stelt de commissie aan den Raad voor, een bepaling in de politieverorde- ning op te nemen, verbiedende zich in tram- wagens met onbeschermde hoedenpennen te be- ■rMen. De commissie vertrouwt dat door de medewerking der tramdirectie de maatregel zonder bezwaar kan worden ingevoerd. (Hbl.) Te Odoornerveen had iemand jonge katten, die hij kwijt wilde zijn, levend begraven. Zeer vreemd keek de edele //dierenvriend" op, toen hij den vblgenden dag alle katjes terugzagde moeder-kat had haar jongen weten uit te graven en voor een stikkingsdood behoed. at er met den dierenbeul is gebeurd, wordt ons niet gemeld, sehrijft de N. R. Ct. Ook in het lijk van E. Breed, den vader van den in verband met het plotseling over- lijden van F. Pieneman te Oude-Wetering aan- gehouden jongen man, is, volgens de N. R. Ct., een groote hoeveelheid arsenicum gevonden. Zooals onze lezers weten hebben de echt- genoote van boveugenoemden Pieneman en de jonge Breed bekend, zich aan deze vergiftiging te hebben schuldig gemaakt. Met den trein is uit Sliedrecht zwaar geboeia naar Dordt overgebracht de zich noe- mende van Zuilen, 35 jaar, vermoedelijk afkomstig uit Leeuwen (Geld.) v. Z. sehijnt een zwervend persoon te zijn. Sedert 4 weken is hij in dienst bij den klompen- maker L. van Littel, te Sliedrecht. Hij maakt veel misbruik van sterkedrank. Zoo moet o. a. geconstateerd zijn, dat hij te dezer plaatse in 11 minuten 14 borrels naar binnen werkte. Desniettemin was hij een uitstekend vakman. Za^erdagavond kwam hij dronken thuisVan Littel was nog op twee knechts lagen reeds ter ruste. Hi) gebruikte tamelijk kalm zijn brood met melk en uitte eenige dronkemans- praat. Onder meer zei hij ,/lk ga weg. Ik kan 3 ceuten per jaar meer verdienen. Ik heb geen hekel aan jou", doch bleef overigens rustig, daar v. L. overal ja op zei. Na //wel te rusten" gezegd te hebben, ging hij naar boven, waar hij naast een der knechts moest slapen. Nauwelijks boven gekomen begon hij vreeselijk te roepen en sprong hij op een gegeven oogenblik gekleed op het bed. Hij pakte zijn slaapkameraad bij de keel en vroeg hem om een rijksdaalder, met bedreiging van worging. De knecht wist zich van zijn aan- valler te ontdoen met behulp van zijn kameraad. Van Zuilen heeft toen lucifers aangestoken en deze brandende her- en derwaarts geslingerd. Een matras vatte vuur, doch werd spoedig gebluscht. Beneden gekomen ging Van Zuilen naar de werkplaats, waar hij met scherpe gereedschappen dreigde. Een bodem-mes werd hem door v. L. af- genomen. Het sehijnt dat v. Z. voor hij dronken was, een kind beneden 16 jaar uitgestuurd heeft om een flesch sterkedrank en twee doosjes lucifers te halen. De lucifers zijn verstrekt, de drank niet. Verder heeft v. Z. uitgelaten, dat hij uit Duitschland is gevlucht, wijl hij daar l'/2jaar gevangenisstraf te goed had. Vermoedelijk heeft de justitie een gevaarlijk individu te pakken. (H. Crt.) Een in de Duitsche wateren ter bescber- ming van de zeevisscherij gestationneerd vaar- tuig bracht einde April een Nederlandsch visschersvaartuig op, daar het op ongeveer 500 meter benoorden Norderney en dus op verboden terrein, visschende werd aangetroften. De in hechtenis genomen visscher, die later tegen borgstelling op vrije voeten werd gesteld, heeft zich thans voor de strafkamer te Aurich (Oost- friesland) voor zijn overtreding te verantwoorden gehad. Hij werd vrijgesproken op grond, dat hij met de gebrekkige hem ten dienste staande instrumenten onmogelijk een juisteplaatsbepaling kon maken. (N. v. d. D.) Een recepc per draadlooze telegraaf. Het stoomschip ,,Maheno", op weg van Sydney naar Nieuw-Zeeland, kreeg, naar het R. N. meldt, een draadloos bericht van het stoomschip z/Wimmera", waarin om een dokter gevraagd werd, daar de kapitein van laatstgenoemd schip ernstig ziek was. De verschijnselen der ziekte werden vermeld. De dokter van de //Maheno" scbreef een recept, dat per draadlooze telegraaf naar de //Wimmera" verzonden werd. Te Parijs zou de vijf-en-veertigjarige Ed- mond Hury met zijn vrouw een dagje naar buiten gaan. Hij was juist bezig zich in de keuken te scheren, toen plotseling zijn prachtige augorakat, die op tafel zat, op zijn schouder sprong. De kop van het dier stootte daarbij tegen het scheermes, het mes gleed uit enver- wondde Hury ernstig. Mevrouw Hury geholpen door eenige buren, bracht haar man naar bed. Een dokter werd geroepen, maar alle zorgen waren vruchteloos. Een slagader was doorge- sneden en Hury stierf kort daarna. In het dorp Brunnersdorf in Silezie was, naar het R. N. meldt, een nieuw kerkhof aan- gelegd. Nu had de overheid van het dorp be sloten dit op een bijzondere wijze in te wijden, door den eersten doode met muziek en koorgezang te doen begraven. Het toeval wilde, dat de eerste doode die hiervoor in aanmerking kwam een boerenkneckt was, die geen eervollen dood gestorven was. De overheid ontweek de moei- lijkheid door den knecht op het oude kerkhof in den misdadigershoek te laten begraven. Daarop stierf een kind van enkele dagen dezen keer vonden de autoriteiten, dat zulk een jong kind niet met zooveel plechtigheid begraven behoefde te worden, waarom dit kind eveneens op het oude kerkhof ter aarde besteld werd. Men be- sloot nu geduldig op een derde te wachten. Toevallig was dit een dergelijke doode als de eerste. Toen gaf men het op en werd er be sloten, dat dezen dan maar op het nieuwe kerkhof begraven zou worden, echter zonder muziek en zonder koorgezang. De sneltrein ParijsMilaan heeft, naar het R. N. meldt, een groote vertraging onder- vonden, door een niet alledaagsch voorval. Te Brigue bevindt zich aan den kant van Zwitserland voor den ingang van den Simplon- tunnel een groote zware ijzeren deur, die er voor dient om den tunnel in geval van oorlog met Italie te kunnen afsluiten. De deur wordt door sterke kettingen opengehouden. Deze kettingen waren gebroken en zoo gebeurde het, dat de zware deur dicht gevallen was en den toegang versperde. Het was te ver- wachten, dat de sneltrein, die natuurlijk met zijne gewone snelheid reed, tegen de ijzeren deur zou rijden. Gelukkig bemerkte de machi nist, wat er gebeurd was en wist hij den trein tijdig tot staan te brengen. De overheid van Domodossola en Brigue werd onmiddellijk ge- waarschuwd. Een ploeg werklieden werd naar de plaats des onheils gezonden, die er na een mm O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1