Gemengde beriehten. Laatste Berichten. Stemmingen Gemeenteraden. BURGER LIJKEN STAND. HECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Juli de volgende vonnissen uitgesproken F. R. P. Pz., oud 69 j., schipper en F. R., oud 41 j., schipper, beiden te Philippine, be- klaagd van overtreding der visscherijpolitie (het visschen van mosselen met iemand van vreemde nationaliteit aan boord). Beiden met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes vrijgesproken. Het zal een wildpark zijn, dacht hij. Dan is de boschwachterswoning niet ver af; als hij den muur langs liep, zou hij de woning wel spoedig vinden. Hij stapte dus weer voort en keek scherp uit tusschen het donkere ge- bladerte en ondertusschen kreeg hij een voor- gevoel van een naderend avontuur. Hij had een poos geloopen en zag toen een open ruimte tusschen de boomen, die wellicht het begin vormde van 'n grooteren weg. Hij kon zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en poogde den muur te beklimmen om eens te zien hoe 't er daar binnen uitzag. (Wordt vervolgd.) UIT S L A G der herstemming voor vier leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 15 Juli 1913. Aantal stemmen in district. I (raadzaal) II (Sluiskil) ILL (Java) Totaal. 827 216 422 1465 723 186 370 1279 4 2 7 719 184 369 1272 207 90 98 395 205 67 127 399 356 63 111 530 334 50 82 466 385 71 121 577 257 92 164 513 303 116 191 610 228 42 169 439 Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen P. de Bakker W. Bedet A. H. Donze (aftr. lid) R. Drost (aftr. lid) A. C. Lensen (aftr. lid) D. Scheele Az. R. Scheele Dz. (aftr. lid) J. F. Verlinde Alzoo gekozen de heeren DONZE, LENSEN, D. SCHEELE Az. en R. SCHEELE Dz. Hoek. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad brachten 344 van de 492 kiezers hunne stem uit. Van onwaarde waren 15 briefjes. Herkozen is de heer Job. Dekker met 206 stemmen. Op den heer Joz. de Jonge waren 122 stemmen uitgebracht. St. Jansteen. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 371 stemmen. Gekozen werd de heer A. de Beule met 144 stemmen. Op den heer A. P. M. Vermandel (aftr.) waren 126 stemmen uitgebracht. Uit Sliedrecht meldt men aan de N. R. Crt., dat iemand, zich noemende W. v. L., gevankelijk naar Dordt is overgebracht als verdacht van pogingen tot wurging en brandstichting bij Van Littel. Bij het wegbreken van een oude steen- glooiing aan den bavendijk te Stavenisse is, naar de N. R. Crt. meldt, een gebakken steen gevonden, waarop is uitgebeeld het Bijbel- verhaal van een leeuw, die door Simson wordt verscheurd. De 17jarige A. v. D. is Zondagmiddag te Geldrop verdronken doordat een bootje, waarin hij met een kameraad zat, omsloeg. ('s-H. Ct.) Maandagnamiddag is een lOjarige zoon van den landbouwer P. Hos te Veenhuizen, ver dronken bij het baden. Maandagochtend heeft J. M. M., bijge- naamd Jan de Kat, te Heemstede op de buiten plaats Oud Berkerode, waar men aan het sloopen was, een eiken balk op het hoofd gekregen. Hij was dadelijk dood. Nabij Hengelo heeft Zaterdagavond een auto-ongeluk plaats gehad. De chauffeur van den heer K. uit Enschede reed met vrouw en kind en met een paar kennissen, Loo en dochter uit Enschede, over Oldenzaal naar Hengelo. Nabij het kerkhof te Hengelo, kwamen hem twee fietsers tegen, die erg laveerden. Hij wilde uitwijken en reed tegen een boom. Loo vloog door de ruiteen slagader aan het hoofd werd doorgesneden. Onder hevig bloeden werd hij naar het R. K. ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is vrij goed. De vrouw van den chauffeur brak een arm. De beide inzittende meisjes werden licht gewond de chauffeur bleef ongedeerd. De auto is vrij wat beschadigd. (N. R. C.) Zaterdagmorgen te vijf uren ongeveer had een Grieksch kunstschilder zich neergezet aan 't Kolkje achter den Zeedijk, te Amsterdam om het schilderachtig stadsgedeelte daar in het vroege morgenuur op doek te brengen. Dat was niet naar den zin van een daar wonende juftrouw, die dreigde, den schilder met al zijn gereedschap te water te gooien. De haaibaai ging den kunstenaar inderdaad te lijf, die op zulk een onverwachten en fellen aanval niet verdacht was. Gelukkig werd hij door voorbijkomende werklieden ontzet. Hij heeft van het geval aangifte gedaan bij den Griekschen consul, die met hem naar de politie ging, met het gevolg, dat voortaan, wanneer hij schildert, een politiepost naast hem geplaat3t zal worden. Naar aanleiding van de Gemeenteraads- verkiezing te Ter-Apel (Drente) werd de burge- meester der gemeente een serenade gebracht. Bij die gelegenheid kregen verschillende partijen ruzie met elkander en werd zekere B. zoodanig met een hamer tegen het hoofd geslagen, dat een oog verloren is. De politie doet onderzoek naar den dader. (Nws.) Een reuzen-Orang in „Artis". Een der' grootste merkwaardigheden uit de levende have van het Kon. Zool. Genootschap ;,Natura Artis Magistra" te Amsterdam zoo niet het meest bijzondere dier van gansch Artis is wel de reusachtige Orang-oetan, dien het Genootschap van Z. K. H. den Sultan van Serdang ten geschenke heeft ontvangen, schrijft het Hbl. Donderdagmorgen kwam deze zeldzaam-belangrijke aanwinst met een Indisch transport behouden aan. Nog nimmer heeft Artis een dergelijk grooten Orang-oetan in zijn verzameling gehad zelfs de groote Orang waar- mede de heer Prakke jaren geleden Europa bereisde en die ook in Artis eenige weken te zien is geweest, alsook de beroemde Orangs Max en Maurits, die korten tijd in de Parijsche Diergaarde hebben geleefd, hadden zeker niet den ouderdom en het geweldig uiterlijk van den reuzen-aap waarop Artis thans mag bogen. Komt men de Anthropoiden-afdeeling van het Nieuwe Apenhuis binnen, dan ontwaart men dezen ontzaglijken mensch-aap meest, naar de wijze der oude Orangs, rustig ineer. gehwrkt op den bodem of wel geheel boven in zijn 7 M. hoog verblijf. De voorbijganger ziet eerst weinig meer dan een reusachtigen baarbal een massa dofgeel-bruinwerk gelijk tot opeens uit de warrige haarvacht opleeft het 'ontzagwekkend groot en donker aangezicht. zwaar gebaard,en door zijdelingsche kwabben, nog wanstaltig verbreed, met den mvsterieuzen blik der kleine, diepliggende oogen, ernstig en diep als de oogen van een Denker. Dan het grijpend strekken der geweldige armeti en handen zwaar behaard, tot op de vingerleden toe en lang- zaam verheft zich de kolossaal geschouderde en in zijn bruinrooden haarpij woest-uitziende Orang-oetan. »The old man of the wood", als het ware een onbeschrijfbare incarnatie van het grootsch-geheimzinnig natuurleven der diepe wouden van Borneo of Sumatra. Men kan zich moeilijk eenig dierlijk wezen voorstellen van zoo ontzagwekkende verschij- ning, zoo machtig van bouw, zoo diepzinnig van blik, als deze reusachtige oude Orang- man, wanneer hij zijn meterlange, met afhan- gende haarfranje, wildhewassen armen uitbreidt om zich geheel door de zon te laten be- schijnen, of zich plotseling opheft en met den gebogen, baardigen kop geheimzinnig voor zich uitziende, op ons toekomt, geweldig van lichaam in verflensteu mantel van roodbruin dooreengeward haar. Met dit volwassen exern- plaar van den Sultan van Serdang spant Artis thans in zjjn Apenhuis de kroon boven alle zoologische tuinen der wereld. Nauwkeu- rige maten kunnen nog niet opgegeven worden maar als staaltje van spierkracht zij het feit vermeld, dat het dier een ijzeren staaf uit zijn reishok spelenderwijs doorboog tot een stompen hoek. Boosaardigheid schijnt geen bijzondere factor in zijn wezen te zijn maar wee dengene, die hem tergtEen dierenplager werd te Sabang, kort voor de inlading van het trans port, de hand nagenoeg afgebeteu Jegens zijn verzorgers in Artis, die alle voor- zichtigbeid in acht nemen, doch vrijmoedig vertrouwelijk en vriendschappelijk met de dieren omgaan, betoont de reuzenorang zich, den korten tijd zijner aanwezigheid in aanmerking genomen, vredelieveDd en gevoelig voor beloo- ning of berisping. Steeds toekijkend volgt hij opmerkzaam al wat er om hem heen gebeurt, en onderscheidt de bedoeling in de stem die hem toespreekt. Men wacht zich er ook wel voor het dier onnoodig door barsch optreden of harde bejegening te vertoornen, want de woede van een volwassen orang kan zich plot seling uiten in een geweldige vlaag van drift en kracht, die voor niets terug wijkt, terwijl het niet in den aard van het dier ligt den mensch te weerstaan, als deze hem probeert te begrijpen maar ook kort en beslist weet tegen te gaan, waar dit noodig is, zonder de gevaarlijke ,/apendrift" uit te lokken. Er bestaat alle hoop, dat het ieders belang- stelling waardige dier de lange zeereis goed heeft doorstaan en men hoopt met dezen orang- oetan door zorgvuldige verpleging meer succes te bereiken dan er gewoonlijk en elders bereikt is geworden. Nader moet nog worden uitge- maakt tot welke locale soort het exemplaar behoort. Er komen toch volgens de nieuwste onderzoekingen van prof. Selenka op Borneo zeven, op Sumatra twee vormen van orang- oetan voor, verschillend in grootte, kleur der beharing, aanwezigheid of gemis van keelzak en wangkwabben etc. Merkwaardig is de kolossale keelzak, een onderhuidsche luchtzak, die zich tot in de okselstreek uitstrekt en in opgeblazen toestand tot versterking van het stemgeluid moet dienen dat uit een zwaar, dof brullend geschreeuw bestaat. Ook de eigenaardige wangkwabben den mannetjes van eenige der locale vormen eigen bestaande uit onderhuids vethoudende bind- weefsel, trekken de aandacht door de impo- neerende afzichtelijke verbreeding welke zij het aangezicht en daarmede ook in het bijzonder de gelaatsuitdrukking verleenen. Het exem plaar in Artis vertoont beide bijzondere ken- merken ten voile ontwikkeld. Het heeft een grauw-zwarte gelaatskleur en dofroode beharing die op de voorarmen en aan den kop naar het bruingele trekt. Opmerkelijk is ook de zware knevel, die met den kinbaard een geheel vormt. Hagelsteenen ter grootte van duiveneieren vallen er bij elk behoorlijk onweer, maar dat er tijdens een hagelbui stukken ijs van tien kilo neerkomen, is wel iets heel zeldzaams, schrijft. het R. N. Dit verschijnsel is in het dorp Erdoe- Szakal in Hongarije waargenomen. Het dorp werd grootendeels vernield door deze ijsklompen. Er waren vijf ijsblokken bij, die een gewicht an vyfcig kilo hadden. Te Goszca, in Russisch-Lithauen, drongen bandieten's nachts een huis binnen, vermoordden de geheele uit zes personen bestaande familie met bijlslagen en staken vervolgens het huis in brand. Een der bandieten, een soldaat, kon gearresteerd worden. Dezer dagen is, naar het R. N. meldt, een personentrein van Charoiles naar Cluny, midden tusschen een kudde schapen gereden. Het was hier alweer ,/als een schaap over den dam is De kudde liep naast de spoor- baan, een der dieren schrok van de locomotief van den trein en rende de rails op, welk voor- beeld dadelijk door de andere woldragers werd gevolgd. De machinist remde direct, maar niettemin werden 15 schapen geheel verpletterd. Het aantal gekwetste dieren is groot. De pas- sagiers van den trein moesten uitstappen om de wielen van schapenvleesch te ontdoen. Slachtoffers van roofdieren in Indie. In Britsch-lndie wordt ieder jaar een statistiek gemaakt van het aantal mensehen, dat door roofdieren en slangen gedood wordt. Nu is er een boek verschenen, dat een overzicht van de gevallen met doodelijken afloop geeft in de laatste dertig jaren. Daaruit blijkt, dat de tijger het gevaarlijkste roofdier in Indie i3 en het grootste aantal slachtoffers maakt. Gedu- rgnde de laatste vijf jaren moest 38 pCt. van het aantal slachtoffers op rekening van dit roofdier gesteld worden. Dan volgen de luip- aarden met 16, de wolven met 12 en de beren met 4 pCt. Deze getallen hebben echter alleen betrekking op de werkelijke roofdieren, die het vorig jaar ongeveer 2400 mensehen doodden. Buiten genoemde dieren komen nog olifanten en hyena's in aanmerking. Daarmede is de lijst echter nog niet vol. Er komen nog de namen van andere dieren als krokodillen, wilde zwijnen, ~wilde honden en buffels op voor. Deze dieren maakten het vorig jaar meer dan 600 slachtoffers. Dit getal wordt echter verre door de gittslangen overtroffen. Niet minder dan 22500 personen stierven aan de beten van deze kwaadaardige reptielen, Dit is een onrustbarend hoog getal. Het is echter niet te voorzien, dat dit minder zal worden, niettegenstaande men met alle kracht deze gevaarlijke dieren tracht uit te roeien. Overigens worden niet alle deelen van Indie in gelijke mate door slangen onveilig gemaakt. In de residentie Bombay, die het meest door epidemieen geteisterd wordt, komen geen gift- slangen voor. Ditzelfde geldt van Pundsjab, terwijl Bengalen weer in het bijzonder door deze slangen geplaagd wordt. Te Alenfon ging de elfjarige Suzanne Besnard in gezelschap van haar zuster Marie water uit een put halen. Daar het meisje geen kracht genoeg had het touw op te winden, liet zij den slinger los. Bij een poging om bet neerglijdende touw tegen te houden, werd zij meegesleept en viel in den put. Op het hulpgeroep van haar zuster kwamen dadelijk de buren toesnellen, terwijl zij het kind toeriepen, het touw stevig vast te houden. Zij trachtten het kind op te trekken en war-en daar bijna in geslaagd, toen het meisje met het hoofd in aanraking met de katrol kwam. Het touw brak en de ongelukkige stortte naar beneden. Een uur daarna haalde men haar lijk uit den put. Ylissingen. Naar men uit vertrouwbare brou verneemt bestaat het plan een groot deel van het Belgische Loodswezen van hier naar Zeebrugge over te brengen. Indien dit bericht juist is zou zulks een groote ramp voor Ylissingen beteekenen. Zwoile. Gisteren zijn in de Willemsvaart alhier een gepensionneerd Indisch officier B. van E., en zijne zuster, in de Dedemsvaart ver dronken. Men vermoedt dat zij door de duisternis misleid, te water zijn geraakt. Boekarest. De Roemeensche troepen zijn gisteren op 2 punten over den Donau ge- trokken. Ifet geheele meubilair, de inhoud der kast, de wand- bekleeding en versiering alles is in stijl. De nieuwe kamer is daar om aan te toonen, dat het tegenwoordig ook wel netjes is bij de plattelandsbewoners, en zeker eenvoudig ook, maar dat hunne voorouders toch ineer artistiek waren aangelegd. De volgende deur voert ons in een Oud-Walchersche kamer. Deze kamer is grooter als de beide eerstgenoemde en is tot in alle onderdeelen keurig afgewerkt. Het oog van ieder binnenkomende oudheidkund ige zal zeker direct getrolfen worden door de porcelein- of glazenkast, Louis XVI, waarin een schat van porceleinen en zilveren antiquiteiten j wij noemen slechts het grootaantal zilveren loderijndoosjes waaronder bijzonder fraai bewerkte, een doos van zilver met parelmoer deksel waarin gegraveerd »Admiraal Maarten Harpz. Tromp aan boon! van het admiraalschip in den zeeslag bij Ter Heide tegen de Engelschen 1653 door een musketkogel doodelijk getroffen aan boord sterft met deze woorden Ik heb gedaen, houdt goeden moedt. O Heer weest mij en dit arme volek genaedigh." Bij onzen rondgang door de kamer trof ons ook nog een kleptafeltje van bijzonder kleine afmetingen. Statenbijbel. Kerkbijbel, almanak en de Cronyck van Zeeland door Smallegangp ontbreken ook niet. Wij verlaten deze kamer en begeven ons naar de af deeling C, kleedingstukken, lijfsieraden, lodderijn- en snuifdoosjes, bijbels en zijn aldus gekomen bij hethoofddoel der tentoonstelling. In de eene kamer kan de bezoeker kennis ma ken met een 13tal wassenpoppen gekleed in de verschillende heden ten dage nog in gebruik zijnde kleeder- drachten. Vooral voor den vreemdeling is hier aan de hand van den catalogus veel te leeren. In het aangrenzend vertrek daarentegen is een zeer uitgebreide verzameling oude drachten samengabracht, slechts enkele konden geheel bij elkaar gevonden worden, maar tal van andere stukken toonen aan hoe men uitsloofde om te komen tot een zoo groot mogelijke verscheidenheid van kleurenhetgeen zeker niet het rninst uitkomt bij de mansborstrokken en mouwvestenbij de beuken der vrouwen. Ook de thans vervallen schansloopers (lage boerejassen) de falies (omslagmantels) zijn niet vergeten. Onder de werkelijke lijfsieraden moge zeker wel in het bijzonder genoemd worden, twee gouden stukken met twee gouden spelden. op last van Koning Lodewijk Napoleon op 7 Juli 1809 uitgereikt aan Leuntje Pieterse, Meulpolder, huisvrouw van Kornelis Schipper te Baarland, zijnde zij de verdienstelijkste vrouw in die gemeente, omdat zij het grootste aantal eigen kinderen had gezoogd. Nu verlaten wij deze afdeeling waarvan de dames zeker met moeite zullen weg te slaan zijn en begeven wij ons naar de zalen, waar een bijzonder groot aantal voorwerpen van porcelein benevens meubelen en huisraad zijn geetaleerd. Wat hier te zien is, valt in ons blad onmogelijk stuk voor stuk te beschrijvenwij moeten daarom volstaan met erop te wijzen welk een leeuwendeel de bewoners van Wemeldinge en Nieuw- en St. Joostland aan deze ver zameling hebben gehad en de verzekering te geven, dat ook deze afdeeling alleen reeds een gang naar de ten toonstelling ten voile waard is. Een niet minder belangrijke afdeeling is diederVolks- kunstwaarbij allereerst de kant- en borduurwerken ver- melding verdienen. Wat daar te zien is van kantwerk uit Nieuw-Namen, van welke plaats een oudje van 78 en een jeugdigeschare van 20 jaar hun kanten toonen en van Sluis, zal zeker door iedere bezoekster bewonderd en hoog geprezen worden. Maar ook buitendien is er aan snijwerk in hout en ivoor, en scheepsbouw enz. zooveel tentoongesteld dat met de beschrijving er van dagen zouden gemoeid zijn. Onder nsteden en gilden" zijn schilderijen, bekers, vaandels, ketens, medailles enz. ondergebrachtonder de ketens zijn er die nog gedragen worden. Het hoofd »diversen" in den catalogus omvat alleen platen en boekwerken en verder alle voorwerpen, die niet onder een bepaald hoofdstuk zijn onder te brengen hiervan zullen wij noemen het model op van de ware grootte, van »de Schelde", het eerste stoomschip in het veer tusschen lissingen en Breskens, dat gevaren heeft van 1828 tot 1866ook mag niemands aandacht ontgaan een boek Speculum Zeelandiae, oogenschijnlijk een ver zameling platen van steden en dorpen, ambachtsheer- lijkheden enz., door een liefhebber verzameld. De laatste tocht gaat de diepte in naar de gangen, welke zich rondom het marktplein bevinden, en waar men kennis kan maken, met speelwagens, kapwagensphae tons, en sjeezen zoowel van nu als vroeger en uit ver schillende deelen van Zeeland. Twee der belangrijkste bedrijven van Zeeland zijn voor deze gelegenheid in diorama's afgebeelddank zij de talenten van den heer W. F. A. I. Vaarzon Morel, kunst- schilder te Veere. Deze diorama's zullen ons toonen de bedrijvigheid in de haven van Yerseke door de oestercultuur en een die te Philippine door de mosselcultuur. Bovendien laat Philippine de geregelde ontwikkeling van het mosselbroed zien. Met de mededeeling, dat ook nog een nabootsing van het oeververdedigingswerk-systeem De Muralt is tentoon gesteld, verlaten wij ook dit deel der expositie, om een poos uit te rusten op het voorplein der tentoonstelling, waar de gemeentelijke gymnastieklokalen tot een restau rant zijn geimproviseerd en waar een Wiener Dameskapel er lustig op los speelt. Dat vooral op de dagen, waarop zanguitvoeringen of volksspelen de bezoekers in groote getale naar de Groen- rnarkt op zullen trekken is onze vaste overtuiging en geen enkel hunner zal zich de gang betreuren. De ingang is voor ieder te zien aan de keurig aange- legde tuin, waarlangs men binnengaat. i Axel. Huwelijks-aangiften. 10 Juli. Nicolaas Jan Bolleman, oud 21 j.. jm. en Maatje Jansen van Rosen- daal, oud 19 j., jd.' Jozias Ilamelink, oud 23 j., jm. en Catharina Johanna Oppeneer, odd 24 j, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juli. Salomon Hameunk, oud 21 j., jm. en Cornelia Schieman, oud 22 j., jd. Johannes Levinus de Putter (van Graauw), oud 25 j., jm. en Livina Bareman, oud 22 j., jd. 10 Juli. Cor nells Duerink, oud 26 j., jm. en Dina Verstraeten, oud 24 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2