sch-Vlaa«dere No. 5942 Donderdag 17 Juli 1913. 53e Jaargang. 6 6 n vertentieblad DRAKKWET. Binnenland. 1X2I&TE&AAD. U1TSLAG VERKIEZING. FEUILLETOJf. Plan 1913, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland j 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T ADYSETEHTIO, Van 1 tot- 4 regeis 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Bg directs ppgaaf van driemaal plaatsing dersselfdo advertentie wordt prps slechts tveemaal berekend. Giootere letters worden naar plaatsraimte berekend de Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Naar Het Volk meldt, heeft het bestuur van de S. D. A. P. ter behandeling van het aanbod van den kabinetsformateur, een buiten- gewoon congres uitgeschreven tegen Zaterdag- avond 26 dezer en Zondag 27 dezer. Het congres zal worden gehouden te Amsterdam, Arnhem of Zwolle. TER NEUZEN, 16 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.3. Coruna. Laagste 750.7 Stockholm. Verwacbting tot den avond van 17 Juli. Aanvankelijk zwakke tot matige toenemende Nooidwestelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk weer reo-en- buien, iets warmer. 22) Wjj vinden den jongen Hubert terug op den weg naar Zeltingen, bet eigenlijke doel van zijn reis. Bij ziju oom had bij werkelijk slechts een nacht vertoefd reeds vroeg in den morgen bad hij afscheid genomen. Voorzien van papier, teekenstiften en kleuren was hij de groene hoogte opgegaan, om over de hoogvlakte van den Hunsruck langs den Moezel de plaats van bestemming te bereiken. Zijn bagage liet hij in een vaartuig naar Zeltingen brengen. Aanvankelijk was hij voort'gewandeld zonder eenige aandacht te schenken aan de heerlijke vergezichten op zijn weg. Hij stapte voort, verzonken in diep gepeins over hetgeen zijn oom hem aangaande zijn vader had medegedeeld. Nooit had hij veel aan zijn vader gedacht, niemand had ooit met hem over zijn vader gesproken. Hubert had em ook nooit gezien, maar de mededeelingen van zgn oom hadden hem doen denken, hoe veel zgn moeder wel moest geleden hebben zgn In de op a. s. rijdag, des voormiddags 'volgens de kalender, niet waarneembaar zijn. te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan den secretaris tot het waarnemen van eene bijbetrekking. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den aan de M. U. L. O. school te benoemen onderwijzer of te benoemen onderwijzeres. Adres van het Comite tot viering van Plan 1913, houdende aanvraag om een subsidie uit de gemeentekas tot viering van een schoolfeest. Voorstel tot afwijzende beschikking op een adres van den beer F. C. den Hartigh om teruggaaf van kosten. Voorstel tot verkoop van rioolbuizen. Voorstel tot vaststelling van a. eenreglement voor het burgerlijk armbestuur; b. de jaar- wedden van de door de gemeente aangestelde geneeskundigen en vroedvrouwenc. eene ver- ordening, regelende den genees-, heel-, en ver- loskundigen dienstd. eene instructie voor de geneeskundigen en vroedvrouwen, belast met de armenpraktijke. eene regeling van de be- scbikbaarstelling van genees- en verbandmiddelen ten behoeve der armen. Voorstel tot wijziging der gemeente-begroo- ting voor 1913. Voorstel tot gedeeltelijke beschikking over den post van onvoorziene uitgaven der gemeeute- begrooting voor 1913. Voorstel tot in gebruikgeving van een school- lokaal te Sluiskil, aan de feestcommissie Plan 1913 te Sluiskil. Voorstel tot het verleenen van ontheffingen wegens plaatselijke belastingen. De heer Gustave Renier van Ter Neuzen heeft aan de Hoogeschool te Gent met groote onderscheiding zijn tweede examen van candidaat in de wijsbegeerte en letteren afgelegd. Bij Kon. besluit van 12 dezer, is met ingang van 15 September benoemd tot betaalmeester te Dordrecht, de heer J. P. Haitsma Mulier, tbans betaalmeester te Middel- burg, vroeger alhier tot betaalmeester te Middelburg, de heer J. F. Heemskerk, laatsteiijk betaalmeester te Groningen, vroeger te Sas van Gent. Dat men aan de zuidzijde der Noord- straat alhier bezig is bestratingswerk uit te voeren kan men overdag waarnemen. We. meenen er echter voor te moeten waarschuwen dat des nachts in die straat blijven liggen boopen straatsteenen en zand, en dat er op 2 plaatsen in die straat borden staan ^verboden rijwegWij vestigen daarop de aandacht, omdat die borden, steenhoopen enz. niet verlicht worden en dus, bij het ontbreken van straat- verlichting, in verband met den stand der maan moeder, die hij zoo innig had liefgebad. Toen zijn smart wat verminderde, kwam allengs bij hem een verlangen op naar zijn vader, van wien bij zich een voorstelling vormde uit het geen zijn oom gezegd had. Misschien leefde bij nogIn zijn voorkomen had zijn vader veel geleken op een edelman, een ridder. Dat hij als een onbekende was komen opduiken en plotseling verdween, zonder eenig spoor na te laten, maakte ook veel indruk op zijn geprik- kelde fantasie. Van allerlei gedachten vervuld, bad Hubert reeds eenige dagen gewandeld, nu eens aan dezen kant van den Moezel, dan weer aan den anderen kant, nu eens langs den oever, dan weer op de hoogvlakte van den Hunsruck overnachtend, waar hij maar eene goede gelegenheid vond. De tijd, waarop Hubert Walbot ziju ambt te Zeltingen zou aanvaarden, naderde snel. Nog slechts een vrije dag, de dag van morgen, bleef hem over. In de schilderachtige bouwvallen van den Marienburg had hij eenige heerlijke morgenuren doorgebracht en na den middag verliet hij het stadje Zell om door het woud en over den Jaeobsberg naar Trarbach te komen. Daar dacbt hij den volgenden dag door te Dat uit dezen toestand ongelukken kunnen voortkomen is reeds gebleken. Wanneer rijtuigen of automobielen in de duisternis op die onzichtbare barricaden terecht kwamen, zouden de gevolgen natuurlijk ern- stiger kunnen zijn. Hoek. In de jl. Maandag gehouden ver gadering van het muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" werd in de plaats van den heer A. van Acker, die wegens vergevorderden leeftijd ontslag had genomen, met bijna algemeene stemmen benoemd tot voorzitter de heer A. D. Kaan, terwijl tot vice-voorzitter werd benoemd de heer B. van Opdorp. Tot penningmeester werd benoemd de heer Jac. van Drongelen. Met waardeeriug werd bulde gebracbt aan de jerdiensten van den heer Van Acker, als voorzitter der vereeniging, terwijl de nieuwe leider de leden aanspoorde ijverig mede te werken om de vereeniging tot steeds gTooteren bloei te brengen. Westdorpe. Op luisterrijke wijze werd hier jl. MaaDdag het gouden huwelijksfeest van onzen gewaardeerden burgemeester en zijne echtge- noote gevierd. Van bijna elk huis wapperde de driekleur en een deel van Westdorpe was door versiering van groen en bloemen in feestdosch gestoken. Het feest werd te 10 ure geopend door een plechtige Mis van dankbaarheid. Het gouden echtpaar met limine kinderen en kleinkinaeren werden naar de kerk begeleid door een eerewacht. Het kerkgebouw werd geheel gevuld door eene belangstellende schare. Allereerst werden de jubelarissen en hunne familie door de Z.Eerw. heer pastoor Mijnen geluk gewenscht met dezen heuglijken dag. Hij betuigde tenslotte zijn dank voor het aan de kerk geschonken fraaie gescbenk, bestaande uit 2 candelabres. Bij de daarna opgedragen H. Mis werd de Z.Eerw. heer vMijuen geassisteerd door de Wel Eerw. heeren Adriaanssens en Moors. Na. het beeindigen van den kerkdienst trok de stoet weer huiswaarts. In de feestelijk versierde woning kwamen talrijke personen het gouden echtpaar gelukwenschen, o. m. ook de gemeenteraad met den secretaris, die als blijk van hunne waardeering namens de gemeente een barometer als herinnering aan dezen dag aanboden. Des avonds bracht het muziekgezelschap „EikeIs worden boomen" eene serenade, en gaf daarna een concert op de muziektent, dat, niet- tegenstaande het op dat oogenblik druilerig weer, door velen met belangstelling werd aan- gehoord. Later in den avond werd het mooi zomerweer. Dit was oorzaak dat de slotnum- mers van dit feest, de lichtstoet en het vuur- werk, op uitnemende wijze tot aller genoegen slaagden. brengen en dan op St. Jansdag in Zeltingen aan te komen. Hij wilde de plaats, waar hij voortaan moest leven, van alle kanten Ieeren kennen, voordat hij er binnentrok. Zijn kennis van het stadje en van zijn inwoners was niet grootdoor flink uit eigen oogen rond te zien hoopte hij zijn geringe plaatselijke kennis te vermeerderen. Van Zell voerde zijn weg hem eerst over een met bosch begroeide hoogte en verder door een uitgestrekte vlakte, met heide begroeid. Dren lang stapte hij in deze eenzame woestenij voort, zonder een mensch of een menschelijke woning te ohtdekken. Hij was in het onher- bergzaamste deel van den Hiinsruck gekomen en van zijn weg afgeraakt. Doch wat hinderde hem dat De diepe stilte en de eenzaamheid waren hem zeer aangenaam bij de stemming, waarin hij verkeerde en zoo stapte hij onbe- kommerd voort. Den volgenden dag had hij nog tijd genoeg om weer op den rechten weg te komen. Hij ging dus voort, opnieuw door bosschen en later opnieuw door kale land- streken. Urenlang was Hubert Walbot zoo voortge- wandeld. Wanneer hij niet afgedwaald was, Tentoonstelling van Zeeuwsche kleeiler- drachteu, woningen, meubelen, volks- kunst, gebruiken enz. zou hij reeds lang te Trarbach aangekomen zijn. Nu wist hij nog steeds niet, waar hij zich be- vond of waar hij zou aankomen. De avond daalde en de nacht was niet ver meer. Reeds daeht de jonge man er over, in de vrije natuur onder den eenen of anderen boom te kampeeren, toen hij tot zijn groote vreugde in de verte een torenspits meende te zien. Nadat hij een poosje had uitgerust van de vermoeienissen van den langen marscb, stond hij op en richtte zijn schreden naar de bewoonde plaats. De maan kwam op en wierp een eigen- aardig lieht over het landschap. Hubert naderde al meer en meer ziju doel, doch een kerktoren of huizen zag hij niet, daarentegen breidde het geboomte zich meer en meer voor hem uit. Geheimzinnig donker kwam hem die menigte boomen voor, die toch een alleenstaand ge heel scheen te zijn. Naarmate hij naderde Se- speurde hij steed duidelijker een lichte lijn, die het vreemde bosch omgaf. Het was een muur van ongewone hoogte, die den wandelaar den weg versperden. Verrast bleef Hubert staan om den muur en de hooge boomen aan te staren. »i< telatd verwebijnt Woeawlag. en altgeiflnderd op Feeatdagen I»IJ de Flrma P. X. ViW UK ftj&Kxm. tv Sr«sr itfrweem. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op rijiintf den IS .Inli 1913, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 15 Juli 1913 gehouden herstemmfcig, ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 15 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterkcn drank van PETRUS JOHANNES VAN DEN BOSSCHE, wonende te Ter Neuzen, voor het linker voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt O 34 en gelegen aan den Provinciaien weg. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied, kan ieder tegen het vo/leeneu van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 14 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. D. WABEKE, Secretaris. Ofschoon eerst morgen Donderdag het publiek toegang zal hebben tot bovenbedoelde tentoonstelling, welke ge houden wordt in de lokalen en op de terreinen van de Abdij te Middelburg, daartoe welwillend in gebruik afge- staan door den Minis'ter van Binnenlandsche Zaken, had reeds heden de officieele opening plaats, tot bijwoning waarvan de leden van het eere-eomite, van het uitvoerend comite, van de vereenigingen die steun verleenden en ook zij, die persoonlijk hulp boden, waren uitgenoodigd. A1 deze genoodigden namen plaats in de vergaderzaal der Staten van Zeeland met zijn prachtige gobelins. Aan mevrouw Dijckmeester, echtgenoote van den Com- missaris der Koningin, werd een bouquet aangeboden bovendien door het dochtertje van den heer Bosschaert, hoofd der kantwerkschool te Nieuw Namen een door haar zelf vervaardigd kanten kleedje. Nadat alle gezeten waren, nam de heer Jacq. Frank vice- voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren, van welke vereeni ging het initiatief tot het houden der tentoonstelling uit- ging, het woord, daar de voorzitter de heer H. P. den Bouwmeester ongesteld is. Hij betuigde zijn ieedwezen over die ongesteldheid, heette alien hartelijk welkoin en bracht dank aan alien die tot het totstandkomen der tentoonstelling hebben medegewerkt. De heer H. ,T. G. Hartrnan, secretaris der genoernde vereeniging, gaf vervolgens een historisch overzieht van de geschiedenis der tentoonstelling. Nadat de vereeniging van instrumental muziek een feestouverture had doen hooren, voldeed de heer Mr. H. Dijckmeester, commissaris der Koningin in Zeeland en lid van-bet eere.eomit, anvi het t- hrui gericht verzoek om de tentoonstelling te openen. Den heer Dijckmeester. Hij schetste wat door alien was verricht, doch kon niet nalaten een bijzonder woord van waardeering te richtentot de Centrale Commissie en den heer Leclercq, secretaris der maatschappij van Nijverheid, die het eerst het denkbeeld der tentoonstelling ter sprake bracht. Na er op gewezen te hebben dat er alle reden tot feestvieren is, verklaarde de Commissaris der Koningin de tentoonstelling voor geopend. Hiermede was de eigenlijke openingsplechtigheid afge- loopen en werden de genoodigden in de gelegenheid ge- steld een rondgang langs het tentoongestelde te doen en wij vertrouwen, .dat het hen gegaan zal zijn als ons wij waren althans hoogst voldaan hetgeen te zien ge- geven wordt overtrof onze verwachting in hooge mate. Waar de commissie in het voorwoord tot de catalogus zegt te vertrouwen, dat zij niet te onvolledig geslaagd is in de bereiking van wat zij zich voorgesteld hadeen overzieht te geven van het merkwaardige, dat Zeeland op het gebied van kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst en gebruiken had en nog heeft, meenen wij, dat dit vertrouwen ten voile gerechtvaardigd iswij kunnen ons geen voliediger tentoonstelling op dit gebied indenken. Wij willen in gedachten onze lezers ook een wandeling door de verschillende lokalen laten maken, en bun op enkele dingen wijzen, die bijzonder onze aandacht trokken, maar zeggen daarbij zeker te zijn verre van volledig te zijn, er is bijna geen voorwerp of het is bezienswaardig. Volgens de catalogus komt men eerst aan de »Oud- Zuid-Bevelandsche kamer" en direct daarnaast bevindt zich de Nieuw-Zuid-Bevelandsehe kamer.'' Het verschil tusschen heide vertrekken is bijzonder grootin de eerste een 17e eeuwsche schoorsteen, een bedstede, een vier- deurskast alles uit dienzelfden tijd een kabinet, een staartklok uit den tijd, toen de uur- werkmakers meenden. dat eene klok niet driemaal achter elkander een kon slaan na half een slaat ze dus niet voor 2 uur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1