T Nieuws- en Adverteniieblad 1 Zieuwscfi-Vfaai dgrea. No, 5941. Dinsdag 15 Juli 1913. 53e Jaargang A i g G H? 6 e !i o o r Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. <-«Br ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen I,—. Franco per post: Yoor Nederland J 1,10. "V oor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor hot overige Buitenland 2,—. Men abonneert sich Jby alle Boekhande- !.aars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVESTENTIIINi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Eg direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prjjs sleehts tweemaal berekend. Groctere letters worden naar plaatsrnimte berekend rordt de Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. De gruKfeSdaden der Bulgaren •Jbij Higrita. De oorfegs-correspondent van de Daily- Telegraph", die aau de zijde der Grieken dezen nieuwen >Balk^ijtdbrlog medemaakt, heeft, naar de I el. meldt, eWi uitgebreid telegram gezonden over de gruwelen te Nigrita door de Bulgaren bedreven even voor deze plaats door de Grieken bezet werd. De correspondent, die een ver- moeiende dagtaak achter den rug had, wilde zich juist ter ruste begeven, toen hij een tele gram ontving van koning Constantijn, die hem verzocht onmiddellijk naar Nigrita te gaan, waar de Bulgaren, voor dat zij de stad werden uitgedreven, alle inwoners hadden vermoord. De correspondent vergezeld van een collega, steeg onmiddellijk te paard en vertrok. Na een gevaarvollen tocht door een door Bulgaarsehe comitadja's bedreigde streek kwam hij den volgenden ochtend (Zaterdag 5 Juli) te Nigrita aan. Nooit zal ik aldus de correspondent dien eersten aanblik op Nigrita vergeten. De stad, die tot Donderdag een welvarende geheel door Grieken hervormde plaats was geweest, was thans niets anders dan een rookende hoop smeulend puin. Van de 1450 huizen waren er sleehts 49 overeind gebleven, de rest waren zwart geblakerde, volkomen uit- gebrande rn'ines. De geheele atmosfeer was doortrokken met de reuk van geschroeid vleesch en overal stonden troepjes Grieken, die voor de Bulgaarsehe woestelingen gevlucht en thans teruggekeerd waren, angstig te zoeken naar de overblijfselen van hunne bet.rekkingen. Sleehts een man, die niet vluchtte, had het bloedbad overleefd. Deze ooggetuige deelde mij het volgende mede Maandagnacht verliet ik Nigrita met de scbe- mering en ik zal ongeveer een mijl ver gegaan zijn, toen Bulgaarsehe soldaten mij achterhaal- den en mij door kolfstooten naar Nigrita terug dreven. Hier werd ik in een politiebureau op- gesloten, waar zich nog twee knapen bevonden. Tot Donderdag werden wij daar gevangen ge- houden en zonder eten of drinken gelaten. Dinsdag zag ik de Bulgaren, die de drankflesch dikwijls aanspraken, aanstalten maken om het huis van den burgemeester in brand te steken. Officieren waren hierbij tegenwoordig en deel- den bevelen uit. Men sleepte bossen stroo aan en besproeide alles met petroleum. Daarna werd het huis in brand gestoken ondergejuich van de soldaten en officieren. Donderdagochtend vroeg werd onze deur voor het eerst geopend en een officier met geladen revolver kwam naar ons toe. Hij eischte ons geld, hetgeen wij hem gaven. Toen hij ver trok, hoorde ik hem drie schildwachts buiten het gebouw bevel geven ons neer te schieten. Elk hunner vuurde vijf maal. Een der knapen viel onmiddellijk met een schot door het voor- hoofd dood neer, de andere werd gewond door een schot in het onderlijf en kroop tot vlak onder het venster. Ik zeif werd niet gewond. Twee minuten later kwamen eenige soldaten binnen met een kan petroleum. Toen zij zacren dat twee hunner slachtoffers niet gedood waren, kwamen zij met gevelde bajonet op ons af. De gewonde knaap werd spoedig door bajonet- steken aigemaakt. Ik verweerde mij zoo goed ik kon. Ik liep drie verwondingen op en viel in bezwijming. Toen ik tot mij zelf kwam bemerkte ik dat alles met petroleum overgoten was en dat mijn lechterbeen in brand stond. Met mijn hand doofde ik de vlammen. Ziehier de brandwonden. Daar de deur open gelaten was, kon ik ontvluch- ten en maakte mij meester van een geweer dat ik zag liggen, lk werd niet opgemerkt. Ik verborg mij op een hooizolder en van daar uit a lk 1106 de BulSaren aIle buizen in brand, hadden gestoken en zingend en juichend door de stad trokken. Daar het huis, waarin ik mij verborgen had, ook in brand stond, vluchtte ik met achterlating van mijn wapen. Vier soldaten zagei? mij en begonnen mij te achtervolgen. Het gelukte mij eckter te ontsnappen en ik liep zoo lang voort tot ik eenige Grieksche soldaten zag, die mij liefderijk opnamen en verpleegden. De burgemeester vertelde later aan den cor respondent, dat ook de vrouwen en de twee kinderen van bovengenoemden Griek onmensche- lijk waren mishandeld door de Bulgaren, doch dat het bun ten slotte gelukt was, zoo goed als ougekleed te onvluchten en gespaard bleven doordat zij zich in een bakkersoven konden verbergen. De. correspondent zeide, dat hij deze mededeelingen aan alle groote steden in Europa zou seinen, opdat de beschaafde wereld zou weten, hoe barbaarsch de Bulgaren opge- treden waren. De correspondent voegt hierbij, dat hij zich met eigen oogen van de waarheid kon overtuigen. Hij zag de kogelgaten in den muur van het politie-bureau, de half verbrande lijken der ongelukkige knapen en het bloedspoor, dat zijn zegsman op zijn vlucht had achtergelaten. Minstens 470 inwoners zijn door de Bulgaren gedood geworden of zijn levend verbrand in hunne huizen. Een heel regiment genietroepen heeft twee dagen doorgebracht met het begraven van lijken in de stad en omringende dorpen. In het geheel werden 1500 personen verwond. De Bulgaren hebben zich bovendien aan de meeste vrouwen vergrepen. Schokkende verha- len deden sommige ongelukkigeu, die aan het bloedbad waren ontkomen. Donderdagochtend half elf was Nigrita, of wat er van de stad over was, van Bulgaren bevrijd. Een kwartier later trokken de Grieken de in puinhoop liggende stad binnen. Zij overvieleD drie Bulgaarsehe soldaten die bezig waren de hoofdkerk in brand te steken. Zij werden op staanden voet gefusileerd. De correspondent eindigt zijn uitvoerig be- richt met de verklaring, dat naar zijn meening de barbaarschheid der Bulgaren te Nigrita be dreven, in de wereldgescbiedenis haar weder- gade niet heeft. Omtrent de kabinets-crisis was het laatste nieuws der vorige week dat door H. M. de Koningin aan Dr. Bos, lid der Tweede Kamer, de vorming van een ministerie uit de geheele linkerzijde is opgedragen. Naar aanleiding van dit berjcht schrijft de //Tel."J Dus een Kabinet van vrijzinnigen en socia- listen beide. Deze opdracht wekt het vermoeden, dat Mr. Iroelstra in zijn onderhoud met.de Koningin niet zonder meer geweigerd heeft socialisten in het nieuwe Kabinet zitting te doen nemen. Had Mr. Troelstra dit wel gedaan de opdracht aan Dr. Bos toch zou waarschijnlijk anders hebben geluid. Hoewel de mogelijkheid blijft bestaan, dat Mr. Troelstra wel geweigerd, en de Koningin die weigering thans in het openbaar wil doen uitkomen. Of wenscht Mr. Tioelstra het bepaalde //voorstel" af te wachten, waarvan in z'n interview sprake was Hieruit moet men dan weer niet coneludeeren, dat de sociaal-democraten zullen meedoen aan de regeering. ,/IIet Volk". heeft verteld, dat het party bestuur der S. D. A. P. de te volgen gedragslijn met algemeene stemmen" heeft vastgesteld. Dus ook met de stem van den heer an der Goes, die in het bijvoegsel van dat blad zich vierkant tegen het aanvaarden van portefeuilles uitsprak. Hieruit valt dus wel af te leiden, dat het partij bestuur een zelfde houding moet hebben aangenomen. Het zal misschien vrij spoedig blijken. Wanneer de socialisten weigeren, kan Dr. Bos z'n opdracht niet vervullen, en zal hij de Koningin daarvan natuurlijk in kennis stellen. Wat er dan zal gebeuren, welke nieuwe opdracht er dan zal worden verleend, is een groot vraagteeken. De sociaal-democraten hebben thans zich uit te spreken. TEE NEUZEN, 14 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch nstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.3. Laagste 756.0 Memel. Yerwachting tot den avond van 15 Juli. Zwakke tot matige aanvankelijk uiteenloopende wind, later uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, droog behoudens toenemende onweerskans, iets koeler. Bij het overgangs-examen aan de H. B. S. te Vlissingen zijn o. m. bevorderd van de eerste naar de tweede klasse W. D. Dekker, J. Jurrij, A. Keersemaker en A. Moggrevan de tweede naar de derde klasse P. J. Buijze. Bij de schietoefeningen van de scherp- echuttersvereeniging //Voor Vaderlanden Koning" ;.lhier, op gisteren voormiddag, zag men, na iiet lossen van een schot, op de baan iets vallen. Bij onderzoek bleek dat het een zwaluw was, die juist voor den kogel was gevlogen en daardoor doorboord. De aanraking met dit brooze lichaam bleek voor den kogel echter voldoende om geheel van de gegeven richting af te wij ken. Hedenmiddag is een 21jarige Rus, matroos op het stoomschip //Fulmar", die zich in het kanaal te water begaf om te baden, in de diepte verdwenen en verdronken. Hoewel hij zeer spoedig werd opgehaald ver- Sfocht men- niet meer de levensgeesten op te wekken. Het lijk is naar het lijk:enhuis ver- voerd. Zooals uit de advertentie in ons vorig bleek, wachtte men gisteren in Sas van Gent het bezoek van den vliegenier Crombez, van de iuchtpost der Geutsche tentoonstelling. We hadden onlangs het genoegen de verrichtingen van dezen heer ter plaatsete kunnen aanschouwen. Er was ook gisteren te Sas van Gent weer enorme belangstelling. Den tijd voor de komst van den vliegenier werd gekort met een wedstrijd tusschen .de voetbalclubs //Trap door" van Sluis en //Oranje I" van Sas van Gent. De beide elftallen waren zeer wel tegen elkaar opge- wassen, waarvan het slotresultaat, 1 0, ten voordeel van Sas van Gent, dan ook wel blijk geeft. Tegen het uur dat de vliegenier zou vertrekken begon het vol te stroomen op de punten van waar men een goed uitzicht had op het voetbal- tevens vliegterrein. Ook op het terrein zelve bevonden zich een groot aantal bezoekers, die eerst hun postkaart deponeerden in de daar geplaatste bus. Het was 10 minuten voor half zeven, toen de automobiel van den heer Malotaux uit Sel- zaete arriveerde met het telefonisch bericht dat de heer Crombez was weggevlogen en met behulp van een misthoorn der bevolking van diens komst berichtte. Een kwartier later kreeg men den vliegenier reeds in het oog, als een dauwe zichtbare streep hoog in de lucht. Hij was toen nog op zeer grooten afstand, want er ging eenigen tijd mede heen, eer men de vormen van het vliegtoestel eenigerroate kon onderscheiden. Hij bleef langen tijd in de hoogte, om ten slotte vrij snei te dalen. Alvorens op het veld neer te strijken vloog de heer Combrez daarover heen, maakte eene interessante zwenking en daalde daarna met groote vaart op het veld neer, onder daverende toejuichingen van de overtalrijke toeschouwers. Door den heer P. Malotaux werd de vliegenier in het kort gelukgewenscht met zijn welgeslaagde vlucht. Daar in het zuiden een donderwolk leek te hangen, wildeCrombez zoo spoedig mogelijk vertrekken. Hij nam de kaarten voor de Iucht post in ontvangst en steeg weer terstond op, eveneens luide toegejuicht. Na een rondvlucht over Sas van Gent en het vliegterrein, verdween hij snei in zuidelijke richting. Toen de demonstrate was afgeloopen kon men pas eenige berekening maken omtrent het aantal toeschouwers dat van verschillende kanten was samengestroomd. De inrichtingen op de buurtkermis aan de nieuwe sluis profiteerden van die drukte bijzonder, bet was voor die lieden een buitenkansje. Zij zullen daarvoor het Sassche vliegcomite wel dankbaar zijn, evenals de vele toeschouwers, die, zonder dat het hun iets kostte bij vernieuwing iets interes- sants konden aanschouwen. Naar we vernemen heeft de heer Crombez, te Gent teruggekeerd, nog eenige vluchten boven de tentoonstelling gemaakt. De heer G. J. Maas hoofd der o. 1. school in den Groot-Huissenpolder, gemeente Zaamslag, staat als No. 1 op de voordracht poor onderwijzer aan eene o. I. school te Delft. Aan den kommies le kl. J. J. Vijverberg te Hulst is met 15 dezer eervol ontslag verleend. De overdracht v^n het ontvangkantoor Oost- burg is op 1 Sept. bepaald. (Bel. Ambt.) Blijkens den staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten opgemaakt door het Ministerie van Landbouw enz. en opgenomen in de St. Crt. kwamen in de maand Juni in Zeeland voor 2 gevallen van vlekziekte der varkens en wel bij een eigenaar te 's Graven- polder en bij een te Yerseke. Naar de Dordt. Ct. verneemt zal de heer J. F. Heemskerk, vroeger te Sas van Gent betaalmeester op non-activiteif, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de functie van be taalmeester te Middelbuig aanvaarden, waar- tegenover de tegenwoordige functionnaris aldaar, de heer H. P. Haitsma Mulier, het betaal- meestersambt te Dordrecht zal vervullen. Yan de beide Middelburgsche firma's, die op de internationale tentoonstelling te Gent exposeeren, de firma F. B. den Boer, kunsthandel en firma Antoine Mes, pianofabriek is de eerste bekroond met diploma en gouden medaille en de tweede met diploma en bronzen medaille. Kioosterzaude. Onze gunstig bekende har- monie //St. Cecilia" gaf Zondag jl. een schoon concert in de Noordstraat. Het prachtige weder had vele belangstellenden gelokt om van het uitgebreide program te genieten. Koewacht. Zondag n.in. gaf de veloclub z/De Adelaar" bij gelegenheid van de kermis op den //Ouden Molen" haar gewoon jaarlijksch wielrijdersfeest. Wegens het schoone zomer- weder was er veel volk op de been, 245 personen waren voor de wedstrijden ingeschreven. De prijzen werden verdiend als volgt: le prijs A. Ceelaert te Huibergen, 2e prijs P. Arts te St. Jansteen, 3e prijs Th. Herwegh te Absdale voor het ringwerpen le prijs E. de Waele te Ossenisse en A. Rombout alhier, 2e prijs C. Stael te St. Jansteen, 3e prijs A. vanOverloop alhier voor het rad der fortuin le prijs L. van der Eeckhout, alhier, 2e prijs A. van'tHoffen 3e prijs E Cappaert, beiden alhier. De premies voor de grootste clubs en de verstkomende werden niet uitgereikt, wyl geen clubs waren ingeschreven. Bij loting viel het rijwiel ten deel aan No. 16, J. van Waesberghe, alhier. Afbraak. Bij een bezoek aan Rotterdam zal men gewaar worden dat men aldaar druk aan het afbreken is. Twee oude kerken, de Prinsenkerk aan de Botersloot en de Engelsche kerk aan den Haringvliet, liggen in puin. Ook de Oostpoort en aangrenzende huizen zullen spoedig tot het veriedene behooren. Kolossale binten van enorme dikte zijn met veel moeite van de Engelsche kerk omlaag gehaald. Te Boskoop zijn, bij de groote drukte ter gelegenheid van de rozententoonstellingaldaar, zakkenrollers aan het werk geweest. Gerold zijn drie gouden dames-horloges metdito ketting, een portefeuille met f 400, een portemonnaie met 45, een gouden heerenhorloge en een zilveren borloge van een Haagschen politie- agent. (N. R. Ct.) TER VEIISEXSCBI! tteireeSsljBl Woenadag. en Vt«ldaaavond■l(KeiABierd> op Keeat<le-geia ftfj die Vlrnia. 1*. JF. fi* OK MlliiS!, fie W»w JKencen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1