Buitenland. Gemengde berkshten* Laatsta Berichten. Stemmingen Gemeenteraden. de gemeente-begrooting voor 1913 verdaagd is tot 1 October a. s. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Door B. en W. wordt overgelegd proces- verbaal van de kasopneming van den gemeente- ontvanger op 13 Juli 1.1. in kas was 587.721/,, alles was in orde bevonden. Besloten werd over te gaan tot de reeds vroeger besproken verkooping van een gedeelte weg in de Kerk- straat groot 38 centiaren, ten einde aan het Bestuur der bijzondere school gelegenheid te geven in eene rechte lijn te bouwen. Dit beslnit met het besluit tot ontzetting van den publieken dienst van bedoeld gedeelte van den weg zullen aan Ged. Staten ter goed- keuring toegezonden worden. De oorzitter stelt thans aan de orde onderzoek dar geioofsbrieven der twee herkozen raads- leden, de heeren Th. Persijn en C. van Dorsse- laer. De heeren J. Kips en E. de Aleeschouwer werden benoemd als commissie van onderzoek. De vergadering wordtgeschorst. Na heropening van de vergadering verklaart de commissie, dat alles in orde was en wordt tot toelating der leden besloten. De heer Persijn vraagt, hoe het staat met de brandspuit en meent, dat het wenschelijk zou zijn nu en dan eens eene oefening met de spuit te houden. Besloten wordt binnenkort eene oefening met de spuit te houden. Boschkapelle. Door den Iandbouwer C. de Feijter alhier, is een 2jarig hengstpaard verkocht voor de som van f 3000. Het dier zal worden uitgevoerd naar Duitschland. U I T S L A 6 der stemming voor vier leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 4 Juli 1913. Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen P. de Bakker W. Bedet A. H. Donze (aftr. lid) R. Drost (aftr. lid) N. A. Hamelink A. C. Lensen (aftr. lid) L. J. van der Moer D. Scheele Az. R. Scheele Dz. (aftr. lid) J. P. Verlinde 827 705 7 698 207 202 300 316 116 359 87 243 284 169 216 171 2 169 74 64 63 46 18 68 27 87 92 18 422 370 369 88 126 107 72 111 107 65 152 175 142 1465 1246 10 1236 369 392 470 434 245 534 179 482 551 329 De volstrekte meerderheid bedraagt 619. Herstemming tusschen de heeren De Bakker, Bedet, Donze, Drost, Lensen, D. Scheele Az., R. Scheele Dz. en Verlinde. De herstemming heeft plaats Dinsdag 15 Juli. Hoek. Bij de j.l. Vrijdag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad stemden 460 van de 492 kiezers. Van onwaarde 9 briefjes. Volstrekte meerderheid 226. Herkozen werd de heer F. Kaan met 253 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Joh. Dekker (aftr. lid) met 154 en Joz. de Jonge met 139 stemmen. Verder verkregen de heeren W. C. de Feijter 122, M. de Jonge 91 en H. van Doeselaar 69 stemmen. De herstemming heeft plaats Dinsdag 15 Juli. De oorlog in den Balkan. Het is aan geen twijfel meer onderbevig, dat de Balkanstaten, na met de Turken te hebben gevochten, thans onderling aan het vechten zijn geraakt, in verband met de verschillen over bet verdeelen van den buit. Leek het uit de eerste berichten dat slechts schermutselingen tusschen de voorposten der legers plaats hadden, zooals de lezers uit onderstaande telegrammen, ontleent aan de N. R. Crt., zullen zien, kan men reeds spreken van een ernstig treffen. Sofia, 5 Juli. Om vier uur vanmiddag is de Servische Timok-divisie bij Kriwolak om- singeld gn na een verbitterden tegenstand ver- slagen. Een groot aantal gevangen.en en krijgstropheeen zijn in handen der Bulgaren gevallen. De Servische hoofdmacht, die op de hoogten van Sweti Nikolas ligt, moest de nederlaag van de Timok-divisie aanzien zonder iets te kunnen uitrichten. De verliezen der Serviers bij de nederlaag van de Timok-divisie zijn reusachtig, 35 officie- ren en 4000 soldaten zijn gevangen genomen. De Bulgaren veroverden 27 stukken snelvuur- geschut, 6 machinegeweren en den geheelen Aantal stemmen I in district. "c3 'a' s- 3, Totaal. a a '5 co. trein van twee regimenten. De Servische kolonnes, die in de richting van Kustendil op Bulgaarsch gebied waren doorgedrongen, zijn van ochtend ten noorden van Egri Palanka teruggeworpen. Het eerste en het derde legercorp3 hebben bevel ontvangen bij Kriwolak het Servisch gebied binnen te dringen. Het vierde leger- corps heeft de Serviers teruggeslagen en de verbindingen tusschen Serviers en Grieken verbroken. A olgens officieele inlichtingen zijn alle aan- vallen derServiers met groote verliezen afgeslagen. Te Istip behaalden de Bulgaren een volkomen overwinning. Generaal Kowatsjef, minister van oorlog, die zich ter plaatse bevond, seint dat hij de Servische Timok-divisie op de vlucht heeft gedreven en tal van Serviers gevangen heeft genomen. Belgrado, 5 Juli. GisterenmiddSg trachtten Bulgaarsche troepen bij Zajesar een inval te doen op Servisch grondgebied. Zij werden teruggeworpen. Vanochtend hernieuwden zij hun aanval de strijd duurt nog voort. Keulen, 5 Juli. (Jit Belgrado aan Kolnisehe ZeitungDe nac'ntelijke aanval der Bulgaren op de stellingen van Zajesar bewijst, dat de Bulgaren het hoofd geheel hebben verloren. Zij moesten weten hoe sterk die grensstellingen zijn. Binnen het uur had de Servische artillerie den vijand tot den terugtocht gedwongen De overval bewijst weer wat er waar is van Bulgarije's bewering, dat het slechts verdedigend optreedt. Belgrado, 5 Juli. De Bulgaren hebben van ochtend te St. Nikolaas een aanval gedaan op de stellingen aan de grens tusschen Servie en Buigarije. Het resultaat is niet bekend. Yolgens particuliere berichten hebben de Servigrs gistermiddag Kotsjana ingenomen. Yrolgens de particuliere berichten, beschikten de Bulgaren bij Raitsjana Kirid over 36 kanonnen, 48 bataljons infanterie en voorts over 15 bataljons vrij willigers. Na verscheidene aanvallen ver meesterden de Serviers de Bulgaarsche stellingen en dwongen de Bulgaren tot een ordelooze vlucht. De rechtervleugel der Bulgaren is geheel uit elkaar geslagen, hun verliezen bedragen 20,000 dooden en gewonden. De buit die den Serviers in handen viel is groot. Berlijn 5 Juli. De correspondent van de Vossische Zeitung te Belgrado seint, dat het gepeupel de Bulgaarsche gevangenen, die gis- terenavond in Belgrado aangekomen zijn, uit- gejouwd heeft. Reeds 's middags had het gepeupel een gewonden Bulgaarschen overste op beestachtige wijze mishandeld. Tot nu toe, seint hp verder, zijn hier 6000 Servische ge wonden aangekomen. Athene, 5 Juli. Het Grieksche legerkorps dat bij Gewgeli opereert heeft een nieuwe overwinning behaald. De vijand moest over de geheele linie van Lahama zijn stellingen onfr ruimen en in wanorde vluchten. Bij liet alle krijgsmaterieel, munitie en 1600 geweren in den steek. De Grieken, die 1200 Bulgaren gevangen namen, vervolgden den vijand en be^ zetten de hoogten van Jani. De uiterste linkervleugel die snel blijft voort- rukken, heeft den vijand, die te Matsoekowo en Klinowo sterk was verschanst, krachti aangevallen. Sofia, 5 Juli. De troepen van generaal Iwanof hebben bij Nigrita een overwinning op de Grieken bevochten. Saloniki, 5 Juli. Koning Konstatijn, uit Balsa te Saloniki teruggekeerd, is onmiddellijk naar Kilkitsj vertrokken, waar de Grieken de Bulgaren nog steeds terugdrpven in de richting van Doiran. Sofia, 5 Juli, De officieuse Bulgaria ver klaart, dat dank zij de stappen van enkele rriogendheden alle hoop op een vreedzame op- lossing nog niet verdweneu is. De Grieksche gezant heeft vanochtend Sofia verlaten, na aan het Fransche gezantschap de zorg voor de Grieksche belangen in Buigarije te hebben toevertrouwd. Konstantinopel, 5 Juli. Er loopt een hard- nekkig gerucht dat Rusland zich er niet tegen zal verzetten, wanneer Turkije enkele voordeelen van Buigarije tracht te bedingen. Volgens de algemeene overtuiging is Turkije besloten partij te trekken van den tegenwoordigen toestand op den Balkan, en zal het zoo noodig gewapend tusschenbeide komen. Men gelooft dat de' Porte een nota aan Buigarije heeft gericht, om teruggave van Thracie te eisc'nen. Het gerucht wil dat de laatste Bulgaarsche troepen op het punt staan de stelling van Tsjataldzja te verlaten. Slagersbond en duur vleesch Onder leiding van den heer J. Bill van Amsterdam zal 15 Juli te Bussura de algemeene vergadering van den Nederl. Slagersbond worden gehouden. Teneinde de hooge vleescbprijzen tegen te gaan heeft het hoofdbestuur besloten een publieke actie te voeren ter verkrijging vana. den invoer van levend vee. b. de afschaffing van den accijns op het geslachtc. de bevordering van den aanfok van slachtvee van Regeerings- wege. Reeds heeft vanwege het hoofdbestuur een onderhoud met den betrokken Minister plaats gehad over het invoeren van levende varkens uit Frankrijk en levende runderen uit Argentinie waartegen de Minister ernstige bezwaren had. (R. N.) Eene eigenaardige staking doet zich, naar de Arnh. Crt. meldt, te Zutphen voor. De eigenaars der verschillende kermisvermakelijk- heden, op de kermesse d'ete, welke daar ter gelegenheid der eeuwfeestvieringisgeorganiseerd, weigeren hunne inrichtingen verder open te stellen zoolang de regelingscommissie der kermis de entreeprijzen voor het terrein niet vermindert. Yolgens het oordeel der reizigers zijn de entreeprijzen van dien aard, dat er te weinig publiek op het terrein komt en zij daardoor te weinig zaken maken. Tengevolge dezer staking bood de kermis Woensdagavond een weinig opgewekten aanblik. Bij een veehtpartij te Blerik op deMaasbrug tusschen twee schooljongens heeft Donderdag- middag naar de N. R. C. meldt, de lSjarige A. G. uit Blerik den ISjarigen H. uit Venloo met een mes een steek in de buik toegebracht zoodat de darmen er uitpuilden. Na in de kazerne der marechaussees verbonden te zijn is de gewonde jongen naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. A. G., die een paar maanden geleden een dergelijk feit bedreven had, is gevangen genomen. Naar gemeld wordt is de levering van het geschut voor de kustverdediging, o. m. voor het fort te Vlissingen, gegund aan de firma Krupp te Essen. Omtrent deze fabriek pubiiceeren de Duitsche bladen het dezer dagen verschenen jaarversiag, dat een verbluffend beeld geeft van de uit- breiding die deze industrie genomen heeft. De volgende cijfers zijn daaraan ontleend In 't geheel zijn bij de Krupp-fabrieken 76,983 persouen werkzaam. In de staalgie- terijen waren in het jaar 1912 in de 60 fabrieken in werking ongeveer 7700 werktuigmachines, 16 walsmachines, 164 stoomhamers, 139 by- draulische persen, 539 stoommachines en 3392 electromotoren. Het kolenverbruik, uit eigen rnijneu, bedroeg in 1912 2,714,770 ton. De 7 electrische centraleu der staalgieterij te Essen, voeden 2897 booglampen, 36112 gloeilampen en 3417 electromotoren. Op het spoorwegnet der fabrieken, dat direct aansluit aan dat der stations van de Staats- spoorwegen, doen 19 locomotieven en 952 wagens dienst, terwijl op een op Jdeinere voet ge- schoeide spoorbaan 37 locomotieven met 1586 wagens loopen. De fabrieken te Essen bebben een eigen telegraafnet met 17 stations, waar te zamen 29 Morsetoestellen in dienst zijn. Paniek in de Mariaschool te Bremen. In de Mariaschool te Bremen, waar zooals men zich herinneren zal, de onderwijzer Schmidt onlangs vier slachtoffers ruaakte, door ver scheidene revolverschoten te lossen, brak Donder- dagmorgen een ernstige paniek uit. Het harde dichtslaan van een deur in de teekenzaal ver- oorzaakte een geluid als van een revolverschot. Dit bracht onder de kinderen een hevige opschudding teweeg. De meisjes, die zich op de derde verdieping bevonden, stormden luid gillend de trappen af, weldra gevolgd door de kinderen der overige klassen. Den onderwijzers was het onmogelijk de kinderen in bedwang te houden. elen van hen vielen van de trap, maar kregen slechts lichte kwetsuren. Uit de omliggende huizen kwamen de bewoners met stokken en andere voorwerpen gewapend naar buiten SDellen in de meening, dat er weer een aanslag gepleegd was. Van alle kanten kwamen politieagenten toesnellen, terwijl ook verschillende ambulances ter plaatse kwamen. Eerst na eenige uren was de kalmte teruggekeerd. Toen het onderwijs weer begon waren talrijke kinderen afwezig, die door hun ouders thuis gehouden waren. Een herinnering aan de „Titanic"-ramp. Te Londen aiende, volgens de R. N., de weduwe van een Engeischeu timmerman een aanklacht tegen de White-Star-Lijn in en eiscbte van deze maatschappij een bedrag van 3300 gulden schadevergoeding, omdat haar man bij het vergaan van de ffiitanic" om het leven gekomen was en zij totnogtoe geen cent van de maatschappij gekregen had. De advocaat, die voor de maatschappij de zaak behandelde verklaarde, dat dit bedrag veel te hoog was, daar de man reeds 60 jaar was en bovendien als een dronkaard bekend stond. De kapitein van de //Titanic" had hem eigenlijk louter uit medelijden in dienst genomen. Daarop hield de weduwe van den timmerman een lange rede waarin zij uitvoerig vertelde, welk een beste man zij in den verdronkene bezeten had. Hij dronk af en toe wel eens een glaasje, maar gaf zijn verdere loon geregeld aan zijn vrouw. wlk zweer het, zeide zij onder een vloed van tranen, dat, als hij geen 3300 gulden, hij toch zeker 2500 gulden waard was." Dit bedrag was de maatschappij echter nog te hoog. len- slotte wist men tot een vergelijk te komen, waarbij bepaald, werd, dat de weduwe een klein pensioen zou krijgen, waarmede zij ook tevreden was. De correspondent van het //Berl. Tagebl." meldt uit Napels de volgende bijzonderheden over de gevolgen der aardbeving die Zuid Italie geteisterd heeft. In meerdere zwaar getroffen plaatsen, waar de bewoners toch reeds slechts een zeer karig bestaan konden vinden, heerscht door de ver- woestingen van de laatste aardbeving, een bittere nood. Rogiano Gravina heeft het meest te ver- duren gehad. De bewoners leefden nog een paar dagen in gestadigen angst, dat de aardstooten zich zouden herhalen en nog meer schade aanrichten. De pijnigende angst verlamde iederen arbeidslust. Er is niet een huis in Rogiano Gravina dat niet of wel ingestort is of groote schade heeft bekomen. Vele huizen dragen diepe, breede seheureu maar alle zijn onbewoonbaar. De stads-architect Bastianelli verklaardde mij z/Hier staat geen andere uitweg open dan om alle huizen af te breken en van den grond af weder op te bouwen. Eenige gebouwen dreigeu elk oogenblik in te storten en leveren gevaar op voor de voor bij gangers Maar wat moeten wij doen Wij hebben hier lang niet genoeg arbeidskrachten om het werk te beginnen. Wij hebben aan de regeering om toezending van een compagnie pionniers gevraagd en hopen dat deze spoedig zullen aankomen. Wijalteen kunnen oris niet belpen." Honderden van de armste familie'g hebben geen woning meer en zijn gedwongen op stroo onder den blooten hemel te kampeeren. Wanneer men nu nog weet, dat bet in de laatste nuchten onafgebroken heeft geregend, dan kan men zich de ellende van die ougelukkigen voorstelleu. Onder de geheel ingestorte gebouwen bevindt zich het schoone Palazoo Balsamo, het paleis van mar- kies Baccellerl en het prachtige woonhuis van baron Gramazze. Men heeft nog geen over- zicht van de kostbare kunstschatten, die ver loren zijn gegaan. De schoolmeester hier vertelde ook van een vreeselijk wedervaren. Hij gaf juist les, toen de aardbeving begon en het schoolgebouw be- denkelijk begon te schudden. De man, die reeds meerdere aarbevingen had meegemaakt, bracht de aan hem toevertrouwde kinderen direct in de open lucht. Maar voordat de laatste kinderen en hij zelf het gebouw hadden ver laten, stortte het krakend ineen. Door neer- vallende stukken rnuur werden twee kinderen op de plaats gedood, eenige werden gewond en de meester zelf brak zijn sleutelbeen. men zeer modern predikant. De hitte in de Vereenigde Staten, welke vooral te Chicago heerscht, heeft Dr. Reisner, een predikant van de methodistische bisschop- pelijke kerk, op een zeer origineel deukbeeld gebracht. Toen zijn gemeentenaren in de kerk kwamen zagen zij, dat aan den voet van den kansel een refugerator was aangebracht, benevens een groot blok ijs, waarin zich bloeinen en vruchten in bevroren toestand bevonden. Dit maakte op de aanwezigen al een zeer goeden indruk, doch hun voldoening was nog grooter, toen de voorganger hen niet op zijn gewone preek, maar op waaiers en ijs onthaalde, die hij onder hen liet uitdeelen en vervolgens een bioscoopvoorstelling gaf, waarbij enkele winter- tooneelen uit Noorwegen en Zweden op het witte vlak gebracht werden. De 1500 aanwezigen verlieten dan ook zeer z/verkwikt" het kerkgebouw. De collecte voor de bestrijding der orikosten, aan deze buitenge- wone godsdienstoefening verbonden, bracht ruim 700 op. (Tel.) Middelburg. Naar wij vernemen wordt van liberale zijde als candidaat voor lid der Eerste Kamer voor Zeeland genoemd de heer Mr. A. J. 1 Fokker, lid van de Prov. Staten voor het district Zierikzee. Goes. In den nacht van Donderdag op A rij- dag zal. naar wij vernemen, een groot deel van het garnizoen te Bergen op Zoom in oorlogs- uitrusting de slikken van Krekerak overtrekken om aan den zeedijk nabij Bath tirailleur-oefe- ningen te houden. Amsterdam. Bij vernieuwing wordt de heer W. H. Vliegen genoemd als candidaat voor het vice-presidentschap der Tweede Kamer. Hij zou daarvoor door de sociaal-democratische Kamerfractie zijn aangewezen. Van vrijzionige zijde wordt als candidaat voor het presidentschap genoemd de heer Patijn. De vergadering van de vrijzinnige kamer fractie is bepaald op a. s. Donderdag, te s Gra- venhage. Delft. Hedenmorgen is de kolendrager H. A. door de locomotief van trein ,166 aangereden. i K—i ry-*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2