Ter Neuzenscfae Gourant - Zaterdag 5 Juli 1913. Buitenland. fexfilleiom. No. 5937. 53e Jaargang. T'WBBDB BLAD. Herijk van Maten en Gewichten. Predikbeurten. De oorlog op den Balkan is begonnen, nog met ,/officieel", maar er vallen al heel wat dooden en gewonden, schrijft de fl. Crt. Uit Belgrado werd Woensdag gemeld dal'de strijd by Zletovo-Istip twee voile dagen duurde De Boelgaren trokken terug, achtervolgd door de feemers, die 30 officieren, 120 onderofficieren en meer dan 1000 soldaten gevangen genomen hebben. Tien snelvuurkanonnen en 12 caissons zijn in handen gevallen. De Serviers bliiven voorwaarts rukken. Omtrent den veldslag bij Istip wordt ge meld Maandag begon een voorpostengevecht, dat spoedig oP de geheele linie oversloeo-. De Servische artillerie opende een moorddadio- vuur op de Boelgaarsche stellingen te Istip De Boelgaren deden drie vergeefsche baionetaan- valleu. Een half uur na het begin van het bombardement brak te Istip brand uit, die het eerst de kerk aantastte. Het Servische bom bardement legde de stad volkomen in puin. De Boelgaren, die het moorddadig karjtetsvuur tot op dat oogenblik dapper uitgehouden hadden begonnen s middags de stellingen te Istip te ontruimen. De Serviers gingen toen tot een bajonetaanval over, en drongen de Boelgaren tot oostelpk achter Istip terug. gelukte den kommandant van de Ser vische artillerie de kanonnen in nieuwe stellingen te brengen en de terugtrekkende Boelgaren Met een duw poogde hij de planken nog in de goede nchting te sturen en ha daar hoorde hi] een dot stooten toen was alles stil De planken waren dus op de eene of andere uitstekende punt blijven hangen. Hij voelde eensja, ze zaten stevig vastWelk een vreugde Nu vooruitHij bad God om hulp en liet zich toen, op de buik liggende, langs de planken naar beneden glijden. Weldra stiet hp tegen den muur. Bij onderzoek bleek de reddende plank op een grooten draagsteen gestuit te zpn. Ook was de afstand tusschen hem en de muuropening niet groot. Met een sprong stond hp daar en zag hij een donkere opening, die hij herkende als den ingan<r van een steenen trap, welke naar een lagere ver- dieping van den toren leidde. Voorzichtig daalde hp die trap af, totdat hij dicht bij een deuropening kwam, die hem toegang verleende tot de vrpe natuur. Hij gluurde rond en zag den wachter op den muur loopen de man keek juist omlaag, want hij meende eenig gedruisch te hooren. B Joost hield zich verborgen en bleef onbewege- ipk staan, totdat hij den nachtwacht in de buurt het uur van middernacht hoorde roepen. ,/Nu is het goede oogenblik gekomen", dacht Joost. P wierP een naar omlaag en moed onder flankvuur te nemen. De Boelgaren gingen nu tot een ongeyqgelden vlucht over. De Servische artillerie moet den Boelgaren op den teruchtocht verschrikkejijke verliezen toegebracht hebben en de ruiterij hen tot 7 K. M. ten oosten van Istip hebben vervolgd. Het was 'n bloedige strijd, soms van man tegen man. Men verwacht over 't algemeen, dat de oorlog kort zal duren, maar uiterst bloedig zal zijD. 'tWas dan ook in 't begin al een vreeselijke moordpartij. Toen in den aanvang van den strijd de Ser viers terug moesten, werden de gewonde Serviers door de Boelgaren afgemaakt. Volgens niet officieele opgaven vielen aan Servische zijde vier hoofdofficieren, meer dan 50 officieren en 80 onderofficieren. Volgens berichten bedekten 6000 gevallenen het slag- veld. Volgens persberichten was het gevecht op het Owtse-Poije-plateau buitengewoon verbitterd en bloedig. Meer dan 4000 Boelgaren hebben zich daar overgegeven. Hun verliezen waren enorm. De verliezen aan dooden en gewonden der Serviers bedragen 2000 man. Volgens een particulier bericht te Belgrado is de Boelgaarsche generaal Badko Dimitrief door de Serviers gevangen genomen. Indien dit bericht waar is, beteekent het een groot verlies voor de Boelgaren. Dimitrief was de man van den Snellen opmarsch van het Boel gaarsche leger in Thracie, waardoor de Turken werden verrast en overweldigd. Servie wil het bezette gebied behouden en tevens den rechteroever van de Wardar, welke rivier de scheidingslijn zal worden tusschen Servie en Boelgarije. Treinen vol gewonden zijn Woensdag naar Belgrado vertrokken. De Servische minister van Oorlog heeft tot de vrouwen te Belgrado het verzoek gericht, de taak van verpleegster weer op zich te willen nemen. Daar de oorlog feitelijk is uitgebroken Zou men in Servie ook gaarne de uitzending van buitenlandsche ambulances zien. (Jit Saloniki wordt bericht dat op het Grieksch- Boelgaarsche gevechtsterrein weer 'n belangrpke strijd aan den gang is. Koning Konstantijn is met den Prins en den generalen staf naar het front vertrokken. Bij het gevecht in Saloniki kregen de Grieken 16 dooden en 15 gewonden, de Boelgaren 64 dooden en 20 gewonden. De Grieken namen 1361 Boelgaren gevangen. Nog steeds houdt Roemenie zich achterbaks. Zal het Servie of Boelgarije steunen Het is zijn belang de Boelgaren af te vallen, omdat Roemenie langs dien weg vergrooting van ge bied kan krijgen. Gisleren zou vermoedelijk het bevel worden gegeven tot mobilisatie van het Roemeensche leger. Het eigenaardige van den nieuwen Balkan- strijd is, dat de Oostersehe kwestie, die men opgelost waande met de verdrijving van de Turken uit Europa, heelemaal niet is opgelost, integendeel de verwarring is grooter dan ooit en opnieuw wordt de Europeesche rust er door bedreigd. Men brengt het bezoek van den Icaliaanschen Koning aan den Duitschen Keizer te Kiel, ook al in verband met de ernstige wending in de Balkan-crisis. vattende waagde hij den sprong. Hij kwam terecht op n beschaduwde plaats in hoog gras. Bezeerd had hij zich niet en zijn neerkomen op den grond had geen gedruisch gemaakt. Ha nu was hij vrij Laugzaam kroop hp om de muren heen. Of de torenwachter nu iets hoorde, was hem on- verschillighij kon tbans voor zijn vrijheid strijden. Alles bleef echter stil. Steeds verder kwam Joost en ten laatste waagde hij het op te staan. Na God gedankt te hebben voor zijn redding richtte hij zijn schreden naar Kevening. Het duurde niet lang, of in het maanlicht zag hij het dorpje voor zich liggen. Zijn bootje schommelde nog steeds aan den oever van den Moezel, zijn netten bewogen zich nog altijd in de frissche nachtlucht, maar niemand woonde meer in zijn huisje, want zijn vrouw had men nog deuzelfden dag op het Trabener kerkhof in alle stilte begraven. De woning van buur- man Rickes zag er eenzaam uit, maar de familie lag in diepen rust. Het had Rickes wel leed gedaan zoo tegen zijn buurman te moeten op- treden, doch hij meende, dat zjjn plicht het gebood. Dat zijn vrouw de kleine Ammi bij zich had genomen, keurde hij goed. Het kleine ding moest maar blijven, totdat zij gehaald werd door haar tante uit Zeltingen. Ammi sliep nu rustig bij het bed van de echtelieden Rickes. Het zal ongeveer een uur in den nacht ge- weest zijn toen vrouw Rickes door eenig ge druisch ontwaakte, zonder geheel tot bewustzijn te komen. Niet wetend of zij waakte of droomde, zag zij bp het zwakke licht van een TER NEUZEN, 4 Juli 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 768.6 Horta. Laagste 752.3 Hernosand. Verwachting tot den avond van 5 Juli. Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Wij ontvingen gisteren verschillende be- zoeken van inwoners van Sluiskil, naar aanleiding van het door ons uit ,,Zelandia" in ons vorig nummer overgenomen bericht, in verband met de cokes-ovens aldaar. Daarin werd ons medegedeeld dat aan de fabriek, van de hoogste ambtenaren tot den minsten werkman personen verbonden zijn, verschillend van godsdienstige of politieke over- tuiging. Bij het aannemen van ambtenaren of werk- lieden wordt niet gevraagd naar godsdienstige of politieke overtuiging, maar alleen naar gesehikt- heid voor het werk. Er wordt op niemand in gtjstelijk opzicht invloed uitgeoefend. Wat het Zondagswerk aangaat, zooals in alle fabrieken, zooals trouwens in tal van andere bedrijven, zal, ook wanneer de fabriek in ex- ploitatie is gebracht, alle aijbeid op Zondag niet achterwege kunnen blijven, maar deze zal, naar men ons verzekerde, tot het noodige be- perkt worden. En wanneer daar in de laatste weken ook op Zondag gewerkt wordt aan den bouw der inrichting, dan geschiedt zulks niet van wege de directie der fabriek, maar door de monteurs eo werklieden van de verschillende aannemers van den bouw der fabriek, die reeds lang over tijd zijn, nu gevaar loopen boete te moeten betalen en daarom ook vergunning vragen aan het gemeentebestuur om des Zondags te mogen arbeiden. Men sprak ons absoluut tegen, dat daaren- tegen des Maandags niet zou worden gewerkt en die dan dikwijls in de herbergen wordt gevierd. Bovendien wordt van de zijde der directie al het mogelijke aangewend om de werklieden op hun plicht te wijzen en hen ge- regeld aan den arbeid te houden op den daar- voor bepaalden tijd. Betreurd werd het publiceeren van een der- gelijk bericht, waar de te Sluiskil gestichte fabriek voor de buurt zoovele voordeelen op- levert, en de directie zoowel als de employe's op verschillende wijze blijk geven te willen rm'deleven met de inwoners van Sluiskil en hunne belangen willen voorstaan. Donderdag werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middeiburg, o. m. aanbe- steedde voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 5000. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor f 4965, G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 4895, R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 4830, P. Dekker te Veere voor 4690, A. Kaan te Ter Neuzen voor 4685, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 4654 en J. Wolfert te Hoek voor 4495. Bij kon. besluit is aan den heer A. Kok, hoofd der openbare school te Othene, een pen- sioen toegekend van 834. De heer J. N. Elenbaas, die Woensdag tot lid van Ged. Staten werd benoemd, en toen nachtpitje een gedaante door het raam binnen- komen. Zij wilde schreeuwen, doch kon niet zij wilde haar man wekken, maar kon haar armen niet bewegen. Steeds hield zij den man in bet oogzij meent den man, die op zoo ongewone wijze binnenkomt, te berkennen. Hij sluipt ouhoorbaar naar het bedje van het kind, valt daar op de knieen en schijnt te bidden. Maar geen geluid is hoorbaar, wel nu en dan iets, alsof de knielende man zacht weent. Eindelijk staat hp op, zegent het kind, kust het op het voorhoofd en verdwijnt weer door het veflster, even stil als hij gekomen is. Ook vrouw Rickes kon haar tranen niet bedwingen. Zij was zeer aangedaan en fluisterde bij zich zelf#God de Heer mag hem ver- geven, wanneer hij een moordenaar is. Ik kan het niet gelooven. Laat hij in vrede gaan." Buiten richt Joost zijn schreden naar den Mont Royal. Hij werpt nog een laatsten blik op het huis, waar hij zoo stil en gelukkig heeft geleef'd en verdwijnt dan in het duister van den stiilen nacht. ELFDE HOOFDSTUK. De nieuwe heer Von Beuren had geen rus- tigen nacht gehad. Het vooruitzicht met zijn broer Joost samen te komen, had hem neer- slachtig gestemd, hij had al zijn wilskracht noodig om dit nieuwe en dreigende gevaar stoutmoedig tegemoet te gaan. Reeds vroeg in den morgen was hp opgestaan om op zijn gemak naar de herberg te rijden, waar hij den heer Von der Leyden zou aan- treffen. Onderweg kon bij de zaken dan nog d e beslissiug over al of niet aannemen in be- ra ad hield, heeft thansde benoemingaangenomen, zoodat het college voltallig is. Hierdoor ontstaat o. a. een vacature als burgemeester-secretaris van Krabbendijke. Zaamslag, 4 Juli. Op de gisteren alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aange- voerd 23 stuks paarden, waaronder 4 veulens, 28 stuks hoornvee, 26 stuks varkens en 1 geit. De beschikbaar gestelde premien werden als volgt toegekend Voor het grootste getal paarden van een eigenaar (minstens 5 stuks) 4 aan K. de Kraker Kz. Voor het grootste getal hoornvee van een eigenaar (minstens 5 stuks) 4 aan M. de Kraker Kz., Boschkapelle. Voor het grootste getal varkens van een eigenaar (minstens 5 stuks) f 2 aan H. Marsilje te Ter Neuzen. Voor het schoonste Merriepaard vau 4 jaar of ouder le prijs verguld zilveren medaiile en 3 en 2e prijs 5 aan Marinus Dekker. Voor het schoonste Merriepaard van 3 jaar le prijs verguld zilveren medaiile en 1,50 aan J. F. de MaatLemsen te Boschkapelle, 2e prijs f 3 niet toegekend. Voor het schoonste paard van 2 jaar oud le prijs een zilveren medaiile en 3 aan Arn- houd Dieleman 2e prijs 2 aanK. de Kraker Kz. Voor het schoonste paard van 1 jaar oud le prijs een zilveren medaiile en 2,50 aan Arnhoud Dieleman 2e prijs f 2,50 aan K. de Kraker Kz. Voor het beste veulen le prijs 3 aan M. de Putter2e prijs 2 aan K. de Kraker Kz. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le prijs 4 aan A. P. de Mul2e prijs 2,50 aan A. Dees Jacz. Voor de beste kalfvaars le prijs f 3 aan A. Schelleman te Axel2e prijs 2 aan M. de Kraker te Boschkapelle. Voor de vetste koe, vaars of os le prijs 4 aan P. Mattelee te Axel2e prijs 2,50 aan A. Schelleman te Axel. Voor de beste fokstier le prijs 3 aan S. de Putter, 2e prijs 2 niet toegekend. Voor de beste geit le prijs f 2 aan J. Wisse, schoenmaker, 2e prijs 1 niet toegekend. De personen achter wier namen geen woon- plaats is vermeld, wonen te Zaamslag. Koewaclit. Deze week herdacht de heer P. van Weijnen alhier den dag, waarop hij voor 25 jaren bij de posterijen in dienst trad. Tal- rijke blijken van belangstelling en waardeering werden den geachten jubilaris aangeboden. Het is voorzeker de wensch van alien, die den vriendelijken en gedienstigen ambtenaar kennen, dat hij nog vele jaren met dezelfde opgewektheid en toewijding zijn ambt moge waarnemen. Zondag 6 Juli 1913. eens kalm overdenken. Achteloos liet hij zijn paard den vrijen loop, en zoo reed hij nu door het armoedige dorpje bij zijn slot in plaats van er om heen te gaan, zooals hij den vorigen dag had gedaan. In zijn gedachten verdiept reed hij langs de kerk en de pastorie den weg op naar Trarbach. In de herberg aangekomen, trof hij daar den schout reeds aan het ontbijt. Deze noodigde hem vriendelijk aan tafel, maar de beer Von Beuren had geen lust iets te gebruiken. Naar hij zeide had de bloedige gebeurtenis op den Mont Royal hem te zeer aangegrepen. Hij liet zich de zaken nog eens haarfijn vertellen door den schout, die gaarne aan de nieuwsgierigheid voldeed. Na afloop van het ontbijt gingen de beide heeren naar de gerechts- zaal, waar zij den rechter van Trarbach reeds aanwezig vonden. Het proces kon dus beginnen. Men besloot eerst de verschillende protocollen voor te lezen en daarna den beschuldigde te halen. Aldus geschiedde. Wenz bad nu nog eens al den tijd om zich voor te bereiden op de pijnlijke ontmoeting met zijn broer Joost. Eindelijk was het voorlezen der stukken afge- loopen. Nu moest de misdager voorgebraeht worden. Er heerschte diepe stilte in de zaal. Aller oogen waren gevestigd op de deur, waar door de moordenaar zal worden binnengeleid. Wenz plaatste zich zooveel mogelijk in het duister, zoodat zijn gelaat minder zichtbaar was. Zijn trekken namen zulk een sombere uitdruk- king aan, dat de schout zich er over verwonderde, toen hij zijn rijken vriend, den slotheer aankeek. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maker, by deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewich ten zitting zal worden gehouden in het gebouw der Vereemgde Ilandwerkslieden in de Donze-Visserstraat te TER NEUZEN op 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli a.s. en wel als volgt Voor hen wier familienaam begint met de letters A of BMaandag 7 Juli van 1 tot 5 uur ,V' ,E, of.F.: Dinsdag 8 Juli van 9 tot G, H, I, J, of K: Woensdag 9 Juli 12 en L, M, N, OofP: DonderdaglO Juli 1 1 tot 4 Q, R, S of T: Vrijdag 11 Juli uur- U, V, W, X, Y of Z: SRatertag 13 Juli van 8 tot S3 uur. Voor Sluiskil: Mnaudag 14 Juli van II tot 13 uur en van 1 tot S uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roest- vrij moeten worden aangeboden om onderzoeht te kunnen worden C.; dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van sRijks schatkist;. rJ: htfaft maten en gewichten. die gestempeld worden met het afkeurtngsmerk A*. niet in winkels enz. terug- gebracnt mogen worden - C" .mode maten,en gewichten voor het einde van het jaar 1J18 gestempeld moeten zijn met de letter T en dat er, bij verzunn of verhindering om van de onder a ge- noemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat I"1it™,®,1gewlchte»te laten herijken aan het ijkkantoor te Middeiburg op 24 en 25 Juli, 14 en 15 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur en na 30 Augustus elken Uonderdag en vrijdag van 9 tot 1 uur; dat de miligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Upzendtng per post franco). Ter Neuzen, den 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEK.E, Secretaris. 1Tervormde 'Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, bediening van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. J. D. Domela Nieuwenhuize, van Gent. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. Domela Nieuwenhuize, van Gent en 2 u., Ds. G. van Dis, voorber. H. Avondm. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., bediening H. Avondm. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankz. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1