Ter Neuzenschs Courant Gemengde berichten. Donderdag 3 Juli 1913. No. 0936. TWIBIELPIEi BLAX). Gemeenteraadsverkiezingen. Stemming voor de Provinciale Staien. Axel. Aantal kiezers 851. Uitgebracht 726. Van onwaarde 9. Volstrekte meerderheid 359. P. Buijze Jz. (a.-r.) 311, W. Dieleman Pz. Sr. (a.-r. aftr.) 389, J. de Kraker Rz. (lib.) 268, A. E. C. Kruysse (lib. aftr.) 355, J. M. Oggel (a.-r. aftr.) 471 en J. K. Vink (lib.) 188. Herkozen de heeren VY. Dieleman Pz. Sr. en J. M. Oggel. Herstemming (op 11 Juli) tusschen de heeren P. Buijze Jz. en A. E. C. Kruysse. Philippine. By de heden gehouden stem ming voor twee leden van den gemeenteraad, zijn gekozen de aftredende heeren J. F. Taalman met 73 en J. F. Rammeloo met 63 stemmen. Op de heeren E. A. Rammeloo en P. A. Voerman waren uitgebracht 56 en 30 stemmen. Uitgebracht waren 119 geldige stemmen. Zaamslag. Aantal kiezers 630. Uitgebracht 589. Van onwaarde 3. Volstrekte meerderheid 294. A. Dees Jacz. 269, D. Dees 255, W. Dees 265, J oh. de Feyter (aftr.) 301, J. de Putter (aftr.) 279, W. Scheele (aftr.) 333 en C. A. Wisse (aftr.) 311. Herkozen de heeren Joh. de Feyter, W. Scheele en C. A. Wisse. Herstemming (op 11 Juli) tusschen de heeren Y. Dees Jacz. en J. de Putter. IJzendijke. Bii de alhier op Maandag ge houden stemming voor den gemeenteraad werd gekozen de heer C. L. Haverbeke met 235 van de 433 geldige stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Em. van Hijfte met 210 en I. Schijve met 198 stemmen. District Ylissingen. Bij de Maandag ge houden herstemming voor 3 leden van de Prov. Staten stemden 5320 van de 5678 kiezers. Van onwaarde waren 18 biljetten. Gekozen werden de heeren J. G. van Niftrik (lib.) met 2794, J. P. Vermaas (lib.) met 2648 en J. O. Paap (lib.) met 2636 stemmen. Verder verkregen de heeren C. Boone (a.-r.) 2440, Mr. P. Dieleman (a.-r.) 2342 en P. Merckens (a.-r. aftr.) 2490 stemmen. Door dezen uitslag maken deel van de Provin ciale Staten van Zeeland 21 liberaien, 14 antirev. en 7 katholieken (den heer Van Dalsum inbegrepen). Voor de stemming waren er 19 antirevolu- tionnairen, 16 liberaien en 7 katholieken. RECHTSZAKEN. By beschikking der arrondissements-recht- bank te Middelburg is de invryheidstelling bevolen van J. G. de J., kassier, wonende te Vlissingen, beklaagd van verduistering. Te Bennekom liet, volgens de Tel., een dame, in pension aldaar, haar kind, teneinde het zoet te houden, voor het geopende raam spelen met een gouden horlogeketting en twee gouden armbanden. Korten tijd later werden deze voorwerpen vermist. Men vermoedt, dat ze zijn gestolen door een reizende //koopvrouw", die even te voren langs was gekomen. Hoewel dadelijk de hulp der politie ingeroepen werd is het ontvreemde nog niet ontdekt. De politie te Delft, versterkt met een detachement rijksveldwachters, heeft de laatste dagen de handen vol gehad een groot aantal woonwagens werd door de gemeente geleid. Meestal ging dit zonder moeite, dock Zondag- middag werd er aan den Rotterdamschen weg een geregeld gevecht geleverd tusschen de politie en bewoners van woonwagens, de sabel moest er by te pas ,komen om deze lieden in bedwang te houden. De woonwagens staan nu onder Overschie en Nootdorp. (N. R. Gt.) Vrydagmiddag gingen twee broertjes, kin- deren van den heer K., te Alkmaar, uit school roeien op het Noord-Hollandsche Kanaal. Midden in het Kanaal, wilde, volgens het R. N., de 12jarige Johan zyn 7jarig broertje een roeiriem geven hij ging op een zitbakje staan, de boot wiegelde even, met het nood- lottig gevolg dat de knaap in het water viel en onmiddellyk in de diepte zonk. Hulp was spoedig aanwezig, een politieagent en een schipper gingen onmiddellyk dreggen. Men slaagde er in het jongetje op te halen dat op den wal gelegd nog even een snik gaf toen waren de levensgeesten geweken. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de iepenboomen, die de grachten aldaar zoo mooi maken, dit jaar weer veel te lijden hebben van de rupsen. Enkele boomen zijn nu al geheel kaal gevreten, en het is nu nog vroeg in den tijd. Men vreest, dat in Augustus door de mil- lioenen rupsen de boomen der Amsterdamsche grachten alle voor minstens de helft ontbladerd zullen zyn. Dezer dagen zag men, naar het R. N. meldt, te Reeuwijk op een stuk weiland, hoe de koeien van een veehouder het gemunt hadden op een zwaan, die zich met zijn kroost op het weiland had gewaagd. Als dolle dieren vielen de koeien op den zwaan aan, eerst een kring er omheen vormende om weldra een aanval op het arme dier te doen dat alle mogelijke moeite deed om zijn kroost naar den waterkant te geleiden. De koeien stiefen den zwaan met haar scherpe horens aan den grond vast en doorboorden het lichaam, zoodat de vogel met nog een van zijn jongen het met den dood moest bekoopen. Toen de veehouder een uur daarna kwam om de koeien te melken, bleken de dieren nog niet gekalmeerd te zijn althans hy moest de koeien vastbinden, wilde hij er in slagen ze te melken. Menschenhuid gevraagd. Tengevolge van de ontploffing in de graansilo te Buffalo, waar- bij 70 menschen gedood werden, liggen er nog 60 met hevige brandwonden in het stedeljjk ziekenhuis. De doctoren van dit hospitaal richten thans, door midael van de pers, een oproep tot het publiek om 300 menschen, die bereid zijn te zamen een oppervlakte van 7 a 8 vierkante M. van hun gezonde huid te leveren, teneinde daar- mee de brandwonden der verongelukten te bedekken. (R. N.) Te Goud-Pontouvre bij Angouleme (Frank- rijk), werd het gezin Alexandre, bestaande uit vader, moeder, vier dochters en den verloofde van een dezer, na het eten van leverpastei door hevige buikkrampen aangegrepen. Kort daarna overleed een hunner. De anderen verkeeren in deerniswekkenden toestand. In het dorp Grangevrier bij Annecy speelden drie meisjes van vier tot zeven jaar in een weide, toen zij ongelukkigerwrjze, belladonna- bessen plukten en opaten. Weldra vertoonden zich vergiftigingsver- schijnselen en een uur later overleed een der meisjes onder hevige krampen. De andere kleinen zijn niet buiten gevaar. Bij het oefenen voor den Franschen Grand Prix voor automobilisten, reed de automobilist Zuccarelli, op den straatweg tusschen Nonan- court en Evreux, in voile vaart op een boeren- karretje, dat niettegenstaande de renbaan af- gezet was, van een zij weg op den weg gekomen was. Het paard van het karretje werd omver- gereden. Door den nevigen schok werden Zuccarelli en zijn mecanicien Fanelli uit den auto geslingerd. Zuccarelli werd met een schedelbreuk voor dood opgenomen, terwijl Fanelli een gebroken arm en talrijke verwondingen aan het hoofd had. Zuccarelli, die reeds voor Peugot ver- scheidene wedrennen gewonnen heeft, was pas zes-en-twintig jaar. Op een landweg bij Frankfort a.d. Main spanden vier knapen een dik touw dwars over den weg, kort voordat een auto passeerde. De wagen kon nog bijtijds tot staan gebracht wor- den. De chauffeur kreeg van een der kwajongens een vuistslag in het gezicht. Kort daarop reed een tweede auto tegen het opnieuw gespannen touw. De beide lantaarns werden vernieldde passagiers kwamen met den schrik vrij. De vier aanvallers wisten, zonder dat zij bekend werden, te ontkomen. Een ontzettende hittegolf is over het middelste gedeelte van de westelijke staten van Noord-Amerika gestreken. Talrijke slachtoffers zijn reeds te betreuren. Te Chicago. Cincinnati, Cleveland en Toronto, werden 34 personen door zonnesteek gedood. Honderden liggen ernstig ziek. De helft van de bevolking slaapt in de parken. De thermometer wees 110 graden in de schaduw. Er is vooreerst nog geen verandering van temperatuur te wachten. Men vreest voor den oogst. Een twaalfjarigen knaap vervoegde zich Vrijdagavond, naar de Tel. meldt, te St. Romain- sous-Gourdon bij een bejaarde weduwe, zekere mevrouw Turpin. Hij verklaarde Dubois te heeten en kwam informeeren of de dochter der weduwe thuis was. Op de verklaring van mevrouw Turpin, dat zij zich geheel alleen in het huis bevond, haalde de jeugdige boos- wicht plotseling een knuppel van onder zijn jas te voorschijn en bracht met dit wapen de bejaarde vrouw eenige geweldige slagen op het hoofd toe. De oude dame stortte op den grond en riep wanhopig om hulp. Uit vrees, dat de buren op de angstkreten van mevrouw Turpin zouden komen toesnellen, vluchtte de knaap het open veld in. Men is er nog niet in geslaagd hem te arresteeren. Vermoed wordt dat hij van de gelegenheid, dat mevrouw Turpin alleen thuis was, gebruik heeft willen maken om haar te bestelen. De toestand van het slachtoffer is zeer zorgwekkend. Vier personen tijdens een vliegdemonstratie gedood. De bekende Luiksche vliegenier Parisot is, volgens het R. N., bij een vliegtocht ter gelegenheid van de kermis te Bombaye by Warsage (Belgie) met een toestel van zijn eigen vinding doodgevallen. Nadat hij een vlucht van vijf minuten gemaakt had, vroegen talrijke toeschouwers hem, als passagier mede te mogen gaan, maar aangezien er een tamelijk sterke wind stond, weigerde Parisot dit en vertrok alleen. Bij het kruispunt der wegen van Warsage en Berneau sloeg het vliegtuig om en viel de vliegenier van een hoogte van 15 meter op een groep toeschouwers, die aan den kant van den weg het schouwspel gadesloegen. De ongelukkige vliegenier kwam onder zijn machine terecht en werd met gebroken ruggegraat en ingedrukte borstkas opgenomen. Twintig minuten later stierf hij. Zijn laatste woorden waren,/Waarschuw mijn vrouw." Bij zijn val werden een zeventienjarige jongen en een kind van vijf jaar op slag gedood. Een jongmensch van vijftien jaar werd ernstig gewond. Van een anderen toeschouwer, die met zijn frets aan de hand stond te kijken, werd het rijwiel ter hoogte van het stuur in tweeen ge- sneden. Vele personen moeten nog kwetsuren hebben opgeloopen. Een telegram van heden meldt, dat een der ge.ronden aan zijn verwondingen overleden is, zoodat nu vier slachtoffers te betreuren zyn. Twee der andere gewonden verkeeren in levens- gevaar. De aviateur Parisot was eerst 32 jaar oud hij was uit Bezalles afkomstig. Hij maakte zyn eerste vlucht in 1910. Den 27en Augustus van het vorig jaar vol- bracht bij het stoute stuk midden in Parijs te landen. In 1910 nam hij deel aan den wedstrijd, ge- organiseerd door de Luiksche vliegclub en was de eerste, die aankwam. Een rechtbank te Edinburg heeft zich, naar de N. R. Crt. meldt, geruimen tijd bezig gehou den met een eigenaardig huwelijksproces. Een zekere Lewis Caw wilde van de rechtbank hebben, dat ze zijn nicht Jemima Caw tot zijn wettige echtgenoote verklaarde. Hij beweerde, dat zij tweeen op een wandeling, op eersten Kerstdag 1911 in den omtrek van Edinburg gemaakt, elkaar de trouwbelofte hadden gedaan en dat zijn nicht in April 1912 vrijwillig de schrifte- lijke verklaring had afgelegd, dat zij zijn wettige huisvrouw was. In Schotland kan zoo iets werkelijk voldoende zijn voor een wettig huwelijk maar gedaagde beweerde nu, dat zij die schrif- telijke verklaring alleen had afgegeven, na zijn verzekering dat die geen bindende kracht zou hebben en hij de envelop, waarin de verklaring zou gestoken worden, ongeopeud op het hart wilde dragen, en nadat hij haar had bedreigd. Hij zou aan haar ouders vertellen, dat ze ge- trouwd waren. De rechtbank wees den eisch af, aangezien zij het bewijs niet geleverd achtte dat gedaagde eischer in ernst en in vrijheid tot haar echtgenoot had genomen. Eenigen tijd geleden werd, volgens de Tel., te Antwerpen een individu gearresteerd, beschuldigd van handel in blanke slavinnen. Zijn medeplichtige wist naar Londen te ont komen doch thans is ook hij in de val ge- loopen, dank zij de waakzaamheid van een der beambten van de recherche. Bedoelde beambte, de heer De Roeck, bemerkte op een der Har- wichbooten een meisje, dat hij kenae en dat hem mededeelde, dat zij naar Louden vertrok, waar haar door een aldaar vertoevend land- genoot een //prachtige" betrekking bezorgd was. De Roeck vertrouwde het zaakje echter niet en waarschuwde de te Antwerpen bestaande instelling tot bestrijding van den handel in blanke siavinnen. Het meisje werd van boord gehaald en de Londensche politie van het gebeurde in kennis gesteld. Deze is er thans in geslaagd, den „landgenoot" van het meisje, die niemand anders dan de lang gezochte handelaar in blanke slavinnen is, te arresteeren. Zijn uitlevering zal door de Belgische justitie gevraagd worden. De vorige week werden, naar de »Nieuwe Gazet" meldt, aan boord van het Rijnscbip »Ristelheuber IV", gemeerd in het Bonaparte- dok te Antwerpen, vier zieke schippersknechts aangetroffen, die teekenen van vergiftiging gaven. De ter hulp geroepen geneesheer stelde vast, dat de vier mannen door het eten van bedorven vleesch vergiftigd waren. De vier jonge- lieden hadden, alvoren3 aan boord van hun schip te gaan, bij een vleeschhouwer aan de dokken gehakt vleesch gekocht en hadden er van gegeten. 's Nachts werden zij door krampen en brakingen overvallen. Terwijl de vier slachtoffers, die tusschen de 18 en 20 jaar oud zijn, naar het Stuivengast- huis werden overgebracht, stelde de politie een onderzoek in. Een groote hoeveelheid bedorven vleesch werd bij bedoelden slager in beslag ge nomen en naar het slachthuis gebracht. De toestand der slachtoffers is bevredigend. Ook personen uit de buurt der St. Aldegondis- kaai hebben bij denzelfden vleeschhouwer van het bedorven vleesch gekocht. Men meldt, dat er reeds zeven ziektegevallen in den omtrek zijn vastgesteld. Geen enkele dezer personen verkeert in levensgevaar. INGEZONDEN S TUKKEN. Wij ontvingen de statuten van den lnterna- tionalen Bond van Christelijke kerken tot be- seherming der dieren en tot bestrijding der vivisectie, afdeeling Nederland. Het beginsel, waarvan de bond bij zijn werk- zaamheden uitgaat, is de liefde tot God en de eerbied voor al het geschapene. Spr. 12 10. Om zijn doel te bereiken tracht de bond de ge«#telijke ambtsdragers zonder onderscheid tot leden te werven, het publiek geweten wakker te roepen, invloed te verkrijgen op de openbare meening en op de wetgeving. De middelen tot bereiking van dit doel zijn het organiseeren van bijeenkomsten, voordrachten en publicaties, verzoekschriften, samenwerking met vereenigingen, die een verwant doel na- streven en verdere wettige en geoorloofde mid delen. Het eerste artikeltje, uitgegeven door de af deeling Nederland, luidt als volgt WAAROM SLAAT GIJ UW TREKDIER De geschiedenis van Bileam den profeet is vol wonderen. Het wonderlijkste op een na is het spreken zijner ezelin. Verreweghet wonder lijkste is het optreden van den hoogen God zeiven als voorspraak der ezelin. Het is de oude geschiedenis, het slaan van een lastdier uit gedachtenloosheid. Want die Bileam was geen ruwe opvliegerige natuur. Integendeel. Hy was een zeer godsdienstig, plechtig man. Vol gedachten zit hij daar op zijn melkwitte ezelin, en rijdt uren ver. Maar als zij hem in zijn gedachten stoort, dan stuift hij op en geeft er van langs. Hij slaat, hij striemt, hij geeselt. In een korte poos beult hij het stomme dier tot driemaal toe af. Elken volgenden keer gaat het al heftiger. De derde maal bruit en briescht hij van kwaadheid. W e zien hier den mensch Bileam niet van zijn voordeeligsten kant. Een onschuldige slaan is onrecht plegen. En een dier dat zich niet verdedigen kan plagen of kwellen, is onmanne- lijke lafhartigheid. Het mooiste van de zaak is, dat juist de ezelin Bileam driemaal het leven gered heeft. lelkens stond de engel des Heeren met zijn uitgetrokken zwaard hem in den weg. Gedurig week de ezelin dan ter zijde en redde haar meester het leven. Want het was op Bileam gemunt. Haar loon was, dat mynheer de profeet het arme dier sloeg totdat hij niet meer kon. z/De Heere nu opende den mond der ezelin, die tot Bileam zeide Wat heb ik u gedaan, dat gij mij nu driemaal geslagen hebt Zoo zal ook eenmaal op den grooten dag des eeuwigen oordeels de Almachtige den mond der stomme dieren openen, om beschuldigend tegen hunne beulen op te treden. //Wat heb ik u gedaan, dat gij mij levenslang zonder oorzaak geslagen hebt Wat zult gij voor God antwoorden, gij lafhartige De Heere gaf ook bevel aan den engel des Heeren, die tot Bileam zeide: //Waarom hebt gij uw ezelin nu driemaal geslagen Is God dus ook een God van paarden en ezels, van honden en katten Ongetwijfeld. De dieren hebben zich zeiven niet gemaakt. Zij zijn het eigendom des Heeren. Hun For- meerder waakt over hen, hun ten goede. W orden zij onrechtvaardig en onbarmhartig geslagen, hun Wreker is naby. Hij hoort hun geroep en gejank, het gebed der dieren. En eenmaal zal Hij reeht doen, mensch en beest recht doen. Lezer die met mij gevoelt dat er //iets" na den dood is, God beware u van dierenmis- handeling. En gij, bewaar gij uw hand. ZEETIJDINGEN. Van 30 Juni tot en met 1 Juli. an 30 Juni tot en met 1 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutdoor de Westsluizen 12 op- en 11 afgeschut. Positie der StoomscJiepen. VAN c3 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading 30 30 Deen. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Duitseh s.s. Eng. stoomj. Ned. s.s. Buss. s.s. Zweeds s.s. Duitseh s.s. Deen. s.s. Eng.atoomj. idem Russ. s.s. Voor Ver Weazen H. C. Andersenl 3759 ISt. Petersb. Van Ter Weazen i Blackwood I 3482 I Bon'ess Voor (Sent s Avocet 3985 [Manchester 2521 I Brugge 184 Ostende Silvia Oberon Richard 4850 St. Petersb. Graf Schuwalow 4995 Iwindau Van Kent i Neptunus Minna Peijen Madrigal Natalie 3746 2727 3936 541 308 4956 Pillau Danzig Methil Rotterdam idem Riga hont ledig stukg. ledig idem hont gemengd phosph. idem ledig idem idem phosph. s.s. RICHARD in lossing te Gent. s.s. ELISABETH vertrekt heden van St. Petersburg naar Brugge, s.s. HELENA in lossing te Duinkerken. s.s. MAGDALEN A in het droogdok te Hull.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5