isiiws- en Advertestieblad -Via fl, No. 5936. Donderdag 3 Juli 1913. 53e Jaargang Binnenland. 2BBSTS BLAD. Burgemeester en TMouders van Ter Neuzen, n i, e n N 1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor •vederiand 1,10, Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor feet ovenge Buitenland g,—Men abonneert zich. bp alle Roekhande- ■aars, Postdirecteuren en Rrievenbushoudera. Te 1 efooit No. ADVKRTENTIENi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regei meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs 8lecb.ts tweemaal berebend. Grootere letters worden naar plaavsruimte berekend Lnzending van ad.vertenti.6n v6or 1 uur op den dag der uitgave. beslu iteni De Kabinetscrisis. In verband met de Kabinetscrisis heeft H. M. de Koningin Maandag op Het Loo ontvangen de heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oje, Voorzitter der Eerste Kamer. De heer Mr. P. J. Troelstra is voornemeDS zich, in verband met de tot hem gerichte uit- noodiging, a. s Zaterdagnaar Het Loo te begeven. Aan een vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias, die de meening van den heer Mr. Troelstra vroeg over den politieken toestand gaf hij te kennen dat in de verkiezingsdagen meermalen door vrijzinnige sprekers is betoogd, dat de sociaal-democraten geen verantwoorde- lijkheid voor de Regeering wensehen te aan- vaarden, doch dat daarvan het bewijsniet geleverd is, omdat nog nimrner aan een sociaal-democraat een Ministerzetei is aangeboden. Of de sociaal- democraten dat eventueel zouden kunnen doen, is iets waarover volgens hem de daarvoor aan- gewezen partij-organen moeten beslissen. Wan- neer men de sociaal-democraten thans in de Regeering zou wensehen zou de consequentie vorderen dat zij in verband met hunne sterkte over 3 Ministerzetels te beschikken kregen en zeker zou, in verband met de kiesrechtkwestie dat van Binnenlandsche zaken aan hen moeten worden toegewezen. Of men echter het gezag over Burgemeesters enz. in handen zou willen leggen van personen van wie zwart op wit is verklaard dat zij het gezag ondermijnen, is iets dat hem twijfelacbtig voorkomt. Hij acht het meer aanbevelenswaardig dat een Ministe'rie uit de vrjjzinnigen optreedt, daar een kabinet met socialistische Ministers aan de rechterzijde te veel kwetsbare plekken zou bieden. Een nieuw Ministerie moet zich volgens hem beschouwen als een Ministerie van grondwets- herziening, dat tevens de richting van Staats- pensioen beeft te liquideeren. Of dit moet ge- schieden door intrekking van die wet of door haar niet uit te voeren, is een kwestie van opportuniteit. Men heeft hier natuurlijk te doen met de Eerste Kamer, die misschien over drie jaar gemakkeiijker zal zijn te hanteeren dan thans. Toch meent hij dat men voor een Eerste Kamer niet al te bang moet zijn. Als zij een voorstel tot 'n in overweging nemen van Grond- wetswijziging of een voorstel tot uitbreiding van art. 369 der wet-Talma mocht afstemmen lokt zij een conflict uit, en een agitatie tegen haar eigen bestaan in het volk, dat zeker°en aan haar rechtsche meerderheid en aan haar constitutioneele positie ernstige schade zou doen en haar ontbinding zou zeker voor de hand hggen. Of provinciale Staten ondanks bun met ontbindbaarheid haar in hare tegen- woordige samenstelling zouden handhaven, lijkt hem twijfelachtig. En wat de grondwets- herziening betreft, deze kan, naar hij meent, vrS spoedig tot stand komen. TER NEUZEN, 2 Juli 1913. 5et weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.2 Malinhead. Laagste 750.i Memei_ Verwachting tot den avond van 3 Juli. Meest matige Noordwestelijke wind, zwaar bewoikt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. IVij vestigen de aandacht onzer lezers op eene wijziging in den dienst der treinen op de lijn GentTer Neuzen. De trein die tot nu toe des namiddags te 3.05 ure vertrok, rijdt thans vroeger af, nl. te 2.45 ur6. Bovendien rijdt van nu tot 14 September a. s.,' elken Zondagavond te 11 uur (Greenwichtijd) een trein uit Gent, welke te 12.40 (Amscerd. tijd) alhier aankomt, hetgeen door de bezoekers aan de wereldtentooDsteliing te Gent zeer op prijs zal worden gesteld daar zij thans in de gelegen- heid zijn om langer op de tentoonstelling te vertoeven fen tevens de schitterende veriiehting kunnen aanschouwen. Naar wij vernemen is door de Vereeniging voor Schoolreisjes alhier besloten de reis dit jaar naar Antwerpen te maken. Breed werd over- wogen de mogelijkheid om deze te leiden naar Gent, in verband met de wereldtentoonstelling, doch, afgezien van de moeilijkheid om met een groote schare kinderen een dergelijke gelegen- heid te bezichtigen werd ook bedacht dat die voor de kinderen op dien leeftijd nog niet vol- doende belangstelling wekken kan, en een bezoek b.v. aan den dierentuin, dat altijd voor kinderen een genot is, voor hen van grootere waarde is. Ook de Scheldestad zelve biedt meer afwisseling dan Gent. De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecht deed Maandag uitspraak in het hooger beroep van de ver- zekerings-maatschappij ,;de Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's Gravenhage tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de rijksverzekeringsbank, waarbij aan P. W. de F., losse bootwerker te Ter Neuzen, met ingang van 16 December 1912 is toegekend eene rente van 0,47x/2 per werkdag naar 25 pCt. invali- •diteit, ter zake van een ongeval, waardoor hij ernstig aan het hoofd is getroffen, waaruit hij heeft overgehouden pijn in het hoofd, duizelig- heid, groote sufheid, slapte van de spieren en hevig tranen van de oogen. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en beslissing en kende aan getroffene met ingang van 16 December 1912 een rente van 1,13per werkdag naar 60 pCt. invaliditeit. erder in het hooger beroep van L. J., steen- bikker te Ter Neuzen, tegen de uitspraak van den Raad vaD Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzeke ringsbank, waarbij is geweigerd de door hem gevraagde schadeloosstelling ter zake van een ongeval, waardoor hij zijn linkeroog heeft ver- loren, welk oog echter voor het ongeval reeds practiseh bijna geheel blind was. Eischer is van de gevolgen van het ongeval hersteld en in staat om in de onderneming van zijn werk- gever zijn gewone werk weder te verricbten. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Bij de administrate van's Rijks belastingen zijn. volgens de Belastingambt., verplaatst met ingang van 1 Juli de commiezen H. Venema van Roosendaal naar Ter Neuzen, U. Rammeloo van Nieuw Namen naar Hoedekenskerke, K. Vos van Philippine naar Goes, E. de Kousemaeker van St. Jansteen naar Ter Neuzen. Met ingang van 1 Augustus A. J. Geilleit van Nieuw Namen naar Hontenisse en J. Nijboer van Rucphen naar Nieuw Namen. Men schrijft uit Sluiskil aan Zel. Ontegenzeggelijk is het waar, dat de cokes- fabriek voor de bevolking van hier al heel veel voordeelen aanbrengt, maar ook waar is het, dat zij de oorzaak reeds is van het verslagen van het zedelijk peil. Door velen, die aan de fabiiek werkzaam zijn, vanaf den minsten werkman tot de hooger geplaatste beambten, wordt aan God noch aan de kerk gedacht. De aanraking met vreemde, Belgische en Fransche elementen doet haar invloed op de Godsdienstige bevolking van hier ook gevoelen. Maar wat wel het ergste is en't meest griefy a .a menigeen, is, dat er op Zondagen gewerkt gehamerd, gesmeed wordt en dat aan den openbaren weg, dat 't een schandaal mag ge- noemd worden. En dat in ons Ter Neuzen, waar de Zondagen anders zoo Godsdienstig gevierd worden. 's Maandags daarentegen wordt dikwijls niet gewerkt en dezen dag wordt dan gevierd in herbergen. 't Ware te wensehen, dat door de Overheid toch een einde werd ge- maakt met den Zondag zoo te ontheiligeu, n.l. door het verbod van arbeiden aan den open baren weg toe te passen. St. Jansteen. Door de fanfare alhier werd Yrij- dagavond eene serenade gebracht aan den burge meester ter gelegenheid van zijne herkiezing tot lid derProv. Staten. Daarna werd eene muzikale wandeiing gehouden die veel volk op de been bracht, en er tot laat in den avond eene feeste- lijke stemming inhield. Axel. De schietvereeniging Pro Patria alhier ontving voor den alhier te houden bondskorps- wedstrijd eene zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten. Aardenburg. De heer G. A. Vorsterman van Oven alhier, heeft ontslag genomen als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Sas yan Gent. Door het vliegcomite van het ten vorige jare alhier gehouden vliegfeest, is thans een overeenkomst gesloten met den vliegenier Crombez, die op Zondag 13Julia.s. z?ivliegen van Gent naar hier, om op het voetbalterrein te dalen, eenige vluehten boven onze gemeente te doen, en daarna met de post (hiervoor zijn reeds kaarten te bekomen) zal vertrekken naar Gent. In verband met de onafbankelijkheidsfeesten is besloten dien dag eenigszins tot een feestdag te maken, door het organiseeren van enkele volksspelen, een groote voetbalmatch tusschen de vereenigingen van Sluis en Sas van Gent, waarbij wij ook nog hoorden gewagen van een vischwedstrijd. iets nieuws voor onze gemeente. Provinciale Staten van Zeeland. Door de verkiezing van de heeren Yan Nif trik en Sprenger tot leden van Gedep. Staten zal, zoowel te Vliasingen als te Middelburg een vacature in den gemeenteraad ontstaan. sn y ere n, i.s. keij L I alv lde fi Woensdag. en Ti^dagaTOBd, aUgeiaaderd op B'eesaeogen Mj de riraaa a*, d. Vi* SEsJg #AStI>M5. to I«r Xeacen. gelet op art. 24 van de verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren, in het belang der openbare orde en veiligheid te ver- klaren, dat het op iederen dag van de maand Juii 1913 van des morgens vier uur tot des avonds elf uur ou- geoorloofd zal zijn met reclameborden rond te gaan op openbare wegen. Ter Neuzen, 30 Juni 1913. Burgemeester en Wethoudere van Ter Neuzen, J. HUIZ1NGA, Voorzitter. L. WABEKE, Secretaris. De zomerzitt.ing der Prov. Staten werd gisteravond half acht door den Commissaris der Koningin, Mr. H. J. Diickmeester, in naarn der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Afwezig de heeren De Veer en Louwerse. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden werd opgedragen aan twee coinmissies. Aan de eerste comrnissie, bestaande uit de heeren Van der Vliet, Vogelaar en Dumoleyn, het onderzoek der geloofsbrieven van de leden, gekozen in de distneten Middelburg, VJis- singen, Tholen en Hulst. De tweede comrnissie, bestaande uit de heeren Tichel- man, Maarleveld en Moerdijk had tot taak het onder zoek van de geloofsbrieven van de leden uit de districten Zierikzee, Goes en Sluis. Tijdens dit onderzoek werd de zitting geschorst. De commissies in de vergadering teruggekeerd, con- cludeerde bij monde van de heere n Van der Vliet en Tiehelman tot toelating van alle gekozen leden. Dienovereenkomstig wordt beslotgn. De leden werden daarop door den griffier binnengeleid en legden in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter hield daarna de volgende toespraak Mijne heeren Het oogenblik waarin gij het U toevertrouwd mandaat gaat vervullen en uwe gedachten richt op de werkzaam- heden, die U wachten, roept iiw voorzitter om woorden van waardeering te spreken ten opzichte van hen, die hier niet meer worden aangetroffen. Den lOden Juni overleed te Biggekerke in den ouderdom van 66 jaar de heer K. Houterman die vanaf 1901 zitting had in deze vergadering. Eenvoudig hescheiden man heeft hij als getrouw Statenlid medegewerkt tot het be- hartigen der belangen van de provincie. Zijn nagedachtenis zal door U in eere worden gehouden. De heeren Ilammacher, J. Erasmus, Vorsterman van Oyen en Guillaume maakten langer of korter tijd deel uit van uwe vergadering. Zij stelden zich niet meer beschik- baar voor het aanvaarden van een candidatuur. De heer Hammacher had reeds zitting sinds 4879, dus ruim 34 jaar, de heer Erasmus werd in Mei 4895 gekozen, terwijl de heer Vorsterman van Oyen in October 1905 naar de Staten van Zeeland werd afgevaardigd. Op waar- dige en verdienstelijke wijze hebben zij de belangen der provincie gesteund en er naar gestreefd de algemeene en plaatselijke welvaart in Uwe bijeenkomsten te bevorderen. Ilunne namen zullen in goede herinnering in uw midden hewaard blijven. De heeren Noordijke, Merckens en Van Voorthuijzen keerden niet in de Staten terug. Ik meen in den geest der leden te spreken wanneer ik met dankbaarheid de diensten vermeld door deze heeren als Statenlid bewezen. Ik wensch de herkozen en nieuw gekozen leden geluk met hunne benoeming en verzoek hen plaats te nemen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en goedkeuring van door de Staten genomen besluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Een adres van de Nederlandsche beton-ijzerbouw te Amsterdam, hetreffende den bouw van een brug over de Eendracht, werd als ongezegeld ter zijde gelegd. Om dezelfde reden werd ter zijde gelegd een adres van den Bond van Ned. schilderpatroons om subsidie in de kosten van patroonsleergangen in het huisschilders-ambacht. Voor kennisgeving werden aangenomen brieven van Jacq Pierot Jr. en L. van de Hilst, makelaars te Rotterdam, waarbij zij hunne diensten aanbieden voor den verkoop van het stoomschip »Zeeuwsch-Vlaanderen". Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten werd besloten tot aanhouding van een verzoek van het bestuur der vereeniging »Groenteproeftuin Zuid-Beveland" om subsidie. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten werden alien naar de afdeelingen verzonden. De heer Kakebeeke verkreeg daarop het woord tot het richten van een vraag aan Gedep. Staten. Hij zeide dat bij besluit der Prov. Staten van 47 No vember 4944 aan den heer G. Huyghebaert een renteloos voorschot werd verleend uit de provinciale fondsen, voor den aanleg van in genoemd besluit omschreven stoom- tramwegen in Zuid-Beveland. Een der voorwaarden waaraan moest worden voldaan was deze, dat voor 1 Juli 1943 ten genoege van Ged. Staten het bewijs geleverd moest worden dat de vereischte subsidien door belang- hebbenden zijn toegezegd en dat het benoodigde aan- deelenkapitaal is geplaatst. Mag ik vragen, aldus eindigde de heer Kakebeeke, of door den heer Huyghebaert aan deze voorwaarde is voldaan. Namens Gedep. Staten zeide de heer Van Rompu dat in een volgende vergadering op de vraag van den heer Kakebeeke zal worden geantwoord. De Voorzitter stelde voor de volgende vergadering te houden op heden (Woensdagmorgen) 40 uur. Aldus werd besloten en daarna de avondvergadering gesloten. Vergadering van hedenmorgen (Woensdag). Sprenger. (De heer Afwezig de heeren De Veer eh Louwerse is thans wel aanwezig. De notulen der vergadering van gisterenavond worden gelezen en goedgekeurd. Overgegaan wordt vervolgens tot de benoeming van leden van Gedep. Staten. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Fokker, Van Darn, Muller en Hombach. Allereerst is aan de orde de voorziening in de vacature- De Casembroot. Benoemd wordt de heer De Casembroot met 28 stemmen tegen 12 bianco. Ten tweede de vacature-Fruytier. Benoemd wordt de lieer J. N. Elenbaas met 21 stemmen tegen 19 op den heer Fruytier. Te derde de vacature Gerlach van Sint Joosland be noemd wordt de heer Mr. F. J. Sprenger met 24 stemmen tegen 19 op den heer Gerlach.' In de vierde vacature, die van Mr. P. Dieleman, wordt benoemd de heer J. G. van Niftrik met 21 stemmen tegen 19 op den heer Dieleman. Bij de eerste stemming van het lid hedoeld bij art. 89 der Provinciale wet werden uitgebracht op den heer De Veer, aftredend, 20 stemmen en op den heer J. H. C. Heijse ook 20 stemmen. Bij de tweede vrije stemming verkreeg de heer De Veer 19, de heer Heijse 20 en 1 bianco. De heeren Sprenger, Casembroot, Niftrik en Heijse namen de benoeming aan, de heer Elenbaas hield de beslissing in beraad. Voorgelezen werd een schrijven van den hepr Dieleman als secretaris der comrnissie van tramwegen, waarin deze namens den heer Huyghebaert mededeelde, dat aan den eisch van den Minister om ook een lijn van Hoedekenskerke aan te leggen, het renteloos voorschot zal moeten worden verhoogd, doch dat het maatschappelijk kapitaal en de subsidie voor de trammen op Zuid-Beveland bij elkaar is. De heer Kakebeeke deelde hierop mede dat door een comhinatie welke zich vleien mag, dat zij zeer krachtige steun zal genieten van de Mij. tot Expl. v. S.S. en die zich er van verzekerd heeft dat zij bij toekenning van de gebruikelijke rentelooze voorschotten en subsidies zoo goed als zeker over het verder benoodigde kapitaal zal kunnen beschikken, ten spoedigste de noodige stappen zullen wor den gedaan om Zuid-Beveland niet een gewone stoomtram doch een met breede rails waarop de goedereinvagens van alle spoorwegen kunnen rijden. Het groote voordeel daarvan werd door den heer Kakebeeke uiteengezet. De afdeelingen waarin dit maal de nieuw gekozen Gedeputeerden nog als gewone leden zitten, werd als volgt samengesteld 4e afdeeling de heeren Tiehelman, Van Zuven, Hoogen- boom, Vermaas, Vogelaar, Ysebaert. Hombach, Louwerse, Hollestelle, Paap, Sprenger, Heijse, Van Teijlingen en als lid van Gedep. Staten de heer Blum. 2e afdeeling de heeren Van Dam, Wondergem, Van Dalsum, Kakebeeke, Van de Putte, Van Niftrik, Dumoleyn, Neeteson, Moerdijk, Van Oeveren, Dekker, Fokker, Duve- kot en De Casembroot van Gedep. Staten. 3e afdeeling de heerenDe Bouwmeester, Elenbaas, Bleiker, Bolle, Giljam, Van der Vliet, Erasmus, Maarleveld, Gerlach, Dieleman, Mulder, Fruytier en Van Rompu als lid Gedep. Staten. De volgende zitting werd bepaald op Dinsdag 8 dezer te 40 uur. o. a. ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer en behandeling der verschillende voorstellen van Gedep. Staten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1