Gemengde berichten. waar men wist dat de groote vogel moest komen. loen meer dan een balf uur verloopen was, begonnen velen er al aan te wanhopen of men hem nog wel zien zou en werd al de mogelijk- heid van een onheil verondersteld. 1 en onrechte. Even na balf zeven ure kreeg men hoog in de lucht een zwarte stip in het oog en weerklonk bet geroep „daar komt ie wat een groot aantal menschen die reeds teleur- gesteld de tbuisreis badden aanvaard, deed terugsnellen. En, ja, hij naderde snel, in mooie, regelmatige vlucht, spoedig kon men de vorrnen van bet toestel onderscheiden en zag men den vliegenier in zijn toestel. Hij moest ten laatste vrij snel dalen, om daarna juist op de aangewezen plaats op het terrein neer te komen. De machine reed wat ver door en dreigde tegen bet prikkeldraad en toeschouwers aan die zijde terecht te komen, doch de beer (Jrombez was vlug uit het toestel gesprongen en stopte het te rechter tijd. Hij vverd door het comite dat zich hier in veiband met zijn komst gevormd had verwelkomd en de jongeheer flamerlinck bood hem een bouquet aan. De machine werd daarop weer gereed gezet voor het vertrek en nadat de heer Crombez de kaarten voor de luchtpost in ontvangst had genomen besteeg hij zijne machine weer, om de terugreis te aanvaarden. In een fraaien stijl zweefde hij de hoogte in en maakte daarna onder luiden bijval een vlucht over de stad, om alsdan spoedig in de richting van het zuiden uit het oog te worden verloren. De tal van menschen die voor het eerst een vliegdemonstratie aanschouwden, waren ten zeerste verrukt over hetgeen zij hadden gezien. En dat er een zeer groote menigte toeschouwers getuige van geweest was, kon men maar eerst terdeeg bemerken, bij het huiswaarts keeren, t°en de bruggen de menigte geen geregelde passage kouden verzekeren. En de menschen- stroom hield geruimen tijd aan. De talrijke belaugstellenden mogen het comite dat zich verantwoordelijk stelde voor de garantie voor den vliegenier wel dankbaar zijn, dat het de gelegenheid keeffc geboden om hier iets te laten zien, wat nog niet vertoond was. Voor zooverre prijs gesteld werd op persoonlijke belangstelling heeft het comite (als we goed zqn ingelicht bestaande uit 4 heeren) niet te klagen, die was er, zooals uit vorenstaande bleek, in ruime mate. Of de fiuancieele be langstelling daarmede evenredig was? We <re- looven dat de heer Crombez liever een veel grooter aantal luchtpostkaarten zou hebben raede- genomen naar Gent. Dat had ook de financieele verantwoording van het comite'licbter gemaakt. Hoe het ook zij we hadden de laatste dagen der vorige week alhier gelegenheid om te ge- nreten van de vlugste sport te water en in de lucht, een en ander onder zeer gunstige weers- omstandigheden. Heden werd alhier door Burg, en Weth. dezei gemeente aanbesteed het verrichten van werkzaamheden en leveringen ten beboeve van de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, gedurende 1913. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. L. van Duijse voor 578,50, 0. F. C. de Pauw voor 553 en A. Guilliet voor 542 Het werk is aan den minsten inschrijver gegund Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester van Zuiddorpe, de heer C. van Waes. Axel, 20 Juni. In de hedenavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging z/Algemeen Belang' werden candidaat gesteld voor de verkiezing van drie leden van den ge meenteraad de heeren A. E. C. Kruijsse, J. de Kraker Rz. en J. K. Vink. attredende leden van den gemeenteraad zijn de heeren W. Dieleman (a. r.) A. E. C Kruijsse (lib.) en J. M. Oggel (a. r.) De stemming zal plaats hebben 1 Juli en de herstemming zoo noodig 11 Juli. Axel, 20 Juni. Heden werd alhier door de Vereeiiging ,/Zoekt uw Voordeel" aanbesteed de navolgende voedingstoffen 4000 K.G. inais, gegund aan ihr. Oo-gel te Axel voor 7.14 per 100 K.G. 900 K.G. grindmeel, gegund aan denzelfden voor 6.10 per 100 K.G. 950 K.G. bloem, gegund aan Lockefeer te Sint Jansteen voor 12.50 per 100 K.G. -50 K.G. tarwegrind, gegund aan Al. de Bruijne te Axel voor 6,50 per 100 K.G. 1800 K.G. roggemeel, gegund aan denzelfden voor 8.59 per 100 K.G. 200 K.G. schepmeel, geguDd aan denzelfden, voor 9.— per 100 K.G. 600 K.G. gehakte boonen, gegund aan den zelfden voor 9.80 per 100 K.G. 650 K.G. wit cornelmeel, gegund aan den zelfden voor 8.60 per 100 K.G. In het laatst der vorige week is men van gemeentewege aangevangen met het piaatsen van bakjes met bloemen aan en op palen, ter versiering van de stad. Zooals ze nu staan, en ze een levendigen aanblik en men zou zeggen die perzik smaakt naar meer. We zouden hiervan wellicht geen melding gemaakt hebben, ware het niet dat we hoorden dat een gerucht verspreid werd, dat die bloemen door een ingezetene zouden zijn geschonken. Dat gerucht ,s geheel uit de lucht gegrepen. Heeft men eerst veel moeite gehad om den dam in het kanaal, voor droogmaking van de middensluis, dicht te krijgen, nu het werk ten einde loopt en men die wil opruimen, blijkt dat het met gemakkelijk meer gaat den dam op te ruimen. Vele dagen is men al bezig met pogmgen om de palen te trekken. Op het oogen blik moet de eerste er nog uitkomen. Vrijdag werd het beproefd met de bok „David" Maar hier bleek David" niet de baas te zijn' op een gegeven oogenblik brak het steunpunt van een der pooten van den bok en deze viel op een naastliggende baggermolen, gelukkig zonder personen te treffen. Heden middag is met behulp van hydrau- lische persen gewerkt en is het gelukt een der dampalen een.gszins te lichten. Daarna zou Hekkenet b°k W°rden getl'acht den PaaI te De St. Crt. bevat de statuten (no. 878) van de naaml vennootschap stoomsteenbakkerxj //Axelsche Vlakte te Westdorpe, opgericht door de heeren E. A. van Waes en H. J. van Waes te Westdorpe, J. F. de Coster te Axel en J. A. Jacobs. Het doel is het fabriceeren van steen en aanverwante artikelen en het daartoe exploiteeren van een stoomsteenbakkerij met aanhoorigheden in de gemeente Axel nabij Sluiskil. Het ka- pitaal is f 30.000 in 6 aandeelen. De Rotterdamscbe gemeenteraad heeft het kostbare voorstel van een nieuwen verkeersweg Jonker Fransstraat, Goudsche Singel, Coolvesl eenigszins gewijzigd aangenomen. In deze doorbraak zijn tal van huizen begrepen aan de Meent die afgebroken worden. Ook een nieuw Beursgebouw zal verrijzen te eeniger tijd op de plaats aan de Coolvest bij den molen, die eveneeus zal vallen. Een geacht Rotterdammer heeft aan het gemeentebestuur aangeboden het portret van den burgemeester Air. Zimmerman, hetwelk een waardige plaats zal viriden in het nieuwe raad- huis, zoodra Air. Z. zal hebben opgehouden zijn ainbt te vervullen. In dank werd dit royale geschenk aanvaard. Door de beide inspeeteurs van politie is te Aliddelburg in een hotel aagehouden een Duitsche jongedame, die tegen den wil harer ouders met een jongen man op reis was gegaan, met het plan in Engeland in het huwelijks- bootje te stappen. Door een der inspeeteurs is de vluchtelinge naar haar ouders te Dresden teruggebracht. De politiek te water Van een werf te Dordrecht zijn te water gelaten twee Rijnschepen, die men gedoopt heeft met de namen //Coalitie" en //Concentratie". Donderdagmiddag reed een auto, uit Am sterdam, van Utrecht op den weg naar Maar- sen. Twee jongens waren achter op den wagen geklommen en toen de chauffeur dat bemerkte, zette hij de auto in snelle vaart en liet hem telkens een slingerende beweging maken, vol- gens ooggetuigen blijkbaar met de bedoelincr om de jongens te noodzaken, los te laten. Op een oogenblik kon e'e'n van hen zich niet meer houden en slingerde van het rijtuig af op den straatweg. Het kind bleef bewusteloos liggen. De chauffeur stopte, en keerde toen hij be merkte dat de jongen bleef liggen terug. Het slachtoffer had een diepe hoofdwonde en geheel ontvelde knieen opgeloopen, en werd met de- zelfde auto weer naar Utrecht teruggebracht. De politie te Maarsen heeft van het geval proces-verbaal opgemaakt. (Handbl.) Dat grenst aan het onmogelijke Een groentenkoopman te Delft bemerkte dezer dagen, zoo meldt het R. N., dat een ]uffrou w (een vaste klant van hem) in een oogenblik, dat zij zich alleen waande, uit den in zijn winkel staandeu bak een aardappel wegnam en wegmoffelde Daar de koopman met de geldelijke omstan- digheden van het gezin goed op de hoogte was, bevreemde hem dit en gaf hij haar zijn verwondering over haar handelwijze te kennen en vroeg, of zij soms gebrek had, gaarne zou hp ze dan een maaltje aardappelen geven. De juffrouw, ontdaan over de ontdekking van haar daad, wilde daar niet van hooren, daar armoede geenszins het motief was. Zij had n. 1. last van steenpuisten. Om deze lastige gezwellen kwijt te raken, had zij het advies ingewonnen van een kaartlegster", die haar den raad had gegeven, n aardappel te sfelen en met dien aardappel de puisten in te wiijven dit zou een onfeilbaar middel zijn!" Dat er hartelijk gelachen is om deze uiting van naief bijgeloof der juffrouw, laat zich denken. dat de pastoor, de Z.Eerw. heer Clarrjs, niet- tegenstaande hij ieder oogenblik kon sterven, nog van zijn laatste levenskrachtea gebruik maakte om zijn plicht te doen. Hij liet zich, doodzwak en doodziek, naar de stembus brengen en stemde voor Passtoors. W ie den vromen man gekend heeft, zal wel begrijpen met wat vreugde hij dit laatste offer bracht. Den volgenden dag stierf hij. Een verhinderde* bruiloft. Een koop man te Arnhem was indertijd met een weduwe, die een groote dochter had, gehuwd. Na een gelukkig huwelijk van eenige jaren, overleed zijn echtgenoote en liet hem, den koopman, met hare dochter achter. - De koopman en de stiefdochter vatten een inuige genegenheid voor elkaar op en wilden een huwelijk aangaan. De koopman twijfelde of het Burgerlijk Wetboek zoo'n huwelijk wel zou toelaten en liet zich naar een naburige gemeente afschrijven, terwijl hij zijn 3tiefdoehter-verloofde naar een aodere nabu rige gemeente deed verhuizen. Hij deed in die naburige gemeente aangifte van zijn voorgenomen huwelijk en verzweeg, dat hij weduwnaar was. Dinsdag echter, den dag voor de voltrekking van^ het huwelijk, hoorde de ambtenaar van den burgerlijken stand van terzijde, dat er iets niet in den haak zou zijn met het voorgenomen huwelijk van den koopman, waarom hij on- middellijk een onderzoek instelde. Uit dit on- derzoek bleek alras, dat de geruchten waarheid bevatten en hij gaf den koopman den avond voor den trouwdag te kennen, dat het huwelijk niet door hem zou worden voltrokken. Alen begrijpt, dat onze koopman en zijn aanstaande zeer verslagen zijn. (Arnh. Ct.) wereldlijke eer aanspraak maakt. Hij heeft veel invloed en beschikt over rijke geldmiddelen. In de wetenschappelijk-theologische wereld neemt hij een hooge plaats in. Onder zijn toezicht staat een Luthersch seminarium, benevens een christelijk hospiz. Hij is tevens landschapsraad in Hannover en voorzitter van het Lar.dschap Halenberg. Een merkwaardige samenvoeging van kerkelijke en territoriale heerlijkheid, die uit de middeneeuwen in den modernen tijd is Een aanvrage om drie vrouwen Door de Berlijnsche bladen doet, naar de Tel. meldt, op het oogenblik een niet onaardige geschiedenis de ronde. Een zekere Dominik heeft n.l. tot de desbetreffende autoriteiten te Berlijn het verzoek gericht, hem verlof te willen geven om drie vrouwen te mogen trouwen. De redenen, die de waaghals hiervoor aanvoerde, luidden als volod //Ik heb Katharina Melzer reeds zeven jaar lief en heb beloofd, haar te zullen trouwen. Daar ik echter in den laatsten tijd, ondanks mijn ijverig zoeken, geen arbeid vinden kan, zoo zou ik er van hebben ruoeten afzien, mijn bruid te huwen, als ik niet in een nicht van mij, Marie Dommik, de vrouw had gevonden, die rijk genoeg is, om ons beiden, resp. alle drie een behaaglijk leven te verzekeren. De derde vrouw, Hedwig Becker, heeft mij sedert geruimen tijd lief, en daar het mij steeds pijn deed, haar te krenken, heb ik ook haar een tijdlang doen gelooven, dat ik haar gevoelens min of meer beantwoordde- Zij weet van deze, mijne aanvrage, evenals de twee andere vrouwen, die ik wensch te huwen. Het kan haar geen van alien iets schelen. En zoo vraag ik u verlof, deze drie vrouwen te mogen trouwen. Aartsvader Jacob heeft wel vier vrouwen gehad en de Heer heeft het hem niet kwalijk genomen. Bovendien zouden wij alien zeer goed bij elkaar passen, daar mijn bruid de woning aan- genaam zal maken, mijn nicht de middelen daartoe zal verstrekken, en het meisje, dat mij iefheeft, het best met het huishouden overweg kan." Te Assendelft is, naar de Tijd meldt, Dinsdag geen enkele Katholieke kiezer thuis gebleven. Alaar het meest treffend was daarbij, Er bestaat helaas geen twijfel, of er zal af- wijzend op het verzoek van den heer Dominik worden beschikt. Men weet intusschen niet, wat men in dezen man meer moet bewonderen zijn sto'icijnschen moed, om met drie vrouwen tegelijk getrouwd te zijn, of het geluk, dat hij bij het schoone geslacht beeft. Want, waar andere vrouwen jaloersch zijn, zoodra de man een tweede vrouw het hof maakt, heeft deze man het geluk, drie vrouwen te vinden, die niet ijverzuchtig zijn. Een 3>rntestantsch klooster. In tegenwoordigheid van den keizer werd in het protestantsche klooster Loceum het 750jarig bestaan gevierd, zoo meldt het Hbld. De Keizer, die met zijn gevolg in auto's aankwam, wierd in de Stiftskerk ontvangeu door den abt, die den mijter op het hoofd, den zilveren kromstaf in de hand had. Nadat de abt de protestantsche kloosterlingen had voorgesteld, werd in de kerk een liturgische dienst gehouden, waarna de abt een feestrede hield, gegrond op Lucas 19 40: ;/Waar deze zwijgen zullen de steenen spreken." De feestrede, die een overzicht gaf van de geschiedenis van het klooster eindigde met een dank aan den keizer voor zijn komst. Een aantal ridderorden werden door den keizer geschonken. Zoo kreeg de abt de opperconsistorieraad Dr. Georg Hartwig, de Pruisische Kroonorde 2e klasse met de ster. Over het klooster Loceum wordt in het Berl. Tageblatt gemeld dat het een der zeldzaamste instellingen in Duitschland is, die ook in de Duitsch protestantsche gemeenschap geen tweede voorbeeld heeft. Het was vroeger een CiCster- zienser-abdij, die in 1163 gesticht werd. Deze abdij werd in de 16e eeuw opgeheven, maar werd als protestantsche stichting voortgezet. Ook in het uiterlijke werd er het vroegere kloosterwezen gehandhaafd. De abt is een hooge geestelgke, die van ambtswege ook op groote overgegaan. Bij plechtige gelegenheden verschijnt de abt in prachtige kerkelijke kleedij, met mijter en kromstaf, het ordekruis op de borst. Tusschen de een voudige protestantschen kerken neemt in Noord-Duitschland het klooster Loceum een bijzondere plaats in, zoowel in kerkelijk als in niaatschappelijk opzicht, een plaats die hier en daar iets gemeen heeft met die van de Engelsche High-Cburch. Naar het R. N. meldt, drong in de R. K. Mariaschool te Bremen een man, die geheel het voorkomen had van een krankzinnige, de school binnen. In de gang ontmoette hij de onderwijzeres Marie Poul, op wie hij met een revolver een schot loste, gelukkig zonder haar te treffen, maar de kogel ging haar rakelings langs het hoofd. Vervolsjens trad de man een schoollokaal binnen waar 65 meisjes van 6 a 7 jaren bijeen waren en hier begon hij in den blinde op deze kinderen te schieten. Onder angstig geschrei verdrongen de meisjes zich om den onderwijzer en eenigen konden het lokaal ontvluchten. Zij holden de trap af, waarbij een der kinderen viel en haar nek brak. De schoten van den krankzinnige richtten onder de in het lokaal gebleven kinderen een vreeselijk bloedblad aan. Drie meisjes, Herr mann, Rickling en Gornisiavics geriaamd, lagen dood op de bankeu en tien werden gewond, waarvan drie zoo ernstig, dat baar leven in gevaar is. De schoolbediende Butz, die ter hulpe snelde, kreeg een kogel in zijn kaak. De krankzinnige liep vervolgens naar het venster en schoot op de jongens, die op de binnenplaats speelden, van wie er ook eenigen verwond werden. Inmiddels trachtte de onder wijzer Herbert Alolmann hem van achteren te grijpen, maar plotseling keerde de man zich om en schoot hem twee kogeis in het onder- lijf. In stervenden foestand werd de onderwijzer naar het Diaconessenhuis gebracht. Toen snelde de dader luid sckreeuwend de straat op, waar hij door voorbijgangers met veel moeite werd overmeesterd en vastgehouden. Bij het vernemen, welk onheil deze man had aangericht, maakte zich een vreeselijke woede van de voorbijgangers meester, zoodat zij woest op hem insloegen en hem zwaar verwondden. De politie had groote moeite en moest van haar wapens gebruik maken om hem te ont- zetten en naar het naastbij gelegen bureau te brengen, waar" hij terstond in verhoor genomen werd. Hij weigerde zijn naam op te geven en wilde evenmin zeggen, wat de drijfveer tot zijn daad was. Bij fouilleering vond men papieren op hem, ten name van de Erich Schmidt, candidaat-onderwijzer, in 1883 te Suelze bij Hannover, geboren. Eerst vermoedde men, dat die papieren vervalscht of gestolen waren en dat de man een Rus was, maar nader is ge- bleken, dat hij werkelijk Schmidt heet en de zoon is van een predikant uit het Mecklen- burgsche. Hij was van Januari af als onder wijzer zonder betrekking te Bremen geweest, verkeerde in zeer armoedige omstandigheden en ging sehunnig gekleed. Volgens verklaring van zijn hospita was hij steeds een weinig menschen- schuw en sprak hij zelden. De doctoren, die hem onderzochten, verklaren hem voor krank- zinnig en hebben hem naar het gesticht Ellen doen overbrengen. Nog is vastgesteld, dat Schmidt 10 Browning-revolvers en circa 100 scherpe patronen bij zich had en dat er in het geheel 21 menschen door hem getroffen zijn. De Parijsche bank van leening innood. 't Ziet er maar aardig uit met de Parijsche ,/Alont-de-Piete" of bank van leening, aldus verhaalt de //Nieuwe Gazet". Op 10.Juli heeft deze instelling 10 millioen francs noodig, geen centiem meer of minder. En de kas is ledig Waarom nu heeft de bank van leening juist dien dag die 10 millioen frs. noodig Welnu, luister. Om den nationalen feestdag te vieren, trekken de meeste Parijzenaars met hun zak- uurwerken en zilveren lepels, welke zij van dezen of genen ten geschenke kregen, naar de Mont-de-Piete. In gewone jaren kan de kas der instelling aan de vraag voldoen. Dit jaar echter vervalt de huishuur op gemelden dag, zoodat er, na het bezoek van den huisbaas niet genoeg zal overblijven om met luister en als naar gewoonte den nationalen feestdag te vieren. Tegen de buitengewone beleeningen, welke daaruit voortspruiten, zal de bank van leening, dit jaar niet zijn opgewassen. Wat er ook van zij, de kas is nu reeds ledig. Hoe de bestuurder er zich uitredden zal om het noodige geld te vinden, weet hij zelf niet. Wanneer men weet, dat de Fransche hoofd- stad bij de drie millioen inwoners telt, kan men zich voorstellen, hoe groot, hoe enorm de omvang is, welke de instelling hebben moet. D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2