y emeen Nieuws- en Advertentieblad eeuwscft-Viaaiderei. No. 5932 Binnenland. Dinsdag 24 Juni 1913. 53e Jaargang. Herijk van Maten en Gewichten. FEUILLSTOK. A BONNEMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN! Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,1®. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6o.r 1 uur op den dag der uitgave. De //Nieuwe Haarlemsche Ct." schrijft Wij vernemen (en melden dit onder reserve), dat het Kabinet-Heemskerk heeft besloten, aan H. M. de Koningin zijn ontslag in te dienen, daar gebleken is dat voor het Tariefwet-ontwerp geen meerderheid in het kiezersvolk op dit oogenblik te vinden is. Is dit bericht juist, dan is de Tariefwet daarmee van de baan. Zijn wij goed ingelicht, dan zal het ontslag van het Ka'oinet heden of morgeu officieel worden gepubliceerd. Het blad teekent hierbij aan Wij begrijpen bet dat er bij het Ministerie- Beemskerk, dat immers .bij monde van den heer Koikman zijn leven verbonden heeft aan het Tarief, de meening kan zijn gerezen dat ook, al komt er nog een kleine Rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer (waarop, als de vrijzinnigen bij de herstemmiog niet 14) i. In vroolijke stemming draafde de heer Von Beuren weg, terwijl de schout hem naoogdeen bjj zichzelf mompelde Hij lijkt niemendal op zijn vader, en evenmin op zijn mooie, deugzame moeder.' Hij stond daar nog over te peinzen, toen hij werd opgeschrikt door de boer uit Kevening met zijn merkwaardige tijding. Met zijn ijlings verzamelde knechten, snelde de heer Gotz von der Leyden naar Kevening, doch bemerkte daar, dat" hij te laat kwam. Hij reed nu zoo vlug mogelijk naar Traben om zich daar over te laten zetten. Zijn ge- rechtelijke concurrent had echter alles voorzien en de veerboot bleef aan den Trabener oever liggen ondanks alle roepen en wen ken. Zelfs al wist de heer Von der Leyden aan de over- zijde van de Moezel te komen, dan zou bij de stad toch gesloten vinden en moest hij die belegeren om den misdadiger in zijn macht te krijgen. Het eenige, wat hij door zijn roepen verkreeg, was de mededeeling, dat de heer rechter te Trarbach den heer rechter uit Spon- keim zou te woord staan na afloop der terecht- zitting, die heden werd gebouden. De heer druk opkomen, inderdaad nog kans bestaat) de Tariefwet onder de huidige omstandigheden niet veel kans meer heeft sangenomen te worden. immers, dat wijzen de stemverhou- dingen zeker uit. Zoo bezien, komt ons het ontslag nemen der Ministers geloofwaardig en begrijpelijk voor. EERSTE KAMER. Vergadering van Zaterdag. Kustverdediging. De behandeling van het kustverdedigingsont- werp wordt voortgezet. De Minister van Oorlog vervolgde, volgens het verslag der H. Crt., zijn Vrijdag onderbroken rede, op militaire gronden betoogende dat het noodzakelijk is Vlissingen te verdedigen, en dat zulks alleen met succes door een fort kau ge- schieden. Gerepliceerd werd door den heer Staal, die ten-slotte een beroep deed op den Minister om, bij aanneming der wet ook door deze Kamer, met het oog op de politieke omstandigheden, haar nog niet zoo spoedig uit te voeren als bljjkbaar in zijn bedoeling ligt, waarna de Minister dupliceerde, bevestigeDd dat hij wel degelijk de Kroon zal adviseeren de wet uit te voeren op normale wijze. De Minister zal de zaak behandelen als een fatsoenlijk man, dus niet hals over kop met die uitvoeriug een aan- vang maken, maar zoodra als hem een contract wordt voorgelegd, met die uitvoering verband houdende, zal hij dit teekenen. De heer Van der Feltz legde namens de liberale leden een verklaring af, dat zij zullen stemmen tegen deze wet, met het oog op de politieke omstandigheden, in welke, aanneming van zulk een gewichtig wetsontwerp, een op- volgende Regeering in moeilijkheden kan worden gebracht. Het kustverdedigings-ontwerp werd hierna aangenomen met 21 tegen 9 stemmen (rechts tegen links). Vervolgens werden zonderhoofdelijke stemming goedgekeurd de bijbehoorende wetten, nl. de begrooting van het kustverdedigingsfonds en de suppletoire Oorlogsbegrooting voor 1913, (dek- king der uitgaven voor dat fonds). De Kamer stelde daarna haar huishoudelijke raming vast en ging tot nadere bijeenroeping uiteen. De eerste herstemmingen voor de Frov. Staten badden jl. Vrijdag plaats in Overijssel. Voor de verkiezingen was in die Staten de ver- houding 27 rechts en 20 links. Thans is die geworden 24 rechts tegen 23 links. Gotz von der Leyden moest zich daar wel naar schikken, hoezeer hem het ook ergerde. Hij verkropte zijn boosheid en versterkte zich in de goedbekende Trabener herberg met spijs en drank. Zijn gewone etenstijd liet hij dus niet ver- loopen en verzamelde krachten voor den strijd, die hem nog wachtte. Er verliepen eenige uren van gedwongen werkeloosheid der heeren Von der Leyden. Toen verscheen in het dorp een boer met een paard, weldra omringd door vele nieuwsgierigen. De kastelein wist al spoedig aan den heer Schout te vertellen, dat het een getuige was. Heer Gotz was nu in weinige oogenblikken bij den man en gebood hem te spreken. De boer verhaalde, dat den vorigen avond twee ruiters door zijn dorp naar den Mont Royal waren gereden, een van de paarden hinkte en daardoor hebben ruiters en paarden meer dan gewooolijk zijn aandacbt getrokken. Dezen morgen hoorde hij in zijn tuin geluid, dat van een paard afkomstig moest zijn; hij ging eens kijken en vond werkelijk een paard, geheel ver- moeid en ongezadeld op den grond liggen. Hij herkende het dier onmiddellijk als het hinkende paard van den vorigen avond, en bracht het in den stal. Toen hij nu des mid- dags van den moord op den Mont Royal hoorde was hij met het paard naar hierheen gekomen TER NEUZEN, 23 Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologisch tnstituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.8 Munchen. Laagste 756.4 Valentia. Verwachting tot den avond van 24 Juni. Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt, later op- klarend, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, koeler. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging werd besloten het besluit om slechts drie candidaten te stellen en den zetel van den heer R. Scheele onbestreden te laten, te handhaven. Daarna werden met algemeene stemmen can- didaat gesteld de aftredende leden de heeren A. C. Lensen, R. Drost en A. H. Donze, die zich bereid hebben verklaard eene nieuwe candidatuur te aanvaarden. Ten vervolge op ons verslag omtrent de internationale wedstrijden van jachten op de Wester-Schelde, op jl. Vrijdag, kunnen we mel den, dat door den heer H. W. R. Kramer alhier met zijn motorjacht ,/Tenace 11" een eersten prijs werd behaald, omdat hij daarmede, hoewel in die afdeeling de eenige mededinger, de baan binnen den daarvoor bepaalden tijd had afgelegd. Aan den wedstrijd met voorgift voor zeil- jachten van meer dan 44 voet werd door 5 jachten deelgenomen. De le pr. behaalde //Creole" van Luitn. Col2e pr. //Ma'oona" van F. C. Last 3e pr. //Blookwand" van den Markies van Ailsa. In den wedstrijd voor zeiljachten van 26 tot 44 voet was de eerste //Stella" van Jhr. Six en tweede //Mercur" van den heer Crone. De kleine motorbootjes vertrokken te 2,05 uur en kwamen als volgt aan //Angela II" 2,30,41, <,Oocklesheel" 2,30,42, //Vicuna" 2,31,57, //Yogi Jama III" 2,42,36, z/Babs V" verscheen niet meer aan de eindstreep. In een deel der oplaag van ons vorig nummer konden we nog melding maken van eene ons door de jury gedane mededeeling, dat het voor- uemen bestond den volgenden namiddag door deze motorbootjes op de Schelde nog een wedstrijd te laten houden. Droevige omstandigheden zijn echter oorzaak geweest, dat aan dat voornemen geen gevolg is gegeven. Nog onder het afdrukken der courant ver- spreidde zich de mare dat bij het varen op het kanaal een der bootjes was omgeslagen en een der opvarenaen in de diepte verdwenen was. Dit gerucht bleek maar al te waar. Naar misscbien bracht hij daardoor licht in de zaak, zoodat de doode werd herkend en de dader gegrepen. De schout zou wel willen gedanst hebben van blijdschap, maar hij dacht aan zijn waardig- heid en danste dus niet. z/Zoudt ge den ruiter herkennen en dit met een eed kunnen bekrachtigen vroeg hij. vZeer stellig, gestrenge heer", antwoordde de boer ijverig. z/Dan naar het kerkhof", gelaste de schout en met eenige mannen gingen zij naar den doodenakker, waar het lijk werd opgegraven en door den boer ook herkend. //Ik zie ze allebei nog", riep hij uit. Het zijn stellig Franscbe ruiters geweest, aan hunne uniformen te zien, rood met blauwe opslagen. Die op het hinkende paard was zeker een officier, want hij droeg gouden tressen." Die laatste woorden herinnerden den schout aan den heer Von Benren, dien hij eenige uren geleden in zoo'n uniform gezien had. //Je weet niet, wat je zegt", sprak hij tot den boer. z/Als beide ruiters heer en knecht waren ge weest, dan kan de doode slechts de knecht zijn, want met den heer heb ik vandaag nog ge- sproken. Dat is de genadige heer Von Beuren. Op die verklaring volgde een algemeen ge- mompel van verbazing en alien keken nieuws- gierig den Schout aan, die nu reeds zooveel we vernamen waren de bestuurders der motoren, die door fabrieken voor reclame worden gemaakt en in de vaart gebracht, nog wat aan het heen en weer varen en snelheidsproeven nemen. Eens- klaps zag men de //Vicuna" bij het draaien met den achtersteven uit het water springen en op zijde vallen, terwijl de inzittende twee personen er uit geworpen werden. De eene zwom en werd spoedig door een sloep van een der jachten opgepikt, doch de andere zag men even drijven, toen de handen naar boven steken en zinken. Spoedig was men met een aantal booten en dreggen bij de hand om te trachten de onge- lukkige uit de diepte op te halen, doch men moest ten slotte de hoop opgeven hem nog te redden. Bijna twee uren waren er verloopen toen hij werd opgehaald. Wel is nog beproefd de levensgeesten op te wekken maar te vergeets. De ongelukkige was genaamd Jack Deaken, oud 28 jaar, mecanicien van beroep, en hoorde thuis te Wolverhampton in Engeland. Na gekist te zijn is het lijk Zaterdagavond met het stoomschip //River Lagan" naar Engeland meegevoerd. Algemeen was de verslagenheid door dit noodlottig ongeluk, aan den avond van een welgeslaagden dag. De op den volgenden dag bepaalde wedstrijd werd daardoor ook afgezegd. Van de jachten die hier aanwezig waren woei de vlag ten teeken van rouw half stok. Zaterdagnamiddag te 3,20 was voor de vloot de tijd aangebroken om naar Gent op te varen. Dat schouwpel trok veel nieuwsgierigen. Het kleurige tafereel, geboden door die talrijke fraaie vaartuigen was dan ook wel bezienswaardig. De stoet werd gesloten door het schoolschip z/l'Avenir". De statige viermaster, geheel met vlag gen behangen maakte ook een mooien indruk. Nadat de jachtvloot uit het gezicht was, begon men een plaatsje te zoeken voor hetgeen nog volgen zoude komst van den vliegenier Crombez. Het geduld werd wel op wat lange proef gesteld. Hoewel geannonceerd was dat hij tusschen 4 en 5 uur zou komen, schijnt later in de tijdsbepaling verandering te zijn gebracht. Hiervan waren de dupe de nieuws gierigen van elders, die nu met den trein die hen huiswaarts zou voeren moesten vertrekken voor de vliegenier hier was. Dat er velen in de viiegvertooning belangstelden, kon men in de omgeving van het terrein wel bemerken. De stad zelve was als verlaten. Eindelijk, tegen 6 ure verscheen het teeken, dat per telefoon bericht was ontvangen dat de vliegenier zou opstijgen. In den tijd die nu volgde waren honderden bij honderden oogen- paren voortdurend op het zuiden gericht, van licht in de zaak bracht. Enkele mannen liepen weg om dit groote nieuws rond te vertellen. De heer Von der Leyden ging nu weer naar den oever der rivier en zag aan de overzijde beweging onder het volk. Men scheen daar bemerkt te hebben, dat er in Traben iets be- langrijks voorviel en nu stonden troepen men- schen nieuwsgierig naar Traben te kijken. Op een toon van gezag riep de schout hun toe z/In den naani van zijne keizerlijke majesteit, den allerhoogsten rechter in de Duitsehe landen, verlang ik met mijn getuige te worden over- gezet. Zware straf wacht hem, die aan mijne woorden geen gevolg geeft, want ik verklaa. alles, wat er tot dusver gebeurd is, voor nietig. Er zijn hier gewichtige omstandigheden bekend, waardoor ik alleen kan rechtspreken Ik heb gezegd Deze woorden hadden uitwerking. De rechter uit Trarbach trad naar voren en riep //Wan- neer gij gekomen zijt om te rechten, dan had ge die moeite wel kunnen sparen. De misdaad heeft binnen mijn rechtsgebied plaats gehad en daar hebt gij geen macht. De misdadiger is reeds veroordeeld om gehangen te worden. Als aan u inderdaad nieuwe en ernstige daad- zaken bekend zijn, kunt ge als getuige gehoord worden." (Wordt vervolgd.) SEIZES SMt hlttd verwchljnt Jl»»nili»s., Woemd.g- en Vtijdaasvond, altgeioDderd op Feeitdagea ftlj de Flima P. J. VJklB UK DAHU1I. te Iter Se.»en, Burgemeester en Wesboudiiv vail TER NEUZEN maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewich ten zitting zal worden gehouden in het gebouw der Yereenigde Handwerkslieden in de Donze-Yisserstraat te TER NEUZEN op 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli a. s. en wel als volgt Voor hen wier familienaam begint met de letters A of BMaandag 7 Juli van 1 tot 5 uur C, D, E of FDinsdag 8 Juli van 9 tot G, H, I, J of KWoensdag 9 Juli I 12 en L, M, N, O of P: Donderdag 10 Juli 1 tot 4 Q, R, S of T: Yrijdag 11 Juli J uur; U, Y, W, X, Y of Z: Maandag 14 Juli van 11 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. Yoor SluiskilZaterdag 12 Juli van 8 tot 12 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c. dat hetaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 'sRijks schatkist; d. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het af keuringsmerk niet in winkels enz. terug- gebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter Ten dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a ge- noemde zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op 24 en 25 Juli, 14 en 15 Augustus van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, en na 30 Augustus elken Donder dag en Vrijdag van 9 tot 1 uur; f. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Ter Neuzen, 23 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J- HITZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. ■nin iiiiiiTTTirrnr'nmiTm-^ r-nrrru i""—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1