Ter Neuzensche Courant Zaterdag 21 Juni 1913. 53* Jaargang. D R ANEW E T. No. 5931. Binnenland. TWfEDSDIEJ BLAD. Galanterien, Huislioudelyke Artikelen, Glas', Porcelein', Aardewerk enz. enz. H. VERHOEVEN, Noordstraat 70 Predikbeurten. EERSTE K A M E R. Vergadering van Woensdag. Aan de orde zijn verschillende ontwerpen. ]n de eerste plaats dat, betreffende de in- richting van het huis aan den Korten Vijver- berg te 's-Gravenhage, voor bet Kabinet der Koningin. De beer Reekers keurt, blijkens bet verslag der H. Crt., af, dat de Minister van Waterstaat over de gelden voor deze verbouwing reeds be- scbikt beeft, alvorens door deze Kamer beslist was over de wetsontwerpen betreffende de ver bouwing van de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Waterstaat. Wat bet wetsontwerp zelf betreft meent spreker dat bet de kroon zet op de onbevredigende en dure wijze van verbouwingonzer Landsgebouwen. Na replieken en eenig verder debat wordt een motie-Reeckers, om nog niet over te gaan tot ingrijpende verbouwing der Eerste Kamer, alvorens de tribune-kwestie nader isoverwogen, verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Het wetsontwerp zelf wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt zijn voornemen mede om bet ontwerp betreffende bet kustverdedigingsfonds nog aan de agenda toe te voegen. De heer Creraer wees er op dat de politiek bij dit ontwerp zeer nauw betrokken is. Hij achtte het niet geraden dit ontwerp thans nog te behandelen, daar blijkens den uitslag der verkiezingen het zeer aannemelijk is dat de tegen- woordige Minister niet zal aanblijven. Een op- volger kan omtrent dit ontwerp van meening verschillen. Hij acht het niet raadzaam een opvolger te binden om een fort te bouwen, dat bij wellicht niet in het belang van het land acht. In de vergadering#van Donderdag worden de besprekingen daarover voortgezet. De heer Van Voorst tot Voorst, wijzende op bet urgente van de tot standkoming der kust- verdediging, betreurde den tegenstand van den heer Cremer, voorat omdat deze er de politiek bij haalde. Het politieke evenement van jl.^ Dinsdag moge een welkome gelegen- heid zjjn voor ben, die tegen bet voorstel zijn om uitstel, of afstel wellicht van het wets ontwerp te verkrijgen, doch voor ben, die de verbetering der kustverdediging noodzakelijk achten, is een dergelijke handelwijze grievend. Spreker, de landsverdediging buiten de politiek stellende, zal met voile overtuiging stemmen voor bet voorstel van den voorzitter, om bet kustverdedigingsontwerp alsnog te behandelen. De heer 't Hooft bestrijdt eveneens het stand- punt van den^ beer Cremer. In de eerste plaats is de Eerste Kamer verplicbt alle wetsontwerpen met den meest mogelijken spoed te behandelen, maar buitendien beeft in de Eerste Kamer steeds de rechterzijde, ook in verkiezingstijden als welke wjj nu beleven, de meest omvangnjke wetsontwerpen behandeld en afgedaan. Verder ontkent spreker ten sterkste dat het kustver- dedigings-ontwerp een politiek karakter draagt. Een niet-behandeien van het kustverdedigings- ontwerp op de gronden, als door den beer Cremer aangevoerd, acht spreker een hoogst ongroud- wettekjke daad, naar hij verder uiteenzet. Je,n~S,1?.tt? betoogt 3preker, dat bet argument dat de Minister van Oorlog van een opvolgend liberaal Kabinet niet in moeilijkbeden ma« worden gebracht, al zeer zouderling is uit den mond van den beer Cremer, omdat deze, aan- gezien bet geheele liberale concentratie-program zwygt op militair gebied, onmogelijk kan voor- spellen wat de inzichten zullen zijn van een aanstaand hberalen Minister van Oorlog op het stuk der kustdefensie. De heer Cremer repliceert. Spreker houdt vol, dat de politiek aan het ontwerp vastzit, maar al ware dit niet zoo, dan nog blijft uit stel geraden om een volgend Kabinet niet te binden en zeer zeker niet aan de uitvoering der wet, waaraan veel gelegen is. Waar het par l] oigaan der antirevolutionnairenjuistgister- avond reeds tot de schare den oproep heeft ge- richt om het 't komend Kabinet zoo moeilijk mogelgk te maken, zal behandeling van de kustverdediging op dit politiek gewicbtige moment, geheel in de lijn van den oproep liggen, en zal 't inderdaad een komend Kabinet zeer moeilijk worden geraaakt. Het voorstel des voorzitters, om bet kust- verdedigingsvoorstel aan de agenda van thans alsnog toe te voegen, wordt bierop aangenomen met 28 tegen 13 stemmen (zuiver recbts tegen links). De Voorzitter deelt mede, dat het 't voor nemen is om, ifidien Vrijdag de werkzaamheden niet gereed komen, ook a. s. Zaterdag te vergaderen. Hierna werden, na eenig debat, eenige koloniale wetsontwerpen goedgekeurd. Hierna werden o.m. goedgekeurdde sup- pletoire Marine begrooting, houdende positie- verbetering voor de offfcieren, onderofficieren en minderen der zeemacbthet bandel- en scbeepvaartverdrag met Japan de onteigening voor verbreeding en doortrekking van de Lekstraat. Bij een der wetsontwerpen tot wijziging van bet Burgelijk Wetboek, wees de beer Van der Biesen, met talrijke tot bilariteit aanleiding gevende voorbeelden, op het leit dat er bij het sluiten van een huwelijk zooveel toestemmingen van familieleden noodig zijn, zelfs van groot- vaders en grootmoeders, die hun eigen kinderen niet gekend hebben, laat staan bun kleinkinderen. Minister Heemskerk meent, dat die zaak door den Minister van Justitie wel eens kan worden nagegaan. Nog werd aangenomen de pensioenregeling voor de leeraren aan bijzondere gymnasia en aan bijzondere boogere burgerscholen, waarna in behandeling kwamen de wetsontwerpen tot pensionneering van Gemeente-ambtenaren en van bun weduwen en weezen. De beer Van Nierop betoogt, dat deze wets ontwerpen te zeer ingrijpen in bet zelfbestuur der gemeenten. Intusschen zal spreker voor de ontwerpen stemmen. Nadat de heer v. d. Berg uiteengezet had, dat de klacbt over inbreuk op de gemeentelijke autonomic overdreven is, verdedigde Minister Heemskerk de ontwerpen. De Minister kondigt aan een ontwerp tot hefffng van een Rijksbelasting op de naamlooze vennootschappen, met recbt voor de gemeenten, om op die belasting opcenten te heffen. Op die wijze zullen de gemeenten verhoogde uitkeering krijgen. TER NEUZEN, 20 Juni 1913. Het weerbericbt van bet meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.6 Horta. Laagste 758.6 Riga. Verwachting tot den avond van 21 Juni. Zwakke tot matige veranderlijke wind, meest uit westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, mogelijk regen of onweer, zelfde temperatuur. De nieuwe afgevaardigde voor bet district Oostburg was Woensdag vergezeld met zijne echtgenoote en zijn zoontje naar Oostburg over- gekomen. Hij was afgestapt ten buize van den burge meester, waar hem door de muziekgezelschappen van Oostburg en Zuidzande eene serenade werd gebracht onder toeloop van honderden belang- stellenden. Te 8 ure werd door hem in de beurs receptie gehouden. De menigte stroomde binnen en nog zag bet buiten zwart van de menschen. Men klom tot in de kozijnen van de ramen. Door den voorzitter der kiesvereeniging werd de heer Jbr. De Muralt op het versierde podium toegesproken en wenschte hij hem en zijne echtgenoote geluk met zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer. Door mej. Lucieer werd aan mevr. De Muralt een bouquet aangeboden. De beer De Muralt hield daarop eene toespraak tot de opeengepakte schare, waarin hij alien dankte die tot zijne verkiezing hadden mede- gewerkt. Hij herdacht vervolgens zijn voorganger, den heer Vorsterman van Oyen, schetste dezen in zijn Ieven en werken, prees zijne verdiensten en hoopte hem zooveel mogelijk te zullen navolgen. Hij eindigde met een driewerf her- baald hoera voor den heer Van Oyen. Voorts werd nog door verschillende heeren het woord gevoerd en deden de muziekgezel schappen zich afwisselend hooren. In de week van 11 tot en met 17 Juni kwamen ter kennis van den centralen gezond- heidsraad van roodvonk 2 gevallen te Vlissingen, 1 geval te Oudelande en te Westkapelle en van diphteritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te Vlissingen, Zierikzee en Kloetinge. Koewacht. De heer Alph. Haraerlinck heeft van het Ministerie van Finaneien bericht ont- vangen, dat hij geslaagd is voor het examen van rijksambtenaar en dat hij binnenkort aan- gesteld zal worden als commies bij de Rijks- belastingen, invoerrechten en aceijuzen. H.H. Winkeliers doet uwe inkoopen te Ter Neuzen of Hulst, U vindt er eene uitgebreide sorteering, koopt goedkoop en wordt vlug bediend. Steeds grootere omzet waarborgt U een goede bediening. Aanbevelend, Zondag 22 Juni S9I3. RECHTSZAKEN. Door den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekeDd, tegen het vonnis der rechtbank aldaar van 6 Juni 1913, waarbij G. H. A. v. T. inspecteur der rijksveldwacht te Middelburg, van rechtsvervolging is ontslagen ter zake van de hem ten laste gelegde valsch- heid in geschrift. Provinciale Staten van Zeeland. Stoombootdienst Ter Neuzen—Hoedekenskerke—Hansweert. Burgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artiket 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij lien is ingekomen een verzoeksebrift om verlof tot den verkoop van aleoholhoudenden, anderen dan sterken drank van PETRUS JOHANNES VAN DEN BOSSCHE, wonende te Koewuckt domicilie kiezende te Ter Neuzen O 34, voor ket linker voorlokaal van bet perceel plaatse- lijk gemerkt O 34 en gelegen aan den Provincialen weg. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is gescbied, kan ieder tegen bet verleenen van bet verlof scbriftelijk bij Burgemeester en Wetbouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 19 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sliiiskil. 9 u., Ds. Raams, van Hoek. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. r. Hugenholtz. Zaaruslag. 9 u. en 2 u., 1)8. G. vau Dis. Hoek. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden, v.TerNeuzen en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sfls van Gent. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. R. W. de Jong, van Werkendam. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde gemeente Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., Ds. Van de Garde, van Opbeusden. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. B. v. d. Berg, v. Vlissingen. LiOkaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Kben-Ifai'zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. r|a de zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland, die zal aanvangen op 2 Juli a. s., komt o. m. aan de orde Onderzoek van de geloofsbrieven van de bij de perio- dieke aftreding in Juni j.l. herkozen en nieuw gekozen leden. Benoeming van de leden van Gedep. Staten, ten ge- volge van de periodieke aftreding van de heeren Jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, P. F. Fruijtier, en H. J. E. Gerlach van St. Joosland en de aftreding van Mr. P. Dieleman als lid der Provinciale Staten. Benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Benoeming van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer Mr. C. Lucasse. Verder zullen worden behandeld de volgende voor- stellen van Gedep. Staten Voorstel van Gedep. Staten tot aanhouding van een verzoek van het Bestuur der Vereeniging »Groehteproeftuin Zuid-Beveland" om subsidie. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het besluit tot vaststelling van regelen voor het pensionneeren van en het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en be- dienden in dienst der provincie Zeeland en van het reglement op de pensionneering van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren in Zeeland. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het Regle ment op de wegen en voetpaden in Zeeland. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het be sluit tot het aanstellen, in vasten dienst der Provincie, van arbeiders op de Provinciale wegen. Voorstel van Gedep. Staten tot intrekking van het be- staande reglement betreffende den veeartsenijkundigen dienst en tot vaststelling van een reglement omtrent het toekennen van toelagen uit de Provinciale kas aan door gemeenten bezoldigde veeartsen. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van f 462,50 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 4913. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van 280 aan de gemeente Veere in de kosten van hare huishouding voor 1913. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van f 90 aan de gemeente Burgh in de kosten van hare huishouding voor 1913. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van den Raad der gemeente Serooskerke (Seh.) om een subsidie van f 150 in de kosten van hare huishouding voor 1913. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de voor- waarden voor het subsidie, toegekend aan de ambachtsschool te Hulst. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van ten hoogste f 350 per jaar voor de jaren 1914 en 1915 aan de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes voor een cursus voor handelsonderwijs. Voorstel van Gedep. Staten tot aanneming voor kennis- geving van een adres van het personeel van den Provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde in zake aarwedden. Voorstel van Gedep. Staten tot aanneming voor kennisgeving van een adres van het personeel van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde in zake rusttijd. Voorstel van Gedep. Staten tot het aanschall'en van een reserveboot voor de Provinciale stoombootdiensten. Voorstel van Gedep. Staten tot inrichting van een stoombootdienst NeuzenHoedekenskerkeHansweert. Voorstel van Gedep. Staten tot .vernieuwing van den steiger te Hoedekenskerke. Voorstel van Gedep. Staten tot verbetering van de steigers te Kortgene en te Wolphaartsdijk en betreffende de bediening van het veer tusschen Zuid- en Noord-Beveland. Voorstel van Gedep. Staten tot verwijzing naar hun College van een adres van het lloofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcohol- houdende dranken, om het gebruik van alcoholhoudende dranken op Provinciale werken te verbieden. Voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van het aan den polder St. Jansteen verleende renteloos voorschot voor wSgsverbetering. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 70, voor de jaren 1914, 1915 en 1916, voor den wagendienst tusschen Hulst en Nieuw-Namen. Voorstel van Gedep. Staten tot verkoop van grond langs den weg van Oostburg naar Zuidzande. Voorstel van Gedep. Staten tot aankoop van grond laugs den weg van Breskens naar Groede. Voorstel van Gedep. Staten tot verleening van een voorschot van 78750 aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging aan krankzinnigen in Zeeland ten behoeve van de uitbreiding van het geneeskundig gesticht xVrederust" en tot machtiging van hun College tot wijziging van de met het Bestuur van genoemde Vereeniging aangegane overeenkomst. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het aan- gehouden adres van den Roomsch-Katholieken boerenbond Zeeuwsch-Vlaanderen oostelijk deel om bijdragen in de kosten van vlasproefvelden. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van 50 aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig I Ve district van Zeeland voor het houden van voordrachten door des- kundigen gedurende den winter 19124913. Voorstel" van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van 100 voor 1913 aan de Commissie van Toezicbt op de proefvelden, voor het aanleggen van school- proefvelden bij door het Rijk gesubsidieerde cursussen in landbouwkunde. Voorstel van Gedep. Staten tot beschikbaarstelling aan het Rijk van het aan de Maatschappij tot bevordering van Landbou.- >n Veeteelt in Zeeland verleende jaarlijksch subsidie ter voorziening in de uitgaven voor den zuivel- consulent. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een subsidie van 400 gedurende de jaren 1914 tot en met 1923 aan het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen. Voorstel van Gedep. Staten tot toekenning van een jaarlijksche bijdrage van f 100 aan de Vereeniging Nehalennia. Voorstel van Gedep. Staten tot sluiting van eene geld- leening van ten hoogste 81000 voor het voorschot aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling der reke- ning en goedkeuring der verantwoording van de Provin ciale inkomsten en uitgaven over 1911. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de be grooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1913. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van de be grooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1914. Voorstel van Gedep. Staten tot heffing van opcenten op de Rijksbelastingen voor 1914. In hunne toelichting op hun voorstel om voor rekening der provincie een stoombootdienst in te richten tusschen Ter Neuzen en Hansweert, met Hoedekenskerke als t usschen- station en ten behoeve van dien dienst aan te schaffen eene «chroefboot, tot een prijs van ten hoogste 100,000, herinneren Gedep. Staten er aan dat door den heer Mr. Van Dam in de vergadering der Staten van 22 Nov. het door hem gedaan voorstel, om den dienst der provinciale stoomboot tussehen Ter Neuzen en Hoedekenskerke te doen vervallen. is ingetrokken, nadat was medegedeeld, dat Gedep. Staten in het algemeen verslag der afdeelingen aanleiding gevonden hadden tot de toezegging, om ten aanzien van het in het leven roepen van een dienst Ter NeuzenHoedekenskerkeHansweert een onderzoek in te stellen en de uitkomst daarvan in de aanstaande zomerzitting mede te deelen. Gedep. Staten achten den dienst Ter NeuzenHoedekens kerke, zooals die thans wordt uitgeoefend, niet gemotiveerd en schadelijk voor den dienst op de hoofdlijn Vlissingen BreskensTer Neuzen, waarom zij in hun advies op het voorstel-Van Dam de opheffing van dien dienst in het algemeen belang noodig oordeelden. Geheel anders doet zich echter de zaak voor, wanneer, met losmaking van den dienst op dit traject van dien op de hoofdlijn, een afzonderlijke dienst werd in het leven geroepen, van Ter Neuzen over Hoedekenskerke door- loopende naar Hansweert. Zoodanige dienst zou inderdaad reden van bestaan hebben. Hij zou de gelegenheid openen, voor Ter Neuzen, en een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, voor Hoedekens kerke en een groot deel van Zuid-Beveland, eene betere verbinding te krijgen met den Staatsspoorweg te Vlake. Wanneer als type voor dezen dienst wordt aangenomen een schip met een snelheid van 11 Engelsche mijlen in den gewonen dienst, ongeveer overeenkomende met die yan de booten van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde, zal, rekening houdende met het tij, met het aanleggen te Hoedekenskerke enz., de afstand van de ponton te Ter Neuzen tot het station te Vlake in ten hoogste een uur en vijftig minuten kunnen worden afgelegd. Met eene boot kan dan zeker driemaal, wellicht viermaal, per dag eene verbinding vice-versa worden tot stand gebracht. Het is thans nog niet mogelijk, eerie dienstregeling aan te geven en te bepalen, op en van welke treinen te Vlake correspondentie zal kunnen worden gegeven uit den aard der zaak houdt dit verband met de dienstregeling, welke de geregelde correspondentie op Walzoorden voor de tram HansweertVlake zal noodig maken. Wanneer intusschen wordt aangenomen wat dus nog allerrninst vaststaat, maar alleen wordt ondersteld, om een voorbeeld te kunnen geven dat correspondentie zal worden gegeven op de treinen, thans vcrtrekkende van Vlake naar Roosendaal voorrn. 10,12, nam. 5,43 en 8,28 en van de treinen, uit Roosendaal te Vlake aan- komende voorm. 10,59, nam. 4,59 en 8,28 zouden de volgende resultaten kunnen worden verkregen vertrek van Ter Neuzen voorm. 8,22, nam. 3,53 en 6,30, terwijl men thans, om te Vlissingen dezelfde treinen te halen, moet vertrekken voorm. 7,50, nam. 2,15 en 5,05 aankomst te Ter Neuzen nam. 12,50, 6,50 en 10,13, terwijl men thans, over Vlissingen reizende, met den eersten en den tweeden trein, te Ter Neuzen aankomt omstreeks 1,20 en 7,54 en, gebruik makende van den derden trein geen boot meer naar Ter Neuzen vindt. Vooral de derde verbinding kornt Gedep. Staten van groot gewicht voor. Zij opent de mogelijkheid, om, van Amsterdam vertrekkende nam. 4,15, nog denzelfden avond te Ter Neuzen aan te komenin omgekeerde richting kan men Ter Neuzen veriatende omstreeks 6,30 nam., nog te Rotterdam komen en zelfs, nu de Staatsspoor heeft voldaan aan het verzoek om den te 7,46 nam. van Vlis singen vertrekkenden sneltrein te Vlake te doen stoppen, te 12,29 Amsterdam bereiken. Het inleggen van een nieuwe boot Ter NeuzenHans weert zou dus voor reizigers van en naar Ter Neuzen en omgeving eene niet onaanzienlijke besparing aan tijd op- leveren. Ook in de kosteli zou die dienst, zooals Burge meester en Wethouders van Ter Neuzen becijferden in hun adres van 28 October 1912 een belangrijk verschil opleveren. Voor een groot deel van Zuid-Beveland zou de nieuwe lijn van niet minder belang zijn. Inwoners van Hoede-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5