A I g e m e e n *5 i e u w s- en Advertentieblad 1 Zeeuwsch-Vfaaaderen. No. 5930. Donderdag 19 Juni 1913. 0 9 r 53e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Xederiand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENT I E Ni Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 ef o on No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. BBBSTE BT. Am TEE NEUZEN, 18 Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Biit van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.1 Horta. Laagste 757.7 Riga. Verwachting tot den avond van 19 Juni. Zwakke tot matige veranderlijke wind, hall tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens toenemende kans op onweer, aanvankelijk nog warm. Het uitvoeren van bestratingswerken in deze gemeente, jl. Maandag door Burg, en Weth. aanbesteed, is gegund aan den heer R. Verse helling. In verband met een ons gemaakte op- merking berichten wij nader dat de automobiel die alhier jl. Maandag een wielrijder aanreed, niet was die van de heeren Gebr. Kaan te Hoek. Omtrent het ongeval met de motorfiets van den heer M. in de buurt Driewegen geeft deze ons te kennen dat hem geen blaam kan treffen, daar hij midden op den weg reed en de wielrijdster, die hem zag en hoorde aankomen nog wilde trachten den weg over te steken. Ondervinaing en waarneming heeft ons ook geleerd dat ongevallen wegens overriden door hetsen enz., dikwijls worden veroorzaakt door op het laatste oogenblik voor een rijwiel enz. te loopen, als stoppen niet meer mogelijk is. Van de alhier op jl. Maandagavond ge- houden politieke lezingen door de heeren Mr. Dieleman en Jhr. De Muralt, was de laatste zeer talrijk bezocht, zoo zelfs, dat degenen die de zaal van het //Hotel de Commerce" niet meer konden binnendringen met ladders of trappen tegen den gevel klommen, om zoodoende te kunnen hooren wat door den spreker en den debater, den heer Lindeijer, werd in het midden gebracht. Die laatsten hadden wel niet een gemakkelijke, maar toch een frisschere standplaats dan degenen die binnen waren, waar een tropische hitte heerschte in de ruim 3 uren durende vergadering. Zeer begrijpelijk heerschte er onder zijn voor- standers groot enthousiasme toen wij reeds vroegtijdig konden berichten dat in het district Oostburg de heer Jhr. De Muralt tot lid der Tweede Earner was gekozen. De drukte voor 13) Een man uit het daar vergaderde gezelschap verwijderde zich^ echter heimelijk. Het was een boer van Kevening, die meende zeer in den gunst te zullen komen, wanneer hij zijn rechter, den heer Gotz von der Leyden, die "in den omtrek veel invloed had, ging waarschuwen, opdat deze strenge heer zijn Sponheimschen collega den loef kon afsteken. De boer liep uit alle macht naar Crov. Toen hij daar aankwam, vond hij den heer Von der Leaden niet thuis. Reeds vroeg in den morgen was deze naar Uerzig gegaan om zijn ambtsplicht te vervullen. De boer Dam dus de beenen weer op en snelde naar Uerzig. Rickes was gelukkiger geweest. Hij trof den rechter in zijn woonplaats, in slaaprok en pantoffels, met de Hollandsche pijp in den mond. Maar nauwelijts had de heer Pankratius Zumpft gehoord, wat er gebeurd was, of in een oogenblik was hij uitgedost in deftig ge- waad met het lange Spaansche riet. Weldra had hij den griffier bij zich en den torenschrijver met twee gerechtsdienaren, die van de noodige touwen voorzien waren. Zoo begaven zij zich naar de plaats der misdaad. Hij moest wel voortmaken, want anders was zijn gerechtelijke concurrent hem voor en dan werd dit mooie proces hem onbarmbartig voor den neus weg- gekaapt. ons bureau nam steeds toe, toen ook de uit- slagen van de audere districten arriveerden. Dit laatste ging niet voorspoedig. Het was te bemerken, dat er op het telegraafnet een enorm verkeer was, want, niettegenstaande uitgebreide maatregelen waren genomen, kwamen de tele- grammen met zeer groote vertraging binnen. De groep nieuwsgierigen verminderde lang- zamerhand, maar telde na het middernaehtelijk uur nog een betrekkelijk getal. Toen we om- streeks 2 uur de laatste berichten aanplakten telden we nog 2 nieuwsgierigen die wilden er dus bepaald het hunne van hebben. Zooals onze lezers uit den hun toegezonden of hiernevens toegezonden uitslag zullen zien, moeten niet minder dan 46 herstemmingen plaats hebben, zoodat de nieuwe Kamer thans nog op verre na niet is samengesteld. In de oude Kamer hadden zitting 12 ehris- telijk historischen, benevens de heer Bichon van IJsselmonde, 20 antirev. en 26 R. K. voor de coalitie en 4 vrij-liberalen, 21 uni-liberalen, 9 vr. dem. voor de concentratie, benevens 7 socialisten. Thans zijn gekozen voor de coalitie 25 R. K., 10 antirev. en 6 Chr.-hist., samen 41 en voor de concentratie 12 voorts 1 sociaal-democraat. Bij de 46 herstemmingen zijn erlOtusschen een vrijzinnige en een sociaal-democraat. Blijkens de stukken voor de zomerver- gadering der Provinciale Staten van Zeeland (waarop wij in ons volgend nummer terugkomen) wordt door Gedep. Staten voorgesteld in te richten een stuomhootdienst Ter NeuzenHoede- kenskerke—Hansweert, die zij, al zal deze offers van de provincie vergen, in het belaog van het verkeer achten. Gedep. Staten acbten dezen dienst van groot belang, daar al het ver keer te water in exploitatie bij de provincie is. Daar de raderboot Zeeuwsch-VIaanderen, die thans als reserveboot gebruikt wordt op de verschillende lijnen, welke de provincie exploi- teert, de gebreken van den ouderdom begint te vertoonen, stellen Ged. Staten voor, deze boot te vevkoopen en aan te schaffen een niet te groote en te mooi ingerichte schroefboot, welke dan als reserveboot zal dienst doen. De boot, die anders daarvoor in aanmerking zou komen, de Zuid-Beveland, zal een groote reparatie onder- gaan en dan nog jaren met de Wester-Schelde en de Zeeland in den dienst Vlissingen-Bresken3 en Vlissingen-Ter Neuzen kunnen voorzien. De verbinding tusschen Noord- en Zuid- De rechter prees Rickes om zijn ijver, be- loofde hem, dat later de belooning niet zou uitblijven en begon 'toen naar alle bijzonder- heden te vragen. Toen zij den anderen Moezeloever nog niet hadden bereikt, stond het bij den Sponheimschen rechter onomstootelijk vast, dat visscher Joost de moordenaar was en gehangen moest worden. ZEVENDE HOOFDSTUK. De valsche kapitein had intusschen kalm zijn reis voortgezet en was des avonds in Crov aan'gekomen. Onderweg was hij aan een herberg afgestapt en daar had hij van den kastelein genoeg ver- nomen om te weten, dat hij geheel buiten ge- vaar was. Te Crov liet hij zich zonder verwijl bij den schout Von der Leyden aanmelden. De frisch-roode Fransche kapiteins-uniform met blauwe opslagen en gouden tressen, de fraaie witte das met echt Brusselsche kant afgezet, waarvande lussen op den breeden bandelier vielen, kortom, die geheele Weeding stond de statige figuur van den voormaligen dragonder lang niet kwaad. Ook gaf het zorgvuldig ge- kapte en gepoederde haar aan de knokkige ge- laatstrekken een beter voorkomen, terwjjl Wenz moeite deed om zijn gelaat in een vriendelijke plooi te brengen. Toen de schout de kamer binnentrad, begroette Wenz hem, gelijk het paste aan een hooggeboren en rijk personage, als de erfgenaam van den overleden heer Von Beuren was De heer Von der Leyden beantwoordde deze begroeting natuurlijk op passende wijze, doch Beveland willen Gedep. Staten in het vervolg p motorboot in plaats van per zeil- of roei- b >ot doen plaats hebben. Gedep. Staten stellen voor, adresser van het personeel van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, om wijziging van de jaarwedden en beter geregelde rusttijden, voor kennisgeving aan te nemen. Verder stellen zij voor, een renteloos voorschot van f 78,750 te geven aan de vereeniging tot Christelijke Verzorging in Zeeland, ten behoeve van de uitbreiding van het geneeeskundig ge- siicht Vrederust. Voorts wordt voorgesteld, in het vervolg geen provinciale veearfcsen meer aan te stellen, doch indien door een gemeente of meergemeenten t> zamen aan een gediplomeerd veearts een bezoldiging wordt verleend, Gedep. Staten te roachtigen, aan dien veearts uit de provinciale kas een jaarlijksche toelage toe te kennen tot ten hoogste een gelijk bedrag, doch niet hooger dan 400. Gedep Staten stellen verder voor, in 1914 te heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grond- belasting van de ongebouwde eigendommen, 31 opcenten op die der grondbelasting van de ge- bouwde eigendommen en 25 op de personeele belasting. Aan het gebouw van het provinciaal be- stuur te Middelburg is heden aanbesteed het verbouwen van dienstwoningen nabij de west- schutsluis van het kanaal van Ter Neuzen te Sps ,an Gent tot een opzichterswoning. Raming f 2500. lnschrijvers de heeren I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 2695 en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor 2435. Nog werd aanbesteed het aanbrengen van een nieuw bovendek op de noordelijke aanlegponton in de buitenhaven te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. Raming f 7800. Het minst werd ingeschreven door A. van der Straaten Jr. te Hansweert voor f 7260 verder o. a. door 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 7661. -- De heer P. de Voider te Hengstdijk is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Clinge, Gravenstraat. Te Middelburg hebben Dinsdag twee onge- lukken met verkiezings-auto's plaats gehad bij het eerst.e werd de chauffeur, die de dop daarbij iiet hij zijn onderzoekende blikken scherp op het gebruinde gelaat van den krijgs- man rusten. Wenz gevoelde zich daarbij niet op zijn gemak, maar om zijn verlegenheid te verbergen, zeide hij met voorgewende vroolijk- heid//Passembleau, heer schout, je kijkt me zoo zuurzoet aan, alsof ik met een compagnie dragonders bij je ingekwartierd wordtHoor eens, je bent even goed mijn vriend als van mijn overleden vader en ik hoop je spoedig op Beurenhof te zien, om daar eens te genieten van het beste uit keuken en kelder. z/Zoodra ik vereerd wordt meteene uitnoodiging zal ik er gaarne gebruik van maken, edele, heer," antwoordde de schout onderdanig. //Maar vol verbazing zie ik naar uw gelaat, omdat ik daarin zoo weinig gelijkenis zie met uw vader, mijn goeden vriend, of met mevrouw, uw moeder zaliger." ./Heb je mijn moeder dan ook gekend vroeg Wenz, die moediger werd, nu de schout zoo onderdanig was. z/Zij was de oorzaak, dat er helaas eene verwijdering tusschen uw heer vader en mij ontstond," antwoordde de schout met een zucht. z/Ik begrijp," zei de heer Von Beuren. //Je had een oogje op haar en zij wilde niet, he //Zoo is het," verklaarde mijnheer Von der Leyden met een zoetzunr gezicht. //Uw heer vader en ik hebben in alle eer en deugd de jongejuffer het hof gemaakt, maar ik trok aan het kortste eind en verioor tevens de vriend- schap van mijn rijken en gelukkigen medemin- naar. Eerst nadat ik als keurvorsteljjk schout in Crov kwam en uw moeder reeds lang van het waterreservoir beter wilde aansehroeven, door het afspringen van dien dop en bet tenge- volge daarvan uitspringende kokende water het geheele gezicht en beide handen vrij ernstig verbrand. Het tweede ongeluk gebeurde, toen een auto met een ladder in aanraking kwam, welke viel op de auto. Een der inzittenden, een laksche kiezer, werd door de ladder een rib ingeduwd. De kap en het inwendige van den auto waren vrij ernstig gehavend. Hoek, Na het bekend worden van den uit slag der Tweede Kamer in het kiesdistrict Oostburg, die een zoo groote meerderheid schonk aan den heer De Muralt, heerschte hier veel enthousiasme. Het muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" hield eene muzikale wan- deling door het dorp. Zaamslag. Door den koopman-leurder J. S. alhier is aangifte gedaan dat, toen hij Maandag op eene hofstede kwam gereden, de koewachter een ander persoon waarschuwde. Die persoon kwam daarop op hem toegeloopen en gaf hem verschillende schoppen en slagen. De leurder deelt verder mede, dat hij voor een dag of 14 op die bofstede uit zijne kar iets was kwijt geraakt en had aldaar over die vermissing ge- sproken. Daarin denkt hij dat de aanleiding der door hem ondervonden mishandeling is gelegen. Tegen den landbouwersknecht R. zal proces- verbaal worden opgemaakt. Door de vereeniging //In 't belang der landbouwers werd Dinsdag aanbesteed de le vering van een partij mai's en wikken. De inschrijvingen waren als volgt: voor mai's: J. van der Welle te Othene voor 7,14. Firma A. H. Donze te Ter Neuzen voor f 7.10 en A. Wieland aldaar voor 6.90. Gegund aan Wieland voornoemd. Voor wikken G. Klouwers te Ter Neuzen voor 12,60 Firma G. Muskem te Nijmegen voor f 12,25 (buiten voorwaarden). Dit werd aangehouden. Ongeveer een jaar geleden werd in tegen- woordigheid van den opziener der visscherijen op de Othenesche kreek bij dag met het sleepnet een proefvisscherij gehouden, waarvan de resul- taten totaal niets opleverden. Dezer dagen had de proef, onder gelijke omstandigheden, des nachts plaats. Nu werd de moeite met een flinke vangst beloond. De visschers zouden dan ook gaarne zien, dat hun van regeeringswege zal worden toegestaan, om des nachts te visschen. gestorven was schonk uw heer vader mij zijn vriendschap en vertrouwen weer. Hij stelde mij aan als bewaarder van alle oorkonden, zijn goederen betreffende en thans ben ik bereid deze papieren over te geven in handen van den rechtmatigen erfgenaam en drager van de hoog aanzienliiken naam Von Beuren". Met een plechtige buiging eindigde de heer Von der Leyden en zijn toehoorder gevoelde zich zoo verlicht, alsof hem een groote last van de schouders was genomen. De schout had hem flans von Beuren vroeger nooit geziende goede man had de oorkonden bij de hand, welnu, meer verlangde onze ge- waande edelman niet. z/En waar zijn die papieren Ik wenschte ze mee naar huis te nemen, en ik denk spoedig te vertrekken." De schout haalde nu de papieren voor den dag en gaf ze aan Hans von Beuren over. Nadat alles in orde was overgedragen, riep de kapitein //He hola kastelein Weldra stond een welvoorziene tafel aan- gericht en deden de heeren zich te goed aan de lekkere spijzen, waarbij de wijn niet werd gespaard. En nu spraken zij met elkaar, alsof ze reeds jarenlang vrienden waren. De kapitein gebruikte daarbij nu en dan uitdrukkiDgen, die sterk naar den stal riekten en den mageren heer Von der Leyden de haren onder zijn pruik te berge deden rijzen. Als goede vrienden scbeidden zij, doch eerst had de schout beloofd, dat hij spoedig eens op het slot Beurenhof zou komen om de thans aangeknoopte kennismaking nader te bevestigen. (Wordt vervolgd.) TEB MilZEYNCIII! COERAST. IHt Mad venekljnt naand.);., Woenadag- en VrlJdaKavond, ■Itgeznnderd op DCeeifdsfen l»l| de Flrna P. J. VIM DM IAMDM, te Wmr Meaien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1