A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad 2eeu wscfi-Vfaandere No. 5929. Dinsdag 1? Juni 1913. 53e Jaargang. Binnenland FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco ner onst V™r Norland 1,10. ta W ,,40/ Veer f,6Ben 21 bet ovenge Buitenland a,—. Men abonnee# zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Te 1 ef00n No. 25. Inzending van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel nteer /0,10. By directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatstuiinte berekend. Wo.--.. - Kt; Invaliditeitswet. Artikel 369 van de Invaliditeitswet (het artikel dat aan ouden van dagen eene weke- lijksebe rente van 2 verzekert) zal op 3 December in werking treden daar de wet den Dinsdag als uitbetalingsdag voor de rente heeft bepaald, en de 3e December^ op een Woensdag vait, zal dus de eerste uitbetaling van renten plaats hebben op Dinsdag 9 December 1913. Naar wij vernemen is binnenkort het besluit te verwachten, waarbij de inwerkingtreding wordt geregeld van onderscheidene artikelen van de Invaliditeitswet, die te gelijk met of nog voor bet in werking treden van artikel 369 sullen moeten worden toegepast. (Hbl.) TER NEUZEN, 16 Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van hedeu luidt als volgt iioogste barometerstand 772.7 ivopenhagen Laagste 762.2 Scilly. en Breslau. Verwachting tot den avond van 17 Juni. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, meest licht bewolkt, behoudens geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgeDde punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming van een hoofd van de met 1 Sep tember 1913 te openen m. u. 1. o. school. Op de voordracht zijn geplaatst als no. 1 W. Wieberdink, no. 2 C. D. Colpa, no. 3 C. Keemink. Benoeming van een lid van het stembureau in het 3e stemdistrict voor de a. s. periodieke verkiezing van de leden van den gemeenteraad. Wijziging der verordening tot aanvulling van de verordening tot handhaving van de orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Onze stadgenoot, de heer J. J. Bierle, behaalde Zaterdag 14 Juni aan het Kon. Muziek conservatorium te Gent den leu prijs voor solfaga. ZESDE HOOFDSTUK. De tijd, waarin dit verhaal speelt, was een tijd, waarin de rechtsverhoudingen in de ver- scbillende Duitsche staatjes nog volstrekt niet zoo geregeld waren als ze tegenwoordig zijn. We zullen in het verdere verloop dan ook wel zien, waartoe deze gebrekkige regeling der rechtsverhoudingen soms aanleiding gaf. Het door Wenz afgevuurde schot was in verschillende plaatsen gehoord, zoowel in Reve lling, aan den linkerhelling van den Trabener berg, als in het dorpje Riszbach, aan den anderen kant, waar de Moezel in een urenlange bocht om den Mont Royal been stroomt. In beide dorpen werd de knal en ook de veelvoudige echo door verschillende menschen gehoord. Daar in dien tijd aan de Moezel geen oorlog werd gevoerd, moest het schot op de hoogte en in den nacht zeker de aandacht trekken en de nieuwsgierigheid prikkelen. Vroeg in den morgen werd de berg dan Zooals in dit blad werd aangekondigd, is Zaterdagavond door de vereeniging ffHuip in Noocl ter vienng van haar 20jarig bestaan een optocht door de stad gehouden, met ruede- werking van het muziekgezelschap ,/De Ver- eenigde Werklieden". De stoet werd door het muziekgezelschap met vaandel geopend en daarachter werd ge- dragen de nieuwe vlag van ,/Hu!p in Nood", ter vervanging van de oude aangeschaft, terwijl bestuur dier vereeniging, de ziekenbezoekers en vele leden volgden. En tijdens den weg dien de stoet nam groeide deze meer en meer aan. Het was niet te verwonderen dat met het mooie weer en het vroege avondiiur velen op de been waren, om het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan, en ook de jeugd in ruimen getale de voorhoede daarvan uitmaakte. De tocht slaagde uitmuntend en men kon het den leden der vereeniging, waarvan velen reeds van de oprichting daarvan deel maken, aauzien dat zij met trots het jubile hunner krachtige en voor velen reeds zooveel nutgebracht hebbende vereeniging herdachten. Na afloop van den optocht ving in de smaak- vol versierde zaal van het logement ,,'s Lands- Welvaren" de jaarvergadering aan. Uit bet verslag van den penningmeester over de laatste drie maanden, Maart, April en Mei, vernamen we dat was ontvaugen aan contributie der leden J 479,01 en aan buitengewoneinkomsten 49,32, totaal 528,33. Litgegeven werd voor ondersteuning van zieken f 376,84, bodeloon 48,31, buitesge- wone uitgaven 18,30, totaal 443,45, zoodat er een goed slot is van 84,88. Uit het verslag over het geheele jaar bleek dat dit een goed slot had geleverd van f 433,17, wat onder applaus der leden werd medegedeeid. Zooals reeds in ons vorig; nummer werd aange- stipt is door de vereeniging in de verloopen -0 jaar ontvangen 36,617,955 en uitgegeven J 34049,30, zoodat thans aanwezig is een kapitaal van 2568,655. Er zijn, zooals in het verder verloop der vergadering uit de verslagen bleek, ook wel donkere, zorgvolle dagen over de vereeniging gegaan, het bestuur heeft wel eukele roalen zorgvol het kas-saldo zien verminderen, doch blijkens de laatste uitkomsten is de toekomst bemoedigend. Een enkele maal is het voor- gekomen dat door vele zieken, by een epidemie, de uitkeeringen de inkomsten overtroffen. Ook later was dit het geval, bij het ipwerkingtreden der ongevallenwet, toen voorvallen, welke anders verzwegen werden, of gewoon doorgingen, een z. g. ziektetoestand tot gevolg hadden. De kleine ongevallen die meerdere uitkeeringen tengevolge hadden, hadden bovendien tengevolge dat de betrokkenen dubbel uitkeering kregen en ten slotte heeft men terecht ingezien dat in zulke ook aan beide kanten bekiommen, eenerziids door lieden uit Riszbach. Onder die van Ke- vening bevond zich Rickes, dien wij reeds kennen. Lang behoefde men niet te zoeken naar de oorzaak van den knal. Niet ver van den ingang der bouwvallen lag het bijna naakte lyk van een man in een grooten plas bloed. Daar rondom was de grond platgetreden, ook meende men sporen van paardenhoeven te herkennen, doch verder vond men niets. De ontstelde dorpelingen kwamen tot de overtuiging dat hier een moord was gepleegd, om °he't slachtotfer te kunnen bestelen. Niemand herkende het lijk, de dader was ook onbekend en alles was verder even raadsel- achtig. lerwijl men over het geval stond te praten en verschillende vermoedens uitsprak, zeide Rickes met een ernstig gelaat,/Wij zullen spoedig meer van het geval kunnen weten, want lk ken iemand, die vannacht naar Crov is geweest en omstreeks den tijd, toen wij het schot hoorden, op den terugweg niet ver van deze plek moet geweest zijn." //Wie is het riepen alle omstanders. vVisscher Joost," antwoordde Rickes. »Ik gevallen geen spvake is van een ziektetoestand, waarvoor het fends dan ook eigenlijk dient, t werd besloten om in zulke gevallen alleen uitkeering te geven, wanneer de rijksverzekerings- bank minder dan f 6 per week uitkeert. Die maatregel zal zeker medewerken om het fonds oi steviger grondslag te vestigen. Dat men met een kleintje ook veel bereiken kan, blijkt wel uit de //Steunkas" die voor steun in bijzondere gevallen dient. De leden offeren daarvoor slechts een cent per week en men heeft ei al veel mede bereikt. Er is met dat kleine bedrag medegewerkt tot het lenigen van be- staanden nood en op heden bedragen de bezit- tingen van dat fonds 330,63. Minder aangenaam stemt het dat niet elk die van dien particulieren steun geniet dat waardeert, e-, daar nog zelfs smalend over durft spreken. Gelukkig dat dit enkelingen zijn. Het bestuur dr.t het voorstel deed tot het instellen van die steunkas, mag met welgevallen op zijn werk terugzien, en zich door een enkel geval niet laten ontmoedigen. Twee bestuursleden, de secretaris P. Dees en de penningmeester J. de Doelder, namen in deze vergadering afscheid van de vereeniging als bestuurslid. Beiden vonden in die omstan- digheid aanleiding een bijzonder woord aan bun verslag toe te voegen, een woord van dank tot d. medebestuurderen, en een woord van opwek- k ng tot de leden. De scheidende secretaris gaf et n overzicht van den loop der vereeniging, d e in 1893 met 90 leden opgericht nu ge- nKddeld de 400 nabijblijft. Dankbaar werd melding gemaakt van het aantal donateurs, dat in de laatste jaren is toegetreden, waarvan de aanwerven door den voorzitter werd toegeschreven aan de daartoe door den secretaris aangewendde pogingen, dien hij daarvoor hartelijk dankte. fly verklaarde verder met leedwezen de scheidende bestuursleden te zien vertrekken, die bewezen hadden zoo nuttig voor de vereeniging te kunnen werken en beval zich in de medewerking hunner opvolgers aan. In verschillend opzicht werden nog punten aangestipt, die zich in de ervaring hebben voor- gedaan en waarmede in het belang der vereeni ging in de toekomst rekening kan worden ge houden. Ten slotte werd het woord verleend aan den voorzitter van het muziekgezelschap, die de vereeniging gelukwenschte met het herdenken van dit jubile, dat ook zijne vereeniging had mogen herdenken. Hij wees er op dat het jaar 1893 blijkbaar een vruchtbaar jaar voor het stichten van vereenigingen is geweest, daar zoowel deze, als de muziek vereeniging zeker kunnen gerekend worden te behooren tot de sterksten in deze gemeente. Uit ervaring wetende hoeveel daarvan afhangt, heb hem gisterenavond nog aangeraden om voor zijn zieke vrouw naar Kruiden-Joopje te gaan en hij was er vast toe besloten. Na negen uur, toen ik nog eens naar buiten kwam, zag ik Joost in zijn langen grijzen mantel de deur uitgaan en zonderlingin plaats van den rechten weg te nemen, ging hij den berg op naar den zwarten muur en de bouw vallen. Hij zal er wel meer van weten wij moeten hem eens vragen Terwijl Rickes nog sprak, weerklonk een kreet van verbazing uit de bouwvallen. Een van de zoekenden had een donker kleedingstuk gevonden en hield dit in de hoogte. Rickes en verscheidene anderen snelden toe en als uit een mond klonk het: ,/De mantel van visscher Joost Allen herkenden het kleedingstuk, dat reeds door den vader van Joost gedragen was. Men zette nu het onderzoek nog met ijver voort en ontdekte weldra een eindje verder een kleine leeren tasch, gevuld met kruit en kogels. Dat was een verschrikkelyke ontdek- king! //Joost is de moordenaarHy heeft hem doodgeschoten en uitgeplunderd Wie bad zoo iets ooit van hem durven denken Het is verschrikkelyk 1 Naar den rechter te Trar- wenschte hij de vereeniging toe, dat het steeds moge beschikken over bestuursleden, die den lust en de gelegenheid hebben om de belangen der vereeniging te behartigen en met voile toe- wijding zorgen dat de bijeengebrachte dubbeltjes niet aan een verkeerd adres komen. Nadat nog door een lid eveneens was ge- wezen op de waarde van een goed bestuur en hij zijne medeleden wees op hun plicht om het bestuur te steunen, werd de officieele ver-, gadering gesloten. Gisteravond werd het seizoen in //De Buiten-Societeit" alhier geopend met een concert door het muziekgezelschap //De Vereenigde Werklieden", welk concert wegens ongunstig weer reeds voor een paar weken moest worden uitgesteld. Men had er geen spijt van dat geduld was gebruikt. Het was nu fraai zomer- weer en dit had vele leden naar den belommerden tuin gelokt, terwijl ook velen uit de omgeving aanwezig waren. En men beklaagde zich den tocht daarheen niet. Want niet alleen dat men genoot van een beerlijk zitje, het muziekge zelschap voerde een uitgelezen programma zeer verdienstelijk uit. De gestadige ijver waarmede aan de opbouwing van het gezelschap gewerkt wordt, kan blijkbaar op goede resultaten bogen. Moge het een aansporing zijn om op den in- geslagen weg voor te gaan. Yallen de nummers voor harmonie te loven, vooral was er belang- stelling, als altijd, voor de solonummers, die voor tuba en piccolo, uitgevoerd door leden van het gezelschap, die algemeen werden toe- gejuicht. De politieke partijen laten merken dat het voor hen kort dag wordt. Ze laten de kiezers als het ware geen gelegenheid meer om tot zichzelf in te keeren. De vergaderingen zijn niet van de lucht. Jl. Zaterdag sprak alhier in het hotel des Pays Bas de heer Ankerman, ter bevordering van de candidatuur van Mr. P. Dieleman. De vergadering was goed bezocht. Voor een overtalryke vergadering trad jl. Zaterdag te Zaamslag op, mevr. Van Riel- Smeenge, ter bevordering van de candidatuur- De Muralt. In het //Hotel Rotterdam" te Sas van Gent deed Mr. Dieleman het dien avond voor zich zelf. De heer Dorhout, die door omstandig- heden daar dien avond aanwezig was, vroeg debat, wat hem werd geweigerd. Een poging om de zaal zelf af te huren mislukte, waarop op een ander lokaal beslag werd gelegd. De heer Dorhout hield daar toen zelf eene ver gadering waarin hij voornamelijk debat voerde tegen Mr. Dieleman. Zondag sprak des morgens te Westdorpe de heer Mr. Van Best, die dit ook deed des avonds bachNeen, naar den rechter te Crov Die heeft Kevening onder zijn rechtsgebied, die alleen mag hem gevangen nemen en ophangen Zoo schreeuwden de boeren door elkaar en het zou een vechtpartij geworden zijn, als Rickes niet gesproken had. z/lk alleen heb het aan het licht gebracbt en slechts voor den Sponheimschen rechter te Trarbach, voor den gestrengen heer Pan- kratius Zumpft wil ik getuigenis afleggen. De plaats, waar de moord gepleegd is, behoort tot zijn rechtsgebied en daarom heeft hij alleen het recht om den moordenaar te veroordeelen en op te hangen." „Naar Trarbach", riepen de boeren nu. //Twee man blijven als wacht bij het lijk," kommandeerde Rickes, want hij was bang, dat de inwoners van Crov aDders het lijk zouden meenemen. Met een heelen stoet snelde hij nu, zoo vlug hij kon, naar Traben en liet zich van daar naar Trarbach overzetten, ora den rechter Pankratius Zumpft zoo spoedig mogelijk te waarschuwen en naar den berg te brengen. Onderweg werd intusschen aan ieder, die het hooren wilde het groote nieuws verteld en zoo groeide het getal der nieuwsgierigen op den berg voortdurend aan (Wordt vervolgd.) -VEIAEVSCHI! COERAST. «Sf Hrm» E*. JT. Vil IJUS «AXB8E. Se ScBten. De iinrgemeestei der geraeente TER NEUZEN maak t 1/ekend dat eerie Openbare Vergadering Tan den Gemeenteraad zal worden gehouden op Bonderilag den 19 Juui 19J3, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 16 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1