Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 14 Juni 1913. 53" Jaargang. Bekendmaking. PUBLIC ATIE. DRANKWET. AAITBESTEDIlTg. No. 5928. rwmBDB ibl-ajd. het verrichten van werk- zaamheden en leveringen ten behoeve van de gebou- wen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1913. Predikbeurten. Laatste Berichten. Burgemeester en Wethouders van TER .NEUZEN zullen op Maandag 23 Juni 1913, des namiddags drie uur, ten gemeentehuize in het openbaar aanbesteden Het bestek ligt ter gemeente-secretarie ter inzage, terwijl verdere inlichtingen te verkrijgen ztin bij den Gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 13 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TER NEUZEN, 13 Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.6 St. Mathieu, Laagste 749.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Juni. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Nooidelijke richtiugen, meest zwaar bewolkt mogelijk enkele regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Op de voordracht van boofd voor de met 1 September a.s. te openen school voor M. U. L. 0. zijn geplaatst de heeren W. VVieberdink te Ede (G.), 0. D. Colpa te Winkel (N.-H.), en C. Keemink te Culemborg (G alien hoofden van scholen. Hez ek aan de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsaiker- fabriek te Sas van Gent, Zooals wij reeds onlangs hebben gemeld, zouden de deelnemers aan het Xde Landhuis- boudkundig congres te Gent, op 12 Juni een bezoek brengen aan de Cooperatieve Beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent. Met het oog daarop waren door het bestuur maatregelen genomen om de gasten een waardige ontvangst te bereiden. Toen we te Sas van Gent bij de fabriek arriveerden, om aan de tot ons gerichte vriendelijke uitnoodiging te voldoen, werd ons oog terstond getrokken door de versiering met mastboompjes en guirlandes, die voor en de vlaggenversiering in de fabriek was aangebracht. Aan de zuidzijde der fabriek waren pyramiden geplaatst en daarachter rijen mastboompjes, die, verbonden door guirlandes een laan vormden welke leidde naar op bet terrein acbter de fabriek geplaatste ruime tenten, die eveneens smaakvol verSierd, terwijl de indruk zeer verhoogd werd door den aanblik van de daar aangerichte tafels, die aan een 400 tal gasten plaats konden bieden. Omtrent de reis van de aldaar verwachte congressisten kunnen we mededeelen dat deze gisteren een uitstapje maakten naar Knocke, waar ze op bet landgoed ,,Haazegras" van den beer Maurice Lippens te Gent waren genoodigd. Zooals we later in de gelegenbeid waren te vernemen hebben de gasten daar een uitnemend onthaal gehad, Aldaar waren tot genoegen van den gastbeer, die in Zeeland zoovele betrekkingen heeft, verschillende Zeeuwsche autoriteiten aan- wezig, o. m. de heer Mr. Dieleman, lid van Gedep. Staten, en burgemeesters van gemeenten uit Zeeuwsch-Ylaanderens westelijk deel. Van Knocke toog men naar Zeebrugge om daar aan boord te gaan van de Belgiscbe mail- boot //Prinses Josephine" die bet gezelschap naar Ter Neuzen vervoerde. Men genoot op de reis volop van een aangenamen watertocht, bij zeer gunstig weer. De boot meerde aan de ponton in de nieuwe haven, waar het ge zelschap aan land stapte, om daarna over te gaan op de in het kanaal liggende raderboot, z/Emeroude", die door het Belgiscbe gouver- nement ter bescbikking van de congressisten was gesteld om ben naar Gent terug te voeren. Ongeveer des avonds 8 ure arriveerde dit stoomschip te Sas van Gent en meerde in de westsluis, onder de tonen van bet volkslied, uitgevoerd door bet muziekgezelschap vDe Ver- eenigde Vrienden." Bij het passeeren van de Cooperatieve fabriek was den gasten reeds eene verrassing geboden. Daar stonden nl. langs den kanaalboord een 40tal dames, alle in de verschillende nationaal Zeeuwsche costumes, die hun het eerste welkom toewuifden, en wat door het aanstonds euthou- siasme, blijkbaar ten zeerste de belangsteliing van de dames en heeren gaande maakte. Het was dan ook van het bestuur der fabriek een goed idee om voor het bedienen der gasten deze groep dames uit te noodigen. Door den voorzitter en de verdere leden van het bestuur en de commissie voor de financien, bijgestaan door den directeur en de verdere employe's der fabriek, werd het gezelschap naar de tent geleid. Nadat alien badden plaats genomen (bet gezelschap telde ruim 300 deel nemers), werd bet woord genomen door den heer Ruijs de Beerenbrouck, commissaris der Koningin, voorzitter van de Nederlandsche afdeeling van bet congres. Deze riep in naam van het Xde Landhuisboudkundig congres alien het welkom toe op den Nederlandscben bodem. Hij meent dat het voor het congres een groote eer is, wat het dezen dag in verschillend op- zicb beeft ondervonden. Het spijt hem dat de Nederlandsche directeur-generaal van Landbouw de heer Van Hoek, weder verhinderd isgeweest, het congres bij te wonen. Hij brengt een woord van hulde aan het uitvoerend comite van het congres dat het ge zelschap in de gelegenbeid heeft gesteld dezen tocht te maken, naar het prachtige Zeeland en de suikerfabriek te Sas van Gent, waar men een zoo bij uitstek bartelijk onthaal vindt. Na te hebben medegedeeld dat de bodem van Zeeland zich zoo uitnemend leent voor den teelt van beetwortelen, zette spreker in bet kort de reden van het ontstaan der cooperatieve labriek uiteen, die voor de landbouwers nood- zakelijk was geworden en schetste den verderen bloei der fabriek, die, begonnen met een ver- werken van 400,000 per dag, in de afgeloopen campagne de capaciteit zag opgevoerd tot 1.300.000 per etmaal. Verder stipte hij aan dat de fabriek een 300 leden telt, bestaande uit groote en kleine landbouwers. De belangstellenden die zich uitvoeriger op de hoogte wilden stellen ried hij aan te infor- meeren bij den voorzitter, den beer Baron Collot d'Escury, die zeker ten voile bereid zou zijn alle gewenschte inlichtingen te geven. Spreker wilde eindigen met de hoop uit te drukken dat dit eerste bezoek aan den Neder- lar.dschen bodem, velen der aanwezigen zal aansporen tot een herhaling. Er is daar- voor dit jaar nog eene schoone gelegenheid namelijk de te 's Gravenhage gehouden wor- dende internationale landbouwteutoonstelling en de opening van het Vredespaleis, tweeken- merkende gebeurtenissen van vredelievenden aard. welke spreker hoopt dat zullen leiden tot samenwerking tusschen alle volkeren. De rede werd op verschillende punten toe- gejuicht, terwijl protesten opgingen toen spreker gewaagde van eene genoten #eenvoudige" ontvangst. Alsnu werd het woord genomen door den eere-voorzitter van het congres, Graaf Monte Rose, afgevaardigde van Spanje, om namens bet congres te danken voor de prachtige ontvangst. Hij had niet kunnen denken, dat men in de gelegenheid zou worden gesteld een dag als deze mee te maken, zij die er voor in de ge legenheid waren, mogen zich dat als een geluk aanrekenen. Het is reeds 2'/, jaar geleden dat voor bet eerst tot spreker door den heer Ruijs de Beerenbrouck de uitnoodiging werd gericht eens een bezoek te brengen aan Neder- land, gaarne bad bij dit gedaan, docb steeds was hij daarin verhinderd. Nu is spreker op het onverwachtst op Nederlandschen bodem, wat hem, door wat bij bier ziet en ervaart, zeer veel genoegen doet. Hij betuigt namens het congres dank aan bet uitvoerend comite, daok voor bare maatregelen, waardoor dezen genot- vollen dag werd beleefd. Daarna werd door den heer Maanhout. voor zitter van bet congres, afgevaardigde voor Belgie, een beildronk uitgebracbt op Koningin Wilhel- mina, die met geestdrift werd begroet. Hij dankte voorts als Belg de bij de Noorder- broeders genoten ontvangst, de Zeeuwsche land bouwers geluk wenschende met bet bezit van hpnne cooperatieve fabriek, daar volgens hem deS toekomst van den landbouw in de cooperatie gelegen is. De beer Collot d'Escury noodigde alsnu het gezelschap uit een kijkje in de fabriek te nemen en daarna een souper te komen gebruiken in d'e tent. Nadat aan bet eerste verzoek voldaan was en in de fabriek vele zaken zeer belang- stellend waren bezichtigd, werd ook met gretig- heid aan bet tweede verzoek voldaan. En dat is natuurlijk, een flinke zeetocbt maakt honge- rige magen. Daar had het bestuur der fabriek ook op gerekend en den beer Aernoudts van het ffHotel Rotterdam" voor een goeden voor- raad la!en zorgen. De Zeeuwsche boerinnetjes, uit welke streek, of in welke kleeding ook hadden het zeer druk om de vele gasten te bedienen. Het was wel jammer dat het meeren- deel hunner in de Babylonische spraakverwar- riug, nu zooveel verschillende nationaliteiten bijeen waren, geen gesprek konden voeren met die opgetogen bezoekers. Slechts enkele dier dames badden dat "voorrecht, terwijl ook weer anderen dit konden door middel van tolken. Nadat ten voile de inwendige mensch ver- sterkt was, maakte men zich gereed voor den verderen tocht. Alvorens de feestzaal te ver- laten bracbt de heer Maurice Lippens een woord van bijzonderen dank aan de Zeeuwsche gratien voor de wijze waarop zij de gasten van bet noodige hadden voorzien. Het souper werd opgeluisterd door het muziek gezelschap //De Vereenigde Vrienden" dat o. m. ta! van nationale liederen uitvoerde. Dit gaf den beer Ruijs de Beerenbrouck aanleiding om voor bet vertrek een woord van hulde tot dit gezelschap, in een hoek van Nederland, uit te spreken, in bet bijzonder dat hei in staat gebleken was die verschillende nationale liederen uit te voeren. Te 10 ure zetten de congressisten hun reis naar Gent voort. Het bestuur der fabriek bleef daarop met de dames en heeren die hen voor de ontvangst hadden bijgestaan en de employes der fabriek nog geruimen tijd gezellig bijeen, om met ge noegen terug te zien op den wel geslaagden avond. Dat de voorzitter niet naliet om daarbij een woord van dank te spreken tot alien die hunne hulp hadden verleend, kon men van hem zeker wel verwachten. Dat het gisterenavond bij uitzondering een fraaie zomeravond was, werkte ook zeer mede voor het algemeen welslagen. RECKTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Wegens beleediging van den gemeente-veld- wacbter Ch. de Bliek werd bij verstek tegen den 41jarigen A. V. uit Clinge f lOoflOdagen hechtenis geeischt. Wegens mishandeling van M. Smallegange stond terecht de 18jarige D. F. uit Axel. Op 7 Mei ontstond twist tusschen beklaagde en getuige en daarop gooide de eerste met steenen. Beklaagde zeide. dat hij onschuldig is. De volgende getuige J. Hamelink is beklaagde bij den spoorwegoverweg tegengekomen eD even later vind bij de mishandelde met zijn paard. De derde getuige C. van de Wege, was in gezelschap van beklaagde, die zeide Smallegange is goed te zullen „afkuischen" en toen gegooid heeft, waarop hij zeide ik beb hem goed geraakt. Beklaagde spreekt dit allemaal tegen. De laatste getuige, Ch. Weststrate, brigadier der rijksveldwacht, zag de wonden bij Smallegange. De officier zeide voor dezen man helpt geen boete, dus eisch ik een maand gevangenisstraf. De volgende zaak was die tegen den 37jarigen bootwerker M. H. G. uit Ter Neuzen, die volgens de getuigen toen op 3 Mei bij het lossen van kolen een paar kolen uit een zak op beklaagde's hand viel, getuige J. A. van Minnen een paar klappen gaf, waardoor deze bloedde uit de neus. Beklaagde zeide, dat Van Minnen hem eerst trapte. De eisch luidde f 20 of 20 dagen. Door de Rechtbank te Heerenveen werd L. de L., hoofdagent der N. V. //De Tijdgeest", vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der loterywet. Zondag 15 Juni I9I3> Berlijn. Heden morgen is albier in het noovden een ernstig tramongeluk voorgekomen, doordat 2 wagens met elkaar in botsing kwamen. Een der wagens werd uit de rails geworpen en kwam tegen een derden wagen terecht. 21 personen werden gewond, waarvan 6 levens- gevaarlijk. Deze zijn naar het hospitaal over- gebracht. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente voor 1913, in afsckrift, gedureride vijf maanden op de secreiarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 12 Jani 1913. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bii deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tusschen den 23 en den 28 Juni 1913, binnen deze gemeente de jaarlijksehe collectie zal plaats hebben, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot onder steuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waar- onder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of bezittingen, en noodigen mitsdien een ieder uit, om door een miide bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat te stellen. Ter Neuzen, 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van CORNELIA KOOLE, vrouw van W. F. DEKKER, wonende te Ter Neuzen, voor het rechter- voor- en achterlokaal van perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Hervovmde Iterk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskii. - Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Geveformeerde Kerken. Tei Neuzen. 9 u. en 2 u.. Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u.. Ds. J. H. Lammertsma. 11. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Geveformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gerefot meerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Evanyelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 9 u., Ds. De Walie, van Zaamslag. Clir. Geveformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. D. J. v. Brummen, van Dordt. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Lokaal „Ehen-lIaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., Evangelisatie. Vergadering van Donderdag 12 Juni 1913. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager, Seheeie, Lensen, Brost, De Feijter, Donze en Eijke. Afwezig de heeren Wieland, De Bruijne en Van Borssum Waalkes. De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde 1. Notulen. De notulen der voorgaande vergadering worden met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van E. H. T. van Borssum Waalkes, waarin deze bericht de vergadering van heden niet te kunnen bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Be rekening-courant der electrisehe oentrale over het jaar 1912. De voorzitter stelt voor deze rekening-courant, de eerste die door de industrieele maatsehappij te Amsterdam be- treffende de electrisehe centralealhier wordt overgelegd, voor kennisgeving aan te nemen. Daar de gegevens van vroegere jaren ontbreken, kan men niet tot het maken van ver- gelijkingen overgaan. De heer Lensen geeft de wenschelijkheid te kennen aan de maatsehappij te vragen ook de balans van de vorige jaren over te leggen, opdat daaruit zou kunnen blijken hoe men aan het bedrag der afschrijvingen ge- komen is, dat aan de credietzijde van de balans staat. De voorzitter zegt toe, dat dit zal verzocht worden. c. Een missive van gedeputeerde staten, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt terug- gezonden het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1913. Aangenomen voor kennisgeving. «1. Een schrijven van J. Risseeuw, namens het personeol van school D, waarbij deze zijn dank betuigt voor de wfelwillendheid die de raad betoond heeft, door aan ge- noemd personeel eene gratificatie toe te kennen voor buitengewone diensten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 26 Mei 1913, tot wijziging der begrooting van 1913, voorzien van het bewijs van goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van het bestuur van het genootschap ter bevordering van melkkunde, waarin ter kennis van den raad wordt gebracht, dat in de jongste vergadering van het genootschap na eene bespreking van de beginselen waarop een gemeentelijke Melkcentrale behoortte berusten en de wijze waarop zulk een inrichting moet werken, met algemeene stemmen werd uitgesproken, dat het naar de meening van het genootschap in hooge mate wensclielijk is, dat een proef worde genomen met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale in een niet te groote gemeente. In opdracht van het genootschap doet het bestuur van deze beslissing mededeeling en voegt bij dit adres eene memorie, waarin bedoeld stelsel zooals het door Dr. A. van Raalte, directeur van den gemeentelijken keurings- dienst van eet- en drinkwaren te Dordrecht is aangegeven, nader wordt toegelicht. Uit de memorie van toelichting blijkt dat het stelsel eener gemeentelijke centrale berust op de volgende be ginselen 1. De gemeente richt een melkcentrale op en stelt een verordening vast op het ten verkoop houden en vervoeren van meik. 2. Melk wordt niet in consumptie gebractit, dan nadat zij in de melkcentrale is onderzocht en behandeld, be- houdens het hieronder opgemerkte. Burgemeester en wethouders kunnen onder bepaalde voorwaarden vergunning verleenen melk in consumptie te brengen, zonder dat deze in de centrale is onderzocht en behandeld. 3. In de melkcentrale wordt de ingevoerde melk aan een onderzoek onderworpen. 4. De deugdelijk bevonden melk wordt gezuiverd en gekoeld en daarna tot de consumtie toegelaten. 5. De melk welke bij onderzoek verdacht blijkt, wordt bewaard totdat een uitvoeriger onderzoek het oordeel omtrent de deugdelijkheid van samenstelling en toestand heeft bepaald. 6. Melk, die ondeugdelijk van samenstelling is, of die in ondeugdelijken toestand verkeert, komt als zoodanig niet in consumptie. Naar gelang van de omstandigheden wordt zij of vernietigd, of gedenatureerd, in welk geval zij als veevoeder kan worden gebruikt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5