Openkare Vergadering 4 c.M. Draineerbuizen, Gemengde berichten. Laatste Berichten. B¥B0lFujl^TTjNa Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Wegens sterfgeval Mevrouw Van Riel-Smeenge, H.H. Landbouwers: Ossenisse. Zaterdag werd alhier door het bestuur van het waterschap Stoppeldijk aan- besteed lo. Het verhoogen en verzwaren van den buitenberm van het waterschap, tusschen de dijkpalen 5 en 6, over 75 M. lengte en het maken van basaltglooiing, tusschen de dijk- palen 5 en 6, over 75 M. lengte. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Wolfert te Hoek voor 2500, C. Klaassen te Zaamslag voor f 2330, en F. van Denderen te Hontenisse voor f 2250. 2o. Het plaatsen van een betonmuur tusschen de dijkpalen 0 en 4, over 622 M. lengte. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Wolfert te Hoek voor 5150, J. F. Fondse te Kerkwerve voor 4925, P. F. Yoet en C. H. Wisse te Zaamslag voor 4730, C. de Voogt te teeharendijke voor f 4690 en F. van Denderen te Hontenisse voor 4350. Voor de beide perceelen was ingeschreven door de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen voor j 7060, J. F. Adriaanssens-Polfliet te Walsoorden voor f 6844 en P. H. van der Linde te Scbarendijke voor f 5860. Meermalen wordt de vraag gesteld of de tentoonstelliug te Gent al gereed is. Dit geeft den corresp. van de Midd. Ort. aanleiding te berichten dat de Nederlandsche, Engelsche, Duitsche, Fransche en Perzische afdeelingen afgewerkt en gereed zijn. De Belgische °af- deeling is echter nog niet klaar. Bijgevolg wordt daar ook 's Zondags van 's ochtends vroeg tot s avonds laat getimmerd en gehamerd. Een gift voor andere instellingen om jaloersch op te worden ontving de vereenigiug ,,het Ziekenhuis" te Almeloo van den heer E. ten Gate Jr. Bij gelegenbeid van zijn 50sten jaardag schonk hij haar 50.000. Een zonderlinge vergissing heeft zich te Rijswijk voorgeaaan. Maandagmorgen werd uit een sloot aan den Haagweg aldaar opgehaald het lijk van ruanspersoon. Algemeen was men van oordeel, dat het Ink was van den zwerver WB., uit Delft, zelfs diens moeder, ijlings uit Delft outboden, bevestigde dit. Maar Maandag- namiddag zag men den doodgewaanden W. B. door bet dorp wandelen (N. R. Crt.) Zondagnamiddag is op het college der paters Jezuiten te Katwijk a. d. Rijn een moord- aanslag, gevolgd door zelfmoord, gepleegd. De Jljarige leerling Ih. schoot met eenpistoolop 18jarigen makker Jbr. S. Verheyen, uit 's Hertogenbosch, en trot dezen in het hoofd. Hierna richtte Th. het wapen tegen zichzelf hij was op slag dood. Het slachtoffer werd dadelijk naar het St. Elisabeths gesticht te Leiden vervoerd, waar Dr. Zaayer den kogel verwijderde. Den toestand van den getroffene is bevredigend. De dader zou dezer dagen eind-examen gymnasium doen. Men gelooft met een wraakneming over een oude veete te doen te hebben, welke in dezen zenuwachtigen examentijd tot uiting kwam. Maandagmorgen is de burgemeester van Katwijk als waarnemend officier van justitie ter instructie op het college geweest. (N. R. Crt.) Vier Nederlandscbe heeren, uit de buurt van Weert, jaagden op hun eigendommen te Kinroy, een dorp in de nabijheid van Maaseijck. Bij het overklimmen van een prikkeldraad-hek bleef het geweer van een der heeren haken en het schot ging af. De drie overige heeren werden alien getroffeneen werd gedood, de beide anderen ernstig gewond. De man, wiens geweer is afgegaan, is schier krankzinnig van smart. In kolendamp gestikt In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam een droevig ongeluk plaats gehad, dat twee slachtoflers heeft geeisckt, waarvan reeds een is overleden. Joost vertrouwde zijn ooren niet. Het hoofd draaide hem en met beide handen greep hij naar het voorhoofd, om zich te overtuigen, dat hij niet droomde. Hij wilde spreken, zich verdedigen, zeggen, dat het oude musket gister- avond van den wand was gevallen, toen hij zijn jas van den spijker nam, om naar Crov te gaan. Hij kon echter nauwelijks spreken en slechts stotterend bracht hij zijn verdediginguit. Daar schreeuwde plotseling de ander op trTum- feerenden toon Hebt ge wel gehoord menschen Hij heeft bekendHij is vannacht te Crov en op den Mont Royal geweest. Rickes heeft gelijk Hjj is de dader Er is geen twijfel mogelijk Grijp hem bindt hem I" De arme Joost voelde zich op dat oogenblik gebroken naar lichaam en geest. "Te zwaar bezoehtmompelde hij en liet nu alien willoos begaan. Men bond hem de handen op den rug en weldra werd hij we»- gevoerd naar 1 rabach, steeds omringd door een rumoerige menigte, die hem vervloekingen en verwenschingen naar bet hoofd wierp. °Te Trabach werd de arme man in den toren opgesloten. (iVordt vervolgd.) Het huis van perceel 238 in de 2e Ooster- parkstraat werd bewoond door de ruim 75jarige weduwe Pieters en haar 40jarige ongehuwde dochter. Toen Zondagmorgen om 10 uur een in Water- graafsmeer wonende zoon der weduwe zijn moeder wilde bezoeken, kreeg hij op herhaald bellen geen antwoord. Ook de gordijnen waren nog naar beneden. Een ongeluk vermoedende, begaf hij zich naar een banketbakker in de Linaeusstraat, waar hij door diens tuin achter de woning zijner moeder kwam. Door het intrappen der keukendeur verschafte hij zich toegang. Toen hij de slaapkamer betrad kwam hem een doordringende lucht van kolendamp tegemoet en vond hij zijn moeder en zuster bewusteloos op bed liggen. Dr. Heyermans, die onmiddellijk werd ge- waarschuwd, wendde langdurige pogingen aan tot het opwekken van de levensgeesten. Bij de bejaarde weduwe mocht dit echter niet meer baten en kon niet anders dan de dood worden geconstateerd. Met behulp van den inmiddels ter plaatse gekomen geneeskundigen dienst werden de pogingen om bij de dochter de levensgeesten op te wekken voortgezet, wat ten slotte ge- lukte. De beide vrouwen werden per autobrancard naar het O. L. V. gasthuis vervoerd. De toestand van de dochter is zeer zorgwekkend, haar ademhaling is nog zwak. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan een lek in de vulkachel, welke Zaterdag voor het kilJe weer werd gestookt en Zaterdagavond bij het naar bed gaan werd afgesloten. Een lek waarvan men het bestaan niet wist, bracht de noodlottige kolendamp in de kamer. (R. N.) Te Belfort brak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een huis, dat door verscheidene families bewoond werd, een ernstige brand uit. De vlammen grepen met zulk een snelheid om zich been, dat de bewoners zich slechts ter- nauwernood konden redden. Een bejaarde vrouw en haar twee kleinkinderen kwameu echter in de vlammen om. (Tel.) Krokodilleti g evaar, Uit Sedajoe schrijft men aan de N. Soer. Ct. Weinigen onder onze lezers zullen bekend zijn met het feit, dat in Noord-Soerabaja zich een uitgestrekt gebied bevindt, dat in de laatste maauden door de aldaar aanwezige krokodillen op een schrikbarende wijze onveilig wordt ge- maakt. Bedoeld wordt het stroomgebied van de nieuwe Soloriviermouding met zijn net van riviertjes, sloten en kreeken. Dit net omsluit het grondgebied der z.g. „sawah tlatah laoet" en „tembak wader pari", d.z. sowab's en zee- vischvijvers ontstaan door de toevoer van rivier- slib. In de opbrengst dezer sawah's en vischvijvers vindt de inlandsche bevolking der ouder-districten Sedajoe en Oedioeng-Pangkah een levensonderhoud. In de laatste maanden echter leveren het beroep van tani en dat van .visscher in deze streken voor betrokken personen groot levensgevaar op. Herhaaldelijk komen berichten binnen van ge vallen, dat Javanen uit hunne kleine en smalle djatens of van de vaste wal door die ongure monsters worden weggehaald. Waar men in 1912 nauwelijks van dergelijke gevallen hoorde, begint in dit jaar het optreden dier monsters hoe langer hoe driester te worden. Helaas kan het euvel, dank zij het feit, dat voor de uitroeiing van kroko's geen gelden zijn toegestaan (wel echter voor het aanbrengen der eieren) niet naar behooren worden bestreden, en is eerst voor het jaar 1914 een afdoende be- strijding der krokodillenplaag te verwachten. Wel gebeurt het soms, dat de familieleden der personen, die door die monsters zijn verslonden, met hun desagenooten overeenkomen totdevangst dier beesten over te gaan, zonder de hulp van het bestuur af te wachten. Tot dat doel wordt het hoofd der desa Lem- boeng (district Karar.gbinangoen) die bekend is om zijn vaardigheid in zijn vangen van krokodillfen en die den eeretitel van //doekoen" draagt, ontboden. De methode door dezen man toegepast is zeer eenvoudig. Aan een 20 c.M. lange haak waaraan een 5 M. lang touw, wordt een aas bevestigd. Dit aas wordt in het water drijvende gehouden, terwijl aan het uiteinde van het touw een dikke pisangstam wordt gebonden. Op de plaats, waar het aas is uitgeworpen blijft een drietal personen waken, die onmid dellijk nadat het aas door een kroko is ingeslikt, zich in een prauwtje (liefst zoo klein mogeljjk) begeven en het met den pisangstam vluchtende dier achterna roeien. Men tracht nu het touw in handen te krijgen en blijft als dit is geschied zoolang de grillige bewegingen van het door pijn woest geworden monster te water volgen, totdat (gewoonlijk na een uur of drie), het dier door pijn zoo is afgemat, dat het zonder be- zwaren aan land kan worden getrokken. Hoe- wel de methode zeer practisch is gebleken, zijn er voor de inlandsche bevolking zulke kosten aan verbonden, dat zij er zelden toe overgaat den doekoen te ontbieden. In de maanden Februari, Maart en April van dit jaar zijn 4 Javanen door krokodillen aan- gevallen 3 slachtoffers werden verslonden, terwijl 1 er met een leelijke beenwond afkwatn. Voorts werden nog weggehaald 1 koe en 1 geit. De Engelsche kiesrechtvvouw, miss Davison, die de vorige week tijdens de Derby- wedrennen den val van den jockey van den Koning van Engelaud veroorzaakte en zelve door het paard omver werd geloopen, is aan de gevolgen van den val en de verwondingen overleden. De grijze graaf Zeppelin is op het volgens zijn stelsel gebouwd luchtschip ,,Sachsen" naar Weenen gezweefd. Het vloog op een hoogte van 60 tot 90 M., om gedurende den langen tocht niet onnoodig gas te verliezen. Te Schon- briinn stond keizer Frans Jozet op het balkon van zijn paleis. Daar voerde het gevaarte ver- schillende bewegingen uit. Daarna koerste het naar Aspern. Door ver- scheiden hooggeplaatste personen werd de graaf daar verwelkomd. Een grappig zaakje van mr. Plowden. De geestige en humane Londensche politie- rechter, mr. Plowden, omtrent wiens vermakelijke terechtzittingen ik onzen lezers al menigmaal iets heb verteld, aldus schrijft de eorres pondent van de Tel. te Londen had hier pas weer een aardig zaakje aan de hand. Voor hem in de beklaagdenbauk stond een bejaarde Iersche vrouw, die niet op haar ruondje was gevallen. Zij werd beschuldigd, in een winkel drie eieren en een geplukten vogel te hebben gestolen. In het politiebureau weigerde zij haar naarn op te geven, maar gereedelijk gaf zij dien mr. Plowden op, met allerlei complimenten voor hem, in karakteristiek lersch dialect. »Wat is uw naam vroeg de magistraat. //Oi'll tell yez" (ik zal'net u zeggen) zeide zij. ffDaar was ik zeker van", zeide mr. Plowden. //O, ja", antwoordde de vrouw, ,/ik ben zeer verheugd u te zien. Ik las alles omtrent u, tijdens uw buitenlandsche reis". z/Maar ge hebt mij u w naam nog niet genoemd", merkte mr. Plowden lachend op. //Aha, mijn naam is Margaret Romayne. Het verheugt mij te zien, dat u er zoo goed uitziet. Ik weet alles omtreut u en ook, dat uw geliefkoosde positie is, met de beenen in de lucht te zitien. Maar een vogel te stelen Watblief, ik heb twee dochters op het tooneel en de eeue kan mij best 50,000 geplukte vogels koopen". Toen kwam een politieman haar arrestatie vertellen, waarop de vrouw zeide z/Daar komt ie, om tegen mij uit te pakken maar daar ben ik niet bang voor. Ik heb een rechtvaardig man over mij te oordeelen, God zegene hem Ik vrees nu niets, want ik heb een rechtvaardigen rechter". Zij verklaarde van plan te zijn geweest, voor de meegenomen zaken te betalen, maar zij ge- bruikte iets //lersch" (whisky) en dat bracht haar glad van streek. z/Daar hebben we 't", zeide mr. Plowden, //zoo ziet ge wat de drank doet". //Oi do indade (Ja, waarlijk doet)", zeide de vrouw, „ik wou, dat ik thuis in mijn zitkamer uw boek zat te lezen". (Mr. Plowden schreef jaren geleden een boek, waarin hij allerhande anecdoten van zijn terecht zittingen vertelde). z/Welnu, ik zal u een kans geven, beter op te passen", zeide hij. //God zegene u", antwoordde de vrouw. //Ik zal naar huis gaan en alles omtrent u lezen. Ik zal hier nimmer terugkomen en de //pledge" (onthoudersbelofte) teekenen". z/Aha, ik wou, dat ge dat deedt", zeide mr. Plowden, wiens humane en gemoedelijke recht- spraak al zoo menig voor hem gedaagd persoon op den goeden weg terugbracht. De Iersche vrouw ging heen, hem met zege- ningen overladend. Als iets nieuws vertelt een Londensch blad, dat op de tentoonstelling op Earl's Court een schiettent is, waar men schiet op bewegende hguren van de bioskoop. Een generaal, Lord Zoo-en-Zoo zoo schrijft het blad, schoot op een springenden leeuw en trof het dier vlak onder den scbouder. En dat in het versnelde tempo van de kinematograafGeen wonder, dat de generaal na dat eene schot geweer na geweer op het doek afvuurde. De redacteur van een te Paterson (New- Jersey) verschijnend arbeidsblad, dat de zaak der stakers in de zijde-industrie op wel wat al te krasse wijze verdedigd had, is, naar de Tel. meldt, tot een gevangenisstraf van een tot vijf- tien jaar de lengte der straf hangt van zijn verder gedrag af en tot een geldboete van 250 dollar veroordeeld, daar hij de arbeiders tot vijandelijkhedeu tegen de regeering had opgezet. Dit vonnis is geveld op grond van een wet, die onmiddellijk na den moord op president Mc Kinley uitgevaardigd werd en thans voor het eerst is toegepast. Pe politie te Dresden heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de bepalingen nopens de toe- lating van kinderen tot bioscoopvoorstellingen opnieuw verscherpt. Voortaan zullen, in plaats j van kinderen beneden de veertien jaar, zooals totnutoe, kinderen die nog geen zestien zijn, alleen toegelaten worden tot voorstellingen waar van het program vooraf van politie-wege is goedgekeurd. In geen geval mogen zij later dan acht uur 's avonds blijven. De Antwerpsche Neptune meldt dat de Neder landscbe Minister van Waterstaatdeheer Regout vergezeld van verschillende hoofdambtenaren van den Waterstaat de officieele opening van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen zal bijwonen. Te Rotterdam is van het Rrjnschip //Spedi- tion" toen dit uit de Persoonshaven kwam, de schippersvrouw, doordat zij bet roer niet meer kon houden, overboord gevallen, in haar val haren eehtgenoot meesleepende. Beiden, de 35jarige kapitein G. B., en zijrt echtgenoote A. B., zijn verdronken. Berliju. De Berliner Zeitung am Mittag verneemt uit Sofia dat in de bezette Turksche gebieden die aan Servie grenzen de staat van beleg is afgekondigd. Elk verkeer is stopgezet. De spoorwegen worden alleen voor troepenvervoer gebruikt. Overal zijn kleine troepen in de bezette Turksche gebieden vooruitgerukt, zoodat de Serviers en Bulgaren op een geweerschot atstand van elkaar staan. JP O L. 1 'l' I M Aan het bureau van pplitie alhier is als ge- vonden gedeponeerd een breimandje. Rechthebbende vervoege zich aldaar. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 12 Juni 7.36 8.11 Vrijdag 13 u 8.45 9.18 Zaterdag 14 9.52 10.25 Zondag 15 10.54 11.23 Maandag 16 11.49 Dinsdag 17 0.14 12.38 Woensdag 18 1.2 1.25 Op aanstaanden Zaterdag, 14 Juui, hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORDELIA HERREBOUT, Wed. van Kakel Buijze, haar 7."sten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang rnoge gespaard blijven, is de wensek van Hare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, Raandijk. zal a. s. Donderdag, de zaak na 12 mir gesloten zijn. P. BREVET, Bakker. Ter Neuzen. Nieuwstraat. te ZAAMSLAG, op Zaterdag 14 Juni 8913, 's avonds half zeven, in Hotel de AppeL", bij den heer C. P. DE REGT. Spreekster ten gunste van de candidatuurJhr. DE MURALT Toegang vrij Dehat Wachtende een lading Friesche uit schip genomeu aan voordeelige pi ijzen. Beleefd aanbevelend, N. V. Bouwmaterialen „De Hoop," De Directeur G. F. P. V. d. PEIJL. TER NEUZEN. XattutsSiig. Huwelijks-aangiften. 16 Mei. Daniel Heinsdijk, oud 23 jjm. en Maria Adriana Buijze, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Mei. Levinus Jansen, oud *z6 j., jm. en Marie Jozina Dieleman, oud 24j., jd. Cornelis de Jonge, oud 27 j., jm. en Pieternella Maria Lensen, oud 21 j., jd. 29 Mei Daniel Heinsdijk, oud 23 j., jm. en Maria Adriana Buijze, oud 19 j., jd. Gebuorten. 16 Mei. Sara, d. van F. M. de Pooter en van R. van Drongelen. 22 Mei. Jan Cornelis, z. van Jac. Hofman en van C. A.Koose. 27 Mei. Jan Johannes, z. van J. D. van Doom en van .1. vau Espen. 29 Mei. Janna Clazina, d. van P. de Ridder en van M. de Pooter. Overiijden. 29 Mei. Cornelis de Vos, oud 80 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van A. Klaassen en uit het tweede huwelijk van P. J. Verplanke. h h H II 1/

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2