i Laatste Berichten. Handelsberichten. Te Gilze (N.-Br.) wilde de koperslager Sprangers en zijn zoon Lambert Woensdag- middag eene herstelling aan een auto doen, toen plotseling het benzine-reservoir uit elkaar vloog en de beide mannen hoogst ernstig werden verwond. De vader is reeds een paar uur later oveileden, de zoon is in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis te Breda overgebracht. Ook voor diens leven wordt gevreesd. (Hbl.) Zaterdagavond is op de Prinsengracht te Amsteidam een politie-agent, die een werk- willigen cement-arbeider naar huis begeleidde, naar de N. R. Crt. meldt, door eenige stakers overvallen. Hij trok zijn sabel, doch deze werd hem ontrukt en in de graebt geworpen. Hij zelf kwam te valleu, doch werd door andere agenten ontzet. Op het politiebureau gekomen, was hij zoozeer onder den indruk van het voorgevallene, dat hij in onmacht viel. Het bleek, dat hij een snede in den rug van ziin jas had. Twee mannen zijn gearresteerd. Bij den landbouwer Van Schie, aan den Llweg te Haarlemmermeer, hebben, naar bet „H. D. meldt, twee honden des naehts in de weide niet minder dan acht schapen verscheurd en doodgebeteu. Toevallig zijn evenwel de eigenaars van beide honden bekend geworden. Ze hebben de dieren reeds afgemaakt. De schade, die toegebracht is en niet gering blijkt te zijn, zal nu bij minnelijke schikking worden geregeld. Een gevaarlijke proefneming. Op de brug over den Electrischen Spoorweg Scheve- ningen Rotterdam bij het station Waalsdorper- weg, wilde VVoensdagavond iemand zich, naar het Hbl. meldt, overtuigen van de juistheid der waarschuwing, op vier borden aan deze brug vermeld, dat ,/het aanraken der draden levensgevaarlijk is". Hij bracht daartoe een ijzeraraad in aanraking met de bovenleiding, waarop met een vreeselijkeir knal een groote vlammenbundel daaruit sloeg, die's mans onder- arm geheel schroeide en een gedeelte van zijn kleeren verbrandde. Zoo spoedig mogelijk begaf bij zich naar het station Waalsdorperweg, waar hem een verband werd .aangelegd door een dokter van den G^peentelijken eerste-hulpdienst. Het bleek, dat de proefnemer er nog bijzonder gelukkig was afgekomen, doordat hij alleen in contact was geweest met de bovenleiding en niet met de onderleiding. De man zonder geheugen- Volgens de ielegr. is gebleken. dat de te Ommenzwervend aangetroffen onbekende man werkzaam is geweest in een snelfotografie-in rich ting, tot 22 Mei j.l. op welken dag hij spoorloos is verdwenen. Aangezien hij afkomstig is uit Haarlem, alwaar ook zijn ouders wonen, is hij onder geleide derwaarts vervoerd en opgenomen in een zieken- inrichting aldaar. Zooals men weet, had de man zijn weheucren verloren. s Te Kruisland (N.-Brab.) beeftbij het graven voor een huis in aanbouw een metselaar een aarden pot met eenige oude zilveren muntstukken gevonden, waaronder eenige zoo groot als een rijksdaalder met het opschriftPbilipnus D G. Hisp. Rex. Dux. Brab. 1541 en^an de keerzpde Dominus Michi Adiutor. Andere dragen het opschrift: Phil. D. G. Hilps. Rex. Comes Flan, en aan de keerzijde Pace et Justitia. 1577. Ook zijn erbn met het opschrift Xarolus D.. Ro. Im Rex. 1536. De jaartallen zijn niet heel duidelijk. Daar de pot bij het verwerken van den grond was stuk gegaan en de deelen hier en daar verspreid werden, zullen wellicht nog meer stukken voor den dag komen. Tot heden heeft men 7 stukken gevonden. (Dbld. v. N.-B.) JDe portefeuille met f3500 en de erfenis. Het vUtr. Dagbl." vertelt alweer wat nieuws van de portefeuille. Er is nu een auto met zeven man aangehouden omdat men dacht dat deze menschen bij den portefeuillediefstal betrokken waren. De zaak zat zoo: Woensdagavond kwam in Amersfoort een automobiel uit Utrecht, van de Taxi-Onderneming, met zeven inzittenden, gewone heden, maar in een buitengewoon feeste- igke stemming, groote bloemen in het knoops- gat en aan den luidruchtigen kant. De heeren stapter. uit aan een restaurant en maakten daar een aanzienlijke verteringer werd, om zoo te zeggen, met geld gesmeten, wat de aandacht trok van iemand uit Utrecht, die zich eveneens in ait cafe bevond, en onmiddellijk dacht aan de verdwenen portefeuille met 3500. Misschien had men hierwel te doen met de daders van dezen diefstal. De Utrechtenaar waarschuwde de Utrechtsche politie, met de mededeeling, datde auto met de zeven heeren denkelijk wel weer naar U trecht zou komen. DeUtrechtschepolitie telepho- neerde in den ommezien naar alle politiewachten dat men moest letten op een taxi-auto met zeven personen er in, zoo en zoo er uitziende. Aan alle bureaux lag men op den loereen Klein uur later snorde over den Amsterdamschen straatweg de- gesignaleerde auto, in de richting Zuiien. De politie versperde den weg en hield den wagen met alle inzittenden aan, die vervolgens onder sterk escorte naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt werd gebracht, waar de aan- gehoudenen door den commissars, den heer Dammers, in verhoor werden geiiomen, om te \eiklaien hoe zij aan zooveel geld kwamen. Toen bleek het volgende Een van de auto-passagiers had een erfenis gehad en bij een Utrechtschen notaris dat geld in ontvangst genomen. Dat was ter oore gekomen van een aantal //goede vrienden", die den gelukkigen kameraad op het idee brachten om voor het gpld aan den zwier te gaan. Men bestelde een auto, reed naar Amersfoort eu was van plan in tweede instantie een tochtje naar Amsterdam te maken, waarheen men op weg was, toen men aan den Amsterdamschen straatweg in handen viel der politie en het geheele gezel- schap werd uitgenoodigd „mede te gaan"° De politie onderzocht deze gegevens en be vond ze juist. De man van de erfenis had nog heel wat geld op zak en gezien den toestand van de overige leden van het clubje, oordeelde de commissaris het in s mans belang raadzaam, hem uit handen van z'n kameraden te doen houden en hem niet verder met hen te doen uitgaan, met welken goeden raad de man van het geld bij eenig nadenken zich eens verklaarde. Hij zou anders wel eens zonder geld in Amster dam hebben kunnen komen De vrienden kregen alzoo aan het hoofdbureau te hooren, dat de rijke collega niet verder aan den tocht zou deelnemen en voorloopig op het commissariaat zou achterblijven. De auto stond overigens weder te hunner beschikking, de heeren werden bedankt voor de moeite en konden I gaan. Ze waren er in de hoogste mate ont- I sticbt over, dat de man met het geld niet meer meeging en kondigden aan, regelrecht naar een advocaat te zullen rijden, om een aankiacht tegen den commissaris in te dienen wegens //het achterbouden van den man met de centen." Deze werd later op den avond onder veilig geleide met z'n erfenis naar huis gebracht. De portefeuille met de f 3500 was nog niet gevonden. JEen koopman in hoar. Men^schrijft uit Zoeterwoude aan het //Leidsch Dagbl." dat Donderdagmiddag tegen het aangaan der school een als heer gekleed persoon met boord en gekleede jas een meisje der openbare school trachtte over te halen, om met hem mede te gaan naar haar ouders. Hij maakte haar wijs, dat hij aan den onderwijzer naar haar gevraagd had, en dat deze hem het meisje had aangeduid als een meisje met lange vlechten. De onderwijzer zou te laat op school komen niet kwalijk nemen. De man loog dit evenwel van a tot z. Juist had de onderwijzer den leerliugen nog kort geleden gewaarschuwd, nooit, onder welkvoor- wendsel dan ook, met iemand mede te gaan, als deze persoon hun onbekend was. Gelukkig dacht het meisje hieraan, en weigerde het hard- nekkig mede te gaan, ondanks's mans aandringen. Toen zijn toeleg met het meisje was mislukt, begaf hij zich naar den heer 8. en vroeg naar het adres van een juffrouw, die zulk prachcig haar moest hebben. \andaar ging hp weer naar een boerderij, waar hij de juffrouw te spreken vroeg. Toen deze echter niet te spreken was, be weerde hij terug te zullen komen. Hierna kwam hij op een boerderij, waar de ouders uit waren en hp een dertienjarig meisje alleen aantrof, dat hij meteen naar de schuur nam, zeggende //Loop eens even mee, ik moet je even wat zeggen". Dadelijk trok hij de deur achter zich toe, greep het meisje bij het haar, maakte het los en begon er in te woelen met de eene hand, terwijl hij met de andere in de zakken zocht. Het meisje begon van angst aan haar oudere zuster en de dienstbode te roepen, die gelukkig dadelijk toesnelden en de deur openden. Zij traden flink tegen den man op en vroegen wat dat beteekende. Hij was echter zoo brutaal te eischen, dat de meisjes een kam voor hem zouden halen, en beweerde dat het kind een eersten prijs met heur haar zou kunnen behalen bij een wedstrijd. Omdat echter alle drie hem zeer beslist verboden het haar at te knippen, droop hij af, bewerende terug te zullen komen. De burgemeester zond op waarschuwing van het hoofd der openbare school, een veldwachter den man na, die echter, nadat hij eenige pa- papieren had laten zien, die o. a. zijn adres en dat van een R.-K. geestelijke vermeldden, geen termen tot aanhouding vond. t noodweer nu slechts van korten duur geweest, dan zouden ze zich spoedig hersteld hebben. De woeste regenval, de wilde storm vlagen hielden echter aan, den geheelen Zondag, ook des nachts en een groot deel van den Maandag in vele streken. Daardoor en natuurlijk door den honger raakten db vogels uitgeput. Zeer vele zullen bezweken zijn, want de postduif is gewoon aan een uitstekende verzorging en wel gehard tegen liehamelijke inspanning, maar niet tegen ontbering. Nu sleepen de dieren zich moeizaam voort, voor zoover ze niet gevangen zijn. Van dorp tot dorp, van stad tot stad trekken ze al ver der, tot ze eindelijk hun hok weer bereiken, of den harden strijd moeten opgeven. Overal zullen ze trachten met de kippen een korreltje mee te pikkeu. Gunt ze dat, vragen we u dringend. 't Veld levert in dezen tijd nog zoo weinig voor ze, dat eetbaar is. Vangt ge zoo'n vogel op, ge bewijst hem een weldaad, door hem een paar dagen te verzor— gen en dan de vrijheid terug te geven. 't Zal u slechts enkele centen kosten en ge verplicht er zijn eigenaar ten zeerste mee. Als ge eens wist hoeveel moeite en zorg die zich getroost heeft, om na jaren eindelijk //een goed hok", //een goeden stam" te kweeken Js de vogel naar uw meening niet in staat, de reis voort te zetten, geeft 'tnummer van zijn aiuminiumring, dat kleine metalen ringe- tje, even op aan G. H. E. Evers, 2e J. v.^d. Heijdenstraat Amsterdam, die waarschijnlijk wel kans ziet den eigenaar van 't diertje op te sporen. De roode elastieken ring, die de vogels dragen, is hun wedvluchtring. Een griezelige weddenschap. Eenboeren- knecht, Luger, uit Stam bach bij Miinchen, had, volgens het R. N., in een herberg een levende pad meegebracht. Daar ging.hij om vijf gulden en vijf liters bier met een vriend de weddenschap aan, dat hij de pad levend zou verorberen. Luger begon zijn afschuwelijk maal, maar nauwe- lijks had hij de pad ingeslikt. of hij werd door hevige pijnen aangetast en stierf, voordat hem geneeskundige hulp kon worden verstrekt. JEen ramp voor de postduiven. De heer G. H. E. Evers, secretaris van den Noord- Hollandschen Postduivenhouders- bond, schrijft aan het Hbl. De postduivenhouders in Nederland zijn Zon dag 1 Juni getroffen door een ontzettende ramp. Van de bijna 7000 duiven 't beste, 'tpuikje van hun hokken door hen verzonden naar Parijs (St. Denis), waar ze 's morgens om 8,40 met betrokken lucht en noorden wind in vrijheid werden gesteld, is nog geen vijfhonderdtal op de hokken teruggekeerd. De vogels zijn kort na de loslating door zulke hevige en aanhoudende regens overvallen, dat verder vliegen onmogelijk was en ze bij honderd- tallen op de velden moesten neerstrijken. Was Drama in een mijn. Tegen twee uur in den morgen van Donderdag was, naar het Hbl. meldt, een ploeg mijnwerkers juist in de schacht no. 1 van de Ferfay-mijn te Saint-Pierre- lez Auchel, (Frankrijk) afgedaald, welke schacht op het ongenblik van schooren voorzien wordt, toen er luide hulpkreten weerklonken. Men daalde in allerijl in den mijnput af en vond daar een mijnwerker, Florent Dupetit, bleek en met vertrokken gelaat, die op twee lijkeu wees, die naast hem lagen. De twee dooden, de 22jarige ploegbaas Fineten de27jarige mijnwerker Debas werden naar boven gebracht en de gendarmerie stelde dadelijk een onder- zoek in. Dit leidde tot de arrestatie van twee mijn werkers, Boutleux en Foulon, die eveneens tamelijk ernstig gewond bleken te zijn. Of- schoon beiden met de meeste beslistheid door Dupetit worden beschuldigd, dat zij den ploeg baas Finet hebben aangevallen en gedood, die in zijn wanhopige verdediging den derden aau- valler, Debas, doodelijk zou hebben gewond, blijven de twee mijnwerkers hun onschuld voi- houden, volgens hen zou een zware steen, die, zich van het verwulfsel losmaakte, Finet's schedel hebben verbrijzeld, nadat deze Debas had neer- geslagen. Te Versailles is een daad van sabotage den daders leelijk bekomen, naar de N. R. Crt. meldt. Er wordt een nieuw station gebouwd en de aannemers hadden voor eenige dagen werklieden gedaan gegeven, omdat zij telkens ruzie zochten met andere werklieden, die geen lid der vakvereeniging waren. Zondagavond hebben de ontslagenen zich waarschijnlijk willen wreken door uit een tunnel in aanbouw de stutten weg te nemen. De geheele steenmassa is toen ingestort. Men maakt uit de bloed- plassen, die men bij 't wegruimen vindt, op, dat er menschen onder het puin begraven zijn. Een zonderlinge dief. Noel Grammond, een deftige zonderling van 61 jaar, woont in een klein tuinhuisje te Gentilly bij Parijs. In de buurt staat hij bekend als de rijke rentenier de man bezit te Bordeaux twee heerenhuizen. Iederen morgen begeeft hij zich keurig aange- daan, met grijze slobkousen, en lichtbruine schoenen, naar Parijs. Den 9en Maart 1911 kocht Grammond, zoo meldt het Hbl., in een sigarenwinkel twee fijne sigaren, welke hii betaalde.; maar tevens liet hij een pakje Havana's in zijn zak glijden, dat hij niet be- taalde. Toevallig waren er twee rechercheurs in den winkel, die hem snapten. Bij een huis- zoeking te Gentilly bleek, dat hij daar een voorraad van ruim duizend fijne sigaren had. Grammond wendde zwakte van geheugen voor en werd in een gesticht geplaatst, waar- uit hij echter zeer spoedig weer ontslagen werd. Tien keer is de man in aanraking met de justitie geweest. Dinsdag werd hij weer opgepakthij had 151 sigaren bij zich, waar- van hij de herkomst niet wist op te geven. Ook in zijn woning werden er weer eenige honderden gevonden. Thans zit Grammond in het depot in af- wachting van zijn overbrenging naar het <*e- sticht. Yalsch schuim. Het N. T. v. G. schrijft naar aanleiding van scbuimende limonades Toen ons voorgeslacht het schuim koos als zinnebeeld der valschheid, wist het niet, dat zelfs die valschheid nog eens zou worden ver- valscht. Reeds eenigen tijd geleden heeft The Lancet de aandacht gevestigd op het gebruik, dat van saponine wordt gemaakt om limonades een schuimend voorkomen te geven, alsof het oververzadigd is met koolzuur. De hoeveelheid, die daartoe noodig is, is zeer klein, maar een aantal menschen maakt zeer veel gebruik van limonades, en zou op deze wijze een schadelijke hotfVeelheid van de ontwijfelb'aar vergiftige stof kunnen binnen krijgen. In Oostenrijk is het gebruik van saponine reeds voor eenige jaren verboden. Nu heeft de gezondheidsdienst van New-1 ork eveneens een verbod uitgevaardigd, waarbij wordt medegedeeld, dat ook bakkers voor de vulling van gebakjes van saponine gebruik maken. Na een duidelijke uiteenzetting van het doel van het verbod wordt daaraan de leering toegevoegd, dat ,/als voortaantde goed- koopere soorten soda water er.z. er *niet zoo aanlokkelijk uitzien als te voren, zij althans geen schadelijke uitwerking op de gezondheid kunnen oefenen." Middelburg. In de heden gehouden open- bare zitting van den Raad van Beroep der On- gevallenverzekering werd in zake het beroep F. M. te Oostburg, de beslissing van het bestuur der rijksverzekeringsbank bevestigd en aan klager zijn vordering ontzegd. In de zaak van L. D. te Ter Neuzen werd de klager niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep voor zoover het betreft de vaststelling der premie van 2 April 1908 tot 1 Juli 1910 voor het overige werd de vordering ontzegd en de beslissing der bank gehandhaafd. Hnlst, 9 Juni 1913. Rotterdam, 9 Juni. Binnen 1. Gran en. Een goede voorraad Tarwe ter markt. Rogge, Gerst en Haver kleine aanvoer. Meel had een kalm verloop. Enkele buitenl. soorten waren lager. De vraag naar loco Amerikaanseh was beter. Men noteert: Goede Tarwe per hectol. /8,25 a /9,25 Essex per 100 kilo van /10, a f 12,20; puike Wilhelmina 10,25 a, 11,75; overige soorten van 8,50 a/ 10, Rogge per hectol. /6,50 a /6,75 en per 100 kilo 8,25 a f 8,75 Zomergerst per hectol. 5,50 Wintergerst /5,75 a /6,Chevalier 6,50 a 7,Gerst per 100 kilo 9,50 a y 12, Chevalier 12,25 a 13,50 en extra zware daarboven. Haver per hectol. lange 5,25 a 5,50 dikke 6,a 6,50 Goede Haver per 100 kilo 9,50 a f 11, mindere /7,50 a /8,25 Paardenboonen f 8, a /'10,Witte Boonen 12,a 14,— Bruine Boonen 10,50 a 12,75 mindere 8,a /9,50 Kookerwten /'ll,a /13, Voedererwten 6,25 a 6,75; Kanariezaad Friesch 15,a 20,per hectol. en per 100 kilo f 25,— a 27, Buitenl. Granen. Tarwe lusteloos. Rus- land noteert lager. Rogge en Mais traag. Gerst lager. Rijst en Grutten onverauderd. Tarwe per 2400 kilo f 220 a f 240Rogge per 2100 kilo Helena 174 Taganrog f 162 Gerst Zwarte Zee 148 Amerik. Mais mixed 125 a /130; Grove Donau /133 La Plata f 130 a 132 per 2000 kilo; Boekweit 174dito Grutten 298 per 2100 kilo. Haver Russische 7,65 La Plata f 7,50 per 100 kilo. Meel. Prima inl. en prima Belg. 13, a 13,75le soort 12,25 a 12,60 Zeeuwsch patent f 13,a f 13,50 Duitsch patent 13,50 a 14,Hongaarsch prima /18,— a 20,prima Amerik. patent /13,75 a f 14,25 le soort 13,a f 13,502e soort Bakers 12,25 a 12,75 Roggebloem 9,50 a 11,per 100 kilo. Runderprijzen 74 a 86; Ossen 72 a 84; Stieren 66 a 75; Kalveren 90 a 110; Schapen 56 a 64; Varkens 50 a 56; licht soort 55 cents per kilo. Melkkoeien 150 a 275 Kalfkoeien 165 a 300; Stieren 130 a 290; t aarzen 125 a /200 Pinken 90 a 110 vette kalveren 65 a 90 fokkalveren 16 a 24 nuchtere 10 a 15 Biggen 12 a 18 alles per stuk. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,25, Rogge f 8,25, Wintergerst 10,--, Zomergerst f 9/25, Haver 9,—, firwten /ll.—, VVitte boonen 13,—, Bruine boonen J 11,50, Duivenboonen Paardenboonen Boekweit Lijnzaad 10,50, Koolzaad Aardappels 2,'Z5. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks /0,90. Ter weekraarkt waren aangevoerd 26 stuks rundvee, 31 varkens, waarvan verkocht 8 stuks rundvee, 27 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 2