A I g e m e e n Njeuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. a No. 5926. IIITXBAAD. J 1 53e Jaargang. 0 0 f Gemengde berichten. m Dinsdag 10 .Joni 1913. ij r ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor JBelgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet ovenge Buitenland 2,~. Men abonneert zich bp alle Boekhande- taars, rostdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVESTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde sdverfcentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzsnding van advertentien v6or 1 uur op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 9 Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.9 Horta. Laagste 744.0 Bodo. Verwachting tot den avond van 10 Juni. Matige, tijdelijke wellicht krachtige, meest Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijn- lijk enkele regenbuien, iets koeler. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. lngekoinen stukken. Voorstel in zake het adres van P. C. Stan- daert e. a. omtrent waterafvoer in de Lange Kerkstraat. Voorstel tot schenking aan het rijk van eenig terrein, ten behoeve van het stic'kten daarop van een kantongerechtsgebouw. Vaststelling verordening regelende het aantal en de jaarwedde der leeraren aan de gemeente hoogere burgerschool. Ontheffingen belastingen. Met ingang van 16 Juni a.s. is de hulp- telefoniste mej. S. Fonteijn verplaatst van Ter Neuzen naar Rotterdam. In hare plaats is alhier werkzaam gesteld als tijdelijke hulp- telefoniste mej. C. M. Harte. Met 1 September a.s. is eervol ontslag verleend aan mej. P. D. Koelmans als onder- wijzeres aan de Chr. school in de Jozinastraat alhier. In hare plaats is benoemd mej. T. P. W. Koelmans, thans onderwijzeres aan de Chr. school te Spui (gem. Axel). Het is niet allemaal bij te houden in deze dagen. Wii weten dat we in den tijdder verkiezingen zijn. Het is ons niet bekend hoe het over het geheele land gaat, maar wel kunnen we constateeren, dat, wanneer de kiezers in Zeeuwsch-Vlaanderen niet weten hoe ze stemmen moeten, dit toch wel aan hen zelve liggen zal. Het ODtbreekt ten minste in geene deele aan voorlicbting door het woord. Van vrijzinnige zijde is men reeds geruimen tijd bezig. De vrijzinnige candidaat heeft geen pogingen onbeproefd gelaten, om zich aan de kiezers te vertoonen en om van een onbekende, een bekende te worden. De candidaat der rechterpartijen is niet zoo voorbarig geweest, deze is trouwens bier geen onbekende, en nu, in de laatste dagen voor de verkiezing zijn tal van vergaderingen uitgeschreven waarin anderen en hij zell met andere sprekers naastzich, zijne candidatuur zullen verdedigen. Jl. Vrijdag kwam de heer Snoeck Henkemans om namens de chr. hist, kiesvereeniging in Zaam- slag en Axel de candidatuur van den candidaat der rechterzijde te bevorderen. In Zaamslaw was weinig belangstelling. In Axel was een goed gevulde zaal en daar werd bekend gemaakt dat er gelegenheid werd gegeven voor debat. Dit laatste komt in deze dagen in tegenstelling met vroegere jaren zoo goed als niet voor, ten spijt van de lekkerbekken, die de vergaderingen be- zoeken juist met het oog op de kans om een mooi steekspel in woorden bij te wonen. Van die zeldzame gelegenheid werd gebruik gemaakt door den heer J. van der Peijl uit Ter Neuzen, terwijl Ds. Bruijns enkele vragen stelde. Debater en vrager werden door spreker beantwoord. Vrijdag was ook de candidaat der linkerzijde in deze omgeving op het oorlogspad en hield te Sluiskil een goed gevulde zaal geruimen tijd bezig met het uiteenzetten der denkbeelden van zich en de door hem vertegenwoordigde partij. Voor een overvolle zaal trad de heer De Muralt Zaterdag op in Westdorpe en was daar vergezeld van den afgevaardigde, den heer Vorsterman van Oyen. De dag van gisteren was bestemd voor een bezoek aan Philippine. De zaal van den heer V oerman was overvol. Vooral uit eene naburige gemeente waren velen aanwezig. Het was daar echter duidelijk te merken dat er iets gistte. Daar was iets merkbaar dat men overigens in ons land tot hiertoe nog zeldzaam in den poli- tieken strijd aantreft. Daar waren gemoederen, naar het schijnt tot kookhitte verwarmd. Het debat verliep. De vergadering werd gesloten en er werden in het cafe en buiten het lokaal meerdere debatten gevoerd, met vuur zelfs, de vuisten werden opgestoken, maar ze daalden neer zonder lichamelijk iemand te treffen. Het was misschien voor de strijders maar het ver- standigst. Een andere wending had hen wellicht in de toekomst zelf kunnen treffen. De orde- bewaarders waren zeer dichtbij en hielden een oog in het zeil. Te Sas van Gent werd gisterenavond 00k nog vergaderd. Daar was op verzoek in allerijl een vergadering belegd in het lokaal van den heer Van den Hemel. De zaal was druk be- zocht. Daar spraken de heeren Van Oyen, De Muralt en Van der Peijl. Voorgaande lezingen betroften alien de Kamer- verkiezmgen. En de reeks wordt deze week nog vervolgd. Ook voor de Statenverkiezingen doen we het de laatste jaren niet meer alleen door geschrift af. Ook op dat terrein zijn de vergaderingen, waarin de candidaten optreden om zich aan de kiezers bekend te maken meer in zwang gekomen. Op dat gebied was gisteren de heer Kramer op het oorlogspad, die te St. Jansteen en ook te Hulst eene rede hield, waarin hij zijne candi datuur en die van zjjne mede-candi'daten ver- dedigde. Ondertusschen naderen we den stemmingstijd. Ons dunkt dat dit een voorrecht is. Is de strijd eenmaal beslecht, daD is er kans dat de kalmte weer wat terugkeert. Naar men ons mededeelt kwam de land- bouwer M. C. P. te Philippine, bij een agent van de paarden- en veeverzekeringsmaatschappij die zjjn dieren verzekerd had, in den voormiddag van 6 Juni aangifte doen, dat hij dien morgen te half 5 ure een 5jarig merriepaard dood in de weide had gevonden, en verzocht maatregelen te nemen om hem de verzekerde som ad 500 uit te keeren. In den loop van den dag kwam de inspecteur van de verzekerings-maatschappij bij het doode dier en liet dit door een deskundige onder- zoeken. Toen werd geconstateerd dat het dier door verstikking gestorven was. Deze zaak kwam aan de heeren verdacht voor, waarom zij den inspecteur van politie te Ter Neuzen van een en ander in kennis stelden. Deze heeft een ODderzoek ingesteld waarvan het resultaat is geweest dat proces-verbaal is opgemaakt tegen den bovengenoemden land- bouwer en ook tegen den varkenskoopman C. B. V. te Axel, Spni, en den klompenmaker J. v. d. L., te Ter Neuzen, tegen de laatsten omdat deze in den nacht van 5 op 6 Juni 11. het paard in de weide zouden hebben geworgd, wat door hen zou gedaan zijn op verzoek van den boer, die hun voor dat lugubere baantje 30 had beloofd. olgens de Midd. Ort. is Zaterdagmorgen te Hansweert aangespoeld het lijk van den matroos die zooals wij onlangs meldden nabij alsoorden van een schip te water sprong en na langen tijd te hebben gezwommen in de diepte verzonk. Zijn schoenzolen waren gemerkt Red Star met een ster. Blijkens de staat in de St. Crt. kwam in de maand Mei slechts een geval van besmette- lijke veeziekten in Zeeland voor en wel 1 geval van vlekziekte der varkens te Middelburg° Axel. De Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouw- iih-atschapptj was zeer matig bezocht. O. m. werd door het bestuur medegedeeld, dat naar aanleiding van een verzoek van het Hoofdbestuur vanwege de afdeeling was benoemc| tot lid der commissie voor het regelen der handelsvoorwaarden bij den verkoop van aard- appelen, de heer F. C. Zonnevijlle, die deze benoeming heeft aanvaard. Naar aanleiding van een verzoek van de Commissie tot het inrichten van een geiten- tentoonstelling te Axel om eene geldelijke bijdrage werd overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten eene bijdrage te verleenen van 5, op voorwaarde dat de tentoonstelling wordt gehouden binnen het grensgebied der gemeente. De agenda van de vergadering van het Hoofd bestuur gaf geen aanleiding tot discussie. De secretaris deelde mede dat in verband met het geringe aantal deelnemers (elf) dat zich opgaf voor de reis naar Zierikzee, moet worden afgezien van het laten varen eener boot, dat een uitgaaf zou vorderen van 600. De heer De Regt wijst er op dat het ge- wenscht zou zijn om aan de binnenzijde van den kanaaldijk bij de kraan van de kolen-silo der cokens-ovens een heining te plaatsen, evenals daar geschied is op een gedeelte van den weg langs het kanaal, aangezien het terrein aan de binnenzijde van den weg wel een meter of 7 lager ligt en men daar een leelijken val zou ku .nen doen. De voorzitter gaf te kennen, wat hij ook reeds bij een vorige gelegenheid deed, dat het beter is, dat belanghebbenden, die van den plaatselijken toestand op de hoogte zijn, dit aanbangig maken. Als geinformeerd wordt, komt men bij de eerste onderteekenaars. Doet de afdeeling het verzoek dan komt het verzoek om informaties bij het bestuur, dat er niet in alle deelen van op de hoogte is, maar het verzoek ambtshalve deed. Het is dus beter dat belanghebbenden het verzoeken en dan aan de vereeniging om steun vragen. Daaraan is ook het voordeel verbonden dat dan niet steeds de afdeeling als verzoeker te boek staat. Als iemaod veelvuldig met ver zoeken komt, beloopt men al spoedig de kans dat een verzoek naar de prullemand verwezen wordt zonder dat de envelop waarin het is vervat geopend is. Daarna wordt de vergadering gesloten. Hontenisse. Zaterdag werd alhier door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden aanbesteed le. Het herstel, de vernieuwing en het onder- houd tot 30 April 1914 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, volgens bestek dienst 1913/14. Inschrijvers waren de heeren M. Hartog te Sliedrecht voor f 7149P. Adriaanssens te Hontenisse voor /7100; M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 7080 W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor 7050 C. Klaassen te Zaamslag voor 6990 J. Cam- been te Hontenisse voor f 6744 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 6625. 2e. De dijksverbeteringswerken aan dit cala miteuze waterschap over de dienst 1913/14. Inschrijvers waren de heeren P. Adriaanssens te Hontenisse voor 10200; M. Hartog te Sliedrecht voor 10030J. Cambeen te Hontenisse voor f 9643. Gegund, onder nadere goedkeuring van Gede- puteerde Staten, aan de laagste inschrijvers. Kantongerecht te Ten Neuzen. Ter waarschuwing voor de kioderen Het Centrum meldt dat te Vaals een lljarig kind na het gebruik van onrijpe kruisbessen ongesteld werd. Zijn toestand verergerde later zoodanig, dat spoedig de dood intrad. Dezer dagen is te 's Gravenhage voor de lager onderwijsakte geslaagd de Javaan Sam Si, uitgezonden door Boedi Vetomo. Deze is voor dat examen geslaagd na slechts 15 maanden in Nederland te hebben vertoefd. Wel een bewijs van wat men noemt een //vlugge kop". Donderdagmiddag omstreeks half twee reed een Bosschenaar, voor zaken op reis, van Crom- voirt per fiets naar Vught door de heide. De regen viel bij stroomen neer, de donder ratelde in de verte, de bliksem schoot door de donkere dennenbosschen. 't Was 'n gevaarlijk weertje. Eensklaps voelde de fietsrijder een schok en toen hij uit zijn verdooving ontwaakte, lag een zestal denneboomen geknakt en versplinterd rondom hem, terwijl de fiets ongeveer 6 M. van hem verwijderd lag met verbogen trapper, die naar boven lag, zoodat de pedaal niet door den val, doeh door den bliksem is verbogen. De fietsrijder zelf lag, toen bij tot bewustzijn kwam, met bet gezicbt in bet zand en was natuurlijk drijfnat. Verschrikt is hij naar Vught gewandeld met de fiets aan de hand en met verdubbeld respect voor het bemelvuur. (Hsgez.) Men is te Abbenes (Haarlemmermeer) tot de ontdekking gekomen, dat de bodem bij boring veel en uitstekend brongas levert. Reeds heeft de landbouwer Biemond aldaar een in- stallatie doen maken voor verlichting door middel van brongas, terwijl men bij een tweeden landbouwer zijn voorbeeld volgt. (Haarl. Ct.) T J IE te; j tvji n<m IsfR aai ze H 3CB] aa indj I agl Ell ml 11 to I mi er I en rl TER SEUZESSCHE COERMT. Woemdag. en Vrijdngavond, ■ttgezonderd op VeeitdaBen by de Vlina P. 3. VAM MM 11101, te Hcaien. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Uonderilag den 1.3 Joui 191*1, des voormiddaes te 10 ure. Ter Neuzen, den 9 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Zitting van 5 Juni 1913. Veroordeelft zijn: O. D„ stadswerkmanJ. C., riemenmaker; A. D., zonder beroep P. d. H., zonder beroep; C. v. d. B., weverC. K., smid E. S., modelmaker; L. D., mecanicien R. v. d. B., piunomaker; E. O., beeldhouwer; A. d. VV., vijlkapper; P. D., sigarenmaker; O. B, kleer- maker; A. d. B., schoenmaker, alien te Gent, ter zake van het visschen met den hengel in den tijd tusschen 23 April en 31 Mei, ieder tot eene boete van 0,50. subsidiair 1 dag heebtenis. P. D., sigarenmaker; A. d. W., vijlkapper; E. O., beeldhouwer, alien te Gent, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 0,50, met bevel tot teruggave v. d. i. b. g. hengels. L. R. K., arbeider te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. M. S., koopman te Antwerpen, ter zake als voren en visschen zonder akte, tot 2 boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met bevel tot terug gave v. d. i. b. g. hengels. C. A. v. F., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het iietsen zonder licht, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. B., bankwerker te Sas van Gent; D. J. D., student te Ter Neuzen; J. C. v. H, werkman en J. D., koopman, beiden te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. C., werkman te Zuiddorpe, ter zake van Jachtwet- overtreding, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. met verbeurdverklaring en vernieiing der wildstrik. A. I. J. D., schipper te Dordrecht, ter zake van het niet stoppen voor een brug, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. M. B., schipper te Sliedrecht, ter zake van het niet stoppen voor een sluis, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. L., kunstenmaker en F. L., kunstenmaker zonder bekende woonplaats, ter zake van overtreding van het Rijkswegenreglement, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. S. R., keteilapper, zyvervende, ter zake van overtreding van het Kanaaireglement, tot pene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. R, muzikant, zwervende, ter zake van overtreding Poltitieverorderiing van Axel; C. R., scharenslijper, zwervende, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het wateren buiten de bakken, tot eene boete van /l,subs. 1 dag hecht. C. J. D., molenaarsknecht te Othene, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete var, 0,50, subs 1 dag hecht. 1. B., schipper, zwervende, ter zake van openbare dronkenschap en wateren buiten de bakken, tot 2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. J. v. E., arbeider te Hoek J. D. K., werkman te Hoek; D. d. B., zonder beroep te Ter Neuzen; A. J. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake van Leer- plichtwetovertreding bij herhaiing, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. L. S., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen becbt. E. d. M., werkman te Zuiddorpe; L. F.B., varens- gezelJ. D. v. W., bootwerker, beiden te Ter Neuzen P. A. P., arbeider te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. D., machinist te Dordrecht en I. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. 1st: al bit!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1