5 I Ter Neuzensche Courant - Zaterdag- 7 Juni 1913. 53' Jaargang. No. 5925. Bekendmaking, feuilletoi. Binnenland. Gemengde berichten. TWBHDB BLAD. PAARDEN- en VEEMARKT Predikbeurten. r m Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis A.*. dat de gewone jaarlijkscke in deze gemeente zal plaats hebben op 0©n» derdag 3 JuSi 1913, aanvange-nde des voormiddags ten 9- en eindigende des na- middags ten 3 nre dat iedere eigenaar of aanbrenger van vee zal verplicht zijn dadelijk bij zijn aankomst zieh bij den Marktmeester (Lensen) aan te melden tot opgaaf van bet aantal, de soort en de ouderdom van de door hem ter marktgebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premien zulien worden uitgereikt 1°. Voor het grootste getal paarden van een eigenaar (minstens stuks) 2*>. Voorhetgrootste getal hoorn vee van een eigenaar (min stens 5 stuks) grootste getal varkens van een eigenaar (min stens 5 stuks) schoonste merriepaard van 4 jaar of ouder le prijs een verguld zilveren niedailleen 2e prijs ,t schoonste merriepaard Van 3 jaar oudle prijs een verguld zil veren medaille en 2e prijs schoonste merriepaard van 2 jaar oudle prijs een zilveren medaille en 2e prijs schoonste merriepaard van 1 jaar oudle prijs een zilveren medaille en 2e prijs v beste veulen le prijs 2e prijs de beste baatgevende of kalfdragende koe le Piijs 2e prijs it beste kalfvaars le prijs 2e prijs n vetste koe, vaars, os le prijs 2e prijs beste tokstier le prijs 3°. 4,- 9o 10o. llo. 12o. 13o. Je prijs 3- 5, 1,50 3,- 3,- 2- 2,50 2,50 3,— 2- 4,- 2,50 3,- 3- 2,- 2, 1- beste geit le prijs 2e prijs Geen bekroning kan plaats hebben voor dieren na 11 uren voormiddag ter markt gebracbt. iO. dat de kermis zal worden gehouden te beginnen Dereelenrdag 3- en eindigende £2,ftGr*dag 5 Juli aanstaande. Buigemeester en Vvethouders voornoemd, JOH. DE 1EIJIER, Burgemeester. J. SIOLK Lzn., Secretaris. Zaamslag, 6 Juni 1913. 10) Y1JFDE HOOFDSTUK. De zon was den volgenden ochtend boven het Hunsruckplateau opgegaan en zond haar eerste stralen in het Moezeldal. Door de smalle vensters drong zij ook door in de woning van Joost, die nog steeds op dezelfde plaats zat als den vorigen avond. De arme man was eindelyk van vermoeienis ingeslapen en werd door de eerste zonnestralen gewekt evenals zijn kind. De kleine, nu ongeveer drie maanden oud, begon luid te schreien en Joost stond eensklaps op. Door schrik bevangen liet hij de hand van zijn vrouw los - die hand leek w gskoud. Zwaar viel de arm der vrouw °P den rand van het bed neer. Met half ges.oten oogen en de blauwe lippen een weinig geopend lag zij daar uitgestrekt. Het gelaat was nog bleeker geworden en de wangen waren nog meer ingevallen dan gisteren. Joost voelde zich aangegrepen door een onuitsprekelijke angsJy hoorde het schreien van zijn kind Gisteren is de Eerste Nederlandsche Ten- toonstelling op Scheepvaartgebied te Amsterdam geopend in tegenwoordigbeid van Z. K. H. Prins Hendrik, de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marine, van Waterstaat, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Kolonien, terwijl ook de Commissaris der Koningin in Noord- Holland en vele andere autoriteiten aanwezig waren. Na eene rede van den voorzitter, den heer Mr. H. Smeenge, en den Minister van Binnen landsche Zaken, den heer Heemskerk, verklaarde de Prins de tentoonstelling geopend. De ge- noodigden maakten toen een rondgang door de tentoonstelling, die te land en te water eene ruimte inneemt van 200,000 vierkante meters. Er is op scheepvaartgebied veel belang- wekkends te zien. Z. K. H. de Prins bracht gisteren te Amster dam ook een bezoek aan de tentoonstelling ,De Vrouw 1813 1913". Yvoensdag is te V'lissingen de vijfde Katho- Iieken dag in het Bisdom Haarlem gehouden. 0. m. had des namiddags eene bijeenkomst plaats in de groote zaal van het Grand Hotel, waar naar schatting 800 personen aanwezig waren. In deze bijeenkomst was aanwezig Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, terwijl zij ook werd bijgewoond door den Minister van 1 inancien, den heer Kolkman, en de leden van Gedeputeerde Staten de heeren J. A. van Rompu en P. F. Fruijtier. Telegrammen waren verzonden aan Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en aan Z. M. den Koning aan Belgie. De daarop ontvangen ant- woorden werden in de vergadering nog mede- gedeeld. TER NEUZEN, 6. Juni 1913. Het weerbericht van het meteorologiscb instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.1 Horta. Laagste n 751.7 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 7 Juni. Meest matige Westelijke tot. Zuidwestelijke wind, afnemende bewolking, weinig- of o-een regen, iets zachter. Gedurende de maand Mei kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 30 zeeschepen, met een bruto-inhoud van 82,167 M". (hiervan vertrokken na geheeie of gedeeite- lijke lossing ter wederinlading naar Gent 8 schepen, metende 23,431 M3.) De invoer was als volgt: 11 schepen met 2981 Eng. ton stukgoederen, 5 met 8025 Eng. ton hout, 3 met 3550 Eng. ton kolen, 9 met 5539 ton ijzer en 2 in ballast. an Ter Neuzen voeren uit 25 zeeschepen, metende 61,083 M3. Uitgevoerd werd door 12 schepen 7075 Eng. ton stukgoederen, 2,455 ton ph'osphaat, 1,450 ton scorries, 1,500 ton aard- appelen, 1 met restant lading en 8 in ballast. Doorde Westsluis werden opgeschut249 binnen- vaartuigen, met een bruto-inhoud van 126,743 M3. en afgescbut 214 metende 121,812 M3. Door de Oostsluis werden opgeschut 617 binnenvaartuigen, metende 99,692 Ms. en afge- schut 587 metende 85,884 M3. Bestemd veor Gent werden opgescbut 118 zeeschepen met een bruto-inboud van 332,154 M en afgeschut 124 zeeschepen, metende 323,587 M3. Naar we vernemen worden door enkele ingezetenen alhier pogingen aangewend om op Zaterdag 21 Juni den dag dat hier de Neder landsche, Belgische, Engelscbe en Frausche jachten verwacht worden, die naar hier komen nut meei zijn vrouw was heengegaan zonder afscbeid voor eeuwig Eindelyk kreeg zijn gemoed luckt, groote tranen biggel- den hem langs de gebruinde wangen, en snikbend nep hij ,/Ammi 1 Ammi Maar geen antwoord volgde. Hij gieep haar hand, die was ijskoud. Hij boog zich over haar en luisterde naar het kloppen van haar hart. Helaas, het stond stil voor altijd zijn vrouw was dood. Het was hartverscheurend te zien hoe de ai me man zijn smart lucht gaf. Handenwring>>nd rende hij door het vertrek. Hij jammerde luidkeels en keerde telSens naar de doode terug, totdat hij eindelijk uitgeput op een bank neer- zonk en in stil geween neerviel. Zoo raakte de eerste geweldige smart wat over en hoorde hij het luide schreien der kleine Ammi. Joost stond op en nam het kleine kind in zijne arm. De kleine hield nu op met schreien en lachte met haar lief gezichtje en de heldere oogjes haar vader toe. Die lach van het schuldelooze wicht deed zijn vaderhart goed, hij kuste zijn kind en zeiNeen, zij heeft mij niet alleen achtergelaten Jij blijft nog bij mij, Ammi in jou zal ik je moeder liefhebben, totdat ik haar volgen mag." met het oog op de opening van het kanaal Gent-'l er Neuzeu, dien dag eenigszius te ver- aangenamen. O. m. zijn onderhandelingen aan- geknoopt met een vliegenier van de luchtpost od de tentoonstelling te Gent, om dien dag van u.t Gent per vliegmachine een bezoek te brengen en na landing alhier weder derwaarts te vertrekken. Naar aan de Midd. Crt. gemeld wordt 1 eeft de vermoedelijke dader van den verrader- ljjken moord, gepleegd op H. v. Hooge te Koewacht, nl. de 20jarige H. F. uit de gemeente St. Jansteen, bekend die misdaad te hebben gepleegd. Eenige dagen geleden werd hij te Courcelles, by Charleroi, waar hij werkzaam was in hechte- nis genomen en naar de gevangenis te Gent overgebraeht. Hij heeft ook aanwijzingen ge< daan aangaande het mes, waarmede hij den steek heeft toegebracht en hetwelk hij daarna in een sloot heeft gegooid opzoekingen, Woens- dag gedaan ouder toezicht van politie, leidden cot geen resultaat. Te Biervliet vergaderden Dinsdag de inge- lauden van den Sint Pieterspolder. Tot ge- zworen werd benoemd met 11 van de 21 stemmen de heer V. Doens Jr., ter vervanging van den heer J. Haverbeke, overleden. lot verharding van de beide voorgestelde wegen is niet ingegaan, wegens te hooge kosten. In de vergadering van den Wilhelminapolder, ook op dien dag gehouden, besloot men den hoog bejaarden polderwerker A. van der Linde, verhuisd naar IJzendijke, een jaarlijkscb pen- sioen van f 20 toe te kenr.en. (Midd. Crt.) Blijkens opgave van den Centralen ge- zondheidsraad kwamen in de week van 28 Mei tot en met 3 Jnni voor 2 gevallen van diphte- ritis te Goes en 1 geval van roodvonk te Oostburg. -De St. Ct. no. 128 bevat in een bijvoegsel een wijziging in de statuten (no. 785) van de naamlooze vennootschap //Zelandia" fabrieken van melkproducten te Sluis. Het Walchersch Zendingsfeest, dat dit jaar op Grout Valkenisse, on der Biggekerke werd gehouden, was druk bezocht. Het aantal voor- handen programma's was niet toereikend om alien te voorzien. Vooral was er veel belang- stelling naar de rede van den neger-predikant, Ds. C. W. Blijd, uit Suriname, die in goed Nederlandsch mededeelingen deed uit zijn eigen lgven, dat zijner rasgenooten en zijne ervaringen als predikant. Ds. Blijd is geboren uit slaven- ouders. Toen de heer Petermeijer het feest met dank- zegging had gesloten was het inmiddels flink gaan regenen en moest ieder een schuiiplaats zoeken. H'oek. Het voornemen bestaat om het tradi- tioneele wielrijdersfeest dat de laatste jaren op 29 Juni gehouden werd, ditmaal te vieren op 8 September. In verbarid met de herden- king van Nederlandsch onafhankelijkheid worden plannen overwogen om daaraan meerderen luister bij te zetten. Koewacht. Deze week kwam P. Naessens van alhier met voerman C. de Smet van Moer- beke gereden. Onderweg verschrikte bet paard en sloeg op hoi. Op eens kantelde het rijtnig en gekwetst werden beide persopen in eene na- burige woning gebracht. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Naessens had een arm gebroken. RECHTSZA5CEW. Arroudissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. P. d. K., oud 21 j., landbouwer te Osse- Die gedaehte deed de smart weer luider spreken en opnieuw biggelden de tranen langs zijn wangen. Door de opgewondenheid van den vader verschrikt, misschien ook naar voedsel ver- langend, begon het kind opnieuw en nu nog heviger te schreien. Joost stond er mee ver- legen, maar daar viel hem iets in. Hij bulde de kleine in een deken en ijlde met haar weg. In het voorbijgaan wierp hij nog een blik op de d_oode en zei,/lk zal Ammi bij onze buurvrouw brengen, tot je znster Marie haar kan verzorgen. Ik kom dadelijk terug". Ongeveer honderd schreden van de woning van Joost verwijderd lag de hoeve van Rickes, waarnaast nog eenige huizen op een rij stonden. Weldra had Jpost de woning van zijn buurman bereikt. Rickes was niet thuis, wel zijn vrouw. Nauwelijks had zij vernomen welke groote ramp den armen Joost bad getroffen, of vol medelijden nam zij de kleine Ammi in haar armen. Zij kuste het kind, gaf het lieve woordjes en beloofde, dat zij ervoor zou zorgen, totdat Marie uit Zeltingen was overgekomen. Zoo goed zij kon, troostte de goede vrouw haar bedroefden buurman. Als Rickes thuiskwam, zou ze hem onmiddellijk naar den geestelijke zenden en zij zou ook zorgen, dat er iemand nisse is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (eisch idem). P. L., oud 32 j., koopman te Rotterdam, beklaagd van poging tot bedrog gepleegd te Hulst, is vrijgesproken. G. H. A. v. T., oud 53 j., inspecteur der rijksveldwacht te Middelburg, beklaagd van valschheid in geschrifte, is ontslagen van rechts- vervolging. In besloten zitting werd heden behandeld de zaak tegen den 46jarigen P. B. E., hoofd eener school te Spui, wonende te Zaamslag, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met twee meisjes van 12 jaar. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. Tegen den 27jarigen J. d. B., van Clinge, werd, wegens het niet voldoen aan een bevel door de "marechaussee, f 10 boete of 10 dagen hecht. geeischt. Tegen P. J. V., te Sluiskil, werd 15 boete of 15 dagen Recht. geeischt. Bij de behandeling eener zaak wegens bet belemmeren van 2 rijksveldwachters in de uit- oefening hunner functie werden heden morgen 5 getuigen a decharge, die verklaringen aflegden in strijd met die van de ryksveldwaehters, als verdacht van meineed in hechtenis genomen. Het zijn inwoners van Biezelinge en's GraveD- polder. Het Gerechtshof te 's Gravenhage hand- haafde, met vernietiging van bet vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen wegens vorm- gebrek, de veroordeeling tot 5 boete of 5 dagen hechtenis van D. H., botelhouder aldaar, die veroordeeld werd wegens overtreding der loterijwet. Zontiag 8 Juni 1913. Naar de N. R. Crt. meldt, is thans op Spitsbergen voor zoover men weet de eerste wereldburger geboren. De moeder is de echt- genoote van eeD voorman van werkvolk, dat op Spitsbergen overwintert. Moeder en kind een zoon maken het best. Vrijdag werd het geboren en den volgenden dag stond de kennisgeving reeds te Kristiania in de krant. Te Nantes werd Maandagmiddag het ge- rucht verspreid, schrijft de Tel., dat een met elf Duitsche officieren bemande Zeppelin-stuur- ballon bij Luneville was geland, en daar door de volksmenigte, die de luchtschippers mishandeld had, was vernield. Onder de bevolking van Nantes ontstond 'n groote paniek en de credietinstellingen kregen bij massa's opdrachten, om gestorte gelden terug te betalen. Pas na verloop van een uur vernam men, dat men met een moedwillige bedriegerij te doen had. Hetopenbaar ministerie heeft last gegeven tot het instellen van een on- derzoek, teneinde den bedrijver van den ge- vaarlijken Uilenspiegelstreek in handen te krijgen. In het hartje van Parijs heeft zich Maan dagmiddag midden op straat een bloedig familie- drama afgespeeld, meldt de Tel. Toen de direc- naar Zeltingen ging om Marie met het sterfgeval bekend te maken. Toen zij dit had beloofd, vervoigde zij op medelijdende toon //Nu be- grijp ik, waarom je niet bent meegegaau den berg op. Mijn man en nog vele anderen zijn reeds sedert het aanbreken van den dag, naar den Mont Royal. Er moet iets gebeurd zijn, anders waren ze al lang weer terug". Joost stond reeds op den drempel om naar huis te gaan, doch nu keerde hij zich om en keek haar vragend aan. (Wordt vervolgd). 1 te. ts, nt lsilj a a ze iCfl 1st SI .n YF to 9 era epf nl *4 4o. 5®. 6o. 7o. 9 2,50 lCTGa3."vyj.-r "gneMea Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman, Sluiskil. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos,van Sas van Gent. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos Hulst. Ter Neuzen, Axel A. Hoek. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeercle Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u.. Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereforineerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ uv leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Joh. v. d. Vegt, van Steenwijk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal Ehen-Jtaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. injjl ,tsl t ii t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5