A I g e m e e n Nleuws- en Advertentieblad leesswsch-Vlaaidereii. A ANBESTEDIN G. IFeITFlle ton. No. 5924. Donderdag 5 Joni 1913. 53e Jaargang# H o r Binnenland. verkiezingen" Het opbreken, herleggen en vernieuwen van kei- en klinkerbestratingen volgens bestek no. 2. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederiand 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor net overige Buitenland f 2,—. Men abonneert zich bp alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADV1.RTEHTI8N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken rege! meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden near piaatsrnixnte berekead. Telefoon No. 25. Xnzending van advertentien vbor 1 uur op den dag der uitgave. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op !$aarsdag 16 Juni 1913, des namiddags 3 uur, ten gemeentebuize in bet openbaar aanbesteden Het bestek ligt vanaf 6 Jani 1913 ter ge- meente-secretarie ter inzage, terwijl verdere inlichtingen te verkrijgen zijn bij den Gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 2 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Bnrgemeester. L..WABEKE, Secretaris. E E R S T E K 1 HI E R. Vergadering van Dinsdag. Na aanneming van enkele kleinere wetsont werpen, wordt 't algemeen debat over de Ver- zekeringswetten voortgezet. De heer Woltjer ontwikkelt, volgens het verslag der H. Crt., verschillende bezwaren, o.m. dat de continuiteit met vroegere toestanden niet gevolgd wordt, dat de ontwerpen te centra- liseeren zijn, en dat de verzekeringsdwang die zij opleggen, niet onbedenkelijk is. Ook bevatten deze verzekeringswetten vele lichtzijdeD, welke over bezwaren kurinen doen beenstappen. De beer Verheyen, boewel evenzeer groote bezwaren hebbende tegen de Staatscurateele welke in deze wetsontwerpen tot uiting komt, meent niettemin dat op dit speciale gebied van arbeidersverzekering de Staat naar spreker uitvoerig uiteenzet indevdaad geroepen is om leiding te geven. De heer Van Lamsweerde bestrijdt de grond- wettelijke bezwaren van den heer Van der Feltz, en oppert verder enkele bezwaren tegen de ontwerpen welke intusscben ook hem niet zullen doen tegenstemmen. Hierna verkrijgt Minister Talma het woord. Spreker wijst af het verwijt dat hi} katheder- socialistische neigingen heeft. Alvorens tot de 9) VIERDE HOOFDSTUK. Een poosje was Wenz voortgeklommen acbter den zoogenaamden //zwarteu muur", een over- blpfsel van de vesting Mont Royal. Toen ging bij rechtsaf en kwam weldra aan de plaats, waar eenige boomen stonden en waar een bron tusschen rotsblokken en puin opborrelde. Hier bad Wenz zijn paard vastgebonden. Zonder dralen nam hi} bet dier bij den teugel en nu ging bet verder de hoogte op. //Thans heb ik nog een uur tijd, voor bij komt mompelde Wenz. //In mijn nieuwe positie zal ik me wel weten te schikken nu eerst bet noodige werk gedaan." Het hoogste gedeelte van den berg had hi} spoedig bereikt, nog moest bij met zijn paard dooi eenige hoopen heen en toen bevond bij zich te midden der bouwvallen van Mont Royal. Op een duistere plek bond hij zijn paard vast en toen verborg hij zich achter den vervallen muur bij een wijde opening misschien eens door een kanonskogel daar in gemankt. /Langs dezen weg moet hij komen", fluisterde hij en zijn bliksemende oogen spiedden scherp langs den weg, die door de maan zwak verlicht werd. Niels was er te zien, er heerschte een doodsche stilte. Blijkbaar stemde hem dit tot tevredenheid en nu begon hij de bouwvallen te onderzoeken. Hier tilde hij een steen op, koofdzaken te komen, weerlegde de Minister voor de pauze verschillende opmerkingen nopens de grondwetfelijke b°zwareu tegen de Raden van arbeid. Na de pauze besprak de Minister de leidende beginselen der wetten en betwistte daarbij dat daarin overdreven Staatszorg wordt voorgesteld. De Staat moet bij de verzekeringen wel in- grijpen, omdat de vorm waarin het overgroote deel der maatschappij, nl. de arbeidende klasse, zijn loon betrektbet weekloon op Zaterdag- avond, eeta voortdurende prikkel is om dat geld, in plaats van het te besparen voor den ouden dag of voor ziekte of invaliditeit, in de aller- eerste plaats te gebruiken voor levensonder- boud. Voorts is bet ingrijpen van den Staat goed omdat er nu gelegenbeid bestaat ook den werkgever te laten meebetalen. Vervolgens verdedigde de Minister het goede bestaansrecht van de raden van arbeid. De overneming van het amendement-Duys zal van het ontwerp geen Staatspensionneering rnaken. Minister Heemskerk bestreed hierna als Minister van Justitie ad interim de juridische bezwaren van den heer v. d. Feltz, tegen de berecbting van geschillen van privaatrecbtelijken aard door den administratieven rechter in plaats van door den burgerlijken rechter. De Minister acht de geschillen, voortspruitende uit de vrijwillige verzekering geen geschillen van burgerlijk recht, zoodat zij bij de admistratieve rechten tbuis behooren." De Minister van Financien verdedigt ontwerp. Vervolgens komen de wetsontwerpen het aangenomen met 24 stemming De Raden wet wordt tegen 12 stemmen. De Invaliditeits- en Ouderdomswet wordt aangenomen eveneens met 24 tegen 12 stemmen. De Ziektewet wordt aangenomen met 21 tegen 12 stemmen. Minister Talma wordt gelukgewenscht. De stemmingen waren zuiver rechts tegen links. Bi] de gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten werden officieel candidaat gesteld in de provincie Zeeland: Hulst. E. Buijsse te Sas van Gent, Mr. P. Dieleman te Middelburg (aftr. lid), Ph. J. van Dixhoorn te Axel, P. F. Fruijtier te Hontenisse daar stak bij met de punt van zijn degen tus schen de steenen. Eindelijk uitte bij een onder- drukten kreet van vreugde. Wenz bad gevon- den, wat hjj zocbteen smalle maar diepe opening vertoonde zich tusschen de steenen. Snel verwijderde hij bet omliggende puin en weldra zag hij een gapende donkere ruimte voor zich het leek wel een gewelf, dat nog niet geheel was ingescort. „lk wist wel, dat ik dien satanskelder zou terugvinden, waarin ik reeds als knaap me zoo memgmaal heb verscbolen nu op mijn postHij zal wel spoedig komen opdagen." Daarna keerde hij snel naar zjjn paard terug, nam uit zijn zadeltasch zijn beide lange pistoleu en laadde deze zorgvuldig. Vervolgens ging hij op zijn met zorg gekozen plaats staan en luisterde aandachtig. In de verte hoorde hij door de nachtelijke stilte reeds duidelijk een hoefslag, maar regelmatig. z/Haha", grijnsde Wenz. Hij kan niet verder Ik heb in den hoef van zijn paard een spijker geslagen. Het dier kan nu niet goed voort, maar dat zal ik wel weer spoedig in orde brengen." Neergehurkt in de scbaduw van den muur hield hij met groote koelbloedigheid de beide lange ruiterpistolen geijeed om te vuren, en scherp luisterende wachtte hij zijn slachtolfer. In die oogenblikken van gespannen verwachting begon zijn geweten wel te spreken, maar hij bracht het tot zwjjgen, half luid mompelende//Een meer of minder, dat maakt niets uit Het geluid van den hoefslag werd steeds sterker en de ruiter naderde al meer en meer. (aftr. lid), F. C. O. M. Hombach te Hulst (aftr. lid), F. Kaan te Hoek, H. W. R. Kramer te Ter v ouzen en C. Ysebaert te St. Jansteen (aftr. lid). Sluis. L. Basting (c. h.), M. A. Bleiker (lib.), Mr. P. J. van Bortel (a. r.) P. Erasmus (lib.), A. Hendrikse (r. k.) en D. H. van Zuijen (lib.) Ylissingen. Mr. P. Dieleman (a. r.), A. C. van Hal (s. d. a. p.), K. Houterman (aftr. a. r.), G. F. Lindeijer (s. d. a. p.), J. de Meij (s. d. a. p.), P. Merckens (aftr. a. r.), J. G. van Niftrik (v. d.), J. C. Paap (v. d.) en V. L. J. P. Vermaas (lib.) Middelburg. fl. P. den Bouwmeester (aftr. v. d.), P. K. Peerlkamp (s. d. a. p.), W. A. de Rijcke Sr. (a. r.), Mr. F. J. Sprenger (aftr. v. d.), H. R. Struve (a. r.), Jhr. W. Z. van Teijlingen (lib.) en L. .T. van Voorthuijzen (aftr. a. r.) Goes. P. Bruggeman (lib.), A. S. J. Dekker (aftr. a. r.), J. H. O. Dominicus (lib.), J. N. Eienbaas (lib.), G. F. Lindeijer (s. d. a. p.), D. Mulder (aftr. a. r.), M. Noordijke (aftr. a. r.), J. Ossewaarde, (s. d. a. p.), Jac. Welleman (v. d.) en J. Wondergem (aftr. a. r.) Zierikzee. M. Bolle Lzn. (aftr. lib.), J. H. C. Heijse (aftr. lib.), C. A. J. Hocke Hoogen- boom (aftr. lib.) en A. Timmerman Cz. (a. r.) Tliolen. Jbr. Mr. E. A. 0. de Casembroot (aftr. lib.) en R. G. Brinkman (a. r.) T W E E D E K A M E R. Oostburg, Mr. P. Dieleman (a. r.), G. F. Lindeijer (s. d. a. p.) en Jbr. R. R. L. de Muralt (lib.) Hontenisse. H. A. van Dalsum (Volkswil- partij), P. F. Fruijtier (aftr. r. k.), J. Osse waarde (s. d. a. p.) en J. Welleman (v. d.) Middelburg. J. H. Blum (aftr. a. r.), G. F. Lindeijer (s. d. a. p.), Mr. E. E. van Raalte (lib.) Zierikzee. Ds. H. C. Hogerzeil (a. r.), H. A. Koomans (s. d. a. p.) en Mr. R. J. H. Patijn (aftr. lib.) Als eenige candidaat werden voor de Tweede Kamer gekozen verklaard Distrikt Helmond. De heer Fleskens. Distrikt Grave. De heer Koolen. Distrikt Veghel. De heer Van Vlijmen. Distrikt Zevenbergen. De heer Van Vuuren. Distrikt Weert. De heer Stuers. Allen aftr. r. k. Die ruiter was kapitein Von Beuren. Zijn kreupel paard, den eindeloozen weg en zijn weggereden oppasser verwenscbende, vervolgde dezelangzaam zijn weg. Zijn paard was steeds erger geworden en eindelijk was hij maar uit den zadel gestapt om het dier verder bij den teugel te leiden. Als Wenz bij hem was geweest, bad Von Beuren tenminste diens paard genomen om vooruit naar Traben te rijden. Doch thans was er niets aan te doen, onderweg kon bij niet blijven stilstaan, hij moest wel vooruit, al ging het zeer langzaam. Zoo naderde de heer Von Beuren de bouw vallen van de verwoeste stad en vesting, welke door de maan spookachtig verlicht werden. Hij was eenigszins beangst, want zijn band omklemde onwillekeurig een pistool, terwijl hij het oog scherp liet rondgaan. fn de stilte van den nacbt klonk daar on- verwacht het hinneken van een paardhet geluid kwam uit de bouwvallen. Het paard van Wenz had zijn ouden kameraad geroken. De heer Von Beuren bleef staan, doch op hetzelfde oogenblik bliksemde bet in de puin- hoopen. Een schot klonk en zonder eenig geluid te geveu zonk de kapitein dood neer. z/Dat is afgeloopen", mompelde Wenz, ter wijl bij zijn mantel afwierp, zijn pistool greep en uit zijn schuilhoek te voorschijn kwam. Met een paar sprongen was bij bij zijn slacht- offer, doch dit verroerde zich niet meer. Wenz voelde, of het hart nog klopte, maar neen, bet stond stil. //Dood dwars dpor het hart", mompelde hij. ;/Nu spoedig het noodige gedaan. want mijn schot heeft een helsch lawaai gemaakt." Goes. G. Middelberg (s. d. a. p.), J. G. Mooijen (lib.) en Jbr. A. F. de Savornin Lohman (c. h. aftr.). TER NEUZEN, 4 Juni 1913. Het weerbericbt yan het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.9 Horta. Laagste u 755.9 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 5 Juni. Meest zwakke wind, uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarscbijniijk warm droog weer behoudens kans op onweer. J.l. Maandagavond was de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" alhier reeds vroeg- tijdig geheel bezet met belangstellenden naar de rede die zou worden uitgesproken door den heer Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer. En tegen het uur van aanvang liep het steeds voller toen ook velen van omliggende gemeenten trachtten toegang te krijgen. De heer Roodhuijzen besprak den a. s. strijd voor de Tweede Kamer en de grieven die tegen de vrijzinnigen worden geuit. Hij verklaarde dat dit laatste hem vooral leed doet als die uit Katholieken mond komen, daar deze juist aan de liberalen hun vrijheid van godsdienst te danken bebben. Met trots meende hij er op te kunnen wijzen dat zoowel de uit Duitschland als uit Frankrijk verdreven R. K. geestelijken in Nederiand, dank zij de vrijzinnige wetgeving zich hier ongestoord konden vestigen. Hij kwam op tegen het stelsel van bet Kuijper-regime, tengevolge waarvan een persoon alien invloed op den loop der zaken in handen heeft. Spreker achtte dat stelsel voor het land nood- lottig en had daarom met genoegerp het for- meeren der vrijzinnige concentratie gezien. Zij die bij elkaar booren bebben elkaar op een vastgesteld program gevonden. Hij wees op de belangen der openbare school, de tariefwet, de ouderdomsverzekering enz. en betoogde dat een en ander het meest overeen- komstig de belangen van het volk zal wordeu opgelost wanneereene vrijzinnige regeering wordt mogelijk gemaakt. Hij spoorde de kiezers daar om aan voor het district Oostburg te kiezen op den heer Jbr. De Muralt. Van de gelegenheid tot debat werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt om eenige vragen te stellen. De eerste vraag werd door den spreker be- Wenz begon den .doode te ontkleeden. De met bloed bevlekte kleedingstukken bond bij bijeen en wierp den bundel in het gewelf. Het paard van den kapitein werd afgetuigd en al het tuig werd in het gewelf geworpen, even- als zijn eigen hoed en degen. Met veel moeite wentelde de moordenaar nu eenige zware steenbrokken over de opening, zoodat de kelder weer gesloten was als te voren. Hij reinigde daarop zijn handen aan den ouden mantel van Joost en wierp dien weg. Den hoed van den vermoorden kapitein zette hij zich op het noofd, hij gordde diens degen om, stak diens pistolen in de bolsters van zijn paard, dat ook den mantelzak van den beer Von Beuren te dragen kreeg. Nu zijn paard aldus gereed stond om te ver- trekken, trad bij op het paard van den kapitein toe hief den linker achterpoot van het dier op. Met een tangetje trok hij een spijker uit den hoef en liet den poot weer zakken. Bevrijd van de pijn hinnikte bet paard van blijdschap en vloog in draf weg toen bet een klap in de flank kreeg. Wenz sprong daarop in den zadel en zette zijn paard in draf. Binnen twee uren kon bij te Uerzig zijn. Hij was voldaan over zijn werk en als een zegekreet klonk bet in zijn binnenste //Thans trekt de nieuwe heer Von Beuren zyn rijk binnen." (Wordt vervolgd). TER TOZESSCHE COURAST. blad veffBCJuiJmt iilmandag., Woensdag- en ViiJdaKBvond, ■itgeionderil op Feeitdaceii ItlJ de Ftrna P. Jf. VJIM OK VAXDH, t. Weir Keaien. in 41

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1