A i g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor sch-Vlaaideren. No. 5923. Dinsdag 3 Juni 1913. 53e laargang. 11. A K ADASTE E. Binnenland. Gemengde berichten. in: ~FEUI LLETOIf. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buiteniand 2,— Men abonneert zich bp alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Naar het //Vad." van weliugelichte zijde verneemt, zullen niet alleeu de Ministers Mr. Tk. Heemskerk en A. S. Talma, maar ook Minister Kolkman Donderdag 12 Juni a.s. een bezoek brengen aan het Nederlandsch paviljoen ter Gentsche wereldtentoonstelling. Hunrie Excellenties zullen dien dag ongeveer 3 uur in den middag aan de Hollandsche afdeeling worden ontvangen. TER NEUZEN, 2 Juni 1913. Het weerberichf van het meteorologisch instituut te De Bilt van keden luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.5 Horta. Laagste 749.8 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 3 Juni. Zwakke tot matige veranderlijke wind.alwis- selende bewolking, waarschijnlijk regen of on- weersbuien, iets warmer. Gisteren vierde in zijn familiekring de roeier bp bet Nederl. loodswezen A. Geensen, alhier, zijn zilveren jubile als zoodanig. Dat hp in dien tijd door nauwgezette plichtsver- vulling de achting zijner superieuren enkame- raden heeft verworven, bleek overtuigend uit de belangstelling die hem van die zijde op dezen dag te beurt viel. Zoowel van den vroegeren commissaris als van den tegenwoordigen, van de loodsen en van zijne karaeraden, ontving hp fraaie geschenken als herinnering aau dezen heugelijken dag, terwijl verder door velen belangstelling werd betoond. Op dienzelfden dag was bet 25 jaar geleden dat de waterklerk J. Doppegieter van de firma John P. Best Co., op bet kantoor dier firma albier in dienst trad. Zoowel van wege de patroons als van het personeel van de verschil lende kantoren dier firma was gezorgd dat deze dag voor hem niet onopgemerkt zou voorbij- gaan. De jubilaris was evenals de employe's dier firma alhier en van de elders gevestigde kantoren genoodigd op bet kantoor te Gent, waar hem door den chef van bet kantoor in eene feestelijke bijeenkomst als herinnering werd aangeboden een zilveren horloge me't ketting, aangekocht van de bijdragen van pa- 8) In druk gepeins keek Joost voor zich, toen zei zijn vrouw ;/Wil je weg Dezen avond nog Ik boorde, dat je den stok uit den hoek haalde en je jas van den spijker nam, zoodat het oude musket op den grond viel." //Ben je erg verschrokken j/Ock neen, niet erg, maar zeg eens, waar wil ]e in den nacht heen "Ik wil naar Crov, antwoordde Joost aarze- lend, jom geneeskundige kruiden voor je te halen. Laat mij dus gaan in een uurtje ben lk terug." De zieke lachte een oogenblikzij wist wel, dat er voor haar geen bulp meer was. Ge- lukkig voor Joost, dat hij de beteekenis van aien lach niet begreep. vDat is wel goed Joost, maar ga nu niet! Waeht never tot morgen 1" //Dan is er alweer tijd verloren. En ik zou je zoo graag weer spoedig genezen zien." z/flaal dan morgen vroeg eerst mpn zuster troons en kantoorpersnneel, terwijl het over- schot van het bijeengebrachte te zijnen name op een spaarboekje was geplaatst, dat hem even- eens werd ter hand gesteld. Een gezellig samenzijn volgde, waarbij verschillende goede wenschen voor den jubilaris werden uitgesproken. Vrijdag reed een zoontje van den heer M. alhier voor plezier op een wagen van een bierhandelaar mede. Bp het maken van een draai stootte de wagen eenigszins, waardoor het knaapje van den wagen op de straat viel. Tengevolge van den val bloedde hij uit een oor en ontwrichtte een schouder. De toestand is thans redelijk. Door den tuinier G. van Driel zijn de eerste peul- en doperwtjes van den kouden grond geoogst. De felle hitte van de vorige week loste zich Vrijdagavond op in een bevige donderbui. Toch was deze in de omgeving zwaarder dan hier. Aan den Axelscben weg werd een boom getroflen en werd naar men ons mededeelde een rund in de weide versuft. Op de warmte volgde Zaterdag een afkoeling der temperatuur, gepaard met regen. Deze hield nog gisteren aan en was oorzaak dat het tot opening van het seizoen in //De Buiten- Societeit" uitgeschreven concert niet doorging en de toeristen, zoowel zij die naar bier ge- komen waren, zelfs van uit Parijsals de inwoners die naar elders getogen waren, over bet algemeen met een door en door nat pak thuis gekomen zijn. Tengevolge van bet weer was er op de ten- toonstelling te Gent zeer weinig vertier. De voetbalvereeniging ,/Oranje" van Sas van Gent speelde 11. Zondag een wedstrijd tegen //Trap Door" van Sluis. Na een spannenden strijd, die door muziek werd opgeluisterd, wist Oranje met 2—1 te winnen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacbt op waterwild bepaald op Maandag 7 Juli. Met ingang van 1 Juli zijn verplaatst de kommiezen bp 's rijks belastingen enz. J. J. Vijverberg van Goes naar Hulst, E. de Guchte- neire van Hulst naar Goes. H. A. H. M. Wemmelslager van Hoorn naar Sas van Gent; met ingang van 1 Augustus P. J. Cambeen van Hontenisse naar Rotterdammet ingang van 1 September 1. Risseeuw van Sas van Gent naar Middelharnis. Met ingang van 1 Juni is benoemd te Nieuw Namen F. B. Cbristiaansen. Het aan den kommies J. J. Geluk te Sas van Gent verleende ontslag zal beschouwd worden als te zijn //eervol" verleend. Marie, die kan dan bij rap en het kind blijven. Dan kan je naar Crov gaan". //ik kan Marie uu wel gaan halen. Zeltingen ligt niet veel verder dan Crov en zij komt stellig vannacbt nog wel mee. Laat mij dus gaan. Het is immers voor je bestwil". z/Neen Joostantwoordde zij, je moet vannacht bp me blijven. Ik heb een gevoel, alsof er iets ergs moet gebeurea een ongeluk. Misschien zal het mij wel betreflen", voegde ze er bijna fluisterend aan toe. Joost drukte haar de hand, terwijl een paar tranen hem langs de wangen druppelden. //Wees maar kalm, AmoiiIk ga niet. Ik blijf bij jou en ons kind //Bp mij en ons kind" hijgde de zieke en zonk toen uitgeput in de kussens. Joost hield haar nog steeds bij de hand en luisterde gespannen naar de moeilijke adem- baling van zijn geliefde vrouw. Zoo ernstig was haar toestand nog nooit geweest, dacht bij. Terwijl Joost daar stil aan het bed van zijn vrouw zat, betrad een donkere gestalte voorzichtig en zonder eenig gedruisch het voorste vertrek, Het was Wenz, die,na in zijn geboorteplaats te zijn aangekomen zijn paard op een veilige Vrijdagnamiddag is te Oostburg tpdens hef zware onweer een rund in de weide door fie bliksem gedood. De eerste kermisdag is te Sluis van een draaimolen, een bouten paard waarop een meisje zat, op de straat gevailen. De toeschouwers scbrokken hevig, docb de berpdster van het paard was ongedeerd. Bij Kon. besluit is berbenoemd tot bur gemeester van IJzendijke de heer J. A. Neeteson. Uit Middelburg wordt gemeld, dat ter gelegenheid vaD de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz., midden in de stad op de Groentnarkt voor de Statenzaal en de Nieuwe kerk een prachtige tuin zal worden aangelegd, waartoe dat plein gebeel zal worden opgebroken. Liuiskil, Vrijdag jl. had een monteur aan de Cokesfabriek het ongeluk bij zijn werk een stukje ijzer in het oog te krijgen. Zijn auder oog heeft hij reeds eenigen tijd geleden op een zelfde wijze verloren. Onmiddellijk heeft bij zich onder bebandeling moeten stellen van een oogdokter te Gent. Zaamslag. Voor het beroep naar de Christe- lijke Gereformeerde gemeente alhier is door Ds. J. W. Polman te Hoogeveen bedankt. Axel, 30 Mei. Hedenavond ruim 6 ure is bp het zware onweder, de bliksem ingeslagen in de schuur van den landbouwer P. de Putter aan den Zaaidijk, onder deze gemeente. De schuur, waarin nog een groote partij graan en hooi was, en het wagenhuis, dat naast de schuur stond, werden een prooi der vlammen ook een nieuwe maaimachine ter waarde van circa /400 verbrandde. Het vee en de landbouwwerktuigen konden worden gered. Alles was verzekerd. Vijf jaar geleden is op diezelfde plaats een schuur met een wagenhuis afgebrand. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon niets verrickten dan de nog brandende overblijfselen blusschen. Ook is de bliksem nog ingeslagen in den schoorsteen van de marechaussee-kazerne, waardoor eenige materieele schade is aangericht. Axel, 30 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den Noordpolder werd tot dijkgraaf benoemd de heer C. A. Dekker in plaats van den heer M. Wolfert, die als zoodanig bad bedankt. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 4 per hectare. Koewacht. Zondag gaf' de heer P. F. Fruytier, lid der Tweede Kamer, in de zaal van de dames Misseghers eene lezing met het oog op de a. s. verkiezingen. In het eerste gedeelte zjjner rede behandelde spreker achtereenvolgens de ouder- domswet, de tariefweten de voorgestelde wijziging in de grondwet. Naar aanleiding van dit laatste plaats had geborgen en daarna het buis van zijn broeder had opgezocht. Slechts een vraag hield al zijn gedacbten bezig, zou zijn broeder hem nog herkennen Door het lichtschijnsel aangetrokken was hij bet smalle venster genaderd en zag hij de groep in de ziekenkamer. Het gelaat der vrouw kon hij wel zien, maar de man die bij het bed zat, keerde hem de rug toe. Wenz had geen tijd te verliezen hij ging dus om bet huis, sloop binnen en keek de kamer in. Hij schrok, toen hij bij het matte licht in den man voor het bed zijn broer Joost herkende. z/Het is Joost, kuchte hij nauwelijks hoor- baar, terwijl hij met beide handen de zware tafel greep om staande te blijven. //Ik herken hem op het eerste gezicht als hp mij ziet zal hij me zeker ook onmiddellijk herkennen." Haastig wilde hij wegloopen, maar bliksem- snel bedacht hij zich. Men mag mij bier niet zien mijn roode rok zou mij verraden", mompelde Wenz grimmig. Hij zocht de kamer rond en ontdekte den ouden mantel van Joost. aZie zoo, nu zal men mij niet spoedig her kennen. Of een buurman me nu ziet, kan me niet schelen. Hij zal hieronder geen Fran- schen roodrok en den toekomstigen heer Von Beuren vermoeden." In den ouden besprak hij den open brief, dien hij van den heer Van Dalsum had ontvangen. In het tweede gedeelte behandelde de heer Frujtier de ver- kieziug voor de Provinciale Staten, die hij voor deze streken wel zoo belangrpk achtte als die voor de Tweede Kamer. Hij wekte de kiezers op hun stem uit te brengen op de 4 candidaten der R. K. Kiesvereeniging, De heer C. Dierick, voorzitter der kiesvereeniging dankte den spreker voor zijn leerrijke voordraeht en de toehoorders voor hunne trouwe opkomst. Zondagnamiddag werd ten huize van A. van Hove eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Koewacht van den R. K, Boerenbond. De voorzitter deed mededeeling van verschillende iDgekomen stukken als statuten der dienstbodenverzekering, de afschriften van de lezing van den heer Zwagerman over de werkzaamheden van de Vereeniging ter verbete- ring van het Rundvee in Zeeland en het belang van controle, stieren- en fokvereenigingen, als- mede een verslag over koopcontracten van vee en aardappelen. Al deze stukken zullen ter lezing onder de leden worden roudgezonden. lngekomen was verder een schrijven van het hoofdbestuur omtrent eene reis naar de tentoon stelling te Gent. Van Axel. Kijkuit en Hulst zal een expresse trein vanwege den bond rijden naar Gent. Vertrek uit Axel's morgens half 7, vertrek uit Gent 's avonds half 9. Eenige leden gaven zich voor de reie aan. St. Jausteen. Zondagnamiddag vergaderde de Kath. kiesvereeniging alhier, ten huize van A. Weemaes, en trad voor een stampvolle zaal als spreker op de heer P. F. Fruytier van Hontenisse, die de belangen der kiezers en de coalitie uiteen zette, waarmede hij veel bij val verwierf. RIJKSPOSTSPMARBANK De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over het afge/oopen jaar nog niet werd bpgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en reutebpschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewps van ontvang. Naar de Midd. Crt. meldt werd aan eenige jongelui, in dienst der Kon. maatsehappij //De Schelde" te Vlissingen, die de burger-avondschool of de avondscbool voor handwerkslieden bezoeken, door de directie dier maatsehappij een spaar boekje uitgereikt, waarop ten name van hen die bevorderd waren van de eerste naar de tweede klasse 5 en van hen die met goed gevolg eind-examen hadden afgelegd f 10 was ingeschreven. Deze gratification werden ver- strekt ter aanmoediging van het volgen dier cursussen. mantel gehuld, verliet hp onbemerkt het huis en volgde het pad dat over den bergrug voerde. Niet ver van de deur stond buurman Rickes voor zijn woning. Deze had al eens ge- keken en meende nu, dat niemand anders dan Joost naar buiten kwam en heenging. Doch terwijl hij den man in den welbekenden mantel pakeek. mompelde hij weldra verwonderd Het is gek Joost wil toch naar Crov en nu gaat hij naar den Zwarten muur en de Mont-Royal." Hoofdschuddend trad hij daarom zijn huisje binnen. En Joost zat nog altijd bij het ziekbed, starende op het bleeke gelaat van zijn vrouw, steeds angstiger luisterende naar heur ademhaling, totdat hp eindelijk meende niets meer te hooren. (Wordt vervolgd). UZESfS rordt de B" Waimditff., Woemdag. en l'rljde^arond, altgeznnderd op Keeatdagen liij de fMrn. P. JT. VM OK liVDM, te We* Knien. De Burgemeester van TER NEUZEN roaakt bekend, flat de Landmeter van het Kadaster in de eerste week der maand Juni de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van liet Kadaster in deze gemeente komt opnemen. Ter Neuzen, 30 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZ1NGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 1