Ter Neuzensche Courant - Zaterdag 31 Mei 1913. 53' Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. No. 5922. T-WBHDH BLAD. Predikbeurten. EERSTE KAWIER. In de vergadering der Eerste Kamer van Dinsdagavond, werd na discussie met de stem- men van rechts tegen links besloten de ver- zekeringswetten nog in dezezittinginbehandeling te nemen. Eveneens werd besloten ook het ontwerp betreffende de kustverdediging te behandelen. Met 19 tegen 15 stemmen werd besloten het ontwerp betreffende de pensionneering van ge- meenteambtenaren niet te behandelen. In de vergadering van Donderdag werd het debat over de Radenwet, de Invaliditeits- en en Ouderdomsverzekering en de Ziektewet se- opend. Door den heer Laan werden de ontwerpen en in het algemeen de sociale wetgeving van dit kabinet bestreden, wegens de katheder- socialistische neigingen van den Minister Talma. Hij meent dat de geheele Raden wet kan gemist worden. Ten laatste werd door hem sterk bestreden het voornemen om de kosten van deze sociale verzekering te dekken door verhooging van het tarief van invoer. De heer Van der Eeltz besprak de ontwerpen van een juridisch standpunt bezien en vatte, wat de Radenwet aangaat zijn oordeel samen in de meening dat de berg een muis gebaard heeft, en dat, waar van den aanvankelijkeu grootschen opzet niets is overgebleven, dit //geplukte kippetje" toch aan het land nog ruim 7 ton zal kosten. Hij had ook grond- wettelijke bezwaren tegen de wijze van sarnen- stelling der Raden. Tegen de Ziektewet opperde hij het bezwaar dat in niet minder dan 41 gevallen koninklijke besluiten kunnen worden uitgevaardigd. Door den heer Lely werd gewezen op het politiek ongunstige oogenblik om zulke aller- gewichtigste ontwerpen als deze te behandelen. Hij hield vervolgens een betoog tegen de dwang- verzekering met premie-betaling. Dit stelsel is verouderd. Hij verdedigde staatspensionneering, onder weerlegging van de bezwaren die daar- tegen worden aangevoerd. De Radenwet werd door den heer Waller verdedigd. Minister Heemskerk heeft als Minister van Justitie ad interim tot de procureurs generaal bij de gerechtshoven een aanschrijving gerieht, waarin hij zich verklaard tegen de gedragslijn, thans door sommige ambtenaren van het open- baar Ministerie in eenige arrondissementen gevolgd bij het nemen van requisitoiren, door zich in hunne vordering over de strafmaten niet uit te laten. Daardoor wordt het voor hun superieuren moeilijk, zich een volledig denkbeeld te vormen omtrent de wijze, waarop de ambtenaar zijne taak als staatsorganen opvat, en worden ook de belangen der beklaagden geschaad. Hij acht de gevolgde gedragslijn ook in strijd met de wet. De Minister verzoekt de procureurs-generaal zijn zieuswijze ter kennis te brengen van de ambtenaren van het Openbaar Ministerie in hun ressort en ben uit te noodigen, zich daarnaar te willen gedragen. (Tgl j TER NEUZEN, .30 Mei 191,3. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bilt van heden luidt als volet Hoogste barometerstand 774.5 Horta Laagste 747.5 yaleiUia. Verwachting tot den avond van 31 Mei. Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, regen- buien met kans op onweer, koeler. laatste reis van Vlissingen naar hier kreeg Woensdag de Provinciale Stoomboot yZeeuwsch-Vlaanderen" tusschen Borssele en Ter Neuzen een defect aan een der wielen. Teneinde dat te repareeren moest de machine worden stilgezet, Ongeveer drie kwartier gingen met de herstelhng heen, Een gevolg daarvan was, dat de boot zeer laafc aankwam. Dank de genomen maatregelen konden enkele reizigers die aansluiting moesten hebben op den trein naar Gent deze nog halen. Donderdag ^ad albier weder eene keuring plaats van wege het Stamboek van het Zeeuwsch- Belgisch trekpaard. Er werden 63 dieren voor gebracht, waarvan slechts 10 voor opneming in het stamboek werden aangenomen. Men deelde ons mede dat het leek of de landbouwere, le het vorig jaar met hunne puike beesten waren yerschenen, nu den tweeden ban naar de keuring hadden gezonden. De meeste afkeu- ringen hadden plaats wegens beengebreken. B5 gelegenheid van een fietstocht op W alcheren had een dame uit Ter Neuzen, mevr. gisteren het ongeluk dat de voorvork van haar rgwiel brak, waardoor zij hevig op den weg kwam te vallen. Gelukkig bad het on- geval voor zoover kan worden nagegaan geen ernstige gevolgen en bestaat het vooruitzicht dat de bekomen kneuzingen aan hoofd en arm op korten tijd hersteld zullen zijn. Het programma voor de watersportfeesten in verband met de officieele opening van het kanaal GentTer Neuzen is vastgesteld als volgt Op 17 en 18 Juni vertrek van de Duitsche en Nederlandsche jachten naar Dordrecht en Middelburg, om den 20sten te Vlissingen aan te komen. 18 Juni vertrek der Engelsche jachten van Dover, in de richting van Ostende. Op dien dag zullen ook de Pransche jachten uit Havre vertrekken met dezelfde bestemming. 20 Juni zullen regatten worden gehouden van Zeebrugge naar Ter Neuzen door Duitsche, Nederlandsche en Belgische jachten. Zondag 21 Juni rustdag te Ter Neuzen aankomst aldaar van de Gentsche jachten. 22 Juni inhuldiging van het kanaal. De geheele verzamelde vloot zal naar Gent opvaren. 23 Juni. Bezoek aan de tentoonstelling te Gent. 24 Juni. Zeilwedstrijden voor kleine jachten op het kanaal. Ontvangst door de jachtclub te Langerbrugge. 26 Juni. Congres van de Ligue Maritime, in de tentoonstelling. Bezoek aan de haven van Gent. Uitstap op de Lei. Ontvangst door de Royal Sailing Club. 27 Juni. Feestmaal in Oud-Vlaanderen. Uitreiking der prijzen in de tentoonstelling. 28 Juni. Terugkeer der jachten naar Ter Neuzen. Door den heer H. A. van Dalsum is als candidaat voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse een open brief gerieht tot den heer P. F. Fruijtier, lid der Tweede Kamer voor dat district, waarin hij dezen uitnoodigt tot een gezamenlijk optreden voor de kiezers, om te spreken over de voorgenomen grondwets- herziening, waaraan volgens het beweren van den heer Van Dalsum een geheime bedoeling zou ten grondslag liggen, 1 tot vermindering van den volksinvloed, 2 tot het te niet doen van de idee van burgerplicht en 3 het Neder landsche Volk terug te brengen onder de kerke- lijke macht, dat, is, onder moderne vormen terug te keeren tot een staatskerk, afgeschaft in 1795. De commiezen bij 's rijks belastingen E. de Guchteneire van Hulst en J. J. Vijverberg te Goes, zullen met ingang van 1 Juli a.s. van standplaats verwisselen. Blijkeus opgave in de St. Ct. kwamen van 21 tot en met 27 Mei ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende geval- len van besmettelijke ziekten in Zeeland, van roodvonk 2 gevallen te St. Kruis en 1 te Clinge en van diphteritis 2 te Goes. De vorige week brak een knaapje van 8 jaar te Schoondijke bij het spelen van „Bok, bok, hoeveel hoorns staan er op je kop" zijn been boven het kniegewrieht, toen hij van den rug van een speelmakker viel. De St. Jacobstoren te Vlissingen. Nu in het bestek voor den berbouw van de St. Jacobstoren te Vlissingen verschillende wijzigingen zijn aangebracht, hebben Burg, en Weth. met de firma Gebrs. Dessing te Gouda, laagste inschrijfster bij de gehouden openbare aanbesteding, onderhandeld op welke voorwaarden zij genegen is den toren te herbouwen. Deze firma is bereid het werk uit te voeren voor f 29,420. Burg, en Weth. stellen thans aan de raad voor aan die firma onderhands den herbouw voor genoemde som op te dragen. De levering van carillon en uurwerk kan nog niet worden gegund, daar Burg, en Weth. den heer Jan Morks te Middelburg hebben uitgenoodigd hen van advies te dienen omtrent de soort der klokken en diens rapport nog niet gereed is. Axel, 29 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Coegors" werd herbenoemd als dijkgraaf de heer J. van Hoeve en benoemd als gezworene de heer A. A. Ramondt van Ter Neuzen, in plaats van den heer K. de Koeijer, overleden. Het dijkgeschot werd gebracht van 3,25 op 2,75 per hectare. Boschkapelle. Het nieuwe gemeentehuis nadert zijne voltooiingopgetrokken in Oud- Hollandschen stijl en gelegen op het drukste punt der gemeente, is het een waar sieraad van ons dorp. Zoowel architect als uitvoerders hebben eer van bun werk. Naar wij vernemen zal het bij de eerstkomende stemming reeds dienst doen. Onze varkensvereeniging *Helpt Elkander" verkeert in zeer bloeienden toestandzij bezit eene kas van ruim f 1000, eene mooie som voorzeker, waardoor zij ook ernstige tegenspoeden kan afwachten, zooals een paar jaar geleden, toen zij binnen enkele weken circa f 300 moest uitbetalen voor gestorven krulstaarten. St. Jansteen, 30 Mei. Heden wapperde van alle huizen in de gemeente de nationale drie- kleur ter eere aan den dag waarop de Z. E. heer Schets, pastoor alhier, voor 50 jaar het priesterschap outving. De kinderen van beide bijzondere scholen werden na een plechtige dankmis te hebben bijgewoond getracteerd op koeken met choco- lademelk. De groote plechtigheid zal a. s. Dicsdag in de prachtig versierde kerk plaats vinden. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere meisjesschool alhier, mej. Paulina Baart, van Kapellebrug. Door de onweersbui die jl. Dinsdag boven deze gemeente en de omgeving woedde, en die gepaard ging van zwaren hagelslag, zijn sommige veldgewassen totaal vernield. Westdorpe. De Boerenleenbank hield ten huize van L. Remery haar jaarlijkscbe alge meene vergadering. De rekening over het bockjaar 1912 sluit in ontvangst en uitgaaf met j 140305,53 en de balans in actief en passief met 115461.225. De zuivere winst bedroeg 178.32° waarmede het reservefonds tot 1274,61° steeg. De heer Th. Daelman werd herbenoemd als directeur, de heeren C. J. Staal en A. Puylaert als be- stuursleden, de heer Cam. van Waes als lid van den raad van toezicht en de heer J. F. Peuleman als kassier, alien met algemeene stemmen. erder werd art. 4 van het huishoudelijk reglement in dier voege gewijzigd, dat het bestuur der Bank zijne gewone vergaderingen voortaan zal houden op den eersten Zondag na den vijftienden van iedere maand en werd het salaris van den kassier met 25,verhoogd. Zondag I Juni 1913- In Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen zijn ver- scheidene vlasakkers omgereden, wegens den slechten stand van het gewas. Men schrijft dien vooral toe aan het talrijke ongedierte, dat aan de plantjes schade toebracht, terwijl de talrijkheid van dit ongedierte hierin zjjn oorzaak vindt, dat er zoo weinig ruollen zijn, een gevolg weder van den drogen zomer van 1911, toen zeer vele dezer insectenverdelgers omkwamen. Opvallend is het dan ook, hoe weinig mollengaDgen en molshoopen men op de akkers ziet in vergelijking met andere jaren. De Zeeuwsehe Landbouw Onderlinge. Woensdag is in „de Prins van Oranje" r,e Goes de algemeene vergadering van de Zeeuwsehe landbouw-onderlinge gehouden onder voorzitter- schap van den heer H. A. Hanken. Het jaarverslag over 1912, dat daar werd uitgebracht, meldt, volgens de Midd. Crt., dat op 31 December 791 landbouwers waren aan- gesloten. 253 ongevallen hadden plaats, waar- vaD 1 met doodelijken afloop, 244, die binnen 2 maanden afliepen en 8 ongevallen, die langer dan 2 maanden duurden. Een drietal ongevallen heeft aanleiding ge- geven tot blijvende invaliditeit. Twee dezer getroffenen werden wegens stijfheid van een der vingers, als gevolg van het hun overkomen ongeval, voor 10 pCt. blijvend invalide verklaard en ontvingen een geldsom ineens. Het derde ongeval had den dood van den getroffene ten- gevolge. Bij den val van een paard viel hij in een hooivork, welke hem in den buik drong. De overledene was ongehuwd, doch kostwinner van zijn bejaarde ouders, aan welke een blijvende uitkeering van 113,88 per jaar werd verleend. Een der in 1912 door een ongeval getroffen arbeiders is thans nog niet geheel hersteld. In hoeverre het noodig zal zijn, aan dezen als- nog een blijvende uitkeering toe te kennen, valt voor het oogenblik nog niet te zeggen. De kosten dezer verzekering voor de patroons bedragen f 1.02 per 100 jaarloon. Voorts werd meedeeling gedaan omtrent de ongevallen die sedert 1 Jan. 1913 plaats gre- pen, dit waren er 114, waarvan 8 langer dan 2 maanden duurden. Sedert 1 Jan. werd bovendien 1 werkgever door een ongeval getroffen. Het ledental bedraagt thans 872, het verze- kerde jaarloon 2,157,130. Vervolgens werden de balans en de winst en verliesrekening vastgesteld. De laatste geeft aan uitgaven j 20,406,40 en een winstsaldo van f 20,405,26. Aan de leden zal 0,48 per f 100 loon kunnen worden terugbetaald. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. A. Hanken en Chr. Hartog, terwijl in de vacature-Van Langeraad voorzien werd door de benoeming van den heer Tazelaar. De punten voor de agenda van de vergadering van de centrale werden vervolgens behaudeld en er werd besloten dat het bestuur een afge- vaardigde aan zal wijzen. Naar aanleiding van een vraag van de com- missie te Dreischor in hoeverre een aangeslotene bij de onderlinge aanspraak kan maken op schadeloosstelling voor een ongeval, dat niet rechtstreeks met het bedrijf in betrekking staat, werd besloten dat er in dat geval geen aan spraak op vergoeding kan worden gemaakt. Geitenfokstation Serooskerlce. Dinsdag werd het geitenfokstation te Seroos- kerke (W.) gesticht door den heer J. R. Tak bezocht door de heeren P. van Hoek en F. B. Lohnis resp. directeur-generaal van den Landbouw en inspecteur van den Landbouw uit den Haag. De heeren werden begeleid door de heeren J. fl. O. Dominieus, voorzitter der Zeeuwsehe Landbouwmaatschappij, 1. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar en C. Zwagerman, Rijks- zuivelconsulent. Het bezoek aan het fokstation, dat thans na- genoeg klaar is voor zijne bestemming, duurde ongeveer twee uren. Eerst bezichtigde men het bouwland, waar lucerne, klaver, Westerwoldsch raaigras, haver en wikken gemengd en mais voor de proefdie- ren wordt verbouwd. Daarna volgde de bezichtiging van den geiten- stal. Hier zijn een 15-tal volwassen geiten gestald, waaronder 7 Zeeuwsehe- en 8 Saanen- geiten. De typische rasverschillen tusschen Zeeuwsehe- en Saanengeiten werden hier door vergelijking van verschillende dieren gedemon- streerd. Met veel belangstelling namen de be- zoekers kennis van de proeven die hier werden genomen, waarvan de controls op voeding en productie de voornaamste waren. Productie en voederverbruik van elk dier konden worden medegedeeld. De inrichting van den stal is eene zoodanige dat eene nauwkeurige en gemakkelijke uitvoering der proeven mogelijk is. Om voor weging, monsterneming enz. nog meer ruimte te hebben besloot de heer Tak aan dezen stal nog een groote kamer hiervoor bij te bouwen. Vervolgens bracht men een bezoek aan den nieuwen, in steen gebouwden, stal voor bokken en jonge dieren. Hier werden alleerst vertoond twee melkgeiteu met de volgende opbrengsten 1 Saanegeit 2.92 °/0 vet en 18.5 K.G. vet, 1 Zeeuwsehe geit 5.45 °/0 vet en 20.33 K.G. vet. (Midd. Crt.) Door H. M. de Koningin is aan den blinden L. J. Blom, te Montfoort, die met harmonica- spelen den kost verdient, f 20 geschonken voor den aaukoop van een nieuw instrument. Gewetensgeld. De Minister van Finan- cien maakt bekend, dat ten behoeve van's Rijks schatkist, uit Zaltbommel, van een onbekende, is ontvangen een bedrag van 643,80 aan bankbiljetten en een postwissel, tot restitutie van ten onrechte ontvangen Rijksgeld. (St. Ct.) Aan het postkantoor te Veenendaal zijn drie valsche rijksdaalders in beslag genomen. Deze bleken zeer getrouw nagemaakt te zijn en waren bijna niet van de echte te onderscheiden, zelfs het randschrift ontbrak niet, doch stond er zeer gebrekkig om. De randen waren scherper. In gewicht bleken ze iets lichter. Vermoedelijk zijn ze aan het hulppostkantoor te Scherpenzeel in betaling gegeven. (Hbl.) Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timraerman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz, van Axel. Axel. 9 u..leesdiensten 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. A. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gerefomieerde Kerken. iei Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Godsdienstoefening. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Axel A. K. Hoek. Gerefomieerde Gemeente (Vlooswfikstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerdc gemeente (Vlooswi.jkst.raat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Chr. Gerefomieerde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Schouten, van Bussum. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u.. Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., van Ter Neuzen. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Kben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., Evangelisatie. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1913 | | pagina 5